PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη, δεν βρίσκω άκρη!



Σελίδες : [1] 2

LoVis
14-10-09, 16:53
Για να μην τα εξηγω και εδω γραφω το email Που τους εστειλα σημερα... τα λεει ολα..



Καλησπερα ,
Εχω δηλωσει μια βλαβη απο τις 3/10 για θορυβο στην γραμμη , παρασιτα σε σημειο να μην ακουγετε τιποτα στο τηλ και αποσυνχρονισμο μολις σηκωνω το τηλ η μολις με καλουν.
Αφου υποτιθετε οτι επιλυθηκε το προβλημα και κλεισαν μονοι τους το αιτημα χωρις να με ρωτησουν αν ειναι ολα οκ. Στις 7/10 δηλωνω βλαβη για χαμηλο συγχρονισμο απο 19Mbit ( που κρατησε 3 μερες.. )( μετα την αναβαθμιση που ζητησα εγώ ) στο 1-2 mbit , θορυβο στο τηλ τοσο ωστε να μην ακουω
τι λεω με τον απεναντι , αποσυγχρονισμους κτλ.. αλλαξα το προφιλ μονος μου στο αρχικο και η κατασταση εγινε χειροτερη...800kbps και αν ..ενω το σερφαρισμα στο ιντερνετ εγινε προβλημα ακομα και στις απλες σελιδες..Ενω απο προχθες δλδ 12/10 δεν ειχα καθολου τηλεφωνο..
Λοιπον.. 7/10 εως σημερα που ειναι 14 οκτωμβριου η μονη απαντηση που παιρνω ειναι :
Εχει αποσταλλει στον ΟΤΕ το αιτημα και ακομα περιμενουμε.. δλδ οι 3 εργασιμες που υποτιθετε οτι παιρνει να επιλυθει το προβλημα οχι μονο εχουν περασει αλλα το CC μου λεει και τα εξης οχι περιεργα απλα αλλα να σε πιανει παρανοια ..
α) φταινε οι πριζες του ΟΤΕ που εχω σπιτι ... ( δλδ πριν με τον ΟΤΕ που συγχρονιζα 21Mbit ηταν μια χαρα τωρα χαλασαν.. ) αφου τους εχω εξηγησει οτι ειμαι και εγω τεχνικος Η/Υ και δικτύων αναγκαστικα τις αλλαξα μπας και κανω λαθος..θα ξεχασω και αυτα που ξερω.
β) φταιει το σπλιτερ .. εχω δοκιμασει 3... καινουργια απο ζελατινα.
γ) φταιει το κουτι στην πολυκατοικια.. δηλαδη μεχρι τωρα ολα μια χαρουλα κανονικα στα 19..ξαφνικα το κουτι χαλασε.. ΑΚΥΡΟ ΑΠΛΑ..
δ) το καινουργιο που ακουσα σημερα απο το τεχνικο σας στην βαρδια των 16:30 το μεσημερι 14/10 ειναι οτι ειμαι πολυ μακρια απο τον ΟΤΕ και ειναι φυσιολογικα ολα..ΕΛΕΟΣ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΟΥ ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ..ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ε ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ..Ε ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΙΑ..
Ε ΟΧΙ !!!
Επεισης.. Ο τεχνικος σας δεν εχει email σας για επικοινωνια ? Οταν τον ρωτησα δεν ηξερε τιποτα ουτε εμαιλ να μου δωσει ουτε τιποτα να επικοινωνησω μαζι σας..το βρηκα τυχαια απο το τηλ 13801 ...
Απαιτώ..οπως θα απαιτησετε και εσεις απο τον λογαριασμό σας να πληρωθει να βρεθει αμεση επιλυση στο προβλημα μου και να επικοινωνησει μαζι μου καποιος να μου πει οτι ολα ειναι οκ..δεν θα ανεχτω αλλο περιμενε και περιμενε..και να μην εχω τηλεφωνο ουτε ιντερνετ ουτε τηλεοραση.
Εννοειτε οτι δεν θα πληρωσω τις μερες που εχω βλαβη .. καθως αυτο που παιρνω δεν ειναι υπηρεσιες ιντερνετ αλλα isdn και αν .. η ποιοτητα του τηλ δε οταν αυτο υπαρχει ειναι ασυρματου του στρατου ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Τα στοιχεια μου ειναι τα εξης .
==========

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ :




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ :

#

Stream Type


Actual Data Rate

Upstream


743 (Kbps.)

Downstream


1043 (Kbps.)
# # Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


12.0 dB


30.9 dB

Attenuation


5.5 dB


15.0 dB

Indicator Name


Near End Indicator


Far End Indicator

Output Power


12 dBm


20 dBm

Fast Path FEC Correction


0


334516

Interleaved Path FEC Correction


0


334516

Fast Path CRC Error


823


62659

Interleaved Path CRC Error


823


62659

Loss of Signal Defect


0


0

Fast Path HEC Error STR


48413


43970

Interleaved Path HEC Error


48413


43970

Error Per Sec.


15


5554

fanboysgotohell
14-10-09, 17:37
Έχεις απόλυτο δίκιο στα παράπονα σου. Από ότι φαίνεται, το πρόβλημα είναι στο βρόγχο σου (άφου λες ότι έχεις κάνει έλεγχο εντός σπιτιού).

Γράψε λίγο καλύτερο το κείμενο αυτό και στείλε το με FAX. Επίσης επέμενε και τηλεφωνικά στην τεχνική εξυπηρέτηση. Θα έπρεπε να είχε έρθει ήδη τεχνικός της ON για μετρήσεις.

Όσο αφορά αυτά που λένε στο τηλ περί φίλτρων κτλ κτλ, είναι standard διαδικασία και πρέπει να την περάσουμε διότι σε πολλούς συνδρομητές η λύση είναι τόσο εύκολη όσο δεν φαντάζεσαι (οι περισσότεροι δεν έχουν τις γνώσεις ενός τεχνικού).

nlkrio
14-10-09, 18:10
κοιτά και εδώ http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/

LoVis
14-10-09, 21:08
το εχω στειλει και με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ μην φοβαστε:) τι ετσι...απλα ρε παιδια δεν ειναι μλκια?γιατι για ενα απλο προβλημα που μπορουν να το κοιταξουν να γινετε αυτο το πραγμα...τεσπα...θα ενημερωσω ...οχι τιποτα αλλο για τον επομενο καιμενο να ξερει τι να κανει..

beatnick
14-10-09, 23:11
Αφού η βλάβη εντοπίζεται στο χώρο σου όπως λένε, γιατί δώσαν βλάβη στον ΟΤΕ; Ζήτα να περάσει τεχνικός στο χώρο σου να σου το φτιάξει!!

nothing
15-10-09, 03:07
το προβλημα κατα 99% μην πω 100% ειναι στο βρογχο...
ενα τσεκαρισμα και μονταρισμα θα σε παει εκει που ησουνα..

jack1987
15-10-09, 08:15
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους φίλους οτι πιθανότατα είναι βλάβη βρόγχου(μάλλον κάποια επαφή στην καλωδίωση).Πολλές φορές στην ΤΥ των εταιριών προσπαθούν να ρίξουν το φταίξιμο στον πελάτη(λέγοντας του για πρίζες κτλ.).Αλλά σε βρίσκω λάθος στο α και γ
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα σε μια πρίζα;Επίσης πολλές βλάβες οφείλονται σε πρόβλημα στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και γενικότερα στην καλωδίωση στο σπίτι του πελάτη.
Με αυτή την λογική γιατί να υπάρχει πρόβλημα στο καφάο ή σε οποιοδήποτε άλλο σημείο του δικτύου,αφού τόσο καιρό η γραμμή δούλευε κανονικά;
Σαν τεχνικός δικτύων που λες οτι είσαι (δεν το λέω ειρωνικά) πιστεύω οτι θα έχεις δει περιπτώσεις που κάτι που δούλευε κανονικά,λόγω κάποιας βλάβης χαλάει.

Avesael
16-10-09, 01:54
Αν οι εσωτερικές καλωδιώσεις του σπιτιου και του κτηρίου είναι εντάξει.
Αν οι πρίζες σε όλο το σπίτι είναι εντάξει και όπως πρέπει (με φίλτρα, διαχωριστές).
Αν ο κατανεμητής στο υπόγειο της πολυκατοικίας είναι εντάξει.

Τότε...

Κάτι δεν πάει καλά στο χαλκό από τον κατανεμητή στο ΚΑΦΑΟ.
Κάτι δεν πάει καλά από το ΚΑΦΑΟ στο DSLAM.
Κοινώς κάτι δεν πάει καλά στο ΒΡΟΧΟ (και όχι ΒΡΟΓΧΟ).

Αν κάτι δεν πάει καλά στο ΒΡΟΧΟ, τότε μόνον ο Ο.Τ.Ε. μπορεί να δώσει λύση στο πρόβλημα.

nothing
16-10-09, 02:03
Κοινώς κάτι δεν πάει καλά στο ΒΡΟΧΟ (και όχι ΒΡΟΓΧΟ).

my mistake...
δεν ηξερα οτι ειναι χωρις το "γ"... :oops:

pirobola
16-10-09, 10:43
Γενικά αν κάτι δεν πάει καλά μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να το βρει γιατί έχουμε πει ότι είναι καλώδιο ανήκει στον ΟΤΕ και αυτός είναι που κάνει κουμάντο.

Τώρα μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο δυστοιχώς.

LoVis
18-10-09, 16:29
αποτελεσμα.. ηρθε τεχνικος σπιτι μια χαρα παιδι συννενοηθηκαμε και μου εξηγησε αφου του ειπα και εγω οτι απο πολυκατοικια μεχρι σπιτι μου ειναι κομπλε οι καλωδιωσεις και την ελενξε και οντως ετσι ηταν .. οτι υπαρχει χοντρο βραχυκυκλωμα στον ΟΤΕ .. καπου δινει ταση το καλώδιο με αποτελεσμα τρελος θορυβος...οποτε βρισκομαι στην αναμονή .. 7 εργασιμες εχουν περασει 9 ημερολογιακές ..
Νο ιντερνετ νο τηλ νο τηλεοραση .. μαλλον ιντερνετ εχω 2 mbit μεχρι να χτυπησει το τηλ 1 φορα και να πεσουν ολα... χ0χ0χ0χ0 ..
Αυτα ..
Αναμένω στο ακουστικο μου ..
Α να συμπληρωσω οτι μου ειρθε λογαριασμος να πληρωσω κανονικα .. και εννοειτε οτι εστειλα εμαιλ οτι δεν πληρωνω τιποτα μεχρι να φτιαχτει η βλαβη και με αφαιρεση των ημερών που δεν εχω υπηρεσιες... αλλιως λελε..

LoVis
20-10-09, 15:47
20/10 ( ημερομηνια που δηλωσα βλαβη 7/10 ) και ακομα τιποτα... υπηρεσιες για τον ....τι να κανω? μου λενε οτι το χουν δηλωσει στον ΟΤΕ και ακομα περιμενουν απαντηση..

boymanos
20-10-09, 16:20
20/10 ( ημερομηνια που δηλωσα βλαβη 7/10 ) και ακομα τιποτα... υπηρεσιες για τον ....τι να κανω? μου λενε οτι το χουν δηλωσει στον ΟΤΕ και ακομα περιμενουν απαντηση..

υπαρχει και η επιτροπη τηλεποικοινωνιων.μια καταγγελια και θα δεις αν την φτιαξουν.

LoVis
20-10-09, 20:27
εχω κανει απο την 5η μερα κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ ... αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ..

boymanos
20-10-09, 20:51
εχω κανει απο την 5η μερα κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ ... αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ..

δεν κανεις και μια στο συνηγορο του πολιτη?δεν χανεις τιποτα.

BARKOULETOS
21-10-09, 17:47
Και εγω μια απο τα ιδια... Εχει ερθει και τεχνικος, τσεκαρε και το καφαο, απο το καφαο μεχρι το ρουτερ δεν υπαρχει κανενα προβλημα... Επεισης μια φορα μιλησα και με ανθρωπο απο ΟΤΕ στο τηλεφωνο, πιθανον που ενεργουσε μετα απο συνενοηση με την ΟΝ. Υπαρχουν συχνες αποσυνδεσεις (5-6 την μερα) αλλα το μεγαλο προβλημα στο σεφαρισμα, οι σελιδες περνουν ως και λεπτα για να ανοιξουν, χειροτερα και απο EΠΑΚ παλια...


Πλεον το εχω παρει αποφαση και απλα περιμενω να ληξει το συμβολαιο... Εδω δεκα μηνες τωρα, δεν μου εχουν περασει το παγιο απο το συστησε φιλο...

fanboysgotohell
21-10-09, 17:51
Και εγω μια απο τα ιδια... Εχει ερθει και τεχνικος, τσεκαρε και το καφαο, απο το καφαο μεχρι το ρουτερ δεν υπαρχει κανενα προβλημα... Επεισης μια φορα μιλησα και με ανθρωπο απο ΟΤΕ στο τηλεφωνο, πιθανον που ενεργουσε μετα απο συνενοηση με την ΟΝ. Υπαρχουν συχνες αποσυνδεσεις (5-6 την μερα) αλλα το μεγαλο προβλημα στο σεφαρισμα, οι σελιδες περνουν ως και λεπτα για να ανοιξουν, χειροτερα και απο EΠΑΚ παλια...


Πλεον το εχω παρει αποφαση και απλα περιμενω να ληξει το συμβολαιο... Εδω δεκα μηνες τωρα, δεν μου εχουν περασει το παγιο απο το συστησε φιλο...

A. Έχεις δοκιμάσει άλλο router ή/και ζήτησες αλλαγή router από την ON;
Β. Έχει ενεργοποιηθεί ο συνδρομητής που σύστησες; Εάν ναι, στείλε γραπτώς τα παραπονά σου προς το λογιστήριο για να σου αφαιρεθεί το πάγιο όπως δικαιούσαι.

BARKOULETOS
21-10-09, 18:08
Α. Αφου μου ειπε ο τεχνικος δεν υπαρχει προβλημα στο ρουτερ δεν εκανα τιποτα.

Β. Με εχουν συστησει δεν εχω συστησει... Το εχω αναφερει πολλες φορες στο τηλεφωνο και κανα 4ρι γραπτως, αν δεν το περασουν στον επομενο, θα κανω τα σχετικα, και δεν θα πληρωσω το παγιο στον τελευταιο λογαριασμο...

fanboysgotohell
21-10-09, 18:19
Α. Αφου μου ειπε ο τεχνικος δεν υπαρχει προβλημα στο ρουτερ δεν εκανα τιποτα.

Β. Με εχουν συστησει δεν εχω συστησει... Το εχω αναφερει πολλες φορες στο τηλεφωνο και κανα 4ρι γραπτως, αν δεν το περασουν στον επομενο, θα κανω τα σχετικα, και δεν θα πληρωσω το παγιο στον τελευταιο λογαριασμο...

Εάν δεν βαρίεσαι πάντως.. δανείσου ένα άλλο PSTN router και δοκίμασε. Αυτό που λες ότι ανοίγουν πολύ αργά οι σελίδες είναι περίεργο..

Όσο αφορά τη σύσταση, εάν σου έχουν πει ότι την βλέπουν στο σύστημα αλλά παρόλα αυτά μετά από τόσους μήνες δεν έχεις το δωρεάν πάγιο τότε κάνε τα απαραίτητα. Δες εδώ και τους όρους χρήσης: http://www.ontelecoms.com/on/promos/mgm.jsp

pirobola
21-10-09, 20:18
Πας από τα κεντρικά τους ξανά λες το πρόβλημα και μέχρι να φτιάξουν την βλάβη σου κάνουν έκπτωση στο επόμενο πάγιο ή πάγια.

Σε αυτό τους βγάζω το καπέλο στην ΟΝ πάντα να λέμε τα καλά και να κακά , μπορεί να μας στεναχώρισαν λίγο αλλά μην νομίζετε ότι δεν μας ακούν απλά πρέπει να πας από εκεί.

NexusGS
21-10-09, 20:44
Για να απαντήσω στον φίλο που άνοιξε το θέμα, για να σου λένε ότι τόσες μέρες έχει την βλάβη ο ΟΤΕ, πάει να πει ότι είναι καλωδιακή. Κοινώς δώσανε την βλάβη στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ εντόπισε καλωδιακή βλάβη και το έδωσε για άρση σε υπεργολάβο. Αυτό είναι το μόνο λογικό σενάριο. Αφού όμως έκανες καταγγελία, να περιμένεις, υπάρχει τμήμα στην ΟΝ το οποίο ασχολείται με τέτοια θέματα -καταγγελίες, παράπονα κτλ- και κάνουν super δουλειά -στο παρελθόν έχουν πολλές φορές αναφερθεί περιπτώσεις που έγινε καλή δουλειά-.

Είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι καλωδιακή βλάβη...Τόσες μέρες, μόνο τυχαίο δεν είναι...

intech
21-10-09, 21:07
Για να απαντήσω στον φίλο που άνοιξε το θέμα, για να σου λένε ότι τόσες μέρες έχει την βλάβη ο ΟΤΕ, πάει να πει ότι είναι καλωδιακή. Κοινώς δώσανε την βλάβη στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ εντόπισε καλωδιακή βλάβη και το έδωσε για άρση σε υπεργολάβο. Αυτό είναι το μόνο λογικό σενάριο. Αφού όμως έκανες καταγγελία, να περιμένεις, υπάρχει τμήμα στην ΟΝ το οποίο ασχολείται με τέτοια θέματα -καταγγελίες, παράπονα κτλ- και κάνουν super δουλειά -στο παρελθόν έχουν πολλές φορές αναφερθεί περιπτώσεις που έγινε καλή δουλειά-.

Είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι καλωδιακή βλάβη...Τόσες μέρες, μόνο τυχαίο δεν είναι...

Αυτό πιστεύω και εγώ.

kle500
27-10-09, 00:46
Γενικά αν κάτι δεν πάει καλά μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να το βρει γιατί έχουμε πει ότι είναι καλώδιο ανήκει στον ΟΤΕ και αυτός είναι που κάνει κουμάντο.

Τώρα μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο δυστοιχώς.
Μια μικρή διόρθωση.
Το Last Mile (χάλκινο καλώδιο) ανήκει στο κράτος και ΟΧΙ στον ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ επί της παρούσης είναι διαχειριστής αυτού, καθώς έχει την τενχική υποδομή και εμπειρία για την συντήρηση και επισκευή του.
Δεν είναι ιδιοκτησία κανενός.

Φιλικά

sdikr
27-10-09, 00:48
Μια μικρή διόρθωση.
Το Last Mile (χάλκινο καλώδιο) ανήκει στο κράτος και ΟΧΙ στον ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ επί της παρούσης είναι διαχειριστής αυτού, καθώς έχει την τενχική υποδομή και εμπειρία για την συντήρηση και επισκευή του.
Δεν είναι ιδιοκτησία κανενός.

Φιλικά

Πάμε ξανά, το κράτος πούλησε και τα καλώδια, οπότε είναι του ΟΤΕ, απλά έχει υποχρέωση να τα νοικιάζει

LoVis
28-10-09, 12:01
Οσο εσεις συζητατε εγω θα πω οτι μου ειπαν οτι εχει κανονιστει μια συναντηση τεχνικου On telecoms και ΟΤΕ για καφεδακι και να δουν και την γραμμη μου .. βεβαια οταν ρωτησα για ποτε μου ειπαν δεν ξερουν ακομα το ψαχνουν ..Μπορει να ερθουν ας πουμε μια νυχτα με φεγγαρι που δεν θα ειμαι εγω σπιτι δεν θα τους ανοιξει κανεις την πολυκατοικια γιατι δεν ανοιγουν ουτε στον ταχυδρομο που τον ξερουν ποσο μαλλον σε 2 ατομα που θα λενε ειναι του οτε κτλ...
Καλο 2010 δλδ..
Αναμονή...
Α...στο τεχνικο δεν ξερουν τιποτα απλα οτι τους γραφει το συστημα... Εχει κανονιστει ... εχει γινει βλαβη... εχε δηλωθει ... εχει εχει εχει εχει εχει θα θα θα θα θα θα θα ...
Υπενθημιζω ..
απο 1/10 αντε απο 7/10 που εχει δηλωθεί η βλάβη δεν εχω...
Τηλ : Ειναι με διακοπες συνεχομενες , ακουω τον τηλεγραφο των γερμανών και μολις το σηκωνω πεφτει το ιντερνετ και δεν συγχρονιζει ποτε μετα..Και βεβαια δεν ακουω τιποτα γιατι ο θορυβος στην γραμμη ειναι απιιιιιιιιιιιστευτος...
Ιντερνετ : κλειδωμένος στα 5mbit , αποσυνδεσεις ....δεν λεω απλα... κτλπ
Τηλεόραση.. Δεν υφιστατε απλα... Εχω βγαλει και το TV box και ηρέμισα... Μολις το ανοιγα κολλαγαν ολα ιντερνετ τηλεοραση τηλεφωνο οτι θες ..
Αυτα..
Αναμονή.. Και αν μου πουν πληρωσε εστω και 10 ευρώ θα παω απο κει και θα τα σπασω ολα..

nothing
28-10-09, 13:54
ζητησες να σου ενεργοποιησουν το voip εστω για το τηλεφωνο?

xmperop1
28-10-09, 14:15
Οσο εσεις συζητατε εγω θα πω οτι μου ειπαν οτι εχει κανονιστει μια συναντηση τεχνικου On telecoms και ΟΤΕ για καφεδακι και να δουν και την γραμμη μου .. βεβαια οταν ρωτησα για ποτε μου ειπαν δεν ξερουν ακομα το ψαχνουν ..Μπορει να ερθουν ας πουμε μια νυχτα με φεγγαρι που δεν θα ειμαι εγω σπιτι δεν θα τους ανοιξει κανεις την πολυκατοικια γιατι δεν ανοιγουν ουτε στον ταχυδρομο που τον ξερουν ποσο μαλλον σε 2 ατομα που θα λενε ειναι του οτε κτλ...
Καλο 2010 δλδ..
Αναμονή...
Α...στο τεχνικο δεν ξερουν τιποτα απλα οτι τους γραφει το συστημα... Εχει κανονιστει ... εχει γινει βλαβη... εχε δηλωθει ... εχει εχει εχει εχει εχει θα θα θα θα θα θα θα ...
Υπενθημιζω ..
απο 1/10 αντε απο 7/10 που εχει δηλωθεί η βλάβη δεν εχω...
Τηλ : Ειναι με διακοπες συνεχομενες , ακουω τον τηλεγραφο των γερμανών και μολις το σηκωνω πεφτει το ιντερνετ και δεν συγχρονιζει ποτε μετα..Και βεβαια δεν ακουω τιποτα γιατι ο θορυβος στην γραμμη ειναι απιιιιιιιιιιιστευτος...
Ιντερνετ : κλειδωμένος στα 5mbit , αποσυνδεσεις ....δεν λεω απλα... κτλπ
Τηλεόραση.. Δεν υφιστατε απλα... Εχω βγαλει και το TV box και ηρέμισα... Μολις το ανοιγα κολλαγαν ολα ιντερνετ τηλεοραση τηλεφωνο οτι θες ..
Αυτα..
Αναμονή.. Και αν μου πουν πληρωσε εστω και 10 ευρώ θα παω απο κει και θα τα σπασω ολα..

Οταν κανονίζεται συνδιαστικό ραντεβού ( αυτό είναι το καφφεδάκι ) μετάξύ παρόχου και ΟΤΕ δηλώνεται νία μέρα νωρίτερα από τον πάροχο και πραγματοποείται την επόμενη αυστηρά.
Οι ώρες που γίνονται τα συνδιαστκά ραντεβού είναι 08.30-09.30-11.30-12.30 και κανονίζονται την προηγούμενη με on line ενημέρωση του παρόχου πάνω στο αίτημα του (με την έννοια συμπληρώστε μου ώρα και όνομα τεχνίτη που θα παρουσιαστεί στο ραντεβού) και το αργότερο μέχρι τις 14.30 την ημέρας καταθέσεως του αιτήματος του συνδιαστικού.
Αρα ο πάροχος γνωρίζει αυθημερόν να προγραμματίσει τεχνικό αν και τον έχει δεσμεύσει από τη στιγμή που καταθέτει αίτημα συνδιαστικού.
Και φυσικά πρέπει ο πάροχος να εμημερώσει τον πελάτη του να είναι εκεί για ότι χρειαστεί.
Τώρα κρίνε και πράξε.

LoVis
28-10-09, 19:01
Καταλαβα .. Επιστολη ν2 σε ΟΝ και ΕΕΤΤ ...

intech
28-10-09, 19:45
Πάντως φίλε LoVis, ακου τον nothing,
Ζήτα να σου ενεργοποιήσουν το τηλέφωνο με VOIP.
Γίνεται πολύ γρήγορα (15 εως 40 λεπτά, ανάλογα με την εμπειρία του τεχνικού της ΟΝ)

PJames
30-10-09, 23:56
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Μπήκα πρόσφατα στην on telecoms (Η ενεργοποίηση των υπηρεσιών μου έγινε στις 6/10) και αντιμετωπίζω παρόμοια εκνευριστικά προβλήματα τα οποία με έχουν φέρει εκτός εαυτού.

Πριν ήμουν στον ΟΤΕ αλλά η μητέρα μου επέμενε να αλλάξουμε εταιρία μιας και προσυλητίστικε απο μια τύπισσα που πήρε τηλέφωνο να σπαμμάρει, απο την on. Στον ΟΤΕ το ίντερνετ ούτε για αστείο δεν έπευτε, ίσως μια φορά το 2βδόμαδο για 5 λεπτά, και εάν (είχα πραγματικά ερωτευτεί τη σύνδεση μου, είχα υιοθετήσει και το σλόγκαν "Ο ΟΤΕ είναι εδώ, μας ενώνει")

Με το που μπήκα στην ον...

Συνεχόμενες αποσυνδέσεις απο το ίντερνετ... Για να επανέλθει θέλει κανα 5λεπτο και μολις ξαναέρθει δεν αντέχει και πολύ..

Επίσης, δεν πέφτει απλα το ίντερνετ, πέφτει όλο το ADSL synchronization και προσπαθεί κάθε φορά να ξανα κάνει establish καινούργιο link. Παρατηρώ πως καμιά φορά αυτό έχει αποτέλεσμα να μην έχω και τηλέφωνο.

Έχω παρατηρήσει φαινόμενο συνακρόασης! (Θεέ μου, δεν πάλιωσε αυτό ακόμα; )..συκγεκριμένα, σηκώνω το τηλέφωνο και ακούω.... "ΣΤΑΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΜΑΚΟΟΟΥΥΥΥΥΣΣΣΣ?!?!!?!??!?!" Η πλάκα είναι οτι και να μιλήσω δεν με ακούνε, οπότε κάποιος κακομοίρης σαν και εμένα είναι και αυτός στην μοίρα του αφημένος.

Έχω δηλώσει πολλές φορές βλάβες μέσα στην ον, τα εξής βήματα έγιναν, και οι εξής απαντήσεις δώθηκαν:
1η δήλωση αποσυνδέσεων:
Αλλαγή προφίλ απο κάποιον τεχνικό στην ετερία. Μου λέει κατα λέξη: "Πρέπει να είσαι οκ τώρα"
2η δήλωση αποσυνδέσεων:
Άλλος τεχνικός αλλάζει το προφίλ και σχολιάζει: "Οι ρυθμίσεις σου ήταν για άτομα κοντά στο δύκτιο, σε άλλαξα σε σωστές ρυθμίσεις. Είσαι οκ" (@@)
3η δήλωση αποσυνδέσεων:
Περνάει τεχνικός απο τον χώρο μου (2 μέρες μετά), πέρνει κάποιες μετρήσεις και φεύγει, αφήνοντας μου ένα πιστοποιητικό του τι έκανε κτλπ. Στην συνέχεια με πήραν την ίδια μέρα 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ! (Συγγνώμη, δεν καταχωρήθηκε το δικό του αντίγραφο; )
Προωθείται στον ΟΤΕ το αίτημα...
Απο ότι μου είπαν ο ΟΤΕ μου άλλαξε κάτι που είχε σχέση με το DSLAM, κάτι με το καλώδιό μου (Συγγνώμη και πάλι αλλα δεν είμαι και πολύ γνώστης του όλου θέματος τηλεπικοινωνιών. Ασχολούμαι σε άλλο τομέα στους υπολογιστές, όχι δίκτυα/τεχνικά θέματα)
Τίποτα....
4η δήλωση αποσυνδέσεων:
Ξανά στον ΟΤΕ, ξανά κατι μέρες και μου λένε πως θα περάσει τεχνικός του ΟΤΕ απο εδώ και θα δεί τι πρόβλημα υπάρχει.
Ο ΟΤΕ δηλώνει βλάβη στο χώρο του πελάτη (εμού του ιδίου) (Με τον ΟΤΕ φυσικά δεν είχα κανένα πρόβλημα, όλα απλά Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α, με το που πήγα στην ον είμαι γεμάτος βλάβες)
5η δήλωση αποσυνδέσεων: (έπρεπε να το σπρώξω το θέμα, το ξύνανε)
Ξανά στον ΟΤΕ, 2 μέρες και περνάει ΕΝΑ ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ! ο οποίος να σας εξηγήσω τι έκανε
Μένω σε 3όροφο κτίσμα, ιδιόκτητο. Το ισόγειο είναι ενα εστιατόριο, το οποίο κάνει και ντελιβερι. Έρχετε ο τεχνικός στις 11:30 (μου τα έλεγε ο τυπάς που τον πήρε το μάτι του απο το μαγαζί) ανεβάζει μια σκάλα, βγάζει το καπάκι που έκρυβε τα καλώδια των συνδέσεων και κάτι κάνει (Αργότερα αποδείχθηκε, μόλις έφυγε, πως ο τεχνικός είχε αποσυνδέσει και τα 2 τηλέφωνα του μαγαζιού! (Σε μένα φυσικά διαφορά δεν παρατηρήθηκε), είχε αφήσει το καπάκι με τα καλώδια ΑΝΟΙΧΤΟ και πεταμένο σε μια άκρη, και σηκώθηκε και έφυγε!)
Και αυτό μας φέρνει στο σήμερα, που έχω ADSL desynchronization κάθε 5 λεπτά και 10 λεπτά για να αποκατασταθεί. Ζήτησα να μιλήσω με τον διευθυντή του τεχνικού τμήματος εκει πέρα αλλα μου λέει δεν δέχεται εξερχόμενες κλήσεις... Καλα τους απαντάω τοτε θα το προχωρήσω νομικά το θέμα. Αυτή τη στιγμή με ενδιαφέρει να γίνει κάποιο απο τα ακόλουθα:

1) Να μπορέσω να έχω αυτό που μου υποσχέθηκαν (Μια σταθερή σύνδεση μπλα μπλα μπλα..)
2) Να μου σπάσουν την σύμβαση άνευ δικού μου κόστους και να ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ

Φυσικά λογαριασμό δεν πρόκειται να πληρώσω μέχρι να επιληθεί το θέμα.

Παρακαλώ συμβουλεύστε με καταλλήλως για το πως πρέπει να χειριστώ το θέμα, διάβασα για την ΕΕΤΤ και τον συνήγορο του πολίτη αλλα δεν ξέρω πως να προσεγγίσω το θέμα, όπως προ είπα δεν έχω γνώσει τέτιων θεμάτων..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά,

Δημήτρης

nothing
31-10-09, 02:20
επειδη βλεπω οτι σε καιει το θεμα και μαλλον βαρεθηκες να ασχολησε κανε καταγγελια και απλα κανε αιτηση στον οτε και οταν σε παρουν απο ον εξηγησε τους...
γενικα αποσο βλεπουμε η εταιρεια δεν ζηταει τιποτα οταν εχεις σοβαρα προβληματα και φευγεις "σχετικα απλα".

στον οτε τι ταχυτητα ειχες?
τι στατιστικα?
τωρα με ον τι?
στατιστικα γενικα επισης μπορεις να δειξεις να σου πουμε γνωμη?

billybiros
31-10-09, 06:14
Έχω παρατηρήσει φαινόμενο συνακρόασης! ... συκγεκριμένα, σηκώνω το τηλέφωνο και ακούω.... "ΣΤΑΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΜΑΚΟΟΟΥΥΥΥΥΣΣΣΣ?

Θα επιμείνω λιγάκι και θα επικεντρωθώ στο θέμα της συνακρόασης.
Πιθανότητα (για να μην πω σίγουρα) αυτή να είναι και η πηγή των αποσυνδέσεων σου.
Αυτό δηλαδή (η συνακρόαση είναι το πραγματικό σου πρόβλημα) και από εκεί προέρχονται και οι αποσυνδέσεις σου.

Καταρχάς δήλωσες (ανέφερες; ) στους τεχνικούς της on το θέμα της συνακρόασης;
Όσες αλλαγές προφίλ και όσες μετρήσεις τεχνικών και να γίνουν δεν πρόκειται να επιλυθεί το θέμα σου αν κάπου τα καλώδια μπλέκονται.

Όταν λες συνακρόαση (πόσες φορές άκουσες κάποιον άλλον στο τηλέφωνο σου);
Αυτό έγινε μόνο μια φορά ή το έχεις παρατηρήσει επανειλημμένα;
Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτό;
Αυτός που άκουσες θα μπορούσε να είναι κάποιος στο ίδιο κτίριο με εσένα; (Λες ότι μένεις σε 3όροφο κτίσμα, ιδιόκτητο).
Υπάρχει περίπτωση αυτός οι αυτοί που άκουσες να βρίσκονται στο ίδιο κτίριο με εσένα;
Δύσκολη μεν ερώτηση αλλά αν γνωρίζαμε ίσος να βοηθούσε και εσένα και τους τεχνικούς για να επιλύσουν πιο γρήγορα το θέμα σου.

Αν έχεις συνακρόαση τότε πολύ πιθανόν αυτό να αφορά και τον άλλο συνδρομητή. Αν αυτός είναι στον ίδιο κτίριο με εσένα - τότε πολύ πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται στον κατανεμητή του κτιρίου. Διαφορετικά το όλο πρόβλημα βρίσκεται στο κυρίως δίκτυο που διαχειρίζεται ο ΟΤΕ. Αν είναι στη γειτονιά σου, τότε ίσος είναι στον υπαίθριο κατανεμητή.

Το βασικό για εσένα πιστεύω είναι να πρώτο. Να έχεις δηλαδή τη σωστή υπηρεσία.
Για μένα ξανακάλεσε τους και και ανέφερε τους και επέμεινε και στο θέμα της συνακρόασης.
Πιστεύω πως θα ανταποκριθούν άμεσα.

Όσον αφορά το δεύτερο θέμα (του αν δεν βρεθεί λύση) πιστεύω πως από ένα σημείο και πέρα δεν συμφέρει ούτε την ίδια την εταιρεία και σχετικά πολύ εύκολα όπως ανέφερε και ο φίλος nothing θα μπορέσεις να φύγεις.

Αν λύνεται όμως το θέμα για μένα καλό θα ήταν να κάνεις μια ακόμη προσπάθεια επικεντρώνοντας στα παραπάνω. Στο θέμα δηλαδή της συνακρόασης.

Ελπίζω να βοήθησα.

Kitsos77
31-10-09, 12:19
Φίλε μου, όχι ότι οι άλλοι είναι πολύ καλύτεροι, φοβάμαι πως την πάτησες. Εγώ θα έκανα αίτηση για νέα γραμμή σε άλλη εταιρία και δεν θα πλήρωνα στην ON ούτε ευρώ. Βασικά είμαι παθών και έκανα αυτό ακριβώς που σου είπα. Ταλαιπωρήθηκα λίγο αλλά τωρα είναι όλα μια χαρά. Αν όλοι λειτουργούσαν έτσι νομίζω θα μας σεβόντουσαν περισσότερο!

PJames
31-10-09, 13:45
Θα επιμείνω λιγάκι και θα επικεντρωθώ στο θέμα της συνακρόασης.
Πιθανότητα (για να μην πω σίγουρα) αυτή να είναι και η πηγή των αποσυνδέσεων σου.
Αυτό δηλαδή (η συνακρόαση είναι το πραγματικό σου πρόβλημα) και από εκεί προέρχονται και οι αποσυνδέσεις σου.

Καταρχάς δήλωσες (ανέφερες; ) στους τεχνικούς της on το θέμα της συνακρόασης;
Όσες αλλαγές προφίλ και όσες μετρήσεις τεχνικών και να γίνουν δεν πρόκειται να επιλυθεί το θέμα σου αν κάπου τα καλώδια μπλέκονται.

Όταν λες συνακρόαση (πόσες φορές άκουσες κάποιον άλλον στο τηλέφωνο σου);
Αυτό έγινε μόνο μια φορά ή το έχεις παρατηρήσει επανειλημμένα;
Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτό;
Αυτός που άκουσες θα μπορούσε να είναι κάποιος στο ίδιο κτίριο με εσένα; (Λες ότι μένεις σε 3όροφο κτίσμα, ιδιόκτητο).
Υπάρχει περίπτωση αυτός οι αυτοί που άκουσες να βρίσκονται στο ίδιο κτίριο με εσένα;
Δύσκολη μεν ερώτηση αλλά αν γνωρίζαμε ίσος να βοηθούσε και εσένα και τους τεχνικούς για να επιλύσουν πιο γρήγορα το θέμα σου.

Αν έχεις συνακρόαση τότε πολύ πιθανόν αυτό να αφορά και τον άλλο συνδρομητή. Αν αυτός είναι στον ίδιο κτίριο με εσένα - τότε πολύ πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται στον κατανεμητή του κτιρίου. Διαφορετικά το όλο πρόβλημα βρίσκεται στο κυρίως δίκτυο που διαχειρίζεται ο ΟΤΕ. Αν είναι στη γειτονιά σου, τότε ίσος είναι στον υπαίθριο κατανεμητή.

Το βασικό για εσένα πιστεύω είναι να πρώτο. Να έχεις δηλαδή τη σωστή υπηρεσία.
Για μένα ξανακάλεσε τους και και ανέφερε τους και επέμεινε και στο θέμα της συνακρόασης.
Πιστεύω πως θα ανταποκριθούν άμεσα.

Όσον αφορά το δεύτερο θέμα (του αν δεν βρεθεί λύση) πιστεύω πως από ένα σημείο και πέρα δεν συμφέρει ούτε την ίδια την εταιρεία και σχετικά πολύ εύκολα όπως ανέφερε και ο φίλος nothing θα μπορέσεις να φύγεις.

Αν λύνεται όμως το θέμα για μένα καλό θα ήταν να κάνεις μια ακόμη προσπάθεια επικεντρώνοντας στα παραπάνω. Στο θέμα δηλαδή της συνακρόασης.

Ελπίζω να βοήθησα.

Έχω πεί στους τεχνικούς για την συνακρόαση, και όχι, δεν προέρχεται απο το δικό μας κτίριο (μένουμε σε όλους τους ορόφους 1 οικογένεια και στο ισόγειο το μαγαζί, που επιβεβαίωσαν οτι δεν είταν εκείνοι). Το βρήκαν σχετικά ενδιαφέρον, όπως και εγώ. Ο ΟΤΕ υποτίθεται έλυσε το πρόβλημα (@@).

Συνακρόαση είχα 1 φορά, που έπεσε το DSL sync και το τηλέφωνο μαζί, και σήκωσα το τηλέφωνο να πάρω την ον.

----

Nothing,

στον οτέ είχα 6mbps αλλα έπεσα στα 2 (αποφασίστηκε να γίνει οικονομία μερικών ευρώ...)
στην ον έχω 6.
τι εννοείς στατιστικά; θόρυβο κτλπ?


Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 8.0 dB 7.5 dB
Attenuation 21.0 dB 43.0 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator

Output Power 12 dBm 19 dBm

Fast Path FEC Correction 75642 1479653

Interleaved Path FEC Correction 75642 1479653

Fast Path CRC Error 630 200907

Interleaved Path CRC Error 630 200907

Loss of Signal Defect 0 0

Fast Path HEC Error STR 27253 55525

Interleaved Path HEC Error 27253 55525

Error Per Sec. 45 16623

Αυτά απο ον, απο οτέ δεν είχα κρατήσει.

LoVis
31-10-09, 16:48
Λοιπον εχουμε νέα ..
Ηρθαν οι τεχνικαραδες ενω ελειπα απο το σπιτι πηγαν στο κουτι της πολυκατοικίας και την επομενη μερα φτιαξαν τα πραγματα..βεβαια στο τηλ εχω μερικα παρασιτουλια αλλα η γραμμη μου γενικα εχει αυτα τα στατιστικά ..
Stream Type Actual Data Rate

Upstream 447 (Kbps.)

Downstream

15347 (Kbps.)

Operation Data

Upstream

Downstream

Noise Margin

10.0 dB

11.6 dB

Attenuation

5.5 dB

16.5 dB

Indicator Name

Near End Indicator

Far End Indicator

Output Power

12 dBm

20 dBm

Fast Path FEC Correction

135995

806184

Interleaved Path FEC Correction

135995

806184

Fast Path CRC Error

9989

123676

Interleaved Path CRC Error

9989

123676

Loss of Signal Defect

0

0

Fast Path HEC Error STR

266226

57652

Interleaved Path HEC Error

266226

57652

Error Per Sec.

275

7299


Βεβαια το ιντερνετ πάνω απο 800κβ/ς δεν βλεπω σε download απο Nvidia και λοιπά " γρηγορα" sites ...
Αυτά ...

........Auto merged post: LoVis πρόσθεσε 22 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ανανέωση : τιποτα δεν εφτιαξε ακομα σκ#τ$ ειναι όλα... Μολις σηκωσα το τηλ ολα γιναν παλι στο 1mbit με θορυβο κτλ κτλ ... ακομα και οταν το εκλεισα και περασε 1 μισαωρο και εκανα ρεσετ κτλ τιποτα..συνεχιζεται..οεο!!
Αναμονή λοιπόν ..

nothing
31-10-09, 16:50
λοιπον μιας και τωρα φαινονται πιο νορμαλ τα πραγματα και κατι σουλουπωσαν εγω θα σου προτεινα να ζητησεις να σου χαμηλωσουν λιγο την ταχυτητα να δεις αν σταθεροποιειθει η γραμμη σου καλυτερα και πεσουν και τα λαθη...
εαν ναι τοτε να μεινει σε στη μικροτερη ταχυτητα και πιο σταθερη ωστε να εισαι ευχαριστημενος και να μην σε εκνευριζει η γραμμη σου...
ειναι πολυ πιθανο να ξερεις πως αν κατεβασεις λιγο ταχυτητα να κατεβαζεις ακομα πιο γρηγορα λογω ποιο σταθερης και αποδοτικης συνδεσης...

ειχες:
Noise Margin 8.0 dB 7.5 dB
Attenuation 21.0 dB 43.0 dB

εχεις :
Noise Margin

10.0 dB

11.6 dB

Attenuation

5.5 dB

16.5 dB

αρα ψαξε τωρα που εφτιαξε γενικα η γραμμη σου να δεις που ειναι αποδοτικοτερη...

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αφου ολα γινανα παλι ετσι απλα τσεκαρε τα φιλτρα στο τηλεφωνο ή απλα βγαλε τα τηλεφωνα απο τις πριζες και τσεκαρε παλι...
κατι "βραχυκυκλωνει" προφανως...

arva
31-10-09, 20:47
Εγώ πιστεύω ότι έχει κάνει μ@κ@κία ο ΟΤΕ σε ΚΑΦΑΟ!

LoVis
31-10-09, 21:21
Hello ξανα...οντως εχει κανει μλκια στο καφαο γιατι με εχουν τσεκαρει αποσυνδεδεμενο εντελως.. δλδ με εχουν αποσυνδεσει εντελως απο την πόλυκατοικια και εχουν τσεκαρει πολυκατοικια-καφαο-οτε και παιζει εκει το προβλημα και οχι σε εμένα... :)

LoVis
04-11-09, 22:28
Σημερα παιδες ειχαμε εξελιξεις...ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΑΝΕ..τον καφε....και απο σημερα εγω δεν εχω ουτε ιντερνετ ενω πριν ειχα εστω και 1 mbit , ουτε τηλέφωνο ειναι εντελως νεκρο ουτε τηλεοραση καλα αυτην την εχω ξεχασει απο τοτε που πηρα το πακετο..δεν εχω δει ποτε γιατι δεν λειτουργησε ποτε...
Αντε καλα παμε...Α και μου εστειλε σημερα και η ΕΕΤΤ την κοινοποιηση μεσα σε 14 μερες απο τοτε που εκανα καταγγελια που ζηταει στην ΟΝ να απολογηθει για την καθυστερηση της βλαβης...Πολυ γρηγορα δεν γιναν ολα;;; Και για αντιποινα πρεπει να μου τα κοψαν ολα απο την ΟΝ μουχα χα χα χα..
Καλα πηρα τηλ στο CC και 2 που το σηκωσαν ...ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...απλα.... ΟΤΙ ναναι ειλικρινά... Δεν θελω να πω τον διάλογο αλλα ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...οσοι ξερουν απο CC ...
Αν σε 1 βδομαδα δεν γίνει τιποτα παω για παντελή διακοπή ... και στα π@Π2rια μου αν πληρωνω 35 στην ΟΝ αντι για τα 45 που εδινα στον ΟΤΕ ...τουλαχιστον συγχρονιζα στα 21 χωρις παρασιτα χωρις τιποτα και καρφι οι ταχυτητες με μηδενικο lag...
ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΛΕΤΗ ... ΔΙΣΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ CC...!!!

boymanos
05-11-09, 14:47
Σημερα παιδες ειχαμε εξελιξεις...ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΑΝΕ..τον καφε....και απο σημερα εγω δεν εχω ουτε ιντερνετ ενω πριν ειχα εστω και 1 mbit , ουτε τηλέφωνο ειναι εντελως νεκρο ουτε τηλεοραση καλα αυτην την εχω ξεχασει απο τοτε που πηρα το πακετο..δεν εχω δει ποτε γιατι δεν λειτουργησε ποτε...
Αντε καλα παμε...Α και μου εστειλε σημερα και η ΕΕΤΤ την κοινοποιηση μεσα σε 14 μερες απο τοτε που εκανα καταγγελια που ζηταει στην ΟΝ να απολογηθει για την καθυστερηση της βλαβης...Πολυ γρηγορα δεν γιναν ολα;;; Και για αντιποινα πρεπει να μου τα κοψαν ολα απο την ΟΝ μουχα χα χα χα..
Καλα πηρα τηλ στο CC και 2 που το σηκωσαν ...ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...απλα.... ΟΤΙ ναναι ειλικρινά... Δεν θελω να πω τον διάλογο αλλα ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...οσοι ξερουν απο CC ...
Αν σε 1 βδομαδα δεν γίνει τιποτα παω για παντελή διακοπή ... και στα π@Π2rια μου αν πληρωνω 35 στην ΟΝ αντι για τα 45 που εδινα στον ΟΤΕ ...τουλαχιστον συγχρονιζα στα 21 χωρις παρασιτα χωρις τιποτα και καρφι οι ταχυτητες με μηδενικο lag...
ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΛΕΤΗ ... ΔΙΣΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ CC...!!!

και πηγες στην on για 10 ευρω διαφορα τον μηνα?ειναι εγκλημα φιλε.να ησουν σε καποια αλλη εταιρεια το καταλαβαινω.αλλα απο τον οτε?

stef128
05-11-09, 23:55
Kαι εγω απο τον οτε εφυγα και ειμαι μαι χαρα εδω και 2 χρονια !! Το κανουν εξεπητηδες σε μενα? Δεν νομιζω!!!

boymanos
06-11-09, 01:13
Kαι εγω απο τον οτε εφυγα και ειμαι μαι χαρα εδω και 2 χρονια !! Το κανουν εξεπητηδες σε μενα? Δεν νομιζω!!!

εγω ειμαι 5 μηνες και δεν ειμαι καλα.οποτε ειναι θεμα τυχης τελικα και ρισκου.αλλα ποτε δεν φευγεις απο καπου που εισαι ευχαριστημενος.αλλοι ειναι καλα με την on και αλλοι οχι.συμβαινουν αυτα,κανεις δεν ειναι τελειος σε αυτη την ζωη.αλλα στον οτε αν συμβει κατι μπορεις να απαιτησεις,στις αλλες ομως πρεπει να παρακαλεσεις καθοσον οι αρμοδιοτητες τους φτανουν μονο μεχρι το dslam.μετα απο εκει ο οτε παιζει μονος του.εξαλλου σε αυτη τη ζωη οτι δινεις παιρνεις.εγω για μια βλαβη στη γραμμη μου,εβαλα μεσον στη on και παλευα 4 μηνες μεχρι να δωσουν την βλαβη στον οτε.αν ημουν στον οτε νομιζω δεν θα περιμενα 4 μηνες.πληρωνεις κατι παραπανω,αλλα απαιτεις κιολας,αφου αυτος εχει τις γραμμες και τα dslam.εσεις που ειστε ευχαριστημενοι με την on να καθησετε.δεν κατηγορει κανεις κανενα.εδω ζητησα ενα μοντεμ το ασπρο και δεν μου το εδωσαν,γιατι λεει καταργηθηκε.και εμαθα εδω μεσα οτι σε καποιον το εδωσαν πριν 15 ημερες.να κατσω σε μια τετοια εταιρεια για ποιο λογο?πολυ μιλατε γιατι δεν ξερεται τι γινεται με τους αλλους.ειπαμε καλη εταιρεια η on,αλλα δεν ειναι και η μοναδικη και ουτε ειναι θεος.και απο οτι εχω καταλαβει απο αυτα που διαβαζω εδω,οι πιο πολλοι μπηκαν στην on για τη τηλεοραση και οχι για τις δυνατοτητες της στο ιντερνετ ή στο τηλεφωνο.

LoVis
06-11-09, 03:13
Το ασπρο μοντεμ το δινουν κανονικα παντως τουλαχιστον μεχρι πριν 7 μερες που στειλανε στον αδερφό μου το μοντεμ...
Ειναι αυτο με τις 2 θυρες τηλ μεσω voip...εγω εχω το μαυρο το οποιο μου το στειλαν πριν 1 μηνα..στον αδερφο μου δωσαν το ασπρο..ο τεχνικος που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι οτι κατσει...υπαρχουν και ασπρα και μαυρα.. Η δικη μου η σκεψη ειναι οτι το μαυρο ειναι ενα απλο μοντεμ ασυρματο ενω το αλλο εχει voip ..δλδ το ενα 50 ευρώ και το αλλο 100 ...λεμε τωρα..εσεις ποιο θα δινατε απο την στιγμη που δινετε POTS στον πελατη ? το ποιο φτηνο...ε κατι τετοιο πρεπει να παιζει...καταργουν τα ασπρα για οικονομια...μιας που παιζουν με POTS πλεον .
..

boymanos
06-11-09, 09:30
Το ασπρο μοντεμ το δινουν κανονικα παντως τουλαχιστον μεχρι πριν 7 μερες που στειλανε στον αδερφό μου το μοντεμ...
Ειναι αυτο με τις 2 θυρες τηλ μεσω voip...εγω εχω το μαυρο το οποιο μου το στειλαν πριν 1 μηνα..στον αδερφο μου δωσαν το ασπρο..ο τεχνικος που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι οτι κατσει...υπαρχουν και ασπρα και μαυρα.. Η δικη μου η σκεψη ειναι οτι το μαυρο ειναι ενα απλο μοντεμ ασυρματο ενω το αλλο εχει voip ..δλδ το ενα 50 ευρώ και το αλλο 100 ...λεμε τωρα..εσεις ποιο θα δινατε απο την στιγμη που δινετε POTS στον πελατη ? το ποιο φτηνο...ε κατι τετοιο πρεπει να παιζει...καταργουν τα ασπρα για οικονομια...μιας που παιζουν με POTS πλεον .
..

αγαπητε φιλε το κατανοω.εμενα μου ειπαν οτι το εχουν σταματησει και δεν το δινουν πλεον.αυτο με εχει πειραξει η κοροιδια.το ζητησα επανειλλημενα εστω και μεταχειρισμενο.οσοι εχουν προβληματα εδω μεσα με την on εχουν το μαυρο το μοντεμ.αν ειναι τυχαιο,ας το κρινεται εσεις.εμεις γραφουμε τα παραπονα μας.οι εταιρειες δεν ειναι μονο καλες για να βαλουν καποιο πελατη στη εταιρεια τους.πρεπει να το δειχνουν κιολας στη πορεια.απλα και αυτοι οπου φυσαει ο ανεμος πανε και οτι τους συμφερει κανουν.σιγα μη καθησουν να κοιταξουν εσενα.ειπαμε οτι πληρωνεις,εισπρατεις.και το χειροτερο ειναι οτι εδω και τεσσερις μηνες ζητουσα αλλαγη του μοντεμ και δεν μου το εκαναν,και σε αλλους τα στελνουν δυο-δυο.η αληθεια μερικες φορες ποναει,αλλα πρεπει να λεγεται.αυτη ηταν η συμπεριφορα της on απεναντι μου,ενα ψεμα,εστω και για ενα μοντεμ.αλλα και τα συμβολαια καποτε τελειωνουν,δεν ειμαστε δεσμιοι κανενος σωσια της τηλεφωνιας.ειπαμε καλη η on,αλλα μη μου πει κανεις,οτι δεν θα ζησουμε και χωρις αυτην.

nothing
06-11-09, 16:33
Το ασπρο μοντεμ το δινουν κανονικα παντως τουλαχιστον μεχρι πριν 7 μερες που στειλανε στον αδερφό μου το μοντεμ...
Ειναι αυτο με τις 2 θυρες τηλ μεσω voip...εγω εχω το μαυρο το οποιο μου το στειλαν πριν 1 μηνα..στον αδερφο μου δωσαν το ασπρο..ο τεχνικος που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι οτι κατσει...υπαρχουν και ασπρα και μαυρα.. Η δικη μου η σκεψη ειναι οτι το μαυρο ειναι ενα απλο μοντεμ ασυρματο ενω το αλλο εχει voip ..δλδ το ενα 50 ευρώ και το αλλο 100 ...λεμε τωρα..εσεις ποιο θα δινατε απο την στιγμη που δινετε POTS στον πελατη ? το ποιο φτηνο...ε κατι τετοιο πρεπει να παιζει...καταργουν τα ασπρα για οικονομια...μιας που παιζουν με POTS πλεον .
..

παντα ηταν pots...

LoVis
08-11-09, 01:56
Ο τεχνικος της ο ιδιος προχθες που ηρθε μου ειπε οτι σε πολλες περιοχες το διναν μεσω voip γιατι ειχαν προβληματα με POTS και γιαυτο και ειχαν αγορασει εξαρχης τα ασπρα ρουτερακια..
Τωρα απο κει και περα εγω δεν δουλευω στην ΟΝ να ξερω αλλα οτι μου ειπαν λεω...και μου το πε ο τεχνικος που ηρθε αντιπροχθες...
Τελοςπαντων με τα πολλα ακομα ειμαι χωρις ιντερνετ , τηλεφωνο , τηλ .. τωρα δεν εχει καν σημα... Ουτε dial tone τιποτα..
Αναμονη ...

fanboysgotohell
08-11-09, 02:52
Ο τεχνικος της ο ιδιος προχθες που ηρθε μου ειπε οτι σε πολλες περιοχες το διναν μεσω voip γιατι ειχαν προβληματα με POTS και γιαυτο και ειχαν αγορασει εξαρχης τα ασπρα ρουτερακια..
Τωρα απο κει και περα εγω δεν δουλευω στην ΟΝ να ξερω αλλα οτι μου ειπαν λεω...και μου το πε ο τεχνικος που ηρθε αντιπροχθες...
Τελοςπαντων με τα πολλα ακομα ειμαι χωρις ιντερνετ , τηλεφωνο , τηλ .. τωρα δεν εχει καν σημα... Ουτε dial tone τιποτα..
Αναμονη ...

Δυστυχώς επειδή η βλάβη σου είναι καλωδιακή.. Δεν μπορούν να κάνουν και πολλά. 'Ετσι δυστυχώς δουλεύει το σύστημα σε όλους τους παρόχους. Μπορεί να υπάρχει κάποια βλάβη στην περιοχή σου. Έχεις δει τίποτα έργα εκεί κοντά;

Σε voip γυρνάει το τηλέφωνο σε περίπτωση που υπάρχει πολυήμερη βλάβη στο τηλέφωνο μόνο. Τα άσπρα router τα δίνουν για υποστήριξη δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής. Απλά επειδή έχουν stock για όσους θέλουν 2 γραμμές, πλέον δίνουν συνήθως μαύρα (δυστυχώς δεν βγήκαν και πολύ αξιόπιστα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

boymanos
08-11-09, 17:14
Δυστυχώς επειδή η βλάβη σου είναι καλωδιακή.. Δεν μπορούν να κάνουν και πολλά. 'Ετσι δυστυχώς δουλεύει το σύστημα σε όλους τους παρόχους. Μπορεί να υπάρχει κάποια βλάβη στην περιοχή σου. Έχεις δει τίποτα έργα εκεί κοντά;

Σε voip γυρνάει το τηλέφωνο σε περίπτωση που υπάρχει πολυήμερη βλάβη στο τηλέφωνο μόνο. Τα άσπρα router τα δίνουν για υποστήριξη δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής. Απλά επειδή έχουν stock για όσους θέλουν 2 γραμμές, πλέον δίνουν συνήθως μαύρα (δυστυχώς δεν βγήκαν και πολύ αξιόπιστα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

αγαπητε φιλε,με χαροποιει η παραδοχη σου οτι δεν βγηκαν καλα τα νεα ρουτερ.απλα ηθελα μονο να σε ρωτησω κατι αν ξερεις:οσοι εχουν φυγει απο την on τωρα τελευταια και εχουν επιστρεψει αρκετα ασπρα ρουτερ εφοσον ηταν παλιοι συνδρομητες,τι τα κανουν?πρεπει να εχουν μαζεψει αρκετα πιστευω.αλλο το οτι δεν τα δινουμε πλεον,και αλλο τα δινουμε οπου θελουμε και οπου μας συμφερει.τουλαχιστον ας προσεχουν τι λενε στον κοσμο.

fanboysgotohell
08-11-09, 17:39
αγαπητε φιλε,με χαροποιει η παραδοχη σου οτι δεν βγηκαν καλα τα νεα ρουτερ.απλα ηθελα μονο να σε ρωτησω κατι αν ξερεις:οσοι εχουν φυγει απο την on τωρα τελευταια και εχουν επιστρεψει αρκετα ασπρα ρουτερ εφοσον ηταν παλιοι συνδρομητες,τι τα κανουν?πρεπει να εχουν μαζεψει αρκετα πιστευω.αλλο το οτι δεν τα δινουμε πλεον,και αλλο τα δινουμε οπου θελουμε και οπου μας συμφερει.τουλαχιστον ας προσεχουν τι λενε στον κοσμο.

Τα router που επιστρέφονται, επαναχρησιμοποιούνται εάν βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Μπαίνουν σε συσκευασίες καινούργιες μαζί με τα αξεσουάρ τους και δίνονται σε συνδρομητές. Δεν γνωρίζω αυτή τη στιγμή εάν γίνεται να δωθούν ως αλλαγή σε υπάρχοντες συνδρομητές, δεν βρίσκω το λόγο να μην γίνεται πάντως.\

Τέλος, δεν πιστεύω ότι σε κορόιδεψαν, ίσως να έγινε κάποιο μπέρδεμα ή να μην γινόταν η συγκεκριμένη αλλαγή την εποχή που το ζήτησες!

nothing
08-11-09, 17:49
Ο τεχνικος της ο ιδιος προχθες που ηρθε μου ειπε οτι σε πολλες περιοχες το διναν μεσω voip γιατι ειχαν προβληματα με POTS και γιαυτο και ειχαν αγορασει εξαρχης τα ασπρα ρουτερακια..
Τωρα απο κει και περα εγω δεν δουλευω στην ΟΝ να ξερω αλλα οτι μου ειπαν λεω...και μου το πε ο τεχνικος που ηρθε αντιπροχθες...
Τελοςπαντων με τα πολλα ακομα ειμαι χωρις ιντερνετ , τηλεφωνο , τηλ .. τωρα δεν εχει καν σημα... Ουτε dial tone τιποτα..
Αναμονη ...

αχετως τι σου ειπε τεχνικος η on σαν εταιρεια δινει pots και voip μονο αν το θελει σα δευτερη γραμμη ο πελατης και φυσικα για να αντιμετωπισουν το προβλημα το τηλεφωνικο αν υπαρξει καποια στιγμη...
αλλα σαν εταιρεια δινει Pots (και παλι καλα δηλαδη...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.