PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Conn-x 2Mbit?



esterlin
13-10-09, 17:25
Εδώ και κάποιους μήνες, η σύνδεση μου παρουσιάζει κάποια προβλήματα. Συγκεκριμένα, κάποιες στιγμές σταματάει να φορτώνει τις σελίδες και παραμένει κολλημένο στο 'Αναζήτηση τάδε σελίδας' στον browser. Αν κλείσω τον browser και τον ξανανοίξω με τις τελευταίες σελίδες σωσμένες, επανέρχεται η σωστή ταχύτητα και φορτώνει την επόμενη σελίδα γρήγορα, μέχρι να ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα.

Δοκίμασα με διαφορετικούς browsers (Firefox, IE, Opera, Chrome) και το πρόβλημα παραμένει σε όλους. Το παράξενο είναι πως γίνεται πολύ συχνά αυτο, ενώ το download speed δεν επηρεάζεται καθόλου.

Χρησιμοποιώ ένα Speedtouch 536 με Ethernet σύνδεση. Έχω κάνει scan με πολλά και διάφορα adaware και anti-virus, χωρίς να βρίσκουν τίποτα.

Επίσης, όταν συνδέεται και ο συγκάτοικος μου στο δίκτυο μέσω 2ου Ethernet, παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα και σε αυτόν.

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή τι παιρετέρω πρέπει να ελέγξω, θα χαρώ να τον ακούσω. Έχω αγανακτήσει.

emeliss
13-10-09, 18:03
Τρέχετε προγράμματα p2p;

esterlin
13-10-09, 19:15
Όχι. Το πρόβλημα εμφανίζεται και χωρίς οποιαδήποτε εξωτερική παρέμβαση απο πρόγραμμα.

Επίσης, κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Κατά τη διάρκεια του κολλήματος, η σύνδεση δεν έχει καθόλου εισερχόμενα πακέτα από τον browser. Άν προσπαθήσω να ανοίξω κάποιο ονλάιν παιχνίδι ή να κατεβάσω κάτι, γίνεται κανονικά.

sdikr
13-10-09, 19:19
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις αν είναι ενεργό το web browsing interception, (νομίζω είναι στην πρώτη επιλογή αριστερά)

esterlin
14-10-09, 06:38
Ευχαριστώ, απ'ό,τι φαίνεται αυτό έφταιγε. Για κάποιον λόγο είχε ενεργοποιηθεί το web browsing interception και το parenting filter. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.