PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Κατερίνη - περιοχή Βατάν: με τι ταχύτητες συγχρονίζετε



cosmos
14-10-09, 18:57
Φίλος στην Κατερίνη, περιοχή Βατάν φαίνεται να έχει χαμηλό συγχρονισμό. Συγκεκριμένα:
Upstream / Downstream: 492 / 5909 με SNR 9 και Attenuation 26 (τιμές speedstream 4200).

1) Θεωρούνται normal;

2) Μπορεί κάποιος άλλος από την ίδια περιοχή να αναφέρει ταχύτητες που συγχρονίζει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mouse Potato
14-10-09, 19:09
Για Tellas (και για γραμμή με αρκετό θόρυβο) φαίνονται normal αφού και το target SNRm είναι στα αρκετά υψηλά, κατά την γνώμη μου, 9db που έχει ορίσει ο ISP

cosmos
20-10-09, 09:34
Καταρχήν ευχαριστώ, (καθυστερημένα :) ) για την απάντηση!

Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει, αν και συνεχίζει να μην μου καλοκάθεται η φάση. Δοκίμασα πάντως και άλλα 2 ρουτεράκια, χωρίς φίλτρο και χωρίς τηλεφωνική συσκευή στην πρίζα, αλλά μια από τα ίδια.

nikosmelt
05-11-09, 13:31
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, μια γρήγορη ερώτηση στους συνδρομητές της Tellas στην Κατερίνη: έχω Forthnet και λόγω κινητού Wind και έκπτωσης στο πάγιο σκέφτομαι την μετάβαση σε πλήρες πακέτο wind-tellas (internet-τηλεφωνία-κινητό). Τί ποιότητα παίζει γενικά σε internet και τηλεφωνία? Κλειδώματα-αποσυνδέσεις? P2P? Ποιότητα τηλεφωνίας? Με τη forthnet δεν έχω κανένα παράπονο, απλώς λέω και λόγω κινητού να δοκιμάσω και κάτι άλλο.

v_zalmas
06-11-09, 07:05
θα εχει κανα 2 mbit λιγοτερα με τελλας λογο μεγαλου snr αλλα κατα τα αλλα ολα super τηλ.+adsl+ταχ.

nikosmelt
09-11-09, 17:41
θα εχει κανα 2 mbit λιγοτερα με τελλας λογο μεγαλου snr αλλα κατα τα αλλα ολα super τηλ.+adsl+ταχ.


Κάποιος άλλος παίδες. Btw thanks v_zalmas

skapetis
27-11-09, 12:58
Παιδιά έχω την ίδια απορία, μάλιστα μου πρότειναν (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3177390)πρόγραμμα 13€/μήνα λόγω κινητού.

Μιχάλη, οι τιμές που έχεις είναι χάλια. Με 26-27 atten ατο βαταν και 6 target snr , συγχρονίζω από 11-16 στη forthnet. με προβλημάτισες ακόμα περισσότερο ...

v_zalmas
27-11-09, 23:57
η "τελλας" έχει target snr 9/9.5 οποτε σαφώς θα συγχρονίζεις χαμηλότερα.
με ποσο κατεβαζεις με την forthnet τωρα?(οχι ποσο συγχρον.)

skapetis
01-12-09, 11:45
η "τελλας" έχει target snr 9/9.5 οποτε σαφώς θα συγχρονίζεις χαμηλότερα.
με ποσο κατεβαζεις με την forthnet τωρα?(οχι ποσο συγχρον.)

άσε το κατέβασμα της φορθνετ είναι πονεμένη ιστορία. πρόχθες με 12500 συγχρ. κατέβαζα και με 11,3Mbit. Aλλά μπορεί να πέσει και στα 30Kbyte/sec οπότε δεν βγάζεις άκρη. το θέμα είναι ότι αν από τα 12-16 που συγχρονίζω τώρα, πάω στα 6 :down: που έχει ο φίλος του cosmos μιλάμε για τραγική μείωση, κατ'εμέ αδικαιολόγητή. με 9 snr έπρεπε να συγχρονίζει άνετα στα 10-12mbit.

nikosmelt
06-10-10, 13:33
Επαναφέρω το θέμα, η απορία παραμένει η ίδια: Είμαι οδό Σβορώνου, κοντά στο πάρκο. Μέχρι τώρα είμαι με forthnet (κλείδωμα στα 16mbit, κατέβασμα με ανώτερο 1,5~1,7 ΜΒ/s). Σήμερα δέχτηκα τηλεφώνημα από Wind (έχω σύνδεση κινητού wind), για προσφορά πλήρους πακέτου, με μόνιμη έκπτωση 10 ευρώ στο πάγιο του κινητού και πάγιο σταθερού στα 20 ευρώ, για double play unlimited. Η προσφορά είναι πολύ δελεαστική και το σκέφτομαι σοβαρά. Για (ξανα)πείτε εμπειρίες από tellas. Δεν με ενδιαφέρουν ping (δεν παίζω παιχνίδια), με ενδιαφέρει το κατέβασμα (κυρίως torrent), λίγο youtube. Ποιότητα τηλεφωνίας? Αποσυνδέσεις? Έλα να ακούω!!!
Υ.Γ. Η κοπέλα που με πήρε απο Wind μου είπε ότι δε θα πληρώσω τέλος διακοπής στην forthnet, γιατί λέει η αίτηση θα γίνει μέσω αυτών, ήταν μάλιστα κατηγορηματική σε αυτό, καθώς της το ρώτησα 2 φορές. Θα πλήρωνα, μου είπε, μόνο αν έκανα εγώ την αίτηση διακοπής στην forthnet. Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

makis
06-10-10, 16:32
Επαναφέρω το θέμα, η απορία παραμένει η ίδια: Είμαι οδό Σβορώνου, κοντά στο πάρκο. Μέχρι τώρα είμαι με forthnet (κλείδωμα στα 16mbit, κατέβασμα με ανώτερο 1,5~1,7 ΜΒ/s). Σήμερα δέχτηκα τηλεφώνημα από Wind (έχω σύνδεση κινητού wind), για προσφορά πλήρους πακέτου, με μόνιμη έκπτωση 10 ευρώ στο πάγιο του κινητού και πάγιο σταθερού στα 20 ευρώ, για double play unlimited. Η προσφορά είναι πολύ δελεαστική και το σκέφτομαι σοβαρά. Για (ξανα)πείτε εμπειρίες από tellas. Δεν με ενδιαφέρουν ping (δεν παίζω παιχνίδια), με ενδιαφέρει το κατέβασμα (κυρίως torrent), λίγο youtube. Ποιότητα τηλεφωνίας? Αποσυνδέσεις? Έλα να ακούω!!!
Υ.Γ. Η κοπέλα που με πήρε απο Wind μου είπε ότι δε θα πληρώσω τέλος διακοπής στην forthnet, γιατί λέει η αίτηση θα γίνει μέσω αυτών, ήταν μάλιστα κατηγορηματική σε αυτό, καθώς της το ρώτησα 2 φορές. Θα πλήρωνα, μου είπε, μόνο αν έκανα εγώ την αίτηση διακοπής στην forthnet. Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Καλησπέρα σου
Το μόνο που ξέρω είναι ότι αν δεν έχεις κλείσει χρόνο στην εταιρεία που είσαι το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πληρώσεις συγκεκριμένα forthet είναι 70 ευρώ.
Ξέρω ότι η wind έχει δύο μήνες δώρο,και αν δεν κάνω λάθος και δωρεάν τέλη ενεργοποίησης σε φορητότητα.

skapetis
07-10-10, 12:21
Η τηλεφωνία είναι απροβλημάτιστη. Μια διακοπή είχαμε μόνο στο 9μηνο που είμαι συνδρομητής (5-6 ώρες περίπου χωρίς μάλιστα καποια επιστροφή χρημάτων). Κατά τα άλλα, ποιότητα φωνής κλπ, όλα άψογα.

Το ιντερνετ μου κάνει που και που αποσυνδέσεις, αλλά γι' αυτό μπορεί να φταίει (και) ο ρουτερ. Γενικά δεν με έχει ενοχλήσει ιδιαίτερα σ'αυτό το ζήτημα. Η ταχύτητα συγχρονισμού είναι λίγο χαμηλότερη από της φορθνετ αλλά αυτά που συγχρονίζει τα κατεβάζει, όχι σαν τη φορθνετ που κατέβαζε σαν dialup. Ειδικά στο youtube.

Να προσέξεις πολύ τις εκπτώσεις που υπόσχονται (αν μπορείς πάρε ένα χαρτί που τις αναφέρει ρητά) και έλεγξε τους λογαραριασμούς που θα σου έρθουν. Σ'αυτό το θέμα (και με τους κοινους λογαριασμούς wind-tellas) είχα πολλά προβλήματα ;) Ευτυχώς υπάρχει διάθεση συνεργασίας από το τοπικό καταστημα και δεν έχασα ούτε ευρώ.

Υπάρχουν και κάτι προσφορές μέσω του website, κατά καιρούς έχει 3 πάγια δώρο για Online αίτηση. Αν βρεις κάτι τέτοιο, ρώτα και στο μαγαζί. Νομίζω έχουν τη δυνατότητα θα σου κάνουν κι αυτοί κάτι σχετικό, για να μην κάνεις αίτηση Online. Μπορεί να είναι κανένα πάγιο λιγότερο, αλλά αξίζει τον κόπο γιατί μπορείς αργότερα να τους βρίσεις "ζωντανά"

nikosmelt
08-10-10, 00:03
Πήγα και από το κατάστημα στον πεζόδρομο και ρώτησα. Μου είπαν ότι δεν ισχύει η μούφα που μου είπε από το τηλέφωνο η "κυρία", ότι δεν πληρώνω για διακοπή. Οπότε, όταν με ξαναπήρε σήμερα να με ξαναρωτήσει τη στόλισα ανάλογα! Έπεσε πολύ γέλιο, επέμενε κιόλας ότι έχει δίκιο και όλοι οι άλλοι άδικο.
Όσο για την προσφορά, από το κατάστημα μου είπαν ότι τα δύο πρώτα πάγια είναι δωρεάν, ενώ από internet δίνουν τα τρία πρώτα δωρεάν. Μάλλον θα το παραγγείλω online. Τέλη ενεργοποίησης επίσης δωρεάν. Μάλλον αύριο θα κάνω την αίτηση, ας ελπίσω να μην το μετανιώσω! Ξέρει κανείς πόσο είναι το τέλος διακοπής, αν την κάνω?

skapetis
08-10-10, 09:44
Αν μιλάς για το τι θα πληρώσεις στη φορθνετ, είναι 70€ αν δεν κάνω λάθος.

Πόσους μήνες συμβόλαιο έχεις ακόμα στη φορθνετ; Γιατί αν τα βάλεις κάτω και δεν σου βγαίνει καλύτερα να περιμένεις να κλείσεις 12μηνο.

Η προσφορά της wind έχει ήδη περίπου 1 χρόνο, οπότε δεν νομίζω να την κόψουν, ειδικά πριν τελειώσουν οι διαδικασίες πώλησης/συγχώνευσης. Μέχρι τότε θέλουν να δείξουν όσο το δυνατό μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στους υποψήφιους αγοραστές ;)

nikosmelt
09-10-10, 12:12
Το τέλος διακοπής της Wind εννοούσα, σε περίπτωση που θελήσω να την κάνω, αν τα πράγματα δεν πάνε καλά. Όσο για τη Forthnet δεν ξέρω από πότε μετράει το συμβόλαιο, από το αρχικό που έκανα ή από τότε που άλλαξα πρόγραμμα? Από τότε που ξεκίνησα στη forthnet έχουν περάσει 2 χρόνια, από την αλλαγή συμβολαίου πέρασαν 6 μήνες (αν και δεν ήταν ακριβώς αλλαγή συμβολαίου, ήταν προσφορά που μου κάνανε). Έκανα τελικά χτες την αίτηση στη wind, από το κατάστημα. Μου είπε θα μου δώσει 3 δωρεάν πάγια, όπως λέει το site, για να μην μπλέξω με το online. Ζήτησα φοιτητικό internet, λόγω μεταπτυχιακού, είπε θα προσπαθήσει να μου το δώσουν. Θα δείξει. Στην τελική πληρώνω τη διακοπή και την κάνω, αν χρειαστεί.

skapetis
09-10-10, 22:00
Δεν θα έχεις προλήματα με την ποιότητα τηλεφωνίας κατά 99.9%. Με το ιντερνετ, με το ίδιο ποσοστό, θα συγχρονίσεις χαμηλότερα. Δεν ξέρω πώς κατεβάζει η φορθνετ αυτή την εποχή αλλά αν είναι όπως τότε που έφυγα εγώ θα βρεις την υγεία σου.

Λίγη προσοχή δώσε στις προσφορές. Δεν ξέρω αν πήρες κάτι γραπτο αλλά θυμήσου να τσεκάρεις στους πρώτους λογαριασμούς αυτά που σου υποσχέθηκαν. Εμένα και στις 2 περιπτώσεις που μετέφερα γραμμές ξεχάστηκαν (ας το πω κομψά ;) ) κάποιες από αυτές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.