PDA

Επιστροφή στο Forum : πονηρος κοφτης στην 24αρα του conn-x ;



minder
09-10-09, 22:13
Εχω πολυ καιρο conn-x 24αρα adsl και για διαστημα πανω απο χρονο κατεβαζα και απο rapid και απο το ftp του οτε για τεστ με 2.2 εως 2.4 mb/sec
Τους τελευταιους μηνες αρχισε τα κολπα.
Ανα διμηνο αρχισε να πεφτει σταδιακα
Στην αρχη στα 2,2 μετα στα 2.0 μετα στα 1.8
Προχθες ειχα επανεκιννηση της συνδεσης και παρατηρησα τα εξης.
Απο 18400 kbps κατεβηκε παλι στα 17700.
Πηρα εκανα παραπονα και μετα ενα διωρο τσουπ επανεκκινηση της συνδεσης παλι και επανηλθε στα 18400
Εν το μεταξυ στα στοιχεια της συνδεσης μεσα στο μενου του ρουτερ βλεπω οτι η εφικτη ταχυτητα συνδεσης ειναι γυρο στα 21 mbps και απο κατω γραφει οτι περνω 18.4 mbps
Στο upload αντοιστιχα γραφει οτι μπορω να παρω γυρω στα 940 και οτι τα περνω 940
Τα 18 απο τα 21 και παραπανω απο αυτα που επιανα πανω απο χρονο που πηγαν τα πηρε το ευρηκα ;
Απο οτι ξερω ουτε ο οτε μετακομισε ουτε εγω και η αποσταση ειναι μικροτερη του χιλιομετρου.
Θεμα να κλεβει απο την συνδεση καποιος ασυρματα δεν παιζει γιατι οτι τεστ κανω αποσυνδεω το ασυρματο αλλα και οταν το εχω ειναι κωδικοποιημενο ισχυρα ... αλλωστε εδω που ειμαι δεν ασχολουνται και πολυ με χακεριες και τετια.
Οσο για τον ρουτερ ειναι το USR 9113 και δεν μασαει.
Τωρα για το γνωστο ποιηματακι που εχουν στην τεχνικη υποστηριξη οτι η εταιρια μας δινει εως 24 mbps και οχι συνεχεια 24 να απαντησω και σε αυτο οτι το ΕΩΣ 24 εξαρταται οχι απο την ορεξη τους η εαν στραβοκοιμηθηξαν η οχι αλλα απο την αποσταση που εχει η κατοικια του χρηστη απο τον οτε.
Για μενα η γνωμη μου ειναι οτι εχουν βαλει κοφτη στο download και καθε διμηνο τριμηνο κατεβαζουν το download και διαθετουν τα mbps που κοβουν απο μενα και αλλους σε καινουργιες υπηρεσιες η καινουργιους συνδρομητες.
Σε τετια περιπτωση για μενα ειναι απαραδεκτοι και εαν δω οτι δεν βγαινει ακρη η δεν φτιαχνει η κατασταση τις απομενες ημερες δεν θα το κουρασω και πολυ ... Ερευνα αγορας και παω σε εναλλακτικα και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ στον ΟΤΕ οχι για τιποτα αλλο αλλα δεν μου αρεσει αυτη η κοροιδια η αδιαφορια και ο εμπαιγμος.
Συνιστω και σε εσας που εχετε το προβλημα και αντιμετωπιση να κανετε το ιδιο.

EvilHawk
09-10-09, 22:22
FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)

jimpan
09-10-09, 23:13
Το σενάριο του κόφτη δεν παίζει. Το εως 24 είναι αυτό που λέει και το όνομά του. Σε όποιον εναλλακτικό και να πας δε θα πάρεις 24 καθαρό, μάλλον θα πάρεις λιγότερο από ότι σου δίνει ο ΟΤΕ.

minder
10-10-09, 01:07
Η παραπομπη σου φιλε EvilHawk αναφερετε σε περιπτωσεις που ειναι ανεφικτο να εχει καποιος 24αρα λογω αποστασης απο τον οτε εδω μιλαω οτι ειχα 2.4mb /sec πανω απο χρονο μιας και η αποσταση που εχω ειναι μικροτερη του ενος χιλιομετρου.
Δεν ειμαι σε καμια Αθήνα σε τουριστικη πολη ειμαι 12000 κατοικων.
Για να υπαρχει αυτη η πτωση ταχυτητας θεωρητικα μπορουμε να πουμε οτι καπου υπαρχει προβλημα ετσι δεν ειναι ;
Αρα αυτο που θα μπορουσαν να πουνε ειναι οτι ναι κυριε θα δουμε που μπορει να οφειλεται και θα σας ενημερωσουμε μεσα σε αυτο το διαστημα.
Αυτο κανει ο επαγγελματιας.
Ο ερασιτεχνης η ο μπαγασας που παει να στην φερει θα σου πει αααααα εγω δινω συμφωνα με την συμβαση εως 24 οχι σωνει και καλα 24 παραλειπωντας να αναφερει οτι αυτο ισχυει οταν τεχνικα ειναι ανεφικτο να μπορεσει να σου δωσει 24.
Εγω το συμπερασμα που εβγαλα απο τις απαντησεις τους ειναι το παρακατω.
Οταν ακομα και εαν εχει καποιο προβλημα το δικτυο τους και ενω μπορουν να σου δωσουν 24αρα και εσυ λαμβανεις με λιγοτερο δεν θα το ψαξουν και δεν θα το διορθωσουν ποτε εαν το προβλημα δεν φτασει στο σημειο ωστε να εχεις ταχυτητα κατω απο 16 kbps
Και οταν περνει ο καθεις στην τεχνικη βοηθεια θα σε παραπεμπει σε παραπεμπει στο 121 το 121 θα λεει εγω δεν βλεπω προβλημα και αντε εσυ μετα στην Νικολουλη να στο βρει ειτε το προβλημα ειτε την λυση.
Τωρα για τον φιλο τον jimpan ... ναι οντως στον εναλλακτικο δεν θα εχω της ταχυτητα του οτε ... αλλα δεν θα πληρωνω και αυτα που πληρωνω τωρα στον οτε ετσι δεν ειναι ;
Μη λογαριαζωντας μικροτερες χρεωσεις στα τηλεφωνα η μεδενικες αναλογα που θα παω.
Στον οτε μονο για την 24αρα ειμαι αφου αρχισε να την πελεκαει δεν υπαρχει πλεον και λογος να πληρωνω αυτα τα λεφτα ... νομιζω ημουν και κατανοητος και λογικος.
Ευχαριστω και καλο σερφαρισμα.

stef128
10-10-09, 01:39
Λογικα ειναι αυτα που λες , αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν μια γραμμη
1ον ισως καποιος εβαλε connx στην περιοχη σου και λογω του γεγονοτος υπαρχει μεγαλυτερος θορυβος στο καφαο να σε ριξανε αυτοματα για σταθεροτητα , οταν πλεον εσυ ζητησες να ξανανεβεις το κανανε για να σε ευχαριστησουν ως πελατη ριχνοντας το snr που λεμε οποτε να κλειδωσει παραπανω το μοντεμ , αυτο ομως το κανανε εκεινη την στιγμη και πολυ πιθανον το μοντεμ αυτοματα για να κρατησει σταθεροτητα οταν ξανακανει ρεσταρτ να χαμηλωσει παλι την ταχυτητα !!
Υπαρχουν και αλλα πραγματα που επηρεαζουν μια γραμμη , οπως το γεγονος των φυσικων φαινομενων να χαλασε καποιο καλωδιο ή καποια συνδεση μεχρι τον οτε , η ακομα να κανανε αναβαθμιση στο κεντρο του οτε για περισσοτερες γραμμες και πολλα πολλα αλλα!!!!
Ο διαμοιρασμος του bandwitch και της σταθεροτητας επηρεαζει και σενα ισως !!
Τελος παντων αυτοι θα το κοιταξουνν αλλα δεν θα κατσουν να ασχοληθουν παραπολυ με την περιπτωση σου γιατι απλα ετσι πρεπει να λειτουργησουν !!
Κανενα σπιτι δεν μετακινηθηκε και κανενα κεντρο του οτε δεν εφυγε και προφανως δεν σου πειραξανε και την γραμμη !!
Τωρα εαν αισθανεσαι ριγμενος ξαφνικα και δεν θες να πληρωνεις πλεον τον οτε επειδη το θεωρεις ολο αυτο κοροιδια , εχω να σου πω και το ιδιο ακριβως ισχυει και στους εναλλακτικους !! Εαν θες να φυγεις λογω οικονομικου ειναι αλλο θεμα !!

efthlouk
10-10-09, 01:45
... Για να μη σου πω ότι στους εναλλακτικούς, αν έχουν κάλυψη στην περιοχή σου, θα βρεις και το μπελά σου γιατί είναι ανοργάνωτοι, καθόλου εξυπηρετικοι και θα αντιμετωπίσεις και πολλααααα προβλήματα με τον καιρό, που ίσως παραμείνουν και αδιορθωτα λόγω των παραπάνω λόγων. Κατατοπιστικοτατη απάντηση από το φίλο stef128, well done!:)

........Auto merged post: efthlouk πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οπότε, κάτσε εκεί που είσαι, με την αξιοπιστία του ΟΤΕ. Δε λέω, κι αυτός αντιμετωπίζει προβλήματα αλλά είσαι σίγουρος ότι θα τα επιδιορθωσει. Γιατί πληρώνεις πάγιο νομίζεις;! Χαχαχα!;);)

m3fisto
10-10-09, 02:00
αντιστοιχο περιστατικό και γω. όταν πρωτοήρθε η 24αρα και συνδέδθηκα απο τους πρωτους λόγω απόσταστης κλείδωνα στο μέγιστο θεωρητικό 24576 αν θυμαμαι καλα και επιανα μεχρι και 2,66 απο ράπιντ. διαρκώς πέφτω απο τότε και βρίσκομαι στα 18500 πλέον. Το κρίσιμο σημείο ήταν η μέρα που άνοιξε ένα ίντερνετ καφέ στο δρόμο μου στο μέσο της απόστασης απο το dslam.Εκείνες τις μέρες πήγα απο τα ~24 στα ~20. πιστεύω ότι όσο συνδέεται περισσότερος κόσμος τοσο θα χάνουμε..ωστοσο για να ειμαστε ειλικρινείς και τα σχεδόν 2 MB ανα δευτερόλεπτο είναι καλη ταχυτητα..

ubuntubu
10-10-09, 10:17
Ο μόνος κόφτης, γνωστός εδώ και δεκαετίες , είναι το bandwidth-χωρητικότητα των καλωδίων.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3074398#post3074398

Agent_
10-10-09, 10:34
Εχω πολυ καιρο conn-x 24αρα adsl και για διαστημα πανω απο χρονο κατεβαζα και απο rapid και απο το ftp του οτε για τεστ με 2.2 εως 2.4 mb/sec
Τους τελευταιους μηνες αρχισε τα κολπα.
Ανα διμηνο αρχισε να πεφτει σταδιακα
Στην αρχη στα 2,2 μετα στα 2.0 μετα στα 1.8
Προχθες ειχα επανεκιννηση της συνδεσης και παρατηρησα τα εξης.
Απο 18400 kbps κατεβηκε παλι στα 17700.
Πηρα εκανα παραπονα και μετα ενα διωρο τσουπ επανεκκινηση της συνδεσης παλι και επανηλθε στα 18400
Εν το μεταξυ στα στοιχεια της συνδεσης μεσα στο μενου του ρουτερ βλεπω οτι η εφικτη ταχυτητα συνδεσης ειναι γυρο στα 21 mbps και απο κατω γραφει οτι περνω 18.4 mbps
Στο upload αντοιστιχα γραφει οτι μπορω να παρω γυρω στα 940 και οτι τα περνω 940
Τα 18 απο τα 21 και παραπανω απο αυτα που επιανα πανω απο χρονο που πηγαν τα πηρε το ευρηκα ;
Απο οτι ξερω ουτε ο οτε μετακομισε ουτε εγω και η αποσταση ειναι μικροτερη του χιλιομετρου.
Θεμα να κλεβει απο την συνδεση καποιος ασυρματα δεν παιζει γιατι οτι τεστ κανω αποσυνδεω το ασυρματο αλλα και οταν το εχω ειναι κωδικοποιημενο ισχυρα ... αλλωστε εδω που ειμαι δεν ασχολουνται και πολυ με χακεριες και τετια.
Οσο για τον ρουτερ ειναι το USR 9113 και δεν μασαει.
Τωρα για το γνωστο ποιηματακι που εχουν στην τεχνικη υποστηριξη οτι η εταιρια μας δινει εως 24 mbps και οχι συνεχεια 24 να απαντησω και σε αυτο οτι το ΕΩΣ 24 εξαρταται οχι απο την ορεξη τους η εαν στραβοκοιμηθηξαν η οχι αλλα απο την αποσταση που εχει η κατοικια του χρηστη απο τον οτε.
Για μενα η γνωμη μου ειναι οτι εχουν βαλει κοφτη στο download και καθε διμηνο τριμηνο κατεβαζουν το download και διαθετουν τα mbps που κοβουν απο μενα και αλλους σε καινουργιες υπηρεσιες η καινουργιους συνδρομητες.
Σε τετια περιπτωση για μενα ειναι απαραδεκτοι και εαν δω οτι δεν βγαινει ακρη η δεν φτιαχνει η κατασταση τις απομενες ημερες δεν θα το κουρασω και πολυ ... Ερευνα αγορας και παω σε εναλλακτικα και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ στον ΟΤΕ οχι για τιποτα αλλο αλλα δεν μου αρεσει αυτη η κοροιδια η αδιαφορια και ο εμπαιγμος.
Συνιστω και σε εσας που εχετε το προβλημα και αντιμετωπιση να κανετε το ιδιο.

Αν θυμάμαι καλά ένας φίλος μου είχε πει ότι ξαφνικά του είχε ανεβάσει ο ΟΤΕ το SNR. Αυτό το τσέκαρες;

Όσο για το κομμάτι που τόνισα με BOLD καλή τύχη… Εγώ προσωπικά για 2mbps δε θα έφευγα από την αρίστη εξυπηρέτηση και την άριστη ποιότητα της υπηρεσίας που προσφέρει ο ΟΤΕ, όπως το είπες και μόνος σου “Πηρα εκανα παραπονα και μετα ενα διωρο τσουπ επανεκκινηση της συνδεσης παλι και επανηλθε στα 18400” αυτό από εναλλακτικό πάροχο ούτε στον ύπνο σου δε θα γινόταν.
Τα mbps που σου “κόβονται” δεν είναι δυνατόν να πηγαίνουν σε κάποιον όλον. Μπορεί για κάποιο λόγο να υπάρχει και κάποια παρεμβολή στη γραμμή ναι και έτσι ξαφνικά και να υπάρχει κάποια μείωση του D/S bitrate

emeliss
10-10-09, 12:10
Λογικα ειναι αυτα που λες , αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν μια γραμμη..
1ον ισως καποιος εβαλε connx στην περιοχη σου
Όχι μόνο conn-x. Πριν πολύ καιρό ελάχιστοι είχαν adsl γενικότερα, είτε από ΟΤΕ είτε από εναλλακτικούς. Οπότε το crosstalk που λένε στα ελληνικά ήταν στο ελάχιστο. Τώρα έχουν βάλει σχεδόν όλοι. Άρα είναι αναμενόμενο να μην μπορούν να επιτευχθούν οι ίδιες ταχύτητες συγχρονισμού.

Επιπλέον κάποιος έπρεπε να είχε IQ ραδικιού ώστε να βάλει "κόφτη" στο μόνο απόλυτα και πανεύκολα μετρήσιμο στοιχείο, δηλαδή στον συγχρονισμό.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η παραπομπη σου φιλε EvilHawk αναφερετε σε περιπτωσεις που ειναι ανεφικτο να εχει καποιος 24αρα λογω αποστασης απο τον οτε εδω μιλαω οτι ειχα 2.4mb /sec πανω απο χρονο μιας και η αποσταση που εχω ειναι μικροτερη του ενος χιλιομετρου.
Δεν διάβασες με προσοχή. Λέει στο άρθρο

Αυτό μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε φαινόμενα συνακρόασης. Μάλιστα έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο των διολισθαίνοντων ταχυτήτων από τους αυξανόμενους χρήστες ADSL στο ίδιο ΚΑΦΑΟ, που δημιουργούν και αυξανόμενες παρεμβολές στο γειτονικό, δικό σας, καλώδιο.

blkik
10-10-09, 12:27
ρε φίλε πλάκα μας κάνεις στην Τellas αυτο γίνεται μόνιμα και συχρονίζουμε πολύ παρακάτω και συ θες να φύγεις απο τον ΟΤΕ για 2mbps.

Εγώ με απόσταση 400μ απο τον ΟΤΕ συγχρόνιζα στα 12 με 12άρα και σταδιακά μετά την αναβάθμιση σε 24 σε 9100 σήμερα. H γραμμή μου πιάνει πολυ περισσότερο και τωρα που πήρα αποφαση να γύρισω στον ΟΤΕ θα πιάνω αν όχι 16 με 18 σίγουρα 14

jpan
10-10-09, 20:55
Πόσο σίγουρο είναι, ότι το crosstalking είναι ο μεγαλύτερος υπεύθυνος για φαινόμενα πτώσης συγχρονισμού; Μήπως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουν οι αναβαθμίσεις σε hardware ή/και software στα DSLAMs; Τι κάνουν οι μηχανικοί του ΟΤΕ για να αντιμετωπίσουν τέτοια φαινόμενα;

Εγώ σύμφωνα με το GIS της EETT, είμαι σε απόσταση μικρότερη των 200m από το A/K. Στην πραγματικότητα η απόστασή είναι μικρότερη των 100m. Επί ένα χρόνο συγχρόνιζα στα 24Μbps Down, 1023Kbps Up. Μια ωραία πρωία έχασα 4Μbps από το downstream και το δε upstream είναι μονίμως κάτω από 980Kbps. Με έβαλαν και άλλαξα τα καλώδια του σπιτιού μου, αγόρασα και τέσσερις routers, αλλά το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο.
Μετά από πολλά τηλέφωνα και παράπονα στους επόπτες του 121, με πήραν τηλέφωνο από το NOC για να μου πουν τελικά, ότι η τρέχουσα ταχύτητά μου είναι εξωπραγματική και πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος γιατί υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Τους ρώτησα πάρα πολλές φορές γιατί έτσι ξαφνικά υποβαθμίστηκε ο συγχρονισμός, αλλά απάντηση δεν πήρα. Τους ζήτησα να εξετάσουν τα logs στους server τους για να επιβεβαιώσουν το πως ήταν η γραμμή μου επί ένα χρόνο, αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν τέτοια logs.

To συμπέρασμά μου είναι, ότι ο ΟΤΕ πρέπει να είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος που με έχει ακόμη πελάτη του.

balander
10-10-09, 21:29
Πόσο σίγουρο είναι, ότι το crosstalking είναι ο μεγαλύτερος υπεύθυνος για φαινόμενα πτώσης συγχρονισμού;

Αρκετα σίγουρο. Εκτος και εαν μπηκε πχ καμια δυνατη πηγη "παραγωγης" θορυβου που επηρεάζει τις συχνοτητες της adsl. Οι γειτονες σου εχουν ιδιο προβλημα;


Μήπως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουν οι αναβαθμίσεις σε hardware ή/και software στα DSLAMs;

Δεν νομιζω.


Τι κάνουν οι μηχανικοί του ΟΤΕ για να αντιμετωπίσουν τέτοια φαινόμενα;

Τιποτα. Εαν εχεις ΣΟΒΑΡΟ προβλημα (εσυ δεν εχεις) τοτε ισως κοιτάξουν παραπανω το θεμα σου.

emeliss
10-10-09, 22:31
Πόσο σίγουρο είναι, ότι το crosstalking είναι ο μεγαλύτερος υπεύθυνος για φαινόμενα πτώσης συγχρονισμού;
Αρκετά σίγουρο. Στην ουσία είναι ένα θέμα που αφορά όλους τους παρόχους που δίνουν adsl και θα αντιμετωπιστεί μόνο με νέα δίκτυα (λέγε με vdsl).

jpan
10-10-09, 22:37
Αν μιλάμε για crosstalking, στο ΚΑΦΑΟ τότε οι πιθανότητες ύπαρξης του λόγω πολλών συνδέσεων ADSL, είναι ελάχιστες όπως και οι ADSL της γειτονιάς μου. Μέχρι το Μάρτη του 2009 ήμουν ο μοναδικός με ADSL σε όλη την οδό που διαμένω. Όλοι οι υπόλοιποι γείτονές μου είναι υπέργηροι άνω των 85 ετών, Ρουμανο-τσιγκάνοι και δυο φοιτήτριες. Άρα στη χειρότερη περίπτωση είμαστε 2-3 άτομα με ADSL.

xmperop1
10-10-09, 23:43
Αρκετά σίγουρο. Στην ουσία είναι ένα θέμα που αφορά όλους τους παρόχους που δίνουν adsl και θα αντιμετωπιστεί μόνο με νέα δίκτυα (λέγε με vdsl).

Και τότε θα δεις τι σημαίνει crosstalking και μάλιστα στο τελευτααίο κομμάτι του δικτύου.:p:p:p:p:p

sdikr
11-10-09, 05:02
Αν μιλάμε για crosstalking, στο ΚΑΦΑΟ τότε οι πιθανότητες ύπαρξης του λόγω πολλών συνδέσεων ADSL, είναι ελάχιστες όπως και οι ADSL της γειτονιάς μου. Μέχρι το Μάρτη του 2009 ήμουν ο μοναδικός με ADSL σε όλη την οδό που διαμένω. Όλοι οι υπόλοιποι γείτονές μου είναι υπέργηροι άνω των 85 ετών, Ρουμανο-τσιγκάνοι και δυο φοιτήτριες. Άρα στη χειρότερη περίπτωση είμαστε 2-3 άτομα με ADSL.


Αμά ξέρεις όλους τους γείτονες που πάτανε σε εκείνο το καφάο, τότε θα έλεγα ότι είσαι τυχερος!

Αλλά ξέρεις υπάρχουν και γραφεία, κλπ κλπ κλπ
Να μην ξεχάσω να αναφέρω, ότι ακόμα και μόνο τηλέφωνια να έχουν πάρει απο κάποιον εναλλακτικό, αρκετοί δίνουν μαζί και adsl σήμα

emeliss
11-10-09, 11:26
Και τότε θα δεις τι σημαίνει crosstalking και μάλιστα στο τελευτααίο κομμάτι του δικτύου.:p:p:p:p:p
Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα όταν δω τα 50 να γίνονται 45 :p.

MNP-10
11-10-09, 13:46
Ενδεχεται παντως το ενισχυμενο σημα του VDSL να επηρεασει σημαντικoτατα με crosstalk τις γειτονικες ADSL των αλλων χρηστων (ειτε ΟΤΕ, ειτε εναλλακτικων). Θα το δουμε και στη πραξη...

emeliss
11-10-09, 14:56
Τι εννοείς "ενισχυμένο σήμα του VDSL"; Στο Tx Power οι τιμές ποικίλουν από 11,5 έως 20,5dbm ανάλογα τα προφίλ που θα επιλεγούν. Δεν το λες ενισχυμένο σε σχέση με το adsl.

MNP-10
11-10-09, 17:35
Καπου ειχα πετυχει ενα pdf ενος παροχου (κορεα?) που ειχε βαλει vdsl και ελεγε για προβληματα crosstalk..

emeliss
11-10-09, 17:40
Προβλήματα crosstalk στο VDSL υπάρχουν πολλά, αλλά επίσης υπάρχουν και πολλές τεχνικές ακύρωσης του, και άλλες έξυπνες τεχνικές που υπήρχαν από το adsl αλλά ποτέ δεν εφαρμόστηκαν, όπως να κλείνουν οι τόνοι που δεν χρειάζονται και να ανοίγουν μόνο όταν απαιτείται (δηλ μεταβλητός συγχρονισμός).

ps. Το vdsl με το vdsl2 έχουν αρκετές διαφορές.

xmperop1
11-10-09, 20:45
Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα όταν δω τα 50 να γίνονται 45 :p.

Το πρόβλημα δεν θα το έχει αυτός με το vdsl αλλά αυτός με adsl που θα παίρνει στο τέλος σκουπίδια.:p:p

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενδεχεται παντως το ενισχυμενο σημα του VDSL να επηρεασει σημαντικoτατα με crosstalk τις γειτονικες ADSL των αλλων χρηστων (ειτε ΟΤΕ, ειτε εναλλακτικων). Θα το δουμε και στη πραξη...

Στο πιλοτικό πάντως από πληροφορίες αρχίζουν να το βλέπουνε.:p:p

euri
11-10-09, 21:02
Το πρόβλημα δεν θα το έχει αυτός με το vdsl αλλά αυτός με adsl που θα παίρνει στο τέλος σκουπίδια.:p:p

Έμμεσο marketing υπέρ της vdsl !!! :p

emeliss
12-10-09, 11:50
Στο πιλοτικό πάντως από πληροφορίες αρχίζουν να το βλέπουνε.
Αυτός είναι ο σκοπός των πιλοτικών. Να βλέπεις τα τυχόν προβλήματα και να βρίσκεις τις βέλτιστες λύσεις.

maik
12-10-09, 16:38
Μια υποθεση στα ξεκουδουνα ,μερικοι την εκαναν βεβαιοτητα την υιοθετησαν και την αναπαραγουν σε αλλα νηματα.

Φτανει πια η εμπαθεια.

Patapios
12-10-09, 17:20
Καλησπέρα σας,

Έχω και εγώ 24άρα Connx το κέντρο είναι αρκετά κοντά και το τελευταίο διάστημα (ιδίως μετά το Connx Tv (α ρε πατέρα)) συμπεριφέρεται σαν 2άρα...

Σας βάζω τα ποσοστά κάτω που δίνει το Thomson (Είχα το N1 Vision αλλά για το iptv αναγκάστικα να το βγάλω..)

Σε τόρρεντ με άπειρους seeders κατεβάζω με 110...
έχει κάνεις ανάλογο πρόβλημα;
Στην άρχη συχρονιζόμουνα γύρα στα 21000 και κατέβαζα σε αντίστοιχα τόρρεντς σταθερά 1,5-1,6


Uptime: 0 days, 0:01:15
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 17.504
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,5 / 13,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 14,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 1.548 / 0




Link Information

Uptime: 0 days, 0:00:15
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 17.485
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,5 / 13,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,0 / 14,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 1.564 / 0

fadasma
12-10-09, 17:33
Τις τελευταίες μέρες σέρνεται κάπως και το rapidshare. Κάνε λίγη υπομονή ή δοκίμασε να κατεβάσεις και να κάνεις restart το router σε ώρες μη αιχμής.

jpan
12-10-09, 21:03
O ωχαδερφισμός φθείρει το χαρακτήρα του ανθρώπου.

intech
12-10-09, 21:15
Αγαπητοί φίλοι, οσο αυξάνονται (και καλώς) οι ευρυζωνικές συνδέσεις, χωρίς καμμία βελτίωση των υποδομών, ολα αυτά είναι λογικό να συμβαίνουν.

Ειμαι χρήστης, του Οτε και Ενναλακτικού.
Η μόνη διαφορά που παρατηρώ ειναι οτι στον Ενναλακτικό, τελικά εχω, κάποιες ωρες, πολύ καλύτερη συμπεριφορά (για την ακρίβεια 99% του χρόνου, ενώ στον ΟΤΕ, η πραγματική ταχύτητα "παίζει").
Βέβαια εχω πολύ καλες γραμμές και δεν εχω παράπονο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.