PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΙΑΓΡΑΦΗ greeklish μηνυμάτων από 01/01/2004...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

psyxakias
20-12-03, 21:41
Καλησπέρα,

Ύστερα από 8 μήνες από την παράκληση που έκανε ο eMPiRe τον Απρίλιο 2003 για χρήση ελληνικών χαρακτήρων, αποφασίσαμε να καταργηθούν τα greeklish από το forum. Αυτό θα ξεκινήσει να ισχύει από την Πέμπτη 01/01/2004 και ώρα Ελλάδος 12:00 πμ (00:00).

Από σήμερα και στο εξής θα αναγράφεται ένα μήνυμα στα posts με greeklish που θα ενημερώνει τους χρήστες ότι όσα μηνύματα μετά την 01/01/2004 χρησιμοποιούν greeklish, θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Ο λόγος ύπαρξης αυτού του μηνύματος είναι για να βοηθήσει τους χρήστες να συνηθίσουν σταδιακά ότι πρέπει να γράφουν τα μηνύματά τους με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeklish.

Προσπαθήστε να καταλάβετε ότι ο λόγος δεν είναι να σας επιβάλλουμε πως θα γράφετε, αλλά το ότι το forum απευθύνεται κυρίως σε έλληνες χρήστες σχετικά με τις ADSL υπηρεσίες και γενικότερα τις Internet υπηρεσίες στην Ελλάδα. Ως γνωστόν αρκετά άτομα δεν είναι εξοικειωμένα με τα greeklish με αποτέλεσμα να σπαταλούν άδικο χρόνο να τα διαβάσουν. Επίσης είναι περιττό να γράφουμε σε greeklish, εφ’ όσον δεν υπάρχει κάποιος λόγος πλέον.

Τέλος, θα ήταν αξιόλογο αν με το νέο έτος προσπαθήσουμε όλοι να είμαστε λιγότερο επιθετικοί προς άλλα άτομα που έχουν αντίθετη άποψη από εμάς σε κάποια θέματα. Καθώς επίσης και να μην υπάρξουν περαιτέρω φανατισμοί με τους ISPs.

Eυχαριστούμε για την κατανόησή σας όσον αφορά το θέμα με τα greeklish.

Καλές Γιορτές.

Lord_British
20-12-03, 22:43
Αν και γραφω μονο με ελληνικα,το μονο που εχω να πω ειναι οτι η συγκεκριμενη αποφαση ειναι απαραδεκτη.Ο καθενας πρεπει να εχει το δικαιωμα να γραφει οπως θελει.Και αλλα ελληνικα φορουμ με πολλαπλασιους χρηστες ουτε που θιγουν το συγκεκριμενο θεμα.

π.χ Το Myphone(ενα απο τα μεγαλυτερα ελληνικα φορουμ) δεν απευθυνεται σε ελληνες;

Εγραψες: Ο λόγος ύπαρξης αυτού του μηνύματος είναι για να βοηθήσει τους χρήστες να συνηθίσουν σταδιακά ότι πρέπει να γράφουν τα μηνύματά τους με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeklish.

Ποιοι ειστε εσεις που θα επιβαλλεται με τι χαρακτηρες θα ΠΡΕΠΕΙ να γραφουν οι χρηστες.Νομιζω οτι πραγματικα ειστε σε λαθος δρομο.

Κλεινοντας θελω να προτεινω και στα αλλα μελη να αντιδρασουν.Αν δεν θελει να αντιδρασει κανεις μπορω να συνεχισω να διαμαρτυρομαι μονος μου.

Αν και γραφω παντα με ελληνικα(οπως εγραψα και στην αρχη) και το συγκεκριμενο θεμα δε θα επρεπε να με αγγιζει,διαφωνω καθετα με το πνευμα(αλλα και την ουσια της αποφασης)


Φιλικα

Axilleass
20-12-03, 23:23
Lord_British Διαβασε εδω και παω στοιχημα οτι θα καταλαβεις...

Τα μελη αν αντιδρασουν, πρεπει να το κανουν για τις ανθελληνικες αποψεις που διατυπωνονται απο ορισμενους και οχι για τις καθολα ορθες ενεργειες των mods.

Οσο για το "ποιοι ειστε εισεις που επιβαλετε..κλπ.." Ειναι απολυτο δικαιωμα των δημιουργων και υπευθυνων ενος φορουμ να επιβαλουν οποιο κανονισμο κρινουν απαραιτητο. Ειναι σαν να πω οτι εγω σπιτι μου δεν επιτρεπω οι επισκεπτες να κανουν κατι που με ενοχλει (πχ. να βριζουν ή να μιλουν φωναζοντας) σπιτι μου ειναι, οτι θελω κανω. Το πολυ-πολυ σε οποιους κακοφανει να μην με ξαναεπισκεφτουν.
Εδω εμεις ειμαστε επισκεπτες, και ο Empire με τους mods ειναι οι οικοδεσποτες μας.. Αυτοι λοιπον θετουν τους κανονες... και μεχρι τωρα τα πανε πολυ καλα.
Τους αξιζουν θερμα συγχαρητηρια για την δουλεια που εχουν κανει και την χαιρομαστε ολοι μας.

psyxakias
20-12-03, 23:26
Αγαπητέ Lord_British,

Οι αντιδράσεις ήταν και θα είναι αναμενόμενες. Το θέμα είναι ότι ο λόγος που γίνεται αυτό είναι καθαρά στο να βοηθήσει τους χρήστες που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία διαβάζοντας greeklish και τους κουράζει αφάνταστα να τα διαβάσουν. Για να καταλάβεις πόσο κουραστικό, παρακολούθησε κάποιον που δε γνωρίζει να διαβάζει τα greeklish πόσο θα παιδευτεί στο να βγάλει νόημα. Πέρα από αυτό είναι και ζήτημα καλαισθησίας, εκτός και η άποψη σου είναι ότι τα greeklish είναι πιο εμφανισιακά από την Ελληνική γλώσσα.

Ακόμα και εμένα δυσκολεύουν πολλές φορές στην ανάγνωση και ας τα έχω συνηθίσει τόσα χρόνια κυρίως λόγο IRC. Και να φανταστείς ότι επί χρόνια έγραφα μέχρι και τα SMS με greeklish μέχρι που σταμάτησα λόγω των παραπόνων που άκουγα από τους παραλήπτες αφού ήταν τόσο δυσανάγνωστα.

Σχετικά με την αναφορά σου στα άλλα forum, δεν νομίζω να είπε κανείς ότι το ADSLGR προσπαθεί να ακολουθήσει ή να αντιγράψει άλλα "μεγαλύτερα Ελληνικά φορουμ" (όπως ανέφερες); Και φυσικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος έγγραφος ή άγραφος κανόνας που να λέει ότι πρέπει να ακολουθούμε πιστά τις ενέργειες και τους κανόνες των άλλων forum.

Επίσης, επειδή το ADSLGR σέβεται τους χρήστες του δεν οριστικοποίησε αυτή την αλλαγή αμέσως αλλά αντίθετα είχαν αρχίσει να γίνονται ανακοινώσεις και θερμές παρακλήσεις από τον Απρίλιο (πριν 8 μήνες) που ενημέρωναν τους χρήστες. Και ο λόγος του "προειδοποιητικού μηνύματος" που θα εμφανίζεται τώρα σε όσους πληκτρολογούν με greeklish είναι ακριβώς επειδή θέλουμε να υπάρξει σταδιακή αλλαγή για να μην υπάρξουν παράπονα των χρηστών που δεν θα γνωρίζουν για ποιο λόγο εξαφανίζονται τα μηνύματα με greeklish από 01/01/2004 χωρίς προειδοποίηση.

Ευχαριστώ.

tolisp
20-12-03, 23:34
H apofasi einai swsti an dextoume san dedomeno oti "diko sas einai to forum oti thelete to kanete" - lipamai eilikrina gia mia toso paranoiki kata tin gnwmi mou apofasi alla sebomenos tin apofasi tou idioktiti tou forum dilwnw oti apoxwrw.
An kapoios exei tis gnwseis kai ton xrono na kanei ena adsl forum san afto pou na sebetai to dikaiwma tou opoioudipote na ekfrazetai me ton tropo pou ekfrazetai i pleiopsifia twn xristwn tou internet (gia na min anaferw ta SMS) tha xarw poli na me enimerwsei eite sto mail mou eite me PM to opoio kai tha diatirw mexri kai 31/12/2003 pou oi idioktites aftou tou forum apofasisan oti prepei na figw apo edw.
Efxaristw pou anektikate ta "disanagnwsta" greeklish mou gia mia akoma fora.
Filika

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

psyxakias
20-12-03, 23:49
Καλησπέρα tolisp,

Είχα διαβάσει την άποψή σου που συγκεκριμένα μεταξύ άλλων ανέφερες ότι είσαι από τους 'υπέρμαχους της αντικατάστασης του Ελληνικού αλφάβητου από το Λατινικό' και ήμουν σίγουρος ότι θα ανταποκρινόσουν.

Μα είμαστε σοβαροί; Εδώ έχουν γίνει άπειροι αγώνες να μην χαθεί η Ελληνική γλώσσα και έρχεσαι και λες ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΜΕ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ;

Μήπως θέλεις πέρα από το αλφάβητο να καταργηθεί και ολόκληρη η γλώσσα και να να αντικατασταθεί με την Αγγλική; Μετά να αλλάξουμε και το όνομα της χώρας από Ελλάδα σε Αγγλία;

Δηλαδή το ελάχιστο αίσθημα Ελληνισμού να έχει κάποιος, θα πρέπει να καταλάβει ότι αυτό είναι το πιο κάκιστο, αισχρό και απαράδεκτο πράγμα που άκουσε ποτέ.

Η άποψη σου είναι σεβαστή αλλά είμαι φανερά συγκλονισμένος ακούγοντας κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ.

blizard
20-12-03, 23:59
Εγω νομιζω οτι θα κανετε κακο παρα καλο οταν ειστε τοσο απολυτοι..

Πεστε οτι απαγορευονται τα greeklish σε μυνηματα πανω απο 5 γραμμες τουλαχιστον.
Γιατι και δεν θα ενοχλουνε τοσο αλλα και δεν θα κοψετε τον λογο σε καποιους που για διαφορους λογους θα επιμενουν παντα στα greeklish.

ermis333
21-12-03, 00:09
tolisp Η αντικατάσταση του ελληνικού αλφαβήτου από το "λατινικό" ξέρεις από ποιους ΠΡΟΔΟΤΕΣ προωθείτε;;;;; ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ αυτοί που προωθούν τέτοιες ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΕΣ κινήσεις;;;;;


Διάβασε κανα σοβαρό βιβλίο για την ελληνική γλώσσα και γραφή και μετά θα καταλάβεις ότι αυτά που λένε οι "δικοί σου" είναι αρλούμπες!!! (με το συμπάθειο) :wink:

psyxakias
21-12-03, 00:11
ermis333,

καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου γιατί πίστεψέ με και εγώ από τα ρούχα μου βγήκα, αλλά προσπάθησε να χαμηλώσεις τους τόνους.

Ευχαριστώ.

Axilleass
21-12-03, 00:31
Συμφωνωντας απολυτα -για μια ακομα φορα ! - με τον psyxakia, να πω οτι σε καμια περιπτωση δεν εκφραζεται η πλειοψηφια των Ελληνων χρητων του internet με greeklish. Παλαιοτερα ισως ναι, γιατι δεν γινοταν αλλιως, αλλα τωρα οχι. Επισεις ολοι μας φιλοδοξουμε να εξαπλωθει το ιντερνετ στην Ελλαδα (απαραιτητο και για την μειωση των τιμων, και την καλυτερευση των υπηρεσιων, προγματα για τα οποια ολοι μαχομαστε) και να συμμετεχουν σε αυτο ολες οι ηλικιακες και κοινωνικες ταξεις της χωρας μας. Η μανα του ταδε να μην τρεχει σαν την τρελη στο σουπερ μαρκετ (επιβαρυνοντας και το κυκλοφοριακο) αλλα απο το γραφειο της ή το σπιτι να παραγγελνει στο το site του σουπερ μαρκετ. Ο παπους του δεινα να μην παει πρωι-πρωι στο περιπτερο (τον πονανε και τα αθριτικα του :) ) να μπορει να διαβασει απο το ιντερνετ την εφημεριδα του ή να βρει εκεινο το θεμα που τον ενδιαφερει.. και η θεια του να μπει στην σελιδα του θεατρου για να κλεισει εισητηρια για την Κυριακη το βραδυ...
Σκεφτεται κανεις απο τους υπερμαχους των greeklish πως θα αντιδρασουν ολοι αυτοι αν στην πρωτη τους επαφη με το ιντερνετ αντικρισουν αυτη την -για εκεινους- ακαταλαβιστικη γλωσσα ?? Δεν θα αισθανθουν οτι αυτο το πραγμα δεν ειναι φτιαγμενο για αυτους ?? Εκτος και θελετε το ιντερνετ να ειναι αποκλειστικοτητα μιας μεριδας ΔΗΘΕΝ τεχνοκρατων και μονο αυτοι να το χρησιμοποιουν.

Και γιατι παρακαλω πρεπει να σεβασουμε εμεις τα δικαιωματα αυτων με το τοσο παραξενο και αδικοιολογητο καπριτσιο, και να μην σεβαστουν εκεινοι το δικο μας που ειναι απειρως λογικοτερο. Να μπορουμε να διαβαζουμε στην χωρα μας, πραγματα γραμμενα απο συμπατριωτες μας, στην γλωσσα μας.

Και αυτο να μπορουν να το κανουν και τα παιδια μας, και τα εγγονια μας..

Axilleass
21-12-03, 00:45
ermis333 οπως με εβρισκαν συμφωνο αυτα που εγραφες για τις dsl, ετσι και παλι συμφωνω με τις θεσεις και την αγανακτηση σου.. Ξερω οτι δεν ταιριαζουν στο φορουμ ουτε οι επιθετικοι τονοι, ουτε η περαιτερω ενασχοληση με το θεμα.
Απο την αλλη ομως καποιος πρεπει να τους τα πει για να ξυπνησουν απο την λιθαργο που τους εχουν υποβαλει....

Ας προσπαθησουμε ολοι να μην δωσουμε συνεχια..

Υ.Γ. εγω εγκατεστησα ηδη ενα μικρο utility, πολυ χρησιμο.. λεγεται greeklish killer ! :) αυτο σβηνει το αποραδεχτο και ανθελληνικο κειμενο απο την οθονη, ωστε να μην ταλαιπωρουνται τα ματια και τα νευρα μου αδικα.. :)

psyxakias
21-12-03, 00:48
Axilleass,

Να υποθέσω ότι αστιεύεσαι όσον αφορά το greeklish killer, χεχεχ. :lol:

Αν πάλι πράγματι έχεις κάτι τέτοιο, LINK!!!

Ευχαριστώ.

Axilleass
21-12-03, 00:55
χαχαχααα psyxakias.. δυστυχως.. Απο γλωσσες προγραμματισμου δεν ειμαι τοσο ικανος.. μονο με λιγη java καταπιανομαι για τις ιντερνετικες μου ασχολιες.. :)
Καλα θα ηταν..

Ομως υποσχομαι να ενημερωσω μολις κυκλοφορισει κατι τετοιο.. :) :)

psyxakias
21-12-03, 00:57
Χεχεχεχε ΟΚ

Καληνύχτα, πάω για ύπνο :)

Axilleass
21-12-03, 00:59
Καληνυχτα.. ακολουθω κι εγω.. το παρακαναμε αποψε....

holy
21-12-03, 01:52
Siga re paidia ntaksi ena forum einai pws tin exete dei lol Ena forum gia na boi8isei ligo ti katastasi me to dsl ntaksi boi8ise oso mporouse pirame auto pou 8elame ok kai twra arxizei siga siga kai sobareuei logiko einai.. Egw pantos apo ekei pou eblepa kathe mera 5-6 fores to adslgr(otan eixa isdn) twra apla erxomai mia fora ti bdomada etsi gia na dw kana neo tipota perissotero..
O ka8enas Admin loipon exei to dikaiwma na ballei oti orous 8elei stin idioktisia tou, i antidrasi me auti tin apagoreusi den einai logiki.. Apo ti stigmi px pou emena den mou epitrepou na grafw se greeklish epeidi etsi exw sini8isei tosa xronia anagkastika (kiriws logo kolobarematos) tha stamatisw na grafw post sto public einai toso aplo kai polloi to idio tha kanoun .. kai an xreiastei apla tha stelnw minimata se pm me greeklish idio pragma einai ekei pou 8es na rwtiseis/boi8iseis kapoion..

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

PALADIN
21-12-03, 07:31
Εγώ θα ήθελα να συγχαρώ το Φόρουμ καί τους υπεύθυνους για την απόφαση αυτή.

SSB
21-12-03, 07:39
Καιρός ήταν να γίνει. Αν και ειλικρινά δεν συμπαθώ, όπως και κανένας φαντάζομαι, τις απαγορεύσεις, είμαι υπέρμαχος αυτής της απόφασης αδιαφορώντας για τα κίνητρα, τις αντιδράσεις και τις οποιεσδήποτε ιδεολογικές βάσεις του όλου θέματος.
Πραγματικά δεν βρίσκω τίποτα που να δικαιολογεί την χρήση των greeklish, πέραν ίσως της συνήθειας. Συνήθεια που κάπως όμως αποκτήθηκε άρα μπορεί και να αποβληθεί.
Προσωπικά, σαν τεχνικός επί είκοσι χρόνια, είμαι αντίθετος σ'αυτούς που χάριν της Ελληνικής, "δολοφονούν" τεχνικές ορολογίες, προγράμματα κ.λ.π. "Ελληνικοποιώντας" τα πάντα. Πιστεύω ότι η χρήση της Αγγλικής ορολογίας είναι επιβεβλημένη στις θετικές επιστήμες, όπως και η Λατινική στην Ιατρική ή η Ελληνική στην Ιστορία και στη Θεολογία.
Αυτό όμως σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει, ότι στην καθημερινότητα θα πρέπει να μιλάμε και να γράφουμε σε άλλη γλώσσα και ειδικά σε κάποια που δεν υπάρχει.
Θα προτιμούσα να διαβάζω μηνύματα στην Αγγλική γλώσσα και όχι απλά σε greeklish αντί αυτών των "ορνιθοσκαλισμάτων".

Ένα μπράβο λοιπόν από εμένα στον admin και στους moderators.

gy
21-12-03, 08:42
Παιδιά ο Axilleass έχει απόλυτο δίκιο. Ήδη πολύς κόσμος μη ενημερωμένος μας κατηγορεί για ελιτισμό ας μην τους δώσουμε και άλλη μιά αφορμή. Αν ο παππούς μπει στο Internet θα μας νομίσει όργανα του 666 με αυτά τα γράμματα που θα διαβάσει. Λοιπόν αν θέλετε την Λουκά στο forum μας συνεχίστε τα greekeglish. :mrgreen:

psyxakias
21-12-03, 08:44
I dont want pap... Pap is a killer... OUUU 666!!!!OUUU Antichrist!!!!

PAPA GO HOME. χαχαχαχαχα

Λουκά RULES

epikouros
21-12-03, 09:03
Επιτέλους τέλος.
Συμφωνώ με την άποψη ότι η χρησιμοποίηση greeklish είναι και κουραστική για τον αναγνώστη αλλά και αντιαισθητικό θέαμα.
Ακατανόητη η τόση αντίδραση από ανθρώπους νέους που ασχολούνται με την τεχνολογία.
Το παραμύθι με την συνήθεια πρέπει να τελειώσει.

Από Δεκέμβρη 1995 με την εμφάνιση των Windows 95 όλοι οι υπολογιστές έχουν την δυνατότητα για ελληνικό κείμενο χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα (μην αναφερθώ σε υπολογιστές mac, αφού λοιπόν όλοι είσαστε τόσο παλιοί!!).
Μα έχουν περάσει 8 χρόνια!!
Δεν συνηθίσατε ακόμη ή δεν θέλετε να γράψετε σωστά τελικά;
Αναριωτιέμαι "Ποιός είναι ο συντηρητικός;"
Υ.Γ.
Ζητώ συγγνώμη για το "ύφος" αλλά εδώ προσβάλλεται και η δημοκρατική μας πεποίθηση!
Ανήκουστο για Έλληνες!

Axilleass
21-12-03, 09:06
O SSB εθεσε πολυ καλα το θεμα..

holy προσπαθηστε να καταλαβετε.. Το internet τα περασμενα χρονια -στην Ελλαδα τα "περασμενα χρονια" ειναι σχετικα προσφατα :) - ηταν ακομα σε ..νηπιακα σταδια.
Τα greeklish ηταν λοιπον αναγκη και οχι προτιμηση, συνηθεια, ή πεισμα και σιγουρα με καμια ιδεολογικη βαση. Απλα οι servers δεν υπαστηριζαν Ελληνικα, Τα pc των χρηστων δεν εβλεπαν τα περισοτερα Ελληνικα, χαμος στις κωδικοσελιδες και στις γραμματοσειρες. Ηταν λοιπον αναγκη. Η εγραφες με greeklish ή δεν εγραφες καθολου.
Σημερα δεν συμβαινει τιποτε τετοιο. Τα Ελληνικά υποστηριζονται παντου, τουλαχιστον μεσα στην χωρα μας.

Επειτα, εμεις οι ηδη -και παλαιοτεροι- χρηστες (οχι ναρκωτικων :) οι αλλοι.. ξερεις :) ) ειμαστε που αναλογα με την χρηση που θα κανουμε στο ιντερνετ, θα θεσουμε τους κανονες χρησης του και θα διδαξουμε στους νεους χρηστες τον τροπο χειρισμου του, αλλα και συμπεριφορας μεσα σε αυτο.
Το ιντερνετ δεν ειναι ενας τροπος επικοινωνιας για λιγους. Ειναι για ολους τους Ελληνες -μια και εδω εξεταζουμε το τροπο γραφης στην χωρα μας- των οποιων η γλωσσα ειναι η Ελληνικη.
Δεν θα σε ικανοποιησει αν ο πατερας σου (συγνωμη, δεν ξερω και την ηλικια σου.. ισως να εισαι εσυ ο πατερας.. :) αλλωστε μεταφορικα το λεω..) σου πει ενα απογεμα.. Ξερεις.. οταν ελειπες το πρωϊ, ανοιξα το υπολογιστη σου , και με τον τροπο που μου εχεις δειξει, μπηκα σε αυτο το dslgr , να δω τι γινεται.. γιατι ψαχνομαστε στο γραφειο μηπως και βαλουμε dsl.. Δεν θα σε χαροποιησει αυτο ?? Η προτιμας να να σου πει : μπηκα αλλα δεν καταλαβα τιποτα ! πως τα γραφουν ετσι εκει μεσα ?? ξενοι ειναι ?? Μπες και πες μου σε παρακαλω αυτο που ψαχνω, γιατι δεν βγαζω ακρη !

Οι νεωτεροι θα βαδισουν πανω στα δικα μας τα χναρια. Αν θελουμε λοιπον το ιντερνετ να ειναι για ολους πρεπει τα βηματα μας να ειναι πανω σε ενα δρομο ευκολο και διαβατο απο ολους.

Ενα ακομα.. αν συνηθισουμε να γραφουμε σε greeklish που θα μας βοηθησει στις εκτος ιντερνετ ασχολιες μας ?? Πουθενα ! ισα-ισα.. θα μας δυσκολεψει. Οταν εγγραφα σε greeklish ξερεις ποσο δυσκολο μου ηταν να γραψω Ελληνικα στο word ? Αντι ω πατουσα w (και φυσικα μια και ηταν στα Ελληνικα εβγαινε ς )
αντι θ 8 , αντι ξ 3 ! και παει λεγοντας.. και αντε να διορθωνεις.. και φτου κι απ'την αρχη.. Μεχρι και λογιστικα αρθρα (λογιστης ειμαι) παραλιγο να κανω σε greeklish !
Και τωρα που χαριν ταχυτητας γραφω ατονα (θα προσπαιησω να το αλλαξω.. ) παλι με δυσκολευει οταν θελω να γραψω μια επιστολη πχ και μου ριχνει τη ταχυτητα πληκτρολογησης κατω απο το μισο...
Δεν ειναι καλυτερα να συνηθισουμε κατι που θα μας χρησιμευει παντου, και να γραφουμε ΣΩΣΤΑ και με καταπληκτικες ταχυτητες οπου χρειαστει ??

Axilleass
21-12-03, 09:07
ωχχχ ! εγω το εγραψα ολο αυτο ??!!!!!! Παναγια μου !! sorry..!


gy χαχααα.. ναι.. εμενα παλιοτερα με ειχαν απειλησει στα ισα με εξορκισμο ! :) :)

Μια συναδελφος, που με ειδε να γραφω ετσι σε ενα chat πηγε και εφερε το θερμομετρο νομιζοντας οτι κατι σοβαρο μου συμβαινει με την σωματικη και την ψυχικη μου -ιδιως ! - υγεια :) :)

Epikouros σωστα το θετεις περι αποδοσης συντηριτισμου σε λαθος ατομα..

Psyxakias.. pls.. οχι η Λουκα στο φορουμ... :) Μην εγκρινετε την εγγραφη της.. Θα ειναι καταστροφικο.. :)

Sofos
21-12-03, 11:10
Εγώ πάντως για άλλη μια φορά σας λέω ότι... ΣΥΜΦΩΝΏ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

Ώραίοι ρε παιδιά, αν και ήδη προκαλεί πολλές αντιδράσεις, καλά κάνετε!!!

ermis333
21-12-03, 11:36
Καιρός ήταν να γίνει. Αν και ειλικρινά δεν συμπαθώ, όπως και κανένας φαντάζομαι, τις απαγορεύσεις, είμαι υπέρμαχος αυτής της απόφασης αδιαφορώντας για τα κίνητρα, τις αντιδράσεις και τις οποιεσδήποτε ιδεολογικές βάσεις του όλου θέματος.
Πραγματικά δεν βρίσκω τίποτα που να δικαιολογεί την χρήση των greeklish, πέραν ίσως της συνήθειας. Συνήθεια που κάπως όμως αποκτήθηκε άρα μπορεί και να αποβληθεί.
Προσωπικά, σαν τεχνικός επί είκοσι χρόνια, είμαι αντίθετος σ'αυτούς που χάριν της Ελληνικής, "δολοφονούν" τεχνικές ορολογίες, προγράμματα κ.λ.π. "Ελληνικοποιώντας" τα πάντα. Πιστεύω ότι η χρήση της Αγγλικής ορολογίας είναι επιβεβλημένη στις θετικές επιστήμες, όπως και η Λατινική στην Ιατρική ή η Ελληνική στην Ιστορία και στη Θεολογία.
Αυτό όμως σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει, ότι στην καθημερινότητα θα πρέπει να μιλάμε και να γράφουμε σε άλλη γλώσσα και ειδικά σε κάποια που δεν υπάρχει.
Θα προτιμούσα να διαβάζω μηνύματα στην Αγγλική γλώσσα και όχι απλά σε greeklish αντί αυτών των "ορνιθοσκαλισμάτων".

Ένα μπράβο λοιπόν από εμένα στον admin και στους moderators.


SSB γενικά δεν θα διαφωνίσω με την ουσία των όσων λές...αλλά τόσο στις Θετικές επιστήμες όσο και στις Ιατρικές- Ιστορικές κυρίαρχη είναι η ελληνική γλώσσα ΜΑΚΡΑΝ....και αυτό γιατί αν το 60-70% της Αγγλικής σύμφωνα με το Αγγλικό Λεξικό της Οξφόρδης αποτελείται από λέξεις με ελληνική ρίζα τότε γιατί μιλάμε?

Υπάρχει ένα βιβλίο Η/Υ και ελληνική γλώσσα το οποιό κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Γεωργιάδη (το έχει γράψει ενας κορυφαίος καθηγητής Πανεπηστημίου στο Αμέρικα :wink: ) και εξηγεί πλήρως...την απόλυτη συμβατότητα της ελληνικής γλώσσας με τους Η/Υ!!!!

Μάλιστα για να μπείς στα υψηλά κλιμάκια της Microsoft ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις αρχαία ελληνικά...(η αγγελίες που το ζητάγαν αυτό είχαν δημοσιευτή παλιότερα και στον ελληνικό τύπο)

Αυτό συμβαίνει γιατί η ελληνική γλώσσα-γραφή είναι στηριγμένη στα Μαθηματικά...μάλιστα τώρα δοκιμάζονται συστήματα όπου δεν χρησιμοποιείται η Δυαδική κωδικοποίηση αλλά μόνο ελληνικά τα οποία οι Η/Υ (οι συγκεκριμένοι) τα αντιλαμβάνονται πλήρως!!!!

Επίσης μερικοί όροι είναι ήδη ελληνικοί και δεν το γνωρίζουμε (γιατί πολύ απλά δεν τους χρησιμοποιύμε πια)

Το κακό δεν είναι αντί για screen να λες Οθόνη ή αντί για Keyboard να λές Πληκτρολόγιο!!!΄Παρά μόνο η Υπερβολή όπως πχ αντί για ADSL να λές ΑΡΥΣ!!!

Όταν υπάρχει η αντίστοιχη λέξη στην γλώσσα σου δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε την ξένη!!!!

:lol: :lol:

Dreamkid
21-12-03, 11:46
Psyxakias wrote


Το θέμα είναι ότι ο λόγος που γίνεται αυτό είναι καθαρά στο να βοηθήσει τους χρήστες που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία διαβάζοντας greeklish και τους κουράζει αφάνταστα να τα διαβάσουν

μηπως θα επρεπε να μπειτε στον κόπο να σκεφτειτε οτι κάποιοι απο εμας δυσκολευονται αφανταστα να ακολουθήσουν το ελληνικο αλφαβητο με τους τονισμους σε καθε λέξη, όσον αφορα το πόστινγκ στο φορουμ? με αλλα λογια, αυτοι που διαβαζουν γκρίκλις exoyn μεγαλύτερο προβλημα, απο αυτους που δeν εχουν συνηθήσει να γραφουν σε Ελληνικό τεξτ :?: ε μην τρελλαθουμε τελειως, δεν το νομιζω αυτο......... :P

Δικαίωμα σας να κάνετε στο φορουμ σας ότι θέλετε (μέσα σε δημοκρατικά πλαισια όμως) , όπως και δικαίωμα μας να εκφραζόμαστε και εμεις με τον τροπο που θέλουμε................ :|

με όλον τον σεβασμο προς τους μοντερέιτορς και τους αντμινιστρέιτορς αυτου του διάσημου στον Ελληνικο κυβερνοχώρο σάιτ, μια παράκληση..............μην αφηνετε καποιες προσωπικες αποψεις των λίγων να καταστρέπσουν, ότι τόσους μήνες εδω μεσα πάλευαν οι πολλοί για να το καταφερουν :roll: .

μερσι που με διαβάσατε.

Lord_British
21-12-03, 11:57
Τα επιχειρηματα σας ειναι σαθρα φιλοι μου.

Αν θελω να γραψω ενα βιβλιο,φυσικα και δεν θα το γραψω σε greeklish αλλα σε ελληνικα.Αν θελω να στειλω ενα γραμμα ή αν θελω να συνταξω μια επιστολη επισης.Το να με υποχρεωνεται ομως με το ζορι να γραφω με τον τροπο που εσεις θελετε σε ενα φορουμ ειναι κατα την αποψη μου αδιανοητο.Σε λιγο θα μας πειτε οτι πρεπει να πλενουμε και τα χερια μας πριν πιασουμε το πληκρολογιο.

Προσωπικα προτιμω ενα δυσαναγνωστο ποστ που θα με βοηθησει αμεσα,παρα ενα ποστ που μπορει να μη γινει καθολου.Καποιοι ισως δεν εχουν ελληνικες γραμματοσειρες στους υπολογιστες τους,ισως δεν εχουν και δικαιωματα διαχειριστη ωστε να μπορουν να τις προσθεσουν.Σε καποιους ισως αρεσει να κανουν ποστ μεσα απο το κινητο τους.Υπαρχουν πολλες ακομα κατηγοριες χρηστων που αποκλειονται με αυτη την αποφαση.Εστω και ενας τετοιος χρηστης να υπαρχει εδω μεσα,ειναι απαραδεκτο να τον φιμωνουμε.

Τελειωνοντας θελω να πω οτι αν νομιζεται οτι με τετοιες αποφασεις θα ανεβει το επιπεδο στο φορουμ ειστε απλα γελασμενοι.Η ποιοτητα των χρηστων και αυτων που γραφουν ανεβαζει το επιπεδο,και οχι οι χαρακτηρες που χρησιμοποιουν.Οι κολακειες και η αναμασηση αυτων που γραφουν οι mods απο ορισμενους επισης δεν βοηθαει καθολου.


Ηθελα να γραψω με ακομα πιο σκληρο υφος αλλα δεν το εκανα λογω των ημερων.


Φιλικα

epikouros
21-12-03, 12:23
Τι παγκόσμια καινοτομία φίλε Lord_British!
Ο καθένας σε τούτη τη χώρα να γράφει αναλόγως με ό,τι του αρέσει.
Με την ίδια "δημοκρατική αρχή" λοιπόν θα μπορούσε και άλλος να πει "εγώ αποφασίζω ότι τα βιβλία θα τα γράφω με greeklish και τα ηλεκτρονικά μηνύματα με ελληνικά" και ο δεύτερος " Ναι, εγώ λοιπόν, τα βιβλία και τα μηνύματα θα τα γράφω με ελληνικά αλλά την παραδοσιακή μου αλληλογραφία θα τη γράφω με greeklish".

Το επίπεδο ενός λαού δεν ανεβαίνει με ... αποφάσεις φίλε Lord_British και δεν πιστεύω ότι είναι αυτός ο στόχος των διαχειριστών.
Το επίπεδο κατακτιέται από τον καθένα προσωπικά και λόγω αυτού του κόπου του καθενός παραμένει αδιαπραγμάτευτο. Η αναμάσηση επιχειρημάτων αστήρικτων μάλλον αλλού πρέπει να απευθυνθεί.

Χαίρομαι λοιπόν για το επίπεδο που κρατάς και το "μαλακό ύφος" λόγω των ημερών!

PALADIN
21-12-03, 12:42
Ο ermis333 έχει δίκιο, έτσι ακριβώς είναι.

---------------------------------------------------

Ολοι μας ξέρουμε ότι τα Greeklish ήταν μία αναγκαστική τερατογέννεσης που εξυπηρέτησε κάποιες ανάγκες παλαιότερα.

Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν Greeklish αντιδρούν για λόγους γοήτρου.

Πάντως οι administrators έχουν το δικαίωμα καί την υποχρέωση να επιβάλλουν Ορους για την χρήση του φόρουμ καί δεν είναι καθόλου αντδημοκρατικό να θέλουν να αποκλίσουν τα Greeklish, ίσα-ίσα τα Greeklish σαν μία τερατογέννεση πρέπει να πάψει να υπάρχει.

nEC
21-12-03, 12:48
Signomi,mia parklisi....mhpws mporeite na metafrasete kai ta mynhmata tou forum sta agglika giati ta ellinika den ta polykatelabainw!!!
Alitheia! Ta windows mou einai english...paromoiws kai to kinito mou, opws kai ta sms pou grafw apla kai mono epeidi to proto pliktrologio pou akoumpisa den eixe ellinika! opws epishs kai o prwtos ypologistis pou eixa! fisika kai to prwto kinhto pou agorasa!

Greeklish egrafa stis BBS pou empaina me to 1200bps modem stin analogiki gemati thorivo grammh mou , opws epishs kai sta teleconferences pou sinithizame na milame,opws kai stis perigrafes twn arxeiwn stis filebase pou eixame...Greekglish grafame ta NFO twn demo pou ftiaxname ,sto fido NET pou yphrxe kapote (respect) opws kai greekglish itan ta invitations gia ta demo party pou kaname. Greekglish neurwnes exoun sximatistei sto kentro pliktrologisis kai anagnwrishs eikonokytarwn (PIXEL gamw ti poutanamou!!!) tou egefalou mou giati me greeklish megalwsa... signwmh,TI EINAI AUTA POU LETE!!?!?!?!
Me tetoies apofashs,to mono pou kanete einai na periorisete mia omada xrhstwn apo ton apostolh mynhmatwn sto forum! OK. Ean epishs thelete na tous allaksete sinitheies,hm..xlwmo!!! den mporesan alla pragmata polla xronia tora!

Φυσικά μπορούμε να γραψουμε και ελληνικά! Ναι ,εχουμε και αυτή τη δυνατότητα. Α, τα διαβαζουμε κιόλας! Όσο για τα καλομαθημένα παιδάκια που ήδη βρίσκονται στην 25η σελιδα του "Μαθαίνω το internet σε 30 ημέρες" και κουράζονται τα ματάκια τους διαβάζοντας greekglish, δεν είναι τίποτα...sinitheia...eilikrina! Den tha tous kanei kako...den mou ekane kako sta matia i 12ara cga othoni pou eixa me dot pitch > 1xiliometro.
Isws etsi mporesoun kai anatreksoun me paliotera forum/mails/documets gia na doun pws htan ta pragmata 5-6 xronia prin mpas kai ektimhsoun twra tin 384kbit ADSL grammh pou den "pianei" 384 alla 300 kai klaine sinexeia oli tin ora!
Ti na pw...Axaristia? hm...isws...


ps. mhn diabazete RAM(shmantiko).
ps2. kante ena install to linux gia toulaxiston 1 fora sti zwi sas(asxeto!)
ps3. ta greekglish den tha pethanoun pote...
ps4. to problhma den einai ta greekglish, to problhma einai oi lamers!
ps5. Nikos Dimou suck
ps6. Xronia polla me ligo internet kai polla ksydia!

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

holy
21-12-03, 13:21
Den nomizw na iparxei atomo pou na min katalabainei ta greeklish ektos an einai fito.. Den ti8ete thema pio einai kalitero greek i greeklish.. Giati safws ta prwta einai kalitera.. Ti8ete thema pio einai pio boliko.. Na ka8esai 20 lepta na grapseis kati giati kai mena den maresei na blepw anor8ografa minimata einai teleiws antiais8itika kai deixnei xeirotero apo ena minima me greeklish.. Epeidi loipon protimw na grafw anti gia 20 lepta 2 lepta giauto grafw kai se greeklish kai 8a sinexisw na grafw. Oson afora to oti twra pia ipostirizonte plirws ta ellinika klp safws kai einai etsi opws to lete kai den nomizw nanai douleia panw apo 20 lepta na balleis ellinika se ka8e sistima sigoura.. Alla kai pali einai 8ema "epilogis" sou an tha ta xrisimopoihseis i oxi. Giati an einai etsi oloi osoi kanoun chat px oi germanoi prepei na grafoun me germanikes gramatoseires oi ispanoi me ispanikes kai paei legontas.. Enw praktika oloi xrisimopoioun ta english prosarmosmena sti glwssa tous...


ps: nec file poli swstosss!!!
ps2: DIABASE TA PS TOU NEC

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

DiO
21-12-03, 13:24
Όσο για τα καλομαθημένα παιδάκια που ήδη βρίσκονται στην 25η σελιδα του "Μαθαίνω το internet σε 30 ημέρες" και κουράζονται τα ματάκια τους διαβάζοντας greekglish, δεν είναι τίποτα...sinitheia...eilikrina! Den tha tous kanei kako...den mou ekane kako sta matia i 12ara cga othoni pou eixa me dot pitch > 1xiliometro.
Isws etsi mporesoun kai anatreksoun me paliotera forum/mails/documets gia na doun pws htan ta pragmata 5-6 xronia prin mpas kai ektimhsoun twra tin 384kbit ADSL grammh pou den "pianei" 384 alla 300 kai klaine sinexeia oli tin ora!
Ti na pw...Axaristia? hm...isws...



hahaahhaah και εγω μαζι σου φιλε ;)

καταλαβαινω την κινηση αυτη των αδμινς ;) και γιατι την κανουνε το θεμα ειναι ομως οτι οι πιο πολλοι εδω μεσα εχουμε συνηθισει να γραφουμε σε greeklish για τον απλουστατο λογο οτι ειναι πιο ευκολα και πρακτικα απο το να γραφει κανεις σε ελληνικα .....

και εγω φυσικα προτιμω τα greeklish... αλλα σεβομαι την αποφαση ton mods kai admins!!!

απλα απο 1/1/04 τα ποστ μου εδω μεσα θα ειναι πολυ πολυ λιγοτερα....

ps. μου πηρε 5 λεπτα να το γραψω!!!! με γρεεκλις θα μου επερνε το πολυ 1 λεπτο!!!!!!!!!! :(

personal
21-12-03, 13:29
οι τόνοι θα είναι υποχρεωτικοί;
φαντάζομαι επίσης τα μηνύματα σε αγγλικά θα επιτρέπονται;

Slay
21-12-03, 14:08
Από Δεκέμβρη 1995 με την εμφάνιση των Windows 95 όλοι οι υπολογιστές έχουν την δυνατότητα για ελληνικό κείμενο χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα (μην αναφερθώ σε υπολογιστές mac, αφού λοιπόν όλοι είσαστε τόσο παλιοί!!).
Μα έχουν περάσει 8 χρόνια!!
Δεν συνηθίσατε ακόμη ή δεν θέλετε να γράψετε σωστά τελικά;


ενα μικρο μαθημα ιστοριας: πρωτα απ'ολα οι υπολογιστες δεν ξεκινησαν το 1995 με την κυκλοφορια των windows 95, αν και πολλοι εχουν αυτοι την αποψη, δευτερον δεν τρεχουν ολοι οι υπολογιστες windows, ξερω οτι αυτο ειναι λιγο ακατανοητο για μερικους αλλα πιστεψτε με ειναι αληθεια!!!!, για αυτους τους λογους λοιπον και για διαφορες στο implementation των ελληνικων στα διαφορα λειτουργικα δημιουργηθηκαν τα greeklish, τα χρησιμοποιουσαμε στο chat και στα messageς των BBS, αργοτερα στο Fidonet και στα Fidonet-like δικτυα που στηναμε φιλοι και παρεες, μετα ηρθε το internet και το ΙRC μαζι το e-mail και τα newsgroups, αργοτερα πηγαμε στις mailing lists , και τα τελευταια χρονια εγιναν της μοδας τα web forums, και σε ολα αυτα , ολα τα προηγουμενα χρονια οχι μονο κυριαρχουσαν τα greeklish αλλα εχω δει ακομα και ban απο irc καναλι για την χρησιμοποιηση ελληνικων χαρακτηρων, και τωρα εχουμε το γινεται το αντιθετο, προσωπικα δεν με εκπλησει το γεγονος , απο την στιγμη που πηρε υπολογιστη και η κουτση μαρια, απο την στιγμη πρωτο πραγμα που ειδαν σε υπολογιστη ηταν το start των windows, απο την στιγμη που λενε τα directories , folders , απο την στιγμη που δεν κοπιασαν ποτε για να στησουν ενα mailer για fidonet η ενα terminal για bbs και τα βρηκαν ολα ετοιμα στημενα καθαρα στα windows τους, δεν περιμενω να καταλαβουν γιατι γραφουμε greeklish, γιατι δεν εχει σχεση απλα με θεμα συνηθειας, αλλα με τον τροπο που μπηκαμε και μαθαμε και μεγαλωσαμε μαζι με τους υπολογιστες.

PALADIN
21-12-03, 14:27
slay,

ο epikouros δεν είπε ότι οι υπολογιστές ξεκινησαν το 1995 απλά είπε ότι απο 1995 με win95 οι χρήστες έχουν πρόσβαση σε Ελληνικές Γραμματοσειρές καί άν ήθελαν θα μπορούσανε να τις χρησιμοποιήσουν από τότε.

Εγώ γενικά δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα.
Είναι πράγματι τόσο δύσκολο να μιλάει κάποιος δύο γλώσσες τέλεια;
Την στιγμή που η μία είναι καί μητρική του γλώσσα;

Σιγά την μεγάλη υπόθεση, εδώ υπάρχουν άλλοι που μιλάνε καί γράφουνε 3 καί 4 γλώσσες φαρσί.
Γιατί οι Ελληνες Computer Freaks υποτιμούν τόσο πολύ τις δυνατοτητές τους;

Slay
21-12-03, 14:38
slay,

ο epikouros δεν είπε ότι οι υπολογιστές ξεκινησαν το 1995 απλά είπε ότι απο 1995 με win95 οι χρήστες έχουν πρόσβαση σε Ελληνικές Γραμματοσειρές καί άν ήθελαν θα μπορούσανε να τις χρησιμοποιήσουν από τότε.

mhn apomonvneis apospasmatika tis fraseis moy, apo mono toy ayto den leei tipota alla se synarthsh me ayta poy egrapsa leei.


Εγώ γενικά δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα.
Είναι πράγματι τόσο δύσκολο να μιλάει κάποιος δύο γλώσσες τέλεια;
Την στιγμή που η μία είναι καί μητρική του γλώσσα;

Σιγά την μεγάλη υπόθεση, εδώ υπάρχουν άλλοι που μιλάνε καί γράφουνε 3 καί 4 γλώσσες φαρσί.
Γιατί οι Ελληνες Computer Freaks υποτιμούν τόσο πολύ τις δυνατοτητές τους;

ma den einai thema an mporoyme , einai thema prvton an theloyme, kai deyteron an mas boleyei, kai tvra exoyme ftasei sto shmeio eite na stamathsoyme na grafoyme, eite na ejanagkastoyme na grafoyme opos theloyn oi alloi


Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

epikouros
21-12-03, 14:42
Φίλε Slay,
1) Η άποψη για τα Win95 ήταν απλώς ένα παράδειγμα για το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από τότε που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί σχεδόν απρόσκοπτα ελληνικούς χαρακτήρες.Αν διάβαζες καλύτερα θα έβλεπες ότι αναφέρθηκα και σε mac.Μήπως έπρεπε να αναφερθώ σε όλα τα λειτουργικά/πλατφόρμες;
2) Δεν μπορείς να γνωρίζεις το ιστορικό του καθενός με την πληροφορική.Ψυχραιμία γιατί μπορεί να εκτεθείς.(όχι σε μένα, σίγουρα όμως σε άλλους!).
3) Το μάθημα ιστορίας (στην κυριολεξία όμως) άλλος το χρειάζεται.
4) Ίσως η κουτσή Μαρία να πήρε υπολογιστή αλλά ευτυχώς δεν είναι κουλή και μπορεί να γράφει ελληνικά!
Υ.Γ.
ΥΒΡΙΝ ΧΡΗ ΣΒΕΝΝΥΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Ή ΠΥΡΚΑΪΗΝ.
Περισσότερο και από την πυρκαγιά πρέπει κανείς να κατασβήνει την έπαρση.
ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

Axilleass
21-12-03, 15:33
Dreamkid Θέλεις δλδ να μας πείς -αν καταλαβα καλά ! - ότι υπάρχει μιά μερίδα
Ελλήνων που γράφουν και διαβάζουν καλύτερα τα greeklish από την γλώσσα της πατρίδας τους ??? !! Αν είναι έτσι μπράβο τους ! !
Και σε τί διαφέρει παρακαλώ σε σοβαρότητα η σύνταξη μίας επιιστολής -που στο κάτω κάτω απευθύνεται σε ένα ,συνήθως, άτομο απο ενα πόστ που ίσως το δουν 2.000 άτομα ?? Γιατί θεωρείς επισημο το ένα και το άλλο οχι ?? που ξέρεις πόσοι και ποιοί θα το διαβάσουν ??

Lord_British δεν θα είναι καλύτερα αν τα ποστ μας θα είναι εύκολα αναγνωσιμα απο οοολους στην χώρα μας, άπο το να είναι αρεστά σε μία μεριδα μόνο ??


nEC Άρα εν γνώση σου πήρες ενα pc που δεν μπορεί να γράψει Ελληνικά.. Εύγε ! Τωρα λοιπον τι ζητας ?? να συμπάσχουμε και να κατανοήσουμε ?? Επιλογή σου ήταν.
Αλλα υπάρχει λυση ! Ποτε δεν είναι αργά για ένα καλό φορματ το οποίο θα ωφελήσει αμφότερους ! :)

holy
21-12-03, 15:45
lol i love this forum.

Kerl
21-12-03, 15:48
Όπως ανέφερα σε άλλο μήνυμα , η διαγραφή των greeklish θα στερήσει την δυνατότητα επικοινωνίας σε άτομα που για κάποιους λόγους δεν μπορούνε να έχουνε ελληνικές γραμματοσειρές . Αυτό δεν με βρίσκει σύμφωνο.

ΑΛΛΑ σε ότι αφορά τους υπόλοιπους "οπαδούς" των greeklish , νομίζω ότι υπάρχει πληθώρα μη ελληνικών φόρουμς στο internet στα οποία μπορούνε να γράψουνε . Όταν είσαι έλληνας και απευθύνεσαι σε έλληνες θα μιλάς και θα γράφεις ελληνικά . Είναι αυτονόητο. Όπως ο άγγλος στον άγγλο γράφει στα αγγλικά , ο ρώσσος στον ρώσσο στα ρώσσικα κτλ .

Axilleass
21-12-03, 16:00
holy Τώρα κάνεις 20' μετα 5 μέρες θα κάνεις 10' και μετα μια βδομάδα θα κάνεις 5' !
έτσι δεν είναι ??
Και φυσικά ο κάθε λαός να γράφει στην γλώσσα του με την ανάλογη γραμματοσειρά ! Τι οφελεί δλδ ο Γερμανος να γράφει με λατινικούς χαρακτίρες ?? Μηπως θα τον καταλάβει κανεις αν δεν ξέρει γερμανικα ??

DIO και εμένα μου σπάει τα νεύρα και καθυστερώ λίγο που προσπαθώ να γραψω με τόνους.. (έιπα ότι θα το κάνω σε ενδειξη συμπαράστασης σε όσους πρεπει να αλλάξουν συνήθειες..) Αλλα είμαι σίγουρος ότι σε 5 μερούλες θα το έχω απόλυτα συνηθήσει..

Slay δεν διαφωνω, και μπράβο σας..Και σας ευχαριστούμε για ότι κάνατε.. σιγουρα συμβάλατε στην αναπτηξη και προώθηση των υπολογιστών και τις επικοινωνίας μεταξύ τους.. Δεν θα πρεπει να συνεχίσετε να το κάνετε για να "στρώσετε δρόμο" σε αυτους που μπαίνουν τώρα στον χώρο ?? Τώρα που δεν υπάρχουν τα προβλήματα που παρελθόντως.. Δεν ειναι καλύτερα να δουν οτι γράφουμε στην γλώσσα μας ??
Αλλα όσο για το :
"ma den einai thema an mporoyme , einai thema prvton an theloyme, kai deyteron an mas boleyei" ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ?? EINAI ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ??
Δηλαδή αν εσας σας βόλευαν τα.. κορακιστικα θα έπρεπε εμεις, αλλα και όλοι όσοι μελλοντικα θα χρεισιμοποιήσουν το ιντερνετ να τα καταλάβουν και να τα μαθουν ?? !!!!!!!! Ωραίοι ειστε !

tolisp
21-12-03, 16:14
xairomai eilikrina pou den eimai o monos edw pou ipostirizei ta greeklish - exw stamatisei na asxoloumai giati pistebw oti to na prospatheis na peiseis atoma pou thewroun oti to problima aftis tis xwras pou brisketai distixws eksw apo to traino tis texnologias kai pou exei papsei na paragei politismo edw kai 500 xronia einai to... alfabito einai kai askopo kai mataio.
To treno me ta greeklish xathike prin xronia apo diaforous kolimenous pou anti na afisoun ton ELOT na pistopoiisei tin swsti grafi tis ellinikis glwssas me latinikous xaraktires antidrousan me ton tropo pou blepete kai edw - etsi prokiptoun pragmatika TERATA tou tipou "EL VENIZELOS" ... posoi einai aftoi? Polloi i ligoi den exei simasia... simasia exei oti i sizitisi einai anoikti eksw kai poli parapanw apo afto to forum (alitheia i leksi forum einai elliniki? :twisted: )
Osoi theloun na diabasoun kai na to psaksoun to pragma proteinw

http://www.netschoolbook.gr/greeklish2.html


http://www.netschoolbook.gr/greeklishafieroma.html

Bebaia egw eimai simfwna me merikous praktoras skoteinwn dinamewn pou theloun na alwsoun tin apsogi elliniki pragmatikotita kai mporeite aneta na me agnoisete
Kales giortes

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

nEC
21-12-03, 17:03
nEC Άρα εν γνώση σου πήρες ενα pc που δεν μπορεί να γράψει Ελληνικά.. Εύγε ! Τωρα λοιπον τι ζητας ?? να συμπάσχουμε και να κατανοήσουμε ?? Επιλογή σου ήταν.
Αλλα υπάρχει λυση ! Ποτε δεν είναι αργά για ένα καλό φορματ το οποίο θα ωφελήσει αμφότερους ! :)


Akou pira ypologisth pou den exei ellinika!!! :lol: :lol: :lol: Nai...molis pira ton Amstrad CPC464 (120.000) me color screen...Enas filos mou eipe oti exei ena programmataki se basic pou sou pernaei gr charachters kai tha paw na to grapsw....(!!!!!!)


Axilleassss ,matia kleista,bathia anasa kai ksanadiabase to mynhma mou,milaw gia mia 10etia prin

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

Salvador
21-12-03, 17:10
ante tora kante koumanto na kopoun kai ta greeklish apo ta minimata sta kinita :!:

les kai mono mesa sta forums grafoune greeklish...

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

Axilleass
21-12-03, 17:45
Μπα?? ωστε το τρένο το χάσαμε εξετίας των greeklish ?? Και όσοι αγαπαμε την πατρίδα μας και θελουμε να διατηρήσουμε τα ηθη και έθιμα της ειμαστε κοιμισμένοι ??? τι λες βρε παιδι μου..! Ενδιαφέρον.. δεν το ειχα δει ποτε απο αυτη την αποψη..
Μηπως θέλεις να σημειώσουμε καπου ποσες λέξεις ξένες χρησιμοπουμε εμεις, και πόσες Ελληνικές οι αλλες γλωσσες ?? Και που τις χρησιμοποιουν ?? Μα σε ΟΛΕΣ τις επιστήμες ! Ετσι για πλακα παρε μερικα εξιδικευμενα λεξικα ορολογίας να δεις το γίνεται απο Ελληνικες λέξεις εκει μεσα !!

Axilleass
21-12-03, 17:53
Signomi,mia parklisi....mhpws mporeite na metafrasete kai ta mynhmata tou forum sta agglika giati ta ellinika den ta polykatelabainw!!!
Alitheia! Ta windows mou einai english...paromoiws kai to kinito mou, opws kai ta sms pou grafw apla kai mono epeidi to proto pliktrologio pou akoumpisa den eixe ellinika! opws epishs kai o prwtos ypologistis pou eixa! fisika kai to prwto kinhto pou agorasa!

Εσυ δεν έγραψες ετούτα εδώ ?? : πολυκαταλαβαίνω, είναι, γράφω, = ενεστώτας ! δλδ ΤΩΡΑ !

Και αν ειχαμε την ατυχία το πρωτο σου πληκτρολόγιο να στο είχε φερει δώρο ο μεταναστης μπάρμπας (λέμε τώρα !) απο το Κονγκό, θα έπρεπε να μάθουμε όλοι μας κονγκολέζικα για να σε καταλαβαίνουμε ?? :)

Gothic
21-12-03, 18:14
Εντάξει ρε φιλαράκο nEC, είσαι l337, το καταλάβαμε...

Και να σκεφτεί κανείς οτι πριν 8 μήνες είχα υποστηρίξει τα greeklish, τρομάρα μου (αλλα έκοψα τον κώλο μου και ξεκόλλησα απο τα greeklish).

Και εγώ κάποτε ξενυχτούσα με τις ώρες για να ρυθμίσω την κεφαλή του κασσετοφώνου στον C64 μπας και φορτώσει κανένα demo tape του ZZAP64, αλλα δεν κάθομαι τώρα να βρίζω όσους έχουν 80ΜΒ και τους φαίνονται λίγα και προτιμούν το Serial ATA... :wink:

Cafeeine
21-12-03, 18:31
Νομίζω οτι μακροπρόθεσμα θα αποδειxθεί σωστή η αλλαγή αυτή. Άλλωστε όταν προ 8μήνου πρωτοτέθηκε το θέμα ελληνικών, πολλοί άλλαξαν και απο κατα κανόνα greeklish το γύρισαν σε κατα κανόνα ελληνικά(ανάμεσά τους και εγώ).
I suggest that users that don't/can't have greek characters just use english. I believe there enough english speakers here to help them.

holy
21-12-03, 18:44
Nomizw den exete katalabei oi perissoteroi oti einai apla ena forum pou o ka8enas mpainei mia sto toso na kanei ena post kai ama.. Diladi einai tosa "xiliades" members kai oute to 1/10 den kanei post apo auta kai den nomizw na ftaiei to greeklish.. Ola wraia kai kala me tin elliniki glwssa kai 8a prepei nasai ili8ios na min tin ipostirizeis.. Alla oson afora ena forum opws einai auto pou afora tin texnologia kai den exei sxesi me tipota allo toulaxiston etsi diabazw sta rules.. den blepw pou8ena tin logiki me tin opoia eksostrakizete ta greeklish.. Edw se sobarotera forum apo auto kai me pollaplasio kosmo ta greeklish exoun timitiki 8esi.. Opws kai naxei den nomizw na einai dikiamou / dikia mas apofasi an tha grafoume me greeklish i oxi apla pisteuw oti 8a apotrepsei poli kosmo apo to na kanei reply..

Giati ta reply estw ta dika mou diarkoun 2-3 lepta kai den skopeuw na ta kanw na kratoun perissotero..

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

Insomniac
21-12-03, 19:40
Μια μόνο λέξη απο μένα.
:D :D :D :D



ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!!! :D :D :D :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.