PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση λύσης για 2 αριθμούς



ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
08-10-09, 10:41
Καλημερα σε ολους ,

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα που εχω.Το προβλημα ειναι το εξης :
Αλλαξαμε στο γραφειο provider και απο τον οτε πηγαμε στην hol ,ενω τους εξηγησαμε οτι η γραμμη ειναι isdn με κυριο αριθμο 274....42 (ο οποιος χρησιμοποιειται για τα τηλεφωνα) και εναν msn αριθμο 274.....32 (οποιος χρησιμοποιειται για το φαξ ξεχωριστα)
και θελαμε να παραμεινει ετσι, αυτοι εκαναν την ενεργοποιηση και τωρα και τα δυο νουμερα χτυπανε μαζι με ως αποτελεσμα να πρεπει να μαντευουμε εαν χτυπαει για φαξ ή τηλεφωνο.

Το ερωτημα ειναι το εξης μπορω με καποιο μηχανημα (τηλ. κεντρο η κατι αλλο) να διαχωρισω τα νουμερα ετσι ωτσι ο msn αριθμος να χτυπαει μονο στο φαξ .

Τα στοιχεια για την Ηοl ειναι Double play adsl με netfaster iad (pstn)
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντηση .

dikal
08-10-09, 12:03
Όχι, δε μπορείς. Αυτός ο διαχωρισμός μπορεί να γίνει μόνο από τη hol, εφ' όσον έχεις τηλεφωνία voip (τα τηλέφωνα συνδέονται στο ρούτερ). Αν η τηλεφωνία σου είναι pots (τα τηλέφωνα συνδέονται με φίλτρο στην πρίζα), μάλλον θα πρέπει να αναζητήσεις κάποια άλλη λύση.

ariadgr
08-10-09, 12:17
Αλλαξαμε στο γραφειο provider και απο τον οτε πηγαμε στην hol ,ενω τους εξηγησαμε οτι η γραμμη ειναι isdn με κυριο αριθμο 274....42 (ο οποιος χρησιμοποιειται για τα τηλεφωνα) και εναν msn αριθμο 274.....32 (οποιος χρησιμοποιειται για το φαξ ξεχωριστα)
και θελαμε να παραμεινει ετσι, αυτοι εκαναν την ενεργοποιηση και τωρα και τα δυο νουμερα χτυπανε μαζι με ως αποτελεσμα να πρεπει να μαντευουμε εαν χτυπαει για φαξ ή τηλεφωνο.

Το ερωτημα ειναι το εξης μπορω με καποιο μηχανημα (τηλ. κεντρο η κατι αλλο) να διαχωρισω τα νουμερα ετσι ωτσι ο msn αριθμος να χτυπαει μονο στο φαξ .

Θα ζητήσετε από τη hol οι 2 αριθμοί να μεταφερθούν σε Business Double Play με 2 τηλεφωνικές γραμμές (http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=121&ct=4&prd_st=2) στα 12 ή 24Mbps, με μηνιαία χρέωση €70 ή €80 αντίστοιχα.
Είναι κάτι που μπορούν να κάνουν άμεσα (δεν εμπλέκεται ο ΟΤΕ).

ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
08-10-09, 14:20
Ευχαριστω πολλη για την βοηθεια σας.
Εαν μπορουσατε να μου εξηγησετε λιγο για το πως θα λειτουργησει το bussines double play διοτι δεν το εξηγει αντικειμενικα στο site της hol
θα ειμουνα υποχρεως.

binary_dreamer
08-10-09, 14:25
θα σου δώσει 2 θύρες fxs από όπου η κάθε μια θα έχει έναν αριθμό.
από εκεί δεν θα χρειάζεται να μαντέψεις για το αν χτυπάει φαξ ή τηλέφωνο.
εκτός αν έχεις κέντρο και θέλει bri πόρτα. εκεί τα καθορίζει το κέντρο σου.

περισσότερες πληροφορίες στο 13845.

_DiMoN_
08-10-09, 16:08
Μόλις ήρθε αντιπρόσωπος της HOL και έκανα αίτηση. Έχω

ISDN OTE με Shared LLU Forthnet

Μου είπαν ότι θα μπορώ να καλέσω από τον κεφαλικό αριθμό αλλά τα MSN θα μπορούν να χτυπούν σε άλλη συσκευή.

Ισχύει???

........Auto merged post: _DiMoN_ πρόσθεσε 12 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η απάντηση μου είναι σοτ θέμα αυτό ε? : Διαχωρισμός γραμμών σε double play (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=329958)

dikal
08-10-09, 17:50
Αυτό που διάβασες ισχύει μόνο για voip τηλεφωνία.

_DiMoN_
08-10-09, 18:05
Αυτό που διάβασες ισχύει μόνο για voip τηλεφωνία.
Ναι αλλά το γύρισα σε Double Play και λογικά θα μου βάλουν VoIP, αλλά θα μπορώ να το κάνω, έτσι δεν είναι?

dikal
08-10-09, 18:36
Θα έλεγα ότι λογικά θα σου βάλουν pots (γιατί αυτό βάζουν εδώ και αρκετό καιρό) εκτός κι αν έχεις εξασφαλίσει ότι θα σου βάλουν voip. Αλλά ακόμη και voip να σου βάλουν, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι ο κεφαλικός και ο MSN θα χτυπούν σε διαφορετική γραμμή.

ariadgr
08-10-09, 18:49
Μόλις ήρθε αντιπρόσωπος της HOL και έκανα αίτηση. Έχω ISDN OTE με Shared LLU Forthnet
Μου είπαν ότι θα μπορώ να καλέσω από τον κεφαλικό αριθμό αλλά τα MSN θα μπορούν να χτυπούν σε άλλη συσκευή.
Ισχύει???

Η απάντηση μου είναι σοτ θέμα αυτό ε? : Διαχωρισμός γραμμών σε double play (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=329958)

Θα μπλέξεις.
Το hol double play πλέον δίνεται με 1 PSTN γραμμή, όλα μαζί θα χτυπάνε.
Ο πωλητής την προμήθειά του ήθελε να πάρει, τι τον νοιάζει που δεν θα κάνει αυτό που θέλεις... :down:

Ακύρωσε την αίτηση όσο προλαβαίνεις, πάρε αποδεικτικό ακύρωσης, και πάρε πακέτο με 2 ξεχωριστές γραμμές (όπως η ISDN που έχεις τώρα).
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264057&garpg=2#content_start).

dikal
08-10-09, 19:23
Το hol double play πλέον δίνεται με 1 VoIP γραμμή

Νόμιζα ότι βάζουν pots :hmm:

valen_gr
08-10-09, 19:29
Θα μπλέξεις.
Το hol double play πλέον δίνεται με 1 VoIP γραμμή, όλα μαζί θα χτυπάνε.
Ο πωλητής την προμήθειά του ήθελε να πάρει, τι τον νοιάζει που δεν θα κάνει αυτό που θέλεις... :down:

Ακύρωσε την αίτηση όσο προλαβαίνεις, πάρε αποδεικτικό ακύρωσης, και πάρε πακέτο με 2 ξεχωριστές γραμμές (όπως η ISDN που έχεις τώρα).
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264057&garpg=2#content_start).

Δεν ισχυει αυτο που λες....Αμα ειναι σε voip, θα παρει 2 γραμμες...το νουμερο που ειχε, συν αλλο ενα αριθμοδοτησης HOL θελει δε θελει.... τωρα, αμα θελει η δευτερη γραμμη να ειναι του ΜSN, κανενα προβλημα, αλλα θα πρεπει να ειναι σε VOIP.

Ακομα και τωρα, οσοι μπαινουν σε VOIP, εχουν 2 γραμμες.
Μονο τα POTS προφανως ειναι σε 1 γραμμη.

_DiMoN_
08-10-09, 20:33
Δεν κατάλαβα θα κάνω αυτό που θέλω????
Λογικά θα δίνουν VoIP... Έτσι δεν είναι?

valen_gr
08-10-09, 21:30
Παρε τηλεφωνο και ρωτα...με το που καταχωρειται η αιτηση σου, μπορουν αμεσα οι πωλησεις να δουν εαν θα εισαι σε voip η pots, μαθε σε τι εισαι. Εαν εισαι σε Pots, κινητοποιησου αμεσα, γιατι μετα θα μπλεξεις. Εαν εισαι σε voip, ολα καλα, απλα σιγουρεψου οτι στην αιτηση φαινεται η φορητοτητα και για το κεφαλικο, και για το msn. Θα μπορεις να κανεις μετα απο το ρουτερ κανονικα πληρη διαχωρισμο γραμμων, μερικο διαχωρισμο, οτι θελεις.

ariadgr
08-10-09, 21:30
Νόμιζα ότι βάζουν pots :hmm:


Δεν ισχυει αυτο που λες....


Δεν κατάλαβα θα κάνω αυτό που θέλω????
Λογικά θα δίνουν VoIP... Έτσι δεν είναι?

Απλώς κατα λάθος έγραψα "δίνουν 1 VoIP γραμμή", ενώ ήθελα να γράψω "δίνουν 1 PSTN γραμμή".

Οπότε, εκτός και αν καταφέρεις τη hol να σου δώσει VoIP με 2 γραμμές, δεν θα κάνεις αυτό που θέλεις, οπότε ψάχνεις για άλλη λύση.

valen_gr
08-10-09, 21:39
ναι σιγουρα, στην HOL για αυτα που θελεις, το VoΙP ειναι μονοδρομος, αμα σου πουν τπτ αλλο, δεν ισχυει, μονο με voip θα κανεις την δουλεια σου.

dikal
08-10-09, 21:42
με το που καταχωρειται η αιτηση σου, μπορουν αμεσα οι πωλησεις να δουν εαν θα εισαι σε voip η pots, μαθε σε τι εισαι.
Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ότι οι πωλήσεις γνωρίζουν τι είναι voip και pots. Δυστυχώς, πολλές φορές παίρνουν στο λαιμό τους τον πελάτη.


Εαν εισαι σε voip, ολα καλα, απλα σιγουρεψου οτι στην αιτηση φαινεται η φορητοτητα και για το κεφαλικο, και για το msn. Θα μπορεις να κανεις μετα απο το ρουτερ κανονικα πληρη διαχωρισμο γραμμων, μερικο διαχωρισμο, οτι θελεις.

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει η hol κατ' αρχήν να διαχωρίσει τις 2 γραμμές. Μόνο τότε μπορεί να κάνει από το ρούτερ ό,τι θέλει.

_DiMoN_
08-10-09, 21:47
Δηλαδή δεν έχουν συγκεκριμένη πολιτική για το τι θα κάνουν??? Ο πελάτης διαλέγει VoIP ή POTS?

Εγώ νόμιζα ότι είναι όλα VoIP και απλά έχεις δυο γραμμές και διαλέγεις από το router σε ποιά έξοδο θα τις βγάλεις.

ariadgr
08-10-09, 21:50
Δηλαδή δεν έχουν συγκεκριμένη πολιτική για το τι θα κάνουν??? Ο πελάτης διαλέγει VoIP ή POTS?

Εγώ νόμιζα ότι είναι όλα VoIP και απλά έχεις δυο γραμμές και διαλέγεις από το router σε ποιά έξοδο θα τις βγάλεις.

Αν το κέντρο σου υποστηρίζει PSTN (τα περισσότερα πλέον υποστηρίζουν), δίνουν PSTN.

valen_gr
08-10-09, 21:53
Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ότι οι πωλήσεις γνωρίζουν τι είναι voip και pots. Δυστυχώς, πολλές φορές παίρνουν στο λαιμό τους τον πελάτη.

Γνωριζουν, εγω σε δικη μου αιτηση εμαθα αμεσα οταν ρωτησα.




Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει η hol κατ' αρχήν να διαχωρίσει τις 2 γραμμές. Μόνο τότε μπορεί να κάνει από το ρούτερ ό,τι θέλει.
Δεν ισχυει αυτο που λες. Σε Voip και οι δυο γραμμες ειναι εκ φυσεως 2 γραμμες ξεχωριστες. Το πως θα κουδουνιζουν και σε πια εξοδο του ρουτερ ειναι καθαρα θεμα ρουτερ και του σεταρισματος του. Απο την HOL ειναι ηδη δυο ξεχωριστες και ανεξαρτητες γραμμες, με τον δικο τους ξεχωριστο αριθμο κλησης. Απλα το ρουτερακι της HOL εργοστασιακα βαζει οταν καλεις τον πρωτο αριθμο να κουδουνιζουν και οι δυο εξοδοι του ρουτερ, ενω οταν καλουνε στον δευτερο αριθμο, να κουδουνιζει μονο η δευτερη εξοδος του ρουτερ.Αλλα αυτο ειναι 2 κλικ στο μενου του ρουτερ να το αλλαξεις σε οποιο συνδιασμο θελεις.


Δηλαδή δεν έχουν συγκεκριμένη πολιτική για το τι θα κάνουν??? Ο πελάτης διαλέγει VoIP ή POTS?

Εγώ νόμιζα ότι είναι όλα VoIP και απλά έχεις δυο γραμμές και διαλέγεις από το router σε ποιά έξοδο θα τις βγάλεις.

Η πολιτικη ειναι εαν υπαρχει υποδομη για POTS θα μπεις σε POTS.Εαν ΔΕΝ υπαρχει υποδομη για POTS (που ακομα υπαρχουν αρκετα μερη) τοτε ναι, αναγκαστηκα μπαινεις σε VOIP. Απλα, στις περιοχες που υπαρχει πλεον υποδομη για POTS, τις περισσοτερες φορες υπαρχει και VOIP, στο οποιο εαν δεν το ζητησεις ρητως κλπ, θα σε βαλουν οπως ειπα σε POTS. Ρωτας, πιεζεις και γινεται αυτο που θελεις (Εαν εχεις και λιγη τυχη :p)
Οτι λες με το ρουτερ ισχυει, εχεις δυο γραμμες και απο το ρουτερ επιλεγεις τι χτυπαει που.

_DiMoN_
08-10-09, 21:53
Μάλιστα, από που μπορώ να πάρω υπεύθυνη ενημέρωση για το τι συμβαίνει?

Γιατί το ένα τηλέφωνο είναι του σπιτιού και το άλλο εταιρικό, θα ήθελα να χτυπάνε σε ξεχωριστές συσκευές. Θέλω να έχω μια απάντηση αν θα γίνει από την HOL, γιατί οι πιθανότητες δεν μου κάνουν.

Dr.Sat
08-10-09, 23:21
Η HOL ISDN πραγματικό δεν υποστηρίζει.΄Ολες οι πότρες της είναι Annex A. Όταν λοιπόν κάποιος ζητήσει ISDN λόγω κάποιου κέντρου, του δίνει το OneAccess σαν modem το οποίο έχει μία ISDN έξοδο και ουσιαστικά σου δίνει 2 VoIP τα οποία τα δρομολογεί στην ISDN πόρτα. Σε αυτή την περίπτωση το που θα κτυπάει τι, το ορίζει το κέντρο.
Μπορείς όμως να βγάλεις τα VoIP στις FXS pots θύρες που έχει και μάλιστα να ορίσεις σε ποια θύρα θα κτυπαέι ο κάθε αριθμός. Αυτό γίνεται και στο fritzbox και στο netfaster που σου δίνουν .

Με εκτίμηση

_DiMoN_
08-10-09, 23:24
Η HOL ISDN πραγματικό δεν υποστηρίζει.΄Ολες οι πότρες της είναι Annex A. Όταν λοιπόν κάποιος ζητήσει ISDN λόγω κάποιου κέντρου, του δίνει το OneAccess σαν modem το οποίο έχει μία ISDN έξοδο και ουσιαστικά σου δίνει 2 VoIP τα οποία τα δρομολογεί στην ISDN πόρτα. Σε αυτή την περίπτωση το που θα κτυπάει τι, το ορίζει το κέντρο.
Μπορείς όμως να βγάλεις τα VoIP στις FXS pots θύρες που έχει και μάλιστα να ορίσεις σε ποια θύρα θα κτυπαέι ο κάθε αριθμός. Αυτό γίνεται και στο fritzbox και στο netfaster που σου δίνουν .

Με εκτίμηση
Άρα με τα λεγόμενα σου να μείνω ήσυχος.

valen_gr
09-10-09, 01:06
Οχι, να μην μεινεις ησυχος...σου ειπα ηδη, καλεσε να μαθεις σε τι σε εχουν βαλει...Αυτο που λεει ο φιλος ισχυει στις περισσοτερες των περιπτωσεων, ομως, πολλες φορες οταν καποιος εχει ISDN και παει στην HOL, του δινουν μια γραμμη POTS και βαζουν απλα τον MSN σαν προσθετο αριθμο κλησης...που δεν σε εξυπηρετει. Για να μην βρεθεις λοιπον μπροστα σε αυτην την περιπτωση, και να βρεθεις στην περιπτωση που λέει ο Dr.Sat , καλεσε να μαθεις. Παρε τις πωλησεις, παρε την εξυπ. πελατων μεχρι να σου πει καποιος σαν τι θα ενεργοποιηθεις, σαν VOIP η POTS, απλο ειναι.

Annex B πορτες εχει, αλλα ειναι προφανως μονο για data :p

binary_dreamer
09-10-09, 08:37
η υπηρεσία business double play είναι voip.
θα μπορέσεις να πάρεις τους 2 αριθμούς σε ξεχωριστές πόρτες τον καθένα ήόπως αλλιώς το ζητήσεις.
φυσικά στο business double play δεν έχεις πρόσβαση και διαχείριση του εξοπλισμού, αλλά ότι αλλαγή ζητήσεις από το 13845 είναι διαθέσιμοι.

dikal
09-10-09, 10:18
Δεν ισχυει αυτο που λες. Σε Voip και οι δυο γραμμες ειναι εκ φυσεως 2 γραμμες ξεχωριστες. Το πως θα κουδουνιζουν και σε πια εξοδο του ρουτερ ειναι καθαρα θεμα ρουτερ και του σεταρισματος του. Απο την HOL ειναι ηδη δυο ξεχωριστες και ανεξαρτητες γραμμες, με τον δικο τους ξεχωριστο αριθμο κλησης.

Παλιότερα που η hol έδινε voip, είχες μια γραμμή 210 (line1) σε μεταφορά από τον ΟΤΕ και μια 213 (line2) δικιά τους. Μέσα από το ρούτερ μπορούσες να χειριστείς τις line1 και line2 όπως λες.
Άν όμως είχες ISDN με 2 αριθμούς 210, τότε είχες τη line1 στην οποία λειτουργούσαν και οι 2 αριθμοί του ΟΤΕ, και τη Line2 με το δικό τους αριθμό (213). Τρόπος διαχωρισμού των 2 αριθμών 210 δεν υπήρχε (αφού το ρούτερ βλέπει μόνο line1 και line2), εκτός κι αν σου το έκαναν από τη hol (πχ να λειτουργεί ο κεφαλικός 210 στη line1 και ο MSN με τον 213 στη line2).

Δες κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=169905&highlight=isdn) που έχει συζητηθεί ξανα΄.

binary_dreamer
09-10-09, 10:27
ΟΚ. Διαφωνώ εν μέρει μιας και έχω ήδη 3 συνδέσεις σε διαφορετικούς χώρους.
πάρε ένα τηλέφωνο στο 13845 και θα σου επιβεβαιώσουν αυτά που σου είπα.

panagism
09-10-09, 14:07
Να ρωτησω κ εγω κατι?
εχω 2 αριθμους στο σπιτι απο την χολ με voip πως θα μαθω ποιος ειναι ο βασικος αριθμος?

valen_gr
09-10-09, 15:38
και οι δυο το ιδιο ειναι , δεν υπαρχει "βασικος" γιατι δεν ειναι ISDN να εχει καφαλικο και MSN, ειναι απλα 2 γραμμες VOIP που διαφερουν μονο στον αριθμο κλησης και τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα που μπορεις να αλλαξεις, σεταρονται απο το ρουτερ (που θα χτυπαει ποιο νουμερο κλπ)

panagism
09-10-09, 16:02
και οι δυο το ιδιο ειναι , δεν υπαρχει "βασικος" γιατι δεν ειναι ISDN να εχει καφαλικο και MSN, ειναι απλα 2 γραμμες VOIP που διαφερουν μονο στον αριθμο κλησης και τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα που μπορεις να αλλαξεις, σεταρονται απο το ρουτερ (που θα χτυπαει ποιο νουμερο κλπ)

οκ ευχαριστω!απλα επειδη στη φορθνετ μου ζητησαν το βασικο για να γινει φορητοτητα σε αυτον!

ariadgr
09-10-09, 16:06
οκ ευχαριστω!απλα επειδη στη φορθνετ μου ζητησαν το βασικο για να γινει φορητοτητα σε αυτον!

Όποιον αριθμό θέλεις να μεταφέρεις θα τους δώσεις.
Και μαζί και τον αριθμό τοπικού βρόχου που αναγράφεται στο λογαριασμό της forthnet hol.

panagism
09-10-09, 16:08
Όποιον αριθμό θέλεις να μεταφέρεις θα τους δώσεις.
Και μαζί και τον αριθμό τοπικού βρόχου που αναγράφεται στο λογαριασμό της forthnet.

της χολ θελεισ να πεις!απο χολ σε φορθνετ θα κανω φορητοτητα χεχε

ariadgr
09-10-09, 16:15
της χολ θελεισ να πεις!απο χολ σε φορθνετ θα κανω φορητοτητα χεχε

Της hol.

@ ADSLgr.com All rights reserved.