PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμφάνιση IP



madprofessorus
23-02-06, 14:03
Γειά σας! Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι με το οποίο να βλέπω το IP μου χωρίς να μπαίνω στο μενού του router μου; Έχω το jetspeed 520i σύνδεση forthnet adsl στα 384

hedgehog
23-02-06, 14:06
www.whatismyipaddress.com ;)

octap
23-02-06, 14:30
Το http://www.whatismyip.com/ είναι πολύ καλύτερο :D

hedgehog
23-02-06, 14:40
μπα.... http://www.myipaddress.com/ rullezZzZz!!! :p

octap
23-02-06, 14:46
Πολλά bugs ...ειδικά το τελευταίο version...:whistle:

apok
23-02-06, 14:56
www.showmyip.com

netlag
23-02-06, 14:58
αν ξερεις visual basic βαζεις ενα winsock ενα textbox και εισαι ετοιμος

netlag
23-02-06, 17:06
ακυρο το παραπανω μου ποστ μιας και με winsock και textbox βλεπεις μονο τα local ip και hostnames.anyway μαζεψα διαφορους κωδικες και εφτιαξα ενα καινουριο προγραμματακι. κανει connect σε ενα site και βλεπει το wan ip σου.μετατρεπει το ip σε hostname και σου δειχνει και τα local ip&host... το κανω attach μαζι με τον κωδικα σε vb.το zipaki περιεχει και το εκτελεσιμο αν δεν μπορεις να το κανεις compile.οπως ολα τα προγραμματα σε vb6 θελουν τα runtimes για να τρεξουν

εχω και screenshot για να το δεις

madprofessorus
24-02-06, 03:54
ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια! μοντάνα πολύ καλό το προγραμματάκι σου!

netlag
24-02-06, 19:02
στο προγραμματακι αυτο αν του προσθεσεις ενα command box και ενα textboxt μπορει να σου μετατρεψει οποια ip θες σε hostname.τo function ειναι ετοιμο αρκει να το καλεσεις..ετσι θα βρει χρηση και η διαχειρηση λαθους που εχω αφησει μεσα στον κωδικα και δεν κανει τιποτα αυτη τη στιγμη.

yiapap
24-02-06, 19:25
Μεταφέρθηκε στην Ενότητα Προγραμματισμός.
Ευχαριστούμε Tony_Montana ;)

dracula
24-02-06, 20:51
@Tony_Montana

Πολύ καλό και χρησιμο. ΤΗΧ :thumbsup1

netlag
24-02-06, 21:54
αν σας αρεσει σκεφτειτε να του βαλουμε και αλλα κολπα πανω...να βγαζει και αλλες πληροφοριες εννοω..και να φτιαξω λιγο το interface.

yiapap
24-02-06, 22:13
Δε χρησιμοποιώ τέτοιιες υπηρεσίες αλλά...
Γιατί να μην τρέχει στο systray, να κρατάει/loggάρει το IP και εφόσον αλλάξει να ενημερώνει όλες τις DynDNS υπηρεσίες (όλες=μια υπηρεσία με URL Που θα του ορίσει ο χρήστης ;) )

YΓ. Μου άρεσε η ώρα στο caption της φόρμας! Άχρηστο αλλά πολύ εφετζίδικο :cool:

netlag
25-02-06, 01:25
θα προσπαθησω να το κανω για dyndns.com αρχικα και μετα βλεπουμε για αλλα..ειναι λιγο μπερδεμα η υποθεση.anyway το router σου δεν εχει επιλογη να ενημερωνει τον dns???

hedgehog
25-02-06, 12:01
θα προσπαθησω να το κανω για dyndns.com αρχικα και μετα βλεπουμε για αλλα..ειναι λιγο μπερδεμα η υποθεση.anyway το router σου δεν εχει επιλογη να ενημερωνει τον dns???Ίσως σου κανει την ζωή κάπως πιο εύκολη αυτό ;)

yiapap
25-02-06, 15:19
θα προσπαθησω να το κανω για dyndns.com αρχικα και μετα βλεπουμε για αλλα..ειναι λιγο μπερδεμα η υποθεση.anyway το router σου δεν εχει επιλογη να ενημερωνει τον dns???
Δε χρησιμοποιώ τέτοιες υπηρεσίες όπως είπα. Σαν ιδέα το πέταξα.
Γιατί δεν είναι απλό; Δεν έχουν ένα URL για update? π.χ. http://dyndns.org/update.script? και post το user id και το νέο IP?
Αφού έχεις ήδη έτοιμο το OpenURL ;)

netlag
25-02-06, 20:09
ΜΟΝΟ για DynDNS.com

βρηκα ενα class module για να κανει update το νεο ip και το προσαρμωσα στο προηγουμενο προγραμμα.του προσθεσα μια αυτοσχεδια loopa η οποια δεν εχει bugs και μπορεις να διαλεξεις τα intervals του update.αφησα το class module να βρισκει το νεο ip με τον δικο του τροπο αφου πρωτα το διορθωσα μιας και ειχε λαθος στο να παιρνει το ip πριν.τα intervals που κανει update τα ορισα απο 1 εως 120 λεπτα.

το προβλημα ειναι οτι δεν κανει παντα update και αυτο μαλλον οφειλεται στο οτι το dyndns.org εχει καποιο flood control.μετα τα 10 λεπτα υποθετω οτι το update θα γινει..τουλαχιστον σε μενα δουλεψε.

ελπιζω καποιος να τσεκαρει τον κωδικα για τυχων λαθη...επισης οσοι εχουν dyndns.com account ας το δοκιμασουν και να μου πουν αποτελεσματα.το zip περιεχει μεσα το εκτελεσιμο για οσους δεν μπορουν να το κανουν compile.

@ ADSLgr.com All rights reserved.