PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπερδεμα με Arctic NV Silencer 5 (Rev. 3)



cakavera
27-02-06, 03:31
Θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει τη συγκεκριμενη ψυκτρα αν το ανεμηστηρι της φυσαει προς τα εξω η προς τα μεσα τον αερα γιατι παρατηρησα οτι το δικο μου τον βαζει προς τα μεσα και δεν ξερω γιατι.Η καρτα ειναι μια 7800gt και το καλωδιο εχει συνδεθει σωστα(αν δεν κανω λαθος αναποδα δεν μπαινει).
Οι θερμοκρασιες αρχιζουν και ανεβαινουν σιγα σιγα (45-48 idle).:angryr:

Gothic
27-02-06, 10:40
Το ανεμιστήρι φυσάει προς τα μέσα γιατί φτύνει τον αέρα πίσω απο τις γρίλιες, έχω μια αντίστοιχη για Radeon 9700 Pro. :cool:

DHES (Direct Heat Exhaust System)
The DHES draws cool air from inside the case and exhausts warm air outwards. This prevents the fan from recycling warm air to cool the GPU, which increases cooling performance.

cakavera
27-02-06, 15:32
Με βλεπω να τη γυρναω πισω μπας και δω την υγεια μου γιατι συνεχιζει ακαθεκτη να βαζει αερα μεσα.:mad:

Patentman
27-02-06, 23:08
Πριν ποση θερμοκρασια ανεβαζε?

papdoux
27-02-06, 23:29
ποιο ειναι το μεσα και ποιο το εξω γιατι με μπερδευσατε. Αυτο που εχω καταλαβει διαβαζωντας τα specs τις ψυκτρας ειναι οτι τραβαει αερα που βρισκετε μεσα στο κουτι και τον πεταει εξω απο το πισω μερος.
Εσεις λετε οτι συμβαινει το αντιθετο;

Patentman
27-02-06, 23:35
Εργκ...σωστα ειχα γραψει!

Φυσαει αερα, απλα τον πεταει εξω απο το κουτι. Αρα δεν πρεπει να εχει προβλημα θερμοκρασιας αν εχει βαλει σωστα παστα και ειχε καθαρισει το τσιπ σωστα. Εκτος και αν το κουτι του κραταει εγκλωβισμενο τον ζεστο αερα.

Τωρα αν του ρουφαει αντι να φυσαει (να παιρνει αερα απο εξω απο το κουτι και να τον βαζει μεσα στο κουτι) τοτε εχει προβλημα.

papdoux
27-02-06, 23:49
LOL!
γραψε λαθος!

*Patentman is going to edit his meassage :redface:

Παω να εμπεδωσω τι κανει ακριβως και που παει τον αερα και θα ξαναγραψω (σωστα).

Εργκ...σωστα ειχα γραψει!

Φυσαει αερα, απλα τον πεταει εξω απο το κουτι. Αρα δεν πρεπει να εχει προβλημα θερμοκρασιας αν εχει βαλει σωστα παστα και ειχε καθαρισει το τσιπ σωστα. Εκτος και αν το κουτι του κραταει εγκλωβισμενο τον ζεστο αερα.

Τωρα αν του ρουφαει αντι να φυσαει (να παιρνει αερα απο εξω απο το κουτι και να τον βαζει μεσα στο κουτι) τοτε εχει προβλημα.
οκ, οτι εχω καταλαβει :up: :up:

Tem
27-02-06, 23:50
κανονικά πάντως και σε μία Arctic Cooling NV silencer που είχα εγώ έβγαζε τον αέρα έξω

Gothic
28-02-06, 00:24
Ερρρρ, κι εγώ εννοούσα οτι τραβάει αέρα απο το κουτί, τον φυσάει προς τα μέσα (στην κάρτα) και βγαίνει έξω απο την... εξάτμιση. Κοινώς ο αέρας ταξιδεύει απο το κουτί προς τα έξω, οπότε πρέπει να σιγουρευτείς οτι πίσω έχει τουλάχιστον 10-15 εκατοστά ελεύθερα.

cakavera
28-02-06, 01:35
Εμενα τραβαει αερα εξω απο το κουτι και τον βαζει μεσα.Με της μανας του την ψυκτρα ημουν στους 42 idle και τωρα που κοιταξα ειμαι στους 49.Το chip ειναι καθαρισμενο και με καινουργια παστα(AS).Ο αερας δεν εγκλωβιζεται μεσα γιατι υπαρχουν 2 ανεμηστηρια (πισω και στο πανω μερος του κουτιου)που βγαζουν αερα προς τα εξω.
Αλλαξα και drivers μπας και ειχε φαει κανα κολλημα αλλα τιποτα.

Patentman
28-02-06, 01:46
Στειλε τον πισω ή αλλαξε τα καλωδια ρευματος μεταξυ τους (οχι του καλωδιου στροφων). Μπορει η καρτα σου να μην εχει συμβατο βισμα, αν και μαλλον πιο πιθανο ειναι απο το εργοστασιο να εχουν βαλει κατα λαθος αναποδα αυτα της ψυκτρας που πηρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.