PDA

Επιστροφή στο Forum : VoipBuster vs οτε



nanas
28-02-06, 13:33
Έχω σύνδεση 1024 και όταν χρησιμοποιώ το voipbuster "καταναλώνονται" σταθερά 10 ΚΒ download και 10 upload.
Σκαμπανευάσματα δεν έχω αλλά η ποιότητα του ήχου είναι παρα πολύ χειρότερη από αυτή της συμβατικής τηλεφωνικής συνομιλίας. Διακοπές δεν κάνει αλλά τελικώς δεν νομίζω ότι αξίζει και πολλά πράγματα με τέτοια ποιότητα.
Μήπως ξέρετε κάποια ρύθμιση να κάνω για να βελτιώσω την ποιότητα; Μιλώ από μικρόφωνο web κάμερας και καλώ σταθερούς αριθμούς εντός Αθηνών. Δε λέω μιλάμε χωρίς διακοπές αλλά ο ήχος είναι "από το υπερπέραν", πολύ "μουντός".
Ευχαριστώ:)

nanas
28-02-06, 13:34
Συμπλήρωση: εν ολίγοις κάνει μπαμ οτι μιλάς από το internet

nrg_polini
28-02-06, 14:17
Με ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις το voipbuster? Ισως φταιει το μικροφωνο οτι σε ακουν απο το υπερ περαν.

nanas
28-02-06, 14:28
με το ίδιο το πρόγραμμα του voipbuster, συνιστάς κάποιο άλλο που να παίζει καλύτερα;

IneL
28-02-06, 14:35
Το μικρόφωνο της web camera φταίει σίγουρα που ακούγεσαι ετσι...
Αγόρασε ακουστικά με μικρόφωνο και θα σε ακούνε(και θα ακούς) σχεδόν μια χαρά!:oneup:

sdn
01-03-06, 14:20
Το μικρόφωνο της web camera φταίει σίγουρα που ακούγεσαι ετσι...
Αγόρασε ακουστικά με μικρόφωνο και θα σε ακούνε(και θα ακούς) σχεδόν μια χαρά!:oneup:


Αγόρασε ένα PAP ή sipura και θα ξεχάσεις τον ΟΤΕ ;)


Μόνο κοίταξε μην τυχόν έχεις το γνωστό πρόβλημα με τα πακέτα....

sdikr
01-03-06, 14:30
Αγόρασε ένα PAP ή sipura και θα ξεχάσεις τον ΟΤΕ ;)


Μόνο κοίταξε μην τυχόν έχεις το γνωστό πρόβλημα με τα πακέτα....

Δυστήχως ο Οτε δεν ξεχνιέται :cry:

chica_loca
01-03-06, 18:42
Δεν νομιζω να φταιει το mic της web cam σου nanas, πηγαινε στις ρυθμισεις του προγραμματος που εγκατεστηστες στον υπολογιστης σου (για drivers κτλ- start,all programs) και από εκει κανε επεξεργασια. Εχω ένα mic θα εχει κλεισει 10 χρονακια σιγουρα και μια χαρα τα παει. Κατι που μου συμβανει στο voipbuster καποιες φορες είναι όταν μιλαω αρκετη ωρα παραμορφωνεται η φωνη μου, οποτε τσουπ…το κλεινω και ξανα από την αρχη ;)

paounof
01-03-06, 20:07
Γεια σας παιδία,
Σήμερα το ‘VoipStunt’ έκανε αναβάθμιση και ξεκινώντας πάλη το πρόγραμμα μου έβγαλε το εξής:
There seems to be a problem with the Windows system file “WinTrust.dll”. Please make sure this file exists and restart the the client.
Πάτησα Οκ! και βγήκε:
[checksum error]
Sorry, the application seems to be corrupted in some way. Please download and install the latest version of VoipStunt from our website (www…..) to make sure you are using a valid copy.
Πέταξα το παλιό πρόγραμμα καθάρισα με το ‘Registry Mechanic 5.1’ που έχω και έκανα νέα εγκατάσταση το νέο version. Τίποτα βγαίνουν συνέχεια ή ίδιες καρτέλες.
Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς?

@ ADSLgr.com All rights reserved.