PDA

Επιστροφή στο Forum : τι τρεχει με τον οτε????



tamtam87
10-10-09, 17:48
καλησπερα σε ολους σας...ειμαι εντελως καινοθριος στο φορουμ αυτο και δεν το εχω ψαξει πολυ επομενως ζητω συγγνωμη εαν το θεμα που θελω να θεσω εχει ηδη σχολιαστει σε αλλο σημειο...
εδω και 2 εβδομαδες εχω βαλει ιντερνετ στο σπιτι μ με τον οτε conn-x φοιτητικο πακετο 8Μbps...απο την αρχη δεν περιμενα η ταχυτητα να φτασει στο full!! λεω οκ,αντε να φτανς μεχρι 6 Μbps...ΑΜ ΔΕ!!!! εδω και 2 μερες τωρα σε οοοολη τη διαρκεια της μερας κανω τεστ ελεγχου της ταχυτητας στο speeedtest.net (πειτε μου οποιος το κσερει αν ειναι αξιοπιστο....) και ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟ 1,5 Mbps !!!!!!!! ΦΤΑΙΕΙ ΜΗΠΩς το οτι το πακετο ειναι φοιτητικο και το πληρωνω λιγοτερο????φταιει το router?????εχει το δικτυο του οτε γενικα προβλημα αυτες τις μερες???? ολοι μ λενε πως με τα 8Μbps που πληρωνω θαπρεπε να πατας μια σελιδα να σκεφτομαι και αυτη να ανοιγει σε χρονο dt...ασε που μερικες φορες τελευταια κσαφνικα πεφτει ι σινδεσει και πρεπει να κανω επανακινιση το μοντεμ......ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΨΑΛΛΩ???? ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΕΤΕ???? ΑΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ....:) :) να σημειωσω πως αυτες τις μερες αν εχει κεφια μονο μετα τις 12 το ωραδυ καπως ανεβαινει η ταχυτητα....

x_user
10-10-09, 20:45
ε, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν σημαίνει ότι εάν αγοράσεις πακέτο των 8Mbps θα έχεις και 8, ούτε εάν αγοράσεις το πακέτο των 24 θα έχεις 24!

Πρώτα από όλα, ως σύνδεση ADSL το throughput δεν είναι δεδομένο, αλλά παίζει με ανώτερη δυνατή τιμή την τιμή του πακέτου σου.

Αλλά ακόμα και εάν δεν έχεις τους περιορισμούς του πακέτου, υπάρχουν οι περιορισμοί λόγω της απόστασης σου από το A/K του ΟΤΕ, λόγω της ποιότητας των καλωδιώσεων μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου, λόγω της ποιότητας της εσωτερικής σου καλωδίωσης κλπ.

Για παράδειγμα λόγω απόστασης και κακής ποιότητας καλωδίωσης μπορεί να μη μπορείς να πιάσεις πάνω από 2Mbps, οπότε ότι πακέτο και να αγοράσεις δεν θα έχει διαφορά (μόνο στην τσέπη σου θα δεις διαφορά).

Έτσι θέλει περισσότερο ψάξιμο. Δες οι λοιποί ένοικοι σε ποιό IPS είναι και τι ταχύτητες επιτυγχάνουν. Εκεί θα πρέπει να κινείσαι και εσύ.

;)

gvenos
10-10-09, 22:28
Μην κάνεις adslspeed test, απλά κατέβασε κάποιο αρχείο πχ Rapidshare -εννοείται με premium account- με κάποιον download manager και εκεί θα δεις την πραγματική σου ταχύτητα. Εγώ έχω 8mp/s και είναι full, αλλά έχω και καλά στατιστικά!

Vitruvian78
11-10-09, 02:01
Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να πάρεις τον ΟΤΕ να το αναφέρεις και αυτοί θα σου πούνε τί μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου, αν και απο την αρχή θα έπρεπε να το λένε στον πελάτη. Εν πάση περιπτώση, εφόσον δεν πιανεις τα 8 και πιάνεις μόνο 2, αν δεν καταφέρουν να λύσουν το πρόβλημα (που μάλλον δεν μπορεί να αλλάξει κάτι) θα πρέπει να σε κατεβάσουν στα 2 και να πληρώνεις για 2 και όχι για 8. Σε όποιο πάροχο και να πάς δεν θα δεις διαφορά. Πάλι το ίδιο θα πιάνεις. Μείνε ΟΤΕ μην μπλέκεις με εναλλακτικους στην περίπτωσή σου.

sdikr
11-10-09, 05:24
Κανονικά, δεν θα έπρεπε να σου δίνουν το φοιτητικό, (απο τον τρόπο γραφής σου)

enwsitis21
11-10-09, 10:14
Κανονικά, δεν θα έπρεπε να σου δίνουν το φοιτητικό, (απο τον τρόπο γραφής σου)

Μήν μιλάς έτσι.
Δέν ξέρεις ποιός είναι και τί είναι ο άλλος στο απέναντι πληκτρολόγιο.
Ο τρόπος γραφής του χρήστη δέν είναι ο καλύτερος, αλλά από παραδείγματα ανορθόγραφων φοιτητών δυστυχώς έχουμε πολλά.

efthlouk
11-10-09, 10:17
Θα συμφωνήσω απόλυτα ^^!

Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν διακρίσεις. Πως δηλαδή πρέπει εμείς οι απλοί χρήστες του φορά να υπακουμε σε ορισμένους κανόνες (κι αν δεν έρχεται επιπληξη και ban) και οι διαχειριστές μπορούν να λένε ότι θέλουν; Δε θέλω να δημιουργήσω flame αλλά ένιωσα ενοχλημένος και θεώρησα σωστή την επισήμανση του γεγονότος. Φιλικά!:)

Simpleton
11-10-09, 10:24
Άφησε τα test στην άκρη και πες μας πρώτα απ' όλα σε ποια ταχύτητα συγχρονίζει («κλειδώνει») το μόντεμ σου και αν το έχεις συνδεδεμένο με USB ή με Ethernet/WLAN.

Επίσης, όταν πέφτει η σύνδεση, σβήνει το λαμπάκι συγχρονισμού (DSL);

sdikr
11-10-09, 15:50
Μήν μιλάς έτσι.
Δέν ξέρεις ποιός είναι και τί είναι ο άλλος στο απέναντι πληκτρολόγιο.
Ο τρόπος γραφής του χρήστη δέν είναι ο καλύτερος, αλλά από παραδείγματα ανορθόγραφων φοιτητών δυστυχώς έχουμε πολλά.

ίσως λίγο τραβηγμένο, αλλά τουλάχιστον σαν φοιτητής θα έπρεπε να το προσέχει λίγο παραπάνω


Θα συμφωνήσω απόλυτα ^^!

Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν διακρίσεις. Πως δηλαδή πρέπει εμείς οι απλοί χρήστες του φορά να υπακουμε σε ορισμένους κανόνες (κι αν δεν έρχεται επιπληξη και ban) και οι διαχειριστές μπορούν να λένε ότι θέλουν; Δε θέλω να δημιουργήσω flame αλλά ένιωσα ενοχλημένος και θεώρησα σωστή την επισήμανση του γεγονότος. Φιλικά!:)


δεν έβρισα κάποιον, αν νομίζεις οτι υπάρχει πρόβλημα υπάρχει το report system
Αυτό φυσικά αν πιστεύεις οτι κακός αναφέρθηκα στην ορθογραφία του χρήστη

giorgosts
11-10-09, 15:59
1. Υπάρχουν και spellcheckers, το πρόβλημα δεν είναι τεχνικό.
2. Ο τρόπος γραφής προσδίδει και το ύφος. Όταν ζητάς κάτι από εθελοντές, πρέπει να εκφράζεσαι κατά τέτοιο τρόπο ώστε να σέβεσαι τον προσωπικό χρόνο αυτών που θα θελήσουν να σε βοηθήσουν. Αν δεν εκφράζεσαι κατανοητά, απλώς θα κουράσεις τα μάτια τους και δεν θα πάρεις απάντηση

tamtam87
11-10-09, 17:41
αν σκεφτεις,ώωωω ευαισθητε λατρη της ελληνικης γλωσσας την οποια εν ελλαδι ομιλουμε τα τελευταια χρονια,οτι στην καθημερινοτητα μου στον υπολογιστη γραφω στα GREEKLISH τοτε πιστευω δικαιολογουμαι...και στην τελικη εχεις πολλες επιλογες.....Ειτε να μην μπεις στον κοπο να απαντησεις στο συγκεκριμενο θεμα ,ώντας βαθυτατα προσβεβλημενος απο την κακιστη χρηση της ελληνικης δημοτικης γλωσσης εκ μερους μου,ΕΙΤΕ να απαντησεις κανονικα αποφευγοντας σχετικο σχολιασμο...Και στο κατω κατω μπορει εγω να μη μπορω να γραψω καλα ελληνικα στον υπολογιστη..αυτο δεν σημαινει κατι ποσο μαλλον το οτι ειμαι φοιτητης...οπως επιπλεον το οτι εισαι ADMINISTRATOR δεν μου λεει απολυτως τιποτα για το επιπεδο των ακαδημαικων και κοινωνικων σου γνωσεων,ώωωω φιλτατε.......πισω απτα πληκτρολογια,τις οθονες και τα μοντεμ ειμαστε ολοι μας καποιοι καθωςπρεπει σωστοι και ανωτεροι αθρωποι...να σας δω στη καθημερινοτητα ποιοι ειστε...γτ μαγκας και γω γινομαι ετσι.........φιλικα.........



και σορρυ αν το τραβηξα....

επιπλεον...πως μπορω να δω σε τι ταχυτητα "κλειδωνει" το μοντεμ???και τοχω συνδεδεμενο με USB

Simpleton
11-10-09, 20:04
Ποιο μοντέλο είναι; Δοκίμασε να το συνδέσεις με Ethernet.

terko
11-10-09, 20:32
πως μπορω να δω σε τι ταχυτητα "κλειδωνει" το μοντεμ???και τοχω συνδεδεμενο με USB

Για να σου πούμε, πως μπορείς να δεις την ταχύτητα συγχρονισμού σου καθώς και τα άλλα στοιχεία της σύνδεσης σου, πρέπει να μας πεις πρώτα ποιόν router έχεις.

Την θύρα USB ξέχασέ την, σύνδεσε τον υπολογιστή με το router στην θύρα ethernet.

tamtam87
11-10-09, 22:20
εχω ενα SAGEM F@ST 1201 ....ειναι αυτο που μου εδωσαν δωρεαν απο τον οτε οταν εκανα την συνδεση

Simpleton
11-10-09, 22:26
Μπες με κάποιον browser στη διεύθυνση 192.168.1.1 (όνομα χρήστη και κωδικός: admin). Στη σελίδα ρυθμίσεων του router θα σου εμφανίσει την τρέχουσα ταχύτητα συγχρονισμού.

tamtam87
11-10-09, 22:44
sorry αλλα δε μπορω να το εντοπισω.....μαλλον την σελιδα την ανοιξα,αλλα δε μπορω να εντοπισω σε ποιο σημειο αναφερεται αυτο που λες.... :( :(

Simpleton
11-10-09, 22:49
Δυστυχώς, δεν έχω μπροστά μου το πλήρες εγχειρίδιο της συσκευής, μόνο τον οδηγό εγκατάστασης. Αυτό που σου λέω υποτίθεται ότι εμφανίζεται σε κάθε σελίδα του router, πάνω δεξιά. Κοίτα αν υπάρχει κάποια ενότητα Status > Summary.

user1
11-10-09, 22:51
ίσως λίγο τραβηγμένο, αλλά τουλάχιστον σαν φοιτητής θα έπρεπε να το προσέχει λίγο παραπάνω




δεν έβρισα κάποιον, αν νομίζεις οτι υπάρχει πρόβλημα υπάρχει το report system
Αυτό φυσικά αν πιστεύεις οτι κακός αναφέρθηκα στην ορθογραφία του χρήστη

..κακώς

manoulamou
12-10-09, 12:40
Μπες με κάποιον browser στη διεύθυνση 192.168.1.1 (όνομα χρήστη και κωδικός: admin).
Στη σελίδα ρυθμίσεων του router θα σου εμφανίσει την τρέχουσα ταχύτητα συγχρονισμού.

:oneup:Να η σωστη απαντηση οσον αφορα τα στατιστικα της γραμμης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)!

Επισης για αξιοπιστη μετρηση της ταχυτητας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796) και οχι κλασικα πολαρόιντ speedtests!





Για να παρεις απαντηση σε τεχνολογικα θεματα δεν ηξερα πως χρειαζεται βεβαιωση σπουδων:-+
Εξ αλλου πολλοι καθηγητες φιλολογιας ειναι ακαδημαϊκα αγραμματοι!!!:twisted:

maik
12-10-09, 16:25
Το θεμα ειναι πιο πολυ κοινωνικο , ισως ολο το μηνυμα μου να ειναι offtopic. Ομως πονανε κυριολεκτικα τα ματακια μας οταν διαβαζουμε μηνυματα σαν το αρχικο. Μια παραγραφος ολα μαζι χωρις στιξη, χωρις ορθογραφια, χωρις αρχη και τελος. Και το πιο ωραιο απο ολα ειναι οτι αντι να συμαζευτει ο χρηστης την βγαινει και απο πανω.
Τα greeklish δεν ειναι γλωσσα, ειναι ενα μορφωμα που δεν ξερω γιατι ακριβως συνεχιζει να υπαρχει. Πολυ καλα κανει το φορουμ και τα απαγορευει. Εδω ο αλλος βαριοταν να γραψει την λεξη "και " και εβαζε +.
Ναι, ειναι τεχνολογικο το φορουμ αλλα δεν παυει να ειναι ενας χωρος κοινωνικης συνευρεσης. Αν μη τι αλλο ,λιγο σεβασμο σε αυτους που απευθυνομαστε.

Mina_sp
12-10-09, 22:58
Εχω την εντύπωση πως ο κωδικός πρόσβασης είναι το admin password που αναγράφεται κάτω απο τη συσκευή.

gio5aMG
13-10-09, 14:10
user: admin
pass: abcd1234 (?)

αναλυτικότερα εδώ (http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/dsl_sagem_1201_line_quality.htm#b1)

mob
13-10-09, 14:36
κάποιος να το κλειδώσει, ο sdikr και ο maik49 έχουν απόλυτο δίκιο
αυτός ο τρόπος γραφής είναι ακατανόητος :lock:

Valley
13-10-09, 16:20
Και εγώ 24 έχω,αλλά καταβάζει γύρω στο 1,6...

blkik
13-10-09, 16:39
κάποιος να το κλειδώσει, ο sdikr και ο maik49 έχουν απόλυτο δίκιο
αυτός ο τρόπος γραφής είναι ακατανόητος :lock:

Ξεκολλήστε και βοηθήστε το παλικάρι να λύσει το πρόβλημα
Δεν είναι και τελιως ακατανόητο. Έχω δει και πολύ χειρότερα
Κάτι τέτοιες παπαριές βλέπω εδω μέσα και μπαίνω όλο και πιο αραιά.


Για το πρόβλημα τώρα η καλύτερη συμβουλή είναι να δεις τι ταχύτητες πιάνουν οι γείτονες και με ποιες εταιρείες.(αναφέρθηκε και πιο πάνω απ κάποιον). Έτσι θα ξέρεις περίπου που κίνησε και τι να περιμένεις.
Όπως σε είπαν και οι άλλοι σύνδεσε το modem σου σε ethernet.
Μπορείς σου να δοκιμάσεις και με άλλο Modem ή άλλα φίλτρα αλλά αφού πρώτα μας δείξεις τα στατιστικά σου

Για να μην στην λένε για την ορθογραφία κάποιο που το παίζουν έξυπνοι
Αν έχεις firefox βάλε το παρακάτω
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3451

@ ADSLgr.com All rights reserved.