PDA

Επιστροφή στο Forum : Εποχή dial up επέστρεψε!



athina_livadi
12-10-09, 01:50
Είμαι πραγματικά ευγνώμων στη forthnet που με ξαναγύρισε σε εποχή dial up!
Να και τα στατιστικά μου αυτή τη στιγμή:
Downstream: 701kb
Upstream: 144kb

και πριν περίπου 1 ώρα ήμουν
Downstream: 10200kb
Upstream: 1020kb

Δεν έχω και τηλέφωνο συν τις άλλοις και μιλούσα με την τεχνική υποστήριξη στο κινητό 1 ώρα. Με έβαλαν και έκανα τα γνωστά, να βγάλω το splitter και να βάλω το modem απευθείας, να αλλάξω modem, να πάω σε άλλη τηλεφωνική πρίζα να συνδέσω το modem και όλες τις βλακείες. Ενώ τους εξήγησα οτι έχει έρθει δικός τους τεχνικός στο σπίτι, έχει ελέγξει τα πάντα, δεν έχει βρει πρόβλημα, κι αυτοί να επιμένουν. Φυσικά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα όπως μου είπαν. Αυτή τη στιγμή εδώ και μια ώρα είμαι χωρίς τηλέφωνο και με ταχύτητες μεσαιωνικές όπως έγραψα παραπάνω. Είπα να κάνω υπομονή αλλά αύριο πρωί πρωί πάω για Conn-x.
Λυπάμαι πάρα πολύ να πληρώνω 60άρια σε τεχνικούς και να μην έχω αποτέλεσμα. Εχω φέρει και ηλεκτρολόγο και έχει ελέγξει τα πάντα! :mad::mad::mad:

Parazaar
12-10-09, 07:24
Aφου δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχει καπου προβλημα στο καλο..Η τεχνικη υποστηριξη εκανε αυτο που επρεπε.Ολους τους ελεγχους απο την αρχη.60αρι θα πληρωσεις μονο αν το προβλημα οφειλεται σε σενα.Αν οχι δε θα πληρωσεις τιποτα.Γεια χαρα:clap:

FSHOPAXD
12-10-09, 08:59
Το πρόβλημα που παρουσιαστηκε μπορει να οφείλετε από τον Υπολογιστή , τον router, τα καλώδια, τα φίλτρα κλπ. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάστασή σου για να σε βοηθήσουμε.

athina_livadi
12-10-09, 09:13
Τι χαρακτηριστικά θέλετε να σας πω ευχαρίστως!

FSHOPAXD
12-10-09, 09:23
Router, κάποια χαρακτηριστικά του πως έχεις συνδέσει τον εξοπλισμό σου, μερικές αποστάσεις καλωδίων, εαν χρησιμοποιείς PSTN splitter, εαν έχεις αλλάξει κάτι τελευταία σε υλικό ή λογισμικό σου. Εαν η πολυκατοικία είναι καινούργια - παλιά , σε ποια πρίζα το συνδέεις κλπ.

molivos
12-10-09, 09:45
[/QUOTE]Φυσικά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα όπως μου είπαν. Αυτή τη στιγμή εδώ και μια ώρα είμαι χωρίς τηλέφωνο και με ταχύτητες μεσαιωνικές όπως έγραψα παραπάνω. Είπα να κάνω υπομονή αλλά αύριο πρωί πρωί πάω για Conn-x.[/QUOTE]

Μην εισαι σιγουρος οτι θα βρεις την ησυχια σου με conn-x ...
Παντου υπαρχουν περιπτωσεις σαν και την δικη σου ... Ειμαι απο τους πρωτους στην conn-x , ()24αρα γραμμη) , απεχω 600-700 μετρα απο το dslam , και μεχρι αρχες της χρονιας απολαμβανα για πολλους μηνες συγχρονισμους γυρω στα 24 ...
Aπο τοτε και με την ελευση του conne-x TV , η συνδεση μου επεσε γυρω στα 14-15 mb (βεβαια χωρις εγω να εχω conn-x tv) , αλλα οι αρμοδιοι απο τον ΟΤΕ μου απαντησαν οτι η εμφανιση του conn-x TV περιορισε προς τα κατω ολες τις συνδεσεις ...
Kαποια στιγμη λεω , μια που μου μειωθηκε το bandwidth κατα 8-9 mb ας βαλω και ενα conne-x tv , "να μην παει χαμενη η μειωση" !! :rolleyes:
To αποτελεσμα εν ολιγοις ειναι , εικονα χαλια με συνεχη σπασιματα , και η συνδεση μου ADSL να κοβεται καθε 10-15 λεπτα , και να κυμαινεται απο 750 kb εως 10-13 mb ...
Oι τεχνικοι κανουνε καποιες προσπαθειες αλλα νομιζω οτι to conn-x TV δημιουργησε ενα ψιλομπαχαλο στις συνδεις DSL του ΟΤΕ...

athina_livadi
12-10-09, 09:46
Router, κάποια χαρακτηριστικά του πως έχεις συνδέσει τον εξοπλισμό σου, μερικές αποστάσεις καλωδίων, εαν χρησιμοποιείς PSTN splitter, εαν έχεις αλλάξει κάτι τελευταία σε υλικό ή λογισμικό σου. Εαν η πολυκατοικία είναι καινούργια - παλιά , σε ποια πρίζα το συνδέεις κλπ.

Η απόσταση των καλωδίων είναι 1 μέτρο και πολύ λέω.
Router Belkin
Splitter με ενσωματωμένο φίλτρο κατόπιν υπόδειξης του τεχνικού απο τον Απρίλιο.
Δεν έχω αλλάξει απολύτως τίποτα, όπως ξαναείπα έγινε ξαφνικά!

FSHOPAXD
12-10-09, 21:16
Πρώτα πρώτα έλενξε εαν με άλλο Router υπάρχει διαφορά και ότι σίγουρα δεν φταίει ο υπολογιστής σου στην όλη ιστορία, προσπάθησε να απομονώσεις το πρόβλημα , ότι σίγουρα δεν φταίει κάτι από πλευράς σου. Μερικές φορές μπορει να είναι κάτι απλό όπως π.χ. να πείραξε κάποιος τα καλώδια κάτω στο box της πολυκατοικίας, αποκλείεις αυτές τις περιπτώσεις.

michpan
13-10-09, 00:11
Συγγνώμη, επειδή είσαι μία ώρα με αυτές τις ταχύτητες πήρες απόφαση να πας σε conn-x; Δηλαδή στην ταβέρνα όταν σου φέρνουν την μπριζόλα μισοψημένη, τι κάνεις, τους την φέρνεις κολλάρο; Πρέπει να έχουμε και λίγο υπομονή, το τέλειο δεν υπάρχει!


Μιχάλης

athina_livadi
13-10-09, 01:26
Δεν είμαι 1 ώρα με αυτές τις ταχύτητες, μακάρι να ήμουν αλλά... Αντιμετωπίζω πρόβλημα μήνες αλλά τελευταία έχει γινει τόσο έντονο. Απο τον περασμένο Δεκέμβριο τραβιέμαι με διάφορα προβλήματα.
Εκανα όλους τους ελέγχους, με άλλα modem, με καλώδια με τα πάντα. Δοκίμασα και 3 διαφορετικούς υπολογιστές, έφερα και ηλεκτρολόγο!

apok
13-10-09, 01:38
Κοιτα...το πρόβλημά σου λογικά έγκειται απο τη μεριά του παρόχου σου.
Τώρα το ποσο είσαι διατεθιμένη να τους δώσεις μια περίοδο χάριτος είναι στη δική σου διακριτική ευχέρεια.
Επιλογές υπάρχουν πολλές, καμια όμως αξιόπιστη και εξηγούμαι πάνω σε αυτο.

Αν είναι θέμα γραμμής...φυσικού χαλκού δηλαδή, τότε έχεις πολυ μεγάλες πιθανότητες να έχεις προβλημα σε όποιον πάροχο και να πας.
Για αρχή απαίτησε να έρθει τεχνικός της 4νετ με κάποιο tdr και να κάνει μέτρηση απο το box σου και πισω ( πες μας και εμάς τα αποτελέσματα ) για να δείτε που υπάρχει το πρόβλημα.

athina_livadi
13-10-09, 20:07
Εχει έρθει τεχνικός και μου έχει πεί οτι η γραμμη είναι ενταξει και πλήρωσα 60 ευρω απο πάνω!

........Auto merged post: athina_livadi πρόσθεσε 17 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πριν λίγο είχα μια ακόμα στιγμιαία αποσύνδεση...τι πρωτότυπο!
Α ρε Γλυφάδα rules! :rofl:

sdikr
13-10-09, 20:53
Πρώτα πρώτα έλενξε εαν με άλλο Router υπάρχει διαφορά και ότι σίγουρα δεν φταίει ο υπολογιστής σου στην όλη ιστορία, προσπάθησε να απομονώσεις το πρόβλημα , ότι σίγουρα δεν φταίει κάτι από πλευράς σου. Μερικές φορές μπορει να είναι κάτι απλό όπως π.χ. να πείραξε κάποιος τα καλώδια κάτω στο box της πολυκατοικίας, αποκλείεις αυτές τις περιπτώσεις.


Πες μου σε παρακαλώ, πως μπορεί να φταίει ο υπολογιστής για την ταχύτητα συχρονισμου,

spsomas
13-10-09, 22:20
Εχει έρθει τεχνικός και μου έχει πεί οτι η γραμμη είναι ενταξει και πλήρωσα 60 ευρω απο πάνω!

........Auto merged post: athina_livadi πρόσθεσε 17 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πριν λίγο είχα μια ακόμα στιγμιαία αποσύνδεση...τι πρωτότυπο!
Α ρε Γλυφάδα rules! :rofl:

Γιατί πλήρωσε 60€. Βρήκε κάποια βλάβη στην μεριά σου? Λάθος καλώδια? Λάθος σύνδεση? Κάτι? Αλλιώς δεν έπρεπε να πληρώσεις τίποτα.

athina_livadi
13-10-09, 22:27
Δεν βρήκε τίποτα έχω και την απόδειξη κρατήσει. Αλλά μετά απο λίγο μου έστειλαν τον λογαριασμό με τα 60 ευρουλάκια επίσκεψη!
Τι να σου πω δεν έχω ιδέα, τους πήρα τηλ και τους το είπα τότε και το έπαιζαν Κινέζοι...

overvolt
13-10-09, 22:50
Γιατί πλήρωσε 60€. Βρήκε κάποια βλάβη στην μεριά σου? Λάθος καλώδια? Λάθος σύνδεση? Κάτι? Αλλιώς δεν έπρεπε να πληρώσεις τίποτα.

Καλά ... πλάκα μας κάνεις ??

ο ΟΤΕ αναγνωρίζει ως κομμάτι του , μόνο το κουτί της γραμμής .
Για τα καλώδια εσωτερικών εγκαταστάσεων , είναι υπεύθυνος , ο ιδιοκτήτης του χώρου .

Και ναι... ηλεκτρολόγο θα φωνάξει , και όχι μπαρμπέρη ..

Και ναι , ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας , θα χρεώσει την επίσκεψη και το χρόνο του.


Επι της ουσίας .. Πέρα απο την καλωδίωση , τίθεται και θέμα ποιότητας γραμμής.
Υπάρχει ειδικό συνεργείο του ΟΤΕ , που ελέγχει την απόδοση γραμμής ,
θα πρέπει να δηλωθεί ως βλάβη, και να γίνει έγγραφο αίτημα στον ΟΤΕ , για να στείλει συνεργείο.

Εαν το πόρισμα είναι , προβληματική γραμμή , θα το επισκευάσουν στο φτερό.
Εαν είναι χαλασμένη η κάρτα στο κέντρο ΟΤΕ ( DSLAM ) , θα την αλλάξουν.

Εαν βεβαιωθεί , οτι η γραμμή αποδίδει σωστά , και η κάρτα στο DSLAM ..
Τοτε θα ενημερωθείς , για τα επόμενα βήματα .

Το μέγα σφάλμα των καταναλωτών , είναι οτι χάνουν το χρόνο τους με τηλεφωνήματα,
ενώ όλα τα αιτήματα για βλάβες , γίνονται γραπτός , και πρέπει να πάτε στο τοπικό γραφείο ΟΤΕ , για να κάνετε αίτηση .

Σε περίπτωση άλλων δικτύων , η παρουσία στο κατάστημα , θα επισπεύσει τα πράγματα.

spsomas
14-10-09, 07:28
Καλά ... πλάκα μας κάνεις ??

ο ΟΤΕ αναγνωρίζει ως κομμάτι του , μόνο το κουτί της γραμμής .
Για τα καλώδια εσωτερικών εγκαταστάσεων , είναι υπεύθυνος , ο ιδιοκτήτης του χώρου .



Συμφωνώ αλλά αφού δεν έφτιαξαν τίποτα στην κοπέλα δεν την χρεώνουν. Χρέωση υπάρχει μόνο στην υπαιτιότητα του συνδρομητή. Αφού όλα ήταν οκ δεν υπάρχει χρέωση.

Agent_
14-10-09, 10:32
Σε περίπτωση άλλων δικτύων , η παρουσία στο κατάστημα , θα επισπεύσει τα πράγματα.

Δεν νομιζω να εχει διαφορα να πας στο καταστημα της Forthnet απο το να καλεσεις στο Support της.:whistle:

agrelaphon
14-10-09, 15:59
Δεν βρήκε τίποτα έχω και την απόδειξη κρατήσει. Αλλά μετά απο λίγο μου έστειλαν τον λογαριασμό με τα 60 ευρουλάκια επίσκεψη!
Τι να σου πω δεν έχω ιδέα, τους πήρα τηλ και τους το είπα τότε και το έπαιζαν Κινέζοι...

Έτσι, η 4νετ προσέχει τους πελάτες της :rofl:
Σε περίπτωση συνδιαστικού ραντεβού που βρεθεί οτι το πρόβλημα βλάβης δεν είναι στο δύκτιο του ΟΤΕ, ο πάροχος (4νετ) πληρώνει άσκοπη μετάβαση στον ΟΤΕ (νομίζω λιγότερο από 60Ε είναι). Ε, ας τη βγάλει και με λίγο κέρδος :p

FSHOPAXD
15-10-09, 23:22
Πες μου σε παρακαλώ, πως μπορεί να φταίει ο υπολογιστής για την ταχύτητα συχρονισμου,

Ειδες πουθενά να γράφω για ταχύτητα συγχρονισμού και υπολογιστή ? Ειπα για χαμηλές ταχύτητες όπως τις βιώνει ο χρήστης ... και ναι εχει φταίξει ακόμη και το antivirus (έχω πετύχει έκδοση του ΝΟD32) τελικά ο χρήστης να βλέπει χαμηλές ταχύτητες Download...καθαρά λόγω antivirus ή άλλης εφαρμογής.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν βρήκε τίποτα έχω και την απόδειξη κρατήσει. Αλλά μετά απο λίγο μου έστειλαν τον λογαριασμό με τα 60 ευρουλάκια επίσκεψη!
Τι να σου πω δεν έχω ιδέα, τους πήρα τηλ και τους το είπα τότε και το έπαιζαν Κινέζοι...

Ο τεχνικός στο δελτίο που σου άφησε τι εγραψε ? τι θα πει δεν ξέρω ? δεν μπορει να σου άφησε ενα κενό δελτίο να μην επισκεύασε τιποτα ή να μην βρήκε τίποτα και να χρεώθηκες. Επενέβηκε σε συνδέσεις εντός του σπιτιού ή δεν μπήκε καθόλου στο σπίτι σου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.