PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορω να παρω ασυρματο router?



imr
03-10-09, 12:49
Γεια σας :)
Λοιπον στο πατρικο μου εχω connx εδω και πολλα χρονια (3-4 χρονια συνεχομενα)

Γινετε να παρω ασυρματο router απο τον ΟΤΕ δωρεαν?
Πχ να κανω συμβαση ενος χρονου ακομα, αναβαθμιση απο 2ΜΒ στα 4 , η στην χειροτερη διακοπη και επανεργοποιηση?

psyxakias
03-10-09, 12:51
Ρίξε ένα τηλέφωνο στο 134 ή στο κοντινότερο oteshop να ρωτήσεις.

Piparas
03-10-09, 13:47
Εφόσον το έχεις πριν το 2008 μπορείς να πάρεις καινούριο χωρίς διακοπή και ενεργοποίηση ξανά ή αναβάθμιση, αλλά εάν έχεις ενσύρματο θα πάρεις ενσύρματο. Αυτά από το 134 που μίλησα πρόσφατα για το ίδιο θέμα. Ίσως μπορείς να πάρεις ασύρματο με επιδότηση τιμής. Για σίγουρα, όπως είπε και ο προγράψας :) κάνε τους ένα τηλεφωνάκι στο 134.

imr
03-10-09, 13:54
Εφόσον το έχεις πριν το 2008 μπορείς να πάρεις καινούριο.


Ναι ειναι σιγουρα πριν το 2008, 2005-06 εκανα την συνδεση νομιζω

Βεβαια στο 134 μου ειπαν οτι μονο με διακοπη και επανασυνδεση, και τοτε δεν ειναι δωρεαν το ασυρματο, πληρωνω 30ε :(
Απαραδεκτο να μην δινουν ασυρματο δωρο

psyxakias
03-10-09, 13:59
Αν απαιτεί διακοπή και επανασύνδεση, δε νομίζω πως αξίζει το κόπο να μπεις σε περιπέτειες. Επειδή και εγώ είμαι σε παρόμοια φάση να πάρω router, θέλω να πάρω ένα sagem (€64.90) αλλά το κακό είναι ότι δεν παρέχουν online παραγγελία/αποστολή και από το 134 με ενημέρωσαν ότι ο μόνος τρόπος είναι να επισκεφτώ oteshop και το έχω αμελήσει.

sdikr
03-10-09, 14:03
Ασύρματο δεν δίνουν δώρο, δίνουν όμως Modem adsl2+ σε περίπτωση που το παλιό δικό σου δεν υποστηρίζει, μπορείς φυσικά να τους ζητήσεις ασύρματο με 30€ χρεώση.
Θα πρέπει βέβαια να κάνεις αναβάθμιση σε ταχύτητα adsl2+ (8mbit, 24mbit)

Piparas
03-10-09, 14:07
Ναι ειναι σιγουρα πριν το 2008, 2005-06 εκανα την συνδεση νομιζω

Βεβαια στο 134 μου ειπαν οτι μονο με διακοπη και επανασυνδεση, και τοτε δεν ειναι δωρεαν το ασυρματο, πληρωνω 30ε :(
Απαραδεκτο να μην δινουν ασυρματο δωρο


Απίστευτο! Αφού το κόβεις και μετά ξαναδεσμεύεσαι για 12 μήνες πρέπει να επωφεληθείς της προσφοράς για ασύρματο μέχρι το τέλος Οκτώβρη.. Προσωπικά περιμένω να δω εάν θα μου κάνουν τα ίδια σε περίπτωση που θελήσω να βάλω double play (άν και όταν ανακοινωθεί).

sdikr
03-10-09, 14:10
Απίστευτο! Αφού το κόβεις και μετά ξαναδεσμεύεσαι για 12 μήνες πρέπει να επωφεληθείς της προσφοράς για ασύρματο μέχρι το τέλος Οκτώβρη.. Προσωπικά περιμένω να δω εάν θα μου κάνουν τα ίδια σε περίπτωση που θελήσω να βάλω double play (άν και όταν ανακοινωθεί).


Εμένα πάντως μου δώσανε μαζί με την αίτηση για tv, γιατί το παλιό δικό μου δεν υποστήριζε (θα μου πείς σιγά μην κάνω αίτηση για tv, απλά το αναφέρω)

imr
03-10-09, 14:13
Ασύρματο δεν δίνουν δώρο, δίνουν όμως Modem adsl2+ σε περίπτωση που το παλιό δικό σου δεν υποστηρίζει, μπορείς φυσικά να τους ζητήσεις ασύρματο με 30€ χρεώση.
Θα πρέπει βέβαια να κάνεις αναβάθμιση σε ταχύτητα adsl2+ (8mbit, 24mbit)


χμμμ οποτε αναβαθμιση σε 8Μbit και 30 ευρω εξτρα? η μονη λυση?

Ειναι αρκετα και δεν χρειαζομαι πανω απο τα 2mbit που εχω τωρα :(

Με προχειρους υπολογισμους βγαινουν περιπου στα ιδια λεφτα με το να το αγορασω με 60 ευρω

a11
03-10-09, 18:19
κανεις αιτηση γισ παραπανω ταχυτητα πχ,8 ,24, και σου κανουν δωρο ενα ασυρματο ρουτερ. εμενα προσωπικα που ξεκινησα με 768 με δωρο το sagem 800,
μετα πηγα σε 2ρα με δωρο το sagem 1540,, μετα απο χρονο κανοντας αναβαθμιση σε 4 μου εφεραν παλι το sagem 1540,:p . μετα πηγα σε 8αρα, και μου εδωσαν το 585το 6,;) . ,, μονο που λογω προβληματος παλια με την καλωδιωση εδω μεσα ειχα αποσυνδεσεις , και εκανα υποβαθμιση στα 4 ξανα:(. μετα που τα εφτιαξα , ξαναεκανα μετα απο λιγους μηνες αναβαθμιση σε 8 και μου εδωσαν το 585 το 7:p, και τελευταια εβαλα το κοννεξ τβ και μου εδωσαν το σαγκεμ το 2444 :oneup:. εν κατακλειδι νομιζω οτι με 8 η 24 σου δινουν ασυρματο ρουτερ , και αν δεν την σηκωνει η γραμμη σου κανεις υποβαθμιση, και σου μενουν τα ρουτερ.

Davout
03-10-09, 18:23
Εγώ πριν μια εβδομάδα έβαλα 24αρα και μου δώσαν δώρο ασύρματο (διάλεγα ό,τι ήθελα).

Piparas
03-10-09, 19:00
κανεις αιτηση γισ παραπανω ταχυτητα πχ,8 ,24, και σου κανουν δωρο ενα ασυρματο ρουτερ. εμενα προσωπικα που ξεκινησα με 768 με δωρο το sagem 800,
μετα πηγα σε 2ρα με δωρο το sagem 1540,, μετα απο χρονο κανοντας αναβαθμιση σε 4 μου εφεραν παλι το sagem 1540,:p . μετα πηγα σε 8αρα, και μου εδωσαν το 585το 6,;) . ,, μονο που λογω προβληματος παλια με την καλωδιωση εδω μεσα ειχα αποσυνδεσεις , και εκανα υποβαθμιση στα 4 ξανα:(. μετα που τα εφτιαξα , ξαναεκανα μετα απο λιγους μηνες αναβαθμιση σε 8 και μου εδωσαν το 585 το 7:p, και τελευταια εβαλα το κοννεξ τβ και μου εδωσαν το σαγκεμ το 2444 :oneup:. εν κατακλειδι νομιζω οτι με 8 η 24 σου δινουν ασυρματο ρουτερ , και αν δεν την σηκωνει η γραμμη σου κανεις υποβαθμιση, και σου μενουν τα ρουτερ.

Δε νομίζω να γίνονται τόσο απλά όλα αυτά.. Εννοώ πως ναι και μένα μου έδωσαν ασύρματο ρούτερ όταν έκανα αναβάθμιση από το 1 στα 2 και συγχρόνως "έφυγα" από την οτενετ για connx, αλλά στην αναβάθμιση από τα 2 στα 8 μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά, εκτός εάν είχα πάρει το προηγούμενο πριν το 2008..

psyxakias
03-10-09, 20:08
Από το να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη και να ρισκάρεις να έχεις άλλα αποτελέσματα ακολουθώντας διάφορες διαδικασίες, κάνε το πιο άμεσο και αγόρασε ένα router.

imr
03-10-09, 20:51
Ναι για αγορα κατευθειαν με βλεπω

Αλλα 5 χρονια συνδρομητης δεν θα επρεπε να υπαρχει μια ''επιδοτηση'' για αγορα εξοπλισμου?

Αν και μπορει να κανω connx tv και να τσιμπησω απο εκει το ασυρματο, θα δουμε :)

sdikr
03-10-09, 22:40
Ναι για αγορα κατευθειαν με βλεπω

Αλλα 5 χρονια συνδρομητης δεν θα επρεπε να υπαρχει μια ''επιδοτηση'' για αγορα εξοπλισμου?

Αν και μπορει να κανω connx tv και να τσιμπησω απο εκει το ασυρματο, θα δουμε :)

Γιατί να υπάρχει;

Πάντως επιδότηση υπάρχει, εφόσον χρείαζεται για την γραμμή σου, παλιότερα ούτε αυτο είχανε

FSHOPAXD
04-10-09, 12:28
Θα ήθελα την γνώμη σας στο συγκεκριμένο Thread
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=329961

@ ADSLgr.com All rights reserved.