PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρωμή διαδικτυακής συνδρομής μέσω λογαριασμού τηλεφώνου



Kerberos_
08-10-09, 13:56
Καλησπέρα.
Είχαμε με έναν κολλητό μου μια απορία και σκεφτήκαμε να ξεκινήσουμε αυτο το θέμα.
Η ερώτηση είναι η εξής:

Είναι δυνατόν να πληρωθεί μια συνδρομή σε οποιαδήποτε διαδικτυακή υπηρεσία μέσω του τηλεφωνικού λογαριασμόυ που λαμβάνουμε απο τον οτε ;

Θα δώσω ενα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.

Θέλω να κατεβάσω ενα DVD απο το διαδικτυο σε οποιαδηποτε μορφη(mpg κλπ) αλλά αυτο το DVD κοστίζει ενα "Χ" ποσό...Αντί της χρήσης πιστωτικής κάρτας,υπαρχει η δυνατότητα να χρεωθώ το ανάλογο ποσό στον λογαριασμό που έρχεται καθε 2μηνο απο τον οτε ;

Εαν κάποιος κατάλαβε τι εννοώ παρακαλώ ας απαντήσει...


p.s: sorry αν γραφω σε λαθος section :hmm::hmm:

kover
08-10-09, 14:33
Χμμ. Θεωρώ πως όχι, εκτός αν κάποια υπηρεσία συνεργάζεται με τον ΟΤΕ (που εγώ προσωπικά δε ξέρω καμία τέτοια). Γενικότερα αυτό το τρόπο πληρωμής υπηρεσιών/προιόντων δε το έχω δει στην Ελλάδα.

Kerberos_
08-10-09, 14:40
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....Τέλος μια ακόμη ερώτηση άσχετη με το θέμα αλλά θα την κάνω εδώ για να μην ξεκινήσω άλλο topic...Μέσω της IP μπορεί να γίνει ταυτοποίηση στοιχείων χωρίς την συγκατάθεση του ISP ;

christakoss
08-10-09, 15:29
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....Τέλος μια ακόμη ερώτηση άσχετη με το θέμα αλλά θα την κάνω εδώ για να μην ξεκινήσω άλλο topic...Μέσω της IP μπορεί να γίνει ταυτοποίηση στοιχείων χωρίς την συγκατάθεση του ISP ;

αν έχεις κάνει κάτι παράνομο μετα απο καταγγελία μπορούν να σε εντοπίσουν..Αν βεβαια δώσει συγκατάθεση ο πάροχος..

vamvakoolas
08-10-09, 16:12
εχεις μεινει πισω...
αλλαξε ο νομος περι απορρητου, αρκει αποφαση εισαγγελεα μετα απο αιτημα διωκτικων αρχων. Το αιτημα απο εταιριες (πιο πολυ τηλεφωνιας) για προσωπικα δεδομενα και παρανομια πρωτοβαθμια....ουτε καν συζητηθηκε:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.