PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL 384 ---> πανω σε 512 γραμμη.



amgamer
23-02-06, 15:24
δν πηγαινε αλλο!πολυ μπουκωνα εδω κ ειπα να το δοκιμασω κ αυτο.
εκανα την γραμμη 512,λετε να βοηθησει?


μια ερωτηση.
εχω 384 ΟΤΕ κ τωρα θα ειμαι πανω σε 512 γραμμη...
ποσο θα ερχετε το διμηνο ο λογαριασμος??
μπορει καποιος χοντρικα να μου τα βγαλει γτ εχω μπερδεψει τα μπουτια μου?

γυρω στα 80 Ευρα ετσι???

η διαφορα απο 384 γραμμη σε 512 ειναι ελαχιστη αν θυμαμαι σωστα? 4-5 Ευρω???

FFGR
23-02-06, 16:54
Ναι, κοντά στα 5 τον μήνα είναι η διαφορά.

Μπορεί να είσαι καλύτερα έτσι μπορεί και να είσαι χειρότερα (συνήθως πιο καλά είναι, υπάρχουν και οι εξτριμιστικές περιπτώσεις που έγινε χειρότερο)

loner
23-02-06, 19:14
Συνηθως βοηθαει. Λογικα θα δεις διαφορα....
Το παγιο για 512 γραμμη ειναι 23,68€ τον μηνα. Δηλαδη περιπου 5 ευρα πανω. Δεν ξερω ομως αν θα σου ερχεται καθε διμηνο. Αναλογα τι εχεις κανονισει με τον παροχεα και τον ΟΤΕ.
Παντως στο 23,68 βαλε και τον παροχεα (Οτενετ πχ). Οποτε, ναι γυρω στα 40 υπολογισε μηνιαιως....

WoosH
25-02-06, 14:47
Έχω ακούσει ότι βοηθάει αρκετά!
Όταν το δείς και με τα μάτια σου πές μας κι εμάς να βάλουμε άμα είναι!
(εγώ πιάνω 45άρια βέβαια, αλλά ποτέ δεν ξες τι μπορεί να γίνει!)

skyman
25-02-06, 15:20
Τελευταία πολλοί καταφεύγουν σε αυτή τη λύση η οποία όμως στην πάροδο του χρόνου δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθάει. Στην αρχή τα πράγματα θα είναι καλύτερα όμως όσο περισσότεροι αναβαθμίζουν την πόρτα τους τόσο χειρότερα θα είναι και πάλι. Όπως και να έχει το να φτάνεις σε σημείο να αναβαθίζεις την πόρτα σημαίνει παραπάνω κέρδη για τον ΟΤΕ αλλά χωρίς αλλαγές από την μεριά του μάλλον θα είναι μια από τα ίδια. Ελπίζω να μην φτάσουμε σε σημείο να πρέπει να αναβαθμίσουμε στα 1024kbps για να πάρουμε 384kbps γιατί πλέον θα είναι κατάντια για την ελληνική ευρυζωνικότητα του ΟΤΕ.

sdikr
25-02-06, 15:48
Τελευταία πολλοί καταφεύγουν σε αυτή τη λύση η οποία όμως στην πάροδο του χρόνου δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθάει. Στην αρχή τα πράγματα θα είναι καλύτερα όμως όσο περισσότεροι αναβαθμίζουν την πόρτα τους τόσο χειρότερα θα είναι και πάλι. Όπως και να έχει το να φτάνεις σε σημείο να αναβαθίζεις την πόρτα σημαίνει παραπάνω κέρδη για τον ΟΤΕ αλλά χωρίς αλλαγές από την μεριά του μάλλον θα είναι μια από τα ίδια. Ελπίζω να μην φτάσουμε σε σημείο να πρέπει να αναβαθμίσουμε στα 1024kbps για να πάρουμε 384kbps γιατί πλέον θα είναι κατάντια για την ελληνική ευρυζωνικότητα του ΟΤΕ.

Δες το αλλιώς , θα είναι τυχεροι αυτοι που θα μείνουν με τα 384 γιατί πλεόν οι Heavy downloaders θα πάνε στις μεγαλύτερες ταχύτητες ;)

Hwoarang
25-02-06, 15:53
και θα μπουκώσουν οι 512:evil: :evil:

JoeBar
26-02-06, 13:34
και θα μπουκώσουν οι 512:evil: :evil:
Εδώ μπουκώνουν οι 1024... :whistle:

papdoux
26-02-06, 13:45
μετα γυρναμε στην 384 και ειμαστε ενταξει.

JediMasterMANIAC
26-02-06, 13:45
Εδώ μπουκώνουν οι 1024... :whistle:
δεν θα το ελεγα αυτο ... (για την περιπτωση μου τουλαχιστον ) :ρ:redface:

JoeBar
26-02-06, 13:47
δεν θα το ελεγα αυτο ... (για την περιπτωση μου τουλαχιστον ) :ρ:redface:
Είπες την μαγική φράση... ;)

Tem
26-02-06, 14:04
μετα γυρναμε στην 384 και ειμαστε ενταξει.
έτσι όμως θα μπουκώσουν και αυτές για μία ακόμα φορά. Οπότε δεν βλέπω λύση

skroutzer
26-02-06, 14:19
έτσι όμως θα μπουκώσουν και αυτές για μία ακόμα φορά. Οπότε δεν βλέπω λύση
Η καλύτερη λύση είναι ίσως
256 ISP / 384 γραμμή
384 ISP / 512 γραμμή
λέω τώρα

antonis_wrx
27-02-06, 01:00
έχω ακούσει ότι σε 384 (σύνδεση και γραμμή) πολύ δύσκολα να έχεις voip (skype) ενώ σε 512 γραμμή ακόμα και με 384 σύνδεση η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη συνήθως... Ισχύει αυτό; Από τι εξερτάται;

ZORO
27-02-06, 03:14
έχω ακούσει ότι σε 384 (σύνδεση και γραμμή) πολύ δύσκολα να έχεις voip (skype) ενώ σε 512 γραμμή ακόμα και με 384 σύνδεση η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη συνήθως... Ισχύει αυτό; Από τι εξερτάται;

Μια πολύ συνοπτική περιγραφή του προβλήματος είναι ότι εφαρμογές όπως VOIP, online games και γενικά εφαρμογές πραγματικού χρόνου χρησιμοποιούν για την επικοινωνία τους πολλά σε αριθμό μικρού μεγέθους πακέτα. Έχει διαπιστωθεί από πλευράς του ΟΤΕ μια αδυναμία διαχείρησης των πακέτων όταν αυτά ξεπεράσουν έναν αριθμό. Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό ως "Πρόβλημα περιορισμού πακέτων". Περισσότερες πληροφορίες στα παρακάτω νήματα του adslgr.com

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32845
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33041

skyman
27-02-06, 10:37
Δες το αλλιώς , θα είναι τυχεροι αυτοι που θα μείνουν με τα 384 γιατί πλεόν οι Heavy downloaders θα πάνε στις μεγαλύτερες ταχύτητες ;)

Ποιός ξέρει άβυσσος τα dslam του ΟΤΕ.

BlindG
27-02-06, 16:48
Η άποψή μου δεν έχει αλλάξει για αυτό το ζήτημα.
Όπως είπα και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=401739&postcount=67), δεν μπορεί να δίνουμε παραπάνω χρήματα για να μας παρέχονται υπηρεσίες τις οποίες ΔΕΝ εκμεταλευόμαστε.

Βέβαια, (όποιος θυμάται, να το κάνει paste εδώ παρακαλώ!!!!!!) είπε κάποιος εδώ, ό,τι η ψυχολογία λέει πως:

Πουλάς σε κάποιον μια υπηρεσία Χ σε μια τιμή Ψ. Η υπηρεσία Χ δεν έχει την απόδοση που θα έπρεπε να έχει. Ο χρήστης λοιπόν, διαμαρτύρεται και ο πάροχος του λέει ό,τι για να βελτιωθεί η κατάσταση, πρέπει να πληρώσει ένα Ω ποσό επιπλέον. Ο χρήστης θα τα δώσει αυτά τα χρήματα για να έχει την υπηρεσία Χ που η τιμή της κανονικά είναι Ψ και ΟΧΙ Ψ+Ω....

@ ADSLgr.com All rights reserved.