PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα Pocket pc και αποριες



Σελίδες : [1] 2

nickolas2005
07-01-06, 14:49
Καταρχήν Χρόνια πολλά!

Θέλω να πάρω ένα pda γύρω στα 600 ευρώ με απότερο σκοπό να τρέξω το destinator pn (πρόγραμμα navigation). Έχετε να προτίνετε κάποιο?

Επίσης τι παίζεται με τα windows 2005? Αξίζει να πάρω pda που να τα τρέχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.;)

vasper
07-01-06, 15:15
Χρόνια πολλά.

Καταρχήν τα 600 Ευρώ είναι αρκετά, για ένα καλό PDA, αλλά ίσως χρειαστείς κάτι παραπάνω για ένα bluetooth gps (+120-150 Ευρώ).

Το Destinator πρέπει να ξέρεις ότι αν και δουλεύει στα Windows CE 5 έχει 2 προβλήματα:

1) Δεν εγκαθήστατε μέσα από το Desktop λόγω προβλήματος στον Installer του Destinator που δεν αναγνωρίζει τις συσκευές με τα Windows Ce 5. Εγκαθήστατε όμως ως cab απευθείας στην συσκευή.

2) Τα Windows CE 5 έχουν πρόβλημα στην εύρεση της θύρας σύνδεσης του bluetooth και πρέπει να την βάλεις με έναν hex editor απευθείας μέσα στο αρχείο ρυθμίσεων του Destinator.

Το καλό με τις συσκευές που τρέχουν Windows CE 5 είναι ότι δεν χάνουν τα δεδομένα του χρήστη αν τελειώσει η μπαταρία τους, γιατί τα αποθηκεύουν σε flash ram και όχι σε σκέτη ram. Αυτό σημαίνει και μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Υ.Γ. Έχω εγκατεστημένο το Destinator σε ένα QTek 9100 που έχει Windows CE 5 Mobile Edition. Με δυσκόλεψε να το βάλω, αλλά τώρα δουλεύει μια χαρά.

sdikr
07-01-06, 16:46
Το θέλεις να είναι και τηλέφωνο;

Αν όχι υπάρχουν πακετάκια έτοιμα πχ αυτό http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=56&Product_Id=274783

kubiak
07-01-06, 19:14
.

Τις προηγούμενες ημέρες παρήγγειλα ένα http://img.dell.com/images/global/products/axim/axim51v_front_131x145.jpgDell Axim x51v (http://www1.euro.dell.com/content/products/productdetails.aspx/axim_x51v?c=gr&l=en&s=pad). (από ό,τι έχω διαβάσει ο κατασκευαστής είναι η HTC, πολύ γνωστή εταιρεία (βλέπε qtek, imate κλπ)).
Κύριος αντίπαλός του είναι μάλλον το Hp hx 4700...
Από αυτά που έχω διαβάσει, το κυριότερο πρόβλημα με τα WM 2005 είναι ότι πολλές εφαρμογές (που υπάρχουν για τα WM 2003 SE) δεν είναι συμβατές.

Μετά την ατυχή μου συμβίωση με ένα imate Jam (ή qtek S100), είπα ότι PPC (PDA) & mobile phone σε μία συσκευή είναι λάθος επιλογή για εμένα καθώς ένα mobile phone είναι καταδικασμένο σίγουρα σε πτώση, ενώ είναι άβολο στη χρήση σαν κινητό.

.

nnn
08-01-06, 00:02
Πληροφοριακά.
Υπάρχει κάποιο bug στα Windows Mobile 5 όταν χρησιμοποιούνται παράλληλα με πρόσθετη SD κάρτα για extra αποθηκευτικό χώρο.
Αδειάζει η μπαταρία και δεν ανοίγει το Pda.
Παρουσιάζεται στα περισσότερα μοντέλα της HP και σε άλλα από ό,τι έχω δει.Υπάρχει κάποιο workaround που σε εμένα δούλεψε αλλά καλό είναι να το ψάξεις.

Έχει ανακοινωθεί ό,τι θα βγει Rom update αλλά ακόμα τίποτα.

Πάντως με 600 € παίρνεις πολύ καλό μηχάνημα.
Με 280 € πήρα το Ipaq 1950 της Hp (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=56&Catalog_Id=1&Product_Id=290249&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=6)και είναι αστέρι,εκτός από το bug που αναφέρω.

Υπόψην τα Win mobile 5 υποστηρίζουν εγγενώς Ελληνικό Regional Setting αλλά δεν επιτρέπουν να γράψεις στα Ελληνικά.Χρειάζεται extra προγραμματάκι(όχι ακριβό) που δουλεύει μια χαρά.
Στο συγκεκριμένο θέμα δεν παίζουν ακόμα οι λύσεις της Paragon(δεν είναι συμβατές με τα Win 5)αλλά μιας Γερμανικής εταιρίας.
Όταν χρειαστεί σου δίνω το link.

nickolas2005
08-01-06, 16:09
Kαταρχην σαν ευχαριστώ όλους σας.!:D


Το θέλεις να είναι και τηλέφωνο;

Αν όχι υπάρχουν πακετάκια έτοιμα πχ αυτό http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=56&Product_Id=274783
Τα πακετάκια δεν με πολυενδιαφέρουν καθώς θα αγοράσω Bluetooth GPS. Αλήθεια για το BB Gps slim της Fortuna τι λέτε?


@vasper Ξες αν θα υπάρχουν τα προβλήματα της εγκατάστασης και στο destinator PN?




PPC (PDA) & mobile phone σε μία συσκευή είναι λάθος επιλογή για εμένα καθώς ένα mobile phone είναι καταδικασμένο σίγουρα σε πτώση
Τι εννοείς ότα λες ότι είναι καταδικασμένο σε πτώση?:redface:



@kubiak Με ποιο κριτήριο επέλεξες το dell και όχι το HP 4700?




Πληροφοριακά.
Υπάρχει κάποιο bug στα Windows Mobile 5 όταν χρησιμοποιούνται παράλληλα με πρόσθετη SD κάρτα για extra αποθηκευτικό χώρο.
Αδειάζει η μπαταρία και δεν ανοίγει το Pda.
Παρουσιάζεται στα περισσότερα μοντέλα της HP και σε άλλα από ό,τι έχω δει.Υπάρχει κάποιο workaround που σε εμένα δούλεψε αλλά καλό είναι να το ψάξεις.
Όταν λες πρόσθετη κάρτα SD εννοείς πάνω απο μία?

nnn
08-01-06, 16:14
Όταν λες πρόσθετη κάρτα SD εννοείς πάνω απο μία?

Ναι φαίνεται ό,τι δεν είναι θέμα μάρκας αλλά γενικό.
1 μπορεί να είναι μέσα κάθε φορά βέβαια.

kubiak
09-01-06, 09:29
.


Τι εννοείς όταν λες ότι είναι καταδικασμένο σε πτώση?Μετά από την ατυχή μου συμβίωση με το imate jam το οποίο αν και μικρό μου έπεσε 3-4 φορές (με την τελευταία να είναι και η καθοριστική), αποφάσισα ότι αυτό που θέλω δεν είναι ένα ppc με περιορισμένες δυνατότητες αλλά συνδεσιμότητα GSM, παρά ένα καλό ppc (ένα καλό digital assistant) χωρίς gsm. Αν έχει gsm είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα το κρατήσω για να μιλήσω ή θα το δώσω σε κάποιον άλλο, με αυξημένες τις πιθανότητες πτώσης. Συν ότι τις δυνατότητες που έδινε το GSM δεν τις αξιοποίησα (είδα ότι και το GPRS είναι και σχετικά ακριβό οπότε το άφησα να υπάρχει). Καλύτερα WiFi όπου υπάρχεi παρά το πανάκριβο GPRS.

Όσον αφορά το imate jam, θα έπρεπε να είχα πάρει μία μεταλλική θήκη αλλά στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.
Έχοντας το όμως κατάλαβα ότι είναι χρήσιμο ένα ppc (χωρίς να έχει GSM).


Με ποιο κριτήριο επέλεξες το dell και όχι το HP 4700?Αν και δεν το πήρα από το play247, δες:

play247.gr > HP iPAQ Pocket PC hx4700 (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_41&products_id=517)
play247.gr > Dell Axim X51v Handheld 624MHz (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_41&products_id=1899)
Είναι καλύτερη η τιμή του Dell, αλλά διάβασα ότι η Dell έχει καλή πολιτική σχετικά με τις εγγυήσεις οπότε...

.

iJohnnyCash
14-01-06, 09:01
Πληροφοριακά.
Υπάρχει κάποιο bug στα Windows Mobile 5 όταν χρησιμοποιούνται παράλληλα με πρόσθετη SD κάρτα για extra αποθηκευτικό χώρο.
Αδειάζει η μπαταρία και δεν ανοίγει το Pda.
Παρουσιάζεται στα περισσότερα μοντέλα της HP και σε άλλα από ό,τι έχω δει.Υπάρχει κάποιο workaround που σε εμένα δούλεψε αλλά καλό είναι να το ψάξεις.

Αν βαλεις SD ποτε αδείαζει η μπαταρία; Οταν το κλεισεις; Το workaround τι ειναι;

kubiak
14-01-06, 09:20
.

Εχτές έμαθα ότι το Dell Axim x51v στην Ελληνική αντιπροσωπεία κοστίζει €475 (dell.gr)...

.

vasper
14-01-06, 12:32
nickolas2005, Τί έκδοση είναι το Destinator PN? Από ότι ξέρω δεν έχει βγάλει ακόμα η NGI εγκατάσταση για Windows CE 5, οπότε μάλλον υπάρχει το πρόβλημα σε όλες τις εκδόσεις του Destinator.

nnn, χρησιμοποιώ μια mini SD των 512mb στο QTek 9100 και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μάλλον έχει να κάνει με συγκεκριμένο είδος SD ή συγκεκριμένες εκδόσεις firmware;

kubiak
14-01-06, 15:02
.

Το πρόβλημα νομίζω ότι εμφανίζεται όταν χρησιμοποιούνται πάνω από μία κάρτες SD...

Και εγώ έχω διαβάσει για το πρόβλημα αλλά περιμένω να δω αν θα εμφανιστέι ώστε να το αντιμετωπίσω...

Κάπου πήρε το μάτι μου για update από την dell χωρίς να είμαι σίγουρος...

.

mrsaccess
14-01-06, 15:55
Ειδικά για GPS υπάρχουν έτοιμα πακετάκια.
Πχ τα mio της MiTAC.

Δεν ξέρω τι λένε, δεν τα έχω δει από κοντά, αλλά τα έχω δει σε αρκετά ταξί στην Αθήνα.

nnn
15-01-06, 04:31
Αν βαλεις SD ποτε αδείαζει η μπαταρία; Οταν το κλεισεις; Το workaround τι ειναι;
Ναι όταν είναι κλειστό.
Workaround

When it was off for a few hours or more, it would not turn on, and the battery would be very low and had to soft reset. I found another thread that attributed the problem to ActiveSync w/ WM 5.0. You need to set Activesync on the Ipaq to manual schedule. You can do this by adding a fake exchange server connection -> ActiveSync -- Menu -- Add Server Source -- Enter an Ip address like "1.1.1.1" -- enter anything in the next 3 windows. After the fake exchange server is set, Menu/Schedule is available. Set both windows to Manual. Then, go back to connections and delete the fake exchange server. See the following link for the source of this trick:
Και κλείνεις και το Active Sync.
Ενεργοποιείται μόνο σε περίπτωση συγχρονισμού.

Το πρόβλημα παρατηρείται σε Hp και Dell(δεν ξέρω αν εμφανίζεται και σε άλλα) με Windows Mobile 5 και χρήση SD κάρτας.

Saganos
16-01-06, 16:10
Πάντως προσοχή, γιατί το bluetooth δεν είναι αυτονόητο.
Ένα παράδειγμα στο ΗΡ 1950 που έχει "παπάδες", αλλά όχι bluetooth.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=56&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=290249&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Άντε βάζε bluetooth κάρτες κλπ

iJohnnyCash
16-01-06, 21:04
εε δεν χρειαζεται και σε ολους το bluetooth

Saganos
16-01-06, 21:52
Θέλω να πάρω ένα pda γύρω στα 600 ευρώ με απότερο σκοπό να τρέξω το destinator pn (πρόγραμμα navigation). Έχετε να προτίνετε κάποιο?

Ναι αλλά αυτός που ξεκίνησε το thread, το ...χρειάζεται! :smile:

nnn
16-01-06, 23:03
Είνοι ωραίο μηχανάκι πάντως :D .

Με τα λεφτά που διαθέτει ο φίλος πάντως παίρνει άνετα και με bluetooth,αφού του χρειάζεται.

iJohnnyCash
17-01-06, 08:15
Ναι αλλά αυτός που ξεκίνησε το thread, το ...χρειάζεται! :smile:
εχεις δικαιο ... εγω μιλουσα γενικά

gbak
17-01-06, 09:26
Παντως εγω με το qtek2020i εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος.....τρεχει σφαιρατα...οτι εφαρμογη θελεις...και εχω εγκατεστημενο το pn εδω και κατι μηνες διχως προβλημα...ολα αυτα σε win 2003 se....απο τιμη εγω το πηρα με συνδεση γυρω στα 600ευρα ....τωρα εχει πεσει λιγο...εε υπολογισε και μια sd 1G γυρω στα 80ευρω....

kubiak
17-01-06, 09:58
.

Υπόψιν το 2020i είναι και GSM...

.

aragorn
17-01-06, 11:15
@ kubiak:
Έχεις δει/ρωτήσει τι ακριβώς περιλαμβάνει η GPS solution για το Dell;
Είναι κάτι ανάλογο του blutooth GPS ή όχι;
Ρωτάω γιατί κι εγώ σκέφτομαι να το παραγγείλλω...

kubiak
17-01-06, 11:40
.

Κάπου διάβασα ότι υποστηρίζει πολλά bluetooth GPS receivers (θυμάμαι ειδικά για το BT).

Το σίγουρο είναι ότι για ότι απορία έχω θα κατευθύνομαι στο aximsite.com (http://www.aximsite.com)...

Ενδεικτικά:
Aximsite > PocketPC Hardware Forums > GPS Talk (http://www.aximsite.com/boards/forumdisplay.php?f=34)
Aximsite > Knowledge Base > Tutorials > Hardware Tutorials (http://www.aximsite.com/articles/link.php?id=22)
Aximsite > Knowledge Base > Tutorials > Hardware Tutorials > What Can I Do With My Axim? (http://www.aximsite.com/articles/link.php?id=22)
Aximsite > Knowledge Base > Staff Reviews > Hardware Reviews > GPS (http://www.aximsite.com/articles/index.php?action=displaycat&catid=22)
.

aragorn
17-01-06, 12:27
thanks! :thumbsup1

Manos76
17-01-06, 12:46
Εχω εδω και πολυ καιρο ενα Pocket Loox 600 της Siemens και οχι μονο ηταν φθινοτερο απο ΗΡ και Compaq αλλα προσεφερε πιο πολλες λειτουργιες, μνημη, καρτες και bluetooth.

Aν θες ψαξε το διοτι ειναι παρα πολυ καλα εργαλεια.

http://s84957758.oneandoneshop.co.uk/sess/utn;jsessionid=1543ccbc5b84ae2/shopdata/frameset_handheld.shopscript

iJohnnyCash
17-01-06, 13:04
[...]οχι μονο ηταν φθινοτερο απο ΗΡ και Compaq [...]Compaq = HP ... :D

Παντως η siemens εχει βγαλει φοβερα μηχανηματα ... παντα πληρες και παντα κρατησε καιρο η αξια τους

Manos76
17-01-06, 13:32
^^ Σωστος :oops:

FestoNero
19-01-06, 20:04
Ποια η διαφορα αναμεσα στα "πακετα"
και το να παρεις το pda της επιλογης σου κ να βαλεις GPS μετα;
(μηπως ειπα πατατα;)
Απ'οτι εχω δει, τα πακετα εχουν pda τα οποια δ ειναι πολυ δυνατα
(συγκρινοντας τις τιμες βεβαια, γιατι δ εχω πιασει ποτε στα χερια μου).
Εστω οτι αγοραζω το HEWLETT PACKARD IPAQ HX 2190 (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=56&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=306895&Merchant_Id=1&sts_cid=3)(στη τυχη το διαλεξα)
Για να εχω GPS τι θα πρεπει να κανω μετα;;
Υπαρχει καποιο εξαρτημα που τοποθετειται σε καποια θυρα επεκτασης του pda;
Βασικα ενδιαφερομαι να αγορασω ενα για να το χρησιμοποιω ως media player..
Τραγουδια, βιντεο, κειμενα, τηλεφωνικος καταλογος,
φωτογραφιες, σημειωσεις πανω στη μυγα (on-the-fly), το GPS που λεγαμε..
Δ μπορω να σκεφτω καποια αλλη χρηση..
Θα μου πειτε, παρε mp3 player σαν τo U της iRiver (που παιζει απ'ολα),
κινητο εχεις, κ GPS.. ρωτα στο περιπτερο....
Αληθεια, πως λειτουργει το GPS;;
Υποθετω μεσω δορυφορου, αλλα πληρωνεις κατι για τη χρηση;;

iJohnnyCash
19-01-06, 23:32
Το πακετο εχει ενσωματομενο τον δεκτη για το GPS ... επισης για χρηση GPS δεν πληρωνεις τπτ παρα μονο το software

kubiak
19-01-06, 23:38
.

@FestoNero,

Για το τι είναι το GPS ρίξε καμιά ματιά στο wikipedia, ή στο howstuffworks.
Αυτή τη στιγμή δύο ειδών συσκευές μου έρχονται στο μυαλό: 1. Bluetooth συσκευές, και 2. Συσκευές ενσωματωμένες σε SD cards...

.

kubiak
20-01-06, 20:11
.


@ kubiak:
Ρωτάω γιατί κι εγώ σκέφτομαι να το παραγγείλλω...

.

To παρέλαβα τελικά σήμερα μαζί με το screen protector.
Μια χαρά είναι σαν συσκευή, αυτή τη στιγμή το φορτίζω.

Θα ήθελα να απαντήσω σε δύο πράγματα που αναφέρθηκαν παραπάνω:
1. Η Dell Hellas σε τηλέφωνό μου απάντησε ότι μπορούσα να το παραγγείλω από αυτούς (400+ΦΠΑ), με παράδοση περίπου 10 εργάσιμων ημερών. Δεν ρώτησα για έξοδα αποστολής (if any).
2. Σήμερα πήρα τη Dell Hellas να ρωτήσω τι γίνεται με την εγγύηση και με διαβεβαίωσαν ότι είναι κατ' ελάχιστο ένας χρόνος, ενώ η Dell Hellas με καλύπτει αν παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα (ασχέτως αν το x51v αγοράστηκε από τη Γερμανία), και μπορώ πληρώνοντας να επεκτείνω την εγγύηση.

Αυτό το 2ο με χαροποίησε ιδιαίτερα.

.

groove54
28-02-06, 03:57
Καλημερα. Επειδη εχω μερικα λεφτα για σκορπισμα.. σκεφτηκα να παρω ενα pocket pc. Η αληθεια ειναι πως δεν το πολυχρειαζομαι αλλα με ενθουσιασαν καποια πραγματα. Επειδη ομως ειμαι ψιλοασχετος οσον αφορα τα pocket pc εχω καποιες αποριες. Οποιος ξερει και θελει ας βοηθησει
Κατ`αρχην εχω σχεδον καταληξει στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.923134
Λοιπον:
1) Ο επεξεργαστης του θεωρειται καλος ή θα σερνεται για να ανοιξει ενα mp3 ή πχ 2 παραθυρα?
2) Η χωρητικοτητα του ειναι 96 ΜΒ που λεει + οσο μνημη SD του βαλω εγω?
3) Η μπαταρια ποσο κραταει περιπου με κανονικη χρηση?
4) Ο κυριος λογος που θα το αγορασω ειναι η πλοηγηση. Για να εχω την δυνατοτητα αυτη πρεπει να βαλω πχ το destinator 3 μονο? Μονο με αυτο θα ειμαι κομπλε ή χρειαζεται και καποια αλλη εξωτερικη συσκευη? Ρωταω γιατι καπου διαβασα για κατι GPS receiver και δεν καταλαβα τι παιζει.
5) Οσον αφορα την πλοηγηση αυτη γινεται μονο με χαρτες που εγω προσθετω στο pocket pc και τελειωσα, ή γινεται μεσω δορυφορου? Δηλαδη αν ειμαι στον δρομο θα μου δινει το στιγμα μου σε καθε σημειο που θα βρισκομαι εκεινη την στιγμη ή απλως θα βλεπω ξερά εναν χαρτη?
6) Το destinator 3 ή το PN ειναι καλύτερο? Εχουν και τα 2 πλοηγηση στα ελληνικα? Δηλαδη στριψε εδω, στριψε κει και τετοια? (ή λεω βλακειες?) Μπορω να να αποκτησω μονο αγοραζωντας το? ... :whistle:Υπαρχουν και αλλες τετοιες παρομοιες εφαρμογες για πλοηγηση?
7) Καπου διαβασα οτι δεν υποστηριζει εισαγωγη ελληνικων χαρακτηρων. Ισχυει? Αν ναι εχει βρεθει λυση γι`αυτο?
8) Υπαρχουν γνωστες εφαρμογες που να κυκλοφορουν σε pocket pc edition? Πχ firefox, skype, καποιο antivirus κλπ? Αν ναι θα ειναι συμβατα με αυτο το λειτουργικο?
9) Μπορω να δω ταινια divx στο pocket pc? Φαινεται ανετα ή θα θελω μεγεθυντικο φακο για να δω?
Το ξερω ειναι πολλα αυτα που ρωταω αλλα θα ημουν ευγνωμων αν τουλαχιστον μου απανταγατε στο ερωτημα 4 και 5 που ειναι τα πιο σημαντικα για εμενα. Επισης ευπροσδεκτο ειναι, οτιδηποτε θεωρειτε καλο να ξερω για αυτο το pocket pc.
Ευχαριστω προκαταβολικα

sdikr
28-02-06, 12:37
Ναι χρείαζεσαι και ενα gps τα οποιά κοστίζουν συνήθως κοντά στα 90-120 ευρώ,

Δυστήχως όμως με το μοντέλο που διαλέγεις θα τα βρείς δύσκολα γιατί δεν έχει Bluetooth, και τα περισότερα gps δουλέυουν με Bluetooth

1) θεώρειτε καλός έχω pocket με 266 επεξεργαστή και δεν είχα κανένα πρόβλημα
2) λίγο μικρή η μνήμη, αλλά ναι κάνει επεκταση την αποθηκευτική μνημη με καρτουλες sd 27-32 τα 512mb
3) ανάλογα πόσο το ξεσκίζεις! 1 - 3 μέρες περίπου
4) οπώς λέω και ποιο πάνω θα χρείαστεις και ξεχωριστή συσκευή gps
5) θα χρείαστεις και χάρτες, αλλά και το gps ώστε να δείνει το στίγμα για να δουλέυει η πλογήγηση σωστά, φυσικά πάντα μπορείς να το κάνεις χρήση σαν απλό χάρτη.
6) το 3 έχει κάποια Bugs τα οποιά φιαχτήκαν στην PN εκδόση, και τα δύο έχουν μενού και εκφώνηση στα Ελληνικά. Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές, αλλά για ελληνικό χάρτη το destinator είναι απο τις ποιο πλήρες.
7) χρείαζεσαι keyboard με ελληνικούς χαρακτήρες έχει και προς αγορά και δωρέαν (infomanos keyboard)
8) skype Υπάρχει, antivirus, opera και πολλές άλλες
9) σχετικο αυτό!

Πάντως θα έλεγα να δείς και αυτό http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=42280161&Nav_Section_Id=0&Catalog_Id=1&Product_Id=274783&Merchant_Id=1&sts_cid=3

euri
28-02-06, 12:42
Ναι χρείαζεσαι και ενα gps τα οποιά κοστίζουν συνήθως κοντά στα 90-120 ευρώ,

Δυστήχως όμως με το μοντέλο που διαλέγεις θα τα βρείς δύσκολα γιατί δεν έχει Bluetooth, και τα περισότερα gps δουλέυουν με Bluetooth

Υπάρχουν και κάποια GPS Receivers που συνδέονται μέσω υποδοχής CompactFlash.

sdikr
28-02-06, 13:03
Υπάρχουν και κάποια GPS Receivers που συνδέονται μέσω υποδοχής CompactFlash.

που δυστήχως το ipaq 1950 δεν έχει :(

euri
28-02-06, 13:07
Ναι όντως, αυτό έβλεπα πριν στις προδιαγραφές. Οπότε μάλλον το συγκεκριμένο δεν κάνει για το φίλο μας.

groove54
28-02-06, 15:49
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ΤΟΣΑ λεφτα για σκορπισμα (ACER n35 GPS). Ηλπιζα οτι με 260Ε θα την εβγαζα καθαρη.

vasper
28-02-06, 16:11
Βρες ένα μεταχειρισμένο ipaq 1940 που έχει bluetooth και τα Windows CE 2003 που δεν έχουν προβλήματα με τις συσκευές bluetooth όπως τα Win CE 5.0. Το 1940 πέρνει και SD μέχρι το 1gb. Αν εγκαθηστάς εκεί τις εφαρμογές σου δεν θα μείνεις ποτέ από μνήμη. Το είχα και ήταν πάρα πολύ καλό. Το έδωσα όταν πήρα το QTek 9100

nnn
01-03-06, 00:13
Ρίξε μια ματιά στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28859&highlight=pocket+pc
;)
Είχε την ίδια απορία.

Μήπως να τα κάνω Merge ? :hmm:
edit:έγιναν Merged.

iJohnnyCash
02-03-06, 16:39
3) ανάλογα πόσο το ξεσκίζεις! 1 - 3 μέρες περίπου

Και την καθε μερα να το χρησιμοποει το παρα πολυ 2 ωρες

που δυστήχως το ipaq 1950 δεν έχει :(
Εχει ομως SDIO. Και υπαρχουν αρκετα sdio gps

Whiteyez
02-03-06, 16:44
acer n35 το πήρα πριν 2 μέρες πολύ καλό....:oneup:

user1
02-03-06, 17:43
παιδια ειμαι αναμεσα σε 9100 και 202i qtek
ποιο να παρω?
ευχαριστω

iJohnnyCash
02-03-06, 23:20
Το 2020i εχει μεγαλυτερη οθονη αλλα και καλλιτερο επεργαστη.

Ομως δεν εχει εξωτερικο πληκτρολογιο.
Εσυ αποφασιζεις :)

georgepre10
26-03-06, 01:58
Αν και είμαι άσχετος με τα PDA θέλω να μου πείτε πως είναι σε σχέση με τους desktop pc(ποια τα υπέρ και τα κατά), αν συνδέονται στο ίντερνετ και μέχρι ποια ταχύτητα και ποιο θα συνιστούσατε?

klou
26-03-06, 13:51
παιδια ειμαι αναμεσα σε 9100 και 202i qtek
ποιο να παρω?
ευχαριστω
Εγώ πάλι θα σου έλεγα να περιμένεις. Το 2020i είναι πλέον παλιό μοντέλο , αρκετά μεγάλο και δεν διαθέτει πληκτρολόγιο.
Το 9100 θα ήταν ιδανικό για έναν αρχάριο ppc user αλλά ο λόγος που σου λέω να περιμένεις , είναι επειδή φαίνεται να βγάζει αρκετά μικρο-προβλήματα, που δεν δικαολογούνται παρόλαυτα με το κόστος της συσκευής το οποίο είναι πάνω από 700 ευρώ.

Προς το καλοκαίρι περιμένουμε μια νέα συσκευή με το πληκτρολόγιο του 9100 αλλά δυνατότερο επεξεργαστή και μάλλον θα ονομαστεί qtek 9600 (http://www.newmobile.nl/eur/en/phone.php?phone_id=1912890).

Υπάρχει και το O2 XDA ATOM με επεξεργαστή στα 300 MHz, ράδιο και 2mpx camera αλλά χωρίς keyboard και λίγο τσιμπημένη τιμή στο expansys.

iJohnnyCash
26-03-06, 14:24
Αν και είμαι άσχετος με τα PDA θέλω να μου πείτε πως είναι σε σχέση με τους desktop pc(ποια τα υπέρ και τα κατά), αν συνδέονται στο ίντερνετ και μέχρι ποια ταχύτητα και ποιο θα συνιστούσατε?
Στο PPC μην περιμενεις να κανεις οτι κανεις στο DPC ... Το PPC ειναι ενας υπολογιστης που σου επιτρεπει να εχεις καποια πραγματα μαζι σου ... :) Δεν θα κατσεις να φτιαξει στο PPC οτι φτιαχνεις στο Photoshop ...
Συνδεονται στο Internet ... Με οτι ταχυτητα αντεχει το wifi 11g ...
Δεν θα σου συνιστουσα κανενα επειδη φοβαμαι οτι περιμενεις απο το PPC οτι και απο DPC με αποτελεσμα οτι και να σου πω στην πραξη θα σου φανει λιγο ;)

klou
26-03-06, 15:15
Καλά εννοείται ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Απλώς το ppc σου δίνει την μέγιστη ευελιξία του να μπορείς να έχεις internet και να σερφάρεις αξιοπρεπώς παντού είτε με 3g,gprs ή wi-fi , να συνδέεσαι σε ασύρματα τοπικά δίκτυα, ίσως να χρησιμοποιήσεις εφαρμογές GPS , να έχεις στην τσέπη σου το microsoft Office και γενικώς να οργανωθείς καλύτερα και ψηφιακά.
Δεν είναι για προγράμματα επεξεργασίας εικόνας κτλ..

iJohnnyCash
26-03-06, 18:15
H μονη ευελιξια που προσφερει ειναι οτι μπορεις να το εχεις παντου μαζι σου. Εκτος απο αυτο όμως σε βοηθαει πολυ στην οργανωση. Εγω πλεον εχω ολες τις υποχρεωσεις μου εκει ... ολα τα χρησιμα εγγραφα ολες τις χρησιμες πληροφοριες ... Και γενικα οταν ειμαι εκτος σπιτιου δεν πρεπει να σκοτοθω να παω σπιτι ωστε να δω καποιο επιγων μηνυμα!

Θελεις να παρεις PPC phone edition ή απλο;

antonatos
09-06-06, 23:46
Θελω να πειτε πιο ειναι το καλυτερο palmtop. θελω να αγορασω ενα που να εχει τα παντα.:superman:
Gsm , Gps (External Η internal) βασικα θελω να κανει :worthy: παπαδες. Καταλαβατε πιστευω.
Να σκαβει!!!!

iJohnnyCash
10-06-06, 00:33
να κανει παπαδες αλλα και να εχει και GSM και GPS δεν θα βρεις ευκολα ... ισως το Qtek 9000

@ ADSLgr.com All rights reserved.