PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλη ασταθεια μετα απο αναβαθμιση στα 2Mbps, help!



dtakias
10-10-09, 13:09
Καλησπερα σε ολους.

Μετα απο την αναβαθμιση του ΟΤΕ στα 2Mbps η Conn-X που εχω σε χωριο επαρχειας (EYBOIA) εχει τραλαθει στα disconnect και η γραμμη αποσυνδεεται συνεχως.

Χρησιμοποιω ενα Vigor 2800VG kai πριν απο αυτο ειχα 2600VG. To SNR Margin πεζει γυρω στα 7-7.5 και to Loop Attenuation γυρω στα 54. Πολυ ασχημα νουμερα.

Οταν η ταχητητα ηταν στο 1Mbps πολυ σπανια ειχα προβληματα. Εχω δοκιαμσει απο αλλες μπριζες, microfilters, καλωδια χωρις αποτελεσμα. Επισης παρα τα συνεχομενα τηλεφωνα στον ΟΤΕ δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη μαζι τους.

Τι μπορω να κανω απο εδω και περα; Υπαρχει καποιο αλλο νουμερο οπου θα μπορουσα να μιλισω με τον ΟΤΕ; Καποιος εδω οπου θα μπορουσα να δωσω τα στοιχεια μου?

ευχαριστω! :cool:

gorillaki
11-10-09, 11:27
Με 54 dB loop attenuation δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Προφανώς το ΚΑΦΑΟ είναι σε οριακή απόσταση από το ρούτερ σου. Εγώ είμαι κάπως καλύτερα (47-48 dB) αλλά και πάλι, έχω αρκετά προβλήματα με αποσυνδέσεις.
Μπορείς να ζητήσεις από τον ΟΤΕ έλεγχο ποιότητας σήματος, αλλά μην περιμένεις θαύματα...

dtakias
12-10-09, 00:54
Ευχαριστο για την απαντηση. Ειμαι οντως μακρια απο το κεντρο.

Θα μπορουσα να ζητησω απο τον ΟΤΕ να μου κατεβασει την ταχητυτα στο 1Mbps?

dimgavril
12-10-09, 18:25
Ναι! Πάρε στο 1242 και πες τους ότι στο 1Mbps δεν είχες πρόβλημα και ζήτησε να στο ξαναλλάξουν!

dmax
15-10-09, 15:26
Και εγώ φίλε στη Χαλκίδα είχα πρόβλημα μετά την αναβάθμιση στα 2 Mbps, ώσπου αγανάκτησα με το οτε και έβαλα hol double play και είμαι σταθερά στα 13 Mbps και όλα αυτά με 39,90 το μήνα.:oneup:

maik
15-10-09, 18:37
Και εγώ φίλε στη Χαλκίδα είχα πρόβλημα μετά την αναβάθμιση στα 2 Mbps, ώσπου αγανάκτησα με το οτε και έβαλα hol double play και είμαι σταθερά στα 13 Mbps και όλα αυτά με 39,90 το μήνα.:oneup:

Και μετα ξυπνησες.

utp
16-10-09, 01:37
Mε τις βλαβες στο 121 θα μιλησεις για να βρεις ακρη.

dmax
16-10-09, 13:52
Και μετα ξυπνησες.

Γιατί ρε φίλε σε πείραξε η αλήθεια;
Του οτε είσαι;
:whistle:

maik
16-10-09, 18:07
Γιατί ρε φίλε σε πείραξε η αλήθεια;
Του οτε είσαι;
:whistle:

Αν πιστευεις οτι μια γραμμη χαλκου στον ενα παροχο δεν μπορει να πιασει ουτε 2 mb και στον αλλο πιανει 13 mb τοτε βλεπεις ονειρα.

Και ΝΑΙ ειμαι του ΟΤΕ, εχεις καποιο προβλημα;

dmax
16-10-09, 18:40
Στο τετράγωνο το δικό μου από ότι έμαθα περνάνε τρία ζεύγη καλωδίων. Το ένα από αυτά ανήκει σε dslam με απόσταση περίπου 2000 χιλιόμετρα και αυτό το dslam είναι της hol.
Του οτε το κοντινότερο dslam είναι πάνω από 3400 χιλιόμετρα και πάνω από όλα είναι και παλιά τα καλώδια.
Αυτό το τελευταίο είναι δήλωση τεχνικού του οτε.
Και ζεύγη καλωδίων που υποτίθεται ότι μου άλλαξαν δεν λύθηκε το πρόβλημα, εναντίας έγινε χειρότερο.
Γιαυτό φιλέ εάν δεν είχα το ίδιο πάθημα με τον φίλο δεν θα έγραφα σε αυτό το topic.

maik
16-10-09, 18:51
Στο τετράγωνο το δικό μου από ότι έμαθα περνάνε τρία ζεύγη καλωδίων. Το ένα από αυτά ανήκει σε dslam με απόσταση περίπου 2000 χιλιόμετρα και αυτό το dslam είναι της hol.
Του οτε το κοντινότερο dslam είναι πάνω από 3400 χιλιόμετρα και πάνω από όλα είναι και παλιά τα καλώδια.


Δεν υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο που λες.

Οποιος σου ειπε το αντιθετο ειτε ειναι ασχετος ειτε σε δουλευε.
Τα dslam ολων των παροχων ειναι συνεγκατεστημενα στο Α/Κ του ΟΤΕ. Ο χαλκος που φτανει στο σπιτι σου ειναι ο ιδιος παντα, ειτε παλιος και φθαρμενος ειτε καινουριος.

dmax
16-10-09, 19:11
Το dslam της hol βρίσκετε σε μια περιοχή που λέγετε Δοκός. Και είναι ξεχωριστά και σε διαφορετικό σημείο από τον οτε.
Πως είναι δυνατόν να με δούλεψαν.
Έπειτα και με το μάτι μπορώ να δω τα τρία ζεύγη καλωδίων, που το ένα φεύγει προς την κατεύθυνση του Δοκού, ενώ τα αλλά δυο καταλήγουν πιο πέρα σε ένα παλιό καφάο.
Από την άλλη βλέπω και το αποτέλεσμα. Έπειτα εάν μπεις σε αυτή την διεύθυνση http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx, βλέπεις ακριβώς το τι παίζει στην γειτονία σου.

maik
16-10-09, 19:25
Δεν γινεται αυτο χρυσε μου ανθρωπε, πως να σου το πω να το καταλαβεις. Ο χαλκος που φευγει απο το κεντρο και ερχεατι σπιτι σου ειναι παντα ο ιδιος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.