PDA

Επιστροφή στο Forum : Best Router για 2Play



the_saint_gr
03-10-09, 16:20
Καλησπέρα,

έχω ταλαιπωρηθεί πολύ τόσο με το Siemens που δίνει η Forthnet όσο και με ένα Zyxel που αγόρασα. Συγκεκριμένα, το Siemens κολούσε τακτικά, οπότε έπρεπε να γίνει reset (δεν κάνει μόνο του). Οπότε αποφάσισα να το αντικαταστήσω με κάποιο router της προκοπής, ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνω να το κάνω reset συνέχεια.

Όμως με το zyxel μετά από ένα αρχικό διάστημα καλής συμβίωσης, άρχισαν τα προβλήματα. Συνέχεια αποσυνδέσεις. Επικοινωνία με forthnet, δοκιμές κλπ, χωρίς αποτέλεσμα.

Μου ήρθε η ιδέα να βάλω πάλι το παλιό router και ως δια μαγίας, σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις!

Υπάρχει κάποια πρόταση για το καλύτερο router για Forthnet2Play; Θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω το ρημάδι το Siemens.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

atheatos
03-10-09, 16:54
Από οτι φαίνεται δεν φταίει μόνο το ρουτερ.Και εγώ τα ίδια παθαίνω αλλα πιστεύω είναι το δίκτυο στην Ελλάδα.Γιατί και οι γειτονες μου με ΟΤΕ τα ίδια παθαίνουν.Επίσης το δίκτυο της Forthnet έχει χρήστες που το φορτώνουν αγρια.Το έχουν για πειράματα που δεν τολμουν να τα κάνουν στον ΟΤΕ γιατι θα τα φέρουν όλα κατω.

sdikr
03-10-09, 16:58
Από οτι φαίνεται δεν φταίει μόνο το ρουτερ.Και εγώ τα ίδια παθαίνω αλλα πιστεύω είναι το δίκτυο στην Ελλάδα.Γιατί και οι γειτονες μου με ΟΤΕ τα ίδια παθαίνουν.Επίσης το δίκτυο της Forthnet έχει χρήστες που το φορτώνουν αγρια.Το έχουν για πειράματα που δεν τολμουν να τα κάνουν στον ΟΤΕ γιατι θα τα φέρουν όλα κατω.


εεεε; :hmm:

eniac
03-10-09, 17:09
Συγκεκριμένα, το Siemens κολούσε τακτικά, οπότε έπρεπε να γίνει reset (δεν κάνει μόνο του).

Φίλε μου, έχεις περάσει το *v3.64 firmware (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1873&act=down)?

Λύνει ακριβώς αυτό το πρόβλημα.

*(Στο link είναι για annexA)

vdanasto
04-10-09, 01:17
Από οτι φαίνεται δεν φταίει μόνο το ρουτερ.Και εγώ τα ίδια παθαίνω αλλα πιστεύω είναι το δίκτυο στην Ελλάδα.Γιατί και οι γειτονες μου με ΟΤΕ τα ίδια παθαίνουν.Επίσης το δίκτυο της Forthnet έχει χρήστες που το φορτώνουν αγρια.Το έχουν για πειράματα που δεν τολμουν να τα κάνουν στον ΟΤΕ γιατι θα τα φέρουν όλα κατω.

Τι εννοείς; :)

RASTAVIPER
04-10-09, 16:41
Δες και εδώ για μια επιπλέον γνώμη.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=323088

Georgevtr
07-10-09, 13:33
Δαγκωτό tomson.
Διάβασε και ένα παλαιότερο.. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214881

anepro
08-10-09, 10:19
Εγώ συστείνω το SL2-141 ανεπιφύλακτα. Είναι δοκιμασμένο και συνεργάζεται με το DMTool. Στα καταστήματα 4νετ το δίνουν με 39 ευρώ.

FSHOPAXD
08-10-09, 10:35
Εχω δει πάρα πολλά Thomson TG585v7 και σε σχέση με την ποσότητα που έχει μοιραστεί εχουν συμπεριφερθεί άψογα , με το μικρότερο ποσοστό failure από οποιοδήποτε άλλο Router μέχρι στιγμής και πολύ καλή συμπεριφορά στις συνδέσεις ADSL2+. Για τα χρήματά του ή για δωρεάν με νέα σύνδεση είναι η καλύτερη λύση, απόδειξη ότι πλέον το δίνουν πολλοί πάροχοι και επιπλέον συνεχίζεται να "μοιράζεται" εδώ και πάρα πολύ καιρό απροβλημάτιστα.
Το SL2-141 το χρησιμοποιώ εδώ και μήνες και αυτό απροβλημάτιστα , πριν το Thomson το θεωρούσα το καλύτερο, θα δοκιμάσω εντός των ημερών να αλλάξω το Siemens και να δω εαν θα έχω καλύτερη συμπεριφορά. Αυτό που αναφέρει ο φίλος για το DMT Tool ισχύει και η τιμή του είναι καλύτερη, αλλά μια παρατήρηση με το DMT Tool είχα μια καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού (υψηλότερη) αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δημιούργησε αστάθειες και αναγκάστικα να κατεβάσω στις default ρυθμίσεις.

bathan
11-10-09, 01:24
Εγώ συστείνω το SL2-141 ανεπιφύλακτα. Είναι δοκιμασμένο και συνεργάζεται με το DMTool
Και εγώ το ίδιο :oneup: Σταθερό σαν βράχος αλλά πάντα εξαρτάται από την γραμμή

anepro
11-10-09, 10:35
+1:oneup:

hemlock
11-10-09, 10:43
καλημερα...Η δικη μου προταση ειναι καποιο ζιζελ...22Mb βλεπω εγω.

morfeas2002
11-10-09, 12:40
Linksys wag200g, μέχρι να παραδώσει πνεύμα!!!!

FSHOPAXD
11-10-09, 13:30
Linksys wag200g, μέχρι να παραδώσει πνεύμα!!!!

Μπα με έχει απαγοητεύσει η Linksys, μαλλον μετά την ενοποίηση με την Cisco η εταιρία έχασε το ενδιαφέρον για πρωτοποριακά προιόντα... παλιά δεν θα διαφωνήσω είχε πάρα πολύ καλά προιόντα.
Πάντως το Thomson απο στατιστικής πλευράς είναι το ποιο απροβλημάτιστο για τυπικές χρήσεις και από πλευράς αντοχής ταυτόχρονα. Δεν το περίμενα στην αρχή δεν μου γέμιζε το μάτι.

ZAGNA
11-10-09, 13:54
Για μένα SIEMENS C110

@ ADSLgr.com All rights reserved.