PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet στην Πάτρα.. Αξίζει να φύγω από την Tellas?



juniorjack
10-10-09, 02:16
Καλησπέρα,

ανήκω στο dslam Κων/πόλεως κ έχω Τελλας 12mbit.. To τελευταίο 6μηνο είναι σταθερή κ ικανοποιητική, παλιότερα με είχε βασανίσει απίστευτα (όπως κ τους περισσότερους) για κανα 2μηνο..

Είδα το πακετο Adsl Economy για φοιτητές (http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10012752) της 4thnet κ το σκέφτομαι να πάω προς τα κει.. :hmm:

η διαφορά σε λεφτά δεν είναι μεγάλη (14,75€/μήνα για 6 μήνες κ μετά 24,90€ = ~20€/μηνα μο, τώρα πληρώνω 22.90+2.90 για το wifi = ~26€), αλλά κ λίγο λιγότερα θα πληρώνω κ 8α 'έχω' :p 24mbit k oxι 12..

Ποιά η γνώμη σας, αξίζει..?

(δε με ενδιαφέρει το gaming, κυρίως dοwnlading)

thnx

athtsa
10-10-09, 21:09
Φίλε λίγες μέρες έχει που έβαλα και εγώ το πακέτο αυτό και μεχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος!Απο ταχύτητες full οσο συγχρονίζω, αλλά δεν συγχρονίζω και όσο καλά θα μπορούσα...Μπορείς να δεις και εσύ τα στοιχεία μου.

athtsa
12-10-09, 23:14
Να αναφέρω και εγώ κάποια στοιχεία για την περιπτωσή μου!
Κάλεσα τεχνικό λόγω χαμηλού συγχρονισμού!Ο τεχνικός ήρθε διαπίστωσε οτι δεν ευθύνομαι σε κάτι εγώ αλλά το πρόβλημα μου είναι απο τον ΟΤΕ (ποιότητα γραμμής κτλπ...).
Ο τεχνικός μου τόνισε οτι το πιο πιθανό είναι να μείνω απο πλευράς συγχρονισμού εκεί που είμαι διότι μου είπε ο ΟΤΕ θα αποφανθεί στην Forthnet οτι ο συγχρονισμός της γραμμής μου είναι σε αποδεκτά όρια!
Συμπερασματικά αυτό που κατάλαβα είναι οτι ο ΟΤΕ έχει το πάνω χέρι στο ADSL και δίνει τις καλές γραμμές του στους δικούς του πελάτες και οτι περισέψει το δίνει στους άλλους πάροχους!

athtsa
14-10-09, 00:02
Παιδιά κάποιοι που είναι απο Πάτρα και συγκεκριμένα στο κόμβο Κων/λεως μπορούν να μας πουν τις εντυπώσεις τους κτλπ....

Collective_Soul
14-10-09, 00:11
Εγω ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο μονιμο προβλημα με φορθνετ
Βεβαια ειναι αναλογα και τι χρηστης εισαι

241300XXXX
14-10-09, 13:13
Για μενα μεινε εκει που εισαι!

ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΠΑΡΟΧΟΣ απο τη 4net δεν υπαρχει.
3η φορα μεσα σε 30-35 μερες που "χαλαεσε" η διασυνδεση Αθηνας Θιεσσαλονικης με αποτελεσμα να σερνομαστε.Ειχα κανει αιτηση για Conn-x αλλα μετανιωασα που την ακυρωσα.

θα το γραψω και ας φαω ban τουλαχισοτν θα εκτωνοθω καπου

ποιο σκατα εταιρια απο τη κωλοforthnet δεν υπαρχει

FSHOPAXD
15-10-09, 23:34
Η διασύνδεση Αθηνας - Θεσσαλονίκης διακόπηκε τελευταία αρκετές φορές πράγμα που σημαίνει ότι γίνονται κάποια έργα και κάποιος την κόβει διαρκώς ... και παράλληλα συμπαρασύρει αρκετούς παρόχους (όχι μονο την forthnet)

athtsa
20-10-09, 00:09
Λοιπόν να σας πω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία!Συνδέθηκα στα 13500 και λόγω οτι έχω χαμηλό attenuation δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός στο σπίτι μου!Εφόσον έκανε τις μετρήσεις και στον κατανεμητή και στο σπίτι μου δεν διαπίστωσε κάποιο τεχνικό πρόβλημα που να οφείλεται σε μένα , γι'αυτό το δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ για χαμηλό συγχρονισμό.

Το αποτέλεσμα ήταν ο ΟΤΕ να αποφανθεί στην Forthnet οτι δεν ευθύνεται κάπου το δίκτυο και οτι δεν εντόπισε κάποια σχετική βλάβη!

Το αποτέλεσμα οτι αυτός θα είναι ο συγχρονισμός μου και η ταχύτητα μου εκτός κάποιες ώρες αιχμής που μειώνεται λίγο είναι σταθερή με 1,35 MB/S!

Αν υπάρχει κάποιος απο το DSLAM της Κωνσταντινουπόλεως ας γράψει τα στατιστικά του!

@ ADSLgr.com All rights reserved.