PDA

Επιστροφή στο Forum : 14 μήνες μετά τη διακοπή, επικοινώνησαν για οφειλή €370



Erwdios
06-10-09, 13:21
Η όλη διαδικασία διακοπής της απαγκίστρωσης από την Tellas έχει δημιουργηθεί από την Tellas πρός όφελός της και μόνο. Εξηγούμαι.

Πρό περίπου ενός έτους (Αύγουστος 2008) και λόγω μίας θολής κατάστασης στην τιμολογιακη πολιτική της εν λόγω εταιρίας, γυρίσαμε τη γραμμή του πατρικού μου στον ΟΤΕ.
Ο κύριος του ΟΤΕ, ο οποίος επικοινώνησε με τον πατέρα μου, του ανέφερε πολλές φορές, ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ εμείς και ότι θα κινήσουν αυτοί όλες τις διαδικασίες για την απεμπλοκή της γραμμής από την Tellas (η γραμμή δεν είχε μεταφερθεί στον ΟΤΕ, απλώς είχε μπεί προεπιλογή και adsl).

Επειδή αυτά τα έχω ακούσει πολλάκις, συνέταξα ένα έγγραφο, στο οποίο αναφερόταν ξεκάθαρα ότι επιθυμούμε την πλήρη αποδέσμευση της τηλεφωνικής μας σύνδεσης από την Tellas και την αποστολή εκκαθαριστικού λογαριασμού μέχρι την προβλεπόμενη από τη σύμβαση ημερομηνία διακοπής της σύνδεσης, από την ημέρα της αίτησης.

Το έγγραφο υπεγράφη από τον πατέρα μου και απεστάλη με Fax (πώς αλλιώς άλλωστε?) στην Tellas ενώ ταυτόχρονα το προώθησα και στην ΕΕΤΤ ενώ ενημέρωνα την Tellas γι' αυτή μου την κίνηση.
Το Fax παρελήφθη τόσο από την tellas όσο και από την ΕΕΤΤ (έχω στα χέρια μου το αποδεικτικό παραλαβής) και κατόπιν επέδωσα αντίγραφο της αίτησης και τις αποδείξεις παραλαβής σε γνωστή μου δικηγόρο.

Έκτοτε, δεν έγινε καμία κίνηση από πλευράς Tellas (και καλά θα υποστηρίξουν ότι χάθηκε το Fax) και σήμερα το πρωί επικοινώνησαν με τους γονείς μου (14 μήνες μετά) και τους ενημέρωσαν ότι υπάρχει ένα ποσό οφειλής 370€.

Το παραπάνω το αναφέρω για να τονίσω (αν και είμαι σίγουρος ότι όλοι εδώ μέσα είναι ενήμεροι) την πολιτική που εξακολουθούν να εφαρμόζουν οι συγκεκριμένοι κύριοι και αφετέρου για να ρωτήσω αν είναι σκόπιμο να κινήσω άμεσα τη νομική διαδικασία και να τα αναθέσω όλα στη δικηγόρο ή αν πρέπει να κινηθώ μόνος μου πρός την EETT και να γλυτώσω κάποια έξοδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας και για το χρόνο σας.

DSLaManiaC
06-10-09, 13:38
Έκτοτε, δεν έγινε καμία κίνηση από πλευράς Tellas (και καλά θα υποστηρίξουν ότι χάθηκε το Fax) και σήμερα το πρωί επικοινώνησαν με τους γονείς μου (14 μήνες μετά) και τους ενημέρωσαν ότι υπάρχει ένα ποσό οφειλής 370€.

Πως προκύπτει αυτό το ποσό?

Erwdios
06-10-09, 13:48
Πως προκύπτει αυτό το ποσό?

Δεν έχω κάποια ανάλυση λογαριασμού στα χέρια μου, καθώς διαμένω μόνιμα Αθήνα και το πατρικό μου είναι στο Βόλο, αλλά φαντάζομαι ότι οι χρεώσεις αφορούν υπηρεσίες dsl.

Σε 10 μέρες περίπου θα πάρω στα χέρια μου τον τελευταίο λογαριασμό και θα ενημερώσω σχετικά για την πλήρη ανάλυση και το σκεπτικό της χρέωσης και θα τον υποβάλλω στο φάκελό μου που διατηρεί η δικηγόρος μου.

akkiiss55
06-10-09, 20:38
Το παραπάνω το αναφέρω για να τονίσω (αν και είμαι σίγουρος ότι όλοι εδώ μέσα είναι ενήμεροι) την πολιτική που εξακολουθούν να εφαρμόζουν οι συγκεκριμένοι κύριοι και αφετέρου για να ρωτήσω αν είναι σκόπιμο να κινήσω άμεσα τη νομική διαδικασία και να τα αναθέσω όλα στη δικηγόρο ή αν πρέπει να κινηθώ μόνος μου πρός την EETT και να γλυτώσω κάποια έξοδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας και για το χρόνο σας.[/QUOTE]

Χωρις να θελω να προβω σε επιθεση αλλα δυστυχως οι ανθρωποι εχουμε τοσο ανοητο μυαλο π δε σκεφτομαστε...προτιμας να μπεις σε μια διαδικασια δικηγορων,μηνυσεων,κοινοποιησεων π θα σ φαει χρονο,αποχη απο τη δουλεια σου,ψυχικη φθορα απο ενα τηλεφωνημα 2 λεπτων?π στο κατω κατω μπορει απλα να εχει γινει ο τερματισμος της γραμμης+να μν εχει τερματιστει το προιον+να δηλωθει αιτηση πιστωσης+να σ τα αφαιρεσουν ολα?αλλωστε το πολυ πολυ στειλε+ενα φαξ στο 2111201100 π θα παει στο τμημα παραπονων...εκει δν παιζουν...και το τελευταιο λεπτο αν δουν οτι νομιμα πρεπει να αφαιρεθει αυτο αφαιρειται...μιλαμε για υποθεση 10 λεπτων αντι κατι μηνων π θα σ παρουν τα δικαστηρια...αν τα κερδισεις.γιατι σκεψου το ενδεχομενο να γυρισουν+να σ πουν οτι ναι εχεις δικιο αλλα εσυ επελεξες ενα δυσκολο δρομο για επιλυση του προβληματος σ αντι να κανεις ενα τηλεφωνο στο 13800.αρα νεμεν η δικαιοσυνη να σ χτυπησει αθωος για το αιτημα σου,αλλα η tellas να σε γδαρει με καμμια μυνηση(σε περιπτωση π τ τραβηξεις πολυ+μονο)για προπαγανδα+δυσφημιση απο το πουθενα του ονοματος της!παρε τηλεφωνο στο 13800+θα λυθει το προβλημα σου+ασε τους δικηγορους απ'εξω...στο κατω κατω αυτοι π σε πηραν ηταν εξωτερικοι αντιπροσωποι.οχι tellas.δν ξερεις τι βλακειες μπορει να πουν.σε περιπτωση πελατη με 50 ευρω υπολοιπο του ειπαν οτι ειναι 200...απο το πουθενα.

Erwdios
06-10-09, 21:39
Χωρις να θελω να προβω σε επιθεση αλλα δυστυχως οι ανθρωποι εχουμε τοσο ανοητο μυαλο π δε σκεφτομαστε...προτιμας να μπεις σε μια διαδικασια δικηγορων,μηνυσεων,κοινοποιησεων π θα σ φαει χρονο,αποχη απο τη δουλεια σου,ψυχικη φθορα απο ενα τηλεφωνημα 2 λεπτων?π στο κατω κατω μπορει απλα να εχει γινει ο τερματισμος της γραμμης+να μν εχει τερματιστει το προιον+να δηλωθει αιτηση πιστωσης+να σ τα αφαιρεσουν ολα?αλλωστε το πολυ πολυ στειλε+ενα φαξ στο 2111201100 π θα παει στο τμημα παραπονων...εκει δν παιζουν...και το τελευταιο λεπτο αν δουν οτι νομιμα πρεπει να αφαιρεθει αυτο αφαιρειται...μιλαμε για υποθεση 10 λεπτων αντι κατι μηνων π θα σ παρουν τα δικαστηρια...αν τα κερδισεις.γιατι σκεψου το ενδεχομενο να γυρισουν+να σ πουν οτι ναι εχεις δικιο αλλα εσυ επελεξες ενα δυσκολο δρομο για επιλυση του προβληματος σ αντι να κανεις ενα τηλεφωνο στο 13800.αρα νεμεν η δικαιοσυνη να σ χτυπησει αθωος για το αιτημα σου,αλλα η tellas να σε γδαρει με καμμια μυνηση(σε περιπτωση π τ τραβηξεις πολυ+μονο)για προπαγανδα+δυσφημιση απο το πουθενα του ονοματος της!παρε τηλεφωνο στο 13800+θα λυθει το προβλημα σου+ασε τους δικηγορους απ'εξω...στο κατω κατω αυτοι π σε πηραν ηταν εξωτερικοι αντιπροσωποι.οχι tellas.δν ξερεις τι βλακειες μπορει να πουν.σε περιπτωση πελατη με 50 ευρω υπολοιπο του ειπαν οτι ειναι 200...απο το πουθενα.

Φίλε μου, σεβαστή η αποψή σου, αλλά αν θέλεις, κάνουμε μία δημοσκόπηση να δείς πόσοι πιστεύουν ότι όλη αυτή η ιστορία έχει γίνει κατά λάθος.
Παρακολουθώ την Tellas από το 2006 που ήμουν συνδρομητής της. Η ιστορία με το "χαμένο" fax είναι η πολιτική της και την έχω συναντήσει σε άπειρα fora.
Τώρα, για τα περί συκοφαντικής δυσφήμισης, απλώς τα προσπερνάω, καθώς με αυτή τη λογική, δεν θα έπρεπε να υπάρξει καν ένα τέτοιο forum. Γεμάτο από παράπονα είναι, αν ανατρέξεις λίγο στις σελίδες του. ;)

akkiiss55
06-10-09, 22:24
ζητησες μια γνωμη σχετικα με τν προσφυγη στα δικαστηρια...για μια υποθεση 10 λεπτων?θες 2 ωρων?προτιμας να τρεεχεις στα διακστηαρια για μηνες.σκεψου το ετσι+θα καταλαβεις τη σωστη αποφαση!

blkik
06-10-09, 23:13
Δυστηχώς δεν είναι μόνο πολιτικη της tellas αλλά και άλλων εταιρειών
Κυνήγησε το έτσι όπως λες και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα χάσεις.
Στοίχημα ότι η δικηγόρος δεν θα προλάβει καν να ετοιμάσει τα χαρτιά. Θα παρακαλανε για συμβιβασμό.

Και άσε τους υπαλλήλους της tellas εδω μέσα να λένε ότι θέλουν

akkiiss55
06-10-09, 23:40
σωστα γιατι στν ελλαδα οι εταιριες π λειτουργουν λειτουργουν παρανομα.στελνουν μπραβους+δν κανουν ακυρωσεις αψηφωντας νομοθεσιες και προστιμα.γιατι οι επιχειρηματιες ειναι πολυ
large και γουσταρουν να μοιραζουν λεφτα...και μιλανε για οικονομικη κριση...φουμαρα ρεεεε...αν το θεωρεις αυτο π λες αληθες κοψε τελειως το τηλεφωνο σου φιλε μου+μετοικισε στο εξωτερικο.διοτι οπως το θεωρεις αυτο ,σε αλλη μορφη ειναι παγια πολιτικη σε ολους τους τομεις του κρατους...γιατι αυτο συμβαινει και με τν ΟΤΕ...καλο ειναι οταν μιλαμε για κατι και εκφραζουμε αποψη να εχουμε σφαιρικη γνωση...οχι μονο για να κατηγορησουμε αυτον π δε γουσταρουμε αλλα να ξερουμε οτι και αυτος π εχουμε ειναι προβληματικος....

Erwdios
07-10-09, 02:13
σωστα γιατι στν ελλαδα οι εταιριες π λειτουργουν λειτουργουν παρανομα.στελνουν μπραβους+δν κανουν ακυρωσεις αψηφωντας νομοθεσιες και προστιμα.γιατι οι επιχειρηματιες ειναι πολυ
large και γουσταρουν να μοιραζουν λεφτα...και μιλανε για οικονομικη κριση...φουμαρα ρεεεε...αν το θεωρεις αυτο π λες αληθες κοψε τελειως το τηλεφωνο σου φιλε μου+μετοικισε στο εξωτερικο.διοτι οπως το θεωρεις αυτο ,σε αλλη μορφη ειναι παγια πολιτικη σε ολους τους τομεις του κρατους...γιατι αυτο συμβαινει και με τν ΟΤΕ...καλο ειναι οταν μιλαμε για κατι και εκφραζουμε αποψη να εχουμε σφαιρικη γνωση...οχι μονο για να κατηγορησουμε αυτον π δε γουσταρουμε αλλα να ξερουμε οτι και αυτος π εχουμε ειναι προβληματικος....

Φίλε μου, πολύ προσωπικά το πήρες το θέμα. Στην Ελλάδα οι εταιρείες (δεν μιλάμε για τα μικρομάγαζα) έχουν βρεί χιλιάδες τρόπους να εκμεταλλεύονται την ανέχεια των κυβερνώντων και να ασελγούν στη τσέπη μας, χωρίς κανέναν να νοιάζεται για τον καταναλωτή. Τράπεζες, τηλεπικοινωνίες, super market, βιομηχανίες τροφίμων και άπειροι άλλοι λήσταρχοι, κάνουν κουμάντο στην Ψωρωκώσταινα. Μην τρελαθούμε κιόλας, που στο τέλος θα μας λένε ότι πεινάνε.
Στο δια ταύτα, εγώ θέλω να είμαι νομικώς καλυμμένος και έγραψα, ότι έγραψα για να δω μήπως υπάρχει κάποιος με ιδία εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί μαζί μας για να βγάλουμε και οι λοιποί άκρη. Αν δεν έχεις να προσθέσεις τπτ νέο, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, αλλά δεν τις ασπάζομαι.

Το τηλέφωνο έγινε ήδη στην Tellas και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λάθος και ότι δεν έλαβαν ποτέ κανένα fax. Πάμε παρακάτω λοιπόν...

akkiiss55
07-10-09, 11:29
Φίλε μου, πολύ προσωπικά το πήρες το θέμα. Στην Ελλάδα οι εταιρείες (δεν μιλάμε για τα μικρομάγαζα) έχουν βρεί χιλιάδες τρόπους να εκμεταλλεύονται την ανέχεια των κυβερνώντων και να ασελγούν στη τσέπη μας, χωρίς κανέναν να νοιάζεται για τον καταναλωτή. Τράπεζες, τηλεπικοινωνίες, super market, βιομηχανίες τροφίμων και άπειροι άλλοι λήσταρχοι, κάνουν κουμάντο στην Ψωρωκώσταινα. Μην τρελαθούμε κιόλας, που στο τέλος θα μας λένε ότι πεινάνε.
Στο δια ταύτα, εγώ θέλω να είμαι νομικώς καλυμμένος και έγραψα, ότι έγραψα για να δω μήπως υπάρχει κάποιος με ιδία εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί μαζί μας για να βγάλουμε και οι λοιποί άκρη. Αν δεν έχεις να προσθέσεις τπτ νέο, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, αλλά δεν τις ασπάζομαι.

Το τηλέφωνο έγινε ήδη στην Tellas και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λάθος και ότι δεν έλαβαν ποτέ κανένα fax. Πάμε παρακάτω λοιπόν...

εγω απλα σε ενημερωνω για τη διαδικασια π πρεπει να ακολουθηθει!και ειναι η απλουστερη διαδικασια...τωρα αν θες να μπλεξεις με καταγγελιες δικη σ αποφαση δυστυχως...

Erwdios
07-10-09, 13:21
Επικοινώνησα με την εταιρεία εκ νέου και μου είπαν ότι τελικά όντως υπήρχε fax διακοπής και ότι είχαν προχωρήσει στην απεμπλοκή της γραμμής, ΑΛΛΑ, σε νέα επικοινωνία που είχαν τον Δεκέμβριο του 2008 κάποιος τους ενημέρωσε να ενεργοποιήσουν τις υπηρεσίες Internet τις οποίες και έχουν χρεώσει. Το Internet το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά εγώ και συνεπώς δεν χρειαζόταν σε κανέναν, από τη στιγμή που εγώ είχα φύγει από το πατρικό μου. Σε συνομιλία που είχα με τον πατέρα μου, μου είπε ότι όντως κάποιος τον είχε ενοχλήσει από την Tellas αλλά στη συνομιλία που είχαν ήταν αρνητικά κατηγορηματικός σε οποιαδήποτε χρήση υπηρεσίας από την Tellas.

Εδώ μου βρωμάει εξωτερικός συνεργάτης της Tellas ο οποίος ενήργησε αυτοβούλως για να τσεπώσει κανένα φράγκο παραπάνω.

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο από το να χάσεις ένα fax γιατί υποδηλώνει δόλο...

Akkiss55, πώς μπορεί να αποδείξει η Tellas ότι δέχτηκε αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσιών Internet χωρίς να υπάρχει ενυπόγραφο έντυπο?

ariadgr
07-10-09, 13:25
πώς μπορεί να αποδείξει η Tellas ότι δέχτηκε αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσιών Internet χωρίς να υπάρχει ενυπόγραφο έντυπο?

Ακριβώς!
Στείλει ένα fax, με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ, που θα λέει ότι αν είναι σε θέση να σου δώσουν αντίγραφο του ενυπόγραφου αιτήματος που αποδεικνύει ότι ζήτησες αυτή την ενεργοποίηση, τότε θα πληρώσεις κι'εσύ τα €370 που ζητάνε.
(αφού χωρίς ενυπόγραφο αίτημα είναι παράνομο να ενεργοποιήσουν σύνδεση).
Διαφορετικά, να σου απαντήσουν εγγράφως ότι δεν χρωστάς τίποτα.

Erwdios
07-10-09, 14:35
Περιμένω να επικοινωνήσει ο πατέρας μου μαζί τους, καθώς είναι στα στοιχεία του η τηλεφωνική γραμμή και εφόσον δεν δεχτούν ότι ουδέποτε έγινε αίτηση, βουρ για ΕΕΤΤ.
Σ' ευχαριστώ ariadgr. ;)

ratmonkey
07-10-09, 15:34
Χαχα, το αιώνιο ανέκδοτο της Τελάς και του χαμένου φάξ!
Εγώ είχα στείλει περίπου 7 φορές και ΔΕΝ το είχαν λάβει, μέχρι που μια φορά έστειλα ένα χωρίς υπογραφή και (αφού ήταν άκυρο) ΤΟ ΕΛΑΒΑΝ (αλλα ήταν άκυρο!!!):rofl:
Ακόμα καλύτερη περίπτωση, φίλος που την είχε στην εταιρεία του την σύνδεση, έστελνε φάξ, έστελνε και ΠΟΤΕ δεν το λάμβαναν, ωστε σηκώνεται και πηγαίνει στα γραφεία, κάνει σαματα μέχρι που κάθεται ένας υπάλληλος κάτω μαζί του σε ένα γραφείο και φτιάχνουν το χαρτί μαζί, παίρνει τζίφρα (οτι ο υπάλληλος της Τελας παρέλαβε αίτημα διακοπής υπηρεσίας) και φέυγει, ήσυχος οτι επιτέλους ξεμπέρδεψε απο το απόστημα.
Μετα απο 2 μήνες, ξαναρχεται λογαριασμός, τους παίρνει τηλέφωνο και του λένε "Εχουμε ενα έγγραφο αίτημα διακοπής που κάνατε σε εμάς πρίν απο λίγους μήνες, αλλα δυστυχώς ξεχάσατε να βάλετε σφραγίδα!!!";). Οι τύποι είναι απλά απίστευτοι.

Πάντως νόμιζα οτι τώρα με την φορητότητα θα ήταν πιό απλά τα πράγματα, αφου ΠΡΕΠΕΙ να κοπεί η μία σύνδεση για να μπεί η άλλη.
Ξέχασα βέβαια οτι δεν εχουμε να κανουμε με οποιον κι'όποιον, αλλα με πραγματικούς καλιτέχνες, κορυφαίους στο παγκόσμιο στερέωμα!!! :respekt:

blkik
07-10-09, 20:19
σωστα γιατι στν ελλαδα οι εταιριες π λειτουργουν λειτουργουν παρανομα.στελνουν μπραβους+δν κανουν ακυρωσεις αψηφωντας νομοθεσιες και προστιμα.γιατι οι επιχειρηματιες ειναι πολυ
large και γουσταρουν να μοιραζουν λεφτα...και μιλανε για οικονομικη κριση...φουμαρα ρεεεε...αν το θεωρεις αυτο π λες αληθες κοψε τελειως το τηλεφωνο σου φιλε μου+μετοικισε στο εξωτερικο.διοτι οπως το θεωρεις αυτο ,σε αλλη μορφη ειναι παγια πολιτικη σε ολους τους τομεις του κρατους...γιατι αυτο συμβαινει και με τν ΟΤΕ...καλο ειναι οταν μιλαμε για κατι και εκφραζουμε αποψη να εχουμε σφαιρικη γνωση...οχι μονο για να κατηγορησουμε αυτον π δε γουσταρουμε αλλα να ξερουμε οτι και αυτος π εχουμε ειναι προβληματικος....


Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα για αυτό ξαναδιάβασε το προσεχτικά
Πάντα όταν λέω κάτι έχω σφαιρική άποψη άλλα η γνώμη μου είναι υποκειμενική όπως και η δικιά σου.
Είχα αντίστοιχό περιστατικό και με Forhnet και με Tellas(την όποια ακόμα ανέχομαι)
και απο ότι φαίνεται και πολύ άλλοι
Καλά θα κάνεις λοιπόν αφού βλέπεις ότι δεν δεν περνάει η μπογιά σου να μην επιτίθεσαι για να επιβάλεις την γνώμη σου

akkiiss55
08-10-09, 11:58
Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα για αυτό ξαναδιάβασε το προσεχτικά
Πάντα όταν λέω κάτι έχω σφαιρική άποψη άλλα η γνώμη μου είναι υποκειμενική όπως και η δικιά σου.
Είχα αντίστοιχό περιστατικό και με Forhnet και με Tellas(την όποια ακόμα ανέχομαι)
και απο ότι φαίνεται και πολύ άλλοι
Καλά θα κάνεις λοιπόν αφού βλέπεις ότι δεν δεν περνάει η μπογιά σου να μην επιτίθεσαι για να επιβάλεις την γνώμη σου

Δν επιβαλλω καμμια γνωμη...το ιδιο συμβαινει με ολους ,ακομα και με τν οτε...δν μπορουμε ομως να εκφραζουμε μια γνωμη τν οποια παρ'ολ'αυτα δν ακολουθουμε δειχνουμε οτι ειμαστε δηθεν...

R-f
08-10-09, 18:27
Φίλε μου, πολύ προσωπικά το πήρες το θέμα. Στην Ελλάδα οι εταιρείες (δεν μιλάμε για τα μικρομάγαζα) έχουν βρεί χιλιάδες τρόπους να εκμεταλλεύονται την ανέχεια των κυβερνώντων και να ασελγούν στη τσέπη μας, χωρίς κανέναν να νοιάζεται για τον καταναλωτή. Τράπεζες, τηλεπικοινωνίες, super market, βιομηχανίες τροφίμων και άπειροι άλλοι λήσταρχοι, κάνουν κουμάντο στην Ψωρωκώσταινα. Μην τρελαθούμε κιόλας, που στο τέλος θα μας λένε ότι πεινάνε.
Στο δια ταύτα, εγώ θέλω να είμαι νομικώς καλυμμένος και έγραψα, ότι έγραψα για να δω μήπως υπάρχει κάποιος με ιδία εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί μαζί μας για να βγάλουμε και οι λοιποί άκρη. Αν δεν έχεις να προσθέσεις τπτ νέο, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, αλλά δεν τις ασπάζομαι.

Το τηλέφωνο έγινε ήδη στην Tellas και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λάθος και ότι δεν έλαβαν ποτέ κανένα fax. Πάμε παρακάτω λοιπόν...


Καλησπερα.
Το τηλ στη τελλας επρεπε να γινει οταν στειλατε το φαξ κι οχι 14 μηνες μετα :)

ariadgr
09-10-09, 01:57
Ο κύριος του ΟΤΕ, ο οποίος επικοινώνησε με τον πατέρα μου, του ανέφερε πολλές φορές, ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ εμείς και ότι θα κινήσουν αυτοί όλες τις διαδικασίες για την απεμπλοκή της γραμμής από την Tellas (η γραμμή δεν είχε μεταφερθεί στον ΟΤΕ, απλώς είχε μπεί προεπιλογή και adsl).

Τώρα το είδα αυτό.
Εννοείς "δεν είχε μεταφερθεί στον ΟΤΕ στην Tellas, απλώς είχε μπεί προεπιλογή και adsl".

Είναι γνωστή πρακτική της Tellas να συνεχίζει να χρεώνει τα πάγια ακόμα και όταν η προεπιλογή/dsl ακυρωθούν αυτόματα μέσω του πληροφοριακού συστήματος ΟΤΕ.

Για το λόγο αυτό της έχει επιβληθεί και σειρά προστίμων από την ΕΕΤΤ (ενδεικτικά βρήκα τα παρακάτω 3):


7/2008
...όσον αφορά στην ΤΕLLAS, η ΕΕΤΤ επέβαλε διοικητικό πρόστιμο 500.000 ευρώ για παραβάσεις της νομοθεσίας των ηλεκτρονικών επικοινωνιών, κατόπιν σειράς καταγγελιών καταναλωτών που αφορούσαν την παροχή τηλεφωνικών υπηρεσιών μέσω προεπιλογής φορέα και ειδικότερα τη μη αποδέσμευση των καταναλωτών από το δίκτυό της.


7/2007
Α) Διοικητικά πρόστιμα για την παραβίαση της νομοθεσίας ηλεκτρονικών επικοινωνιών σε σχέση με την προστασία των καταναλωτών
Στην εταιρεία ΤΕΛΛΑΣ διοικητικό πρόστιμο συνολικού ύψους 1.550.000 ευρώ, για παραβιάσεις της ισχύουσας νομοθεσίας αναφορικά με την Προεπιλογή Φορέα, και την Παροχή Αδεσμοποίητης πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο. Οι ως άνω παραβάσεις, οι οποίες διαπιστώθηκαν κατόπιν διενέργειας από την ΕΕΤΤ τριών αυτοτελών ακροάσεων με αντικείμενο την Προεπιλογή Φορέα, κάθε μία εκ των οποίων αφορούσε μεγάλο αριθμό καταγγελιών καταναλωτών και μίας ακρόασης με αντικείμενο την παροχή αδεσμοποίητης πρόσβασης στον τοπικό βρόχο, εν συντομία έχουν ως εξής:


Αυθαίρετη ενεργοποίηση προεπιλογής φορέα, εξακολούθηση χρέωσης συνδρομητών μετά την κατάργηση της προεπιλογής
αυθαίρετη ακύρωση αιτήσεων κατάργησης προεπιλογής φορέα
καθυστέρηση στην υπαναχώρηση/κατάργηση προεπιλογής φορέα
μη παροχή στοιχείων σε σχέση με ζητήματα καταναλωτών
υπερβολικά μεγάλοι χρόνοι αναμονής στις υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών
καθυστερημένη προώθηση αιτημάτων για παροχή ΤοΒ στην ΟΤΕ Α.Ε.
ελλιπής ενημέρωση σε σχέση με διαθεσιμότητα υπηρεσιών
διακοπές στην παροχή υπηρεσιών λόγω βλαβών.


2/2007
Την επιβολή προστίμων αποφάσισε η ΕΕΤΤ, σε συνέχεια ακροαματικών διαδικασιών κατά παρόχων σταθερής τηλεφωνίας, οι οποίες διεξήχθησαν μετά από καταγγελίες για αυθαίρετες ενεργοποιήσεις ή ακυρώσεις Προεπιλογής Φορέα ή/και αυθαίρετες ακυρώσεις αιτήσεων κατάργησης Προεπιλογής Φορέα σε συνδρομητές.

Ειδικότερα, η ΕΕΤΤ επέβαλε: α) στην εταιρεία TELLAS, πρόστιμο 150.000 ευρώ...


Βέβαια εσύ, παρότι δεν ήταν αναγκαίο, έστειλες και το fax.

Οπότε είσαι διπλά καλυμμένος.

Ακόμα και χωρίς το fax, όφειλαν να διακόψουν τα πάντα την ημερομηνία που ακυρώθηκε η προεπιλογή και το Internet και πήγες στον ΟΤΕ.

Μην πληρώσεις τίποτα.

sexrazat
09-10-09, 02:12
Όλα αυτά, κατάργηση προεπιλογής και adsl με επιστροφή στον ΟΤΕ δεν απαιτούν fax μιας και γίνονται μέσω wcrm.

Έχοντας ζήσει όλα αυτά τα χρόνια 100άδες παρόμοιες περιπτώσεις και αντίστοιχες συνομιλίες με πελάτες της εταιρείας απλά θα ξαναπώ ότι με το κλείσιμο της Teledome, η Tellas σκαρφάλωσε με χαρακτηριστική άνεση στην πρώτη θέση της χειρότερης εταιρείας σε ότι έχει σχέση με την εξαπάτηση των συνδρομητών.

Συγνώμη για το ύφος και τα γραφόμενα αλλά οι άνθρωποι είναι απλά απατεώνες.

akkiiss55
09-10-09, 14:51
Όλα αυτά, κατάργηση προεπιλογής και adsl με επιστροφή στον ΟΤΕ δεν απαιτούν fax μιας και γίνονται μέσω wcrm.

Έχοντας ζήσει όλα αυτά τα χρόνια 100άδες παρόμοιες περιπτώσεις και αντίστοιχες συνομιλίες με πελάτες της εταιρείας απλά θα ξαναπώ ότι με το κλείσιμο της Teledome, η Tellas σκαρφάλωσε με χαρακτηριστική άνεση στην πρώτη θέση της χειρότερης εταιρείας σε ότι έχει σχέση με την εξαπάτηση των συνδρομητών.

Συγνώμη για το ύφος και τα γραφόμενα αλλά οι άνθρωποι είναι απλά απατεώνες.

απλα αν διαωασει καποιος και το συμβολαιο της τελλας αναφερεται ρητα οτι για ακυρωση προγραμματων ο συνδρομητης οφειλει να αποστειλει ενα φαξ...ασε το wcrm εκτος...αυτο χρησιμοποιειται στα LLU π κανουν το export απο το IT καθημερινα και στελνονται ενημερωσεις στη φορητοτητα και στα αλλα τμηματα για να γινει τερματισμος τν προιοντων...μονο αν ο πελατης δν εχει υπογραψει συμβολαιο για cps program απλα καλει στν εταιρια και προωθει τερματισμο παροχων τηλεφωνικα.αλλιως με φαξ+μονο...

ariadgr
09-10-09, 15:00
απλα αν διαωασει καποιος και το συμβολαιο της τελλας αναφερεται ρητα οτι για ακυρωση προγραμματων ο συνδρομητης οφειλει να αποστειλει ενα φαξ...ασε το wcrm εκτος...αυτο χρησιμοποιειται στα LLU π κανουν το export απο το IT καθημερινα και στελνονται ενημερωσεις στη φορητοτητα και στα αλλα τμηματα για να γινει τερματισμος τν προιοντων...μονο αν ο πελατης δν εχει υπογραψει συμβολαιο για cps program απλα καλει στν εταιρια και προωθει τερματισμο παροχων τηλεφωνικα.αλλιως με φαξ+μονο...

Αφού έχεις άγνοια της νομοθεσίας, δεν υπάρχει λόγος να γράφεις με τέτοια βεβαιότητα. :rtfm:

Ούτε η ΕΕΤΤ είχε τρελαθεί και έβαλε 1,5 εκατομμύριο ευρώ πρόστιμο για "εξακολούθηση χρέωσης συνδρομητών μετά την κατάργηση της προεπιλογής, αυθαίρετη ακύρωση αιτήσεων κατάργησης προεπιλογής φορέα" κλπ.

akkiiss55
09-10-09, 15:26
Αφού έχεις άγνοια της νομοθεσίας, δεν υπάρχει λόγος να γράφεις με τέτοια βεβαιότητα. :rtfm:

Ούτε η ΕΕΤΤ είχε τρελαθεί και έβαλε 1,5 εκατομμύριο ευρώ πρόστιμο για "εξακολούθηση χρέωσης συνδρομητών μετά την κατάργηση της προεπιλογής, αυθαίρετη ακύρωση αιτήσεων κατάργησης προεπιλογής φορέα" κλπ.

για πες μ λιγο...αν ηταν μια περιπτωση η ΕΕΤΤ θα εκανε κατι τετοιο?αν ηταν 2?3?απλα μαζευτηκε ενα club εναντιον της τελλας...αν ηταν μια περιπτωση δε θα ειχε πεσει προστιμο...μολις πριν λιγο αναφερθηκε οτι ηταν μεγαλος ογκος καταγγελιων+εγινε ο,τι εγινε...

ariadgr
09-10-09, 15:30
για πες μ λιγο...αν ηταν μια περιπτωση η ΕΕΤΤ θα εκανε κατι τετοιο?αν ηταν 2?3?απλα μαζευτηκε ενα club εναντιον της τελλας...αν ηταν μια περιπτωση δε θα ειχε πεσει προστιμο...μολις πριν λιγο αναφερθηκε οτι ηταν μεγαλος ογκος καταγγελιων+εγινε ο,τι εγινε...

Δηλαδή, τι μας λες;
Οτι ένα ωραίο πρωϊ, μαζεύτηκε κόσμος, που ενώ η Tellas δεν τον είχε εξαπατήσει, ασχολήθηκε με το να υποβάλλει ανυπόστατες καταγγελίες, με τις οποίες η ΕΕΤΤ χωρίς να επιβεβαιώσει, επέβαλε πρόστιμο στην Tellas; :crazy:
Και το σκηνικό επαναλήφθηκε άλλες 2 φορές (τουλάχιστον), πάλι όλως τυχαίως;
Η περίπτωση όντως να ισχύουν ακριβώς αυτά που περιγράφονται στα πρόστιμα, δεν σου περνάει από το μυαλό;

akkiiss55
09-10-09, 15:50
Δηλαδή, τι μας λες;
Οτι ένα ωραίο πρωϊ, μαζεύτηκε κόσμος, που ενώ η Tellas δεν τον είχε εξαπατήσει, ασχολήθηκε με το να υποβάλλει ανυπόστατες καταγγελίες, με τις οποίες η ΕΕΤΤ χωρίς να επιβεβαιώσει, επέβαλε πρόστιμο στην Tellas; :crazy:
Και το σκηνικό επαναλήφθηκε άλλες 2 φορές (τουλάχιστον), πάλι όλως τυχαίως;
Η περίπτωση όντως να ισχύουν ακριβώς αυτά που περιγράφονται στα πρόστιμα, δεν σου περνάει από το μυαλό;

εγω δν ειπα οτι δν ισχυουν...αλλα αυτες οι περιπτωσεις λαμβανουυν ισχυ οταν υπαρχουν μαζικες καταγγελιες...δν εινια μια παρανομη ενεργοποιηση για παραδειγμα ή τα απιστευτα τεχνικα προβληματα τα οποια δε διορθωνονται και παιζουν μπαλακι απο τν παροχο στον οτε και ακομα και μια καταγγελια να υπαρχει πεφτει προστιμο...για να πεσει προστιμο σε αυτες τις περιπτωσεις μονο οταν υπαρχει μαζικος αριθμος καταγγελιων.δν ειπα οτι ξαφνικα ξυπνησαν κ εκαναν καταγγελια...αλλα και η ΕΕΤΤ δν εριξε το προστιμο με τν 1η π ελαβε γιατι αν ηταν δε θα υπηρχαν μονο 2 καταγγελιες...

vothros
09-10-09, 16:04
Ας μας ενημερώσει κιόλας ο φίλος τι έγινε τελικά με την ΤrELLAS

pts
09-10-09, 16:16
Επειδή αυτά τα έχω ακούσει πολλάκις, συνέταξα ένα έγγραφο, στο οποίο αναφερόταν ξεκάθαρα ότι επιθυμούμε την πλήρη αποδέσμευση της τηλεφωνικής μας σύνδεσης από την Tellas και την αποστολή εκκαθαριστικού λογαριασμού μέχρι την προβλεπόμενη από τη σύμβαση ημερομηνία διακοπής της σύνδεσης, από την ημέρα της αίτησης.

Το έγγραφο υπεγράφη από τον πατέρα μου και απεστάλη με Fax (πώς αλλιώς άλλωστε?) στην Tellas ενώ ταυτόχρονα το προώθησα και στην ΕΕΤΤ ενώ ενημέρωνα την Tellas γι' αυτή μου την κίνηση.
Το Fax παρελήφθη τόσο από την tellas όσο και από την ΕΕΤΤ (έχω στα χέρια μου το αποδεικτικό παραλαβής) και κατόπιν επέδωσα αντίγραφο της αίτησης και τις αποδείξεις παραλαβής σε γνωστή μου δικηγόρο.


Ο παραπάνω τρόπος χειρισμού της διαδικασίας αποδέσμευσης είναι ο πιο ολοκληρωμένος από όσους έχω διαβάσει έως τώρα. Απόδειξη αυτού είναι ότι η Tellas βρίσκεται σε τέτοια σύγχυση ώστε δεν επικαλέστηκε απώλεια του fax ή οτιδήποτε άλλο συνηθίζει να λέει για να διακαιολογήσει την στάση της άλλα μελλοντικό τηλεφώνημα το οποίο δεν μπορεί να τεκμηριώσει αφού δεν έχει την ηχογραφημένη συνομιλία. Κατά συνέπεια αν κινηθεί νομικά για να εισπράξει το ποσό οφειλής δεν θα έχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο για να τεκμηριώσει τον ισχυρισμό της σε αντίθεση με τον Erwdios που έχει την επιβεβαίωση της Tellas για την παραλαβή του fax και την κοινοποίηση του αποδεικτικού και της αίτησης στην ΕΕΤΤ και την δικηγόρο.

Εγώ θα έστελνα και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στην Tellas και θα σταματούσα να ασχολούμαι με το θέμα περιμένοντας να δω τις αντιδράσεις της Tellas.

asxetos22
09-10-09, 16:30
Μη κινηθείς νομικά, μη κάνεις τίποτα.
Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρυνθείς χρόνο και χρήμα.
Αυτοί ισχυρίζονται ότι τους χρωστάς, τους στέλνεις ένα mail ή φαξ (καλύτερα mail), τους εξηγείς τη κατάσταση μαζί με τα δικαιολογητικά (αποδείξεις αποστολής φαξ διακοπής, κλπ).

Αν επιμείνουν τότε ας προβούν αυτοί σε δικαστικό αγώνα (όπου θα δικαιωθείς πανηγυρικά)
Στη περίπτωση που το αναθέσουν σε εισπρακτική εταιρεία, τότε καταγγελία για παρενόχληση, εξύβριση (αν υπάρξει), απειλή κατά σωματικής ακεραιότητας κλπ κλπ.

Αφού το ξέρεις ότι είσαι νόμιμος και ΚΥΡΙΩΣ μπορείς να το αποδείξεις άστους να "κουρεύονται"

akkiiss55
09-10-09, 16:34
Μη κινηθείς νομικά, μη κάνεις τίποτα.
Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρυνθείς χρόνο και χρήμα.
Αυτοί ισχυρίζονται ότι τους χρωστάς, τους στέλνεις ένα mail ή φαξ (καλύτερα mail), τους εξηγείς τη κατάσταση μαζί με τα δικαιολογητικά (αποδείξεις αποστολής φαξ διακοπής, κλπ).

Αν επιμείνουν τότε ας προβούν αυτοί σε δικαστικό αγώνα (όπου θα δικαιωθείς πανηγυρικά)
Στη περίπτωση που το αναθέσουν σε εισπρακτική εταιρεία, τότε καταγγελία για παρενόχληση, εξύβριση (αν υπάρξει), απειλή κατά σωματικής ακεραιότητας κλπ κλπ.

Αφού το ξέρεις ότι είσαι νόμιμος και ΚΥΡΙΩΣ μπορείς να το αποδείξεις άστους να "κουρεύονται"

Ακριβως...ο,τι δλδ σ ειπα και εγω...σημειοτεον οτι εχει παει σε εισπρακτικη εταιρια η ενημερωση για το ανεξοφλητο ποσο...

sexrazat
10-10-09, 00:03
Επειδή ο κόσμος είναι μικρός και κάποιοι που έρχονται σαν έκτακτοι στον ΟΤΕ έχουν δουλέψει πριν στην Tellas αλλά και σε άλλες εταιρείες όλα αυτά τα χρόνια όλοι έχουν επιβεβαιώσει όσα αναφέρονται παραπάνω.

Δηλ. ότι για τα συγκεκριμένα τμήματα της εταιρείας που ασχολούνται με τις αποχωρήσεις συνδρομητών είτε με προεπιλογή είτε με full llu η πολιτική της εταιρείας είναι συγκεκριμένη.

Όσα fax έρχονται αγνοούνται μέχρι ο συνδρομητής να επανέλθει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και να διαμαρτυρηθεί. Ανάλογα με το πόσο είναι διατεθειμένος να το τραβήξει ο συνδρομητής καθορίζεται και η περαιτέρω στάση της Tellas.

Χαρακτηριστικά αναφέρω απάντηση 3ώρου του ΟΤΕ που είχε περάσει ένα διάστημα από το τμήμα win back της Tellas για τις προεπιλογές όταν ρωτήθηκε από εμένα προσωπικά γιατί δεν ενημέρωναν τους συνδρομητές για τα προγράμματα με πάγιο (ότι δηλ. έπρεπε να στείλουν fax για να μην εξακολουθήσουν να τα πληρώνουν) όταν προσπαθούσαν να τους πείσουν να ακυρώσουν τις αιτήσεις και να παραμείνουν στην εταιρεία.

Γιατί αυτή ήταν η εντολή που είχαμε με ποινή απόλυσης αν δεν την ακολουθούσαμε.

Ακόμα και μετά την απόφαση της ΕΕΤΤ που δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως (13/6/08) που προσπαθώντας να βάλει φρένο στις χιλιάδες καταγγελίες υποχρέωνε τις ίδιες τις εταιρείες να καταργούν αυτόματα όλα τα προγράμματα με πάγιο με την ολοκλήρωση της κατάργησης προεπιλογής η Tellas σχεδόν ενάμιση χρόνο τώρα εξακολουθεί να στέλνει λογαριασμούς και να έχει εισπράτει χρήματα από ανυποψίαστους συνδρομητές. 1,5 χρόνο τώρα ή κανένας στην Tellas δεν έμαθε την απόφαση ή απλά την έμαθαν και την αγνόησαν. Γιατί αν καλέσετε το 13800 θα σας πουν ότι χωρίς fax θα πληρώνετε επ' απειρον.

Και κάποιος έστω και καθυστερημένα έτσι για την ιστορία θα πρέπει κάποτε να μας εξηγήσει με τις πλάτες ποιανού η Tellas όταν ξεκίνησε η καμπάνια για το full llu πριν από 2-3 χρόνια ακύρωνε μαζικά όλες τις αιτήσεις για κατάργηση προεπιλογής φορέα συνδρομητών που ζητούσαν να φύγουν από την εταιρεία μέσω του wcrm χωρίς να ενημερώνει κανένας από αυτούς.

Απλά έμπαινε μέσα στο wcrm και τις ακύρωνε μαζικά κάθε μέρα. Και μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις από τον Αύγουστο και μέχρι το τέλος εκείνης της χρονιάς.

Για μένα οι άνθρωποι είναι απατεώνες και το ζω χρόνια τώρα από την πρώτη γραμμή.:down:

XARAYGH
10-10-09, 01:15
Aπο οτι καταλαβαινω η χρεωση αφορα κυριως την adsl συνδεση(τα 370 ειναι παρα πολλα για προγραμμα με προεπιλογη)...ο φιλος θα πρεπει να ζητησει λογαριαμους να δει πρωτα τι του εχουν χρεωσει...
Να παει σε ενα wind καταστημα και να κλεισει την υποθεση...να επιμεινει γιατι ειναι μεγαλα αστροπελεκια ...θα μπορουσες να δωσεις και καποιο στοιχειο με pm σε καποιο παιδι που δουλευει μεσα να σε βοηθησει...

blkik
10-10-09, 11:44
Ακριβως...ο,τι δλδ σ ειπα και εγω...σημειοτεον οτι εχει παει σε εισπρακτικη εταιρια η ενημερωση για το ανεξοφλητο ποσο...

Δεν κατάλαβες ακόμα εμείς δεν είπαμε να κινηθεί νομικά μέχρι τέλους. Είπαμε ότι εφόσον έχει ήδη δικηγόρο να τον χρησιμοποιήσει για να δείξει ότι θα το κυνηγήσει το πράγμα.
Μόλις η Τellas το καταλάβει αυτό θα κάνει πίσω κατευθείαν.

Δε μίλησα ούτε για δικαστήρια, όυτε για δικαστικά έξοδα ούτε για χάσιμο χρόνου.
Με email φαχ και τα σχετικά δεν θα βγει τίποτα
Εδώ υπάρχει εντολή λέμε να τα αγνοούν και όποιος δεν το κάνει απολύεται

Και όσο για την εισπρακτική μας φόβισες τώρα:p

akkiiss55
10-10-09, 20:01
Και όσο για την εισπρακτική μας φόβισες τώρα:p

δν φοβιζω κανενα...δε νομιζω να αποτελει εκφοβισμο μια ενημερωση οτι οι κλησεις για ληξιπροθεσμες οφειλες γινονται απο εξωτερικο αντιπροσωπο

skapetis
11-10-09, 12:06
Είχα ανάλογη ιστορία με την TELLAS περι το 2006. Ο ισχυρισμός τους τότε για το fax διακοπής ήταν ότι δεν είχε "πρωτότυπη" υπογραφή (τότε γιατί είχαν ζητήσει οι ίδιοι fax?) αλλά μόλις έπεσε η απειλή για καταγγελία στην ΕΕΤΤ ξαφνικά δεν ήταν απαραίτητη. Προσφέρθηκε μάλιστα μόνος του ο πωλητής να μου στείλει επιστολή ότι δεν υπάρχουν οικονομικές απαιτήσεις από μέρους τους.

Μην περιμένετε κάτι διαφορετικό από την τελλας σήμερα που είναι στα πρόθυρα της κατάρρευσης. Κάθε μέρα απολύεται κόσμος. Τη μια μέρα 3, την άλλη 7, την επόμενη 5. Πρώτα βέβαια έφυγαν τα μεγάλα κεφάλια που έπαιρναν τα 10χίλιαρα αλλά τώρα η μπάλα έχει πάρει τους πάντες. Πας στη δουλειά το πρωί και δεν ξέρεις αν θα λάβεις το σχετικό χαρτάκι .... οπότε με τέτοια οικονομικά ζόρια λογικό είναι να προσπαθούν να μαζέψουν λεφτά από παντού

Erwdios
14-10-09, 18:26
Καλησπερα.
Το τηλ στη τελλας επρεπε να γινει οταν στειλατε το φαξ κι οχι 14 μηνες μετα :)

Καλησπέρα. 14 μήνες μετά ζητήθηκε η υποτιθέμενη οφειλή.
Σου απαντάει εκτενέστερα ο ariadgr παρακάτω στα bold.


Τώρα το είδα αυτό.
Εννοείς "δεν είχε μεταφερθεί στον ΟΤΕ στην Tellas, απλώς είχε μπεί προεπιλογή και adsl".

Αυτό ακριβώς εννοώ. Είχε μπεί προεπιλογή φορέα με ADSL στην Tellas ενώ η γραμμή ήταν στον ΟΤΕ. Ουδέποτε μεταφέρθηκε η γραμμή σε άλλο πάροχο. ;)


Βέβαια εσύ, παρότι δεν ήταν αναγκαίο, έστειλες και το fax.

Οπότε είσαι διπλά καλυμμένος.

Ακόμα και χωρίς το fax, όφειλαν να διακόψουν τα πάντα την ημερομηνία που ακυρώθηκε η προεπιλογή και το Internet και πήγες στον ΟΤΕ.

Μην πληρώσεις τίποτα.

Και αυτό ακριβώς θα κάνω. Ευχαριστώ και πάλι.


Ας μας ενημερώσει κιόλας ο φίλος τι έγινε τελικά με την ΤrELLAS

Αυτό που έγινε, ήταν να επικοινωνήσουν με τον πατέρα μου και να του ανακοινώσουν ότι τελικά ζητήθηκε μόνο διακοπή τηλεφώνου και όχι του Internet. Λες και όταν γράφουμε στην αίτηση τη φράση:"Αποδέσμευση τηλεφωνικής σύνδεσης και απεμπλοκή της γραμμής" εννοούμε μόνο μέρος των υπηρεσιών και όχι του συνόλου αυτών. Τους αρέσει να παίζουν με τις λέξεις μου φαίνεται.

Η δικηγόρος είναι πρώην εργαζόμενη στην ΕΕΤΤ και με συμβούλεψε να μην πληρώσω τπτ, θα επιληφθεί αυτή του θέματος με μία επιπλέον επιστολή που θα στείλουμε στην Tellas και θα κοινοποιείται σε Tellas - EETT - Δικηγόρο.

Στην αρχή χάθηκε το fax, μετά βρέθηκε, αλλά ζητήθηκε εκ νέου σύνδεση τηλεφωνικώς και τελικά δεν ζητήσαμε διακοπή Internet.
3 διαφορετικές εκδοχές, όλες για να βρεθεί εναγωνίως το παραθυράκι εφαρμογής της παράνομης πολιτικής χρεώσεων της εν λόγω εταιρίας.

Επιπροσθέτως, υποστηρίζουν ότι 20/9 χρησιμοποιήθηκε το Internet...

Σε λίγο θα μας πουν ότι ζητήσαμε και Tellas Zisto και θα μας χτυπάνε τα κουδούνια οι τεχνικοί. :whistle::evil:


Ακριβως...ο,τι δλδ σ ειπα και εγω...σημειοτεον οτι εχει παει σε εισπρακτικη εταιρια η ενημερωση για το ανεξοφλητο ποσο...

Φίλε μου, ειλικρινά, με όλο το σεβασμό που τρέφω σε έναν άγνωστο, πιστεύεις ότι θα ψαρώσω από τις υποτιθέμενες απειλές ενός φοιτητή που εργάζεται στην Tellas? Ας πάει και σε εισπρακτική, ας πάει και στον Τειρεσία, ας πάει και στη NASA.

Α, ξέχασα να σου πώ, ότι οι εισπρακτικές εταιρίες δεν έχουν νόμιμη άδεια λειτουργίας, ενώ επεξεργάζονται και προσωπικά στοιχεία χωρίς την εξουσιοδότηση του προσώπου στο οποίο ανήκουν και μου δίνεις ιδέες για να διεκδικήσω χρήματα για παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Τελικά, χρησιμεύουν και σε κάτι οι συμβουλές σου. :cool:

Update: Επικοινώνησαν με τον πατέρα μου και του ζήτησαν να τους αποστείλει μία υπεύθυνη δήλωση, ότι δεν έχει χρησιμοποιήσει Internet. Φυσικά και δεν θα σταλεί τέτοιο fax, καθότι αν έχει γίνει εν αγνοία του, θα μπλέξει περισσότερο η υπόθεση. Μέχρι χθές δεν είχαμε Internet, τώρα το χρησιμοποιούμε κιόλας. (t)Eλλάς το μεγαλείο σου.

XARAYGH
15-10-09, 10:23
πως μπορει να εχει χρησιμοποιησει το νετ εν αγνοια του???πιθανοτατα σου λενε βλακειες απο τελλας για να κλεισουν το θεμα...εκτος αν εσυ δεν μας τα λες καλα...

andrdive
15-10-09, 10:44
Σε αντίστοιχη περίπτωση με την hol καταγγελία και επίδοση της στα γραφεία της hol και άμεση κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ, τακτοποιήθηκαν όλα ως δια μαγείας μόλις έλαβαν έγγραφο από την ΕΕΤΤ που τους καλούσε να δώσουν εξηγήσεις για τον όλο χειρισμό τους.:oneup:

sexrazat
15-10-09, 11:10
Σε αντίστοιχη περίπτωση με την hol καταγγελία και επίδοση της στα γραφεία της hol και άμεση κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ, τακτοποιήθηκαν όλα ως δια μαγείας μόλις έλαβαν έγγραφο από την ΕΕΤΤ που τους καλούσε να δώσουν εξηγήσεις για τον όλο χειρισμό τους.:oneup:

Αυτή ακριβώς είναι και η πολιτική και της Tellas και της Hol και σχεδόν όλων των υπολοίπων εταιρειών. Στέλνουμε λογαριασμούς και αν κάποιος το τραβήξει μέχρι ΕΕΤΤ ή όπου αλλού κάνουμε πίσω.

Επειδή όμως η μεγάλη πλειοψηφία των απλών συνδρομητών είτε αγνοεί το μέχρι μπορεί να φτάσει είτε τη διαδικασία (καταγγελία και επίδοση στα γραφεία της εταιρείας δεν είναι κάτι απλό για τον καθένα) του μοιάζει πολύπλοκη και χρονοβόρα πάει και πληρώνει ιδιαίτερα για σχετικά μικρά ποσά για να ξεμπλέξει.

Για μένα όλα αυτά γίνονται εσκεμμένα, είναι πολιτική της εταιρείας και συνειδητή εξαπάτηση των συνδρομητών. Και μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες € όλα αυτά τα χρόνια από το σύνολο χιλιάδων συνδρομητών. Όλα αυτά τα χρόνια έχω μιλήσει με δεκάδες πελάτες (δεν λέω 100άδες που είναι η πραγματικότητα) με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είτε αφορα ΑΡΥΣ είτε προεπιλογές και προγράμματα με πάγιο.

Μόνο και μόνο ότι η ΕΕΤΤ αναγκάσθηκε να βγάλει απόφαση για το συγκεκριμένο θέμα (Εφημερίδα της Κυβερνήσεως/ 13-6-08) αρκεί για να συνειδητοποιήσει κάποιος το μέγεθος του προβλήματος

asxetos22
15-10-09, 11:20
Σε αντίστοιχη περίπτωση με την hol καταγγελία και επίδοση της στα γραφεία της hol και άμεση κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ, τακτοποιήθηκαν όλα ως δια μαγείας μόλις έλαβαν έγγραφο από την ΕΕΤΤ που τους καλούσε να δώσουν εξηγήσεις για τον όλο χειρισμό τους.:oneup:

To ίδιο και εδώ, πριν από κανά χρόνο στη Vivodi

Erwdios
15-10-09, 17:56
πως μπορει να εχει χρησιμοποιησει το νετ εν αγνοια του???πιθανοτατα σου λενε βλακειες απο τελλας για να κλεισουν το θεμα...εκτος αν εσυ δεν μας τα λες καλα...

Το λοιπόν, υπάρχει ασύρματο router πάνω στη γραμμή από τον καιρό του Νώε.
Θεωρώντας το θέμα λήξαν και αποστέλλοντας το fax, δεν αφαιρέθηκε το router, καθώς ήμουν σε σκέψη μήπως βάλουμε connn-x. Μετά έφυγα για Αθήνα και εγκαταλείφθηκε η ιδέα.

Και ρωτώ εγώ τώρα, ΑΝ έχει γίνει χρήση του Internet από τρίτο χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη της γραμμής, (ο οποίος ιδιοκτήτης της γραμμής δεν γνώριζε καν ότι εξακολουθούν να διατηρούν την adsl), ποιος ευθύνεται, εμείς ή η Tellas που θα έπρεπε να έχει διακόψει εξ' αρχής τη σύνδεση?

Sovjohn
20-10-09, 17:42
Το λοιπόν, υπάρχει ασύρματο router πάνω στη γραμμή από τον καιρό του Νώε.
Θεωρώντας το θέμα λήξαν και αποστέλλοντας το fax, δεν αφαιρέθηκε το router, καθώς ήμουν σε σκέψη μήπως βάλουμε connn-x. Μετά έφυγα για Αθήνα και εγκαταλείφθηκε η ιδέα.

Και ρωτώ εγώ τώρα, ΑΝ έχει γίνει χρήση του Internet από τρίτο χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη της γραμμής, (ο οποίος ιδιοκτήτης της γραμμής δεν γνώριζε καν ότι εξακολουθούν να διατηρούν την adsl), ποιος ευθύνεται, εμείς ή η Tellas που θα έπρεπε να έχει διακόψει εξ' αρχής τη σύνδεση?

η Tellas που θα έπρεπε να έχει διακόψει εξ' αρχής τη σύνδεση

Αφού έστειλες αίτηση διακοπής σύμφωνα με τα συμβατικά σου δικαιώματα, να πάνε να πάρουν τα 370 € τους από όποιον δεν υλοποιεί τις αιτήσεις διακοπής (βλ: Όλη την εταιρία ;) )

akkiiss55
25-10-09, 12:13
Φίλε μου, ειλικρινά, με όλο το σεβασμό που τρέφω σε έναν άγνωστο, πιστεύεις ότι θα ψαρώσω από τις υποτιθέμενες απειλές ενός φοιτητή που εργάζεται στην Tellas? Ας πάει και σε εισπρακτική, ας πάει και στον Τειρεσία, ας πάει και στη NASA.

Α, ξέχασα να σου πώ, ότι οι εισπρακτικές εταιρίες δεν έχουν νόμιμη άδεια λειτουργίας, ενώ επεξεργάζονται και προσωπικά στοιχεία χωρίς την εξουσιοδότηση του προσώπου στο οποίο ανήκουν και μου δίνεις ιδέες για να διεκδικήσω χρήματα για παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Τελικά, χρησιμεύουν και σε κάτι οι συμβουλές σου. :cool:

φιλε μ ειλικρινα ομως δε νομιζω οτι το αν δουλευω ή οχι στν τελλας η στν εκαστοτε εταιρια τηλεπικοινωνιων με προσδιοριζει,χαρακτηριζει ή απλα μ δινει καποια ιδιοτητα...ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ γιατι πολυ δν ξερουν να διαβαζουν -->>ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ<<--οπως ειπα και ΠΡΙΝ...επισης οι ειπρακτικες εταιριες αγαπητε και πανσοφε παντογνωστη-φορεα του ΑΓ.ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ δν παιρνουν τπτ αλλο παρα μονο το τηλ του πελατη π καλουν και το ποσο οφειλης π τους εχει ενημερωσει το λογιστηριο...εσυ βεβαια οπως φαινεται π εχεις πληρη επιγνωση για εννοιες τηλεπικοινωνιων αλλα πολυ περισσοτερο για το κομματι της τηλεπικοιωννιακης δικονομιας (π δν υπαρχει ακομα στν ελλαδα σαν κλαδος και το ασκει μονο η ΕΕΤΤ )και τν τροπο λειτουργιας τν εισπακτικων εταιριων μαλλον ολη αυτη η σοφια θα προερχεται απο εμπειρια ετων.αρα λοιπον θα εχεις τη λογικη οτι πρπει να διαβαζουμε αυτα π μας γραφει καποιος π ισως ξερει κατι και να τν ακουμε κια μετα αν τν ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ να σκεφτομαστε οσα μας ενημερωσε...δε λεω οτι φταις για ο,τι συνεβη...σε καμμια περιπτωση...αλλα μν το παιζεις και πολυ τσαμπουκας+πωλητης γνωσης για καποια πραγματα π δν ξερεις...εχω δουλεψει σε εισπρακτικη εταιρια σε ονομα τραπεζας...ασε λοιπον καποια πραγματα για αυτους π ξερουν...κατα τα αλλα εν μερη καλα κινηθηκες με τν Τελας αν+ τα πραγματα ηταν απλα για τν τροπο επιλυσης τους οπως σε ειχα ενημερωσει

***α ξεχασα δλδ εσυ με αυτο το επιχειρημα θεωρεις οτι θα κλεισεις καθε εισπρακτικη στν ελλαδα π απαριθμουν ολες μαζι αρκετες 100νταδες χιλιαδες τουλαχιστον ανθρωπους...

@ ADSLgr.com All rights reserved.