PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειμαστε φιλαθλοι ή οπαδοι;Το Ποδοσφαιρο ειναι Παιχνιδι ή Πολεμος?



Σελίδες : [1] 2 3 4

manoulamou
27-02-06, 13:02
Ερυθρολευκη Στρατια, Κιτρινομαυρο Μονοπατι, Τα Πρασινα Μπερε, Ακρως τρελά και Απρομαυρα κτλτ κτλ
Ποτε ακριβως σταματησε ο Εμφυλιος Πολεμος ειπαμε?
Επειδη μερικοι φιλαθλοι δεν ανηκουν φανατικα σε καποια ομαδα, ειτε γιατι ειναι απλα και μονο φιλαθλοι,
ειτε γιατι εχουν σιχαθει οσα συμβαινουν στο χωρο του αθλητισμου γενικοτερα, αλλα και ειδκα του ποδοσφαιρου -ολα τα λεφτα μωρο μου-
ΚΑΙ επειδη βαρεθηκα να στελνω μηνυματα με"πολλαπλους αποδεκτες", και ή να μην μου απαντουν επι της ουσιας ή να με αγνοουν επιδεικτικα
Αποφασισα να ανοιξω αυτο το νημα, οπου θα ηθελα να γραφετε τις αποψεις σας, με λιγα λογια -αν μπορειτε-
ο.τι σας καιει, σας ενοχλει, δεν το αντεχετε αλλο και θελετε να πειτε καπου τον μεγαλο σας πονο.
Θα παρακαλουσα να απαντατε απ ευθειας σε αλλους χρηστες, μονον αν δεν μπορειτε να το αποφυγετε.
Ξεκινω εγω πρωτη:
Οταν μεγαλωνα στα Ταμπουρια του Πειιραια θεωρουσα οτι οι μεγαλυτερες αλητρες ηταν οι γαυροι, και γιαυτο ημουν οπαδος του Εθνικου.
Οσο περνουσαν τα χρονια ομως, καταλαβα οτι αληταριες ηταν μονον οι φανατικοι και αυτο ισχυε για ολες τις ομαδες
απο Α΄Εθνικη μεχρι εκατοστης ερασιτεχνικης Ομαδουλας.
Ενα αλλο που με ενοχλει ακομα και τωρα ειναι το παγκοσμιο φαινομενο των απειρων ΟΠΑΔΙΚΩΝ και οχι αθλητικων εφημεριδων.
Μηπως θαπρεπε καποτε απο κοινου ολοι οι παραγοντες να κανουν κατι δραστικο για να ξαναγυρισουν οι οικογενειες στα γηπεδα
και να μην τα βλεπουμε τοσο φρικτα αδεια, για να μην αναφερθω οτι αρχισαμε επιτελους να εχουμε ωραια γηπεδα εστω και παραχωρημενα
στα οποια δεν μπορουν να συμβιωσουν φιλαθλοι αντιπαλων Επαγγελματικων υποτιθεται ομαδων, και μαλιστα με νομο...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να θυμηθουμε οτι ο αθλητισμος ειναι ψυχαγωγια και το ποδοσφαιρο διασκεδαση,
και οτι ενα ματσακι, ειναι απλα ενα Παιχνιδι και οχι το τελος του μικροΚοσμου μας.

yiapap
27-02-06, 14:09
To ποδόσφαιρο όπως και όλα τα "οπαδικά σπορ"... δηλαδή.... όλα τα σπορ είναι η μοντέρνα έκδοση της ρωμαϊκής αρένας.

Η άποψή μου είναι ότι ακόμη και αν απαγορευτούν όλα τα υπόλοιπα εκτός ενός που σήμερα είναι εξαιρετικά ήρεμο (π.χ.) γκολφ τότε θα αρχίσουν να πλακώνονται οι οπαδοί του Tiger Woods με τους οπαδούς του Δεν_Ξέρω_άλλο_Παίχτη

Όλα τα υπόλοιπα περί αθλήματος, ευγενούς άμιλας κτλ.κτλ. λυπάμαι αλλά τα ακούω βερεσέ.

Re-Ti-Re
27-02-06, 14:11
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

(Το παραπάνω είναι υπονοούμενο)

vagskarm
27-02-06, 14:56
yiapap συμφωνώ απολύτως με αυτό που λες. Προσωπικά δεν αντέχω πάνω από 10 λεπτά να δω παιχνίδι ελληνικών ομάδων (τι παιχνίδι, κλωτσοσκούφι), νευριάζω οπότε αλλάζω κανάλι. Τουλάχιστον στις ρωμαϊκές αρένες κάτι έβλεπαν οι θεατές. Στο Ελληνικό πρωτάθλημα τι θέαμα βλέπουν ? 22 κ@λ@παιδα να κάνουν ότι παίζουν μπάλα ?

Και μετά θέλουν και Super Λίγκα, Super Aρπα Κόλλα θα κάνουν, ούτε καν Super Market...

Chris2004
27-02-06, 15:02
Καταρχήν να ξεχωρίσουμε τον φανατισμό απο το πάθος,
Κατα δεύτερον επειδή διαφωνούμε και πειραζόμαστε στα Forum δε σημαίνει ότι είμαστε και Χουλιγκάνια.

Έχεις την εντύπωση ότι οι Χούλιγκανς είναι ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ φαινόμενο; Ότι φταίνε οι ΠΑΕ; Το πρόβλημα είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ.
Όλοι αυτοί βρίσκουν την ευκαιρία να ξεσπάσουν στο γήπεδο. Και να μήν ήταν στο γήπεδο θα ήταν στις διαδηλώσεις για το πολυτεχνείο, διάφορες διαδηλώσεις για επίκαιρα γεγονότα, όταν τους τη βαρέσει στη πλατεία Εξαρχείων. Σε όλα αυτά έχομε δεί χειρότερα φαινόμενα.

Οι φανατικοί λοιπόν(όχι οι παθιασμένοι) βρίσκουν ευκαιρία και τροφή μέσα απο το γήπεδο να εξωτερικεύσουν την οργή τους η οποία οφείλεται ΚΑΘΑΡΑ σε ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ φαινόμενα.
Το φαινόμενο ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ λοιπόν με τιμωρία των ομάδων και Face Control στις πόρτες. Οι ίδιοι θα πάνε να τα σπάσουν αλλού.

Οι οικογένειες ΔΕΝ θα γυρίσουν στο Γήπεδο...ξέρεις γιατί;
Προτιμώ Φεβρουάριο μήνα να είμαι στον καναπέ μου μπροστά στην 32' Οθόνη με πατατάκια και μπύρες και φιλαράκια στο σπίτι...παρά να φάω το κρύο της αρκούδαν, να φάω το ατελείωτο στριμωξίδι, να φάω την ταλαιπωρία της επιστροφής, να έχω κάθε μπάτσο να με αγγίζει και να μου ψάχνει τα προσωπικά μου αντικείμενα.

Επίσης ποιός θα πάει ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ στο γήπεδο να γυρίσει 12-1 μ.μ σπίτι και να πρέπει να σηκωθεί 7-8; Το ίδιο ισχύει και για Κυριακή Βράδυ.

Chris2004
27-02-06, 15:06
yiapap συμφωνώ απολύτως με αυτό που λες. Προσωπικά δεν αντέχω πάνω από 10 λεπτά να δω παιχνίδι ελληνικών ομάδων (τι παιχνίδι, κλωτσοσκούφι), νευριάζω οπότε αλλάζω κανάλι. Τουλάχιστον στις ρωμαϊκές αρένες κάτι έβλεπαν οι θεατές. Στο Ελληνικό πρωτάθλημα τι θέαμα βλέπουν ? 22 κ@λ@παιδα να κάνουν ότι παίζουν μπάλα ?

Και μετά θέλουν και Super Λίγκα, Super Aρπα Κόλλα θα κάνουν, ούτε καν Super Market...

Ενώ στο φοβερό και τρομερό Ιταλικό πρωτάθλημα όπου η έχθρα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ μοιάζει με ΑΣΤΕΙΟ μπροστά στην Έχθρα Λάτσιο-Ρόμα...όπου ποιός ποδοσφαιριστής της Λάτσιο όταν σκοράρει χαιρετά Φασιστικά την Εξέδρα; Όπου κάνανε τα Χείριστα επεισόδια σε αγώνες Τσ.Λίγκ.

Ή μήπως στην Ισπανία είναι καλύτερα με τους οπαδούς Ρεάλ-Μπάρτσα όπου εκεί η αντιπαλότητα είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ λόγω ομάδας...ευτυχώς που δεν μένουν στην ίδια πόλη.

Η στην Αγγλία όπου είναι όλοι 'παναγίες' μέσα στο Γήπεδο και όπου πάνε στην Ευρώπη τα κάνουν γυαλιά καρφιά; Εδώ όταν πάνε διακοπές τα κάνουν έτσι.

vagskarm
27-02-06, 15:11
Chris2004 δεν μίλησα για οπαδούς, μίλησα για ποιότητα ποδοσφαίρου.

manoulamou
27-02-06, 15:12
ΚΑΙ εμεις που εξακολουθουν να μας αρεσουν το ποδοσφαιρο και αλλα ΟΜΑΔΙΚΑ αθληματα
τι κανουμε χαλαρωνουμε και απολαμβανουμε τον βιασμο τους
στο κατω-κατω τα περισσοτερα απ τα λεφτα, δεν ειναι των παραγοντων, ποσο μαλλον των πολιτικων
τα πιο πολλα ειναι τα δικα μας τα κλεμμενα.
Μηπως να βρουμε καποιο πιο αποτελεσματικο τροπο να αντιδρασουμε
απ το τα βλεπουμε ξενα ματσακια ή/και να αραζουμε στην ασφαλεια του καναπε μας.
Γιατι τους αφηνουμε να τα καταστρεφουν και λεμε μετα ΤΣΤΣΤΣ κοιτα τα κ@λοπαιδα.
Εγω - παροτι γρια γυναικα - πολυ θαθελα να πηγαινα με το γιο μου στο γηπεδο
να βλεπα τον Καρεμπε, λεμε τωρα ή τον Νικοπολιδη, λεμε τωρα...
Γιατι να φοβαμαι μη φαω κανα τουβλο ή καμμια μολοτοφ δλδ, και μιλαμε για μες στο γηπεδο?

manicx
27-02-06, 15:13
Chris, ξέχασες την μεγαλύτερη ποδοσφαιρική κόντρα σε όλο τον κόσμο: Glasgow Rangers - Celtic. Κάθε χρόνο κι ένας ποδοσφαιριστής/διατητής κλπ βγαίνει με ράματα, το τι γίνεται στην Γλασκώβη δεν περιγράφεται καθώς οι pub προσκείμενες σε κάθε ομάδα προμηθεύονται με εφόδια για ξύλο και πάει λέγοντας. Όσο για τους Άγγλους, το πρόβλημα το έλυσαν στέλνοντας κάθε καλοκαίρι ένα τσούρμο μαμάκες στην Ισπανία και στην Ελλάδα. Και το κορυφαίο, στην Πορτογαλία η αστυνομία άφησε ελεύθερα την πώληση ινδικής κάναβης γύρω από τα γήπεδα σε εξευτελιστικές τιμές έτσι ώστε να μαστουρώνουν τα κακά παιδία και να είναι σε αφασία στο γήπεδο.

Το πρόβλημα για να λυθεί στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχουν κυρώσεις αντάξιες των πράξεων. Φυλακή. Να υπάρχει έφιππη αστυνομία που αν μπει ο καραγκιοζάκος στο γήπεδο να τρέχει το άλογο καταπάνω του και να δεις μετά αν δεν θα το βάλει στα πόδια. Να υπάρχουν εκπεδευμένοι σκύλοι όπως υπάρχουν στην Ισπανία. Να υπάρχει πλήρης καταγραφή των ατόμων που μπαίνουν στο γήπεδο και να υπάρχουν κάμερες παντού. Το βασικότερο πάντως είναι η απόδοση δικαιοσύνης η οποία στην χώρα μας είναι κοροϊδία.

Chris2004
27-02-06, 15:16
@Vagskram
Φαντάζομαι δηλαδή ότι δεν βλέπεις ΠΟΤΕ εθνική ελλάδος...γιατί εκεί όχι μόνο κλωτσοσκούφι είναι...αλλά μαθήματα Τάι Μπό.

ArChEaN
27-02-06, 15:18
Divide and conquer

Chris2004
27-02-06, 15:25
Γιατι να φοβαμαι μη φαω κανα τουβλο ή καμμια μολοτοφ δλδ, και μιλαμε για μες στο γηπεδο?

Γιατί να φοβάσαι; Όταν παίζουμε με ΠΑΟ και ΑΕΚ είναι χωρίς αντιπάλους οπαδούς...δεν χρειάζεται να κάτσεις δίπλα απο τον Τσουκαλά και μέσα στους Φανατικούς. Υπάρχουν και άλλες θέσεις όπου μπορείς να την αράξεις πιό ήσυχα και να παρακολουθήσεις.

Όσο πιθανό είναι να σε χτυπήσει ένα αμάξι όταν διασχίζεις τον δρόμο...άλλο τόσο είναι να φάς π.χ μια φωτοβολίδα στο Γήπεδο. Στο κάτω κάτω άν φοβάσαι ΤΟΣΟ πολύ μπορείς να παρακολουθήσεις π.χ Ολυμπιακός- Ιωνικός ξερω γώ που δεν είναι επίφοβο παιχνίδι. Η αγώνες Τσ.Λίγκ...που ναί είναι συνήθως μόνο 3.

ΔΕΝ είναι δικαιολογία ο φόβος...οι λόγοι είναι άλλοι...απλά το γήπεδο ΔΕΝ είναι πλέον ελκυστικό - εμπορικό
Το 80 που γέμιζαν τα γήπεδα δεν υπήρχε NOVA, δεν υπήρχε DSL(γιατί τώρα υπάρχει;), δεν υπήρχε Fame Story, δεν υπήρχε Playstation, δεν υπήρχε World of Warcraft.

Άντε πώς να πάρω τη Γυναίκα να πάω στο Γήπεδο όταν μου λέει δεν θα προλάβουμε να δούμε το Fame Story.

Και εντάξει...να θυσιάσω ένα απόγευμα WoW για να δώ την αγαπημένη μου ομάδα...σίγουρα δεν θα πάω να δώ Ακράτητος-Αιγάλεω

WAntilles
27-02-06, 15:29
Σαν τα βουστάσια και τα βόιδια της ελλάδας, πουθενά αλλού.

A Hellene
27-02-06, 15:31
Αφού το προϊόν έχει απίστευτα μεγάλο κοινό, θα συνεχίσει να υπάρχει και να πουλά. Ας μην ξεχνάμε εξάλλου τα οικονομικά συμφέροντα που υπάρχουν από πίσω, σαν τα memory resident programs που τρέχουν συνεχώς στο υπόβαθρο...

Να μην ξεχνάμε και τα οικονομικά μεγέθη: Όσα βγάζει ο μέσος εργαζόμενος σε όλη του τη ζωή, βγάζουν αυτοί οι παίκτες μέσα σε μερικές εβδομάδες ή μήνες, κλωτσώντας ένα τόπι στο χορτάρι. Και μάλιστα, χωρίς να χρειάζεται να ξέρουν καν να μιλάνε τα Ελληνικά. Άντε κάτσε εσύ μετά δέκα χρόνια στα θρανία, πίνοντας κιόλας νερό στο όνομά τους...

Δεν μπορώ να πω πως θεωρώ τον εαυτό μου ηλίθιο άνθρωπο (τα έργα μου εξάλλου δείχνουν μάλλον το αντίθετο), αλλά η αλήθεια είναι πως ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω το εξής: Πώς είναι δυνατόν η πλειοψηφία των συνανθρώπων μας να σου κόβει την καλημέρα και να κυκλοφορούν απαρηγόρητοι, όταν το χρυσοπληρωμένο τσογλανάκι της (θεϊκής) ομαδάρας τους, πούλησε τον αγώνα την προηγούμενη ημέρα. Και τρείς ημέρες μετά, ξεχνούν την προδωσία του τσόγλανου και συνεχίζουν πάλι να τον αποθεώνουν, σαν να μην έγινε τίποτα...

Συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, κάποτε αυτά συνέβαιναν μόνον στο ποδόσφαιρο. Πριν από μερικά χρόνια, ανακαλύψαμε εντελώς ξαφνικά το μπάσκετ, μετά το βόλεϊ, και μετά το δεν-ξέρω-άλλο-τι-άλλο. Έχω χάσει τον λογαριασμό...

vagskarm
27-02-06, 15:31
@Vagskram
Φαντάζομαι δηλαδή ότι δεν βλέπεις ΠΟΤΕ εθνική ελλάδος...γιατί εκεί όχι μόνο κλωτσοσκούφι είναι...αλλά μαθήματα Τάι Μπό.

Ακριβώς, ούτε στο Εuro τους έβλεπα, και το λέω γνωρίζοντας ότι κινδυνεύω να χαρακτηριστώ προδότης....

HaRRy
27-02-06, 16:37
Προτιμώ Φεβρουάριο μήνα να είμαι στον καναπέ μου μπροστά στην 32' Οθόνη με πατατάκια και μπύρες και φιλαράκια στο σπίτι...παρά να φάω το κρύο της αρκούδαν, να φάω το ατελείωτο στριμωξίδι, να φάω την ταλαιπωρία της επιστροφής, να έχω κάθε μπάτσο να με αγγίζει και να μου ψάχνει τα προσωπικά μου αντικείμενα.

Επίσης ποιός θα πάει ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ στο γήπεδο να γυρίσει 12-1 μ.μ σπίτι και να πρέπει να σηκωθεί 7-8; Το ίδιο ισχύει και για Κυριακή Βράδυ.

Καλα τα λές αλλα μη ξεχνάς πως μπορεί εσυ κι εγώ και κανα φιλαράκι μας να έχουμε 32" TV, NOVA (πειρατική οκ δε το κρύβω...), καναπεδάρα, σαλονάρα και ενα οι πιο τυχεροί ενα μωρό δίπλα να τους ξαλαφρώνει στο ημίχρονο αλλα αυτο δε σημαίνει πως τα έχουν όλοι...
Εχω κάτσει με άτομα στην εξέδρα που δεν έχουν καν λεφτά για το εισητήριο και έχουν πάρει δανεικά και αν πας σε μια μικρή καφετέρια της γειτονιάς (όπως έτυχε να πάω εγω χτες γιατί είχε κολλημα το NOVA) θα δείς οτι γίνεται πανικός για μια καρέκλα!!
Επίσης εχω δεί καμένους Κρητίκαρους να έρχονται στα ντέρμπυ με αεροπλάνο 100 ευρω και να κάθονται στη θύρα των 100 ευρώ και να μένουν και σε ξενοδοχείο μία μέρα αλλα 50 ευρώ συν τα έξοδα...

Οσο για τον φανατισμό που ρωτάει ο φίλος στο πρώτο πόστ...
Ναι είμαστε κολλημένοι και αρπαζόμαστε αλλα αν δω καποιον δίπλα μου να πετάει κάτι θα τον δώσω ή θα του την πω κι ας κινδυνέψω να φάω μάπες απο 2-3 άλλους...

Τα έχουμε ξαναπεί...
Οι Αγγλοι τα στρώσανε τα πράγματα και τώρα όλα τα γήπεδα είναι εκκλησίες ουτε καν βρισιές δεν ακούς... αλλα αυτο αν το κάνουμε στην Ελλάδα πως θα γεμίζουν τα γήπεδα αφού οσοι δεν έχουν δε θα μπορούν να μπούνε μέσα γιατί που να βρούν διαρκείας οχι συνδέσμου και εμείς οι υπόλοιποι θα είμαστε στα 2/3 των αγώνων καναπέ με τα κομφόρ μας...

A Hellene
27-02-06, 16:38
Συμπληρωματικά, φαντάζομαι πως θα γίνω ακόμη περισσότερο αντιπαθητικός, εάν δηλώσω πως δεν αντέχω τη σημερινή λαϊκή μουσική. Το αναφέρω, αφού είναι ενδεικτικό της τάσης και του επιπέδου της Ελληνικής κοινωνίας, σήμερα.

Διευκρινίζω πως εννοώ τις ηλίθιες και χυδαίες ντιριντάχτα κλάψες, που πουλάνε σαν στραγάλια, και που γίνονται χρυσές ή πλατινένιες μέσα στην πρώτη εβδομάδα της κυκλοφορίας τους. Που επίσης, κυκλοφορούν αμέσως ΚΑΙ σε ringtone format(!)...


Για να μην παρεξηγηθώ, αγαπώ πολύ την Ελληνική μουσική, αφού μεγάλωσα με ακούσματα Χατζιδάκη, Θεοδωράκη, Ξαρχάκου, και άλλων παρόμοιων. Που δεν έχουνε όμως καμμία σχέση με τα προσβλητικά και αγενή αμανεδίστικα κακέκτυπα της σημερινής Ελληνικής μουσικής σκηνής...
Κάπως έτσι θεωρώ και το "επαγγελματικό" ποδόσφαιρο: Ένα βάρβαρο για την αισθητική μου θέαμα, και όχι πλεον ένα Άθλημα.

bill2003
27-02-06, 16:50
Το πρόβλημα για να λυθεί στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχουν κυρώσεις αντάξιες των πράξεων. Φυλακή. Να υπάρχει έφιππη αστυνομία που αν μπει ο καραγκιοζάκος στο γήπεδο να τρέχει το άλογο καταπάνω του και να δεις μετά αν δεν θα το βάλει στα πόδια. Να υπάρχουν εκπεδευμένοι σκύλοι όπως υπάρχουν στην Ισπανία. Να υπάρχει πλήρης καταγραφή των ατόμων που μπαίνουν στο γήπεδο και να υπάρχουν κάμερες παντού. Το βασικότερο πάντως είναι η απόδοση δικαιοσύνης η οποία στην χώρα μας είναι κοροϊδία.

Σιγά μην πληρώνει ο φορολογούμενος το hobby του καθενός. Για εμένα η αστυνομία δεν έπερπε να πηγαίνει καν στο γήπεδο! Οι ομάδες ας χτήσουν τα δικά τους γήπεδα, ας προσλάβουν και security να τα φυλάει, ας μπαίνουν και οι μ@λ@κες μέσα να σκοτώνονται! Λίγο με νοιάζει...

Με το ποδόσφαιρο λίγο ασχολούμαι... ίσα ίσα να ξέρω τι παίζει για να πειράζω τους άλλους στο γραφείο :twisted: Το μόνο που με νοιάζει είναι οι περιουσίες των πολιτών γύρω από τα γήπεδα που καταστρέφονται κάθε Κυριακή...

yiapap
27-02-06, 16:51
Διευκρινίζω πως εννοώ τις ηλίθιες και χυδαίες ντιριντάχτα κλάψες, που πουλάνε σαν στραγάλια, και που γίνονται χρυσές ή πλατινένιες μέσα στην πρώτη εβδομάδα της κυκλοφορίας τους. Που επίσης, κυκλοφορούν αμέσως ΚΑΙ σε ringtone format(!)...Κάτι έχασες...
ΠΡΩΤΑ βγαίνει το ringtone και μετά γίνεται.... Άσμα :twisted:

A Hellene
27-02-06, 16:53
Lol!!!

vasostan
27-02-06, 17:08
Φέρετε σας παρακαλώ στο μυαλό σας, την ντροπιαστική εικόνα της διμοιρίας των ΜΑΤ εχθές στην Τούμπα που πλησίαζε με κάθε προφύλαξη προς την φλεγόμενη κερκίδα καθώς και τις αστείες συλήψεις που ακολούθησαν και συγκρίνετε την με τον ξυλοδαρμό των απεργών ναυτικών και των συνταξιούχων.

alexis79
27-02-06, 18:07
Πιστευω πως το ποδοσφαιρο(οπως και αλλα πραγματα στη χωρα μας)ειναι αντανακλαση της κοινωνιας μας.Αυτο το ποδοσφαιρο αξιζουμε αυτο εχουμε!Και στρατο να κατεβασεις στον δρομο ,αν ο κοκκινος θελει να πλακωσει τον πρασινο θα το κανει(ή και το αντιθετο)...θα βρει τον τροπο.

Θα μου πει καποιος πως αυτοι που θα πλακωθουνε ειναι μια μικρη μειοψηφια,οι υπολοιποι ειναι φιλαθλοι που απλα πανε να δουνε το ματς και δεν φταινε κ.τ.λ.Δυστηχως ομως νομιζω οτι πλεον σημερα οσοι πανε γηπεδο σημερα ειναι λιγο η πολυ χουλιγκανς σχεδον ολοι τους.Συγχωρεστε με για τη γενικευση αλλα δεν ξερω τι αλλο μπορω να υποθεσω....Δεν μπορω να καταλαβω πως μια μειοψηφια(αν δεχτουμε οτι αυτοι που τα σπανε ειναι μια μικρη μεριδα οπαδων) επιβαλλονται στη πλειοψηφεια που υποτειθεται οτι πηγαινει φιλησυχα να παρακολουθησει το ματς τοσο ευκολα...
Για σκεφτητε λιγο...θα σας αναφερω 4 παραδειγματα που αφορουνε τους 3 μεγαλους(ΑΕΚ,ΠΑΟ,ΟΣΦΠ,) για να μπορεσω να τεκμηριωσω την σκεψη μου


1.ΠΑΟ-ΟΣΦΠ:1-1 πριν 2- 3 χρονια στην Λεωφορο.Ο διαιτητης Ευθημιαδης τρωει τις χρονιας του απο οπαδο του Παναθηναικου,παρουσια του τοτε προεδρου του ΠΑΟ Φιλλιπιδη ο οποιος νωριτερα ειχε επιτεθει φραστικα στον διαιτητη.
Αντι λοιπον η -υποτειθεμενη- υγειης φιλαθλη πλειοψηφια που εκεινη τη στιγμη ητανε στο γηπεδο να αποδοκιμασει εστω, αντιδρωντας σε αυτη πραξη βιας,οχι μονο δεν το εκανε αλλα ζητοκραυγασε υπερ εκεινου που επιτεθηκε στο διαιτητη...
Περιττο να πω πως τις επομενες μερες η πλειοψηφια του κοσμου του ΠΑΟ(που εσπασε τα τηλεφωνα στα ραδιωφονα) το μονο που νοιαζοτανε ητανε ποσο βαρια θα ειναι η καμπανα του αθλητικου δικαστη,ποσο τους αδικησε ο διαιτητης κ.τ.λ

2.ΟΣΦΠ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ:Δεν αρχισε ποτε το ματς...
Οπαδοι του Ολυμπιακου χωρις εισητηριο κανουνε ντου σε θυρα του γηπεδου της Ν.Σμυρνης(νομιζω ητανε στα επισημα)και σπανε στο ξυλο οποιον βρουνε μπροστα τους(κυριως μεμονωμενους μεσηλικες οπαδους του Πανιωνιου).Δυο (αν θυμαμαι καλα)οπαδοι του Πανιωνιου λιγο ελλειψε να χασουνε τη ζωη τους απο τις βαριες κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις και ενας αστυνομικος εχασε το ματι του...
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:O Μπεος επι 10 μερες δυναμιτιζε το κλιμα του παιχνιδιου με προκλητικες και εμπρηστικες δηλωσεις..
Η αντιδραση της επομενης μερασ απο την υγειη πλειοψηφια των οπαδων του Ολυμπιακου?
Συστρατευση για να αποδειξουνε οτι οι οπαδοι με τις ερυ8ρολευκες μπλουζες και τα κασκολ ,εφοσον δεν ειχανε εισητηριο απο την ΠΑΕ ΔΕΝ ητανε οπαδοι του Ολυμπιακου αλλα προβοκατορες του Μπεου!!!(τι και αν κανανε κρα στις καμερες συνδεσμιτες του Ολυμπιακου που εκετελουνε και χρεη σεκιουριτι στο Καραισκακη?)
Ειδικα μετα την επιβολη της αφαιρεσης των 7 βαθμων στον ΟΣΦΠ γινεται μια ανευ προηγουμενου κινητοποιηση απο τους παντες(τους υπεραντικειμενικους δημοσιαογραφους,πολιτικους,παραγοντες ,τον κυρ-Μητσο τον περιπτερα)εναντιον της αποφασης και τελικα στην εφεση αυτη η αποφαση μετατρεπεται σε τιμωρια της εδρας...
Ο κυρ Μπεος συνεχιζει και καθεται στα εοισημα της Ν.Σμυρνης


και 1 προσφατο

ΛΕΙΒΑΔΙΑ-ΑΕΚ:0-1 Καμια 50ταρια(η μειοψηφια πους σας ελεγα) ατομα κανουνε απροκλητη επιθεση βομβες μολοτοφ και καινε βαν του τηλ συνεργειου ALPHA,με αποτελεσμα να κινδυνευσουνε οι ζωες των τεχνικων που βρισκοτανε μεσα σε αυτο.Τα ατομα αυτα διαφευγουνε στην κερκιδα με τους υπολοιπους οπαδους της ΑΕΚ,οι οποιοι συνεχιζουνε να παρακολουθουνε το ματς της "ομαδαρας "τους σαν να μην συνεβη τιποτα(να και η πλειοψηφια που λεγαμε) ,οι οποιοι φροντιζουνε να τους "εξαφανισουνε " αναμεσα τους ωστε να μην ειναι δυνατος ο εντοπισμος και η συλληψη τους.Μονο οτανε επεσε ενα δακρυγονο και "μυρισε"καποιοι Αινσταιν γονεις αρχισανε να αποχωρουνε με τα παιδια στην αγκαλια τους...
Τι εγινε την επομενη μερα??Κοντρα για το αν επρεπε ο Ντεμης να δωσει τις φωτο στις εφημεριδες ή οχι,σκεπτικισμος για την καμπανα που περιμενε την Αεκ και τελος.
Το θεμα ξεχαστηκε λιγο μετα οι Αεκτσηδες ενωμενοι(πιτσιρικαδες της Οριτζιναλ,και μεγαλυτεροι "φιλαθλοι") στο ΟΑΚΑ ζητοκραυγαζουνε τις νικες και τη θεση στο Τσαμπιονς Λιγκ που ολο ερχεται και πιο κοντα


Τα ιδια ισχυουνε και για ΠΑΟΚ ,ΑΡΗ αλλα μιας και δεν μενω Θεσσαλονικη και ειναι δυσκολο να εχω μια πιο σφαιρικη ληροφορηση(ραδιοφωνο,εφημεριδες) δεν αναφερω και δικα τους παραδειγματα.

Αγαπαω το ποδοσφαιρο και καποτε ημουνα Παναθηναικος(τωρα ολοι μου προκαλουνε την ιδια σιχαμαρα),παιζω κιολας 5χ5 μια φορα τη βδομαδα αλλα το ελληνικο πρωταθλημα το εχω βαλει ενα μεγαλο Χ.Προτειμω τα ξενα πρωταθληματα πλεον μεσω Νοβα ή Τσαμπιονς Λιγκ.Θεωρω δυστηχως την συντριπτικη πλειοψηφια οσων δηλωνουνε "φιλαθλοι ή οπαδοι" λιγο πολυ χουλιγκανς,με βαση αυτα που βλεπω,διαβαζω και ακουω,και η μονη λυση που βλεπω ειναι η μη διεξαγωγη επαγγελματικου πρωταθληματος για κανα δυο χρονια για να χαλαρωσουνε τα πραγματα γιατι εχουνε ξεφυγει πολυ ολοι!

manoulamou
27-02-06, 18:35
Χωρις να θελω να λογοκρινω καποιους απλα επαναλαμβανω:
<<<θα ηθελα να γραφετε τις αποψεις σας, με λιγα λογια -αν μπορειτε-
ο.τι σας καιει, σας ενοχλει, δεν το αντεχετε αλλο και θελετε να πειτε καπου τον μεγαλο σας πονο.
Θα παρακαλουσα να απαντατε απ ευθειας σε αλλους χρηστες, μονον αν δεν μπορειτε να το αποφυγετε>>>

Νικαετός
27-02-06, 19:31
Θεωρώ πως οι μεγάλοι υπεύθυνοι είναι πάνω και πρώτα από όλα , οι διοικήσεις των ΠΑΕ , οι παράγοντες και η πολιτεία . Αυτοί έχουν διώξει τον κόσμο από τα γήπεδα . Εϊναι ένα περίεργο φαινόμενο , που εκ πρώτης όψεως σε κάνει να απορείς (είναι δυνατόν οι ιδιοκτήτες των ΠΑΕ να λειτουργούν ενάντια στο οικονομικό συμφέρον τους) , όμως είναι πεποίηθησή μου , πως αυτοί οι μεγαλοπαράγοντες συντηρώντας τις ορδές των οργανωμένων οπαδών είναι 100% υπεύθυνοι για τα αίσχη που βλέπουμε κάθε Κυριακή στα γήπεδα .

Δεν χρειάζεται να αναλύσω τίποτα περισσότερο ...Λυπάμαι μόνο γιατί το δίωρο στο γήπεδο με τους φίλους σου ή τα παιδιά σου , δεν συγκρίνεται με τίποτε με κανένα καναπέ , με καμμία πλάσμα και με κανένα σαλόνι (φυσικά μιλάμε για άλλες εποχές και για άλλες χώρες :( :( )

teacake
27-02-06, 19:49
Εγώ τελευταία φορά είχα πάει στο γήπεδο στο ματς Καλαμάτα - Χαραυγειακός (αν δε κάνω λάθος) γύρω στα τέλη της 10ετίας του 80, όντας τότε μαθητής Λυκείου. Το ματς συνοδεύτηκε από τραγικά επεισόδια. Για να μπορέσει να φύγει ο διαιτητής από το γήπεδο, ξήλωσαν κάτι διαφημιστικές πινακίδες και τις κρατούσαν πάνω από το κεφάλι του για να μπορέσει να προστατευθεί από τις πέτρες. Ανάψανε φωτιές στη κερκίδα, και είδα πολλούς να εκτωνόνονται βρίζοντας χυδαία το διαιτητή. Από τότε δεν ξαναπάτησα στο γήπεδο, με την εικόνα αυτής της ρωμαϊκής αρένας να δρά αποτρεπτικά για μένα. Για μένα οι περισσότεροι φανατικοί λειτουργούν όπως στο σκετσάκι των Monty Python στο Life of Brian με το λιθοβολισμό.

aroutis
27-02-06, 20:01
Ειχα ξεκινήσει και γώ ένα παρόμοιο thread το οποίο ασχολούταν με τη βία στα γήπεδα. Μπράβο λοιπόν που άλλο ένα μέλος κάνει μία προσπάθεια.

Απο κεί και πέρα, εγώ θεωρώ οτι η ευθύνη βαραίνει με την ακολουθη σειρά:
α. την πολιτεία διότι απλά δεν θέλει να πιέσει πραγματικά αυτούς που μπορούν να κάνουν κάτι δηλαδή ,
β. τις ΠΑΕ/ΚΑΕ κλπ (ας μη ξεχνάμε οτι δεν είναι θέμα του ποδοσφαίρου), οι οποίοι ακριβώς γιατί δεν θέλουν για ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους που αν θέλετε μπορώ να εξηγήσω σε άλλο ποστ να πιέσουν τους ΟΠΑΔΟΥΣ -οχι φιλάθλους- τους να φερθούν ως ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ πολίτες.
γ. τα "οργανωμένα σωματεία" τα οποία έχουν καταντήσει να "φιλοξενούν" αλήτες (ή αν θέλετε ΚΑΙ αλήτες) στην τάξη τους.

Εν κατακλείδει, επειδή πολλά λέγονται για τη βία στα γήπεδα, οταν βγαίνουν στη φόρα τα ρεπορτάζ του Alpha με τους χουλιγκανς από τη Ρωσία να έρχονται σαν ενισχύσεις και να ρίχνουν ξύλο και λοιπά, στους δρόμους και να ανοίγουν κεφάλια σε τραίνα (γιατί δεν είναι το πρόβλημα μόνο το γήπεδο, πράγμα που ίσως πολλοί ξεχνούν, είναι ΤΟ ΟΛΟ ΣΚΗΝΙΚΟ!), ε λοιπόν, θεωρώ οτι πρέπει να παταχθεί το όλο πράγμα. Συμφωνώ με αυτόν που ειπε οτι και εφιππους χρειάζεται, και ΠΛΗΡΗ καταγραφή, και πάνω από ολα ΤΕΤΟΙΟ νομικό πλαισιο που να μη διανοείται κανένας οτι θα κάνει επισόδεια. Οχι γιατι μόνο η ομάδα θα φάει 5 αγωνιστικές, αυτο θα ειναι το λιγότερο, αλλά γιατι ΑΥΤΟΣ θα φάει ΤΗ ΠΡΩΤΗ φωρά 6 μήνες ΑΝΕΥ αναστολης !:evil:

Hengeo
27-02-06, 20:37
Πολύ μεγάλο θέμα αυτό που άνοιξε. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν και συμφέροντα στη μέση (διαίρει και βασίλει). Εγώ προσωπικά έχω πάει 3 φορές στο γήπεδο, οι δύο σε ευρωπαϊκά παιχνίδια (ελληνικών ομάδων), και δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση. 1ον ο υποτιθέμενος έλεγχος της αστυνομίας που έτσι για το θεαθήναι έκαναν κάποιες κινήσεις με τα χέρια και σου έγνεφαν να περάσεις και 2ον οι συνεχόμενες βρισιές στα συνθήματα. Όχι, δεν είμαι ο σπαστικός που κάτι παθαίνει αν ακούσει μία βρισιά, και αν ακουγόντουσαν αραιά και που κάποια έξυπνα συνθήματα με τέτοιες λέξεις στα όρια της πλάκας και του αλληλοπειράγματος δεν θα με πείραζε (παραδέχομαι πως υπάρχουν μερικά πολύ έξυπνα συνθήματα!), όμως συνεχώς; Αυτός είναι ο πολιτισμός μας, ο καταιγισμός από ύβριεις και χυδαιολογίες; Από εκεί και πέρα, όπως είπά και στην αρχή, πιστεύω ότι αν κάποιοι παράγοντες (εντός και εκτός εισαγωγικών) ήθελαν, θα μπορούσαν να εξαλείψουν τα φαινόμενα αυτά εν μία νυκτί (που λέει ο λόγος) αλλά τους βολεύει έτσι! (όπως και βολεύει 'κάποιους' να γίνοται επεισόδια στις πορείες, αλλά ας μην βγω off.) Σχετικά παραδείγματα έδωσε ο alexis79 αν και δεν συμφωνώ ότι όποιος πηγαίνει στο γήπεδο είναι χούλιγκαν αν και μερικές φορές 'τυφλωμένος' από το οπαδιλίκι-φανατισμό μπορεί να συνεισφέρει σε αυτήν την κατάσταση χωρίς να το καταλαβαίνει. Γενικά ο φανατισμός για μένα είναι ότι χειρότερο για αυτό προσπαθώ να μην μπαίνω σε τέτοιες λογικές, πόσο μάλλον δε για ΠΑΕ, δηλαδή ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ που δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω γιατί πρέπει να υποστηρίζω κάποια από αυτές που από ότι φαίνεται λίγο νοιάζονται για το ποδόσφαιρο και για να προσφέρουν ωραίο θέαμα! Εγώ αυτό που θέλω είναι όποτε θέλω να μπορώ να πηγαίνω στο γήπεδο και να βλέπω καλή μπάλα, έτσι απλά, χωρίς σημαίες και χρώματα και καλύτερα Δ' Εθνική αν είναι να δω ωραίο θέαμα! Κλείνωντας την πολυλογία που με έπιασε, θα ήθελα να παραθέσω ένα σοφό ρητό που αυτοί που ανέφερα στα προηγούμενα προσπαθούν να μας κάνουν να το ξεχάσουμε, σκεφτέιτε το λίγο: 'Το ποδόσφαιρο είναι το σημανικότερο από τα δευτερεύοντα πράγματα στη ζωή'...


Συμπληρωματικά, φαντάζομαι πως θα γίνω ακόμη περισσότερο αντιπαθητικός, εάν δηλώσω πως δεν αντέχω τη σημερινή λαϊκή μουσική. Το αναφέρω, αφού είναι ενδεικτικό της τάσης και του επιπέδου της Ελληνικής κοινωνίας, σήμερα.

Σε μένα καθόλου αντιπαθής δεν θα γίνεις αφου και εγώ δεν αντέχω τα σημερινά ελληνικά (με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις). Και αν το καλασκεφτείς, είναι τουλάχιστον αστείο να συγκρίνεις Καλομοίρα, Περικλή, Χατζηγιάννη, Γαρμπή κλπ με Τσιτσάνη, Θεωδοράκη, Καζαντζίδη, Ξαρχάκο κλπ.

stone
28-02-06, 00:59
Στην κοινωνια και στο συστημα που ζουμε ειναι φυσικο να υπαρχουν περισσοτεροι οπαδοι των ΠΑΕ παρα φιλαθλοι που την βρισκουν ακομα και οταν χανει η ομαδα τους.Γινεται πλυση εγκεφαλου απο την Δευτερα εως το Σαββατο απο τα ΜΜΕ που ελεγχει ο καθενας και την Κυριακη περιμενουν να ειναι παναγιες οι οπαδοι.Αυτα δεν γινονται.Εχουν καταφερει οι ΠΑΕ να γινουν οι ιδανικες εταιρειες που αντι για πελατες εχουν οπαδους και καταφερνουν να πουλανε το προιον ακομα και οταν αυτο ειναι ανυπαρκτο η σκαρτο.Οπως τους πλαθουν ολη την εβδομαδα(και ολα τα χρονια) ετσι θα αντιδρασουν και οι οπαδοι την Κυριακη.Το κακο παντως ειναι οτι τα επεισοδια γινονται μεταξυ των οπαδων αντι να πλακωνουν ολοι μαζι τους προεδρους,τους δημοσιογραφους,τους διαιτητες και τους μπατσους που τους εκμεταλλευονται και υποτιμανε την νοημοσυνη τους.
Υ.Γ.Αν και γαυρος ενα μπραβο στα παοκια που κανουν αποχη και με τα επεισοδια θα κλεισει το γηπεδο για μερικες αγωνιστικες.Εμενα αυτο μου δειχνει υγεια στην αγαπη τους για την ομαδα.Θα ηταν σαπιοι αν εξακολουθουσαν να πηγαινουν με ολα αυτα που τραβανε εκει πανω.

Zer0c00L
28-02-06, 01:04
αντε να μιλησω και εγω ως "πρωην αστυνομικος" μιας και θιξατε ενα ενδιαφερον θεμα.

Η βια στα γηπεδα μπορει να ληξει αν γινουν τα παρακατω πραγματα :

1ον Δεν υπαρχει αστυνομια για την φυλαξη των γηπεδων εχει σοβαροτερα πραγματα να κανει η αστυνομια η φυλαξη να δωθει στις ΠΑΕ των ομαδων

2ον Ονομαστικο εισητηριο οπως εξωτερικο

3ον Καμερες και ιδιωτικες εταιρειες ασφαλειας που θα πληρωνονται απο τις ΠΑΕ

4ον Καταργηση των "οργανωμενων οπαδων" και παραλαβη εισητηριου απο το ταμειο ονομαστικα και με ταυτοτητα οπως εξωτερικο

5ον Εφοσον γινουν επεισοδια τοτε θα τιμωρουν την ομαδα αναλογα και οι "πρωταγωνιστες των επεισοδιων με την φωτογραφια τους και τα στοιχεια τους πρωτον θα πληρωνουν τις ζημιες και δευτερον θα τρωνε και την αναλογη ποινη για το αδικημα και φυσικα αποκλεισμο απο τα γηπεδα.
Αν ξανακανουν οι οπαδοι της συγκεκριμενης ΠΑΕ επεισοδια τοτε η τιμωρια στην ομαδα πιο αυστηρη και στους οπαδους ακομα πιο αυστηρη.

αν γινουν ολα αυτα οι ΠΑΕ θα ειναι παναγιες γιατι τωρα τα οικονομανε απο τους "ανεγκεφαλους" νεαρους φανατικους που τα σπανε + την οικονομα απο τα τηλεοπτικα δικαιωμα και στα .... αν τυφλωθει κανεις ή ακομα χειροτερα σκοτωθει γιατι οπου να ειναι θα γινει... και αυτο εγω προσωπικα ειχα παει αρκετες φορες ως αστυνομικος στο γηπεδο μια φορα θυμαμαι σε ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στην αλεξανδρας παραλιγο να τραβηξω περιστροφο γιατι 15 με 20 ατομα ειχαν πιασει συναδελφο μου ο οποιος για κακη τυχη ειχε κασκωλ του ολυμπιακου και το ειδαν και πηγαν να τον λυντσαρουν και εβγαλα το υπηρεσιακο στο χερι και τον αρπαξα απο τα χερια τους.

βεβαια οταν με ρωτησε ενας απο αυτους και γειτονας απο τοτε που εμενα ζωγραφου τι θα κανεις ρε .... θα μας ριξης του λεω κανε ενα βημα και θα μαθεις...

αυτα παντως εγω προσωπικα ειμαι ΑΕΚ δεν παω στο γηπεδο εδω και αρκετο καιρο και γενικα δεν ασχολουμαι η καταστροφη του ποδοσφαιρου ειναι πρωτα ευθυνη των ΠΑΕ μετα των ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ οπως τα λεω και μετα της ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ.

Το ελληνικο ποδοσφαιρο ποτε δεν θα γινει στα ευρωπαικα δεδομενα οι λογοι αναφερονται πιο πανω.

αυτα...

manoulamou
28-02-06, 22:44
Zer0c00L :worthy:
Εγραφε και εγραφε και σταματημο δεν ειχε :up: σαν και μενα στο αρχικο μηνυμα.
Θα συμφωνησω επι της ουσιας και στο τις πταιει :clap: και στα μετρα που πρεπει να παρθουν, :worthy:
Ομως θα θερμοπαρακαλουσα οσους- και αν- συνεχισουν να γραφουν :oneup:
οσο πιο λιγα και περιεκτικα μπορειτε γιατι γινεται κουραστικο :hmm:
ενα μακροσκελες κειμενο, οσο ενδιαφερον ;) κι αν ειναι το περιεχομενο.
Και εγω τα παιρνω στο κρανιο :( :mad: ιδιως μετα τα σαββατο-Κυριακατικα χαλια.:cry: αλλα....

Chris2004
01-03-06, 02:36
αντε να μιλησω και εγω ως "πρωην αστυνομικος" μιας και θιξατε ενα ενδιαφερον θεμα.

Η βια στα γηπεδα μπορει να ληξει αν γινουν τα παρακατω πραγματα :

1ον Δεν υπαρχει αστυνομια για την φυλαξη των γηπεδων εχει σοβαροτερα πραγματα να κανει η αστυνομια η φυλαξη να δωθει στις ΠΑΕ των ομαδων

2ον Ονομαστικο εισητηριο οπως εξωτερικο

3ον Καμερες και ιδιωτικες εταιρειες ασφαλειας που θα πληρωνονται απο τις ΠΑΕ

4ον Καταργηση των "οργανωμενων οπαδων" και παραλαβη εισητηριου απο το ταμειο ονομαστικα και με ταυτοτητα οπως εξωτερικο

5ον Εφοσον γινουν επεισοδια τοτε θα τιμωρουν την ομαδα αναλογα και οι "πρωταγωνιστες των επεισοδιων με την φωτογραφια τους και τα στοιχεια τους πρωτον θα πληρωνουν τις ζημιες και δευτερον θα τρωνε και την αναλογη ποινη για το αδικημα και φυσικα αποκλεισμο απο τα γηπεδα.
Αν ξανακανουν οι οπαδοι της συγκεκριμενης ΠΑΕ επεισοδια τοτε η τιμωρια στην ομαδα πιο αυστηρη και στους οπαδους ακομα πιο αυστηρη.

αν γινουν ολα αυτα οι ΠΑΕ θα ειναι παναγιες γιατι τωρα τα οικονομανε απο τους "ανεγκεφαλους" νεαρους φανατικους που τα σπανε + την οικονομα απο τα τηλεοπτικα δικαιωμα και στα .... αν τυφλωθει κανεις ή ακομα χειροτερα σκοτωθει γιατι οπου να ειναι θα γινει... και αυτο εγω προσωπικα ειχα παει αρκετες φορες ως αστυνομικος στο γηπεδο μια φορα θυμαμαι σε ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στην αλεξανδρας παραλιγο να τραβηξω περιστροφο γιατι 15 με 20 ατομα ειχαν πιασει συναδελφο μου ο οποιος για κακη τυχη ειχε κασκωλ του ολυμπιακου και το ειδαν και πηγαν να τον λυντσαρουν και εβγαλα το υπηρεσιακο στο χερι και τον αρπαξα απο τα χερια τους.

βεβαια οταν με ρωτησε ενας απο αυτους και γειτονας απο τοτε που εμενα ζωγραφου τι θα κανεις ρε .... θα μας ριξης του λεω κανε ενα βημα και θα μαθεις...

αυτα παντως εγω προσωπικα ειμαι ΑΕΚ δεν παω στο γηπεδο εδω και αρκετο καιρο και γενικα δεν ασχολουμαι η καταστροφη του ποδοσφαιρου ειναι πρωτα ευθυνη των ΠΑΕ μετα των ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ οπως τα λεω και μετα της ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ.

Το ελληνικο ποδοσφαιρο ποτε δεν θα γινει στα ευρωπαικα δεδομενα οι λογοι αναφερονται πιο πανω.

αυτα...

Εγώ λέω έκω απο το γήπεδο να μας εγκαθιστούν συσκευή παρακολούθησης η οποία θα ελέγχεται απο δορυφόρο. Αυτή η συσκευεί θα καταγράφει τη κάθε μας κίνηση και θα αποθηκεύονται τα δεδομένα κάπου. Όταν θα διαπιστώνεται ότι φίλαθλος-οπαδός παραβαίνει σε άσχημες ενέργειες...να του γίνεται ηλεκτροσόκ.
Επίσης κάμερες σε κάθε κάθισμα.
Επιπλέον...όσα άτομα διαπιστωθούν ότι έκαναν αυτές τις ενέργειες...θα έχουν τη συσκευή μόνιμα ώστε να παρακολουθούνται καθημερινά οι κινήσεις τους.

Επίσης αν συνεχίζεται το φαινόμενο...να υποβιβαστούν οι ομάδες αυτομάτως στη Δ' Εθνική.

Δεν σε αδικώ...τόσα χρόνια στην Αστυνομία έχεις εμπεδώσει την Βίαιη Επιβολή.

ΒΙΑ ΣΤΗΝ ΒΙΑ λοιπόν...αυτή είναι η λύση ε;

Μιάς και είσαι Αστυνομικός...τί είναι η δουλειές της;
Να παρενοχλεί αθώους πολίτες επειδή τυγχάνει να περνάνε εκείνη την ώρα απο τα Εξάρχεια να τους πηγαίνει στο τμήμα για εξακρίβωση ενω ΕΧΟΥΝ ταυτότητα;
Να αφήνει κάθε είδος πρεζακίου να αλωνίζει σε γνωστότατες πλατείες της πρωτεύουσας;
Να γράφει πιτσιρίκια με 50άρια παπάκια επειδή κάνει θόρυβο η εξάτμιση...ενώ στο Ν.Φάληρο κάθε βράδυ γίνονται κόντρες και επιδείξεις;

nefthy
01-03-06, 03:15
Την πρώτη και τελευταία φορά που πήγα σε γήπεδο ήταν με τον πατέρα μου. Όταν μπήκε -επιτέλους- το γκολ πετάχτηκα ενστικτωδώς. Με τράβηξε κάτω λέγοντας: "θες να φας ξύλο; μην εκδηλώνεσαι". Βρισκόμασταν σε "άσχετη" θύρα και σαφώς δεν υπήρχε "πολεμικό κλίμα" όσο θυμάμαι. Ίσως δεν θυμάμαι καλά γιατί ήμουνα παιδί.

Το ποδόσφαιρο δεν είναι ούτε παιχνίδι ούτε πόλεμος για τους εκτός της 22άδας. Μάλλον είναι το χόμπυ κάποιων και η αφορμή για το χόμπυ κάποιων άλλων.

aroutis
01-03-06, 16:57
Εγώ λέω έκω απο το γήπεδο να μας εγκαθιστούν συσκευή παρακολούθησης η οποία θα ελέγχεται απο δορυφόρο. Αυτή η συσκευεί θα καταγράφει τη κάθε μας κίνηση και θα αποθηκεύονται τα δεδομένα κάπου. Όταν θα διαπιστώνεται ότι φίλαθλος-οπαδός παραβαίνει σε άσχημες ενέργειες...να του γίνεται ηλεκτροσόκ.
Επίσης κάμερες σε κάθε κάθισμα.
Επιπλέον...όσα άτομα διαπιστωθούν ότι έκαναν αυτές τις ενέργειες...θα έχουν τη συσκευή μόνιμα ώστε να παρακολουθούνται καθημερινά οι κινήσεις τους.

Επίσης αν συνεχίζεται το φαινόμενο...να υποβιβαστούν οι ομάδες αυτομάτως στη Δ' Εθνική.

Δεν σε αδικώ...τόσα χρόνια στην Αστυνομία έχεις εμπεδώσει την Βίαιη Επιβολή.

ΒΙΑ ΣΤΗΝ ΒΙΑ λοιπόν...αυτή είναι η λύση ε;Ο φόβος φυλάει τα ήμερα. Οταν γνωρίζεις οτι θα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ για τις μα*ακίες που θα κάνεις, απλά δεν θα το κάνεις. Ετσι ειναι, απλά και ξάστερα. Δεν βλεπω τι κακό υπάρχει στο να γνωρίζει το κράτος ΠΟΙΟΣ εισαι οταν πας στο γήπεδο, να σε έχουν στο video και να μπορούν να σε ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝ αν κάνεις μα*ακιες - φθορά ξένης περιουσίας ή χειρότερα αν χτυπηθείς σαν το μοσχάρι με άλλους για τα "ιδανικά" και τις "αξίες" που ηλιθιωδως τα 2ποδα που ονομάζονται χουλιγκανς πιστεύουν.

Εδώ που τα λέμε, το ηλεκτροσόκ ειναι μια καλή ιδέα, οπως και η λοβοτομή :P (just kidding). Αλλα σοβαρα μιλώντας, σε μια ευνομούμενη κοινωνία δεν λογίζεται ΕΓΚΛΗΜΑ χωρίς τιμωρία, και για να το έχεις αυτό χρειάζεσαι ΕΛΕΓΧΟ. Και αυτό δεν το έχουμε.

Καιρός να υπάρξει, και αν εισαι ΟΚ, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.

kubiak
01-03-06, 17:10
Παλαιότερα είχα εκφράσει την άποψή μου και θα την επαναλάβω:

Μακάρι σε κάθε αγώνα που διοργανώνεται να απαγορέψουν την αστυνομική παρουσία και στην είσοδο να μοιράζουν μαχάιρια, λοστούς, ρόπαλα, σπαθιά, τσεκούρια και λοιπά όργανα θανάτου μπας και γλυτώσουμε από όλους αυτούς τους αλήτες...

Αλλά που...

Chris2004
01-03-06, 19:03
Ο φόβος φυλάει τα ήμερα. Οταν γνωρίζεις οτι θα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ για τις μα*ακίες που θα κάνεις, απλά δεν θα το κάνεις. Ετσι ειναι, απλά και ξάστερα. Δεν βλεπω τι κακό υπάρχει στο να γνωρίζει το κράτος ΠΟΙΟΣ εισαι οταν πας στο γήπεδο, να σε έχουν στο video και να μπορούν να σε ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝ αν κάνεις μα*ακιες - φθορά ξένης περιουσίας ή χειρότερα αν χτυπηθείς σαν το μοσχάρι με άλλους για τα "ιδανικά" και τις "αξίες" που ηλιθιωδως τα 2ποδα που ονομάζονται χουλιγκανς πιστεύουν.

Εδώ που τα λέμε, το ηλεκτροσόκ ειναι μια καλή ιδέα, οπως και η λοβοτομή :P (just kidding). Αλλα σοβαρα μιλώντας, σε μια ευνομούμενη κοινωνία δεν λογίζεται ΕΓΚΛΗΜΑ χωρίς τιμωρία, και για να το έχεις αυτό χρειάζεσαι ΕΛΕΓΧΟ. Και αυτό δεν το έχουμε.

Καιρός να υπάρξει, και αν εισαι ΟΚ, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.

Καμία κοινωνία δεν πήγε μπροστά με την επιβολή του φόβου ώς μέσο κοινωνικού ελέγχου. Η Βία φέρνει αντίδραση, και η αντίδραση χειρότερη βία. Η συνεχής παρακολούθηση των πάντων που αργά η γρήγορα θα γίνει παντού...είναι απο τις χειρότερες μορφές 'Βίας' που θα δούμε.
Αυτή η παραβίαση είναι μόνο η αρχή...αλλά και αυτή που θα ανοίξει το δρόμο για την παρακολούθηση της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ μας ζωής πλέον.

tzanerman
01-03-06, 19:36
Καμία κοινωνία δεν πήγε μπροστά με την επιβολή του φόβου ώς μέσο κοινωνικού ελέγχου. Η Βία φέρνει αντίδραση, και η αντίδραση χειρότερη βία. Η συνεχής παρακολούθηση των πάντων που αργά η γρήγορα θα γίνει παντού...είναι απο τις χειρότερες μορφές 'Βίας' που θα δούμε.
Αυτή η παραβίαση είναι μόνο η αρχή...αλλά και αυτή που θα ανοίξει το δρόμο για την παρακολούθηση της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ μας ζωής πλέον.
Για να μη μιλαμε γενικα και αοριστα, μεγαλε ξερεις ποσο καλο εκαναν στο Αγγλικο ποδοσφαιρο τα μετρα που εσυ χαρακτηριζεις σαν "βια στη βια"; και στο κατω-κατω εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο; Τα μετρα παρακολουθησης που μετα βδελυγμιας κακοχαρακτηριζεις ξερουμε οτι σε μια, τουλαχιστον, περιπτωση λειτουργησαν σωστο τροπο για την αντιμετωπιση της βιας στα γηπεδα.

manoulamou
01-03-06, 19:47
Παρ ολο που ειμαι κατα της αστυνομευσης και της βιας
<ειμαι και κατα του επαγγελματικου αθλητισμου, αλλα το ποταμι δεν γυρναει πισω>
σε καθετι χρειαζεται να υπαρχει καποιο μετρο, οχι στις ακραιες καταστασεις.
Ουτε να παρακολουθουν και να ψαχνουν τους παντες
ουτε να τους εχουν αμολητους -αχ ρε μανουλα μου-
δειγματοληπτικα και εξονυχιστικα
απλα να κανουν οι μπατσοι αισθητη παντου γυρω και εξω απ το γηπεδο
την παρουσια τους.
Μεσα μονο καμερες και απο τις ΠΑΕ σεκιουριταδες
αφου ειναι δικη τους ευθυνη το παιχνιδι και οι χωροι γυρω απ αυτο...

aroutis
01-03-06, 22:25
Καμία κοινωνία δεν πήγε μπροστά με την επιβολή του φόβου ώς μέσο κοινωνικού ελέγχου. Η Βία φέρνει αντίδραση, και η αντίδραση χειρότερη βία. Η συνεχής παρακολούθηση των πάντων που αργά η γρήγορα θα γίνει παντού...είναι απο τις χειρότερες μορφές 'Βίας' που θα δούμε.
Αυτή η παραβίαση είναι μόνο η αρχή...αλλά και αυτή που θα ανοίξει το δρόμο για την παρακολούθηση της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ μας ζωής πλέον.Δεν αντιλαμβάνεσαι τι λέμε. Κανένα ΣΥΣΤΗΜΑ, ειτε κοινωνικό ειτε οποιοδήποτε άλλο δεν δυναται να λειτουργήσει χωρις έλεγχο. Από τη στιγμή που αυτό ειναι κατανοητό, παμε στο επόμενο βήμα που ειναι οι μορφές αντιμετώπισης του προβλήματος. Και εκει μιλάμε για μεθόδους καταστολης.

Για να στο κάνω πιο λιανά, δεν γινεται (πως να το κάνουμε δηλαδή) να υπάρχει καταστροφή δημόσιας, ή ιδιωτικής περιουσίας από μερικά ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ, ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ και λοιπα, και αυτά τα ατομα να μήν τιμωρούνται, οταν αν εγώ ή εσυ πάμε σε ένα δρόμο και πάρουμε μια βαριά μπροστά σε ένα αστυνομικό και σπάσουμε ένα παμπρίζ, θα πάμε φυλακή με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν ΝΟΕΙΤΑΙ να μην υπάρχει καταστολή, δεν νοείται να μην υπάρχουν ΜΕΤΡΑ που να προστατεύουν την δημόσια και ιδιωτική περιουσία.

Επίσης, δεν νοείται να μην υπάρχει το νομικό πλαίσιο που να κάνει σίγουρο το γεγονός οτι οι ΠΑΕ/ΚΑΕ κλπ δεν υποθαλπτουν αυτες τις συμπεριφορές (και ΜΗΝ μου πεις οτι δεν το κάνουν, θα γελάνε πολλοι εδω περα).

Επιτέλους πρέπει να μπεί τάξη. Οποια σωματεια "οργανομένων" προκαλούν επισόδεια, οι ΠΑΕ ΔΥΝΑΝΤΑΙ μέσω νομου να τα διαλύσουν. Ο κόσμος αγαπά τον αθλητισμό και όμως ΑΗΔΙΑΖΕΙ και ΦΟΒΑΤΑΙ να πλησιάσει για χάρη των τσογλανιών που λημαινονται τα γήπεδα.

Hengeo
01-03-06, 22:37
Παλαιότερα είχα εκφράσει την άποψή μου και θα την επαναλάβω:

Μακάρι σε κάθε αγώνα που διοργανώνεται να απαγορέψουν την αστυνομική παρουσία και στην είσοδο να μοιράζουν μαχάιρια, λοστούς, ρόπαλα, σπαθιά, τσεκούρια και λοιπά όργανα θανάτου μπας και γλυτώσουμε από όλους αυτούς τους αλήτες...

Αλλά που...

Δεν λέω, έτσι θα ξεφωρτοθούμε τους αλήτες αλλά μήπως θα πάνε μαζί τους και πολλοί αθώοι από τις αδέσποτες;; :hmm:


Παρ ολο που ειμαι κατα της αστυνομευσης και της βιας
<ειμαι και κατα του επαγγελματικου αθλητισμου, αλλα το ποταμι δεν γυρναει πισω>
σε καθετι χρειαζεται να υπαρχει καποιο μετρο, οχι στις ακραιες καταστασεις.
Ουτε να παρακολουθουν και να ψαχνουν τους παντες
ουτε να τους εχουν αμολητους -αχ ρε μανουλα μου-
δειγματοληπτικα και εξονυχιστικα
απλα να κανουν οι μπατσοι αισθητη παντου γυρω και εξω απ το γηπεδο
την παρουσια τους.
Μεσα μονο καμερες και απο τις ΠΑΕ σεκιουριταδες
αφου ειναι δικη τους ευθυνη το παιχνιδι και οι χωροι γυρω απ αυτο...

:respekt:

Chris_Nik
01-03-06, 22:38
Το θεωρώ τελείως απαράδεχτο και οπισθοδρομικό το να πηγαίνεις στο γήπεδο και να φοβάσαι να μην σου σκάσει καμία κοτρόνα η ότι άλλο του κατεβεί του απέναντι.....
Ένα αίσχος και μισό..... θα πρέπει να παρθούν σοβαρά μέτρα για την βία στα γήπεδα ΑΛΛΑ και εσείς που σφυρίζετε (όχι όλοι) είστε για τα μπ.........:mad: :mad:

Chris2004
01-03-06, 23:42
Δεν αντιλαμβάνεσαι τι λέμε. Κανένα ΣΥΣΤΗΜΑ, ειτε κοινωνικό ειτε οποιοδήποτε άλλο δεν δυναται να λειτουργήσει χωρις έλεγχο. Από τη στιγμή που αυτό ειναι κατανοητό, παμε στο επόμενο βήμα που ειναι οι μορφές αντιμετώπισης του προβλήματος. Και εκει μιλάμε για μεθόδους καταστολης.


Συμφωνούμε αρχικά, υπάρχουν όμως άλλες μορφές ελέγχου ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ απο την οποιαδήποτε μορφή βίας.



Για να στο κάνω πιο λιανά, δεν γινεται (πως να το κάνουμε δηλαδή) να υπάρχει καταστροφή δημόσιας, ή ιδιωτικής περιουσίας από μερικά ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ, ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ και λοιπα, και αυτά τα ατομα να μήν τιμωρούνται, οταν αν εγώ ή εσυ πάμε σε ένα δρόμο και πάρουμε μια βαριά μπροστά σε ένα αστυνομικό και σπάσουμε ένα παμπρίζ, θα πάμε φυλακή με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν ΝΟΕΙΤΑΙ να μην υπάρχει καταστολή, δεν νοείται να μην υπάρχουν ΜΕΤΡΑ που να προστατεύουν την δημόσια και ιδιωτική περιουσία.

Είπαμε ότι αυτά τα τσογλάνια δεν είναι ποδοσφαιρικό αλλά ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ φαινόμενο. Ωραία τους απομάκρυνες απο το γήπεδο...ΕΛΥΣΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ; Τους έβαλες Φυλακή...ΕΛΥΣΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ; Οι ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ γεννούν αυτά τα φαινόμενα. Γι'αυτό το λόγο η ΒΙΑ δεν πρόκειται να λύσει τίποτα...γιατί το πρόβλημα είναι σα τη Λερναία Ύδρα

[quοte]
Επίσης, δεν νοείται να μην υπάρχει το νομικό πλαίσιο που να κάνει σίγουρο το γεγονός οτι οι ΠΑΕ/ΚΑΕ κλπ δεν υποθαλπτουν αυτες τις συμπεριφορές (και ΜΗΝ μου πεις οτι δεν το κάνουν, θα γελάνε πολλοι εδω περα). [/quote]

Βέβαια το υποθάλπτουν...αμε πώς. Τους αρέσει να χάνουν ΔΙΣ απο τις κενές εξέδρες, και άλλα τόσα απο τα πρόστιμα.



Επιτέλους πρέπει να μπεί τάξη. Οποια σωματεια "οργανομένων" προκαλούν επισόδεια, οι ΠΑΕ ΔΥΝΑΝΤΑΙ μέσω νομου να τα διαλύσουν. Ο κόσμος αγαπά τον αθλητισμό και όμως ΑΗΔΙΑΖΕΙ και ΦΟΒΑΤΑΙ να πλησιάσει για χάρη των τσογλανιών που λημαινονται τα γήπεδα.
[/quote]

Δηλαδή τα επεισόδεια είναι προμελετημένα απο τους οργανωμένους; Ωραία διέλυσες τους συνδέσμους...τί εμποδίζει τον κάθε αλήτη να φέρει κοτρώνες και πέτρες στο Γήπεδο;

Πήγαινα στο γήπεδο για 4-5 χρόνια συνέχεια...τώρα δε πάω γιατί δεν βρίσκω εισητήριο :( .
Εχω πάει και σε αντίπαλες εξέδρες. Δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα.
Πολύ απλά γιατί ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ.

Όσο για την Αγγλία...Ναι ωραία εξάλειψαν τη Βία απο τα Γήπεδα...Τί κατάφεραν; Να κάνουν οι ΠΑΕ πιό ελκυστικό το Προϊόν τους. Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ η ηλίθια των Άγγλων δεν άλλαξε.
Γίνονται λιώμα απο τις 9 μέχρι τις 11 και μετά βγαίνουν και παρενοχλούν όποιον/α βρούν μπροστά τους.

Πάνε παρεούλα σε Ευρωπαϊκά παιχνίδια και τα σπάνε όλα.
Τέλος έρχονται το καλοκαίρι στην Ελλάδα και τα κάνουν όλα Γής Μαδιάμ.
Τί πρόβλημα έλυσε η βία λοιπόν; ΚΑΝΕΝΑ...απλά το μετέθεσε σε άλλους.

Έ Βέβαια...η Βία που δεν τη βλέπεις στην TV δεν είναι Βία.

redlemon.gr
02-03-06, 07:05
Πολεμος είναι, η μάλλον όσοι κλέβουνε το μετατρέψανε σε πόλεμο.
Απλώς δεν έχει και δεν πρέπει να έχει νεκρούς.
Εγώ πάντως στο γήπεδο αισθάνομαι την έξαρση μιας μάχης, και αυτό μου αρέσει...
Μπορεί να μην σας φαίνεται λογικό αλλά ο άνθρωπος πολεμούσε πάντα [ειδικά η φυλή μας]
και το αίσθημα του πολέμου είναι ριζωμένο μέσα μας, τουλάχιστον εγώ το παραδέχομαι και δεν
αισθάνομαι μειονεκτικά για αυτό.

Χαίρομαι που υπάρχει το ποδόσφαιρο με τις εντάσεις και τις εξάρσεις του.

και για να τα λέμε όπως πρέπει, αυτοι που πλακώνονται, αν δεν υπήρχε το ποδόσφαιρο θα κάνανε συμμορίες και θα κάνανε τα ίδια, δείτε στην αμερική...

η ηλιθιότητα κάποιων που τους ταίζουν τα φιλαράκια μας οι διαπλεκόμενοι δεν νομίζω να είναι
αρκετά δυνατό στοιχείο για να κατηγορήσουμε το ποδόσφαιρο ως τρόπο διακέδασης και εκτόνωσης.

Κάτι αφορισμοί αυτού του στύλ, έναντι του ποδοσφαίρου μου θυμίζουν τα βλακομούρικα τυπάκια των πρωινών ζωνών στην TV, που αν βρεθεί ένα site με ακατάληλο υλικό το πρώτο που κάνουν είναι να αφορίσουν το Internet γενικά.

και για να καταλήξω, μου αρέσει το γήπεδο η ομάδα, η παρέα μου να συγχρωνίζουμε τα συνθήματα μας, να δίνουμε παλμό και μπροστά στα μάτια μας να βλέπουμε την ομάδα μας να παίρνει δύναμη απο αυτό...
τώρα αν κάποια βλαμμένα [που έχει αρκετά και η δική μου ομάδα] πλακώνονται....
ε τί να πώ...

πάντως βάζουν και το χεράκι τους και αυτοί που τόσα χρόνια το χουν κάνει μαγαζάκι τους με τον έλεγχο δημοσιογράφων, διαιτητών και αθλητικής δικαιοσύνης.

aroutis
02-03-06, 09:43
Συμφωνούμε αρχικά, υπάρχουν όμως άλλες μορφές ελέγχου ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ απο την οποιαδήποτε μορφή βίας.Μιλάμε για καταστολή, και μιλάμε για νομικό πλαίσιο. Δεν πιστεύω να θεωρείς οτι με το να χαϊδευουμε πλατούλες και κεφαλάκια των αληταμπουρων θα εξαλήψουμε το φαινόμενο;


Είπαμε ότι αυτά τα τσογλάνια δεν είναι ποδοσφαιρικό αλλά ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ φαινόμενο. Ωραία τους απομάκρυνες απο το γήπεδο...ΕΛΥΣΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ; Τους έβαλες Φυλακή...ΕΛΥΣΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ; Οι ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ γεννούν αυτά τα φαινόμενα. Γι'αυτό το λόγο η ΒΙΑ δεν πρόκειται να λύσει τίποτα...γιατί το πρόβλημα είναι σα τη Λερναία ΎδραΚαι οι βιαστές, παιδεραστές, δολοφόνοι ειναι το ίδιο, για απάντα στο ερωτημά σου τώρα.


Βέβαια το υποθάλπτουν...αμε πώς. Τους αρέσει να χάνουν ΔΙΣ απο τις κενές εξέδρες, και άλλα τόσα απο τα πρόστιμα.Η ισχύ μιας ομάδας μετριέται από τον αριθμό των οργανομένων οπαδών. Οταν ο εκάστοτε πρόεδρος βγαίνει σαν παπαγαλάκι και λέει οτι μουφες του κατέβει (ίσως και όχι ακριβώς) για αδικείες και ΜΑΜΑΚΙΕΣ και τα ΒΟΔΙΑ φανατίζονται, οταν ο ελεγχόμενος από τις ΠΑΕ αυτές τύπος κάνει το ίδιο, οταν ΜΕΤΑ από τα παιχνίδια ντέρμπυ ο τύπος και οι παράγοντες των ΠΑΕ ΠΑΛΙ κάνουν τα ίδια, πως το λές αυτό αν οχι υποδαυλισμό επισοδείων ε; Αν θες ας παιξουμε με τις λέξεις αλλά η αλήθεια ειναι οτι δυστυχως κάποιοι Κ.Κ. κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το πράγμα και αξιοποιούν τα ΒΟΔΙΑ.


Δηλαδή τα επεισόδεια είναι προμελετημένα απο τους οργανωμένους; Ωραία διέλυσες τους συνδέσμους...τί εμποδίζει τον κάθε αλήτη να φέρει κοτρώνες και πέτρες στο Γήπεδο;Α, μα φυσικά το νομικό πλαίσιο, και τα ΜΕΤΡΑ που οι νόμοι βάζουν. π.χ., σκέψου να υπάρχουν ΚΑΜΕΡΕΣ στο γήπεδο, να σε πιάσουν να έχεις πέτρες και να πετάς, σκέψου να έχεις το ονοματάκι σου με τον ΑΦΜ σου (ή του πατέρα σου αν είσαι ανήλικος) στο εισητήριο ε; Το κάνεις; Αμ δε το κάνεις.


Όσο για την Αγγλία...Ναι ωραία εξάλειψαν τη Βία απο τα Γήπεδα...Τί κατάφεραν; Να κάνουν οι ΠΑΕ πιό ελκυστικό το Προϊόν τους. Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ η ηλίθια των Άγγλων δεν άλλαξε.
Γίνονται λιώμα απο τις 9 μέχρι τις 11 και μετά βγαίνουν και παρενοχλούν όποιον/α βρούν μπροστά τους.Αυτό ειναι ΑΛΛΟ κοινωνικό πρόβλημα, μη μου πείς οτι οι αγγλοι δεν ειχαν drinking problems από εξαπανεκαθεν; Οχι τίποτα άλλο, υπάρχουν και σχετικά ανέκδοτα.


Πάνε παρεούλα σε Ευρωπαϊκά παιχνίδια και τα σπάνε όλα.ΠΟΤΕ στο γήπεδο.

Τέλος έρχονται το καλοκαίρι στην Ελλάδα και τα κάνουν όλα Γής Μαδιάμ.
Τί πρόβλημα έλυσε η βία λοιπόν; ΚΑΝΕΝΑ...απλά το μετέθεσε σε άλλους.Εισαι σίγουρος οτι ειναι ΟΙ ΙΔΙΟΙ ανθρωποι, είσαι σίγουρος οτι η λύση του χουλιγκανισμου το προκάλεσε αυτό, και όχι κάποια άλλη παράμετρος της ζωης στην Αγγλία;

aroutis
02-03-06, 09:47
Πολεμος είναι, η μάλλον όσοι κλέβουνε το μετατρέψανε σε πόλεμο.
Απλώς δεν έχει και δεν πρέπει να έχει νεκρούς.
Εγώ πάντως στο γήπεδο αισθάνομαι την έξαρση μιας μάχης, και αυτό μου αρέσει...
Μπορεί να μην σας φαίνεται λογικό αλλά ο άνθρωπος πολεμούσε πάντα [ειδικά η φυλή μας]
και το αίσθημα του πολέμου είναι ριζωμένο μέσα μας, τουλάχιστον εγώ το παραδέχομαι και δεν
αισθάνομαι μειονεκτικά για αυτό.

Χαίρομαι που υπάρχει το ποδόσφαιρο με τις εντάσεις και τις εξάρσεις του.

και για να τα λέμε όπως πρέπει, αυτοι που πλακώνονται, αν δεν υπήρχε το ποδόσφαιρο θα κάνανε συμμορίες και θα κάνανε τα ίδια, δείτε στην αμερική...

η ηλιθιότητα κάποιων που τους ταίζουν τα φιλαράκια μας οι διαπλεκόμενοι δεν νομίζω να είναι
αρκετά δυνατό στοιχείο για να κατηγορήσουμε το ποδόσφαιρο ως τρόπο διακέδασης και εκτόνωσης.

Κάτι αφορισμοί αυτού του στύλ, έναντι του ποδοσφαίρου μου θυμίζουν τα βλακομούρικα τυπάκια των πρωινών ζωνών στην TV, που αν βρεθεί ένα site με ακατάληλο υλικό το πρώτο που κάνουν είναι να αφορίσουν το Internet γενικά.

και για να καταλήξω, μου αρέσει το γήπεδο η ομάδα, η παρέα μου να συγχρωνίζουμε τα συνθήματα μας, να δίνουμε παλμό και μπροστά στα μάτια μας να βλέπουμε την ομάδα μας να παίρνει δύναμη απο αυτό...
τώρα αν κάποια βλαμμένα [που έχει αρκετά και η δική μου ομάδα] πλακώνονται....
ε τί να πώ...

πάντως βάζουν και το χεράκι τους και αυτοί που τόσα χρόνια το χουν κάνει μαγαζάκι τους με τον έλεγχο δημοσιογράφων, διαιτητών και αθλητικής δικαιοσύνης.Μα στο γήπεδο πας να ζήσεις τον συναγωνισμό, ακόμη και τον ΥΓΙΗ ανταγωνισμό. Να δείς δύο ομάδες να προσπαθούν να νικήσουν η μία την άλλη. Δεν πάς να σπάσεις το κεφάλι ο ενας του άλλου, να φας πέτρες ουτε να "εκτονωθείς" με το να ρίξεις ξύλο οπως κάποιοι το θεωρουν ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΟ.

Ειναι -υπο αυτό το πρίσμα- μάχη, μια μάχη που κρατά όσο ο αγώνας, με την αγωνία της, τα καλά και τα κακά της, και αν ολα πάν κατ ευχη, φευγεις νοιωθωντας ωραία (αν ειδικά η ομάδα σου νικήσει...).

Οταν όμως συμβαίνουν πράγματα σαν αυτά της Τούμπας... τι να πεί κανεις.. :mad:

BlindG
02-03-06, 11:50
Επίσης, δεν νοείται να μην υπάρχει το νομικό πλαίσιο που να κάνει σίγουρο το γεγονός οτι οι ΠΑΕ/ΚΑΕ κλπ δεν υποθαλπτουν αυτες τις συμπεριφορές (και ΜΗΝ μου πεις οτι δεν το κάνουν, θα γελάνε πολλοι εδω περα).

Μήπως η έμφαση θα έπρεπε να δωθεί σε αυτό ακριβώς το σημείο και όχι στην "γενική αστυνόμευση"? Μόνος σου το λες οτι αυτοί οι ανεγκέφαλοι ΥΠΟΚΙΝΟΥΝΤΑΙ. Αν λοιπόν οι ΠΑΕ/ΚΑΕ αποκυρήξουν τους "οργανομένους" και κόψουν κάθε επαφή μαζί τους το οποίο σημαίνει οτι ΔΕΝ θα έχουν λόγο (τουλαχιστον όχι τόσο πολύ) οι οπαδοί για τα διοικητικά μιας ΠΑΕ/ΚΑΕ, μήπως θα χάσουν το λόγο ύπαρξης τους?

Εδώ να σημειώσω οτι δυστυχώς στις μέρες μας ο προσδιορισμός "Οργανωμενος Οπαδός" έχει πάρει πολύ κακή έννοια ενώ ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι έτσι. Πραγματικά θα μου άρεσε να υπάρχουν Οργανωμένοι Φίλαθλοι που μαζεύονται όλοι σαν ΠΑΡΕΑ και πάνε μαζί στο γήπεδο (όπως ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ -βλέπε 19η συνάντηση:whip:- θέλουμε να είμαστε και εμείς εδώ) και ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΛΑ (εννοείται όχι σε βάρος κάποιον άλλων!).

chrand
02-03-06, 12:38
Η βασική πρόταση απ΄ εμένα είναι ότι τον βουτάς την ώρα που τα σπάει και τον χώνεις μέσα.
Δεν μπορείς να τον πιάσεις επιτόπου;
Φωτογραφία και μόλις βγει από το γήπεδο ή πάει σπίτι του τον βουτάς.

Όσο αφορά τους οργανωμένους νομίζω ότι η διάλυση τους δεν είναι λύση, ίσα ίσα που μέσα από την σωστή λειτουργία και μία διαφορετική δομή των οργανωμένων μπορεί να υπάρξει έλεγχος σε ποια άτομα πηγαίνουν τα εισιτήρια. Το κάθε club θα έχει τα πλήρη στοιχεία του κάθε μέλους (τα σωστά τα έχουν ήδη) με βεβαίωση λευκού ποινικού μητρώου(τα σωστά την έχουν ήδη) και κυρίως με την φωτογραφία του.

BlindG
02-03-06, 13:58
Διαφωνώ με το "ποινικό μητρώο" δηλαδή τι είναι ένα club οργανωμένων που θέλει αντίγραφο ποινικού μητρώου?
Συμφωνώ όμως οτι θα πρέπει να τους βουτάνε ΑΚΤΕΥΘΕΙΑΝ αυτούς που "κουνιούνται" και μέσα χωρις δεύτερη κουβέντα.
Δυστυχώς όμως, η σαπίλα ξεκινάει από ψηλά και όχι από τους ανεγκέφαλους.

chrand
02-03-06, 14:04
Διαφωνώ με το "ποινικό μητρώο" δηλαδή τι είναι ένα club οργανωμένων που θέλει αντίγραφο ποινικού μητρώου?
Συμφωνώ όμως οτι θα πρέπει να τους βουτάνε ΑΚΤΕΥΘΕΙΑΝ αυτούς που "κουνιούνται" και μέσα χωρις δεύτερη κουβέντα.
Δυστυχώς όμως, η σαπίλα ξεκινάει από ψηλά και όχι από τους ανεγκέφαλους.

Για να αναγνωριστεί ένας σύνδεσμος από την Ε.Ε.Α. πρέπει τα μέλη του συνδέσμου να έχουν λευκό ποινικό μητρώο.
Αρκεί μία υπεύθυνη δήλωση όχι το αντίγραφο.

manoulamou
02-03-06, 14:32
Δεν ειμαι ειδικη, αλλα πιστευω πως αντιγραφοντας μεγαλο μερος απο τα μετρα,
που ειχαν παρει οι Αγγλοι, οταν αποκλειστικαν καποια χρονια απο τις διεθνεις διοργανωσεις
θα εχουμε αμεσα και ορατα αποτελεσματα.
Εκεινο που δυστυχως δεν βλεπω να υπαρχει, ειναι η πραγματικη θεληση
απ τη μερια των πολιτικων, γιατι μετρανε πιο πολυ τα "ψηφαλακια"
παρα τις μακροπροθεσμες επιπτωσεις των επισοδειων στα γηπεδα.
Κια μην γελιομαστε η βια μεσα και γυρω απο τα γηπεδα ειναι συμπτωμα, οχι η ιδια η ασθενεια
που θελει εκτεταμενη κοινωνιολογικη μελετη, και δεν ειναι του παροντος....

alexis79
02-03-06, 15:30
Δυστηχως δεν υπαρχει θεληση εκτος απο τη μερια των πολιτικων,και απο τη μερια των πολιτων για να ληθει το θεμα...Ηδη ηχουνε στα αυτια μου οι δικαιολογιες του τυπου αν εφαρμοστουνε τα μετρα των Αγγλων:"Θατσερισμος και στο Ελληνικο ποδοσφαιρο","Ερχεται αστυνομοκρατια","Μας φακελωνουνε και αρχιζουνε απο το ποδοσφαιρο" και αλλα τετοια χαριτωμενα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.