PDA

Επιστροφή στο Forum : Voipbuster - "Μy credits will expire" WTF???



yiapap
24-02-06, 13:14
Σήμερα πήρα το παρακάτω email:

Dear yiapap,

We would like to remind you that your VoipBuster credit will expire on 2006-03-26.
We advise you to use your credit before it expires and/or buy new credit so your current credit will not expire.

Kind regards,
VoipBuster Customer Services
www.voipbuster.com
:shock:
Πως, γιατί, από που κι ως που;;;

Σημειώνω ότι έχω καταθέσει 5€ εκ των οποίων έχουν μείνει 4.87€. Φυσικά και δεν είναι θέμα χρημάτων, θεωρώ ότι έχω αποσβέσει πολλαπλάσια τα 5 που έδωσα...

Η ερώτηση είναι πως και κυρίως ΓΙΑΤΙ θα το κάνουν;

yiapap
24-02-06, 13:34
Μάλιστα...

ΠΟΛΥ ενδιαφέρον:
http://www.voipbuster.com/en/faq.html#32

How long can I use my credit to make calls outside the VoipBuster network?^ top

Credit in your VoipBuster balance remains active for 120 days after your last purchase.
Δεν είχα δει τέτοιο όρο όταν αγόρασα τις μονάδες.
Από το forum βλέπω ότι ήταν 180 ημέρες, άλλαξε σε 120...

Ήρθε μάλλον η ώρα για sipdiscount

pantakos
24-02-06, 13:45
Μόνος σου ρωτας! μόνος σου απαντάς! :up: πάντως το 120 ουτε και εγω το ειχα δει...:whistle:

yiapap
24-02-06, 13:54
Μόνος σου ρωτας! μόνος σου απαντάς! :up: πάντως το 120 ουτε και εγω το ειχα δει...:whistle:
Αφού αργήσατε 20 λεπτά!!! :p
Οι 120 ημέρες είναι ΠΟΛΥ λίγες ειδικά για τα 10€ που ζητάνε τώρα + δωρεάν τηλεφωνήματα στην Ελλάδα.
Π.χ. για μένα που τα περισσότερα είναι στις ΗΠΑ, τα 10€ αντιστοιχούν σε 1000λεπτά ομιλίας. Δηλαδή 250 λεπτά το μήνα! Τέτοια χρήση προσωπικά δεν κάνω... συνεπώς σύντομα αποχαιρετώ το voipbuster!

Chris Valis
24-02-06, 13:58
και το sipdiscount το ίδιο έχει, και τις τελευταίες μέρες πάει πολύ χάλια.... :(

viron
24-02-06, 14:11
Διαβάζετε τα ψιλά γράμματα, για να αποφεύγετε τις εκπλήξεις.

Βύρων.

yiapap
24-02-06, 14:20
Το πρόβλημα viron είναι ότι τα ψιλά γράμματα αλλάζουν κατά το δοκούν!

Προσωπικά είχα διαβάσει όλα τα FAQ και τους Όρους Χρήσης πριν τους δώσω τα 5€ δεν είδα περιορισμό 180 ημερών (φυσικά μπορεί και να μου διέφυγε)

Το καινούργιο νήμα το έκανα, επειδή αν μου ξέφυγε εμένα (που σε τέτοια είμαι ψείρας) είναι λογικό ότι θα ξεφύγει κι από άλλους ;)

sdn
24-02-06, 14:41
Το καινούργιο νήμα το έκανα, επειδή αν μου ξέφυγε εμένα (που σε τέτοια είμαι ψείρας) είναι λογικό ότι θα ξεφύγει κι από άλλους ;)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32556 :)

sdikr
24-02-06, 14:44
Αν είχες ψάξει σε παλιότερα νήματα σχετικά με το voipbuster θα έβρισκες την απάντηση :p

nrg_polini
24-02-06, 15:00
Και εμενα εληξαν (μετα απο 8-9 μηνες)γι'αυτο πηγα στο sipdiscount. 2.5 ευρω το μηνα για απεριοριστα τηλεφωνα σε τοσες χωρες για μενα ειναι καλα. Επισης το καλο ειναι οτι τα 10 ευρω δεν ειναι υπο μορφη συνδρομης, αρα μπορουμε να τα τελειωσουμε σε κλησεις προς πχ κινητα οταν ειναι να ληξουν.

Reef
24-02-06, 15:13
Αφού αργήσατε 20 λεπτά!!! :p
Οι 120 ημέρες είναι ΠΟΛΥ λίγες ειδικά για τα 10€ που ζητάνε τώρα + δωρεάν τηλεφωνήματα στην Ελλάδα.
Π.χ. για μένα που τα περισσότερα είναι στις ΗΠΑ, τα 10€ αντιστοιχούν σε 1000λεπτά ομιλίας. Δηλαδή 250 λεπτά το μήνα! Τέτοια χρήση προσωπικά δεν κάνω... συνεπώς σύντομα αποχαιρετώ το voipbuster!

Αν καταλαβα καλα το οι 120 μερες αναφερονται στην τελευταια χρηση credit δοκιμασες να κανεις ενα τηλεφωνημα με χρεωση να δεις αν θα σου ξαναστειλουν?

nrg_polini
24-02-06, 15:20
Αν καταλαβα καλα το οι 120 μερες αναφερονται στην τελευταια χρηση credit δοκιμασες να κανεις ενα τηλεφωνημα με χρεωση να δεις αν θα σου ξαναστειλουν?

Αυτο ισχυε παλαιοτερα, τωρα ειναι 120 μερες απο τη τελευταια ανανεωση χρονου ομιλιας.

yiapap
24-02-06, 15:27
Αν είχες ψάξει σε παλιότερα νήματα σχετικά με το voipbuster θα έβρισκες την απάντηση :p
Δεν κατάλαβες... Τα credits τα είχα αγοράσει από το Σεπέμβριο (180 μέρες). Τότε δεν υπήρχε κανένα νήμα εδώ για το voipbuster (το 1ο θέμα το έιχα ανοίξει εγώ)

Σήμερα όμως μου ήρθε το email. Νομίζω ότι αξίζει να είναι σε ξεχωριστό θέμα ;)

Επίσης έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν τότε υπήρχε ο περιορισμός! Θυμάται κανείς;

pan.nl
24-02-06, 15:34
Δεν υπήρχε άλλος περιορισμός παρά μόνο αυτό που έλεγε ότι οι μονάδες παραμένουν ενεργές εως 180 ημέρες αφότου κάνουμε μία ολοκληρωμένη κλήση, είμαι σχεδόν σ'ιγουρος γι'αυτό

yiapap
24-02-06, 15:38
Δεν υπήρχε άλλος περιορισμός παρά μόνο αυτό που έλεγε ότι οι μονάδες παραμένουν ενεργές εως 180 ημέρες αφότου κάνουμε μία ολοκληρωμένη κλήση, είμαι σχεδόν σ'ιγουρος γι'αυτόΚι εγώ αυτό θυμάμαι που τότε το είχα βρήκα απόλυτα λογικό για να ξεκαθαρίζουν αδρανείς λογαριασμούς!
Άλλο αυτό και άλλο "το πόσο που μας δίνετε ισχύει για ΧΧΧ ημέρες"!

<edit>Επίσης ο όρος ότι οι όροι μπορούν να αλλάζουν χωρίς προειδοποίηση δεν τους καλύπτει (imho) σε αυτή την περίπτωση αφού με την ίδια λογική αυριο μπορεί να βάλουν όρο ότι με τα 10€ μπορείς να κάνεις μόνο Χ δωρεάν τηλεφωνήματα, ότι ισχύουν για 32 δευτερόλπτα κτλ.κτλ.κτλ.)

yiapap
24-02-06, 16:03
Μόλις έστειλα email εδώ (http://www.vzbv.de/go/)

Dear Sir/Madam,

I wish to enquire about the German Laws that govern specific consumer rights.

In detail:

On September 27th 2005 I became a subscriber to www.voipbuster.com

As mentioned on their contact page the company is:

VoipBuster is a service from
Betamax GmbH & Co KG
Im Mediapark 8
50670 K&#246;ln

Tel: +49-221-3549565
Fax: +49-221-3549566

Managing director: Karin Nab
Commercial Register of the Local Court: Cologne
Registered under number: HRA 23157
VAT number: DE814570978



It is also mentioned that the agreement is governed by the German Laws.



When I subscribed one of the Terms & Conditions was that my account will be terminated after a period of 180 days of inactivity. This sounded reasonable, so I agreed and paid 5€ (+16% VAT).



After a few months they changed this policy to “180 days even if there is activity”. As a result my account is going to be terminated and I will lose the remaining funds.



There is of course, a clause that states “Terms and Condition may be changed without notice” but:

Is it possible for any company under German Law to change the fundamentals of Terms that govern financial transactions?

How is the consumer protected against misuse of such Terms? i.e. what will prevent this company form changing the Term to “all accounts will be terminated after 1 hour” thus taking the money from every user account?



If you are not the agency responsible to reply to my enquiry, please forward this to any agency responsible, or email me with contact details for the agency that handles such requests. Thank you again.



Thank you in advance for your time.

With respect,

*******

Thessaloniki, Greece

Για να δούμε τι σκαμπάζουν οι Ευρωπαϊκοί οργανισμοί προστασίας καταναλωτών ;)

sdn
24-02-06, 17:25
Μόλις έστειλα email εδώ (http://www.vzbv.de/go/)


Για να δούμε τι σκαμπάζουν οι Ευρωπαϊκοί οργανισμοί προστασίας καταναλωτών ;) Τι να πω!!! :) Αλλά θα μας κάψεις :) Δεν πειράζει. Το σωστό είναι σωστό ;) :)

yiapap
24-02-06, 17:54
Γιατί θα μας κάψω;
Θα κόψει το Voipbuster το τσάμπα;
Δε νομίζω...

Βασικά το έκανα για να κάνω ένα test drive έναν ξένο οργανισμό προστασίας καταναλωτών.

sdn
24-02-06, 19:30
Ναι για αυτό :)

Λοιπών το τεστ drive το έχουν κάνει αρκετοί σε Ευρώπη και Αμερική για τον λόγο που ανέφερες, για τις ξαφνικές χρεώσεις κλπ. Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ του voipbuster ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.