PDA

Επιστροφή στο Forum : Adsl in a box - Ηγουμενίτσα



donzone
13-10-09, 22:26
Καλησπέρα,

έκανα πρίν απο ένα μήν αίτιση για adsl-in-a-box και μου δώσανε τον εξοπλισμό με το crypto F201 adsl modem.

Πρίν λίγες μέρες μου ηρθαν οι κωδικοί κανονικά και έκανα τη διαδικασία να συνδεθώ στο ιντερνετ. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η γραμμή μου συγχρόνίζει για μερικά δευτερόλεπτα και μετά λέει no signal.... και αυτό επαναλαμβάνεται. Δοκίμασα και με άλλο router, και εκεί δε συγχρόνιζε καθόλου. τι μπορεί να φταεί;;

songless_bird
13-10-09, 22:41
Εβαλες τα φιλτρα/splitter στις πριζες τηλεφωνου;

donzone
13-10-09, 22:56
έβαλα. και πάλι το ίδιο κάνει. με και χωρίς.
η αλήθεια είναι ότι χωρίς το splitter η γραμμή του τηλέφώνου έχει απίστευτο θόρυβο.

songless_bird
13-10-09, 23:10
Δοκιμασες το modem σε αλλη πριζα τηλεφωνου;

donzone
13-10-09, 23:17
όχι. αυτό δεν το έκανα. δεν πιστεύω να φταίει η μπρίζα. μέχρι και νέο κάλώδιο πήρα.
σε επικοινωνία με τη forthnet, Μου είπαν πως δεν έχει συγχρονιστεί ποτέ η γραμμή. και κάτι για αναλογία 21 προς 24...που δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. του είπα να το ελέγξουν πάντως. δήλωσα βλάβη.

gvenos
13-10-09, 23:21
Καλά έκανες και δήλωσες βλάβη, αν και όπως αναφέρει και ο φίλος songless_bird, θα έπρεπε να το δοκιμάσεις και σε άλλη πρίζα. η καλωδίωση είναι νέα? Ίσως έχεις και κανένα βραχυκύκλωμα στα καλώδια!

donzone
13-10-09, 23:26
η καλωδίωση είναι νέα. πήγα και πήρα νέο καλώδιο σήμερα.
θα δοκιμάσω και σε άλλη μπρίζα αύριο αφού πάρω κάλώδιο 20 μέτρα.

songless_bird
13-10-09, 23:32
Δεν εχει καποιο λαμπακι που να δειχνει αν εχει συγχρονισει και αν εχει ιντερνετ το Modem;
Νομιζω ειχα και εγω ενα ιδιο καπου αλλα δεν το χρησιμοποιησα. Να μην αγοραζεις καλωδιο. Απλως μπορει να συνδεσεις καποιο αλλο router που εχει μεσα τους κωδικους σου και να βλεπεις αν συγχρονιζει σε καποια αλλη πριζα. Εγω ετσι εκανα με το router μου μεχρι που βρηκα οτι εφταιγε μια πριζα. Αλλα ηταν και ασυρματο και ετσι με το κινητο μπορουσα να μπς στο web interface....

donzone
13-10-09, 23:36
έχει λαμπάκι... αναβοσβήνει.. μένει σταθερό για 15 δευτερόλεπτα και μετά πάλι το ίδιο βιολί.

songless_bird
13-10-09, 23:40
Την "κουλη" πιθανοτητα να γραφεις κατι λαθος στον κωδικο σου την υπολογισες; :p

gvenos
13-10-09, 23:53
Την "κουλη" πιθανοτητα να γραφεις κατι λαθος στον κωδικο σου την υπολογισες; :p

+1;), έχει δίκιο και σ' αυτό

donzone
14-10-09, 00:03
τα έχω ελέξει αυτά.

και μεσω του router και μέσω του adsl modem.

songless_bird
14-10-09, 00:05
Εδω εχει οδηγιες http://www.forthnet.gr/templates/supportposting.aspx?c=10007171 . Μηπως σου διαφευγει κατι στο username ή το password. Να ξερεις οτι το username πρεπει να ειναι της μορφης username.pop.forthnet.gr@forthnet.gr . Οπου username θα βαλεις το δικο σου και pop αναλογα με την περιοχη σου. Εγω πχ εχω songless.hal.forthnet.gr@forthnet.gr

FSHOPAXD
15-10-09, 23:14
Με το Crypto κανόνισε εαν μιλάμε για ΑΡΥΣ σύνδεση (χωρίς ιδιόκτητο δίκτυο) να δηλώσεις PPPoA σύνδεση, εαν είναι σε ιδιόκτητο δίκτυο ρύθμισέ το όμως ως PPPoEthernet γιατι διαφορετικά δεν θα συγχρονίσει ποτέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.