PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με VoIP και νέα 1024



stako
23-02-06, 22:03
Καλημέρα (ή καλησπέρα) σε όλους,

έχω μια σύνδεση 384 με δικιά μου γραμμή ΟΤΕ και forthnet πρόσβαση. Αυτές τις μέρες λήγει η πρόσβαση στη forthnet και ψάχνω να βρω τι θα βάλω. Αν και η forthnet έφτιαξε όσον αφορά το download και τα ping (σε voip το βράδυ παραμένει μαύρο χάλι) αποφάσισα να της ρίξω μαύρο για την απαράδεκτη στάση της τους 2 τελευταίους μήνες που μεγάλη πλειοψηφία χρηστών της σερνόταν (μαζί κι εγώ.....).

Αυτές τις μέρες δοκιμάζω ένα PAP2 στο γραφείο και πραγματικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα του VoIP και την ευχρηστία που μου δίνει να το χρησιμοποιώ με απλή συσκευή τηλεφώνου. Λεπτομέρεια: Η dsl στο γραφείο είναι 1024. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω τη σύνδεση μου 1024 και στο σπίτι αγοράζοντας ένα πακέτο 12μηνο. Εφόσον έχω απορρίψει την 4net, 2 επιλογές μένουν για 1024, OTEnet και HOL. Διαβάζοντας και ψάχνοντας μέσα στο φόρουμ (που το θεωρώ πολύ έγκυρο "βαρόμετρο" της αγοράς) έχω διαπιστώσει τα εξής και θα ήθελα να μου πείτε αν κάνω λάθος ή όχι:

1. Η HOL έχει προβλήματα καθυστερήσεων στην ενεργοποίηση των broadband pack.
2. Το πρόβλημα των πακέτων που επηρεάζει το VoIP δεν είναι θέμα provider και λύνεται μόνο με αναβάθμιση γραμμής. (Η λύση της Altec με το i-call φαίνεται καλή αλλά είναι beta και δεν χρησιμοποιώ και i-call)
3. Η αναβάθμιση σε 512 δεν εξασφαλίζει πλέον την καλή λειτουργία του VoIP (αναφέρομαι και σε ώρες αιχμής δλδ απόγευμα και βράδυ που με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιώ σπίτι).
4. Οι 1024 δεν φαίνεται να έχουν προβλήματα με το VoIP. (Προς το παρόν?)

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για τις απαντήσεις τους. :) :) :)

Aegean24
24-02-06, 01:11
Σωστο σε βρισκω σε ολα.....καλη αναβαθμιση και καλο voip με την 1024!!!

crustest
24-02-06, 03:08
Κάπου είχα διαβάσει για άτομο με 1024 που είχε πρόβλημα πακέτων. Απότι καταλαβαίνω πλέον ούτε η 1024 σε εξασφαλίζει 100%.
Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε πρώτα αναβάθμιση σε 512, και αν έχει ακόμη πρόβλημα πήγαινε σε 1024 (τουλάχιστον θα έχει λιγότερο πρόβλημα από την 512). Φυσικά με προπληρωμένο 12μηνο δύσκολο να κάνεις αναβάθμιση απο 512 σε 1024, αλλά ρώτα μήπως γίνεται με πληρωμή κάποιου επιπλέον ποσού εαν το επιθυμήσεις.

alefgr
24-02-06, 05:02
Είναι θέμα σε ποιό DSLAM θα σε ρίξουν και πόσο "φορτωμένο" είναι. Έχω 1024 και τα μεσημέρια πολλές φορές έχω 30 με 40 πακέτα που είναι οριακά για το VoIP.

aragorn
24-02-06, 08:42
O alefgr έχει δίκιο...
Στη δική μου περίπτωση, κέντρο Αθήνας, 1024 γραμμή πάνω σε οπτικές, το voip δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής. Κατά τις ώρες αιχμής όμως όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν πρέπει να κάνω τίποτε άλλο σε σχέση με διαδίκτυο. Ο αριθμός των πακέτων που παίρνω (πάλι στις ώρες αιχμής) δεν έχει πέσει μέχρι στιγμής κάτω από τα 65-70...

stako
24-02-06, 11:25
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν είχε τύχει να δω κανέναν να γράφει για πρόβλημα με πακέτα σε 1024 αλλά από ότι λέτε καταλαβαίνω ότι και με 1024 δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ερώτηση όμως, alefgr μήπως ήσουν/είσαι με 4net συνδρομή? Σε ρωτάω γιατί και στο γραφείο που είμαστε με 1024, το δίμηνο που είχε (και έχει ακόμα κάπου) τα προβλήματα η 4net, είχαμε επίσης πρόβλημα πακέτων. Τώρα μετά τις αναβαθμίσεις της 4net είμαστε οκ με περίπου 150-190 πακέτα (μιλάω για ώρες γραφείου πάντα).

Crustest δυστυχώς δεν νομίζω να γίνεται αυτό. Πρέπει να πάρω από την αρχή 1024 kit. Μπορεί να γίνει βέβαια αν δεν πάρω kit και πάρω αορίστου αλλά τότε πάει στα 70 περίπου το μήνα η 1024. Με το kit είναι 42 το μήνα οπότε όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι σημαντική.

Aragorn δεν με πειράζει να μην κάνω τίποτα άλλο όταν μιλάω με VoIP. Βασικά το PC σπίτι κατεβάζει p2p από τις 12 το βράδυ μέχρι την άλλη μέρα στις 5 το απόγευμα που γυρνάω από δουλειά. Μετά 5 με 12 κλείνω p2p για να έχω άνεση σε browsing και voip, οπότε its ok. Μια χαρούλα κατεβάζει ότι "χρειάζομαι" λειτουργώντας 15-16 ώρες το 24ωρο......;)

alefgr
24-02-06, 16:10
Είμαι σε Tellas provider αλλά το πρόβλημα είναι 100% του ΟΤΕ μιας και το έχει παραδεχτεί και το τοπικό κέντρο των Αχαρνών όπου και ανήκω. Περιμένουμε αναβάθμιση εδώ και 2 μήνες αλλά μέχρι τους 6 μήνες που περιμένουν άλλοι, έχουμε ακόμα καιρό...

stako
24-02-06, 16:31
Είμαι σε Tellas provider αλλά το πρόβλημα είναι 100% του ΟΤΕ μιας και το έχει παραδεχτεί και το τοπικό κέντρο των Αχαρνών όπου και ανήκω. Περιμένουμε αναβάθμιση εδώ και 2 μήνες αλλά μέχρι τους 6 μήνες που περιμένουν άλλοι, έχουμε ακόμα καιρό...

Ic, εγώ είμαι λίγο πιο κάτω, Νέα Χαλκηδόνα (δεν έχει δικό της κέντρο, είναι στο κέντρο της Ν. Φιλαδέλφειας).

Κατά 99% θα το πάρω το OnDSL kit, τους πήρα σήμερα ξανά, μου είπαν ότι δεν είναι ανάγκη να δηλώσω από την πρώτη μέρα αν θα μείνω όλο το 12μηνο. Οπότε λέω να πάρω το πακέτο που είναι 4 μήνες, να δω πως πάει και αν πάει καλά δηλώνω τότε ότι θα συνεχίσω όλο το 12μηνο. Επέμεινα αρκετά να μου το επιβεβαιώσουν αυτό οπότε η κοπέλα με έβαλε αναμονή και (μάλλον) ρώτησε κάποιον υπεύθυνο σχετικά. Θα το ξανατσεκάρω βέβαια όταν πάρω το πακέτο από Multirama.

Πάντως τώρα πληρώνω για 384 35€, τα 42 της 1024 όπως καταλαβαίνετε μου φαίνονται μια χαρα! :rolleyes:

MikePan01
28-02-06, 02:58
Δεν είχε τύχει να δω κανέναν να γράφει για πρόβλημα με πακέτα σε 1024 αλλά από ότι λέτε καταλαβαίνω ότι και με 1024 δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.......;)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=445941#post445941

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=437482#post437482

Δεν βαζω αλλα να μην σε στεναχωρισω:hmm:

alefgr
01-03-06, 03:46
Κάτσε να πέσουν και άλλο οι τιμές στο 1024 και θα σου πώ για το τι εστί πρόβλημα με το VoIP και τις χιλιάρες γραμμές. Θα καταλήξουμε να δουλεύουμε το VoIP μόνο αργά την νύκτα και φυσικά ΟΤΕ επιτρέποντoς...

stako
01-03-06, 12:07
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=445941#post445941

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=437482#post437482

Δεν βαζω αλλα να μην σε στεναχωρισω:hmm:

Ναι αυτά ήταν αρκετά! :cry:

Θα δείξει πάντως, θα την βάλω την 1024, απλά το καθυστέρησα λίγο μιας και η προσφορά παρατάθηκε μέχρι 19 Μαρτίου και η 4net μου λήγει στις 15. Και βλέπουμε............

Πάντως έκανα αίτηση καλού κακού και στην Teledome για σταθερή τηλεφωνία, χρεώνουν 0,10€ την κλήση ανεξαρτήτως διάρκειας σε τηλεφωνήματα αστικά και υπεραστικά Ελλάδας........ Έτσι, για τις δύσκολες ώρες του VoIP..............:rolleyes:

MikePan01
01-03-06, 13:20
Για voip vivodi full LLU δαγκωτό ,αν εχεις καλυψη βεβαιως βεβαιως ( που ελεγε και μια ψυχή)

stako
01-03-06, 13:31
Για voip vivodi full LLU δαγκωτό ,αν εχεις καλυψη βεβαιως βεβαιως ( που ελεγε και μια ψυχή)

Αααχ, λές να μην το ξέρω? Αλλά δεν έχω κάλυψη.........

Και το τραγικό είναι ότι έχω και φίλο που δουλεύει εκεί και έχει κάλυψη και από ότι μου λέει όλα λειτουργούν τέλεια............

stathisb
03-03-06, 13:49
Σχετικά με την ποιότητα του voip εγώ έχω γραμμή 512 και δεν έχω πρόβλημα κατά το 60% του 24ώρου (δηλαδή από το πρωί εως τις 4:00 το απόγευμα και αργά το βράδυ μετά τις 1:00. Ένας φίλος έχει 512 αλλά σε άλλη περιοχή και του δουλέυει κατά το 85% καλά (πειραιάς)
Ένας άλλος έχει 1024 (μαρούσι) και δεν δουλέυει σωστά ούτε και στις ώρες μή αιχμής.
Ένας άλλος έχει 512 (βριλήσια) και σταμάτησε να προσπαθεί γιατι δεν δούλευε και του έσπαγε τα νεύρα.
Ένας άλλος έχει 512 (ζωγράφου) και λέει πως τα ψιλοκαταφέρνει.
Όλοι οι πάνω μαζί και εγώ είναι forthnet.
Ένας άλλος φίλος έχει 384 με vivo και μιλάει 100% σωστά (ψυχικό - όπου έχει κάλυψη)

Τα συμπεράσματα δικά σας.

stako
04-04-06, 13:03
Τελικά ενεργοποιήθηκε η 1024 από OTEnet-OnDSL Kit (σε χρόνο ρεκόρ, 5 εργάσιμες!) και μετά από 2-3 βδομάδες χρήσης VoIP με VoIPBuster μπορώ να πώ ότι λειτουργεί τέλεια. Κανένα πρόβλημα στην συνομιλία, κάποιες φορές ξεχνιέμαι και νομίζω ότι μιλαώ σε κανονικό τηλέφωνο. Το AllSeeingEye μου βγάζει 170-180 πακέτα.

Σήμερα θα πάω να πάρω ένα SPA3000 αφού από ότι φαίνεται θα κάνει απόσβεση γρήγορα. :)

tschris
04-04-06, 13:40
με HOL BP 1024 κατεβάζω απο DC με 100 και μιλάω πολύ ανετα με voipbuster. με 512 HOL BP δεν έκανα τπτ. απο τα δυο (οχι ταυτόχρονα) ουτε καν σε μέτριο επίπεδο

stako
04-04-06, 14:27
Κι εγώ σε torrent με 5-6 αρχεία να τρέχουν και με καλό seed έπιασα 105kb, συνήθως όμως καλή αναλογία seeds δύσκολα πετυχαίνω οπότε πέφτει και η ταχύτητα. Αλλά για αυτό δεν φταίει ούτε ο ΟΤΕ ούτε η ΟΤΕνετ.

Το είχα γράψει στην αρχή? Δε θυμάμαι, τέσπα, είμαι στο κέντρο της Ν. Φιλαδέλφειας όσον αφορά το DSLAM.

kvate
05-04-06, 13:32
Κι εγώ σε torrent με 5-6 αρχεία να τρέχουν και με καλό seed έπιασα 105kb, συνήθως όμως καλή αναλογία seeds δύσκολα πετυχαίνω οπότε πέφτει και η ταχύτητα. Αλλά για αυτό δεν φταίει ούτε ο ΟΤΕ ούτε η ΟΤΕνετ.

Το είχα γράψει στην αρχή? Δε θυμάμαι, τέσπα, είμαι στο κέντρο της Ν. Φιλαδέλφειας όσον αφορά το DSLAM.


Κι εγώ είμαι στο ίδιο κέντρο και έχω κύκλωμα ΟΤΕ 512 και συνδρομή AltecTelecoms 384. Σε downloading παίρνω συνήθως 48-52 Kbps. Δουλεύω με το i-call και το PAP2 και μιλάω άψογα όλες τις ώρες, ακόμα κι όταν κάνω browsing. Μόνο όταν έχω κάποιο p2p ανοικτό με ακούνε με λίγες διακοπές. Εσένα σου πάει καλά γιατί σίγουρα οι 512 και οι 1024 (σε αυτό το κέντρο τουλάχιστον) είναι πολύ λιγότερο φορτωμένες από τις 384.

stako
05-04-06, 13:55
Εσένα σου πάει καλά γιατί σίγουρα οι 512 και οι 1024 (σε αυτό το κέντρο τουλάχιστον) είναι πολύ λιγότερο φορτωμένες από τις 384.

Αυτό στο επιβεβαιώνω καθώς πριν ήμουν με 384 και σε ώρες αιχμής δεν λειτουργούσε σωστά το VoIP......;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.