PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet στον Κολωνό



Zazula
09-10-09, 09:30
Έκανα αίτηση στις 8/9 για forthnetADSL economy με αριθμοδότηση από τη Forthnet (δεν είχα καθόλου τηλέφωνο σπίτι). Μου είπαν ότι παίρνει περίπου έναν μήνα. Πράγματι μου το σύνδεσαν χθες 8/10 (κανονικά ήταν για προχθές, αλλά δεν μπορούσα εγώ). Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είμαι ευχαριστημένος από τα νούμερα που βλέπω: :)
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 19.780
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,0 / 10,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,0 / 7,0

Ο τεχνικός ήταν εξαιρετικότατο παιδί, μου διόρθωσε κι ένα βραχυκύκλωμα που είχα στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα κι έβγαζε γη στη γραμμή. Επειδή σε παλιότερες συζητήσεις στο ADSLgr είχα διαβάσει ότι το DSLAM του Κολωνού είναι στην Καρόλου (και φοβόμουν τη μακρινή απόσταση απ' το σπίτι μου — εγώ είμαι Δωδώνης & Προποντίδος), τον ρώτησα και μου είπε ότι μάλλον εγώ είμαι στη Δυρραχίου.

Τον δωρεάν εξοπλισμό (Thomson TG585 v7) μου τον είχε δώσει το κατάστημα της Forthnet (Λένορμαν) από τη στιγμή της αίτησης. Οπότε μόλις έφυγε ο τεχνικός ήμουν σε δυο λεπτά έτοιμος. Έχω όμως ακούσει τόσες ιστορίες τρόμου από παθήματα με τη Forthnet, που περιμένω να δω πως θα πάει από δω και πέρα το πράμα (μην μου το ματιάσετε ;)), και θα ενημερώνω σχετικά. :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.