PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα τροφοδοτικού coolermaster ή λειτουργικού ή ...



aleex
12-10-09, 07:07
Πήρα το χειμώνα ένα COOLERMASTER RS-700 REALPOWER M700 700W (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=2574) 106€ από το eshop.

Υποψιάζομαι ότι έχει κάποια παράξενο πρόβλημα γιατί τελευταία πήρα ένα mobile rack, κ με το που έβαζα μέσα δίσκο, το pc (mobo asus p5qc, os vista ultimate sp2) μου βγάζει στιγμιαίο bsod κ κάνει αμέσως reboot.

Δοκίμασα επίσης: χωρίς power rack κ χωρίς καλώδιο sata, απλά να βάλω το καλώδιο του τροφοδοτικού πάνω σε ένα δίσκο με αποτέλεσμα το ίδιο πράγμα, ήτοι στιγμιαίο bsod κ αμέσως reboot.

Μήπως όμως είναι πρόβλημα των svista κ όχι του τροφοδοτικού, γιατί βγάζει κ τη μπλε οθόνη, αυτό τη σχέση έχει με το τροφοδοτικό, από την άλλη αφού δεν βάζω sata καλώδιο, πάει να πει ότι κάτι κάνει το τροφοδοτικό στο λειτουργικό που δεν του αρέσει. Συμπέρασμα? :hmm::hmm:


ps: κ το p5qc mobo της asus έχει διάφορα προβλήματα, αλλά μήπως δεν έχει σχέση με το παρόν πρόβλημα?

crypter
12-10-09, 10:53
Η μπλε οθονη τι γραφει πανω οταν εμφανιζεται; Εχει εναν κωδικο σφαλματος του τυπου 0χ00.... Αν το ψαξεις στο google θα βρεις και την πιθανη αιτια του σφαλματος.

aleex
12-10-09, 23:26
Η μπλε οθονη τι γραφει πανω οταν εμφανιζεται; Εχει εναν κωδικο σφαλματος του τυπου 0χ00.... Αν το ψαξεις στο google θα βρεις και την πιθανη αιτια του σφαλματος.

ναι ... αυτό ... είναι στιγμιαία ... δεν προλαβαίνω ... :lol:

Τελικά έφαγα όλη την ημέρα:

1. κλωνοποίησα το boot partition στο παλιό pc, όλα δουλεύουν οκ, οπότε δεν φταιν τα svista (ξέρω ... θα τα ξεφορτωθώ όπου νάναι)

2. Έβαλα το psu από το παλιό pc, στο καινούργιο

Συμπέρασμα: φταίει το mobo για άλλη μια φορά (asus p5qc).

αυτό το mobo πρέπει να έχει τη μακρύτερη λίστα προβλημάτων ever! Και ήταν κ ακριβό, στις γιορτές το είχα πάρει 126€, παίρνει κ ddr3 ... όμως για πέταμα ... δεν δουλεύει κ sata optical ... θυμάσαι crypter το χειμώνα που ζήταγα συμβουλές ... μπλε οθόνη έτσι κ ξεχάσω κινητό τηλέφωνο πάνω σε usb ... μιλάμε είναι για γέλια τελικά ... :lol:

.. τι μας πουλάνε ... επίτηδες να θέλανε να το κάνουνε τόσο μάπα δεν το είχαν καταφέρει ... :lol::lol: Γελάω για να μη κλαίω :cry:

Απλά θα το κάνω rma μόλις ανακαινήσω το παλιό μου 945p ...

harrys13
13-10-09, 02:08
ΠΑΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ PC P3...ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΕΦΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ PC ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ...ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ(ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΗΧΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ)ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?;)

crypter
13-10-09, 09:46
ΠΑΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ PC P3...ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΕΦΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ PC ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ...ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ(ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΗΧΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ)ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?;)
Eχεις εγκαταστησει ολες τις ενημερωσεις για το λειτουργικο σου καθως και την τελευταια εκδοση των drivers; Αν οχι καντο. Επισης βεβαιωσου οτι το power off mode στο bios ειναι στο S3.

aa144
13-10-09, 11:55
Πήρα το χειμώνα ένα COOLERMASTER RS-700 REALPOWER M700 700W (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=2574) 106€



Τώρα ποιός φταίει γι αυτό το πράγμα; Αυτοί που στο πούλησαν ή εσύ που πήγες και τα έδωσες;

Εκτός αν έδιναν και κανέναν υπολογιστή δώρο μαζί με το "τροφοδοτικό".

aleex
13-10-09, 12:15
Τώρα ποιός φταίει γι αυτό το πράγμα; Αυτοί που στο πούλησαν ή εσύ που πήγες και τα έδωσες;

Εκτός αν έδιναν και κανέναν υπολογιστή δώρο μαζί με το "τροφοδοτικό".

... αφού αποδείχτηκε ότι δεν έφταιγε το psu, γιατί το λες αυτό?

Απλά έχουμε άλλη φιλοσοφία όσον αφορά την ποιότητα των εξαρτημάτων.

Να σου πω ότι ακόμα κ στην ίδια εταιρία κ στην ίδια σειρά psu, τα μεγάλα μοντέλα έχουν γενικά:

- υψηλότερο active pfc,
- υψηλότερο efficiency,
(άρα κάνω περισσότερη οικονομία στο ρεύμα κ μου στοιχίζει τελικά λιγότερο από 106€)
- είναι πιό αθόρυβα

κ φυσικά το ήθελα κ modular γιατί δεν θέλω σαλάτα με καλώδια έχοντας side panel κ λάμπες neon

κ ζεσταίνεται κ λιγότερο όταν είναι μεγάλο κ δουλεύει χαμηλά

(άρα χρειάζομαι κ λιγότερους ανεμιστήρες, κ δεν μου ζεσταίνει κ το δωμάτιο το καλοκαίρι)

@ ADSLgr.com All rights reserved.