PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδικασία για νεο conn-x



Σελίδες : [1] 2

cool11
14-10-09, 18:29
Συγχωρέστε μου το εν λογω θεμα, πιστευω οτι καπου σε καποια θεματα η πληροφορια αυτη, εστω και διεσπαρμενη, θα υπαρχει, αλλα απο το να βρισκω αποσπασματικα κομματια και να ρωτω δεξια και αριστερα σε διαφορα τοπικ, αποφασισα να ανοιξω συνοπτικα και συντομα τουτο το θεμα.

Εχω στο σπιτι απλη γραμμη τηλεφωνου οτε. Και θελω να βαλω πανω connx. Θελω την πιο μικρη συνδεση, 2mbps αν δεν κανω λαθος,
Μιλω για adsl internet, γραμμή και παροχή.

_____

1. Πως ειναι η διαδικασια, η πιο ευκολη για να γινει αυτο?
Τηλεφωνω στο 134 και το ενεργοποιουν?
Το κανω απλα απο την ιστοσελιδα? http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/connx-super-offer/prodconnx_super_offer.html
Περνώ απο καταστημα οτε ή τον Γερμανο?

2. Θα περάσει κανενας τεχνικος του οτε απο το σπιτι μου?

3. Θα μου δωσουν modem-router ή οχι? Αν οχι πρεπει να βαλω δικο μου? Υπαρχει δυνατοτητα επιλογης, καθως θελω πχ. ενσυρματο μονο και οχι σκετο ασυρματο? Θα μου δωσουν φιλτρακια?

4. Τους κωδικους προσβασης ποιος και πως θα μου τους δωσει?

5. Πόσο γρήγορα γίνεται όλη η διαδικασία?

_____

Παρακαλω απαντηστε μου στα παραπάνω. Ευχαριστω εκ των προτερων.

alex24
14-10-09, 18:34
Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε καταστημε γερμανος η οτε αλλα θα γινει πιο γρηγορα απο το 134.Δεν θα περασει κανενας τεχνικος απο το σπιτι σου το συνδεεις μονος σου ειναι ευκολο.Σου δινουν αυτοι ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο χωρις να αγορασεις εσυ κατι ξεχωριστα!Θα στους δωσουνε σε φωτοτυπια τους κωδικους!!Σε 2-3 μερες το ανωτερο εκτος εαν υπαρχει καποιο προβλημα!!!!

maik
14-10-09, 18:54
Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε καταστημε γερμανος η οτε αλλα θα γινει πιο γρηγορα απο το 134.!

Απο το 134 γινεται πιο αργα διοτι σου στελνουν τον εξοπλισμο με courier ενω στο oteshop στον δινουν εκεινη την στιγμη μαζι με τους κωδικους. Η υπολοιπη διαδικασια παιρνει τον ιδιο χρονο.

cool11
14-10-09, 19:52
Δηλαδη μπαινω στο oteshop, και παιρνω κωδικους και εξοπλισμου, επιτοπου???
Και εντος ολιγου η ενεργοποιηση γραμμης-παροχης και τελος?

alex24
14-10-09, 21:36
Απο το 134 γινεται πιο αργα διοτι σου στελνουν τον εξοπλισμο με courier ενω στο oteshop στον δινουν εκεινη την στιγμη μαζι με τους κωδικους. Η υπολοιπη διαδικασια παιρνει τον ιδιο χρονο.
Στο Oteshop δεν σου τα δινουνε εκεινη την ωρα ουτε τους κωδικους ουτε το μοντεμ περιμενεις να ενεργοποιηθει πρωτα και μετα ετσι γινεται

tsorbi
16-10-09, 15:31
Στο Oteshop δεν σου τα δινουνε εκεινη την ωρα ουτε τους κωδικους ουτε το μοντεμ περιμενεις να ενεργοποιηθει πρωτα και μετα ετσι γινεται

Eχεις προσωπική εμπειρία η το λες έτσι;

alex24
16-10-09, 19:55
Ναι εχω ο ιδιος.Τουλαχιστον εδω στα γιαννενα ετσι κανουνε

tsorbi
16-10-09, 20:12
Πριν 20 μέρες περίπου ο γιος μου έκανε νέα σύνδεση conn-x σε OteShop και την ίδια στιγμή πήρε Router κωδικούς και σε 2 ώρες είχε και Internet.

cool11
16-10-09, 21:17
Οπως φαινεται, καθε oteshop εχει αλλη τακτικη. Περιεργο να συμβαινει ετσι ομως.

terko
16-10-09, 23:46
Πριν 20 μέρες περίπου ο γιος μου έκανε νέα σύνδεση conn-x σε OteShop και την ίδια στιγμή πήρε Router κωδικούς και σε 2 ώρες είχε και Internet.

Κατάλαβα καλά;;; από τη στιγμή που έκανε την αίτηση σε 2ώρες είχε internet.

tsorbi
17-10-09, 08:06
Κατάλαβα καλά;;; από τη στιγμή που έκανε την αίτηση σε 2ώρες είχε internet.

Καλά κατάλαβες στις 8 το πρωί σε OteShop το αίτημα καταχωρήθηκε εκείνη τη στιγμή στον υπολογιστή στον εκτυπωτή τυπώθηκαν οι κωδικοί και πήραμε δώρο ένα ασύρματο router και στις 10μισή περίπου που γυρίσαμε σπίτι το router συγχρόνιζε.

karetsos
17-10-09, 09:01
Ανάλογα με την περιοχή και ανάλογα με τη γραμμή του καθενός, η διαδικασία είναι διαφορετική. Παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες... π.χ. αν δεν έχουν στο oteshop το αντίστοιχο router διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή, πώς να το δώσουν αμέσως.

tiatrou
17-10-09, 10:25
Και στο Oteshop της Κω, σε αίτηση που έκανα πριν ένα χρόνο για adsl, πήρα εξοπλισμό και κωδικούς επιτόπου.

terko
17-10-09, 10:44
Καλά κατάλαβες στις 8 το πρωί σε OteShop το αίτημα καταχωρήθηκε εκείνη τη στιγμή στον υπολογιστή στον εκτυπωτή τυπώθηκαν οι κωδικοί και πήραμε δώρο ένα ασύρματο router και στις 10μισή περίπου που γυρίσαμε σπίτι το router συγχρόνιζε.

Είχα ακούσει σε 2-3 ημέρες σύνδεση, αλλά σε 2 ώρες απίστευτο φαίνεται, τότε ένα πολύ μεγάλο "ΜΠΡΑΒΟ" στον ΟΤΕ.

Αν έφτασε στο σημείο να κάνει τόσο express τις διαδικασίες σύνδεσης, είναι μεγάλη πρόοδος.

maik
17-10-09, 10:56
Είχα ακούσει σε 2-3 ημέρες σύνδεση, αλλά σε 2 ώρες απίστευτο φαίνεται, τότε ένα πολύ μεγάλο "ΜΠΡΑΒΟ" στον ΟΤΕ.

Αν έφτασε στο σημείο να κάνει τόσο express τις διαδικασίες σύνδεσης, είναι μεγάλη πρόοδος.

Ολα εχουν να κανουν με τον φορτο που υπαρχει. Αν πεσουν σε ενα κεντρο 50 αιτησεις καθε μερα τοτε δεν γινεται σε δυο ωρες.

cool11
22-12-09, 13:14
Εαν εχω ηδη γραμμη dsl στον οτε, αλλα χωρις παροχη internet, πρεπει να τους πω να ενεργοποιηθει το connx, στο 134?

cool11
05-05-10, 19:17
Υπαρχουν καποιες 'οδηγιες' για τη συνδεση του router με το connx? Καποιες ρυθμισεις της otenet ισως?
Ή απλα μπαινω στη σελιδα με το configuration του router, βαζω τους κωδικους του connx, συνδεομαι και τελος;

maik
06-05-10, 16:23
Υπαρχουν καποιες 'οδηγιες' για τη συνδεση του router με το connx? Καποιες ρυθμισεις της otenet ισως?
Ή απλα μπαινω στη σελιδα με το configuration του router, βαζω τους κωδικους του connx, συνδεομαι και τελος;

Ακριβως ετσι. Μπαινεις στην σελιδα, βαζεις το username@otenet.gr password και εισαι ετοιμος.

cool11
19-09-10, 19:25
Παιδια, εγω εχω μεινει στην παλια 'μεθοδο' που αγοραζε κανεις internet με συνδρομη σε μηνες, εξ' ου και το γεγονος οτι εχω γραμμη dsl οτε και παροχη internet απο forthnet. Το internet απο forthnet ειναι μια συνδρομη(τις εχουν καταργησει τωρα, μονο για παλιους συνδρομητες ισχυει ακομη) για x μηνες. Οταν ληξει, κανονικα πρεπει να παω να αγορασω παλι x μηνες που θελω.

Με το 'γυρισμα' σε connx που επιθυμω να κανω, πως πληρωνω για το internet?
Θα μου ερχεται μεσα στον λογαριασμο του ΟΤΕ?
Εννοω δεν χρειαζεται ξανα να κανω αιτηση/αγορα με 'μηνες', αλλα ειναι αοριστου χρονου, και καθε διμηνο θα γινεται η χρεωση μες το λογαριασμο του οτε?
Εστι γινεται με το connx?

Maynen
19-09-10, 21:26
Παιδια, εγω εχω μεινει στην παλια 'μεθοδο' που αγοραζε κανεις internet με συνδρομη σε μηνες, εξ' ου και το γεγονος οτι εχω γραμμη dsl οτε και παροχη internet απο forthnet. Το internet απο forthnet ειναι μια συνδρομη(τις εχουν καταργησει τωρα, μονο για παλιους συνδρομητες ισχυει ακομη) για x μηνες. Οταν ληξει, κανονικα πρεπει να παω να αγορασω παλι x μηνες που θελω.

Με το 'γυρισμα' σε connx που επιθυμω να κανω, πως πληρωνω για το internet?
Θα μου ερχεται μεσα στον λογαριασμο του ΟΤΕ?
Εννοω δεν χρειαζεται ξανα να κανω αιτηση/αγορα με 'μηνες', αλλα ειναι αοριστου χρονου, και καθε διμηνο θα γινεται η χρεωση μες το λογαριασμο του οτε?
Εστι γινεται με το connx?
Eιναι 12μηνη συμβαση η οποια ανανεωνετε αν θες και χρεωνετε στον τηλ λογαριασμο

cool11
19-09-10, 22:38
Δηλαδη δεν υπαρχει η εννοια του αοριστου χρονου, ή αν υπαρχει, δεν συμφερει οικονομικα;
Πρεπει καθε 12 μηνες να εχω το νου μου, για να ανανεωνω την νέα 12 μηνη συμβαση?

emeliss
19-09-10, 23:45
Υπάρχει το conn-x χωρίς δέσμευση στο οποίο όμως πληρώνεις τέλος ενεργοποίησης 43 ευρώ. Το τέλος αυτό στο κάνουν δώρο αν βάλεις 12μηνη δέσμευση. Μετά το 12μηνο η σύνδεση μετατρέπεται απευθείας σε αορίστου.

cool11
21-09-10, 08:51
Παιδια, την ολη διαδικασια μπορω να την κανω εντελως εξαποστασεως ή ηλεκτρονικα?
Υπενθυμιζω οτι εχω ηδη γραμμη dsl οτε, καθως φυσικα και τηλεφωνο οτε.
Το μονο που δεν εχω ειναι το ολοκληρωμενο connx, δηλαδη να αποκτησω ΚΑΙ την παροχη internet απο τον οτε(τωρα εχω γραμμη οτε, προσβαση internet-κωδικοι forthnet).

Πχ. μπορω να παρω στο 134, και να τους πω να ενεργοποιησουν στη γραμμη μου το connx?
Και να μου στειλουν τους κωδικους με mail?
Γινεται αυτο, ή πρεπει σωνει και καλα να παω σε καταστημα?

emeliss
21-09-10, 14:51
Σηκώνεις το τηλέφωνο, καλείς 13888 και ζητάς conn-x.

cool11
21-09-10, 17:17
Σηκώνεις το τηλέφωνο, καλείς 13888 και ζητάς conn-x.

Δηλαδη μπορει να γινει και με ενα απλο τηλεφωνημα?

cool11
26-09-10, 19:22
Εχοντας ηδη γραμμη dsl οτε, οταν αποσυνδεθω απο κωδικους forthnet και συνδεθω με κωδικους connx, θεωρειται οτι πλεον εχω connx?

emeliss
26-09-10, 21:03
Ναι. Μπορείς να δοκιμάσεις να συνδεθείς και στο https://tools.otenet.gr/tools/index.do για να δεις αν δουλεύουν οι κωδικοί.

Μην ξεχάσεις ότι η otenet έχει κλειστές κάποιες πόρτες για ασφάλεια. Αν θέλεις να τις ανοίξεις ακολουθείς τις παρακάτω οδηγίες.
http://www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_ports.htm

Tolakos
02-10-10, 09:30
καλημερα.
εχθες ενεργοποιηθικε η συνδεση με το οτενετ 24mb,συνδεσα το rooter κ μεχρι κ τωρα αναβοσβηνει το λαμπακι του adsl αρα δεν εχω συνδεση.εχθες το αναφερανε ως προβλημα γραμης κ τωρα περιμενωωωωω:evil:
μενω βαρης-κορωπιου κοντα στα jambo μεχρι ποσα mb λετε να πιανω?(οταν το φτιαξουν κ αν)

030366
02-10-10, 12:49
Τι γραμμή έχεις; PSTN η ISDN; Σου έχουν δώσει το σωστό εξοπλισμό; Έχεις κάνει σωστά τη συνδεσμολογία;

Tolakos
02-10-10, 15:04
pstn.λοιπον με πηρε τεχνικος κ λεει οτι η γραμη μου ειναι για τον π..... κ το πολυ 3mb να πιανω.αλλαξα το πακετο σε 2mb κ βλεπουμε.
ρωτησα κ τους γειτονες κ λενε οτι ειχαν το ιδιο προβλημα κ ολοι εχουν 2mb.
τωρα κατεβαζω απο utorrent με 180κ(μλκια παλια που εμενα ελληνικο κατεβαζα με 2mb hol)

Tolakos
03-10-10, 18:04
σημερα παλι δεν εχω internet.αναβοσβυνει το adsl link.τους πηρα τηλ. κ το βαλανε παλι για βλαβη.τι θα γινει λοιπον?εβαλα conn-x επειδη νομιζα οτι ειναι η πιο αξιοπιστη για internet αλλα απο τις 2 πρωτες μερες που τοχω εχω τετοια προβληματα.

emeliss
03-10-10, 22:37
Μάλλον είσαι σε απομακρυσμένη περιοχή. Υπομονή να το δουν.

ps. Καλό θα είναι να περάσεις τα στατιστικά της γραμμής σου στο προφίλ σου όταν με το καλό αυτή επανέλθει και τα δεις.

Tolakos
04-10-10, 02:00
Μάλλον είσαι σε απομακρυσμένη περιοχή. Υπομονή να το δουν.

ps. Καλό θα είναι να περάσεις τα στατιστικά της γραμμής σου στο προφίλ σου όταν με το καλό αυτή επανέλθει και τα δεις.

ναι μενω βαρης-κορωπιου.πως θα δω τα στατιστικα που λες?(οταν το φτιαξουν) thanks

emeliss
04-10-10, 15:40
Βάζεις την ip του ρούτερ που έχεις στον browser, πληκτρολογείς user/pass και κάπου στα μενού υπάρχουν οι μετρήσεις της γραμμής (συγχρονισμός, attenuation, snr margin). Γράψε το ακριβές μοντέλο του ρούτερ σου για να σε βοηθήσει κάποιος που έχει το ίδιο.

Tolakos
12-10-10, 15:40
λοιπον παιδες εφαγα πακετο.ηρθε τεχνικος του οτε κ λεει οτι δεν μπορει να φτιαξει το θεμα με τις αποσυνδεσεις γιατι πρεπει ναρθει ηλεκτρολογος να καθαρισει το καλωδιο απτο κουτι του οτε μεχρι το σπιτι μου.τι παιζει εδω?ποσο παει το μαλι?

sofaki
13-10-10, 13:06
Εγω που έκανα αίτηση τηλεφωνικά θα μου στείλουν το ρουτερ μαζί με κωδικούς αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία?Θα χρειαστει να τους τηλφωνησω εγώ ή θα πάρουν αυτοί?

maik
13-10-10, 19:41
Εγω που έκανα αίτηση τηλεφωνικά θα μου στείλουν το ρουτερ μαζί με κωδικούς αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία?Θα χρειαστει να τους τηλφωνησω εγώ ή θα πάρουν αυτοί?

Θα παρουν αυτοι , καλου κακου ομως κανε και ενα τηλ στο 13888

cool11
07-12-10, 22:50
Σημερα πηρα κωδικους για το connx!
Ολα καλα, αλλα εχω ενα προβλημα:
δεν μπορω να μπω εδω
https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login.asp

Ειναι το 'webselfcare' .
Δινω τον αριθμο πελατη, και κωδικο, τον κωδικο της συνδεσης μου(password).
Δεν συνδεεται.
Κανω κατι λαθος;

emeliss
07-12-10, 23:00
Δίνεις κωδικό πελάτη / συνθηματικό πελάτη. Το συνθηματικό δεν είναι ίδιο με το password της σύνδεσης.

Μπορείς να πας εδώ (https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login_ps.asp?language=greek) και να συνδεθείς με τα user name / password της σύνδεσης.

cool11
07-12-10, 23:24
Δίνεις κωδικό πελάτη / συνθηματικό πελάτη. Το συνθηματικό δεν είναι ίδιο με το password της σύνδεσης.

Μπορείς να πας εδώ (https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login_ps.asp?language=greek) και να συνδεθείς με τα user name / password της σύνδεσης.

Σε ευχαριστω!
Αληθεια, το συνθηματικο πελατη, ποιος θα μου το δωσει? Το χαρτι που πηρα στο oteshop σημερα, εχει πανω username/password συνδεσης, και κωδικο πελατη. Το συνθηματικο?

weather1967
07-12-10, 23:31
λοιπον παιδες εφαγα πακετο.ηρθε τεχνικος του οτε κ λεει οτι δεν μπορει να φτιαξει το θεμα με τις αποσυνδεσεις γιατι πρεπει ναρθει ηλεκτρολογος να καθαρισει το καλωδιο απτο κουτι του οτε μεχρι το σπιτι μου.τι παιζει εδω?ποσο παει το μαλι?

Αν και αργοπορημενα και θα το εχεις φτιαξει.
Το κοστος εξαρταται απο το μηκος των καλωδιων που θα αλλαξει ,το αν εχει ευκολη προσβαση ,αναλογα τις εργατοώρες .

emeliss
08-12-10, 00:43
Σε ευχαριστω!
Αληθεια, το συνθηματικο πελατη, ποιος θα μου το δωσει? Το χαρτι που πηρα στο oteshop σημερα, εχει πανω username/password συνδεσης, και κωδικο πελατη. Το συνθηματικο?
Το είχα χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά πριν πολλά χρόνια που δεν σου έδιναν user/pass αλλά τα έφτιαχνες εσύ. Δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστεί σε κάτι.

cool11
08-12-10, 00:48
Το είχα χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά πριν πολλά χρόνια που δεν σου έδιναν user/pass αλλά τα έφτιαχνες εσύ. Δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστεί σε κάτι.

Σε ευχαριστω.

Αληθευει οτι η otenet δεν εχει στατιστικά χρήστη? Ρωτησα στο helpdesk κι ετσι μου ειπαν.
Τους λεω οτι στη forthnet ειχε σελιδα που εβλεπα ποσα συνολικα gb εχω upload/download, κλπ, και μου ειπε η οτενετ δεν εχει!

karetsos
08-12-10, 00:51
ναι, γιατί στην otenet είναι τόσο μεγάλες οι ταχύτητες που τα δεδομένα είναι πραγματικά αμέτρητα!! :p

emeliss
08-12-10, 00:58
Από το WebSelfC@re, πληροφορίες, adsl service, ανάλυση χρήσης, βάζεις μία περίοδο και σου βγάζει αρκετά στατιστικά αλλά είναι ανά session και δεν σου βγάζει τις τελευταίες μέρες. Άσε να περάσει λίγος καιρός και ρίξε μια ματιά.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχεις υπόψιν σου για την αυξημένη προστασία (http://www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_ports.htm), έτσι; Είναι κάτι που μπορεί να σε βάλει να τρέχεις τσάμπα αν δεν το γνωρίζεις.

cool11
08-12-10, 01:05
Από το WebSelfC@re, πληροφορίες, adsl service, ανάλυση χρήσης, βάζεις μία περίοδο και σου βγάζει αρκετά στατιστικά αλλά είναι ανά session και δεν σου βγάζει τις τελευταίες μέρες. Άσε να περάσει λίγος καιρός και ρίξε μια ματιά.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχεις υπόψιν σου για την αυξημένη προστασία (http://www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_ports.htm), έτσι; Είναι κάτι που μπορεί να σε βάλει να τρέχεις τσάμπα αν δεν το γνωρίζεις.

Οντως ηδη μου παρουσιαστηκε προβλημα σε ενα site που επισκεπτομαι χρονια!
Να σαι καλα για την ενημερωση.

Μπηκα και το αλλαξα σε 'οχι', επανεκκινησα το router και μου γραφει τωρα εκει στις ρυθμισεις οτι ειναι 'σε αναμονη αλλαγης στοιχειων'! Ποσο παιρνει να αλλαξει η ρυθμιση, ώρες;

emeliss
08-12-10, 01:09
Σε site χλωμό να σου δημιουργήσει θέμα.

Μπαίνεις μέσα, επιλογή, αλλαγή, και ξανά αλλαγή δίπλα από το "Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας". Βάζεις "Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις", όχι, επιβεβαίωση και η αλλαγή γίνεται στο νέο ppp session (πχ κλείνεις και ανοίγεις το ρούτερ).

cool11
08-12-10, 01:21
ok, περιμενω να δω ποτε θα ολοκληρωθει η 'απενεργοποιηση΄.
Τωρα εχει ξεμεινει στο "Σε αναμονή αλλαγής στοιχείων".
Αντε να δουμε. Για να τσεκαρω και το site μετα. Προς το παρον το site εχει προβλημα. Να δω αν συσχετιζεται.
Πολυ αργουν να περαστουν οι αλλαγες παντως...

030366
08-12-10, 01:30
Τέτοια ώρα μάλλον έχει πρόβλημα. Θυμάμαι πριν λίγο καιρό ότι είχα κάνει αλλαγή password για μία σύνδεση τέτοια ώρα περίπου και το πρωί είχε αλλάξει ο κωδικός..

Tolakos
18-03-11, 14:38
πριν κανα 2-3 μηνες ειχα κανει αιτηση για connex,μου φερανε ενα ενσυρματο κ ειχα συνεχεια αποσυνδεσεις,ηρθε τεχνικος κ ειπε κατι για καθαρισμο της γραμμης.τελικα διεκοψα την συνδεση.
τωρα ξαναεκανα αιτηση κ φερανε εναν ασυρματο thomson,μεχρι τωρα ουτε μια αποσυνδεση(3 εβδομαδες).κ λεω μηπως το ρουτερ το ενσυρματο ηταν για τον φουτσο κ μου εκανε αποσυνδεσεις.......παιζει κατι τετοιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.