PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σύνορα Μαρούσι με Πεύκη?



kosnik67
14-10-09, 11:33
Μένω σύνορα Μαρούσι με Πεύκη (οδός Πέλικα) με Conn-X 8Mbps.Συγχρόνιζα γύρω στις 7000 με SNR Margin 6 και Attenuation 33.Από χθες το βράδυ με τα ίδια στοιχεία SNR και Att συγχρονίζει γύρω στα 5800 και το download σέρνεται.Έχει κάποιος άλλος κοντά τέτοιο πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω?

icy20
14-10-09, 12:57
Εγω μενω ακριβως απεναντι σου απο την αττικη και εχω πολυ χειροτερη γραμμη και συνεχεις αποσυνδεσεις...Δεν ειναι τπτ...

Επισης 6snr ειναι πολυ λιγο.Εισαι στα ορια...

kosnik67
14-10-09, 13:15
Ευτυχώς,με αυτό το χαμηλό SNR MARGIN: 6 δεν έχω καμμία αποσύνδεση.(Με Siemens CL-110).Παλιότερα με Baudtec TW263R4-A2 καμμιά φορά μου έκανε αποσυνδέσεις , όχι πολυ συχνά.Αν δεν μπουν mini DSLAM νομίζω δεν θα δούμε φως!!!

kosnik67
14-10-09, 20:36
Μετά από ένα εικοσιτετράωρο επανήλθε στα κανονικές για μένα τιμές:

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 7115 Kbps 381 Kbps
Attainable Line Rate 9652 Kbps 748 Kbps
Noise Margin 5.8 dB 18.0 dB
Line Attenuation 33.0 dB 16.1 dB
Output Power 19.3 dBm 12.1 dBm

pelopas1
21-10-09, 21:42
σημερα το πρωι περασα απο τον οτε στην αγιου κωνσταντινου, και σε συνομιλια με την διευθυντρια του καταστηματος και αφου τις υπεδειξα την απαντηση που ειχαν δωσει στον ultraxmode(οσο αφορα για τις περιοχες που εχουν προβληματα ταχυτητων επειδη δεν εχουν minidslam)μου ειπε να στειλω μια αναφορα στα κεντρικα

επειδη μαλλον την δευτερα που ερχεται , η το αργοτερο την αλλη πεμπτη θα κανω την αναφορα στα κεντρικα θα ηθελα απο ολους σας το εξεις

να μου καταγραψετε τα Line Attenuation(up/down) τι ποσο εχει ο καθενας, καθως επεισης και σε ποια περιοχη(οδο) ειται τις κατω πευκης, ειται του αμαρουσιου, και του ηρακλειου(εφοσον ενα μικρο κομματι της κυμης υπαγεται στον δημο ηρακλειου) ωστε να τα καταθεσω στην αναφορα που θα στειλω

και μεσα απο την πευκη, η στα συνορα του δημου με αλλους δημους...στειλτε και εσεις τις διευθυνσεις των δρομων σας καθως επεισης και το Line Attenuation(up/down) που καταγραφεται στο modem σας

εμενα πχ το Line Attenuation ειναι 19,5 / 36,0 λογω οτι απο τα 8 mbps το γυρισα στα 6 mbps επειδη απο το απογευμα μεχρι την αλλη μερα το πρωι , ειναι αδυνατο να συνδεεσαι σε αυτη την ταχυτητα

icy20
22-10-09, 10:21
Οταν λες το γυρισες στα 6mbit τι εννοεις?Αλλαξες το προφιλ σου απο τον ote???Εννοεις οτι μπορεις να παρεμβεις στην ταχυτητα σου???

pelopas1
22-10-09, 10:35
Οταν λες το γυρισες στα 6mbit τι εννοεις?Αλλαξες το προφιλ σου απο τον ote???Εννοεις οτι μπορεις να παρεμβεις στην ταχυτητα σου???
ναι μπορεις να παρεμβεις
τηλεφωνεις στο 121, δηλωνεις προβλημα με την γραμμη σου...και οταν σου τηλεφωνουν τους ρωτας ποσα profile εχεις...και αυτοι σου λενε σε ποιες ταχυτητες μπορεις να εισαι συνδεδεμενος με τις λιγοτερες αποσυνδεσεις
πχ
μου ειπαν οτι εχω 3 profile

στα 6 mbps στο οποιο profile θα εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις
στα 7 mbps στο οποιο profile θα εχω συχνες αποσυνδεσεις
στα 8 mbps στο οποιο profile θα εχω επαναλαμβανομενες αποσυνδεσεις ολο το 24 ωρο

icy20
22-10-09, 11:11
Α καταλαβα γιατι δεν το ξερω εγω αυτο.Γιατι 3 φορες βλαβη δεν με εχουν παρει ποτε τηλεφωνο και κλεινουν απο μονοι τους τη βλαβη χωρις ενημερωση...

kosnik67
22-10-09, 11:47
Καλημέρα.Σε μένα τον τελευταίο καιρό η ταχύτητα συγχρονισμού έχει μεγάλες διακυμάνσεις.Την μια μέρα γύρω στα 5300-5500 την άλλη 6100-6300 και το ανάποδο.
'Ολα αυτά με τις ίδιες τιμές Snr Margin και Attenuation.Ευτυχώς με το Siemens SL-110
δεν έχω αποσυνδέσεις.Φίλε "pelopas1" έχω Line Attenuation(up/down):16.1/33.0 και
μένω στην Πέλικα κοντά στο πολυκλαδικό σχολείο.

pelopas1
03-11-09, 16:11
λόγω ανελλιπών υποχρεώσεων όλη την ευδομαδα, η επιστολή θα σταλθεί στο κατάστημα του ΟΤΕ(ΜΑΡΟΥΣΙ) την δευτέρα 9/11/09

μέχρι τότε όσοι θελήσουν ας μας ενημερώσουν όσο αφορά τα στοιχειά της γραμμής του modem τους , καθώς δε και την διεύθυνση που διαμένουν

ευχαριστώ

icy20
05-11-09, 15:34
Update της καταστασης μου.

Αλλαξα απο isdn σε pstn και τα πραγματα τουλαχιστον εκ πρωτης οψεως γιατι σημερα ενεργοποιηθηκε ειναι αρκετα καλυτερα...Απο 3-4 mbit ειμαι τωρα στα 7.93 απλα το snr ειναι σταθερα στα 6...Το φοβαμαι μηπως εχω καποιες αποσυνδεσεις(βεβαια το τραγικο που ειχα πριν που ξεκιναγε απο 8 και εφτανε 2 και μετα 0 και εμενε για ωρες και μια ανοιγε σελιδες και μια οχι δεν ξερω αν θα γινει) και σκεφτομαι μηπως τους πω να με κλειδωσουν στα 6 για να ειμαι πιο σταθερος...Θα το δω 1-2 μερες τωρα και θα ενημερωσω

ΥΓ το attenuation επεσε επισης απο 55 σε 44.5 και το snr up απο 13-15 πηγε 25 τωρα...

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6.1 25.2
Attenuation (dB): 44.5 23.9
Output Power (dBm): 12.2 19.3
Attainable Rate (Kbps): 9808 952
Rate (Kbps): 7923 381

Piparas
05-11-09, 16:21
Μια χαρά λοιπόν! Εάν το βράδυ πέφτει πολύ το snr μπορεί να έχεις αποσυνδέσεις. Πάντως εμένα το baudtec, αν και άθλιο, κρατάει τη γραμμή μέχρι γύρω στα 3db. Μετά γίνεται κόλαση.. Αν συμβεί αυτό δοκίμασε και κανα speedtouch ή πείραξέ το με dmt tool, εφόσον υποστηρίζεται το router σου, να πέσει λίγο η ταχύτητα να ανέβει λίγο το snr αλλά να παραμένει σταθερό.

icy20
05-11-09, 17:15
Οπως ειπα ηδη παω να παρω το vigor 2710n σημερα.Μετα αν θες εχω ενα sagem 2404 προς πωληση :P

Piparas
05-11-09, 20:05
Οπως ειπα ηδη παω να παρω το vigon 2710n σημερα.Μετα αν θες εχω ενα sagem 2404 προς πωληση :P


Πού το πες καλέ; Μάλλον σε άλλο θέμα.. Τελοσπάντων τα υπόλοιπα με προσωπικό μήνυμα παρακαλώ! :rolleyes:

icy20
06-11-09, 11:32
Εχει δοκιμασει κανεις στην περιοχη να βαλει 24αρα να δει αν ειναι σταθερη η γραμμη?Δεν ρωταω αν θα πιανω 24 προς θεου.Και 8 να πιανω απλα να εχω μεγαλυτερο upload χωρις ομως προβληματα θα ειμαι υπερευχαριστημενος...

pelopas1
08-11-09, 14:37
Εχει δοκιμασει κανεις στην περιοχη να βαλει 24αρα να δει αν ειναι σταθερη η γραμμη?Δεν ρωταω αν θα πιανω 24 προς θεου.Και 8 να πιανω απλα να εχω μεγαλυτερο upload χωρις ομως προβληματα θα ειμαι υπερευχαριστημενος...

ειχα δοκιμασει πριν 1-1.5 χρονο, και συνεχεια αναβοσβηναν τα λαμπακια του modem.....αυτο εγινε παρουσια των τεχνικων απο το τηλεφωνο για μερικα λεπτα, και οπου δυστυχως ειχα γυρισει την γραμμη σε 8 mbps

σημερα μαζευω ολες τις αναφορες των παιδιων με τις γραμμες των ταχυτητων στα modem καθως επεισης και τις διευθυνσεις που διανεμουν

οποιος θελει ας καταθεσει τα δικα του στοιχεια μεχρι τις 6 το απογευμα για να ολοκληρωσω το κειμενο που θα σταλθει

ευχαριστω

pelopas1
09-11-09, 14:05
σήμερα στάλθηκε η επιστολή στον ΟΤΕ όσο αφορά για τις αποσυνδέσεις, και την μη υποστήριξη σε minidslam2+ ώστε να έχουμε ταχύτητες από 8 έως 24 mbps.
Μου παρέδωσαν ένα χαρτάκι με τον αριθμό πρωτοκόλλου και την σημερινή ημερομηνία που στάλθηκε

ίδωμεν για το αποτέλεσμα

pelopas1
16-11-09, 14:40
σήμερα ήρθε ο τεχνικός του οτε στην πολυκατοικία και τσέκαρε τόσο τα καλώδια του οτε της πολυκατοικίας, όσο δε και το τηλέφωνο στο σπίτι

μου είπε ότι η ταχύτητα που πιάνω χωρίς αποσυνδέσεις είναι στα 5.7 mbps

αλλά είπε και το άλλο........όταν ολοκληρωθεί το πιλοτικό πρόγραμμα του vdsl τότε θα δοθούν πομποί σε περιοχές με έντονες αποσυνδέσεις σαν την δική μας γραμμής της τάξης των 50 mbps

στην συγκεκριμένη περίπτωση είπε ο τεχνικός θα τοποθετηθεί dslam στην οδό ΣΑΜΟΥ σε γωνιακό καφαο απέναντι από το δημοτικό σχολείο δίπλα στις μπασκετες

μακάρι να ισχύουν οι πληροφορίες...πάντως είπε ότι το αργότερο σε 2 το πολλή σε 3 χρόνια οι διαδικασίες θα έχουν ολοκληρωθεί

icy20
19-11-09, 02:02
LOL σε 2-3 χρονια δεν ξερουμε καν αν θα μενουμε εδω πια...Αρα μαλλον το βλεπω ανουσιο το θεμα :D

pelopas1
19-11-09, 12:33
LOL σε 2-3 χρονια δεν ξερουμε καν αν θα μενουμε εδω πια...Αρα μαλλον το βλεπω ανουσιο το θεμα :D
πήγα ξανά χτες στο κατάστημα στο ΜΑΡΟΥΣΙ για να ρωτήσω περί fax η e-mail εάν μου έρθει στο σπίτι
η κοπέλα είπε ότι θα μου έρθει απάντηση από το ταχυδρομείο το πολύ σε 20 μέρες
εάν μέσα στον ΔΕΚΕΜΒΡΗ δεν λάβω απάντηση........τότε το θέμα πάει στον συγχωριανό μου τον Ρεππα ;)

υγ¨είπαμε μονον λαβε ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.