PDA

Επιστροφή στο Forum : Κι άλλο ταβάνι στην Tellas?



dbal
10-10-09, 17:57
Ολοκληρώθηκε λοιπόν σχετικά ανώδυνα και γρήγορα η μεταφορά μου στην Tellas και ο πρώτος συγχρονισμός με φέρνει στα 9,7 fast path (με ωραία pings! :oneup:) με SNR 9,3 σε μια γραμμή που με 22,5 attenuation συγχρόνιζε πτωτικά στην Forthnet στα 11Mbps. Ωραία σκέφτομαι, θα παίξω με το DMT και το Siemens όπως ακριβώς και στο πατρικό μου όπου επίσης υπάρχει Tellas και μάλιστα με σούπερ ταχύτητες, και πείράζοντας προς τα κάτω το SNR μέχρι το 7,0 θα φτάσω στα 12 περίπου οπότε καλώς και δοκιμάσαμε εκτός Forthnet....αμ δε...φαίνεται οτι και το SNR δεν πάει κάτω από 7,0 για κάποιο λόγο και η ταχύτητα συγχρονισμού καρφώνεται χαρακτηριστικά στα 9999Κbps μετά από 3 επανεκιννήσεις.
Ξέρετε κάτι που μου διαφεύγει ή κάνω κάτι λάθος σε ρυθμίσεις?
Μήπως να ζητήσω από το τεχνικό να μου κατεβάσουν αυτοί το SNR ή με αυτά τα δεδομένα τζάμπα κόπος...?? :hmm:

ΥΓ: Υπόψιν μπαίνω με fixed Tellas DNS-αν αυτό μπορεί να παίζει ρόλο....

[Insomniac]
10-10-09, 18:18
Τα 9999Kbps δείχνουν άνω όριο στην ταχύτητα συγχρονισμού. Αν υπάρχει όριο, όσο και να κατεβάσεις το target snrm δε γίνεται τίποτα.

dbal
10-10-09, 18:26
Συμφωνώ! Και γιατί όμως να συμβαίνει αυτό σε δεδομένη γραμμή που προφανώς μπορεί να πάει πιο πάνω χωρίς παρενέργειες?
Έχουμε ξαναδεί τέτοιο έργο στην Tellas ή αλλού?

[Insomniac]
10-10-09, 18:31
Το ποίημα λέει "για την σταθερότητα της γραμμής σας". Έχουν υπάρξει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις στο παρελθόν.

Mouse Potato
10-10-09, 18:34
Προφίλ συγχρονισμού. Βλέπεις το target SNRm δεν τους φτάνει

Είναι ακριβό το bandwidth :twisted:

dbal
10-10-09, 18:36
Που προφανώς η πραγματικότητα έχει να κάνει με εξοικονόμηση bandwidth για την εταιρεία? Όπως π.χ και το ταβάνι του 1,4ΜΒ/sec στην ταχύτητα download?
Άρα πάλι για τηλέφωνο στην ΤΥ με βλέπω....το θέμα είναι ποιός προτείνεται ως ο πιο αποδοτικός - πειστικός τρόπος να τους το ζητήσω....

Mouse Potato
10-10-09, 18:40
Αν καταφέρεις και περάσεις τις 2 προηγούμενες δικλείδες: 1) κατώτατο SNR (με DMT) και 2) προφίλ συγχρονισμού (τηλεφωνώντας στο cc κι ο θεός βοηθός), και φτάσεις σε μια ταχύτητα 13+Mbps έχεις την τελευταία δικλείδα του cap στο download (~1,4MB/s) όπου και εκεί μένεις

dbal
10-10-09, 18:46
2) προφίλ συγχρονισμού (τηλεφωνώντας στο cc κι ο θεός βοηθός)

Άρα λοιπόν ζητάω αλλαγή στο προφίλ συγχρονισμού...μια καλή δικαιολογία για να τους πείσω? Οτι π.χ η γραμμή με 2 διαφορετικούς παρόχους δεν είχε ποτέ disconnects σε υψηλότερες ταχύτητες? (που είναι και η αλήθεια)

ΥΓ: Ήθελα να ξερα με τι κριτήρια αποφάσισαν οι κόπανοι κάτι τέτοιο για μια γραμμή που με πειραγμένο SNR στο 5,0 επί Forthnet ήταν πάντα rock solid....αλλά ξέχασα, οικονομία και απλά ο κλήρος έλαχε σε μένα προφανώς :mad::evil:

Mouse Potato
10-10-09, 18:53
Άρα λοιπόν ζητάω αλλαγή στο προφίλ συγχρονισμού...μια καλή δικαιολογία για να τους πείσω? Οτι π.χ η γραμμή με 2 διαφορετικούς παρόχους δεν είχε ποτέ disconnects σε υψηλότερες ταχύτητες? (που είναι και η αλήθεια)

Προφανώς θα σου πουν πως απ' την στιγμή που έχεις το κατώτερο όριο του SNR που έχουμε θέσει υπάρχει και το όριο στην ταχύτητα του συγχρονισμού για να μην έχεις αποσυνδέσεις. Μια σύγκριση με άλλους ISPs θα ήταν μια καλή δικαιολογία. :hmm:

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει. May God be with you :oneup:


ΥΓ: Ήθελα να ξερα με τι κριτήρια αποφάσισαν οι κόπανοι κάτι τέτοιο για μια γραμμή που με πειραγμένο SNR στο 5,0 επί Forthnet ήταν πάντα rock solid....αλλά ξέχασα, οικονομία και απλά ο κλήρος έλαχε σε μένα προφανώς :mad::evil:

Δεν είσαι ο μόνος :whistle:

Το θέμα είναι πως αυτό το "έως 1,4MB/s" είναι πολύ ύπουλο :evil:

dbal
10-10-09, 19:07
Παρεπιπτόντως και το fast path mode που είχα κλειδώσει μετά τις τελευταίες δοκιμές χάθηκε...κι αυτό τυχαίο ήταν λοιπόν....έχω δοκιμάσει μάλιστα και όλους τους συνδυασμούς PPPoE, PPPoA, LLC, VCMUX μήπως τυχόν και επηρεάζουν και το ξαναβρώ αλλά τίποτα....

Mouse Potato
10-10-09, 19:09
Παρεπιπτόντως και το fast path mode που είχα κλειδώσει μετά τις τελευταίες δοκιμές χάθηκε...κι αυτό τυχαίο ήταν λοιπόν....έχω δοκιμάσει μάλιστα και όλους τους συνδυασμούς PPPoE, PPPoA, LLC, VCMUX μήπως τυχόν και επηρεάζουν και το ξαναβρώ αλλά τίποτα....

Περίεργο που ήσουν σε fast path.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι να σου πω εγώ όταν πρωτοενεργοποιήθηκα σε τι path ήμουν (αν και νομίζω πως πάντα ήμουν σε interleaved)

dbal
10-10-09, 19:17
Κι όμως είχε γίνει κι αυτό....

dbal
12-10-09, 17:56
Σύντομο update: μίλησα σήμερα με τον υπάλληλο της ΤΥ και ζήτησα "επίσημα" αναβάθμιση ταχύτητας. Με το παλικάρι συνεννοηθήκαμε αλλά επειδή δεν είναι ο ίδιος τεχνικός αλλά τηλεφωνητής της ΤΥ (αντίστοιχα με τις συναδέλφους του στο CC) συμπλήρωσε μια online φόρμα και θα την προωθήσει στους ειδήμονες. Κλασικά μου ζήτησε και κινητό χωρίς να έχω πάλι καμία ελπίδα οτι θα με ενημερώσουν ακόμα κι αν γίνει κάτι (συλλογή από τηλ. κάνουν άραγε???? :p )

Τα ενδιαφέροντα που άκουσα είναι οτι το καπάκι των 10Mbps μπήκε μετά από μετρήσεις κατά την ενεργοποίηση της γραμμής μου -sic- και μάλιστα δεν είναι και λίγο σαν ταχύτητα (!), οτι η αναβάθμιση γίνεται πιο εύκολα αν το SNR σας είναι π.χ. 15 (!) οπότε και θεωρείται από την ΤΥ υπερβολικό και αίρεται το ταβάνι και άλλα παρόμοια χαρούμενα...Εν αναμονή λοιπόν και βλέπουμε

Mouse Potato
12-10-09, 19:44
Σύντομο update: μίλησα σήμερα με τον υπάλληλο της ΤΥ και ζήτησα "επίσημα" αναβάθμιση ταχύτητας. Με το παλικάρι συνεννοηθήκαμε αλλά επειδή δεν είναι ο ίδιος τεχνικός αλλά τηλεφωνητής της ΤΥ (αντίστοιχα με τις συναδέλφους του στο CC) συμπλήρωσε μια online φόρμα και θα την προωθήσει στους ειδήμονες. Κλασικά μου ζήτησε και κινητό χωρίς να έχω πάλι καμία ελπίδα οτι θα με ενημερώσουν ακόμα κι αν γίνει κάτι (συλλογή από τηλ. κάνουν άραγε???? :p )

Τα ενδιαφέροντα που άκουσα είναι οτι το καπάκι των 10Mbps μπήκε μετά από μετρήσεις κατά την ενεργοποίηση της γραμμής μου -sic- και μάλιστα δεν είναι και λίγο σαν ταχύτητα (!), οτι η αναβάθμιση γίνεται πιο εύκολα αν το SNR σας είναι π.χ. 15 (!) οπότε και θεωρείται από την ΤΥ υπερβολικό και αίρεται το ταβάνι και άλλα παρόμοια χαρούμενα...Εν αναμονή λοιπόν και βλέπουμε

Τίποτα νέο

Lagman
14-10-09, 21:35
δίνει η Tellas fastpath ;

dbal
15-10-09, 00:39
Ναι, αν είσαι καλός με το τζόκερ και τα τυχερά παιχνίδια...

........Auto merged post: dbal πρόσθεσε 9 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:hmm: Τελικά το CC της εταιρείας ίσως και να είναι το μόνο που αποδίδει...:respekt: το αίτημα για άρση του κόφτη στο προφίλ συγχρονισμού προφανώς προωθήθηκε δεόντως και όχι μόνο...μάλλον οι τεχνικοί το έκαναν δεκτό αφού πριν λίγο τσέκαρα κατεβάζοντας το SNR και ώ του θαύματος, περάσαμε τα 9999 δύο φορές (!) και είμαστε αισίως στα ~11000 :clap:
Και φυσικά η χαρά δεν είναι για το 1,5 mbps αλλά για το οτι ίσως -μην παίρνουμε και πολύ αέρα- είμαι σε μια εταιρεία που καταγράφει, εξετάζει και ακούει τα αιτήματα των πελατών της...κάτι που είναι το σημαντικότερο στην παροχή υπηρεσιών και οφείλω να το παραδεχτώ δημόσια. :oneup:
Θα σας κρατώ ενήμερους γιατί μάλλον το ταβάνι έχει πλακώσει αρκετούς...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.