PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS Πρόβλημα με netfaster iad



geroplatanos
03-10-09, 01:58
Πριν από 3 μέρες χύθηκε καφές στο πληκτρολόγιο μου οπότε και βγήκε άχρηστο. Πήγα πήρα ένα καινούριο από το Πλαίσιο με usb και όχι ps2 όπως ήταν το παλιό. Το έβαλα στον υπολογιστή μου το έκανα εγκατάσταση σύμφωνα με το CD που είχε μέσα η συσκευασία και τέλος του έκανα restart όπως ζητούσε. Τις 2 πρώτες φορές κόλλησαν τα windows αλλά ευτυχώς με την τρίτη προσπάθεια άνοιξαν.
Μετά αρκετή ώρα και μετά από ένα κατά λάθος απότομο τράβηγμα της πρίζας όταν ξανά άνοιξα τον υπολογιστή μου το router δούλευε μια χαρά δηλαδή όλα τα φωτάκια ήταν σωστά αναμμένα αλλά ο υπολογιστής δεν έβλεπε το netfaster. Χρησιμοποιώντας ένα laptop είδα πως το δίκτυο μου είναι ενεργό ασύρματα (κλειδωμένο βέβαια με κωδικό) αλλά ο υπολογιστής μου που είναι συνδεδεμένος με καλώδιο Ethernet συνεχίζει να μην έχει δίκτυο και να μην μπορώ να μπω και στις ρυθμίσεις του netfaster.
Ξέρει μήπως κανείς τι πρέπει να κάνω;

(Ανέφερα και το πρώτο γεγονός μήπως και υπάρχει κανένας συσχετισμός)

aa144
03-10-09, 02:19
Όταν σκοντάφτεις στα καλώδια μπορεί να κάνεις ζημιά είτε στο καλώδιο, είτε στα βύσματα του καλωδίου, είτε στα βύσματα της κάρτας δικτύου ή του ρούτερ.

Βάλε άλλο καλώδιο, σε άλλη θύρα στο ρούτερ, και τέλος αν δεν πιάσουν αυτά, βάλε άλλη κάρτα δικτύου στον υπολογιστή σου.

Ζημιάρη σε βλέπω πάντως...

geroplatanos
03-10-09, 03:07
Δεν νομίζω φίλε μου να έπαθε οποιοδήποτε πρόβλημα η κάρτα δικτύου καθώς το καλώδιο που τραβήχτηκε είναι αυτό του ρεύματος (του υπολογιστή). Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε πρόβλημα με κάποιον driver; Και αν υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό το πρόβλημα μπορεί να λυθεί αν ξανά εγκαταστήσω το router με το CD εγκατάστασης του;

SLS4U
03-10-09, 15:22
Δοκιμασε να βάλει το καλώδιο δικτυου σε καποια αλλη θύρα. Και δες αν το βλέπει.
Τα φωτακια εξακολουθούν να αναβουν όλα. οπως πριν ?
Αν οι Drivers τησ καρτας δικτύου είναι ΟΚ. Τοτε θα επρεπε να το βλέπει το Router.

aa144
03-10-09, 15:27
Όταν τραβήχτηκε το καλώδιο, τι άλλο έγινε; Έπεσε το μηχάνημα κάτω; Κουνήθηκε; Η κάρτα δικτύου είναι ενσωματωμένη ή πρόσθετη; Link κάνει; Επανεκκίνηση στο ρούτερ έκανες; Σε άλλη πόρτα το έβαλες;

Από τη βλάβη και μετά τι ακριβώς έχεις κάνει;

mondeo
03-10-09, 20:36
Όταν τραβήχτηκε το καλώδιο, τι άλλο έγινε; Έπεσε το μηχάνημα κάτω; Κουνήθηκε; Η κάρτα δικτύου είναι ενσωματωμένη ή πρόσθετη; Link κάνει; Επανεκκίνηση στο ρούτερ έκανες; Σε άλλη πόρτα το έβαλες;

Από τη βλάβη και μετά τι ακριβώς έχεις κάνει;

Αυτά ακριβώς πρέπει να ελέγξεις.


Δεν νομίζω φίλε μου να έπαθε οποιοδήποτε πρόβλημα η κάρτα δικτύου καθώς το καλώδιο που τραβήχτηκε είναι αυτό του ρεύματος (του υπολογιστή). Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε πρόβλημα με κάποιον driver; Και αν υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό το πρόβλημα μπορεί να λυθεί αν ξανά εγκαταστήσω το router με το CD εγκατάστασης του;

Εγκατέστησες το CD του Netfaster στο PC;
Γιά ποιό λόγο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.