PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή κύκλου τιμολόγησης χωρίς ενημέρωση του πελάτη (σχετικά με κλήσεις προς κινητά)



jim250781
10-10-09, 00:52
Καλησπέρα σε όλους τους "άτυχους" συνδρομητές HOL...

Έχω βάλει HOL ένα χρόνο περίπου και δεν μπορώ να πω ότι είχα τραγικά προβλήματα...

Όμως αυτό που με πείραξε ήταν η ατυχής κίνηση της εταιρείας να αλλάξει πολιτική τιμολόγησης εν αγνοία μου...

Με λίγα λόγια τι σημαίνει αυτό...

Επειδή έχω απεριόριστες κλήσεις σε αστικά και υπεραστικά και 60΄χρόνο ομιλίας σε κινητά, υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που μπορώ να καταναλώσω τα 60΄.

Ξαφνικά και χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως ενημέρωση ενώ δεν είχα ξεπεράσει τον χρόνο ομιλίας χρεώθηκα ένα ποσό προς κινητά...Υπέθεσα ότι θα ήταν λάθος και πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση (?) πελατών....

Μετά από 2 μέρες προσπαθειών κατάφερα να μιλήσω και η απάντηση ήταν με λίγα λόγια, ότι άλλαξε η περίοδος τιμολόγησης...Σε ερώτηση γιατί δεν με ενημερώσαν μου απάντησαν ότι έπρεπε να πάρω τηλεφωνο...

Δηλαδή κάθομαι στον καναπέ μου και λέω...Δεν πέρνω ένα τηλέφωνο την ΗOL μήπως άλλαξε τιμολογιακή πολιτική?

Πραγματικά ήμαρτον και έλεος....Και δεν με νοιάζει το ποσό που θα πληρώσω όσο η αντιμετώπιση που είχα και ότι ήταν κάτι το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ χωρίς καν να ενημερωθώ...

Όπως καταλάβατε είναι και ο τελευταίος λογαριασμός που πληρώνω στην συγκεκριμένη εταιρεία.....

vampira
10-10-09, 14:12
Επειδή έχω απεριόριστες κλήσεις σε αστικά και υπεραστικά και 60΄χρόνο ομιλίας σε κινητά, υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που μπορώ να καταναλώσω τα 60΄.

Δηλαδή κάθομαι στον καναπέ μου και λέω...Δεν πέρνω ένα τηλέφωνο την ΗOL μήπως άλλαξε τιμολογιακή πολιτική?




Φίλε μου ψάξε το λίγο παραπάνω και μην πέρνεις ως δεδομένο αυτό που σου είπαν. Εκτός και αν είσαι σε κάποια προσφορά που λήγει στον χρόνο, αλλιώς δεν μπορούν να σου αλλάξουν το συμβόλαιο, γιατί το να μειώσουν τον δωρεάν χρόνο σε κινητά αλλαγή συμβολαίου είναι.
Αυτό που μπορούν να κάνουν, είναι να αυξήσουν το κόστος κάθε κλήσης πέραν του δωρεάν χρόνου. Αλλά θα το έλεγαν κάπου μέσα στο site τους --έστω με μικρά γραμματάκια---κ δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.

semola
10-10-09, 19:32
Το οτι άλλαξε η τιμολογιακή περίοδος νομίζω εννοεί οτι πχ οι χρεώσεις των 60 λεπτών αρχιζε στις 10 καθε μήνα εως 10 του αλλου μήνα ,τώρα θα αρχίζουν απο 20 κάθε μήνα.

vaggoulas
10-10-09, 20:11
Τα 60 λεπτά δεν τα χρεώνουν από 1-30 του κάθε μήνα ή όχι?Άσχετα το πότε βγαίνει ο λογαριασμός?

semola
10-10-09, 20:51
Τα 60 λεπτά δεν τα χρεώνουν από 1-30 του κάθε μήνα ή όχι?Άσχετα το πότε βγαίνει ο λογαριασμός?

Οχι ,πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτα τους πότε ξεκινάει η μέτρηση των 60 λεπτών δωρεάν.Σε κάθε συνδρομιτή είναι διαφορετικός ανάλογα την ημερομηνία που έγινε η ενεργοποίηση.

jim250781
11-10-09, 11:33
Παιδιά εγώ είχα περίοδο τιμολόγησης από 15-14 του επόμενου μήνα...

Δηλαδή 15 του μηνός κάθε μήνα μηδένιζε ο χρόνος και ξεκίναγαν τα 60 λεπτά...

Ξαφνικά μου λένε (μετά απο λογαριασμό που είχα χρεωθεί χωρίς να μηδενίσει ο χρόνος) ότι άλλαξε η περίοδος για όλους και πήγε από 1-30... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...

Παιδιά ψάξτε το και σεις μη σας χρεώνουν άδικα... Γιατί όντως για τον καθένα η περίοδος ήταν ίδια με την περίοδο του παγίου.... Όμως μου είπανε άλλαξε αυτό...ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΒΕΒΑΙΑ....

Δείτε το και σεις....και πείτε αν όντως ισχύει....

Και πιστεύω ότι αφορά και κλήσεις προς σταθερά και υπεραστικά για όσους έχουν το limited πακέτο....

Επομένως ψαχτείτε....

@ ADSLgr.com All rights reserved.