PDA

Επιστροφή στο Forum : ανεμιστήρας laptop



ipo
05-10-09, 18:55
Αγόρασα πρόσφατα το Compaq Presario CQ61-222SL (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01827620&tmp_task=prodinfoCategory&lc=en&dlc=en&cc=us&lang=en&product=3982168) και παρατήρησα ότι ο ανεμιστήρας του δουλεύει συνεχώς. Είδα στο BIOS ότι υπάρχει σχετική ρύθμιση και την απενεργοποίησα. Πλέον δουλεύει περιστασιακά, με μεγαλύτερη ένταση και βγάζει (προφανώς) πιο ζεστό αέρα το χρόνο που δουλεύει.

Τι είναι καλύτερο για τον υπολογιστή; Να δουλεύει συνεχώς ο ανεμιστήρας και να έχω χαμηλή θερμοκρασία στον επεξεργαστή ή να δουλεύει πιο έντονα μόνο όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία;

Σε διάφορα laptop που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, ακολουθούνταν πάντα η λύση της περιστασιακής ενεργοποίησης του ανεμιστήρα. Πρώτη φορά συνάντησα προρύθμιση συνεχόμενης λειτουργίας.

SadAngels
06-10-09, 16:51
Κοιτα καλα εκανες και το απενεργοποιησες γιατι το να δουλευει ολη την ωρα εκτος απο το σπασιμο νευρων με το βουητο θα σου χαλασει και ποιο γρηγορα και αντε τρεχα να τον αλλαξεις που ως συνηθως χαλανε μετα την εγγυηση! Παντως καλο ειναι για το Καλοκαιρι να παρεις μια βασουλα με 20-25 ευρο.

Α! Και κατι αλλο το φορητο παντα πανω σε σκληρη επιφανεια οχι σε καναπεδες και σε κραβατια να μπορει να παρει αερα απο κατω!!!

siesta
21-10-09, 10:01
Αγόρασα μια βάση της Ζαλμάν και βρήκα την υγειά μου.

Morx
21-10-09, 16:44
Μιας και χρησιμοποιω το λαπτοπ μου και μονο αυτο εδω και 1 χρονο αγοράς, εφτιαξα μια βαση αυτοσχέδια και αρκετα καλαισθητη και βαμμένη κλπ κλπ με 4 ανεμιστηρακια απο κατω.
Τα ανεμιστηρακια βρηκα how-to στο ιντερνετ και τα συνδεσα ετσι ωστε να τραβανε ρευμα απο 2 USB θυρες του λαπτοπ ετσι ωστε να μην μπλεξω με μετασχηματιστη και περιττες πριζες.

Η θερμοκρασια του για Intel Dual Core 2.4 και καρτα γραφικων 8800GT ειναι τρομερα χαμηλοτερη μετα απο αυτο!!! Δηλαδη:

iddle:
Cpu 40 βαθμοι / VGA 42 βαθμοι
Full load Crysis 30minutes:
Cpu 58 βαθμοι / VGA 61 βαθμοι

Οι θερμοκρασιες παραπανω δν πανε με τιποτα και η θερμοκρασια δωματιου ηταν 29 βαθμοι οταν εκανα το τεστ.

Να τονισω οτι το ανεμιστηρακι του λαπτοπ ξεκιναει οταν η θερμοκρασια ξεπερασει τους 45 ... οποτε χωρις τη βαση σε κατασταση αδρανειας κανει ενα γραφημα 46 με 44 βαθμους σταθερα!

Always on, ειναι αποτυχια για πολλους λογους να εχει κανεις το ανεμιστηρακι:

1) μπορει να χαλασει πιο ευκολα οπως προ-ειπωθηκε.
2) η θερμοκρασια δεν χαθηκε ο κοσμος... αν δεν πεσει κατω απο 40 με 50... αρα αντε να φτασει 35! [με τιποτα] τσαμπα θα λειτουργει και οταν εισαι με μπαταρια θα καιει παραπανω ρευμα εξαντλωντας την πιο γρηγορα.
3) Αν λειτουργει συνεχεια, κατανταει κουραστικο και φασαριοζικο
4) Επισης, λειτουργει και σαν σκουπα καθως μαζευει σκονη πιο ευκολα χανοντας την αποδοτικοτητα του.


Αυτα ^^

@ ADSLgr.com All rights reserved.