PDA

Επιστροφή στο Forum : NETFASTER IAD & ημερολόγιο κλήσεων σε POTS



Vasileios1
02-10-09, 13:05
Γειά σας, παιδια!

Είμαι στο double-play της H.O.L και μου έχουν δώσει ως modem-router το
netfaster iad2. Η τηλεφωνία είναι σε POTS. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, εάν
κάποιος από εσάς, έχει βρει τον τρόπο να γίνεται καταγραφή στο ημερολόγιο του μόντεμ των εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων, όπως ακριβώς γίνεται όταν χρησιμοποιούμε την voip τηλεφωνία και συνδέουμε τις τηλεφωνικές συσκευές στις 2 fxs θύρες phone1 και phone 2 του netfaster. Το πρόβλημά μου είναι, ότι επειδή ακριβώς η τηλεφωνία είναι σε POTS, δεν υπάρχει στο μόντεμ η θύρα FXO (άν και στο manual την δείχει) και έτσι δεν μπορώ να έχω αναλυτική εικόνα των κλήσεών μου - ιδιαίτερα προς κινητά - :hmm:

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά,

Βασίλης
Ρόδος

mondeo
02-10-09, 23:24
Δεν γίνεται αυτό που λες.Από τη στιγμή που οι κλήσεις δεν δρομολογούνται μέσω του ρούτερ,πως να γίνει;

Vasileios1
03-10-09, 13:55
Ναι, δυστυχώς αυτο είναι το πρόβλημα. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα FXO adaptor
π.χ http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=3036&ref=bestprice Νομίζω ότι έτσι θα δουλέψει :hmm:
Όπως και να' χει, μόλις (εάν) το λύσω, θα κάνω νέο post :)


Δεν γίνεται αυτό που λες.Από τη στιγμή που οι κλήσεις δεν δρομολογούνται μέσω του ρούτερ,πως να γίνει;

SLS4U
03-10-09, 15:17
Εχω την εντυπωση οτι μπορείς να το ελεγχεις μεσα απο το Site της HOL απο την αναλυτική κατασταση κλήσεων... Αν βρείς πως δουλευει δηλδ.. :)

Vasileios1
03-10-09, 19:28
Έχεις δίκιο, αλλά δεν έχει κανένα νόημα γιατί μπορείς να δεις μόνο τον λογαριασμό σου, όπως ακριβώς τον παίρνεις στην έντυπή του μορφή μαζί με την ανάλυση κλήσεων, αλλά όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο είναι εντελώς άχρηστο αφού ο έλεγχος πρέπει να γίνεται σε πραγματικό χρόνο και όχι μετά από 1 μήνα!

mondeo
03-10-09, 22:45
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στη θέση του Netfaster έναν Φρίτζουλα και να δημιουργήσεις Extension που θα δρομολογεί τις κλήσεις μέσω Fixed-Line Network (θύρα FXO) ώστε να καταγράφονται οι κλήσεις.Το Netfaster2 δεν έχει θύρα FXO.
Το τηλέφωνο φυσικά θα συνδεθεί στο Fritz.

vanels
04-10-09, 15:56
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στη θέση του Netfaster έναν Φρίτζουλα και να δημιουργήσεις Extension που θα δρομολογεί τις κλήσεις μέσω Fixed-Line Network (θύρα FXO) ώστε να καταγράφονται οι κλήσεις.Το Netfaster2 δεν έχει θύρα FXO.
Το τηλέφωνο φυσικά θα συνδεθεί στο Fritz.
Ωραια και πως θα το συνδεσεις μαζι με το netfaster?
Και εαν ναι πως θα ξερεις της κλησεις σου απο ποια γραμμη περνεις τηλεφωνο?;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.