PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκτροπή κλήσης στη HOL



AgroUser
14-10-09, 09:23
Καλημέρα σε όλους.
Έχω την εξής απορία: τόσα χρόνια στον ΟΤΕ χρησιμοποιούσα την εκτροπή κλήσης από το σπίτι στο κινητό ώστε ακόμη και όταν έλειπα μετά από πέντε χτυπήματα να λαμβάνω τις κλήσεις στο κινητό.
Έχω τρείς μήνες που μεταφέρθηκα στην HOL αλλά ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορεί να γίνει κάτι παρόμοιο στο δίκτυο της HOL.
Μιλώντας με το τμήμα εξυπηρέτησης μου είπαν ότι γίνεται. Την πρώτη φορά μου έδωσαν το *61*ΤΗΛ όπως στο ΟΤΕ αλλά ΤΖΙΦΟΣ. Όταν τους ξαναπήρα μου είπαν ότι τελικά ο σωστός κωδικός είναι *91*ΤΗΛ αλλά ούτε και με αυτόν γίνεται κάτι.
Γνωρίζει κανείς αν γίνεται και με ποιο τρόπο?:hmm:

Papados
14-10-09, 09:29
Ριξε μια ματια εδω. http://www.hol.gr/default.asp?pid=299&la=1&ct=9&artid=16

Είναι *61*

Είσαι POTS ή VOIP?

Κοίτα την σημείωση στο κάτω μερος της σελίδας.

SirAggelos
14-10-09, 12:38
Και να υποθεσω οτι χρεωνονται αυτες οι υπηρεσιες.ποσο?

ariadgr
14-10-09, 12:41
Και να υποθεσω οτι χρεωνονται αυτες οι υπηρεσιες.ποσο?

Η προώθηση στο κινητό σου κοστίζει όσο λέει ο τιμοκατάλογος για την κλήση προς κινητό.

AgroUser
17-10-09, 17:47
Παιδιά sorry που απαντώ καθυστερημένα αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν το δοκίμασα μες την βδομάδα. Χτές διαβάζοντας τις απαντήσεις και ανατρέχοντας στο site της HOL πάλι δεν κατάφερα κάτι. Είναι σίγουρο το *61*Νο#? Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Να σημειώσω ότι δεν έχω VOIP απλά με ένα splitter συνδέω τηλέφωνο και router.

terko
18-10-09, 00:51
Η συσκευή σου από την οποία προσπαθείς να ενεργοποιήσεις την εκτροπή, μήπως είναι παλιά και δεν έχει καθόλου ή έχει αλλά δεν είναι τοποθετημένος ο διακόπτης στο τονικό σύστημα αλλά στο παλμικό ;;

africa_twin
18-10-09, 12:38
Εγώ προσπάθησα να κάνω εκτροπή, στο νούμερο της Omnivoice που έχω, όταν το τηλέφωνό μου είναι απασχολημένο αλλά παίρνω το μήνυμα "ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" Χρησιμοποίησα την εντολή *67*212213....# όπως αναφέρεται στο site της HOL.

AgroUser
18-10-09, 23:09
Η συσκευή που χρησιμοποιώ είναι καινούργια (6μήνου Siemens) ενώ μέχρι χτές λειτουργούσε κανονικά στο τονικό. Μετά από την προσπάθεια ενεργοποίησης της εκτροπής δεν μπορώ να καλέσω πλέον με τονικό σύστημα αλλά μόνο από παλμικό. Η εκτροπή δεν έχει ενεργοποιηθεί.:down:

terko
19-10-09, 00:32
Εγώ προσπάθησα να κάνω εκτροπή, στο νούμερο της Omnivoice που έχω, όταν το τηλέφωνό μου είναι απασχολημένο αλλά παίρνω το μήνυμα "ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" Χρησιμοποίησα την εντολή *67*212213....# όπως αναφέρεται στο site της HOL.


Η συσκευή που χρησιμοποιώ είναι καινούργια (6μήνου Siemens) ενώ μέχρι χτές λειτουργούσε κανονικά στο τονικό. Μετά από την προσπάθεια ενεργοποίησης της εκτροπής δεν μπορώ να καλέσω πλέον με τονικό σύστημα αλλά μόνο από παλμικό. Η εκτροπή δεν έχει ενεργοποιηθεί.:down:

Πολύ περίεργα αυτά που αναφέρετε.

vasim
20-10-09, 13:23
Τελικά σε Full 24άρα, με VOIP (Netfaster IAD) μπορώ να κάνω εκτροπή ή να αλλάξω πάροχο μετά από τοσα χρόνια;

africa_twin
20-10-09, 17:50
Τελικά σε Full 24άρα, με VOIP (Netfaster IAD) μπορώ να κάνω εκτροπή ή να αλλάξω πάροχο μετά από τοσα χρόνια;

Από το site (http://www.hol.gr/default.asp?pid=299&la=1&ct=9&artid=16) της HOL που έχει αναφερθεί παραπάνω:
"Σημείωση : Δεν παρέχονται ψηφιακές ευκολίες σε περίπτωση που έχετε ενεργοποιήσει την υπηρεσία hol double-play και ανάβει η λυχνία «VoIP» (αν διαθέτετε το modem/router Netfaster IAD) ή «Internet» (αν διαθέτετε το modem/router Fritz), όταν σηκώνετε το ακουστικό."

bpapad81
21-10-09, 16:40
αν εχετε Imt τεχνολογια δεν μπορειτε να εχετε προοθηση.
αν εχετε ΕΙΝ εχετε προοθηση.
Μιλαω παντα για Pots
αν εχετε voip. μονο με frtiz Μπορειτε να κανεται προοθηση, φραγες, κτλ.
με το νετ φαστερ, δεν γινονται τα παραπανω....

Papados
21-10-09, 16:53
αν εχετε Imt τεχνολογια δεν μπορειτε να εχετε προοθηση.
αν εχετε ΕΙΝ εχετε προοθηση.
Μιλαω παντα για Pots
αν εχετε voip. μονο με frtiz Μπορειτε να κανεται προοθηση, φραγες, κτλ.
με το νετ φαστερ, δεν γινονται τα παραπανω....

Μας το κάνεις λίγο πιο λιανά το παραπάνω? Που ξέρουμε τι τεχνολογία έχουμε?

AgroUser
21-10-09, 17:32
Μετά από ολική επανεκκίνηση των τηλεφωνικών συσκευών και του NetFaster αποκαταστάθηκε το πρόβλημα με την λειτουργία στο τονικό και παλμικό σύστημα ωστόσο εκτροπή δεν έγινε.
Προβληματιζόμενος χρησιμοποιήσα μια συσκευή Samsung νέα τεχνολογίας από το γραφείο αλλά και σε αυτή με την εφαρμογή του *61*Number# το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να την μπλοκάρω.
Μάλλον δεν υπάρχουν ψηφιακές ευκολίες από την HOL.:mad:

valen_gr
21-10-09, 21:19
αν εχετε Imt τεχνολογια δεν μπορειτε να εχετε προοθηση.
αν εχετε ΕΙΝ εχετε προοθηση.
Μιλαω παντα για Pots
αν εχετε voip. μονο με frtiz Μπορειτε να κανεται προοθηση, φραγες, κτλ.
με το νετ φαστερ, δεν γινονται τα παραπανω....
Τι το γραφεις ετσι, αφου ξερεις πως κανεις δεν θα το καταλαβει???
:down:

bpapad81
22-10-09, 11:17
Χοντρικα ειναι το sofware που χρισημοποιειται στο pots.
για να μαθετε την τεχνολογια μπορειτε να καλεσε την τ.υ.


Ελπιζω να είναι τωρα λιγο κατανοητο...
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.