PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο συγχρονισμός έπεσε στα 3Mbps



Dmetalli
11-10-09, 20:41
Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας, κυρίως από αυτούς που ειναι απο την περιοχή των μετεώρων.Η σύνδεση που έχω ειναι η 24αρα της vodafone(δηλαδη HOL)την εχω 2 χρόνια περίπου.Τόσο καιρό συγχρόνιζε στα 13-14 Μbps,μέτρια κατάσταση αλλα μου έφτανε.Εδώ και ενάμιση μήνα περίπου οι ταχύτητες έχουν πέσει στα 3 Μbps.από την HOL μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και οτι φταίει η απόσταση μου απο τον κόμβο,πράγμα που δεν με πείθει γιατί ούτε ο κομβος άλλαξε τον τελευταίο μήνα ούτε το σπίτι μου κουνήθηκε(νομίζω).Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοιο φαινομενο απο την γύρω περιοχή?Αποφάσισα να σταματήσω τη σύνδεση και να ψάξω για νέο πάροχο ελπίζοντας ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση.κι εδώ είναι που θέλω βοήθεια. θέλω να μου πείτε τι περίπου ταχύτητες πιάνεται εσείς και απο ποιόν πάροχο για να πάρω μια απόφαση.Επίσης το Line attenuation είναι 39, μου είπαν οτι βοηθάει στο να υπολογίσουν την ταχύτητα αυτοί που ξέρουν.τι ταχύτητα πιστεύεται οτι μπορεί να είναι ικανοποιητική με αυτό??

ariadgr
11-10-09, 23:59
Πλήρη στατιστικά συγχρονισμού δώσε μας (SNR margin, attenuation, ταχύτητα συγχρονισμού) από το μενού του router.

Dmetalli
12-10-09, 00:14
Max. DSLAM data rate kBit/s 8192 1024
Min. DSLAM data rate kBit/s 32 32
Attainable data rate kBit/s 3164 784
Current data rate kBit/s 3002 686

Latency 8 ms 8 ms
Bit swap on on
Seamless Rate Adaption off off
Impulse Noise Protection 0.6 1.3
L2 Power mode enabled - -

Signal-to-noise ratio dB 8 11
Line attenuation dB 39 23
Power cutback dB 0 0



arkoun?

sktheo
12-10-09, 21:47
Καλησπέρα από Βόλο.
Είμαι περίπου ενάμιση χρόνο στη ΗΟL.
Το πρώτο μου "κλείδωμα" ήταν στα 19Mbps!
Είμαι περίπου 1km από το κέντρο και έλεγα ότι μια χαρά "κλείδωσα" αν λάβω υπόψιν παμπάλαια καλώδια του ΟΤΕ και θορύβους/συνακροάσεις κτλ κτλ.
Μετά από 3 μήνες χωρίς να πειράξω κάτι έπεσα στα 14-16 ...τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι τόσο δίνει το κέντρο!!!
Σε 6 μήνες πήγα στα 12 -15 και το Σάββατο ως δια μαγείας από τα 15 έπεσε στα 6!!!
Όσα reboot και να έκανα το νετφαστερ (ρούτερ της κακιάς ώρας) σπάνια κλείδωσε στα 10 και μετα απο λίγο εκανε αυτοματα αποσυνδεση για να συνδεθει απο 5-7 , σπανια 8!
Ο θορυβος απο το upload ανεβηκε απο 13 σε 25!!!Χωρις να πειραξω τπτ!
Εχω παρει ενα σωρο τηλ και το προβλημα δεν λυνεται!
Μου ειπαν οτι θα μου στειλουν το ντεφαστερ2 γιατι μπορει να εχει προβλημα το ρουτερ...
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!!
Ο θορυβος απο 23 πηγε 27 ..στο κατεβασμα απο 15 στο 6-7 και το upload απο13 στο 25(!!!) κλειδωνε με 1000-1023, τωρα δεν παει πανω απο 800!!

Μου ειπαν οτι φταινε οι συνακροασεις... γιατι ο διπλανος εχει 16 ? αυτος δεν εχει συνακροασεις???
Φαινεται η Hol ακολουθει την πολιτικη του ΟΤΕ πριν 5 χρονια ... για να δωσει σε νεους συνδρομητες κοβει απο τους παλιους ...

παραθετω εικονα απο το ρουτερ.

http://img395.imageshack.us/img395/3297/24873048.jpg

ΠΛΙΖ ΧΕΛΠ!!!
ΒΟΗΘΗΣΤΕ...

Just_Nikos
12-10-09, 22:10
Να τους παρεις τηλ και να τους πεις οτι αν σε μια βδομαδα δεν εχεις 19mbit , θα κόψεις την συνδεση.Εχεις ξεπερασει τον 1 χρονο συμβολαιου , οποτε δεν νομιζω να μπορουν να σε κρατησουν με το ζορι.

sktheo
12-10-09, 22:23
Να τους παρεις τηλ και να τους πεις οτι αν σε μια βδομαδα δεν εχεις 19mbit , θα κόψεις την συνδεση.Εχεις ξεπερασει τον 1 χρονο συμβολαιου , οποτε δεν νομιζω να μπορουν να σε κρατησουν με το ζορι.


Τους εχω παρει πολλες φορες τηλ.
Ελεγα να παω στην 4νετ αλλα στην περιοχη μου δεν τραβαει ... αν και κλειδωνει αρκετα καλα το ιντερνετ ειναι ανυπαρκτο (512 και χειροτερο)..ενω με την HOL οσο κλειδωσει τοσο δινει στο ιντερνετ.
Βασικα το εχω για να βλεπω τηλεοραση απο το εξωτερικο (αμερικη κυριως που εχει και HD )και δεν ειχα κανενα προβλημα.Φοβαμαι οτι ειδαν τι τραβαω σε δεδομενα απο τα HD και με "ΡΙΞΑΝΕ" για να σταματησω!!! :(

Vitruvian78
12-10-09, 23:43
Προφανώς κόβουνε για να δώσουν αλλού διαφορετικά δεν εξηγείται! Είναι πολύ άσχημο αυτό που κάνουν. Έχω όμως την εντύπωση σε όλους τους παρόχους θα είναι το ίδιο.

Το 39 attenuation είναι υψηλό, οπότε το 3 το καταλαβαίνω.....αλλά πως γίνεται με το ίδιο attenuation να συγχρόνιζες υψηλότερα πρίν;;

dikal
13-10-09, 09:18
Η ταχύτητα που κλειδώνει το ρούτερ είναι όπως τα αμοιβαία: ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ.

harris
13-10-09, 11:38
Attainable data rate kBit/s 3164 784
Current data rate kBit/s 3002 686

Signal-to-noise ratio dB 8 11
Line attenuation dB 39 23


Είναι προφανές ότι η γραμμή σου έχει κάποιο πρόβλημα. Πρέπει να δηλωθεί βλάβη ;)



Το πρώτο μου "κλείδωμα" ήταν στα 19Mbps!

Εντυπωσιακός συγχρονισμός, και δύσκολα θα τον ξαναδείς... παρ' όλα αυτά, πρέπει να επιμείνεις να το ψάξουν με τον ΟΤΕ, αφού πρώτα σιγουρευτείς ότι δεν φταίει η δική σου καλωδίωση. :)

aa144
13-10-09, 11:50
Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας, κυρίως από αυτούς που ειναι απο την περιοχή των μετεώρων.Η σύνδεση που έχω ειναι η 24αρα της vodafone(δηλαδη HOL)την εχω 2 χρόνια περίπου.Τόσο καιρό συγχρόνιζε στα 13-14 Μbps,μέτρια κατάσταση αλλα μου έφτανε.Εδώ και ενάμιση μήνα περίπου οι ταχύτητες έχουν πέσει στα 3 Μbps.από την HOL μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και οτι φταίει η απόσταση μου απο τον κόμβο,πράγμα που δεν με πείθει γιατί ούτε ο κομβος άλλαξε τον τελευταίο μήνα ούτε το σπίτι μου κουνήθηκε(νομίζω).Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοιο φαινομενο απο την γύρω περιοχή?Αποφάσισα να σταματήσω τη σύνδεση και να ψάξω για νέο πάροχο ελπίζοντας ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση.κι εδώ είναι που θέλω βοήθεια. θέλω να μου πείτε τι περίπου ταχύτητες πιάνεται εσείς και απο ποιόν πάροχο για να πάρω μια απόφαση.Επίσης το Line attenuation είναι 39, μου είπαν οτι βοηθάει στο να υπολογίσουν την ταχύτητα αυτοί που ξέρουν.τι ταχύτητα πιστεύεται οτι μπορεί να είναι ικανοποιητική με αυτό??

Αυτό λέγεται καλωδιακή βλάβη, το δηλώνουν στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ στο φτιάχνει (αν θέλει).

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Προφανώς κόβουνε για να δώσουν αλλού διαφορετικά δεν εξηγείται!




Ναι, πηγαίνουν κάθε βράδυ και πριονίζουν λίγο λίγο τα καλώδια για να συγχρονίζει χαμηλότερα.

Φυσικά δεν εξηγείται διαφορετικά αν πρέπει να το εξηγήσουμε με μάγια...

sktheo
13-10-09, 19:42
Ναι, πηγαίνουν κάθε βράδυ και πριονίζουν λίγο λίγο τα καλώδια για να συγχρονίζει χαμηλότερα.

ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα πριονιζουν... θορυβο ομως δεν μπορουν να ριξουν?

μικροτερο κλειδωμα...λιγοτερα δεδομενα... που να στα8ει ολη η Ελλαδα με τα λινκ που εχουν με το εξωτερικο...
αν ολοι επιαναν τις ταχυτητες που πρεπει ..ουτε 100 λινκ δεν θα εφταναν!
:p

........Auto merged post: sktheo πρόσθεσε 4 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό λέγεται καλωδιακή βλάβη, το δηλώνουν στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ στο φτιάχνει (αν θέλει).

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Ναι, πηγαίνουν κάθε βράδυ και πριονίζουν λίγο λίγο τα καλώδια για να συγχρονίζει χαμηλότερα.

Φυσικά δεν εξηγείται διαφορετικά αν πρέπει να το εξηγήσουμε με μάγια...

Πηρα σημερα τηλ και μου ειπαν οτι το δηλωσαν στον ΟΤΕ για να το τσεκαρει και οτι βαση νομοθεσιας πρεπει να το κοιταξει σε 2 εργασιμες μερες ( ελπιζω αν και ποτε εφαρμοστηκαν οι νομοι στην Ελλαδα.. μονο υπαρχουν.. απλα δεν εφαρμοζονται)...
Παντως θα με ειδοποιησουν..λεω να κανω και μια βολτα απο το ΚΑΦΑΟ της πολυκατοικιας μπας και μπηκε κανενας και εκανε καμμια βλακεια... !:p

antonis556
13-10-09, 19:53
Να τους παρεις τηλ και να τους πεις οτι αν σε μια βδομαδα δεν εχεις 19mbit , θα κόψεις την συνδεση.Εχεις ξεπερασει τον 1 χρονο συμβολαιου , οποτε δεν νομιζω να μπορουν να σε κρατησουν με το ζορι.

Κοιτα φιλε , επειδη κατι αναλογο ειχα κανει στην ΟΝ οταν ειχε πρωτοεμφανιστει , αυτο που μου ειπαν ευθεως ηταν : Οκ , στειλτε ενα fax και καλη συνχεια ! :P

valen_gr
14-10-09, 01:38
Να τους παρεις τηλ και να τους πεις οτι αν σε μια βδομαδα δεν εχεις 19mbit , θα κόψεις την συνδεση.

εαν πει κατι τετοιο, και πολυ καλα θα κανουν να του πουν οτι του ειπαν και απο την ΟΝ, στειλτε ενα φαξ και καλη συνεχεια....

trd64
14-10-09, 02:31
Πριν από 2 μήνες ο συγχρονισμός έπεσε κατά 1Mbps. Έκτοτε έχω και πολλά disconnects και αύξηση στα pings.

Λες και με έβαλαν σε άλλη πόρτα.

Έχω κάποιες εκκρεμότητες να τελειώσω και μετά φεύγω για forthnet ή tellas (και ο θεός βοηθός)

guzel
14-10-09, 13:23
η hol κακως το τελευταιο διαστημα ριχνει τους συγχροσνισμους .. προφανως νομιζει ριχνοντας τον συγχρονισμο -αλλα παιρνοντας την ταχυτητα που συγχρονιζεις- δεν θα γκρινιαζει ο κοσμοσ.. μεταβιβαζει ουσσιαστικα το προβλημα αλλου ,λεει βλακειες του στιλ κατι εγινε στον χαλκο.. μετατρεπει το προβλημα του BW σε αλλα τρικ

σε παρα πολους λοιπον εχει ριξει τον συγχροσνισμο... εγω απο τα 19-20 επεσα στα 11-12

ελπιζω να ειναι παροδικα ολα αυτα

dikal
14-10-09, 14:21
Νομίζω, λέω νομίζω, ότι αν η hol έριχνε τον συγχρονισμό, πχ από τα 19 που λες στα 12, θα συγχρόνιζες σταθερά σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα (πχ 12288), ενώ ταυτόχρονα το SNR θα ανέβαινε από 11 σε 15-16. Αυτό συμβαίνει;

guzel
14-10-09, 14:42
Νομίζω, λέω νομίζω, ότι αν η hol έριχνε τον συγχρονισμό, πχ από τα 19 που λες στα 12, θα συγχρόνιζες σταθερά σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα (πχ 12288), ενώ ταυτόχρονα το SNR θα ανέβαινε από 11 σε 15-16. Αυτό συμβαίνει;

ναι ισχυει. σχετικα με τα db ειναι στα 9.
πριν νομιζω 10-11.. εξασθενηση οπως και πριν

11886 και 960

harris
14-10-09, 15:00
Αν τα dB του θορύβου παρέμειναν τα ίδια με μειωμένο συγχρονισμό, τότε δεν σου κατέβασε καμία hol τον συγχρονισμό, αλλά κάτι χάλασε στην καλωδίωσή σου ;)

guzel
14-10-09, 15:29
Αν τα dB του θορύβου παρέμειναν τα ίδια με μειωμένο συγχρονισμό, τότε δεν σου κατέβασε καμία hol τον συγχρονισμό, αλλά κάτι χάλασε στην καλωδίωσή σου ;)



εδω στην περιοχη δεν συγχρονιζει κανεις πανω απο 12 πλεον...

τα db αν δεν κανω λαθος ηταν 10-11 και πηγε στο 9

dikal
14-10-09, 15:46
Όταν ο πάροχος σου ρίχνει το συγχρονισμό, τότε κλειδώνεις στην ταχύτητα που σε έριξε (σταθερά, αφού η γραμμή σου έχει δυνατότητα για αρκετά παραπάνω), ενώ τα db του SNR ανεβαίνουν σημαντικά (δείχνοντας επίσης ότι η γραμμή σου έχει δυνατότητα για αρκετά παραπάνω).
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όσοι έχουν πρόγραμμα στα 6mbps (η hol τους ρίχνει την ταχύτητα εκεί), και καλή γραμμή, με αρκετά υψηλό SNR.

guzel
14-10-09, 15:58
Όταν ο πάροχος σου ρίχνει το συγχρονισμό, τότε κλειδώνεις στην ταχύτητα που σε έριξε (σταθερά, αφού η γραμμή σου έχει δυνατότητα για αρκετά παραπάνω)

προφανως


ενώ τα db του SNR ανεβαίνουν σημαντικά (δείχνοντας επίσης ότι η γραμμή σου έχει δυνατότητα για αρκετά παραπάνω).
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όσοι έχουν πρόγραμμα στα 6mbps (η hol τους ρίχνει την ταχύτητα εκεί), και καλή γραμμή, με αρκετά υψηλό SNR.

ποσο? 13-14 db για downstream?

http://img99.imageshack.us/img99/9158/54038161.jpg

harris
14-10-09, 16:40
Είναι προφανές από τα στατιστικά που παραθέτεις ότι υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή... ΟΚ, είναι αρκετά ψηλά το SNR, αλλά δεν δικαιολογείται το 8άρι στον συγχρονισμό! Ο συνδιασμός των στατιστικών δείχνει πρόβλημα... και αν αυτό έγινε έτσι ξαφνικά, θα σου πρότεινα να ψάξεις πρώτα το δικό άκρο!

bozak
14-10-09, 17:06
Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν μια εβδομάδα και η λύση ήταν η εσωτερική καλωδίωση, όπως είπε ο harris.
Απο 4 με 6 που κυμαινόταν όταν ξαφνικά κόλλησε στα 2, τα dB του θορύβου παρέμειναν τα ίδια.
Ενα ζεύγος καλωδίου (άλλου δωματίου) το οποίο δεν ήταν συνδεδεμένο, ακούμπαγε πάνω στο κεντρικό
και έκανε το πρόβλημα. Είχα πάρει και τη HOL και η γραμμή μου ήταν εντάξει μέχρι το σπίτι μου.
Οπότε τσέκαρε εσωτερική καλωδίωση και πρίζες. Απο τότε κολλημένος στα 6.

dikal
14-10-09, 17:45
ποσο? 13-14 db για downstream?


Ο φίλος από το forum που έχω υπ' όψην, έχει στα 6mbps 27db :respekt:

guzel
14-10-09, 18:01
@harris δεν ειναι δικη μου γραμμη αυτη , απλα την παρεθεσα για να πω οτι δεν ειναι απαραιτητο να "αναιβει" κατακορυφα το snr :p

trd64
14-10-09, 19:09
Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν μια εβδομάδα και η λύση ήταν η εσωτερική καλωδίωση, όπως είπε ο harris.
Απο 4 με 6 που κυμαινόταν όταν ξαφνικά κόλλησε στα 2, τα dB του θορύβου παρέμειναν τα ίδια.
Ενα ζεύγος καλωδίου (άλλου δωματίου) το οποίο δεν ήταν συνδεδεμένο, ακούμπαγε πάνω στο κεντρικό
και έκανε το πρόβλημα. Είχα πάρει και τη HOL και η γραμμή μου ήταν εντάξει μέχρι το σπίτι μου.
Οπότε τσέκαρε εσωτερική καλωδίωση και πρίζες. Απο τότε κολλημένος στα 6.

Αν χωρίς να πειράξω τίποτε χάνω 1MBps και έχω disconnects γιατί να κοιτάξω την καλωδίωση?

Πολύ περισσότερο μετά την διαπίστωση στο forum ότι δεν είναι και τόσο προσωπικό πρόβλημα μιας και πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Βρε παιδιά dsl γραμμή βάζουμε, δεν θα κάνουμε καινούργιες εγκαταστάσεις γι' αυτό. Ελεοc.

sktheo
14-10-09, 19:28
...τελικα καποιος ηλιθιος ειχε σκαλισει την ρεγκλετα με αποτελεσμα να υπαρχει προβλημα σε πολλους στην πολυκατοικια!!!
Τωρα ολα οκ!
Δεν πιανω FULL αλλα αρκετα καλα για να βλεπω HD streaming! :cool:

bogs
14-10-09, 22:13
είναι εκπληκτικό να βλέπεις ότι και άλλοι έχουν ακριβως το ίδιο πρόβλημα με σενα!!

Πριν λίγο μιλουσα με έναν τεχνικό της ΗΟL γιατί και μένα η ταχύτητα έπεσε στα 3Μβς από τα 8,5 που είχα κατά μέσο όρο πριν κανα δυο μήνες
Βασικά είχα το double play kai έβαλα το lite πριν κανένα μήνα και ενώ θα έπρεπε να είχα γύρω στα 6 έχει μουλαρώσει το σύστημα στα 3,5 κατα μεσο όρο. ϋστερα από 5-6 τηλέφωνα στους τεχνικούς της HOL φτάσαμε να μου λένε με ευγενικό τρόπο ότι δεν φταιει ο ΟΤΕ, δεν φταίνε αυτοί , δεν έχουν λύση, κάτι έγινε μάλλον στα καλώδια στο σπίτι μου και οι γύρω ταχύτητες που έλεξε αυτός είναι παρόμοιες. Ωραία απάντηση!! Δεν μου απάντησε όμως γιατί 2 μήνες είχα 8 και τώρα 3. Επίσης ούτε γραμμές πειράχτηκαν στην πολυκατοικία, ούτε μετακινήθηκε η πολυκατοικιά...!!

Μπήκα εδω μέσα να δω καμμία λύση και εξεπλάγην ότι το θέμα αυτό ταιριάζει στην περίπτωσή μου ΑΠΟΛΥΤΑ

Επειδή φαίνεται ότι δεν πρόκειται να μου λύσουν το πρόβλημα θα ήθελα να σας ρωτήσω

1. Αν πάω σε άλλο πάροχο θα έχω τα ίδια προβλήματα στην περιοχή μου (Αγία Παρασκευή περιοχή Νομισματοκοπείο) ?
2. Κανένας άλλος γύρω σε μένα παρουσιάζει παρόμοια προβλήματα?
3. φταει το ρουτερ, να πάρω άλλο?
ευχαριστώ

τιμες ρουτερ :
netfaster iad 1.31.a version

actual data rates
up stream 1023
downstream 3446

noise margin 9 db
Line attenuation dB 36
Power cutback dB 0 0

valen_gr
14-10-09, 22:16
Βρε παιδιά dsl γραμμή βάζουμε, δεν θα κάνουμε καινούργιες εγκαταστάσεις γι' αυτό. Ελεοc.

Επειδη πολυ συχνα το ακουω αυτο....Βαζεις γραμμη ADSL σε σπιτι που μεχρι πριν στην καλωδιωση του ειχε το ποταπο σημα του PSTN μοναχα. Και ξαφνικα τα Khz της γραμμης πολλαπλασιαστηκαν εκθετικα. Πως να το κανουμε, υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλες εγκαταστασεις σε σπιτια , κυριως παλαιοτερης ηλικιας , που ειναι παντελως μα παντελως απαραδεκτες για την σωστη και χωρις απωλειες λειτουργια γραμμης ADSL. Εδω πολλες φορες βλεπουμε κακης ποιοτητας και μεγαλης παλαιοτητας εσωτερικη καλωδιωση/ παλαιες πριζες διπολικες κλπ που δημιουργουν μεγαλα προβληματα (θορυβο, παντελη αδυναμια χρησης φαξ και μοντεμ και λοιπων dial up data συσκευων) στο απλο τηλεφωνικο σημα, ποσο μαλλον σε σημα ADSL που ειναι απειρως πιο "ευαισθητο" και με σαφως μεγαλυτερες απαιτησεις.

Δεν μιλαω για εσενα προσωπικα, απλα επειδη το ακουω συχνα απο ανθρωπους που πρωτη φορα βαζουν ADSL και μεχρι τοτε δεν ειχαν προβλημα με το τηλεφωνο, και επειδη τωρα εχουν προβλημα με το ADSL πανω στην διπολικη, που παει σε ανταπτορα σε rj11 που παει στο σπλιτερ που παει στην προεκταση και κλπ κλπ και τελικως φτανει στο ρουτερ και επιμενουν πως φταιει το δικτυο και οχι η εσωτερικη γιατι δεν ειχαν προβλημα μεχρι τωρα με το τηλεφωνο :rofl:
Το ιδιο επισης με ανθρωπους με παρομοιες χαλια εγκαταστασεις που μεχρι τωρα λειτουργουσαν κουτσα στραβα μια ADSL OTE στα 1 η 2 mbps ικανοποιητικα, και ενεργοποιουν μια 24αρα , και βαρανε ολα κοκκινα μετα, παλι, δεν φταιει η εσωτερικη, γιατι η 1024/256 δεν ειχε πριν προβλημα...οταν ομως ερχεται ο τεχνικος με το analyser και καταγραφει διαφορα της ταξης των 10mbps μεταξυ εισαγωγης και πριζας και εχουν χρεωθει ασκοπη μεταβαση, τοτε αλλαζει :p

trd64
15-10-09, 01:07
ΤΦοβαμαι οτι ειδαν τι τραβαω σε δεδομενα απο τα HD και με "ΡΙΞΑΝΕ" για να σταματησω!!! :(

Έχω εγώ αυτή την εντύπωση αλλά απέφευγα να το πω.

Ενδεικτικά μερικά μηνιαία μου στατιστικά είναι

<month rxBytes="53145300000" txBytes="265014000000" month="8" year="2008" />
<month rxBytes="216175000000" txBytes="111510000000" month="9" year="2008" />
<month rxBytes="140483000000" txBytes="117204000000" month="10" year="2008" />
<month rxBytes="62391600000" txBytes="53815200000" month="11" year="2008" />
<month rxBytes="33679900000" txBytes="33451800000" month="12" year="2008" />
<month rxBytes="56050500000" txBytes="23937300000" month="1" year="2009" />
<month rxBytes="67608900000" txBytes="56609500000" month="2" year="2009" />
<month rxBytes="99628500000" txBytes="42008400000" month="3" year="2009" />
<month rxBytes="68360052395" txBytes="79611996609" month="4" year="2009" />
<month rxBytes="97865539758" txBytes="88542670701" month="5" year="2009" />
<month rxBytes="46225534513" txBytes="44867776386" month="6" year="2009" />
<month rxBytes="38012441003" txBytes="16305643893" month="7" year="2009" />
<month rxBytes="14563931574" txBytes="4691236184" month="8" year="2009" />
<month rxBytes="18434040133" txBytes="7360077290" month="9" year="2009" />
<month rxBytes="16533659461" txBytes="8911590509" month="10" year="2009" />

Είναι σαφές ότι κατάφεραν να με περιορίσουν αλλά όχι για πολύ.

Ψάχνω για εταιρεία τώρα.

dikal
15-10-09, 09:47
τιμες ρουτερ :
netfaster iad 1.31.a version

actual data rates
up stream 1023
downstream 3446

noise margin 9 db
Line attenuation dB 36
Power cutback dB 0 0
Δεν ανεβάζεις και μια εικόνα με ολόκληρη την οθόνη ADSL-Status; Σε τι mode δουλεύει; (ADSL2 G.992.3 ή ADSL2+ G.992.5)

bogs
15-10-09, 10:06
Δεν ανεβάζεις και μια εικόνα με ολόκληρη την οθόνη ADSL-Status; Σε τι mode δουλεύει; (ADSL2 G.992.3 ή ADSL2+ G.992.5)



adsl2+
θα ανεβάσω σε λιγο ένα screehshot

........Auto merged post: bogs πρόσθεσε 8 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδη πολυ συχνα το ακουω αυτο....Βαζεις γραμμη ADSL σε σπιτι που μεχρι πριν στην καλωδιωση του ειχε το ποταπο σημα του PSTN μοναχα. Και ξαφνικα τα Khz της γραμμης πολλαπλασιαστηκαν εκθετικα. Πως να το κανουμε, υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλες εγκαταστασεις σε σπιτια , κυριως παλαιοτερης ηλικιας , που ειναι παντελως μα παντελως απαραδεκτες για την σωστη και χωρις απωλειες λειτουργια γραμμης ADSL. Εδω πολλες φορες βλεπουμε κακης ποιοτητας και μεγαλης παλαιοτητας εσωτερικη καλωδιωση/ παλαιες πριζες διπολικες κλπ που δημιουργουν μεγαλα προβληματα (θορυβο, παντελη αδυναμια χρησης φαξ και μοντεμ και λοιπων dial up data συσκευων) στο απλο τηλεφωνικο σημα, ποσο μαλλον σε σημα ADSL που ειναι απειρως πιο "ευαισθητο" και με σαφως μεγαλυτερες απαιτησεις.

Δεν μιλαω για εσενα προσωπικα, απλα επειδη το ακουω συχνα απο ανθρωπους που πρωτη φορα βαζουν ADSL και μεχρι τοτε δεν ειχαν προβλημα με το τηλεφωνο, και επειδη τωρα εχουν προβλημα με το ADSL πανω στην διπολικη, που παει σε ανταπτορα σε rj11 που παει στο σπλιτερ που παει στην προεκταση και κλπ κλπ και τελικως φτανει στο ρουτερ και επιμενουν πως φταιει το δικτυο και οχι η εσωτερικη γιατι δεν ειχαν προβλημα μεχρι τωρα με το τηλεφωνο :rofl:
Το ιδιο επισης με ανθρωπους με παρομοιες χαλια εγκαταστασεις που μεχρι τωρα λειτουργουσαν κουτσα στραβα μια ADSL OTE στα 1 η 2 mbps ικανοποιητικα, και ενεργοποιουν μια 24αρα , και βαρανε ολα κοκκινα μετα, παλι, δεν φταιει η εσωτερικη, γιατι η 1024/256 δεν ειχε πριν προβλημα...οταν ομως ερχεται ο τεχνικος με το analyser και καταγραφει διαφορα της ταξης των 10mbps μεταξυ εισαγωγης και πριζας και εχουν χρεωθει ασκοπη μεταβαση, τοτε αλλαζει :p


όλα αυτά που λες είναι λογικά και σωστά. Αλλά πες μου πως λύνεται το πρόβλημα σε παλιό σπίτι κλπ κλπ? Γιατί είναι ενοχλητικό να σου λένε οι πάροχοι ότι δεν φταίνει αυτοί, δεν φταίει ο οτε? φταίνε οι καλωδιώσεις στο σπίτι? οκ ποιά είναι η λύση?
επίσης πως αποδεικνύεται 100% ότι φταίει το σπίτι? ποιος πρπ ναρθει και τι να μετρήσει?

Dmetalli
15-10-09, 15:00
Σήμερα ήρθε τεχνικός απο τη HOL και μου είπε οτι έχει πρόβλημα η γραμμή.Ένα από τα καλώδια δεν πατάει καλά λέει γι αυτό παίρνω τη μισή ταχύτητα.Είναι θέμα του ΟΤΕ και σε 2 εργάσιμες θα πρέπει να έρθουν και να το κοιτάξουν.Εντάξει ξέρω οτι ο ΟΤΕ δεν είναι και η πιο σωστή εταιρεία αλλα φτάνει να ρίχνουν όλες τις ευθύνες στον ΟΤΕ,και στο κάτω κάτω δε με νοιάζει κιόλας ρε φίλε.Εγώ εσένα πληρώνω δεν πληρώνω τον ΟΤΕ.Αμα δεν μπορείς να κάνεις κουμάντο πες μου να παώ στον ΟΤΕ τη σύνδεση να τα ακούει αυτός και να τα παίρνει και αυτός όμως.Οχι ολά δικά σας!Για να δύμε τι θα γίνει

dikal
15-10-09, 15:44
Σήμερα ήρθε τεχνικός απο τη HOL και μου είπε οτι έχει πρόβλημα η γραμμή.Ένα από τα καλώδια δεν πατάει καλά λέει γι αυτό παίρνω τη μισή ταχύτητα.Είναι θέμα του ΟΤΕ και σε 2 εργάσιμες θα πρέπει να έρθουν και να το κοιτάξουν.Εντάξει ξέρω οτι ο ΟΤΕ δεν είναι και η πιο σωστή εταιρεία αλλα φτάνει να ρίχνουν όλες τις ευθύνες στον ΟΤΕ,και στο κάτω κάτω δε με νοιάζει κιόλας ρε φίλε.Εγώ εσένα πληρώνω δεν πληρώνω τον ΟΤΕ.Αμα δεν μπορείς να κάνεις κουμάντο πες μου να παώ στον ΟΤΕ τη σύνδεση να τα ακούει αυτός και να τα παίρνει και αυτός όμως.Οχι ολά δικά σας!Για να δύμε τι θα γίνει

Τότε πρέπει να πας στον ΟΤΕ, γιατί αν όντως έχουν πρόβλημα τα καλώδια, ο ΟΤΕ είναι ο μόνος που νομιμοποιείται να βάλει χέρι.
Έτσι κι αλλιώς ο ΟΤΕ σου τα παίρνει (ένα μέρος, όχι όλα) και τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.