PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή παλαιάς πρίζας τηλεφώνου σε πρίζα-υποδοχή για κλιπσάκι



Takis9
08-10-09, 11:25
Με το Thompson που μου έδωσαν από τη Forthnet μου είπαν πως πρέπει να συνδέεται σε πρίζα από τις καινούριες, με κλιπσάκι, και ότι μάλλον εκεί οφείλονται κάποιες διακοπές στην adsl μου. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να με οδηγήσει στο να αλλάξω μόνος μου τις παλιές πρίζες του σπιτιού σε καινούριες με κλιπσάκι. Εάν είναι σχετικά εύκολο, θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια..

Gap
08-10-09, 15:16
Η διαδικασία είναι παιχνιδάκι.... αφού βγάλεις την παλιά πρίζα, τα δύο καλώδια που ήταν συνδεδεμένα σε αυτή (αφού τα απογυμνώσεις λίγο στις άκρες αν χρρειάζεται) τα συνδέεις στις υποδοχές που έχει η νέα πρίζα από πίσω κι εκεί θα χρειαστείς ένα μικρό κατσαβιδάκι για να τα σφίξεις. Σε κάθε πρίζα κάνε και τσεκ με το τηλέφωνο αν έκανες σωστά τη συνδεσμολογία κι έχεις σημα.... δε νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις όλες τις πρίζες παρά μόνο αυτή που συνδέεται το modem...

Takis9
09-10-09, 22:15
Η διαδικασία είναι παιχνιδάκι.... αφού βγάλεις την παλιά πρίζα, τα δύο καλώδια που ήταν συνδεδεμένα σε αυτή (αφού τα απογυμνώσεις λίγο στις άκρες αν χρρειάζεται) τα συνδέεις στις υποδοχές που έχει η νέα πρίζα από πίσω κι εκεί θα χρειαστείς ένα μικρό κατσαβιδάκι για να τα σφίξεις. Σε κάθε πρίζα κάνε και τσεκ με το τηλέφωνο αν έκανες σωστά τη συνδεσμολογία κι έχεις σημα.... δε νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις όλες τις πρίζες παρά μόνο αυτή που συνδέεται το modem...

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες. Δύο ερωτηματάκια ακόμα, ή μάλλον τρία:

αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται να κλείσω γενικούς κλπ για εργασία με τηλεφωνικές πρίζες, ούτε πειράζει να ακουμπάω γυμνά τηλεφωνικά καλώδια με γυμνά χέρια καθώς η τάση είναι αμελητέα;

πως ακριβώς 'βγάζω' το πλαστικό καπάκι της πρίζας και πως 'φοράω' το καινούριο; υπάρχει ειδικός τρόπος;

που αγοράζω καινούριο είδος τηλεφ. πρίζας με κλιπσάκι; Σε καταστήματα υπολογιστών ή σε καταστήματα ηλεκτρολογικών;

WAntilles
10-10-09, 00:23
που αγοράζω καινούριο είδος τηλεφ. πρίζας με κλιπσάκι; Σε καταστήματα υπολογιστών ή σε καταστήματα ηλεκτρολογικών;

Σε καταστήματα ηλεκτρολογικών.

Π.χ. Κατουμάς, Παπαθέου, κλπ..

kostas007
10-10-09, 00:29
το ρευμα που βγαζει η γραμμη του τηλεφωνου ειναι τραγικα μικρο
προχωρα αφοβα
αρκει να ξερεις να ξεχωριζεις τη πριζα τηλεφωνου απο του ρευματος!

Takis9
11-10-09, 07:27
Π.χ. Κατουμάς, Παπαθέου, κλπ..


?????


Είμαι κάπως βόρεια για Κατούμες και Παπαθέους...



το ρευμα που βγαζει η γραμμη του τηλεφωνου ειναι τραγικα μικρο
προχωρα αφοβα
αρκει να ξερεις να ξεχωριζεις τη πριζα τηλεφωνου απο του ρευματος!


Θα προσπαθήσω να διαλέξω την σωστή φίλος! :rofl:

Peter_Transalp
11-10-09, 09:24
Σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό και να πας (π.χ. Κωνσταντακάτος) αλλά και στο μαγαζί του ηλεκτρολόγου της γειτονιάς σου ή σε κανά Praktiker θα βρεις...

Gap
11-10-09, 18:31
Θα προσπαθήσω να διαλέξω την σωστή φίλος! :rofl:


Μη το γελάς .... οι παλιές πρίζες τηλεφώνου μοιάζουν υπερβολικά με κάποιες παλιές πρίζες ρεύματος... η μοναδική τους εξωτερική διαφορά είναι ότι οι δυο υποδοχές σε αυτές του τηλεφώνου (τρύπες) είναι πιο κοντά η μία με την άλλλη από αυτές του ρεύματος.... κάποιος βιαστικός και μη παρατηρητικός ή παντελώς άσχετος θα μπορούσε να κάνει λάθος....

athenaum
12-10-09, 17:30
Practiker carfour Καυκας Κωνσταντακατος και σε όποια αποθήκη ηλεκτρολογικού υλικού φυσικά
Αφού αποσυνδέσεις απο την παλιά πρίζα τα καλώδια τα βάζεις με τον ιδιο αριβως τρόπο στις 2 μεσαίες επαφές της καινουριας

overvolt
17-10-09, 12:18
Για το θέμα τάση , στα καλώδια του ΟΤΕ , θα πω ότι πρόκειται να βρείτε γύρω στα 40-60 Volt .

Οσο και εάν ακούγετε χαμηλή , σε άτομα με κάποια ευαισθησία ,
μπορεί να τους προκαλέσει ένα μικρο " Τράνταγμα " ...

Κάλο θα είναι να πιάνουν ένα - ένα τα καλώδια , ώστε να μην υπάρχει η περίπτωση να τρομάξουν . :)

Καλά μαστορέματα ...

Takis9
19-11-09, 19:03
Σήμερα τελικά αγόρασα τις καινούριες πρίζες με κλιπσάκι. Πως ακριβώς θα βγάλω την παλιά; Να βάλω ένα κατσαβίδι και να την ξεκολήσω απλά από τον τοίχο;

euri
19-11-09, 19:59
Λογικά όλο και κάποιο βιδάκι θα υπάρχει.

Takis9
19-11-09, 20:45
Πω πω, τελικά είμαι και γ*μώ τα μαστόρια... όλα κουλ, τελείωσε η αντικατάσταση.

Εγώ βασικά την τραβούσα προς τα έξω την πρίζα, ενώ μετά κατάλαβα ότι έπρεπε να την γυρίσω, και θα έβγαινε - ξεβίδωνε. Τελικά, είχε ένα πριζάκι, το οποίο είχε επάνω κλιπσάκι. Και αυτό το πριζάκι ήταν περασμένο με δύο δόντια επάνω σε μία υποδοχή πρίζας η οποία και αυτή ήταν περασμένη στην πρίζα στον τοίχο! Δηλαδή η τελική πρίζα δεν διέφερε καθόλου σε εμφάνιση από μία κανονική πρίζα. Είναι πολύ παλιός ο χώρος, οπότε υποθέτω ότι παλιά δεν υπήρχε καμία απολύτως διαφορά μεταξύ πριζών τηλεφώνου και ρεύματος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.