PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για 384 upload OTE και Skype



ARIADNI_28512
07-10-09, 19:58
Παιδια γεια σας!

Χαρηκα πολυ με την διαθεση αυτου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=330801) του πακετου απο τον ΟΤΕ!

Πεστε μου ομως σας παρακαλω πολυ:

Τα 384 upload αυτη η γραμμη τα πιανει?? Ειναι οντως 384 δηλαδη?
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το Skype video και οπως λενε (https://support.skype.com/faq/FA1417/How-do-I-know-if-I-have-sufficient-bandwidth) χρειαζεται τουλαχιστον 384.

Αυτη τη στιγμη εχω Forthnet η οποια απο τα 9,5/10 και 1 upload, επεσε στα 6,5-8 και 0,6-0,8 upload. Το θεμα ειναι οτι το skype εχει προβλημα! Εχω ακουσει οτι ο ΟΤΕ αυτα που λεει τα τηρει!

Το upload των 384, τηρειται??
Και αν ναι, φτανει για τον λογο που το θελω?? (640x480 video resolution at up to 30 frames per second on Skype calls)

Ευχαριστω!

Squall
07-10-09, 20:26
Τα 384 δεν ειναι δυσκολο να τα πιασεις ετσι κ'αλλιως.

Αφου λες πως το skype θελει 384, γινεται να ριξεις την αναλυση του video ετσι ωστε να χρειαζεται λιγοτερο upload για να μη σου κολαει?

ARIADNI_28512
07-10-09, 20:56
Τα 384 δεν ειναι δυσκολο να τα πιασεις ετσι κ'αλλιως.

Αφου λες πως το skype θελει 384, γινεται να ριξεις την αναλυση του video ετσι ωστε να χρειαζεται λιγοτερο upload για να μη σου κολαει?

Ευχαριστω για την απαντηση! Πες μου ομως, τα 384 του συγκεκριμενου πακετου του ΟΤΕ, πιανονται σταθερα?

Εμενα το video εχει προβλημα φιλε μου, διοτι η Forthnet εχει αυτο που λενε lag...
Δεν ειμαι σιγουρη αν λεγεται ετσι, και δεν ειμαι και σιγουρη ΑΝ ειναι αυτο το προβλημα, αλλα θα στο πω αλλιως:

εχεις δει εδω μεσα που παραπονιουνται διαφοροι χρηστες οτι δεν μπορουν να παιξουν on line games και (καμια φορα) ουτε να δουν video απο utube?? ΑΥΤΟ ειναι που μου χαλαει και εμενα το βιντεο! Lag λεγεται η καπως ετσι!

Εγω το λεω: 384 (πχ.) που να ειναι οντως 384! (σταθερα και μονιμα)

Squall
07-10-09, 21:42
Ναι υπαρχει αυτο το lag αλλα δεν ευθηνεται εν γενη το upload. Φταιει το ms/response time/ping. Ειναι ο χρονος που χρεαιζεται για να παει μια πληροφορια και να ερθει. Οταν αυτο ειναι ανεβασμενο (θελει πολυ χρονο δηλαδη) υπαρχει αυτο το lag. Αυτο φυσικα επιρεαζει οσα ειπες παραπανω και δεν εχει να κανει με το upload/download.

Ανεκαθεν απ'οτι εχω δει ο ΟΤΕ δεν εχει lag σε τετοια θεματα.

terko
08-10-09, 02:27
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το Skype video και οπως λενε (https://support.skype.com/faq/FA1417/How-do-I-know-if-I-have-sufficient-bandwidth) χρειαζεται τουλαχιστον 384.

Εγώ θεωρητικά με 256 Kbps και πρακτικά ~215 Kbps δεν έχω σχεδόν ποτέ κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον εσύ με 384 Kbps.

ARIADNI_28512
08-10-09, 16:26
Εγώ θεωρητικά με 256 Kbps και πρακτικά ~215 Kbps δεν έχω σχεδόν ποτέ κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον εσύ με 384 Kbps.

Φιλε μου, σε τι ακριβως δεν εχεις ποτε προβλημα (με τα 215 σου)?

Αναφερεσε σε video calls με Skype?
Σε αυτο δεν εχεις προβλημα? (και αν αναφερεσε σε Skype, σε τι αναλυση κανεις video calling?)

........Auto merged post: ARIADNI_28512 πρόσθεσε 18 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι υπαρχει αυτο το lag αλλα δεν ευθηνεται εν γενη το upload.

Ναι, αυτο το καταλαβα. Εγω ρωτησα για τα 384 upload με την εξης εννοια:
-Αρκουν τα 384 για να μεταφερουν ολα τα δεδομενα (data) μιας high quality video κλησης μεσω Skype?

*high quality οπως οριζεται απο το Skype (και αναφερω παραπανω).

Τελος, μηπως εχει καποιος κανενα link να δω λιγο το πολυμηχανημα HP που δινει ο ΟΤΕ με την συγκεκριμενη προσφορα? Εψαξα αλλα δεν βρηκα...

Ευχαριστω:oneup:

ipo
08-10-09, 16:27
Κατ' αρχάς άλλο το upstream (και όχι upload που το λένε κάποιοι) και άλλο το lag. Εσύ π.χ. στη FORTHnet έχεις καλό upstream, αλλά μεγάλο lag.

Τα video στο youtube δεν έχουν άμεση σχέση με το lag, διότι γίνεται cashing (αποθηκεύεται λίγο-λίγο στο pc σου και κατόπιν προβάλεται, ακόμα κι αν έχει lag ή αργή σύνδεση ο χρήστης).

Είχα κι εγώ FORTHnet και τώρα είμαι με ΟΤΕ. Γενικά οι γραμμές του ΟΤΕ είναι ποιοτικά ανώτερες από εκείνες της FORTHnet. Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δε θα πέσεις στις λίγες εξαιρέσεις που ταλαιπωρούνται και με ΟΤΕ, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι στο skype και γενικότερα σε προγράμματα που είναι ευαίσθητα στα ping times (στο lag ντε! :p) θα δεις βελτίωση. Από τη στιγμή που είσαι και μέσα στα όρια του skype για το video, τότε κατά 95% θα πάνε τα πράγματα καλύτερα με γραμμή ΟΤΕ.

Σημαντικό είναι κατά την ώρα που θέλεις καλή ποιότητα ομιλίας και video στο skype, να μην κατεβάζεις ή ανεβάζεις ταυτόχρονα κάτι. Ακόμα και το σερφάρισμα, μπορεί να μειώνει σε κάποιες στιγμές την ποιότητα επικοινωνίας.

Τέλος οφείλω να ενημερώσω ότι σε μία κακή ποιότητα επικοινωνίας, μπορεί να φταίει είτε η δική σου γραμμή, είτε του άλλου (είτε και των δυο). Π.χ. μπορεί να έχεις μία χαρά γραμμή εσύ στη FORTHnet και ο άλλος με τον οποίο μιλάς να έχει μία κακή γραμμή 3G και να χαλάει την επικοινωνία και στους δύο.

ARIADNI_28512
08-10-09, 17:03
Κατ' αρχάς άλλο το upstream (και όχι upload που το λένε κάποιοι) και άλλο το lag. Εσύ π.χ. στη FORTHnet έχεις καλό upstream, αλλά μεγάλο lag.

Τα video στο youtube δεν έχουν άμεση σχέση με το lag, διότι γίνεται cashing (αποθηκεύεται λίγο-λίγο στο pc σου και κατόπιν προβάλεται, ακόμα κι αν έχει lag ή αργή σύνδεση ο χρήστης).

Είχα κι εγώ FORTHnet και τώρα είμαι με ΟΤΕ. Γενικά οι γραμμές του ΟΤΕ είναι ποιοτικά ανώτερες από εκείνες της FORTHnet. Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δε θα πέσεις στις λίγες εξαιρέσεις που ταλαιπωρούνται και με ΟΤΕ, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι στο skype και γενικότερα σε προγράμματα που είναι ευαίσθητα στα ping times (στο lag ντε! :p) θα δεις βελτίωση. Από τη στιγμή που είσαι και μέσα στα όρια του skype για το video, τότε κατά 95% θα πάνε τα πράγματα καλύτερα με γραμμή ΟΤΕ.

Σημαντικό είναι κατά την ώρα που θέλεις καλή ποιότητα ομιλίας και video στο skype, να μην κατεβάζεις ή ανεβάζεις ταυτόχρονα κάτι. Ακόμα και το σερφάρισμα, μπορεί να μειώνει σε κάποιες στιγμές την ποιότητα επικοινωνίας.

Τέλος οφείλω να ενημερώσω ότι σε μία κακή ποιότητα επικοινωνίας, μπορεί να φταίει είτε η δική σου γραμμή, είτε του άλλου (είτε και των δυο). Π.χ. μπορεί να έχεις μία χαρά γραμμή εσύ στη FORTHnet και ο άλλος με τον οποίο μιλάς να έχει μία κακή γραμμή 3G και να χαλάει την επικοινωνία και στους δύο.

Σε ευχαριστω πολυ για το κατατοπιστικο μυνημα σου!
Τα παντα ειναι κλειστα οταν κανω Skype αλλα ακομα και ετσι με την Forthnet προβληματα εχω. Οι φιλες μου με τις οποιες συνομιλω βρισκονται στο εξωτερικο (Ολλανδια, Σουηδια, Γαλλια κλπ) και εχουν φοβερες γραμμες... Οχι οτι ειναι τεχνολογικα ενημερες (τουναντιον) αλλα τις ρωτησα και τις καθοδηγησα στο να μετρησουν 5 πραγματα (ναι! βαση οσων διαβαζω εδω:p) και μην σου πω καλυτερα για τα αποτελεσματα τους: αψογα...
Οποτε απο την πλευρα τους προβλημα δεν υπαρχει!

2 τελευταιες ερωτησεις (πριν παω να κανω την αιτηση στον ΟΤΕ):

1) Υπαρχει καποιος τροπος να ζητησω απο τον ΟΤΕ να ελενξει (μετρησει) την γραμμη μου, ωστε να μην παω για μαλλι και να βγω κουρεμενη?

2) Μηπως εχετε κανενα λινκ για το πολυμηχανημα HP που δινει ο ΟΤΕ?

Ευχαριστω πολυ και παλι!:oneup:

ipo
08-10-09, 17:10
1) Υπαρχει καποιος τροπος να ζητησω απο τον ΟΤΕ να ελενξει (μετρησει) την γραμμη μου, ωστε να μην παω για μαλλι και να βγω κουρεμενη?

2) Μηπως εχετε κανενα λινκ για το πολυμηχανημα HP που δινει ο ΟΤΕ?
2. Δεν ξέρω για το πολυμηχάνημα.

1. Δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάτι σχετικό. Υποθέτω ότι απλά παίρνεις το ρίσκο. Αλλά κατά την εμπειρία από το φόρουμ, 90% θα είσαι κερδισμένη. Αν πάρεις την απόφαση, κάνεις το σταυρό σου και προχωράς. :)

terko
08-10-09, 19:25
Φιλε μου, σε τι ακριβως δεν εχεις ποτε προβλημα (με τα 215 σου)?

Αναφερεσε σε video calls με Skype?
Σε αυτο δεν εχεις προβλημα? (και αν αναφερεσε σε Skype, σε τι αναλυση κανεις video calling?)

Αφού για αυτό συζητάμε, φυσικά και σε αυτό αναφέρομαι.

Δεν σε έπιασα για το "τι ανάλυση κάνεις" τι εννοείς γιατί δεν κατέχω και πολλά.

Αλλά από αυτά που διάβασα στο επόμενο σου post πλέον δεν έχει νόημα αφού πήρες την απόφασή σου.

ARIADNI_28512
08-10-09, 20:00
Αφού για αυτό συζητάμε, φυσικά και σε αυτό αναφέρομαι.

Δεν σε έπιασα για το "τι ανάλυση κάνεις" τι εννοείς γιατί δεν κατέχω και πολλά.

Αλλά από αυτά που διάβασα στο επόμενο σου post πλέον δεν έχει νόημα αφού πήρες την απόφασή σου.

Ναι, την πηρα την αποφαση και μαλλον αυριο θα παρω στον ΟΤΕ να κανω αιτηση και να ρωτησω καποιες παραπανω πληροφοριες. Ειμαι χρονια στην Forthnet και αυτο που εισεπραξα ειναι το εξης: οσο εκανα browsing και εβλεπα τα e-mail μου, μια χαρα μου φαινοταν η γραμμη...

Οταν αρχισα να ασχολουμαι και με καποια αλλα πραγματα οπως να ακουω λιγο μουσικουλα απο το νετ, να βλέπω κανα βιντεακι, να μιλαω με κανενα γνωστο μεσω skype και να κατεβαζω και μια στις τοσες κατι και εγω, ποτε μου μα ποτε μου δεν εμεινα ευχαριστημενη για ενα μηνα συνεχως! Καποιες μερες ολα καλα, καποιες αλλες, χαλια μαυρα! Ειχα και καποια προβληματα πριν καποιο καιρο, και ρωταγα εδω μεσα... Βρηκαμε τωρα να ρωταμε σε φορουμ τεχνολογικα. Αει σιχτηρι μωρε...

Για το τι αναλυση κανεις, εννουσα σε τι αναλυση κανεις βιντεο?
640x480 video resolution at up to 30 frames per second?

Αν ξερεις πες αλλιως δεν πειραζει, αστο.

Και για το πολυμηχανημα , no problem! Καλως να ορισει και οτι θελει ας ειναι, τζαμπα ειναι! Αλλωστε ειμαι ΠΛΗΡΩΣ καλλυμενη απο printer κλπ.

Ευχαριστω!

υσ:
ΑΝ ξερει (και θελει) καποιος φιλος ας πει 5 πραγματα για την ολη διαδικασια μεταβασης...

Piparas
08-10-09, 21:33
Το πολυμηχάνημα είναι αυτό (http://www.shopping.hp.com/webapp/shopping/store_access.do?product_code=Q8418A%23ABA&template_type=product_detail&jumpid=re_r602_dp_artgen_na_ipg_jan09_edttechiques).

ARIADNI_28512
09-10-09, 11:18
Piparas ευχαριστω πολυ :)

Καποιες ερωτησεις:

1) Προσπαθησα σημερα το πρωι να παρω τηλεφωνο το 134. Εντυπωση μου εκανε οτι ΠΑΝΤΑ μου βγαινει κατηλλειμενο! ΤΟΥΤ-ΤΟΥΤ-ΤΟΥΤ... Δεν εχουν καποια αναμονη (μουσικη, διαφημισεις κλπ) οπως οι υπολοιποι? Ρωταω διοτι δεν ξερω (πρωτη φορα παιρνω) και επισης επειδη μου εκανε εντυπωση...

2) Επικοινωνησε μελος της οικογενειας μου με τον τοπικο ΟΤΕ εδω περα. Οταν ρωτησε ποσες μερες θα παρει η μεταβαση (απο Forthnet σε ΟΤΕ) του ειπαν οτι αυτο εξαρταται απο το ποτε θα μας ...αποδεσμευσει η Forthnet! Συνεπως (του ειπαν) το ποσες μερες θα παρει η μεταβαση δεν το ξερει κανεις!
Τι λενε, ετσι γινεται ρε παιδια? Εμεις ειμαστε χρονια στη Forthnet, δεν περιοριζομαστε απο 12μηνο κλπ. Ετσι γινεται?

3) Για το πολυμηχανημα και το ρουτερ που προσφερονται του ειπαν οτι ειναι 'Η το ενα 'Η το αλλο, αναλογα με το τι διαθετει το συγκεκριμενο ote shop. Ετσι ειναι?

Ευχαριστω για την οποιαδηποτε βοηθεια! :oneup:

NikoLakis
09-10-09, 11:29
Η μετάβαση συνήθως παίρνει 2-3 βδομάδες. Εμενα εγινε σε 2 βδομαδες.
Την παραγγελία μπορεις να την κανεις και απο το oteshop.gr αν δεν πιανεις γραμμη στο 134

ariadgr
09-10-09, 13:29
1) Προσπαθησα σημερα το πρωι να παρω τηλεφωνο το 134. Εντυπωση μου εκανε οτι ΠΑΝΤΑ μου βγαινει κατηλλειμενο! ΤΟΥΤ-ΤΟΥΤ-ΤΟΥΤ... Δεν εχουν καποια αναμονη (μουσικη, διαφημισεις κλπ) οπως οι υπολοιποι? Ρωταω διοτι δεν ξερω (πρωτη φορα παιρνω) και επισης επειδη μου εκανε εντυπωση...

Εκτός δικτύου ΟΤΕ καλείς 13888


2) Επικοινωνησε μελος της οικογενειας μου με τον τοπικο ΟΤΕ εδω περα. Οταν ρωτησε ποσες μερες θα παρει η μεταβαση (απο Forthnet σε ΟΤΕ) του ειπαν οτι αυτο εξαρταται απο το ποτε θα μας ...αποδεσμευσει η Forthnet! Συνεπως (του ειπαν) το ποσες μερες θα παρει η μεταβαση δεν το ξερει κανεις!
Τι λενε, ετσι γινεται ρε παιδια? Εμεις ειμαστε χρονια στη Forthnet, δεν περιοριζομαστε απο 12μηνο κλπ. Ετσι γινεται?

Υπολόγιζε περίπου 10 εργάσιμες για τη φορητότητα.


3) Για το πολυμηχανημα και το ρουτερ που προσφερονται του ειπαν οτι ειναι 'Η το ενα 'Η το αλλο, αναλογα με το τι διαθετει το συγκεκριμενο ote shop. Ετσι ειναι?

Είναι ότι γράφει στο oteshop.gr : Πολυμηχάνημα και ενσύρματο router.
Κάνε την αίτηση στο 134 να μην μπλέκεις με το τοπικό κατάστημα που σου λέει άλλα αντί άλλων.

ipo
09-10-09, 13:48
Μήπως έχεις full LLU FORTHnet και δε δρομολογείται από εκεί το 134; Υποθετικά το λέω, δεν ξέρω τι παίζει.

Στην περίπτωσή μου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=312551), η μετάβαση από shared LLU FORTHnet σε Conn-X πήρε 4 εργάσιμες. Μερικές ώρες χωρίς internet έμεινα, αλλά τις 2-3 πρώτες μέρες η γραμμή ήταν ασταθής (συμβαίνει συχνά αυτό τις πρώτες μέρες).

Κι εγώ πιστεύω ότι το 134 (13888) είναι η καλύτερη λύση, διότι εκεί είναι εξειδικευμένοι οι υπάλληλοι για κάθε κατηγορία προϊόντων. Από εκεί θα σου πουν το τυπικό, ότι η διαδικασία, χρειάζεται 15 εργάσιμες (δε μένεις χωρίς internet αυτές τις μέρες), αλλά συνήθως κρατάει λιγότερο από 10 μέρες.

Διαλέγεις τι θέλεις, πολυμηχάνημα ή wireless router. Αν διαλέξεις πολυμηχάνημα, σου δίνουν ενσύρματο router (ή ασύρματο με 35 ευρώ επιπλέον).

ariadgr
09-10-09, 14:00
Κι εγώ πιστεύω ότι το 134 (11888)...

13888.

To 11888 είναι οι πληροφορίες καταλόγου.

ipo
09-10-09, 15:13
13888.

To 11888 είναι οι πληροφορίες καταλόγου.
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.