PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη dvd-drive σε ACER 5673



fake7
09-10-09, 17:33
Καλησπερα παιδια, εχω acer 5673 με το κατωθι drive
pioneer dvd-rw DVR-K06RS

τα πραγματα ειναι απλα, εχει χαλασει, μου "μασαει" τα cd/dvd, δηλαδη δεν τα βγαζει κ πρεπει να βαλω μολυβια κ στυλο. μετα απο 2-3 ρεσταρτ ΠΑΙΖΕΙ να τα βγαλει. τεσπα, εχει χαλασει και θελω να το αλλαηξω, αποτι ειδα το μοντελο δεν βγαινει πια.

Μπορω να παρω καποιο παρομοιο που να ταιριαζει σε μεγεθος? slim και slot in ειναι.

μπορειτε να προτεινετε καποιο?;)

fumantsu
10-10-09, 08:29
μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε slot-in ή tray-in. Το μονο προβλημα ειναι μπροστα η μασκα που εχει το dvd drive στην καλυτερη δεν θα ταιριαζει χρωματικα, χειροτερη δεν θα χωραει.

fake7
10-10-09, 12:36
μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε slot-in ή tray-in. Το μονο προβλημα ειναι μπροστα η μασκα που εχει το dvd drive στην καλυτερη δεν θα ταιριαζει χρωματικα, χειροτερη δεν θα χωραει.
αυτη τη "χειροτερη" φοβαμαι. πως μπορω να το βρω?

N_e_C
14-10-09, 16:01
Βγάλε το παλιό drive πήγαινε σε ένα κατάστημα με hardware και δείξε τους το...θα σου δόσουν ένα ίδιο...Το έκανα και γω χωρίς κανένα πρόβλημα...

dimitriskot
14-10-09, 16:12
Μπορείς πάντα να πάρεις ένα εξωτερικό...

destructor
14-10-09, 17:42
πας σε ενα καταστημα, αγοραζεισ ενα, αρκει να ταιριαζει, πχ αν το δικο σου ειναι sata πρεπει να παρεις sata.

δηλαδη κοιτας τη συνδεση που εχει το παλιο.

μετα βγαζεις τη μασκα απο το ενα και τη κουμπωνεις στο αλλο.
το πλαστικο μπροστα βγαινει και μπενει στο καινουργιο για να ειναι ιδιο με το μηχανημα.

fumantsu
14-10-09, 22:38
Οι μασκες δεν ειναι παντα ιδιες... διαφερει δυστυχως απο μαρκα σε μαρκα. Και το προβλημα ειναι οτι πχ. Η pioneer εχει το eject button αριστερα και αλλες πχ. liteon δεξια...

heloo
15-10-09, 23:41
Ειναι απλο:

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=5670+dvd+drive&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=5673+dvd+drive&_osacat=0

fake7
17-10-09, 14:33
αυτο κανει λετε?

http://cgi.ebay.com/PIONEER-APPLE-DVR-K05PC-DVD-DL-Double-Layer-superdrive_W0QQitemZ120474675424QQcmdZViewItemQQptZPCC_Drives_Storage_Internal?hash=item1c0cd9a8e0

fumantsu
18-10-09, 15:34
μια χαρα ειναι... Ειπαμε ολα dvd κανουν σε ολα (εννοειται pata με pata και sata με sata, ελπιζω αυτο να ειναι αυτονοητο). Η μασκα μου μοιαζει λιγο μικροτερη αλλα δεν θα εχεις προβλημα να το βαλεις.

fake7
18-10-09, 19:05
μια χαρα ειναι... Ειπαμε ολα dvd κανουν σε ολα (εννοειται pata με pata και sata με sata, ελπιζω αυτο να ειναι αυτονοητο). Η μασκα μου μοιαζει λιγο μικροτερη αλλα δεν θα εχεις προβλημα να το βαλεις.

χμμμ βρηκα και αυτο

http://www.ultradrives.com/product_info.php/products_id/1351

αλλα αυτο οπως και αυτο απο το ebay ειναι refurbished

"Refurbished items are generally thought to be cheap and poorly fixed products. However, some products have nothing wrong with them, they were simply exchanged over incompatibility or are cosmetically damaged. Most mechanical fixes are by trained technicians who work for the original company that distributed the product."

fumantsu
19-10-09, 21:44
συμπληρωμα στην εννοια refurbished ειναι και τα επισκευασμενα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.