PDA

Επιστροφή στο Forum : Μάλλον τα προβλήματα λυθήκανε!!! Η νέα σας εμπειρία;



Σελίδες : [1] 2 3 4

Ianos7
24-02-06, 23:16
Συνάδικτοι (καινούρια λέξη)!

Πολλά τα προβλήματα το τελευταίο τρίμηνο στο δίκτυο της Φορθνετ. Και όλοι, μαζί κι εγώ, σπέυσαμε να πούμε και να γράψουμε τον πόνο μας εδώ - και καλά κάναμε!

Φαίνεται όμως ότι τα προβλήματα, αν δεν λύθηκαν, μάλλον αμβλύνθηκαν σημαντικά. Τί θα λέγατε να αρχίσουμε να περιγράφουμε τη νέα μας εμπειρία έδω; Αν τυχόν τα πράγματα είναι όντως καλά, καλό θα ήταν αυτό να αναδειχθεί, όπως ακριβώς συνέβη με την απαράδεκτη εικόνα του τελευταίου τριμήνου.

Η δική μου εμπειρία:

Μετά από 7 χρόνια στο Φορθάκι είχα αποφασίσει να αλλάξω - η συνδρομή μου λήγει οσονούπω! Δοκίμασα σχεδόν όλα τα διαθέσιμα demo στη 384 γραμμή μου με κύκλωμα από τον ΟΤΕ και Jetspeed 520i. Με εντυπωσίασε η απόδοση της HOL και είζα σχεδόν αποφασίσει να μετακινηθώ εκεί!

Και ξαφνικά εδώ και τρείς μέρες, σε dslam Κυψέλης (Αθήνα), η όλη εικόνα της Forthnet έγινε εντυπωσιακή! Δεν θα μεταφέρω τα συγκριτικά στοιχεία - έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν είναι σωστό - αλλά θα παραθέσω δύο-τρείς μετρήσεις από την χθεσινή ημέρα.

Ρε μπας και έγινε το θαύμα;;; :up: Μάλιστα μέχρι τις 3μμ και μετά τις 12 το βράδυ τα downloads είναι σταθερά κοντά στο 40 που δεν είχα δεί ποτέ!

Το μόνο κακό είναι ότι είχα αποφασίσει να αλλάξω και τώρα κόλλησα πάλι!!!! :rolleyes:

Πώς τα βλέπετε εσείς;;

skyman
24-02-06, 23:54
Καλύτερα θα ήταν να μεταφέρεις το post σου στην ήδη ανοιχτή συζήτηση:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24989&page=129
Ελπίζω να συνεχίσει το ίδιο καλά η γραμμή σου από εδώ και πέρα.

Ianos7
25-02-06, 13:41
skyman, έχω υπ' όψη μου τα παλιά post. Εκτός που είναι τεράστια, πρόκειται ουσιαστικά για νήμα περιγραφής ενός προβλήματος που ίσχυε εδώ και 3 μήνες και - θεωρητικά τουλάχιστον - αντιμετωπίστηκε.

Έλεγα να ανοίξουμε καινούριο θέμα για να αποκτήσουμε μια εικόνα για το από εδώ από εδώ και πέρα. Να μπορούμε να εκτιμήσουμε την εμπειρία των συνδρομητών μετά την όποια αναβάθμιση. ΟΚ;

skyman
25-02-06, 14:59
No problem. Γενικά και εγώ νομίζω ότι τα προβλήματα με την FORTHnet έχουν λυθεί κατά το 90% ωστόσο στα Dslam παραμένουν και εκεί όσο και να πιέσεις τον ΟΤΕ δεν τους καίγεται καρφί.

Hwoarang
25-02-06, 15:00
Εμένα δεν μου αρέσει. Δεν είδα συμαντικές βελτιώσεις.:hmm:

nikgr
25-02-06, 15:08
και σε μένα το προβλήματα στο πολύπαθο dslam Τούμπας με forthnet 1bill 1024 φαίνεται να λύθηκαν.
Και το λέω αυτό γιατί εδώ και 3 περίπου μέρες χτυπάω 100αρια+ kbytes/sec ακόμα και το μεσημέρι και μάλιστα μς 2υπολογιστές και 2 p2p ταυτόχρονα (emule και Azureus!) και browsing χωρίς κανένα πρόβλημα!
Αν είχε συμβεί μόνο τώρα το Σ/Κ δε θα έλεγα κουβέντα. Ωστόσο "τραβάει" πλέον και μεσημέρι καθημερινής που μπαίνει και η κουτσή Μαρία!

Τα pings είχαν βελτιωθεί μετά τις ανακοινώσεις της forthnet για ανβάθμιση με το εξωτερικό στα 2GBPS.
Ωστόσο τα προβλήματα με τα downloads συνεχίζονταν μέχρι και πριν λίγες μέρες οπότε και φαίνεται να αποκαταστάθηκαν.
Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι γιατί η τελευταία αναβάθμιση πέρασε αθόρυβα!...
Δεν έλεγαν ότι θα γίνει αναβάθμιση μέχρι τέλος του μήνα? Εγινε - δεν έγινε?...
Φαίνεται μάλλον πως έγινε!

ph4nt0m
25-02-06, 16:02
skyman, έχω υπ' όψη μου τα παλιά post. Εκτός που είναι τεράστια, πρόκειται ουσιαστικά για νήμα περιγραφής ενός προβλήματος που ίσχυε εδώ και 3 μήνες και - θεωρητικά τουλάχιστον - αντιμετωπίστηκε.

Έλεγα να ανοίξουμε καινούριο θέμα για να αποκτήσουμε μια εικόνα για το από εδώ από εδώ και πέρα. Να μπορούμε να εκτιμήσουμε την εμπειρία των συνδρομητών μετά την όποια αναβάθμιση. ΟΚ;

Μπορεί επίσης να μεταφερθούν σε εκείνο το θέμα και απλά να αλλάξει ο τίτλος σε "FORTHnet γενικά" ή ακόμα πλέον να υπάρχει μόνο το θέμα "DSL test της FORTHnet και ταχύτητες". Παντώς ναι υπάρχουν τρομερές βελτιώσεις από την πλευρά της FORTHnet.:up:

Tem
25-02-06, 17:13
υπάρχει κάποια βελτίωση αλλά υπάρχουν αρκετά περιθώρια για κάτι καλύτερο.
Nα παρατηρήσω ακόμα ότι υπάρχει αρκετή αστάθεια

edit Αφαίρεσα το speedtest ώστε να μην γεμίζει άσκοπα το συγκεκριμένο thread

sdikr
25-02-06, 18:25
Θα παρακαλούσα να μην γεμήσει και αυτό με speedtest!

Αν κάποιος θέλει πραγματικά να δοκιμάσει ο τρόπος υπάρχει στο φόρουμ

μηνύματα με speedtest θα μεταφέρονται στο ανάλογο νήμα

Ευχαριστώ

Varsos
25-02-06, 19:30
Σε καμμία περίπτωση η απόδοση δεν είναι αυτή που ήταν μέχρι τα Χριστούγεννα!!!Και για να σας πω την αλήθεια ούτε και πιστεύω ότι θα ξαναδούμε εκείνη την απόδοση γιατί ο κόσμος πλέον είναι πολύς και το βάρος πλέον μάλλον πέφτει στον ΟΤΕ.
Αντε βρε........κάθε πέρσι και καλύτερα......:( :(

manuel
25-02-06, 22:07
Παιδιά αυτήν την στιγμή είμαι με Demo της Forthnet 512 λόγω προβλήματος της Altec
αυτόν τον καιρό.Έχω να παρατηρήσω κάτι:

1) Πιάνω τις ίδιες ταχύτητες (52-54) που είχα και με Altec (πριν αρχίσουν τα προβλήματα) με την διαφορά ότι η σύνδεση μου ήταν 384 σε γραμμή 512 και

2) Το browsing είναι αισθητά πιο αργό

Τελειώνει σε κανα μήνα το συμβόλαιο μου αλλα αν λυθούν τα προβλήματα της ACN
δεν θα την επιλέξω αλλιώς θα δείξει...

Tem
25-02-06, 23:20
Σε καμμία περίπτωση η απόδοση δεν είναι αυτή που ήταν μέχρι τα Χριστούγεννα!!!Και για να σας πω την αλήθεια ούτε και πιστεύω ότι θα ξαναδούμε εκείνη την απόδοση γιατί ο κόσμος πλέον είναι πολύς και το βάρος πλέον μάλλον πέφτει στον ΟΤΕ.
Αντε βρε........κάθε πέρσι και καλύτερα......:( :(
συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση αυτή.

HateBreeder
26-02-06, 05:30
Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απο πρίν, το θέμα τώρα είναι το τι θα γίνει με τον οτε! Θα κάνει καμιά αναβάθμιση να δούμε και καλύτερες ταχύτητες ή θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια και θα μας κοιτάει με το βλέμα της αγελάδας?:p

greekfragma
26-02-06, 05:53
[ote mode on]


μου?μουμουυυυυυυ?μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!

[ote mode off]



περαν της πλακας η βλετιωση για μενα ειναι εμφανης.ας ειχαμε και αρτιοτερη υποδομη σε dslam και τιμες ευρωπης να απολαμβαναμε οπως πρεπει αυτην την ρημαδα την τεχνολογια που λεγεται dsl

Tem
26-02-06, 11:02
Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απο πρίν, το θέμα τώρα είναι το τι θα γίνει με τον οτε! Θα κάνει καμιά αναβάθμιση να δούμε και καλύτερες ταχύτητες ή θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια και θα μας κοιτάει με το βλέμα της αγελάδας?:p
αν αντικαταστήσει και κανένα intracom dslam ακόμα καλύτερα. Προτιμώ Siemens.

Patentman
26-02-06, 11:14
Δεν ειναι και καλο το σερφαρισμα αλλά απο πριν (το χαλι το ιδιο) εχει μια μικροβελτιωση. Δεν θα ελεγα σημαντικη αφου ακομα πασχει σε ταχυτητα ανοιγματος σελιδας. Βεβαια προβληματα τυπου δεν ανοιγει καν η σελιδα εξαλειφθηκαν (ευτυχως) και προβληματα FTP DL speed=2 εως 12KB/s εχουν και αυτα εξαλειφθει.

Tem
26-02-06, 11:24
Δεν ειναι και καλο το σερφαρισμα αλλά απο πριν (το χαλι το ιδιο) εχει μια μικροβελτιωση. Δεν θα ελεγα σημαντικη αφου ακομα πασχει σε ταχυτητα ανοιγματος σελιδας. Βεβαια προβληματα τυπου δεν ανοιγει καν η σελιδα εξαλειφθηκαν (ευτυχως) και προβληματα FTP DL speed=2 εως 12KB/s εχουν και αυτα εξαλειφθει.
συμφωνώ δεν υπάρχει καμία θεαματική βελτίωση σε ταχύτητα ανοίγματος σελίδας. Επίσης βλέπω διαφορές ανάλογα με το IP.

οριστικά πλέον διαπιστώνω ότι οι ταχύτητες σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν στο επίπεδο που υπήρχε πριν από την εμφάνιση των γνωστών προβλημάτων. Επομένως υπάρχει μια γενικότερη άμβλυνση προβλημάτων χωρίς όμως να μπορούμε να μιλάμε για οριστική λύση. Αυτό που παίρνω δεν είναι σε καμία περίπτωση 512

stako
26-02-06, 12:19
Εγώ σπίτι έχω δει βελτίωση αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα, ειναι οκ σε γενικές γραμμές αλλά όχι όπως θα έπρεπε να είναι μια 384. Στο γραφείο η 1024 δουλεύει περίπου στο 70% των δυνατοτήτων της. Προσωπικά επειδή δεν μου αρέσει να με ταΐζουν σανό και να λέω ευχαριστώ, αύριο θα βάλω OnDSL1024 σπίτι, αυτό θα είναι το ευχαριστώ μου στην κοροϊδία της 4net το τελευταίο 2μηνο.

Tem
26-02-06, 12:38
Εγώ σπίτι έχω δει βελτίωση αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα, ειναι οκ σε γενικές γραμμές αλλά όχι όπως θα έπρεπε να είναι μια 384. Στο γραφείο η 1024 δουλεύει περίπου στο 70% των δυνατοτήτων της. Προσωπικά επειδή δεν μου αρέσει να με ταΐζουν σανό και να λέω ευχαριστώ, αύριο θα βάλω OnDSL1024 σπίτι, αυτό θα είναι το ευχαριστώ μου στην κοροϊδία της 4net το τελευταίο 2μηνο.
και πολύ καλά θα κάνεις γιατί η αλήθεια είναι ότι η 4νετ μας έχει δουλέψει κανονικά το τελευταίο διάστημα.

JoeBar
26-02-06, 14:04
Μην ξεχνάτε κάτι:
Έχει μπει πλεόν πάρα πολύς κόσμος στο adsl. Η γνώμη μου είναι οτί θα περάσουμε μια αρκετά μεγάλη περίοδο αστάθειας και προβλημάτων μέχρι να αποκατασταθεί μια ομαλή λειτουργία. Αναφέρομαι στον ΟΤΕ και στους isp γενικά. Μην ξεχνάτε οτί είμαστε στην αρχή (όχι της λειτουργίας αλλά της ουσιαστικής διάδοσης) της ευριζωνικότητας στην Ελλάδα. ;)
Για να το θέσω απλά είμαστε πειραματόζωα... :p

Tem
26-02-06, 14:08
Μην ξεχνάτε κάτι:
Έχει μπει πλεόν πάρα πολύς κόσμος στο adsl. Η γνώμη μου είναι οτί θα περάσουμε μια αρκετά μεγάλη περίοδο αστάθειας και προβλημάτων μέχρι να αποκατασταθεί μια ομαλή λειτουργία. Αναφέρομαι στον ΟΤΕ και στους isp γενικά. Μην ξεχνάτε οτί είμαστε στην αρχή (όχι της λειτουργίας αλλά της ουσιαστικής διάδοσης) της ευριζωνικότητας στην Ελλάδα. ;)
Για να το θέσω απλά είμαστε πειραματόζωα... :p
συμφωνώ απόλυτα

skroutzer
26-02-06, 14:17
Μην ξεχνάτε κάτι:
Έχει μπει πλεόν πάρα πολύς κόσμος στο adsl. Η γνώμη μου είναι οτί θα περάσουμε μια αρκετά μεγάλη περίοδο αστάθειας και προβλημάτων μέχρι να αποκατασταθεί μια ομαλή λειτουργία. Αναφέρομαι στον ΟΤΕ και στους isp γενικά. Μην ξεχνάτε οτί είμαστε στην αρχή (όχι της λειτουργίας αλλά της ουσιαστικής διάδοσης) της ευριζωνικότητας στην Ελλάδα. ;)
Για να το θέσω απλά είμαστε πειραματόζωα... :p
Συμφωνω και θα έλεγα οτι θέλει κανα χρονο τουλάχιστον για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση.

Patentman
26-02-06, 15:05
Το οτι εβαλε και η κουτση μαρια aDSL ειναι λιγο πολυ μια αληθεια για το φαινομενο καταρευσης της ποιοτητας συνδεσης.
Η μεγαλη αληθεια ειναι εδω ομως: Γιατι παει απο το κακο στο χειροτερο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=506313&postcount=26)

Αυτο εξηγει και γιατι σε ολα τα αλλα εκτος απο FTP downloading και speedtest η συνδεση σας σερνεται.

Ianos7
26-02-06, 15:11
Μην ξεχνάτε κάτι:
Έχει μπει πλεόν πάρα πολύς κόσμος στο adsl. Η γνώμη μου είναι οτί θα περάσουμε μια αρκετά μεγάλη περίοδο αστάθειας και προβλημάτων μέχρι να αποκατασταθεί μια ομαλή λειτουργία. Αναφέρομαι στον ΟΤΕ και στους isp γενικά. Μην ξεχνάτε οτί είμαστε στην αρχή (όχι της λειτουργίας αλλά της ουσιαστικής διάδοσης) της ευριζωνικότητας στην Ελλάδα. ;)
Για να το θέσω απλά είμαστε πειραματόζωα... :p

Με άλλα λόγια Joe, φαίνεται να συμφωνείς ότι πλέον ό,τι υπολείπεται από την απόδοση των συνδέσεών μας είναι θέμα γενικότερης υποδομής - βλέπε ΟΤΕ - και όχι πια αμαρτία του εκάστοτε παρόχου - στην περίπτώσή μας Forthnet. Καλά κατάλαβα;

Το λέω διότι ήμουν έτοιμος να αλλάξω, αλλά πριν τρεις μέρες, όταν και δοκίμασα το demo της HOL, η σύνδεση και με τους δύο ήταν πάρα πολύ καλή με ελαφρή υπεροχή της Φορθ. Γενικώς έχω μπλεχτεί και δεν ξέρω αν σε άλλους ISP τα πράγματα είναι όντως καλύτερα. (Το "καλύτερο" για μένα θα ήταν να έχω κατέβασμα 35ΚΒ/s τις ώρες αιχμής.)

Στις μέρες που μεσολάβησαν τα πράγματα παραμένουν αρκετά καλά αλλά με κάποια αστάθεια. Η απόδοση του δικτύου δυστυχώς πέφτει από 3μμ-24μμ στο 220-250kbps περίπου. Δυστυχώς δεν μπορώ να ξαναδοκιμάσω demo για να τσεκάρω εκ νέου. :(

Μάλλον θα κάνω 1 μήνα σύνδεση HOL κι αν τα πράγματα είναι περίπου τα ίδια θα ξαναγυρίσω στο Φορθάκι. Ε, 7 χρόνια σχέση είναι αυτή!

Ianos7
26-02-06, 15:21
Το οτι εβαλε και η κουτση μαρια aDSL ειναι λιγο πολυ μια αληθεια για το φαινομενο καταρευσης της ποιοτητας συνδεσης.
Η μεγαλη αληθεια ειναι εδω ομως: Γιατι παει απο το κακο στο χειροτερο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=506313&postcount=26)

Αυτο εξηγει και γιατι σε ολα τα αλλα εκτος απο FTP downloading και speedtest η συνδεση σας σερνεται.

Patent, αν αυτή η άποψη αληθεύει - κι εγώ το πιστεύω - τότε δεν νομίζω ότι θα διορθωθεί ποτέ η κατάσταση. Με άλλα λόγια, πραγματικά άνετο και ευχάριστο ευρυζωνικό διαδίκτυο δε θα δούμε ποτέ στην Ελλάδα! :cry:

Είναι όμως έτσι; :hmm: Νομίζω ότι και στο εξωτερικό οι μεγάλοι πάροχοι εμπλέκονται και στην τηλεφωνία, ναι; Εκεί γιατί δεν σαμποτάρουν τις συνδέσεις; Γιατί δεν φοβούνται το Skype?

Τελικά, αν έχεις δίκιο, πώς μπορούμε να αντιδράσουμε;; Διότι θα ΠΡΕΠΕΙ να αντιδράσουμε αν μας πουλάνε ένα ενσυνείδητα υποβαθμισμένο προϊόν, σε ακριβές τιμές, μόνο και μόνο για να διαφυλάξουν τα έσοδά τους από την τηλεφωνία. :rainy:

vaggr
26-02-06, 15:27
που τις ειδατε τις διαφορες ρε παιδια...εγω παντως τη παραταω τη 4νετ..απτο σεπτεμβρη τραβιεμαι

Ianos7
26-02-06, 16:01
που τις ειδατε τις διαφορες ρε παιδια...εγω παντως τη παραταω τη 4νετ..απτο σεπτεμβρη τραβιεμαι

Βρε vaggr ολονών τα προβλήματα ξεκινήσανε περι τα Χριστούγεννα. Αν εσύ τα έχεις από τότε που λες, μάλλον έχει πρόβλημα η περιοχή σου και μάλλον θα τα έχεις και με αλλους παρόχους.

Κι εγώ θα αλλάξω ISP, έστω δοκιμαστικά. Στο κάτω κάτω τη χρειάζονται τη μαζική απώλεια πελατών γιατί μας δούλευαν ψιλό-γαζί.

Απλά πιστεύω ότι πλέον, πάνω-κάτω με όλους τα πράγματα θα είναι τα ίδια: νωθρό DSL, χωρίς την σπιρτάδα που φανταζόμασταν όταν το αγοράζαμε...

nikosg7
26-02-06, 16:47
και εγώ έφυγα απο φορθ και περιμένω να με συνδέσουν στη χολ.Δε πα να πετάει η φορθ εγω μετα απο τετοια χάλια και τέτοια κοροιδία δεν πρόκειται να τους ξαναεμπιστευτώ.

George28K
26-02-06, 17:21
Η forthnet εξακολουθεί και είναι απελπιστικά αργή στο web-browsing. Μην την δικαιολογούμε τσάμπα, το πρόβλημα είναι δικό της , δεν φταίει ο ΟΤΕ σε καμία περίπτωση. Θεωρητικά σε όλες τις μετρήσεις που έχω κάνει η ταχύτητα της ήταν εφάμιλλη ή και καλύτερη από την hol. Πρακτικά η αίσθηση της ειδικά στο web-browsing είναι απελπισία σκέτη

spyofsolace3
26-02-06, 20:04
Εγώ ακόμα έχω προβλήματα πάντως. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Όσοι έβαλαν τώρα dsl και δεν είναι και πονηρεμένοι να ξέρουν από νορμάλ ταχύτητες κλπ, μήπως
α)Βλέπουν ότι έχουν συνδεθεί στα 384 π.χ. και νομίζουν ότι αυτήν την ταχύτητα έχουν χωρίς να το ψάξουν περισσότερο;
β)Ούτε καν ξέρουν σε τι ταχύτητα συγχρονίστηκε το modem , αλλά απλά βλέπουν τεράστια διαφορά από το 56άρι και όλα φαίνονται ρόδινα
γ) (optional) Χρησιμοποιούν ακόμα τον explorer οπότε δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα σε dial-up και adsl :lol:

Ρωτάω γιατί τωρα τελευταία που πέσανε οι τιμές, μου λένε αρκετοί γνωστοί ότι θα βάλουν adsl. Και όταν αρχίζω να λέω για τα προβλήματα που υπάρχουν γενικά στην Ελλάδα, αρχικά προβληματίζονται και μετά ανακάμπτουν γιατί προφανώς σκέφτονται ότι ή θα φτιάξουν κάποια στιγμή τα προβλήματα ή και πάλι θα έχουν σύνδεση καλύτερη από dial-up.

Μήπως όποιος δεν έχει δει τις καλές (παλιές) ταχύτητες δεν έχει καλό μέτρο σύγκρισης και δέχεται προβληματικές υπηρεσίες, απλά γιατί έτσι έχουμε συνηθίσει;
Μήπως απλά οι εταιρείες εκμεταλλεύονται τη μαζική υστέρηση τεχνικών γνώσεων (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες στους άσχετους αλλά gadgetο-μανείς ελληνάρες; ( -Ναι έβαλα dsl, άλλο πράμα σου λέω. Να δεις τι γρήγορα ανοίγουν οι σελίδες. Δε μου λες, τραγούδια από ποιο site κατεβάζεις; Α, θέλει ειδικό πρόγραμμα; Καλά, στο internet δεν είναι που τα δίνουνε τζάμπα; Τέλος πάντων, πήρα και κινητό με 3 megapixel κάμερα. Ναι, το παλιό είχε μόνο 2,5 megapixel. Πόσο το πήρα; Τίποτα, 600 ευρώ σε 12 δόσεις με αναβάθμιση σε πρόγραμμα με 15 ώρες δωρεάν χρόνο ομιλίας. Τζάμπα σου λέω... ) Και πάει λέγοντας...

Αλήθεια, αν το δίκτυο του ΟΤΕ και των ISP είναι φίσκα τώρα που υποτίθεται ότι είναι όλα έτοιμα για την "άνθιση" του broadband στην Ελλάδα και υπάρχουν όλες οι υποδομές, τι θα γινόταν αν μας είχε πιάσει μια τρέλα ως έθνος πριν από κανα χρόνο και βάζαμε όλοι dsl τότε; Θα έπεφτε το κτίριο του OTE στο Μαρούσι λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας; Αν έπεφτε χωρίς κόσμο μέσα ίσως να μας έκανε και χάρη...

kvargiam
26-02-06, 20:34
παιδιά,

κατεβάζω με 42 !!! ναι με 42 !!! από microsoft.com

4νετ 384 adsl in a box ( με το f200 usb )

Από μένα άλλο ένα μπράβο στην Forthnet!!!

willow
26-02-06, 20:36
φιλε μου,δεν μπορεις να ζητας απο εναν μεσο ελληνα να ξερει οσα χρειαζεται ειδικα για ενα τοσο εξειδικευμενο θεμα οσο η adsl.Ειναι σαν να λες σε ολους τους οδηγους να ξερουν τα παντα για το αυτοκινητο τους..Η πλειοψηφια που εχει adsl το χρησιμοποιει ως πρωτη αναγκη,να κοιταξει το mail του,να μιλησει με εναν γνωστο του,αντε να κατεβασει και ενα ελληνικο σουξεδακι να το περασει σε mp3 και να φιγουραρει στο αυτοκινητο του.

Οποτε ειναι φυσιολογικο να δινει γυρω στα 130 ευρο να βλεπει τεραστια διαφορα απο την προηγουμενη pstn συνδεση του και να ειναι ευχαριστημενος.Οκ,εσυ νιωθεις αδικημενος που πληρωνεις κατι που δεν παιρνεις σε καμια περιπτωση,να κανεις συνεχεια μετρησεις και να ξερεις καθε στιγμη την πορεια της forthnet στην περιοχη σου,να αναπολεις τις παλιες καλες στιγμες που πηγαινε σφαιρα,αλλα για εναν μεσο ελληνα και κυριως για εναν μεσο φοιτητη ακομα και το να παρει στο 1242 και να μαθει την πορια της συνδεσης του του φαινεται βουνο...

αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον!

willow

Tem
26-02-06, 21:54
τελικά με όλα αυτά που διαβάζω παραπάνω έχω την αίσθηση ότι τα προβλήματα μάλλον δεν λύθηκαν. Μήπως ο τίτλος του thread θα έπρεπε να αλλάξει ?

famous-walker
26-02-06, 22:04
Εγώ είχα πρόβλημα με τις ταχύτητες για περίπου 10 μέρες, μέχρι τις 20 του Γενάρη απο` κεί και πέρα λύθηκαν όλα και την τελευταία εβδομάδα κατέβαζα torrents με 60 kb/s (γραμμή και σύνδεση 512 kbps), μέρα μεσημέρι.... Το άνοιγμα των σελιδών έχει γίνει πιο γρήγορο και πιάνω pings 15-20 ms σε Ελληνικές σελίδες και 60-90 ms στο εξωτερικό, εκτός από τους διακομιστές που βρίσκονται μακρυά, όπως στην Αυστραλία που τα pings κυμαίνονται από 180-200 ms.... Eπίσης έχωντας ανοιχτό το emule, αλλά και ακούγωντας ραδιόφωνο στον Media Player, καμία διακόπη και απώλεια στον ήχο. Την ανανέωσα για άλλους 3+3 μήνες....

theodoros2004
26-02-06, 22:04
παιδιά,

κατεβάζω με 42 !!! ναι με 42 !!! από microsoft.com

4νετ 384 adsl in a box ( με το f200 usb )

Από μένα άλλο ένα μπράβο στην Forthnet!!!

Πολυ καλη ταχυτητα μπραβο σου,ευχομαι να σου συνεχισει ετσι...εγω με γραμμη 512 και isp 512 κατεβαζω με 54-55 KB/S.:oneup::oneup::oneup:

iggy75
26-02-06, 23:09
Και εγώ είμαι ένας από τους ευχαριστημένους.... 40ΚB/sec είναι πολύ καλή ταχύτητα για την 384 σύνδεση που έχω. Βασικά από το Δεκέμβριο που τη χρησιμοποιώ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ίσως βέβαια να φταίει και η περιοχή (DSLAM Παιανίας)..... Την ανανέωσα για ακόμα 6 μήνες εκμεταλλευόμενος την προσφορά.

spyofsolace3
26-02-06, 23:50
φιλε μου,δεν μπορεις να ζητας απο εναν μεσο ελληνα να ξερει οσα χρειαζεται ειδικα για ενα τοσο εξειδικευμενο θεμα οσο η adsl.Ειναι σαν να λες σε ολους τους οδηγους να ξερουν τα παντα για το αυτοκινητο τους..Η πλειοψηφια που εχει adsl το χρησιμοποιει ως πρωτη αναγκη,να κοιταξει το mail του,να μιλησει με εναν γνωστο του,αντε να κατεβασει και ενα ελληνικο σουξεδακι να το περασει σε mp3 και να φιγουραρει στο αυτοκινητο του.

Οποτε ειναι φυσιολογικο να δινει γυρω στα 130 ευρο να βλεπει τεραστια διαφορα απο την προηγουμενη pstn συνδεση του και να ειναι ευχαριστημενος.Οκ,εσυ νιωθεις αδικημενος που πληρωνεις κατι που δεν παιρνεις σε καμια περιπτωση,να κανεις συνεχεια μετρησεις και να ξερεις καθε στιγμη την πορεια της forthnet στην περιοχη σου,να αναπολεις τις παλιες καλες στιγμες που πηγαινε σφαιρα,αλλα για εναν μεσο ελληνα και κυριως για εναν μεσο φοιτητη ακομα και το να παρει στο 1242 και να μαθει την πορια της συνδεσης του του φαινεται βουνο...

αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον!

willow

Στο ρεζουμέ απ' ό,τι βλέπω συμφωνούμε, αλλά έχω κανα δυο παρατηρήσεις πάνω στο θέμα.

Πρώτα απ' όλα είμαι της άποψης ότι αν δε μπορείς να βρεις μια ικανοποιητική χρήση για κάτι, τότε μάλλον δεν το χρειάζεσαι. Επίσης, αν δεν ξέρεις στοιχειωδώς πώς δουλεύει αυτό που αγοράζεις, είσαι άξιος της μοίρας σου. Αυτό ισχύει για όλους. Αλλιώς θα καλούσα την οδική βοήθεια κάθε φορά που με έπιανε λάστιχο.

Ούτε κολλημένος πάνω από κανένα speedtest ήμουν μέχρι να αρχίσουν τα προβλήματα. Αλλά όταν βλέπεις max dl στα 25 από πηγή με άπειρο bw και βλέπεις ότι μια σελίδα εκεί που άνοιγε σε 8 sec τώρα ανοίγει σε 12 και γενικά όλα πάνε κατά διαόλου για μεγάλο χρονικό διάστημα, λογικό είναι να αρχίσεις να ψάχνεσαι για να τεκμηριώσεις τις υποψίες σου. Όποιος είχε adsl πριν αρχίσουν τα προβλήματα και επηρεάστηκε από αυτά, θα πρέπει να το κατάλαβε. Αλλιώς είναι άξιος της μοίρας του. Γιατί και πληρώνει για κάτι που δεν παίρνει και δεν το καταλαβαίνει ότι τον πιάσανε κότσο.

Το forum έχει 15.000 μέλη. Πόσοι από εμάς έχουν adsl και πόσοι ξέρουν την τεχνολογία του επακριβώς; Σίγουρα λίγοι. Αλλά όπως και στο αυτοκίνητο, δεν είναι ανάγκη να ξέρεις ακριβώς ποια είναι η βλάβη, αλλά περίπου. Αν πας στο συνεργείο και πεις "κάτι έχει το αυτοκίνητο αλλά δεν ξέρω τι" μπορεί να σου αλλάξουν και την εξάτμιση ενώ χρειάζεσαι μόνο αλλαγή μπουζί. Ενώ αν πας και πεις "ρε παιδιά κοιτάξτε λίγο τα μπουζί γιατί δεν παίρνει εύκολα" καθάρισες. Όλα τα λαμόγια παγκοσμίως στην άγνοια βασίζονται.

Το ίδιο και τα δικά μας...

roxmeon
27-02-06, 00:11
Παντως εγω σε περιοχη Αιγαλεω απ΄τα Χριστουγεννα παραμενω στα γνωστα επιπεδα.40kbps το πρωι και μετα τις 10 τα πραγματα πανε προς τα κατω...Μεσο ορο εχω 220kbps την ημερα.

Μιλαμε για 1Bill 384...

froddo
27-02-06, 02:19
Πριν απο λιγο με πεταξε και δεν μπορουσα να μπω για 5 λεπτα περιπου...τωρα που δοκιμασα ειδα πολυ καλες ταχυτητες και πινγκ που δεν ειχα ξαναδει...με forthnet 20ms kai me google 90ms :) (384)

skyman
27-02-06, 02:29
Με τις προσφορές των Χριστουγέννων τόσο οι ISPs όσο και ο ΟΤΕ μάλλον πιαστήκαν αδιάβαστοι, ωστόσο οι ISPs έλυσαν τα προβλήματα εντός 1 μηνός, με τον ΟΤΕ τι γίνεται όμως; όταν υπάρχουν περιοχές πιταρισμένες εδώ και πάνω από 4 μήνες και δεν φαίνεται να κάτι για αυτό; Προσωπικά δεν ανησυχώ για την απόδοση της FORTHnet αλλά και οποιουδήποτε ISPs αφού κατά 90% όταν υπάρχει πρόβλημα όσο σοβαρό και να είναι εντός 1 μηνός ή έστω 1 1/2 το διορθώνουν λόγο ανταγωνιστικότητας και σεβασμού προς τον πελάτη τον οποίο ενδιαφέρονται να κρατήσουν. Στον ΟΤΕ όμως που δεν σέβεται τίποτα και όσες φορές και να δηλώσεις βλάβη για ταχύτητες κάτω των 180kbps τις ώρες αιχμής και ότι και να κάνεις, σου λένε ότι οι ταχύτητες είναι λογικές, τι μπορείς να κάνεις; Μάλλον απογοητεύομαι από την γενική κατάσταση στο θέμα της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα. Απλώς ελπίζω να υλοποιηθεί γρήγορα το LLU, μέχρι τότε ότι και να δώ από τον ΟΤΕ θα μου φανεί λογικό αφού εδώ και καιρό έχει καταντήσει μάλλον άσυλο βολεμένων εργαζομένων παρά τηλεπικοινωνιακός οργανισμός.

ASFE
27-02-06, 12:54
Κανενα προβλημα/παραπονο τις τελευταιες 2 εβδομαδες..Το Internet λειτουργει το ιδιο καλα οπως πριν δημιουργηθουν τα γνωστα προβληματα με την forthnet..Emule και σερφαρισμα σε
υψηλα επιπεδα ταυτοχρονα..το μονο που θα παραπονεθει στο τελος ειναι το pc,που εχει κλεισει μονο μια φορα για 2 ωρες σε αυτες τις 2 εβδομαδες!!:rolleyes:

Ianos7
27-02-06, 16:26
Εγώ είχα πρόβλημα με τις ταχύτητες για περίπου 10 μέρες, μέχρι τις 20 του Γενάρη απο` κεί και πέρα λύθηκαν όλα και την τελευταία εβδομάδα κατέβαζα torrents με 60 kb/s (γραμμή και σύνδεση 512 kbps), μέρα μεσημέρι.... Το άνοιγμα των σελιδών έχει γίνει πιο γρήγορο και πιάνω pings 15-20 ms σε Ελληνικές σελίδες και 60-90 ms στο εξωτερικό, εκτός από τους διακομιστές που βρίσκονται μακρυά, όπως στην Αυστραλία που τα pings κυμαίνονται από 180-200 ms.... Eπίσης έχωντας ανοιχτό το emule, αλλά και ακούγωντας ραδιόφωνο στον Media Player, καμία διακόπη και απώλεια στον ήχο. Την ανανέωσα για άλλους 3+3 μήνες....

:COOL:

Καλά, πού τα βρήκες τέτοια pings???? Και γενικότερα τέτοια απόδοση;; Μέσο έχεις;;;

Εγώ χάρηκα που τα ping μου στο εξωτερικό έπεσαν κάτω από 300...

Εχμμμ.... αλλάζουμε σπίτι;;; Θα σου αφήσω και τη κοπέλλα μέσα!

Ianos7
27-02-06, 16:33
Σήμερα πάντως έληγε η συνδρομή μου. Τις τελευταίες δύο μέρες χρησιμοποίησα δύο γνωστούς παρόχους - τον έναν μάλιστα μια ολόκληρη μέρα χρησιμοποιώντας τον κωδικό του αδελφού μου.

Συμπέρασμα: περίπου τα ίδια, με υπεροχή της Forthnet στα pings εξωτερικού. Προσωπικά, μόνο μια μέρα, πριν μια εβδομάδα είδα τη σύνδεση να πετάει (384, dslam Κυψέλης) με ταχύτητα 38-42 όλη μέρα. Από τότε, ναι μεν είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα από το κολασμένο δίμηνο που πέρασε, αλλά από 3μμ και μέχρι βαθιά μεσάνυχτα η 384 λειτουργεί σταθερά με εύρος 250-280. :down:

Φαίνεται όμως ότι πια αυτό είναι πρόβλημα δικτύου κι όχι παρόχων, αφού δεν είδα καμιά διαφορά με κανένα demo.

Οπότε ανανέωσα ελπίζοντας... :cry:

kostas007
27-02-06, 18:35
@spyofsolace3
συμφωνω απολυτα μαζι σου...
μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι βαζουν dsl για να λενε οτι εχουν dsl...οχι γιατι θα το αξιοποιησουν...
το 90% το αγορασαν για να παιζουν lineage kai warcraft και να κατεβαζουν mp3
οκ...δεν τους κατακρινω,απλα ειναι απο τα κλασσικα θυματα που πανε και αγοραζουν οτι τους πετανε στο πιατο...
μεχρι πριν τα χριστουγεννα δεν ξεραν την διαφορα που εχει η RAM απο τον sklhro disko...και τωρα ολοι εγιναν hackers...

Patentman
27-02-06, 19:08
Τελικα τα κοροϊδα δεν ειναι αυτοι που δεν ξερουν και ειναι ασχετοι...ειμαστε εμεις που ξερουμε οτι κατι δεν παει καλα και το υπομενουμε :whistle:
Επισης ειναι και ο νομος του μερφυ, σε οποιον σερφαρει μονο μια φορα την εβδομαδα και δεν εχει μουλαρια και γαϊδουρια παει κανονικοτατα και με το παραπανω, σε οποιον το χρειαζεται καθε μερα δεν λειτουργει ποτε καλα.

Αντε γεια μας :drunk:

Ianos7
27-02-06, 19:14
@spyofsolace3
συμφωνω απολυτα μαζι σου...
μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι βαζουν dsl για να λενε οτι εχουν dsl...οχι γιατι θα το αξιοποιησουν...
το 90% το αγορασαν για να παιζουν lineage kai warcraft και να κατεβαζουν mp3
οκ...δεν τους κατακρινω,απλα ειναι απο τα κλασσικα θυματα που πανε και αγοραζουν οτι τους πετανε στο πιατο...
μεχρι πριν τα χριστουγεννα δεν ξεραν την διαφορα που εχει η RAM απο τον sklhro disko...και τωρα ολοι εγιναν hackers...

:p Αυτοί που παίζουν warcraft και lineage συνήθως ξέρουν από PC...! Γιατί ψάχνονται πώς να αναβαθμιστούν για να παίξουν καλύτερα!

Μη τα βάζουμε όμως ρε παιδιά με τους χρήστες τώρα! Για όνομα... Είναι μήπως υποχρεωμένοι να κάτσουν να μάθουν για πρωτόκολλα επικοινωνίας, bandwith, overhead και δε συμαζεύεται;; Ή μήπως στο εξωτερικά, "στας Ευρώπας", με τις αξιόλογες ευρυζωνικές υπηρεσίες, οι πολίτες και ο κάθε έφηβος mp3άκιας είναι ειδικός των υπολογιστών;

Ας αφήσουμε τους ελιτισμούς. Το πρόβλημα ήταν και θα παραμείνει οι απαράδεκτες υπηρεσίες και οι κρυφές σκέψεις των εταιρειών και του ΟΤΕ. Μαζί και η έλλειψη ή απροθυμία πίεσης εκ μέρους μας.

Tem
27-02-06, 19:44
:down: Tα προβλήματα επανήλθαν

gregorisvas
27-02-06, 21:03
Κι εγω ειχα προβληματα νωριτερα με τη Forthnet.Τωρα που ξυπνησα πριν λιγο ειδα το ISP led του USR off εκανα ενα restart και ολα πανε καλα προς στιγμην.(τα κυριοτερα προβληματα που αντιμετωπιζα ηταν πολυ αργο surfing.Τα pings ηταν μια χαρα.)

chilli21
27-02-06, 21:32
Το ίδιο και σε μένα!!!Κατά της 15:30 αποσυγχρονίστηκε για κανά λεπτό η γραμμή και μετά επανήλθε!!!Πάντος δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα στην ταχύτητα!!!Γενικότερα η γραμμή πάει μια χαρά εδώ και 2 εβδομάδες!!!!

teo_L20
27-02-06, 22:00
Τι να κάνουμε!
Καλη υπομονή και παλι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.