PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξυπηρέτηση οτεΝΕΤ



Σελίδες : [1] 2

nitrox
24-02-06, 12:24
Καλημερα,

Πριν απο 2 περιπου εβδομαδες (12/02/06) εκανα το λαθος να αγορασω το OnDSL kit (384) της ΟΤΕνετ, απο ΟΤΕshop . Και η ιστορια αρχιζει με το που πατησα το ποδι μου στο καταστημα, διοτι αφ' ενος μεν οι υπαλληλοι ηταν ΑΣΧΕΤΟΙ με αυτο που προσπαθουσα να αγορασω, αφ ετερου δε ακομα περιμενω την ενεργοποιηση της γραμμης (σημερα διανυω την 10 εργασιμη ημερα).
Το αστειο ειναι οτι σε επικοινωνια μου με το τμημα εξυπηρετησης πελατων τις εν' λογω εταιριας εχω λαβει 4 διαφορετικες δικαιολογιες για τον λογω της καθηστερισης.

Δικαιολογια 1η: Ισως να μην υπαρχουν διαθεσιμες πορτες στο DSLAM της περιοχης μου. Απαντηση: Δεν ειμαι υποχρεωμενος να περιμενω ποτε θα αποφασισει ο ΟΤΕ να εγκαταστησει καρτες, και στο κατω κατω γιατι δεν ενημερωθηκα πριν την αγορα της υπηρεσιας για την ελλειψη καρτων/interfaces/DSLAMs/ATM nodes ετσι ωστε να μην αγορασω την υπηρεσια ετσι και αλλιως. Απο την στιγμη που υπαρχει ζητηση ο παροχος θα πρεπει να τρεξει και εγκαταστησει την καρτουλα (-ες), να κανει την αναβαθμιση στην καρτουλα (-ες) να την βαλει σε redundancy και ο πελατης να μεινει ευχαριστημενος ( 10 λεπτα με το ρολοι).

Δικαιολογια 2η: Ο ΟΤΕ εχει λαβει την αιτηση μου αλλα δεν εχει ξεκηνησει ακομα την ενεργοποιηση.
Απαντηση: Μετα απο λιγη πιεση στην υπαλληλο του τμηματος εξυπηρετησης πελατων μου αποκαλυψε οτι η αιτηση δεν εχει φυγει ακομα απο την ΟΤΕΝΕΤ(το γεγονος αυτο μετα απο 5 εργασιμες ημερες απο την αποστολη της αιτησης μου). Γιατι λαμβανω ψευδεις απαντησεις, ο παροχος δεν πληρωθηκε για την υπηρεσια που καθυστερει να μου παραδωσει;

Δικαολογια 3η: Ο χρονος παραδωσης της υπηρεσιας ειναι 5-12 εργασιμες ημερες ή 6-12 και ή 10 με 15 εργασιμες !!!!!.
Απαντηση: Καλα, ουτε τους χρονους παραδωσης δεν ξερουν ολοι εκει μεσα. Σιγα μην παθετε υπερκοπωση παιδια, με το μαλακο τις εργασιες. Ολοι καταλαβαινουμε οτι για να γινει μια καλωδιωση απο DDF σε DDF, και να γινει ενα UBR PVC πρεπει να καταβαλθουν υπερανθρωπες προσπαθειες απο πλευρας παροχου.

Δικαιολογια 4η: Γενικοτερα Δεν γνωριζουμε το λογω της καθυστερισης απο πλευρας ΟΤΕ
Απαντηση: ΜΑΛΛΟΝ οι δυο εταιριες του ομιλου ΟΤΕ δεν επικοινωνουν μεταξυ τους. Πρειπει να εχουν τσακωθει αλλα παλι καλα που σε εμπορικο επιπεδο συνεργαζονται.

Συμπερασμα: Μετα απο 8 χρονια πελατης της ΟΤΕνετ, εχω μεινει απολυτα δυσαρεστημενος. Με την ληξη του συμβολαιου θα τους παψω, και θα προτιμησω της υπηρεσιες παροχου με μικροτερο δικτυο αλλα με μεγαλυτερο σεβασμο προς τον πελατη, και με καλυτερο τροπο εξυπηρετησης. Απο πλευρας DSL τον ΟΤΕ δεν τον γλιτωνω αλλα τουλαχιστον θα παω καπου οπου υπολογιζουν τον πελατη


Εν αναμονη της συνδεσης 24/02/2006

pantakos
24-02-06, 12:56
Καλημέρα, όταν λες 10 ημέρες εννοείς εργάσιμες? Σίγουρα πέρνει 10-12 εργάσιμες ημέρες. Το ίδιο είχα πάθει και εγώ με το πακέτο. Βέβαια δεν τα "είπα" με την οτενετ αλλα με το oteshop που αγόρασα το πακέτο. Τους είπα οτι "εγώ το θέλω μέχρι την ημερομηνία λήξεως των 12 εργάσιμων ημερών, αλλίως θα κινηθώ νομικά στο κατάστημα και στον υπεύθυνο" την 12η μέρα είχα dsl... :whistle:
δοκιμασέ αλλα με ηρεμία :whistle:

nitrox
24-02-06, 13:22
Καλημέρα, όταν λες 10 ημέρες εννοείς εργάσιμες? Σίγουρα πέρνει 10-12 εργάσιμες ημέρες. Το ίδιο είχα πάθει και εγώ με το πακέτο. Βέβαια δεν τα "είπα" με την οτενετ αλλα με το oteshop που αγόρασα το πακέτο. Τους είπα οτι "εγώ το θέλω μέχρι την ημερομηνία λήξεως των 12 εργάσιμων ημερών, αλλίως θα κινηθώ νομικά στο κατάστημα και στον υπεύθυνο" την 12η μέρα είχα dsl... :whistle:
δοκιμασέ αλλα με ηρεμία :whistle:

Το καταστημα απλα εχει το ρολο του μεσαζοντα. Ουσιαστικα η υπηρεσια αγοραζεται μονο απο την ΟΤΕνετ, την ευθυνη την εχει η ΟΤΕνετ.

MirrorX
24-02-06, 13:51
Δικαιολογια 1η: Ισως να μην υπαρχουν διαθεσιμες πορτες στο DSLAM της περιοχης μου. Απαντηση: Δεν ειμαι υποχρεωμενος να περιμενω ποτε θα αποφασισει ο ΟΤΕ να εγκαταστησει καρτες, και στο κατω κατω γιατι δεν ενημερωθηκα πριν την αγορα της υπηρεσιας για την ελλειψη καρτων/interfaces/DSLAMs/ATM nodes ετσι ωστε να μην αγορασω την υπηρεσια ετσι και αλλιως. Απο την στιγμη που υπαρχει ζητηση ο παροχος θα πρεπει να τρεξει και εγκαταστησει την καρτουλα (-ες), να κανει την αναβαθμιση στην καρτουλα (-ες) να την βαλει σε redundancy και ο πελατης να μεινει ευχαριστημενος ( 10 λεπτα με το ρολοι).

Δικαιολογια 2η: Ο ΟΤΕ εχει λαβει την αιτηση μου αλλα δεν εχει ξεκηνησει ακομα την ενεργοποιηση.
Απαντηση: Μετα απο λιγη πιεση στην υπαλληλο του τμηματος εξυπηρετησης πελατων μου αποκαλυψε οτι η αιτηση δεν εχει φυγει ακομα απο την ΟΤΕΝΕΤ(το γεγονος αυτο μετα απο 5 εργασιμες ημερες απο την αποστολη της αιτησης μου). Γιατι λαμβανω ψευδεις απαντησεις, ο παροχος δεν πληρωθηκε για την υπηρεσια που καθυστερει να μου παραδωσει;

Δικαολογια 3η: Ο χρονος παραδωσης της υπηρεσιας ειναι 5-12 εργασιμες ημερες ή 6-12 και ή 10 με 15 εργασιμες !!!!!.
Απαντηση: Καλα, ουτε τους χρονους παραδωσης δεν ξερουν ολοι εκει μεσα. Σιγα μην παθετε υπερκοπωση παιδια, με το μαλακο τις εργασιες. Ολοι καταλαβαινουμε οτι για να γινει μια καλωδιωση απο DDF σε DDF, και να γινει ενα UBR PVC πρεπει να καταβαλθουν υπερανθρωπες προσπαθειες απο πλευρας παροχου.

Δικαιολογια 4η: Γενικοτερα Δεν γνωριζουμε το λογω της καθυστερισης απο πλευρας ΟΤΕ
Απαντηση: ΜΑΛΛΟΝ οι δυο εταιριες του ομιλου ΟΤΕ δεν επικοινωνουν μεταξυ τους. Πρειπει να εχουν τσακωθει αλλα παλι καλα που σε εμπορικο επιπεδο συνεργαζονται.

Συμπερασμα: Μετα απο 8 χρονια πελατης της ΟΤΕνετ, εχω μεινει απολυτα δυσαρεστημενος. Με την ληξη του συμβολαιου θα τους παψω, και θα προτιμησω της υπηρεσιες παροχου με μικροτερο δικτυο αλλα με μεγαλυτερο σεβασμο προς τον πελατη, και με καλυτερο τροπο εξυπηρετησης. Απο πλευρας DSL τον ΟΤΕ δεν τον γλιτωνω αλλα τουλαχιστον θα παω καπου οπου υπολογιζουν τον πελατη



1) αν δεν υπηρχαν πορτες κατα 99% δεν θα σου ειχαν πουλησει το πακετο...επισης μπορεις να δεις και μονο σου αν υπαρχει διαθεσιμοτητα

2)δεν καθυστερει να σου δωσει καμια υπηρεσια. διαβασε το συμβολαιο που υπεγραψες...

3) ο χρονος παραδοσεις ειναι 5-12 νομιζω σε ολους τους παροχους καθως αυτος εξαρταται κατα κυριο λογο απο τον οτε...

4)παλι τα ιδια...ακομα δεν εχει καθυστερησει ουτε ο οτε ουτε κανεις....μολις περασουν οι 12 εργασιμες και δεν εχεις ιντερνετ (που ειναι πιθανο καθως εχει συμβει σε πολλους) τοτε δικαιουσαι να παραπονιεσαι/φωναζεις και να κινηθεις οπως θες...μεχρι τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

pantakos
24-02-06, 13:57
Ναι συμφωνώ, η οτενετ έχει το πεπόνι και ο οτε το μαχαίρι, αλλα εγω πήρα τηλέφωνο απο εκει που το αγόρασα, επειδή είχα τη δικιά τους επιβεβαίωση για τις 12 ημέρες... ;)

gallahant
24-02-06, 20:46
Μπορω να ρωτησω κατι εσας που αγορασατε το kit απο oteshop, σας εδωσαν τα χαρτια της αιτησης και σας ειπαν οτι εχει αλλαξει η διαδικασια και πρεπει να τα αποστειλετε εσεις, ειτε ταχυδρομικώς ειτε με φαξ? Γιατι εμενα ετσι μου ειπε η κοπελια στο oteshop, πριν κανα μηνα που αγορασα το κιτ, η οποια προφανως δεν ηξερε που παν τα τεσσερα γιατι επι 45 λεπτα εψαχνε να βρει τα χαρτια για να τα συμπληρωσω. Ασε που δεν ηξερε πιο κιτ ειναι για pstn. Αναρωτιεμαι, για πιο λογο πληρωνονται αυτοι εκει? Α και οσο προσπαθουσε να μου πουλησει το πακετο, της πηρε μια ωρα παρακαλω να βγαλει ακρη με την αιτηση, ειχε καπνισει ενα πακετο τσιγαρα :)

enwsitis21
24-02-06, 22:40
Μπορω να ρωτησω κατι εσας που αγορασατε το kit απο oteshop, σας εδωσαν τα χαρτια της αιτησης και σας ειπαν οτι εχει αλλαξει η διαδικασια και πρεπει να τα αποστειλετε εσεις, ειτε ταχυδρομικώς ειτε με φαξ? Γιατι εμενα ετσι μου ειπε η κοπελια στο oteshop, πριν κανα μηνα που αγορασα το κιτ, η οποια προφανως δεν ηξερε που παν τα τεσσερα γιατι επι 45 λεπτα εψαχνε να βρει τα χαρτια για να τα συμπληρωσω. Ασε που δεν ηξερε πιο κιτ ειναι για pstn. Αναρωτιεμαι, για πιο λογο πληρωνονται αυτοι εκει? Α και οσο προσπαθουσε να μου πουλησει το πακετο, της πηρε μια ωρα παρακαλω να βγαλει ακρη με την αιτηση, ειχε καπνισει ενα πακετο τσιγαρα :)

Όσοι είναι αντιπρόσωποι της OTENET, διαχειρίζονται και πουλάνε τα προϊόντα της ηλεκτρονικά , μέσω online.
Όσο αναφορά το ondsl kit, ο / η αντιπρόσωπος ενεργοποιεί το προϊόν, και δίνει ένα αντίγραφο της αίτησης στο πελάτη, απο εκεί και πέρα αναλαμβάνει ο πελάτης να στείλει τα δικαιολογητικά στην OTENET, συμπληρωμένα σωστά και υπογεγραμμένα.
Από τη στιγμή που η OTENET λάβει την αίτηση, την επόμενη μέρα συνήθως στέλνει αίτημα στον ΟΤΕ, για την ενεργοποίηση της ADSL. Αν όλα είναι καλά, η ενεργοποίηση γίνεται εντός 5 με 12 εργάσιμων ημερών, η OTENET ενεργοποιεί username και password, και ο πελάτης ενημερώνεται τηλεφωνικώς ότι η σύνδεση είναι έτοιμη.

gallahant
24-02-06, 22:58
ενωσιτης, ρωτησα επειδη η υπαλληλος εκει στο oteshop, μου ειχε πει οτι μεχρι την προηγουμενη μερα απο εκεινη που πηγα για να αγορασω το κιτ, τα δικαιολογητικα τα στελνανε αυτοι εκει στο oteshop στην otenet με φαξ,απλα ο πελατης τα συμπληρωνε

enwsitis21
24-02-06, 23:13
ενωσιτης, ρωτησα επειδη η υπαλληλος εκει στο oteshop, μου ειχε πει οτι μεχρι την προηγουμενη μερα απο εκεινη που πηγα για να αγορασω το κιτ, τα δικαιολογητικα τα στελνανε αυτοι εκει στο oteshop στην otenet με φαξ,απλα ο πελατης τα συμπληρωνε

Παλιά, έτσι όπως λές γινόταν, η διαδικασία μάλλον άλλαξε για να ετοιμάζει ο πελάτης όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να μήν τραβιολογιέται ξανά και ξανά στο κατάστημα για να ξαναστείλει τα όποια δικαιολογητικά ήταν ελλειπή.

kalmi
01-03-06, 14:38
Aπό 10 Φεβρ. πηγε το FAX πλήρες με τα δικοιολογητικά του ΟnDSL Kit στην ΟΤΕΝΕΤ, 15 του μηνός πήγε ο φάκελλος στον ΟΤΕ και έκτοτε ζορίζονται να το τελειώσουν. Θύρες έχουν, διάθεση να κάνουν δουλειά δεν έχουν. Και λένε με περισσή αναίδεια: 5 με 12 εργάσιμες χρειάζονται κύριε. Με αυτούς τους ρυθμούς αν έλθει κάποιος μεγάλος παικτης από εξωτερικό και αρχίσει και στρώνει καλώδια, ο ΟΤΕ ξόφλησε σε ένα χρόνο και όλοι που έχουν μετοχές θα κλαίνε τα δις τους..
ΕΛΕΟΣ

nitrox
02-03-06, 10:22
Aπό 10 Φεβρ. πηγε το FAX πλήρες με τα δικοιολογητικά του ΟnDSL Kit στην ΟΤΕΝΕΤ, 15 του μηνός πήγε ο φάκελλος στον ΟΤΕ και έκτοτε ζορίζονται να το τελειώσουν. Θύρες έχουν, διάθεση να κάνουν δουλειά δεν έχουν. Και λένε με περισσή αναίδεια: 5 με 12 εργάσιμες χρειάζονται κύριε. Με αυτούς τους ρυθμούς αν έλθει κάποιος μεγάλος παικτης από εξωτερικό και αρχίσει και στρώνει καλώδια, ο ΟΤΕ ξόφλησε σε ένα χρόνο και όλοι που έχουν μετοχές θα κλαίνε τα δις τους..
ΕΛΕΟΣ

Αυτο περιμενουν ολοι. Το μεγαλο παικτη απο το εξωτερικο, αλλα να αρχισει να στρωνει χαλκο καπως δυσκολο, μεγαλη επενδυση, μεγαλο το ρισκο. Ολοι οι εναλακτικοι στο last mile παντα τρεχουν σε λυσεις LMDS, Laser Links κτλ διοτι ειναι δυσκολο να στρωσεις καλωδια απο την αρχη.

JMK1234
12-03-06, 12:39
Aπό 10 Φεβρ. πηγε το FAX πλήρες με τα δικοιολογητικά του ΟnDSL Kit στην ΟΤΕΝΕΤ, 15 του μηνός πήγε ο φάκελλος στον ΟΤΕ και έκτοτε ζορίζονται να το τελειώσουν. Θύρες έχουν, διάθεση να κάνουν δουλειά δεν έχουν. Και λένε με περισσή αναίδεια: 5 με 12 εργάσιμες χρειάζονται κύριε. Με αυτούς τους ρυθμούς αν έλθει κάποιος μεγάλος παικτης από εξωτερικό και αρχίσει και στρώνει καλώδια, ο ΟΤΕ ξόφλησε σε ένα χρόνο και όλοι που έχουν μετοχές θα κλαίνε τα δις τους..
ΕΛΕΟΣ



Και σε εμένα τα ίδια, ακόμα περιμένω.

antonon
22-03-06, 11:55
Άρα εγώ που περιμένω από τις 14/3 που πήγα στο OteSHOP μάλλον δεν θα πρέπει να διαμαρτύρομαι έτσι δεν είναι;;;;

Άσε που από εκείνη την ημέρα και μετά, (μέχρι χθές το βράδυ) η ISDN 128 σύνδεση με την ΟΤΕΝΕΤ που είχα 'τα είχε παίξει'. Οι εξηγήσεις που πήρα από το 'help' desk της ΟΤΕΝΕΤ; Διαβάστε:

1. To NETMODE πρέπει να είναι συνδεδεμένο στην COM1 και όχι στην COM3 που το είχα εγώ. Το γεγονός ότι τα τελευταία 2,5 χρόνια ήταν στην COM3 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!
2. Πρέπει να εγκαταστήσω το SAGEM USB Modem που υπάρχει μέσα στο κουτί του CONN-X. Το γεγονός ότι η γραμμή ADSL δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!
3. Πρέπει να κάνω remove το NETMODE και μετά ξανά εγκατάσταση (old-time classic!)
4. Πρέπει λέει, να σβήσω το εικονίδιο της dial-up σύνδεσης, και να φτιάξω καινούργιο (αυτό, ομολογώ, πρώτη φορά το άκουγα)
5. ...
6. ...
7. ...

Για να μην σας κουράζω, το μόνο που έπρεπε να γίνει είναι να σβηστεί το AT command που καθοδηγούσε το NETMODE να συνδεθεί στα 128 μιας και η εναλλακτική dial-up μέθοδος της ADSL (μέσω ISDN) είναι στα 64. ΚΑΛΟ Ε;;;

enwsitis21
24-03-06, 00:04
Άρα εγώ που περιμένω από τις 14/3 που πήγα στο OteSHOP μάλλον δεν θα πρέπει να διαμαρτύρομαι έτσι δεν είναι;;;;

Άσε που από εκείνη την ημέρα και μετά, (μέχρι χθές το βράδυ) η ISDN 128 σύνδεση με την ΟΤΕΝΕΤ που είχα 'τα είχε παίξει'. Οι εξηγήσεις που πήρα από το 'help' desk της ΟΤΕΝΕΤ; Διαβάστε:

1. To NETMODE πρέπει να είναι συνδεδεμένο στην COM1 και όχι στην COM3 που το είχα εγώ. Το γεγονός ότι τα τελευταία 2,5 χρόνια ήταν στην COM3 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!
2. Πρέπει να εγκαταστήσω το SAGEM USB Modem που υπάρχει μέσα στο κουτί του CONN-X. Το γεγονός ότι η γραμμή ADSL δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!
3. Πρέπει να κάνω remove το NETMODE και μετά ξανά εγκατάσταση (old-time classic!)
4. Πρέπει λέει, να σβήσω το εικονίδιο της dial-up σύνδεσης, και να φτιάξω καινούργιο (αυτό, ομολογώ, πρώτη φορά το άκουγα)
5. ...
6. ...
7. ...

Για να μην σας κουράζω, το μόνο που έπρεπε να γίνει είναι να σβηστεί το AT command που καθοδηγούσε το NETMODE να συνδεθεί στα 128 μιας και η εναλλακτική dial-up μέθοδος της ADSL (μέσω ISDN) είναι στα 64. ΚΑΛΟ Ε;;;

Καλησπέρα,

Θεωρώ απαράδεκτες τις απαντήσεις που πήρες από το Helpdesk, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και άσχετοι.
Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, το κομμάτι της adsl κακώς το τοποθέτησες στο νήμα της OTENET, έπρεπε να είναι στο ADSL ΟΤΕ.
Διακρίνω μια αδυναμία στις usb συσκευές πώς έχεις, μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς;

antonon
24-03-06, 17:01
Το usb modem της SAGEM το πήρα μόνο και μόνο επειδή ήταν στο κουτί του CONN-X. Εγώ θα χρησιμοποιήσω ένα WiFi Router .......

MoSKY-7-
26-03-06, 04:02
Μιας και μιλάμε για εξυπηρέτηση πελατών ΟΤΕΝΕΤ να πω κι εγώ το βιολί μου.
Ξέρει κανείς τι είναι να περιμένεις 40 λεπτά στην αναμονή με το τηλέφωνο στο χέρι, να πεις το πρόβλημα σου, επιτέλους να πιάνεις γραμμή, να παίρνεις ως απάντηση μετά από σκέψη "να σας συνδέσω με το τμήμα λογαριασμών που είναι πιο αρμόδιο για το πρόβλημα σας", να σε κάνουν εκτροπή, να περιμένεις άλλο 1 λεπτό(ευτυχώς!) να πιάσεις γραμμή, και πρωτού ολοκληρώσεις την φράση σου, να πετάγεται η...*...και να σου λέει μέσα σε 1 δευτερόλεπτο χωρίς να σε έχει ακούσει "μισό λεπτό να σας συνδέσω με..." και να σε ξαναστέλνει σε αναμονή στους προηγούμενους???

Τους το μαθε καλά το τέννις ο Φλωρινιώτης, μόνο που εγώ είμουν το μπαλάκι...

Αλλά δεν φταίει κανείς άλλος. Εμείς φταίμε που είμαστε ευγενικοί.....και δεν συμπεριφερόμαστε όπως αρμόζει σε "τέτοιους χώρους".

paris
29-03-06, 07:50
Κι εγώ που έτυχε μια φορά να πάρω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών (ευτυχώς δεν περίμενα πολύ ώρα στην αναμονή) για να ρωτήσω σχετικά με την αίτηση, ο κύριος που απάντηση δεν μου φάνηκε να κατέχει και πολύ το θέμα. Θυμάμαι συγκεκριμένα τον ρώτησα σχετικά με username και απάντησε:"Μάλλον έτσι πρέπει να είναι":rolleyes:

paris
29-03-06, 07:57
Aπό 10 Φεβρ. πηγε το FAX πλήρες με τα δικοιολογητικά του ΟnDSL Kit στην ΟΤΕΝΕΤ, 15 του μηνός πήγε ο φάκελλος στον ΟΤΕ και έκτοτε ζορίζονται να το τελειώσουν. Θύρες έχουν, διάθεση να κάνουν δουλειά δεν έχουν. Και λένε με περισσή αναίδεια: 5 με 12 εργάσιμες χρειάζονται κύριε. Με αυτούς τους ρυθμούς αν έλθει κάποιος μεγάλος παικτης από εξωτερικό και αρχίσει και στρώνει καλώδια, ο ΟΤΕ ξόφλησε σε ένα χρόνο και όλοι που έχουν μετοχές θα κλαίνε τα δις τους..
ΕΛΕΟΣ

Το χρονικό ενεργοποίησης ADSL:

1)Άγόρασα το kit 20/02 από Multirama και έστειλα την αίτηση την ίδια ημέρα με φαξ
(Να σημειωθεί ότι είχα ελέγξει βεβαιώς ότι υπήρχαν πόρτες στην περιοχή μου)
2) Απ' ότι μου είπαν, εστάλει η αίτηση στον ΟΤΕ μετά από 2 ημέρες
3) 24 εργάσιμες έχουν περάσει κι ακόμα περιμένω....γιατί δεν υπάρχουν πόρτες!! :mad: :evil:

Big brother
30-03-06, 10:34
Μην βαρέσετε!!!!
Έκανα την προηγούμενη Τρίτη 21/3 ώρα 14:20 το μεσημέρι την αίτηση για ADSL και ευτυχώς ή δυστυχώς το ADSL στο νούμερο μου ενεργοποιήθηκε την Τετάτρη 22/3 στις 08:30 το πρωϊ.
Ούτε κάν 24 ώρες δεν περίμενα.
Και να σκεφτείτε ότι μου είπαν απο 5 μέχρι 10 εργάσιμες μέρες...:up:

powerthunder
30-03-06, 12:36
Εμένα είχε κάνει πάνω από 15 εργάσιμες. Η Oteνετ πρέπει να το ενεργοποίησε γύρω στις 12 εργάσιμες από την στιγμή που έλαβε την άιτηση. Οι άλλες μέρες χάθηκαν μέχρι να στίλουν τα multirama την αίτηση στην OTEνετ.

paris
30-03-06, 13:16
Μην βαρέσετε!!!!
Έκανα την προηγούμενη Τρίτη 21/3 ώρα 14:20 το μεσημέρι την αίτηση για ADSL και ευτυχώς ή δυστυχώς το ADSL στο νούμερο μου ενεργοποιήθηκε την Τετάτρη 22/3 στις 08:30 το πρωϊ.
Ούτε κάν 24 ώρες δεν περίμενα.
Και να σκεφτείτε ότι μου είπαν απο 5 μέχρι 10 εργάσιμες μέρες...:up:

Δεν μπορώ να διαβάζω τέτοιααααααααααααααα:twisted:

antonon
31-03-06, 12:36
Από τις 14/3 έκανα αίτηση.
Ο ΟΤΕ την πήρε στις 16/3. Ρωτώντας τους πότε θα ενεργοποιηθεί η ADSL μου, μου είπαν "5 με 12 εργάσιμες". Σήμερα που λήγουν οι 12 εργάσιμες, καλώντας τους με ενημέρωσαν ότι "Ναι, ο μέσος όρος είναι αυτός, αλλά αν έχουμε πολλές αιτήσεις από την περιοχή σας μπορεί να κάνει και παραπάνω".
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΑ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΟΥΣ. ΦΥΣΑΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΚΑΝΑ ΚΡΥΩΜΑ.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.:evil:

Big brother
31-03-06, 19:58
Το χρονικό ενεργοποίησης ADSL:

1)Άγόρασα το kit 20/02 από Multirama και έστειλα την αίτηση την ίδια ημέρα με φαξ
(Να σημειωθεί ότι είχα ελέγξει βεβαιώς ότι υπήρχαν πόρτες στην περιοχή μου)
2) Απ' ότι μου είπαν, εστάλει η αίτηση στον ΟΤΕ μετά από 2 ημέρες
3) 24 εργάσιμες έχουν περάσει κι ακόμα περιμένω....γιατί δεν υπάρχουν πόρτες!! :mad: :evil:
Αν σου πρότεινα να έκανες μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ ( info@eett.gr ) για το πρόβλημα σου αυτό, πιστεύω ότι θα λυνόταν το συντομότερο δυνατόν.
Στην Ελλάδα ξέρεις ότι μόνο με βούρδουλα θα κάνεις δουλειά.
Αν κάτσεις και περιμένεις.... Χαιρέτα μου τον πλάτανο και τις κρύες τις βρυσούλες.
Προβλέπω ότι σε 3 μήνες θα σε ενεργοποιήσουν.
Σοβαρά τώρα. Κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά.

MirrorX
31-03-06, 22:11
νομιζω σε περιπτωσεις καταγγελιων γενικοτερα, γινεται ελεγχος απο την εκαστοτε αρχη (πχ ΕΕΤΤ) αν υπαρχει καποια ασυνεπεια της οποιας εταιρειας σε επιπεδο νομιμοτητας, τουλαχιστον σε πρωτη φαση.στην περιπτωση αυτη τετοιος ελεγχος νομιζω θα γινει...ομως πιστευω οτι ολοι οι προβαιντερς καλυπτονται απο τους ορους που περιγραφονται στο συμβολαιο των πελατων τους για τετοιες περιπτωσεις (καθυστερηση στην ενεργοποιηση)...οποτε δεν νομιζω οτι η οποια καταγγελια θα καταληξει καπου τελικα...σε καθε περιπτωση δεν χανεις τπτ να την κανεις...απλα νομιζω οτι δεν εχεις πολλα να προσδοκας

antonon
14-04-06, 14:06
Από τις 14/3 έκανα αίτηση.
Ο ΟΤΕ την πήρε στις 16/3. Ρωτώντας τους πότε θα ενεργοποιηθεί η ADSL μου, μου είπαν "5 με 12 εργάσιμες". Σήμερα που λήγουν οι 12 εργάσιμες, καλώντας τους με ενημέρωσαν ότι "Ναι, ο μέσος όρος είναι αυτός, αλλά αν έχουμε πολλές αιτήσεις από την περιοχή σας μπορεί να κάνει και παραπάνω".
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΑ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΟΥΣ. ΦΥΣΑΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΚΑΝΑ ΚΡΥΩΜΑ.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.:evil:


Επιτέλους!
Χθές το πρωί καλώντας το 134 να ρωτήσω αν θα έχω την ADSL γραμμή μέσα στο 2006 ή όχι, με ενημέρωσαν ότι "στις 12/4 και ώρα 5 το απόγευμα ενεργοποιήσαμε την γραμμή σας"! Ούτε 1 μήνα δεν κάνανε τα καμάρια μας....
Σε όσους περιμένουν ακόμα να δούν το λαμπάκι να ανάβει, καλό κουράγιο παιδιά.....:clap:

Gila1899
15-04-06, 14:48
Στον ΟΤΕ και την otenet έχουν κάνει πράξη το να μην γνωρίζει η δεξιά τί ποιεί η αριστερά.Εαν τους καλέσεις για το conn-x θα σου απαντήσουν οτι δεν γνωρίζουν και θα πρέπει να καλέσεις τον ΟΤΕ.Αυτοί λέει παρέχουν μόνο την τεχνική υποστήριξη.

Πώς είναι δυνατόν να μην γνωρίζεται, ρεεε.Αφού μέσω της otenet παρέχει ο ΟΤΕ την υπηρεσία.Εγώ εξηγούσα στην τηλεφωνήτρια την προσφορά του conn-x, για την οποία όπως η ίδια είπε "δεν γνωρίζει":worthy:

Τόσο δύσκολο είναι να κάνουν μια ενημέρωση στο προσωπικό του help desk για τις προσφορές του ΟΤΕ, απο τη στιγμή που υλοποιούνται μέσω της otenet;

Είναι τεράστιοι:worthy: :worthy: :worthy:

dimi_p
15-04-06, 16:30
Το usb modem της SAGEM το πήρα μόνο και μόνο επειδή ήταν στο κουτί του CONN-X. Εγώ θα χρησιμοποιήσω ένα WiFi Router .......


*******************off topic*****************
πλακα - πλακα το μοντεμ της sagem δουλευει αριστα μεχρι τωρα και δεν κολησε πουθενα (torrents/p2p/online games). φτου να μην το ματιασω!:oneup:

No-Name
15-04-06, 16:43
Στον ΟΤΕ και την otenet έχουν κάνει πράξη το να μην γνωρίζει η δεξιά τί ποιεί η αριστερά.Εαν τους καλέσεις για το conn-x θα σου απαντήσουν οτι δεν γνωρίζουν και θα πρέπει να καλέσεις τον ΟΤΕ.Αυτοί λέει παρέχουν μόνο την τεχνική υποστήριξη.

Πώς είναι δυνατόν να μην γνωρίζεται, ρεεε.Αφού μέσω της otenet παρέχει ο ΟΤΕ την υπηρεσία.Εγώ εξηγούσα στην τηλεφωνήτρια την προσφορά του conn-x, για την οποία όπως η ίδια είπε "δεν γνωρίζει":worthy:

Τόσο δύσκολο είναι να κάνουν μια ενημέρωση στο προσωπικό του help desk για τις προσφορές του ΟΤΕ, απο τη στιγμή που υλοποιούνται μέσω της otenet;

Είναι τεράστιοι:worthy: :worthy: :worthy:

Άλλα πακέτα δίνει ο ΟΤΕ άλλα η ΟΤΕΝΕΤ.Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κάποιος πώς είναι 2 διαφοετικές εταιρείες με άλλη πολιτική η κάθε μία??

Η ΟΤΕΝΕΤ θα σε εξυπηρετήσει σχετικά με το providing(είτε μέσω conn-x είτε μέσω ondsl kit)μετά από κεί δεν κάνει ενημέρωση ή πωλήσεις για τα πακέτα του ΟΤΕ

vshadow
16-04-06, 16:36
Στον ΟΤΕ και την otenet έχουν κάνει πράξη το να μην γνωρίζει η δεξιά τί ποιεί η αριστερά.Εαν τους καλέσεις για το conn-x θα σου απαντήσουν οτι δεν γνωρίζουν και θα πρέπει να καλέσεις τον ΟΤΕ.Αυτοί λέει παρέχουν μόνο την τεχνική υποστήριξη.

Πώς είναι δυνατόν να μην γνωρίζεται, ρεεε.Αφού μέσω της otenet παρέχει ο ΟΤΕ την υπηρεσία.Εγώ εξηγούσα στην τηλεφωνήτρια την προσφορά του conn-x, για την οποία όπως η ίδια είπε "δεν γνωρίζει"

Τόσο δύσκολο είναι να κάνουν μια ενημέρωση στο προσωπικό του help desk για τις προσφορές του ΟΤΕ, απο τη στιγμή που υλοποιούνται μέσω της otenet;

Είναι τεράστιοι
Κλασικό παράδειγμα άγνοιας πελατών.
Για πες μου, από τη στιγμή που είναι δύο διαφορετικές εταιρείες και έχουν ανταγωνιστικό πακέτο (Conn-X η μία, OnDSL Kit η άλλη), γιατί να σε ενημερώσει η Otenet για τις τιμές του Conn-X. Αν θες να πάρεις ένα Seat Ibiza, θα πας να ενημερωθείς στην VolksWagen επειδή λόγω συμφωνίας παρέχει τον κινητήρα;
Η Otenet είναι υπεύθυνη για τη συνδρομή του internet μονάχα στο Conn-X. Για τη γραμμή, την τεχνική υποστήριξη του modem και τις τιμές του προϊόντος είναι καθαρά υπεύθυνος ο ΟΤΕ.
Αντίθετα στο OnDSL Kit, η Otenet είναι υπεύθυνη για τη συνδρομή του internet και για τη γραμμή, παρά το ότι τη γραμμή τη ζητάει από τον ΟΤΕ και τη σύνδεση την κάνει ο ΟΤΕ. Επιπλέον η Otenet είναι επίσης υπεύθυνη για την τεχνική υποστήριξη του modem και για τις τιμές του προϊόντος.

Gila1899
17-04-06, 14:23
Κλασικό παράδειγμα άγνοιας πελατών.
Για πες μου, από τη στιγμή που είναι δύο διαφορετικές εταιρείες και έχουν ανταγωνιστικό πακέτο (Conn-X η μία, OnDSL Kit η άλλη), γιατί να σε ενημερώσει η Otenet για τις τιμές του Conn-X. Αν θες να πάρεις ένα Seat Ibiza, θα πας να ενημερωθείς στην VolksWagen επειδή λόγω συμφωνίας παρέχει τον κινητήρα;
Η Otenet είναι υπεύθυνη για τη συνδρομή του internet μονάχα στο Conn-X. Για τη γραμμή, την τεχνική υποστήριξη του modem και τις τιμές του προϊόντος είναι καθαρά υπεύθυνος ο ΟΤΕ.
Αντίθετα στο OnDSL Kit, η Otenet είναι υπεύθυνη για τη συνδρομή του internet και για τη γραμμή, παρά το ότι τη γραμμή τη ζητάει από τον ΟΤΕ και τη σύνδεση την κάνει ο ΟΤΕ. Επιπλέον η Otenet είναι επίσης υπεύθυνη για την τεχνική υποστήριξη του modem και για τις τιμές του προϊόντος.
Nαι πράγματι.Μιλάμε για 2 εντελώς, μα εντελώς διαφορετικές εταιρείες, απλά η Otenet εντελώς συμπτωματικά είναι θυγατρική του Ote και έχει μια όσο ναναι προνομιακή μεταχείριση.

Γι αυτό οταν κάνεις ενεργοποίηση της γραμμής μέσω της γραμμής τηλεφωνικής εξυπηρέτησης του ΟΤΕ, σε ρωτάνε αν ενδιαφέρεσαι και για σύνδεση Otenet και γενικά ο ΟΤΕ προωθεί ενεργά την Οtenet.Δεν έχει καμμία σχέση με πακέτο, ούτε αφορά την Otenet η ενεργοποίηση της γραμμής σου απο τον ΟΤΕ, αλλά μάλλον θα είναι χειρονομία καλής θέλησης του ΟΤΕ προς την otenet λόγω της συμφωνίας.Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την γραμμή τεχνικής υποστήριξης adsl του ΟΤΕ, όπου και πάλι δεν (θα πρέπει να) σχετίζεται η Otenet με κανένα τρόπο.Και αναφέρομαι στην...κεκτημένη ταχύτητα του τεχνικού ο οποίος θεωρεί αυτονόητο οτι έχεις αγοράσει και σύνδεση otenet.

Οσον αφορά τα ανταγωνιστικά πακέτα, τα έσοδα απο το conn-x πηγαίνουν στην δεξιά τσέπη του ΟΤΕ, ενώ τα έσοδα απο το ondsl kit στην αριστερή.Η εμπειρία και η "επιθετική" προώθηση της otenet απο τον ΟΤΕ μας δείχνει οτι δεν πρόκειται για 2 εντελώς διαφορετικές εταιρείες.Με τη στοιχειώδη λογική πάντα, και οχι με νομικίστικες ερμηνείες περί μητρικών και θυγατρικών εταιρειών.

No-Name
17-04-06, 14:31
Αν η ΟΤΕΝΕΤ είχε προνομιακή μεταχείρηση θα ενεργοποιούσε άνετα ο ΟΤΕ όλα τα ondsl kit μέσα σε 3-4 μέρες όπως κάνει στις λιανικές πωλήσεις γραμμών και δεν θα περίμενες 10-15 μέρες.

Gila1899
17-04-06, 14:39
Αν η ΟΤΕΝΕΤ είχε προνομιακή μεταχείρηση θα ενεργοποιούσε άνετα ο ΟΤΕ όλα τα ondsl kit μέσα σε 3-4 μέρες όπως κάνει στις λιανικές πωλήσεις γραμμών και δεν θα περίμενες 10-15 μέρες.
Kαλά.Αν εσύ δεν διακρίνεις καμμία προνομιακή μεταχείριση και προώθηση της Otenet απο τον ΟΤΕ δεν έχω να προσθέσω τίποτα.:worthy:

No-Name
17-04-06, 14:55
Οσο δούλευα στην ΟΤΕΝΕΤ κάποτε δεν είχα δεί τίποτα προνομιακό σε σχέση με άλλους παρόχους.
όσο αφορά την επιθετική προώθηση νομίζω είναι λογικό ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο ΟΤΕ να προωθεί την ΟΤΕΝΕΤ εφόσον είναι ο μπαμπάς.
Το θέμα είναι πώς στα ενδοοικογενειακά υπάρχουν πολλά προβλήματα μεταξύ μπαμπά-κόρης!

Gila1899
17-04-06, 15:03
Δηλαδή δεν θεωρείς προνομιακή μεταχείριση και προώθηση ενός παρόχου έναντι των άλλων, όταν σε ρωτάει η τηλεφωνήτρια του 134, όταν καλείς για την ενεργοποίηση της γραμμής, αν θα ήθελες και σύνδεση Otenet;

Και φυσικά μπορείς να απαντήσεις οχι, αλλά με ποιό τρόπο σχετίζεται η otenet με την ενεργοποίηση της γραμμής μου απο τον ΟΤΕ και θα πρέπει να με ρωτήσουν αν θέλω σύνδεση με το συγκεκριμένο πάροχο;

Κάτι ανάλογο ισχύει και με το 1242 εαν καλέσει κανείς για τις αρχικές ρυθμίσεις του router όταν ο υπάλληλος σου ζητάει να εισάγεις το username και password που σου έδωσαν απο την otenet, και παθαίνει ένα σοκ όταν μαθαίνει οτι εσύ αγόρασες μόνο την πρόσβαση απο τον ΟΤΕ και οχι συνδρομή otenet.

No-Name
17-04-06, 15:08
Προσωπικά στο 1242 όταν ήθελα ενημέρωση(όχι βοήθεια για παραμετροποίηση) με εξυπηρέτησαν κανονικά και ας έχω πακέτο από πάροχο.Στο 134 απλά σου ρωτάνε εάν θές ΟΤΕΝΕΤ δεν στη βάζουν με το έτσι θέλω μαζί με τη γραμμή.
Εφόσον δεν σου επιβάλλει κανείς τίποτα δεν καταλαβαίνω γιατί χαλιέσαι?

Gila1899
17-04-06, 15:26
Προσωπικά στο 1242 όταν ήθελα ενημέρωση(όχι βοήθεια για παραμετροποίηση) με εξυπηρέτησαν κανονικά και ας έχω πακέτο από πάροχο.Στο 134 απλά σου ρωτάνε εάν θές ΟΤΕΝΕΤ δεν στη βάζουν με το έτσι θέλω μαζί με τη γραμμή.
Εφόσον δεν σου επιβάλλει κανείς τίποτα δεν καταλαβαίνω γιατί χαλιέσαι?
Και εμένα με εξυπηρέτησαν ,ως όφειλαν, απο τη στιγμή που είμαι πελάτης του εργοδότη τους.Απλά όταν είπα οτι δεν έχω σύνδεση Otenet προκάλεσε στον υπάλληλο έκπληξη.

Και φυσικά δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις σύνδεση otenet.Δεν μπορεί άλλωστε.Απλά όλα αυτά δείχνουν οτι, όπως και να το κάνεις, υφίσταται μία σχέση μεταξύ των δύο εταιρειών.Τί να πω;Ισως απλά να είναι σχέση συμπάθειας, ή χειρονομία καλής θέλησης του ΟΤΕ προς την otenet λόγω της συνεργασίας τους στο conn-x.:whistle:

Προσωπικά δεν είμαι ούτε άκριτα και πάντα κατα του ΟΤΕ ή της otenet, αλλά ούτε και fanboy των 2 εταιρειών.Δεν μπορώ όμως να παριστάνω οτι δεν συμβαίνει τίποτα, και να συμπεριφέρονται ΟΤΕ και Otenet κατα το δοκούν σαν εταιρείες που έχουν ή δεν έχουν σχέση.Λογικά υπάρχουν νομικοί λόγοι ή προσπαθούν να κρατήσουν τα προσχήματα, αλλά τουλάχιστον ας κάνουν μία ανεπίσημη ενημέρωση σε θέματα που αφορούν τη συνεργασία τους.

No-Name
17-04-06, 15:42
Σκέψου απλά πώς η μία δεν "επιβιώνει" χωρίς την άλλη(Ο ΟΤΕ επιβιώνει έτσι κ αλλιώς αλλά λέμε τώρα).Ο ΟΤΕ την έχει ανάγκη για να πουλήσει μέσω αυτής(conn-x) και η ΟΤΕΝΕΤ δεν υφίσταται χωρίς τον ΟΤΕ διότι δεν πρόκειται ποτέ να πάιξει με LLU

Soundgarden
17-05-06, 05:57
Το πόστ είναι αρκετά μεγάλο και το περιεχόμενο αρκετά εώς πολύ αναλυτικό και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.:redface:
Όποιος έχει το κουράγιο ας το διαβάσει.

Δείτε τι μπορεί να πάθει κάποιος αν "πέσει" σε άσχετους και ψεύτες:evil: υπαλλήλους.
Καταρχήν να πώ οτι εδώ και 6-7 μήνες έχω αορίστου 384 οτενετ(γραμμή οτε) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Γρήγορη ενεργοποίηση,καλές ταχύτητες,κανένα πρόβλημα κ.λ.π
Πριν 1μιση μήνα μετακόμισα.
Κάνω αίτηση για τηλεφωνική γραμμή και σε μια βδομάδα (7/4) όλα ήταν έτοιμα.
Μετά αποφασίζω να κάνω σύνδεση otenet bundle 512 (μόνο γραμμή και συνδρομή οτενέτ με 12μηνη σύμβαση 26 ευρώ το μήνα)
Πόρτες pstn δεν υπήρχαν οπότε λέω ας κάνω μετατροπή γραμμής σε isdn.
Η υπάλληλος στο 134 (τότε 7-8 Απριλίου) μου λέει οτι υπάρχουν μόνο 34 πόρτες isdn και με συμβουλεύει
να περιμένω για προσθήκη νέων pstn γιατί μέσα σε λίγες μέρες θα τελείωσουν και αυτές (λαμβάνοντας υπ όψιν καθυστέρηση 1-2 βδομάδες μέχρι να γίνει μετατροπή γραμμής).
Τα ίδια μου λένε και στο τοπικό κατάστημα oteshop (λίγες πόρτες,γρήγορα θα τελειώσουν κ.λ.π)
Στο παλιό μου σπίτι είχα ακόμα ενεργοποιημένη την σύνδεσή μου(και το pc) οπότε αποφάσισα
να περιμένω μερικές μέρες (δικιά μου επιλογή αφού μου είπαν και στο oteshop και στο 134 οτι δεν είναι σίγουρη η άμεση κατάληψη των isdn και η προσθήκη νέων pstn)
Κάθε 4-5 μέρες ενημερωνόμουνα για τις isdn πόρτες(πόσο γρήγορα μειωνόντουσαν).
Πρίν το πάσχα (20 περίπου Απριλίου)υπήρχαν αρκετές ακόμα,25.
Μετά το πάσχα τέλος Απριλίου περίπου 20.:hmm:
Η μείωση ήταν αργή και σταθερή(πόρτες pstn πουθενά) οπότε αποφασίζω να κάνω μετατροπή γραμμής σε isdn.
Αρχές Μαϊου κάνω αίτηση μετατροπής και στις 9/5 ήρθε το netmod.
Παράλληλα ήθελα να κάνω και την αίτηση για bundle αφού υπήρχε η δυνατότητα πρίν γίνει ακόμα η γραμμή μου isdn.
Και εδώ αρχίζει ο γολγοθάς..
3-4 Μαϊου παίρνω τηλέφωνο στην οτενέτ να κάνω τηλεφωνικά την αίτηση γιατί
κατάστημα καθαρά οτενέτ δεν υπάρχει στη Λάρισα και η bundle γίνεται μόνο σε κατάστημα οτενετ και πουθενά αλλού.
Η υπάλληλος είχε μαύρα μεσάνυχτα για το Bundle.
Αφού με παρέπεμψε σε άλλη συνάδελφο και αυτή σε μιά τρίτη με πληροφόρησαν για το bundle.Ωραία λέω "θέλω να κάνω αίτηση".
Δέ ξέρω μου λέει πώς γίνεται!!:mad:Στο τοπικό κατάστημα να την κάνετε.Δέν έχει κατάστημα οτενέτ στη Λάρισα της λέω
και στο oteshop μου είπαν οτι τηλεφωνικά γίνεται.
Μου λέει,να δώ αν συνεργάζεται κάποιος αντιπρόσωπος στην πόλη σας να πάτε εκεί.
Μετά απο αναζήτηση μου λέει δεν βρίσκω κανέναν!!!Και τι θα κάνουμε της λέω?
Η συγκεκριμένη προσφορά δεν παρέχεται στην πόλη μου?Δεν ξέρω μου λέει!!!:down::chair:
Τέσπα τελειώνει εκεί η συνομιλία μας και παίρνω τηλέφωνο γερμανό,multirama κ.λ.π!!
Κανένας δεν ήξερε τίποτα για το bundle!!
Το αφήνω 1-2 μέρες (βλακεία μου) και Δευτέρα 8/5 (11 πόρτες isdn) ξαναπαίρνω τηλέφωνο στην οτενέτ.
Ευτυχώς μιλάω με υπάλληλο σχετικότατο και αφού του λέω τι έχει προηγηθεί μου λέει "κατάλαβα τι έχει γίνει,έπεσες σε άσχετους συναδέλφους"
Με ενημερώνει λεπτομερώς και σε 1 ώρα είχε έρθει στο φάξ μου το έντυπο που έπρεπε να συμπληρώσω μαζί με το συμβόλαιο.:oneup:
Το συμπληρώνω και το στέλνω μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Την τρίτη 9/5 παίρνω τηλέφωνο να δώ αν φτάσανε σωστά τα φαξ.
Δεν μπορώ να το δώ αυτό μου λέει η υπάλληλος!
Και πώς γνωρίζω της λεώ οτι έφτασαν τα χαρτιά μου?
Θα επικοινωνήσουμε εμείς μαζί σας αν υπάρξει πρόβλημα μου λεεί (το κινητό και το σταθερό μου ήταν στα χαρτιά)
Καλά λέω οκ.(πάλι βλακεία μου)
Την Παρασκευή 12/5 (7 πόρτες isdn) παίρνω και πάλι τηλέφωνο στην οτενέτ και στην αρχή μου λέει η υπάλληλος
οτι τα στείλατε σε λάθος αριθμό φαξ!!!!:lol:Αφού άρχισα να νευριάζω επικοινωνεί με κάποιον σχετικότερο και μου λέει σωστά τα στείλατε,λάθος δικό μου.
Έχουν φτάσει δηλαδή τα χαρτιά μου την ρωτάω?Δε μπορώ να το ξέρω μου λέει.
Στο σύστημα πάντως δεν βλέπω προώθηση του αιτήματός σας!Και τί θα κάνω της λέω.Πρέπει να ξέρω αν φτάσανε.
Μου ζητάει το κινητό μου και μου λέει σε 1-2 ώρες θα επικοινωνήσει κάποιος απο το αρμόδιο τμήμα που παίρνουν τα φαξ να σας πεί.
Περνάνε 5 ώρες και τίποτα.
Άντε πάλι τηλέφωνο,άντε η ιστορία απο την αρχή + τα νεύρα για το τηλέφωνο που ποτέ δεν με πήραν.
Ο υπάλληλος μου λεεί δε βλέπω τίποτα στο σύστημα,το φάξ που τα στείλατε είναι λάθος και το αρμόδιο τμήμα έκλεισε στις 5 η ώρα και δεν μπορώ να επικοινωνήσω!!Πάρτε τη Δευτέρα ξανά!!:rtfm::evil:Τα νεύρα μου τσατάλια!!!
Του λέω να τα ξαναστείλω στο σωστό (και καλά) νούμερο?Όχι μου λέει!!!
Αν εκεί που τα στείλατε τα πάρουν και τα μεταβιβάσουν στο σωστό τμήμα μπορεί να μπερδευτούνε οι αιτήσεις αν πάνε δυο φορές και να έχετε άλλα προβληματα μετά!!:lol:
Τι να κάνω,περιμένω τη Δευτέρα (15/5 - 5 πόρτες isdn) και ξαναπαίρνω για άλλη μια φορά τηλέφωνο.
Ο υπάλληλος όλο σιγουριά μου λέει το αίτημά σας είναι προς καταχώρηση!!Φαίνεται στο σύστημα.:hmm:
Του λέω όλα τα προηγούμενα και μου λεεί όλα οκ.Δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα άλλο.Θα περιμένετε να επικοινωνήσουμε εμέις μαζί σας όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή!!:hmm:
Του ζητάω το τηλέφωνο του τμήματος που παραλαμβάνει τα φάξ και μου λέει δεν ξέρω το τηλέφωνο!!!!
Δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε ούτε εμέις μαζί τους!!!!Είναι όλα οκ όμως.Το αίτημα σας είναι προς καταχώρηση!!!:hmm:
Τον κλείνω και αμέσως ξαναπάιρνω τηλέφωνο (δεν πίστεψα τίποτα απο ότι μου έλεγε και έιχα δίκιο)!!!
Μιλάω με μια υπάλληλο και μου λέει το φάξ είναι λάθος(για άλλη μια φορά) και δεν βλέπω τίποτα στο συστημα!!!:mad::angryr::strife:
Λέω με δουλεύτε?Πρίν λίγο ο άλλος μου είπε όλα οκ κ.λ.π!!
Μου λέει το σωστό αριθμό φάξ και να τα ξαναστείλω άμεσα.
Της λέω ο άλλος μου είπε οτι μπορεί να γίνει μπέρδεμα κ.λ.π και με διαβεβαιώνει οτι αν λάβουν 2 φορές την αίτηση απλά θα την αγνοήσουν.Δε υπάρχει περίπτωση να γίνει μπέρδεμα.:whip:
Ξαναστέλνω τα φάξ στο νούμερο που μου έδωσε αλλα τίποτα.Όλες οι αναφορές έβγαζαν σφάλμα σύνδεσης.
Την Τρίτη 16/5 (4 πόρτες isdn) ξαναπαίρνω τηλέφωνο (έχασα τη μπάλα πραγματικά) και η υπάλληλος μου δίνει αμέσως το τηλέφωνο του τμήματος που παραλαμβάνει τα φαξ!!Αυτή πώς το ήξερε ένας θεός ξέρει!!
Μιλάω με την υπεύθυνη και μου λέει κύριε μια χαρά στείλατε τα χαρτιά,στο σωστό νούμερο στις 8/5 και το νούμερο που σας δίνανε όλοι οι άλλοι (το σωστό και καλά) είναι για αιτήσεις on dsl kit και όχι για bundle!!:wall::sneer:
Μάλιστα μου ζήτησε τα ονόματα τους αφού τους είπε άσχετους αλλα δυστυχώς δεν θυμόμουν κανένα τόσα τηλέφωνα που πήρα.
Το καλό ποιό είναι?Ψάχνει να βρεί την αίτησή μου και μου λέει απο τα χαρτιά που στείλατε έχει έρθει μόνο μια σελίδα μισή και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα και εδώ και μιά βδομάδα είναι στις εκκρεμότητες!!!:rainy:
Δεν μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε μαζί σας αφού δεν είχαμε κάποιο τηλέφωνο και περιμέναμε να επικοινωνήσετε εσείς με εμάς!!!:closed:
Μια βδομάδα αυτό κάνω της λέω και άκρη δεν έβγαλα!!!:wounded:
Τα στέλνω ξανά στο πρώτο νούμερο που τα είχα στείλει και παίρνω αμέσως τηλέφωνο στην ίδια υπάλληλό (μου έδωδε το όνομά της και το νούμερό της για να επικοινωνώ μόνο με αυτή απο δώ και πέρα)αλλα πάλι έβγαιναν χάλια τα φάξ!!
Τελικά τα σκάναρα και τα έστειλα με mail που παραλαμβάνει η ίδια και περιμένω τηλέφωνο απο τη ίδια υπάλληλο αύριο να μου πεί οτι τα πήρε(είχε σχολάσει την ώρα που έστειλα το mail) και να ξεκινήσει η διαδικάσία.
Της είπα οτι με την απαράδεκτη εξυπηρέτηση των υπαλλήλων και την παραπληροφόρηση έχασα μια βδομάδα άσκοπης αναμονής,
πλήρωσα κάποια ευρώ στα τόσα τηλεφωνήματα και πλέον αμφιβάλλω αν προλάβω να κατοχυρώσω μια πόρτα isdn μέχρι να ξεκινήσει η διαδικασία αφού έχουν μείνει μόνο 4.
Επίσης της είπα οτι θα πληρώσω το κόστος μετατροπής γραμμής + το έξτρα πάγιο κάθε μήνα για το τίποτα
αφου λογικά μόλις θα βάλει ο οτέ πόρτες (όποτε έιναι αυτό) θα μπούνε pstn και isdn ταυτόχρονα(σχετικό και αυτό βέβαια)

Δεν ξέρω πως τους προσλαμβάνουν αυτούς εκεί αλλα εκτός απο 1-2 όλοι οι άλλοι που με "εξυπηρέτησαν"(βαριέμαι να τους μετρήσω τόσοι που είναι) είναι ά σ χ ε τ ο ι και ταλαιπωρούν τον καταναλωτή που προτιμά τις υπηρεσίες της οτενέτ!
Ορθά θα πούνε μερικοί,οτι μετά απο όλα αυτά που τράβηξα έπρεπε να πάω σε άλλη εταιρεία και να μουτζώσω την οτενετ,αλλα αφού "εφαγα το βόδι" αδυνατώ να βρώ τον χρόνο και το κουράγιο να ξεκινήσω μια νέα περιπέτεια απο την αρχή.:(

gallahant
17-05-06, 12:49
Ελλας το μεγαλειο σου:mad:

Soundgarden
17-05-06, 20:32
Σήμερα πρωί παρέλαβαν το mail μου και αφού τακτοποιήσαμε τηλεφωνικώς κάτι λεπτομέρειες όλα πήγαν καλά.Ξεκίνησε η διαδικασία.
Πρίν λίγο ενημερώθηκα οτι οι πόρτες isdn είναι πλέον μόνο 2 οπότε ελπίζω....μάλλον δεν ελπίζω ούτε σε θαύμα.:(
Αναμονή για νέες πόρτες και εγώ...

teo_L20
17-05-06, 20:50
Υπομονή και ελπίζω να τελειώσει το μαρτυριο σου Soundgarden!
Στον ΟΤΕ δεν μπορείς να έχεις γνώμη!;)

alwaysalone
18-05-06, 19:41
Πωωωω ρε... Soundgarden, εμεινα αναυδη!! Πραγματικά χαλια στην εξυπηρετηση, εγω ηθελα να ρωτησω κατι στην τεχνικη υποστηριξη της οτενετ (οχι στο 1242, στο 801κατι) και το σηκωνει μια κοπελα και αφου δεν μπορουσε να με βοηθησει περι μοντεμ,

της λεω "συγνωμη εσεις ειστε τεχνικη υποστηριξη? "
μου απαντα "μαλιστα!"
της λεω "δε μου φαινεστε να ξερετε, συνδεστε με, με καποιον αντρα που να ξερει!"

χοχοχο!! :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol:
χεχεχε! :twisted: :twisted:

Μα καλα βαζουν γυναικες στη τεχνική υποστήριξη? Ήμαρτον με τα "μπουμπούκια" της οτενετ! :lol:

MirrorX
19-05-06, 00:53
ετσι απο περιεργεια, δεν μας λες και τι ρωτησες? :up:

alwaysalone
19-05-06, 19:21
ετσι απο περιεργεια, δεν μας λες και τι ρωτησες? :up:

Τη ρωτησα σχετικα με το μοντεμ sagem 800 και το γεγονός οτι δεν εχει firewall :rolleyes:

Μαλλον οταν τις μιλούσα πρεπει να ειχε τετοια εκφραση --> :blink: :blink: :blink:

euri
19-05-06, 22:04
Μα καλα βαζουν γυναικες στη τεχνική υποστήριξη? Ήμαρτον με τα "μπουμπούκια" της οτενετ! :lol:

Γιατί όχι; Έχω συναντήσει αρκετές γυναίκες οι οποίες είναι αστέρια σε θέματα πληροφορικής. :cool:

Επίσης στην τεχνική υποστήριξη δε βάζουν απαραίτητα άτομα με πολλές ειδικές γνώσεις. Τους εφοδιάζουν με οδηγίες με συγκεκριμένες διαδικασίες αντιμετώπισης συνηθισμένων προβλημάτων, για αυτό και μερικές φορές ενώ περιγράφεις ένα πρόβλημα αρχίζουν τα "διπλό κλικ κάνατε;". Σε αυτές τις περιπτώσεις, είτε άνδρας, είτε γυναίκα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

alwaysalone
19-05-06, 22:14
Γιατί όχι; Έχω συναντήσει αρκετές γυναίκες οι οποίες είναι αστέρια σε θέματα πληροφορικής. :cool:

Επίσης στην τεχνική υποστήριξη δε βάζουν απαραίτητα άτομα με πολλές ειδικές γνώσεις. Τους εφοδιάζουν με οδηγίες με συγκεκριμένες διαδικασίες αντιμετώπισης συνηθισμένων προβλημάτων, για αυτό και μερικές φορές ενώ περιγράφεις ένα πρόβλημα αρχίζουν τα "διπλό κλικ κάνατε;". Σε αυτές τις περιπτώσεις, είτε άνδρας, είτε γυναίκα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Καλα δε μιλαμε για τις περιπτώσεις ασχετων χρηστών.... Αυτούς ακομα και γω μπορώ να τους βοηθήσω που δεν ειμαι και ειδική.

Αναφερομαι στις περιπτώσεις σχετικών χρηστών και την ανεπάρκεια των ατομων (γυναίκες) που βαζουν στην τεχνικη υποστήριξη.

Ειπα συγκεκριμενα για γυναίκες, γιατι μονο με γυναικες εχω συναντήσει πρόβλημα. Με τους ανδρες ολα καλα.

Και δεν αναφερομαι μονο στην τεχνική υποστήριξη, αλλα γενικότερα στην εξυπηρέτηση πελατών, οπου οι άνδρες ειναι μακράν καλύτεροι.

Δε το έχετε παρατηρήσει και σεις? Δεν ειναι δυνατόν να ειναι μονο δικη μου ιδεα οτι με τις γυναικες υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης..

gallahant
19-05-06, 22:20
Γενικα, υπαρχει μια μηχανικη αντιμετωπιση απο αυτους τους υπαλληλους που φυσικα δεν φταινε αυτοι. Αυτα τους μαθαινουν και αυτα λενε. Αρνητικος παραγοντας ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν κατι αλλο εκτος απο αυτα που τους μαθαινουν να λενε.Αποτελεσμα να μην υπαρχει συνεννοηση οταν ο χρηστης γνωριζει περισσοτερα απ τον υπαλληλο

zike
20-05-06, 01:36
Σχετικά με τις γυναίκες....είχα πρόβλημα με το Sagem και με ρωτάει "το έχετε στην πρίζα?" (που δεν συνδέεται...)....Το αλλάξαμε τελικά (ενοοίται τσάμπα) με το Jetspeed 520 και τώρα είχε πρόβλημα ο provider (ήμουν 1 βδομάδα εκτός) τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα και ο ένας με έκανε πάσα στον άλλον (από το 801 11 35555 στο 1441 και μετά στο 121& όλα αυτά χ2...)Έχω να πω μόνο καλά λόγια για τον τεχνικό ο οποίος με ανέλαβε και στις 2 περιπτώσεις και είναι άκρος εξυπηρετικός (μέχρι και στο κινητό με έπαιρνε συνέχεια...)

CloudGR
23-05-06, 17:37
Ρε παιδιά τι να πούμε κι εμείς που περιμένουμε 27 (!) εργάσιμες ημέρες :evil: ; Αλλά οπως πολύ σωστά είπε ένας χρήστης, μάλλον θα τους απειλήσω ότι θα κινηθώ νομικά αν δεν μου ενεργοποιήσουν την γραμμή ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ! Μπορεί να κάνω και καμιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ... :gun: Και όντως, οι τηλεφωνήτριες της ΟΤΕnet είναι εντελώς άσχετες...

alwaysalone
23-05-06, 19:45
Σχετικά με τις γυναίκες....είχα πρόβλημα με το Sagem και με ρωτάει "το έχετε στην πρίζα?" (που δεν συνδέεται...).

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!! :rofl:
Εγω οταν πριν λίγες μερες τους πηρα τηλ. να ρωτησω ποτε θα μου έρθει ο πρωτος λογαριασμός της οτενετ και γιατι δεν φαίνεται κάπου στο λογαριασμο του ΟΤΕ οτι εχω adsl, (αντί να μου πει οτι πρεπει εγώ να το ζητησω να φαινεται στο λογαριασμο του ΟΤΕ και οχι της otenet) μου λεει το εξης θεικο:

"ειστε σιγουρη οτι εχετε adsl?"
ΧΑΧΑ!! :rofl: (Δεν μπήκε καν στο κόπο να ζητησει τα στοιχεία μου κλπ :p :p )

Άμα θυμηθώ κατι αλλο, θα το γραψω!
Αυτο ομως που εχω πραγματικα να πω, τουλαχιστον απο την εμπειρία μου, ειναι τα παιδια (αντρες) του 134... 9 στις 10 φορές καναμε τρομερή συζήτηση και απο εξυπηρέτηση φυσικα σούπερ :oneup: ..

Με τις γυναίκες εχω το πρόβλημα :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.