PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΔΥΝΑΤΟ ΤΟ DOWNGRADING ΣΕ TELLAS



theorrion
19-12-03, 17:54
Ειμαι συνδρομητης TELLAS ADSL 384 στην Αθηνα. Ετυχε ομως να χρειαστω συνδεση Internet σε αλλη πολη ( Πατρα) απο γραμμη ISDN. Συμφωνα με το site της TELLAS που λεει "Ταυτόχρονη χρήση όλων των υπηρεσιών τηλεφωνίας (PSTN ή ISDN)" , θα επρεπε με τους κωδικους της ADSL να μπαινω στο Internet απο γραμμη ISDN. Δυστυχως όμως αυτό ήταν αδυνατον αν και στην Πατρα υποστηριζει η TELLAS ISDN συνδέσεις. Σε επικοινωνία μου με το 13800 (την πρωτη φορά πριν 1,5 μηνα) μου ειπαν οτι αυτο γινεται μεν αλλα δεν εχει ολοκληρωθει η τεχνική υποδομη. Παει καλα λεω. Σε σημερινη επικοινωνια επεσα σε εναν ψιλοασχετο που στην αρχη το επαιζε κινεζος για το υποψη θεμα. Μετα οταν του ειπα τι μου ειχαν πει την πρωτη φορα που πηρα τηλ. συμφωνησε οτι ΘΑ γινεται αυτο στο μελλον αλλα δεν ηξερε πότε. Τοτε του λεω βγαλτε το απο το site για να μην νομιζει ο κοσμος οτι γινεται. Τεσπα, με τον τυπο δεν εβγαλα ακρη γιατι δεν καταλαβαινε ή δεν ηθελε να καταλαβει.
Μηπως ξερει κανεις αν αυτη η δυνατοτητα όντως (και οχι στα χαρτια) παρεχεται απο τους αλλους ISPs με ADSL συνδρομη ?

rallye
19-12-03, 18:51
To "Ταυτόχρονη χρήση όλων των υπηρεσιών τηλεφωνίας (PSTN ή ISDN)", νομίζω δεν σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους ίδιους κωδικούς για PSTN ή ISDN σύνδεση. Μάλλον σημαίνει ότι DSL δεν σου δεσμεύει κάποια υπάρχουσα γραμμή τηλεφωνίας. Άλλοι ISP δίνουν backup σύνδεση, αλλά εννοείται ότι δεν πρέπει είσαι εκείνη τη στιγμή online με adsl. Ταυτόχρονη σύνδεση δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουν δωρεάν. Για τρελλούς τους πέρασες; :)

psyxakias
19-12-03, 19:25
Έχει κάποια λογική φαντάζομαι το θέμα..

Ας πούμε, αυτονόητο είναι ότι αν έδιναν ταυτόχρονη σύνδεση, ο κάθε ADSL χρήστης θα την δάνειζε σε φίλους γνωστούς.

Τώρα τι εννοούν αναφέροντας το στο site τους, άγνωστο!

Ευχαριστώ.

tolisp
19-12-03, 19:42
File rallye kaneis lathos! kapoioi ISPs ipostirizoun sindesi ADSL kai taftoxrona ISDN 64 ... px i HOL kai an den kanw lathos kai i Forth - gia tin HOL eimai sigouros 100% afou kai anaferetai episima sto site tis alla kai to exw xrisimopoiisei epanilimena! Allwste den exei noima to "always on" an prepei gia kapoion logo na kaneis logout tin ADSL sou kathe fora pou mpaineis apo kapoion allo xwro eksw apo to spiti i tin xwra sou gia na deis ta mail sou ;)
Poli apla i Tellas einai gia mia akoma fora foul ...

theorrion
19-12-03, 22:12
Εγώ εννοώ να μπορεις να μπεις με τους κωδικους ADSL απο αλλη γραμμη (PSTN ή ISDN) , όχι όμως ταυτοχρονα να εισαι μεσα και με ADSL (ή ADSL ή ISDN ή PSTN , ότι ειναι διαθεσιμο σε τηλ. γραμμη). Αυτό βολεύει όταν βρισκεσαι καπου αλλου που δεν υπαρχει γραμμη ADSL και θελεις να εχεις προσβαση στο Internet. Νομιζω οτι ολοι οι ISPs το υποστηρίζουν. Π.χ. εγω παλιοτερα ημουν χρηστης ΟΤΕΝΕΤ ΙSDN συνδρομης αλλα με τους κωδικους της ISDN εμπαινα και απο PSTN γραμμη (όχι βέβαια ταυτόχρονα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.