PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ΤΑΧΥΤΗΤΑ BROWSING



stathisL
15-10-09, 23:29
Γεια σας, εχω μια υποψια, αλλα για να μην λετε οτι τα βγαζω απο το μυαλο μου θα παραθεσω γεγονοτα για να βγαλετε τα συμπερασματα σας.

Οταν κανω browsing, ή όταν ακουω μουσικη streaming η συνδεση μου που ειναι "εως 24GTPs" (καταλαβαίνετε τι σημαινει GTP) ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ. Κολλαει ακομα και σε απλες σελιδες, ενω το youtube ειναι πολυτελεια. Η μουσικη streaming κανει διακοπες συνεχεια γιατι δεν προλαβαινει να φορτωσει το buffer. Με αριθμους, το browsing αλλα και το streaming παιζουν απο 2 με 5 ΚΙΛΟbps. Δηλαδη μιση ISDN (αν δεν κανω λαθος).

Το κοινο στοιχειο μεταξυ browsing και μουσικη streaming ειναι το ότι και τα δυο περνανε απο την πορτα 80. Για όσους δεν ξερουν απο εκει περνανε τα δεδομενα για τις ιστοσελιδες, αλλα τυγχανει στην περιπτωση μου και στο streaming μουσικης που ακουω απο συγκεκριμενο server.

Παμε τωρα στο επομενο στοιχειο. Αν κατεβαζω ομως π.χ. αρχεια, οπου τα δεδομενα περνανε απο αλλη πορτα και οχι την "υποπτη" 80, τοτε πιανω ταχυτητες που αγγιζουν τα 800 KBPS.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΕΡΒΕΡ, ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ 80 ΜΕ 1 ΚΒ ΚΑΙ ΣΤΗΝ FTP ΠΟΡΤΑ ΜΕ 800 ΚΒ.

Τι υποψιαζομαι;;; Η εν λογω εταιρεια, ο παροχος μου ιντερνετ δηλαδη ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ 80.

Αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι ειπανε: "Σιγα μην εχουμε τον καθε μ...κα να βλεπει βιντεο στο youtube και να μας τρωει bandwidth. Κοψτε την πορτα 80 στα 3 kbps ανα χρηστη να ηρεμησουμε, να μπορεσουμε να εξυπηρετησουμε περισσοτερους χρηστες, με την ιδια ομως υποδομη αλλα φυσικα με χαμηλοτερη ποιοτητα υπηρεσιων. (Η χρεωση ομως χρεωση)



Δευτερο σκηνικο: Μου κοβεται το ιντερνετ για κανα 3ωρο, και ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΛΙ. Παιζει να εχουν βαλει αυτοματο "ξεφορτωμα" γραμμων ανα περιοχες οπου ξαφνικα υπαρχει προβλημα BANDWIDTH. Και αν καποιος παραπονεθει, του δινουν χειροκινητα παλι ιντερνετ. Γιατι μετα απο 10 λεπτα απο το τηλεφωνημα μου ξανακοπηκε, που προφανως "ετρεξε" παλι το αυτοματο "ξεφορτωμα" των υπερφορτωμενων γραμμων.

Πειτε μου αν αυτο το σκηνικο ειναι πιθανο και εαν εχετε καποια παρομοια εμπειρεια παρακαλω. Δυστυχως εχω συμβολαιο και δε μπορω να φυγω απο την εταιρεια

ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ.

karnage
16-10-09, 00:17
ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ.

Μπορεί να είναι οποιαδήποτε αλλά κάνεις post στο forum της HOL? :oneup:

Τεσπα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να πεις ποιον πάροχο έχεις.
Και εγώ HOL έχω και σε μένα τα ίδια γίνονται. Αν βάλεις download manager, επειδή ανοίγει πολλά connections, πιάνεις καλή ταχύτητα ακόμα και σε HTTP. Φυσικά αυτό δεν λέει τίποτα γιατί ράδιο π.χ. δεν μπορείς να ακούσεις με αυτή την μέθοδο.

dikal
16-10-09, 09:42
Έλεγξε τη γραμμή σου και στείλε εικόνες από τα στατιστικά του ρούτερ.
Αυτό με το "αυτόματο ξεφόρτωμα" και το "χειροκίνητα" που λες σκέψου και μόνος σου ότι δε μπορεί να ισχύει. Υπάρχουν συνδέσεις που λειτουργούν χωρίς dc για εβδομάδες, ίσως και μήνες.

stathisL
16-10-09, 11:37
Αρχικό μήνυμα από stathisL ...Εμφάνιση μηνυμάτων

ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ.

Μπορεί να είναι οποιαδήποτε αλλά κάνεις post στο forum της HOL?

:whistle: Εγω παντως ειπα οτι μπορει να ειναι οποιοσδηποτε και επισης το οτι το εβαλα στο φορουμ της HOL ηταν τελειως τυχαιο και δεν το προσεξα. Ξαναλεω οτι μπορει να ειναι οποιοσδηποτε παροχος. :whistle:



Έλεγξε τη γραμμή σου και στείλε εικόνες από τα στατιστικά του ρούτερ.
Αυτό με το "αυτόματο ξεφόρτωμα" και το "χειροκίνητα" που λες σκέψου και μόνος σου ότι δε μπορεί να ισχύει. Υπάρχουν συνδέσεις που λειτουργούν χωρίς dc για εβδομάδες, ίσως και μήνες.

Δε θα μπορουσε να ισχυει σε μια μικρη περιοχη οπου ξαφνικα ξαμολησανε εκατονταδες νεαρα παιδια με συμβολαια στο χερι και τσιμπησανε ενα μεγαλο ποσοστο; Και δε μπορουν να ανταποκριθουν στο μπαντγουιντθ; (Για αυτο και σκεφτομαι οτι η τεχνικη να μειωνεις την 80 ειναι αποδοτικη)

Οταν πηρα τηλεφωνο να παραπονεθω, ημουν 3 ωρες χωρις ιντερνετ. Η τηλεφωνητρια με βαζει αναμονη, με συνδεει με αλλο τμημα, με βαζουν αναμονη ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ, ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, το σηκωνει αμεσως το τεχνικο τμημα και λεω: ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ. Μετα απο 10 λεπτα παλι οφλαϊν

Εσεις ξερετε καλυτερα εγω δεν ειμαι τοσο ψαγμενος στη τεχνολογια! Περιμενω τις γνωμες σας! :oneup:

dikal
16-10-09, 11:52
Πρέπει να γράφεις συγκεκριμένα πράγματα. Δε λες σε ποιά περιοχή είσαι, δε δίνεις τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου, δεν ανεβάζεις screenshot από τα στατιστικά σου, ούτε καν θέλεις να δεχτείς ότι ο πάροχός σου είναι η hol (δεν είναι και τόσο μεγάλο αμάρτημα).
Αν θέλεις απλά να πεις τον πόνο σου για να εκτονωθείς οκ, αλλά κάποιοι που έδωσαν αναλυτικά το πρόβλημά τους, μπόρεσαν να βρουν λύση.

tassos1978
21-10-09, 22:25
ΧΑΛΙ οι ταχύτητες τελευταία...
http://www.adslgr.com/forum/picture.php?albumid=233&pictureid=2449
http://www.adslgr.com/forum/picture.php?albumid=233&pictureid=2450

(δεν είναι HOL φυσικά!)

trd64
21-10-09, 23:42
Και δεν είναι και φυσιολογική οικιακή ταχύτητα...

valen_gr
22-10-09, 00:14
Και αν καποιος παραπονεθει, του δινουν χειροκινητα παλι ιντερνετ. Γιατι μετα απο 10 λεπτα απο το τηλεφωνημα μου ξανακοπηκε, που προφανως "ετρεξε" παλι το αυτοματο "ξεφορτωμα" των υπερφορτωμενων γραμμων.


:rofl::worthy::respekt:


Σιγουρα υπαρχει σοβαρο προβλημα, εδω και καιρο, αλλα αυτο που παραθετω ειναι απλα επιστημονικη φαντασια!!
Εδω δεν εχουν αρκετους υπαλληλους να απαντανε τα τηλεφωνα, θα εχουν ατομα να ανοιγοκλεινουν το ιντερνετ σε οσους παραπονιουνται και να το ξανακλεινουν μετα απο 10 λεπτα?!?!

dikal
22-10-09, 09:20
χε χε χε :p

Simpleton
22-10-09, 10:24
Τί λέγαμε για την ακρίβεια και αξιοπιστία των test; :p:whistle:

dikal
22-10-09, 10:40
Δεν είναι hol ;) (ούτε βέβαια forthnet, ote κλπ)

valen_gr
22-10-09, 21:10
Δεν είναι hol ;) (ούτε βέβαια forthnet, ote κλπ)

Tι στο καλο, διαμπερες με τον BRAS??? :p
Αυτο το speedtest ειναι απο 100/100 συμμετρικο!
Η εισαι πρακτικα LAN με τον speedtest της HOL η σε καποιο εκπαιδευτικο ιδρυμα?? :p

dikal
22-10-09, 21:26
Tι στο καλο, διαμπερες με τον BRAS??? :p
Αυτο το speedtest ειναι απο 100/100 συμμετρικο!
Η εισαι πρακτικα LAN με τον speedtest της HOL η σε καποιο εκπαιδευτικο ιδρυμα?? :p

bingo :oneup:

Driver007
22-10-09, 22:29
Απο το 1,8mb κοιτάχτε πόσο......... η έκφραση δεν παλεύεται δεν ειναι τιποτα !!!!!!

oxinrain
26-10-09, 11:38
βασικά το πρόβλημα με youtube που μου είχε παρουσιαστεί και εμένα λύθηκε όταν τους πήρα τηλέφωνο αλλά μετά απο κανένα μήνα ξαναεμφανίστηκε λολ. τωρα και σε streaming μουσικής μου κάνει κατι ψιλο streaming αλλά η μουσική ξαναρχίζει αμέσος οπότε...

Driver007
26-10-09, 15:21
βασικά το πρόβλημα με youtube που μου είχε παρουσιαστεί και εμένα λύθηκε όταν τους πήρα τηλέφωνο αλλά μετά απο κανένα μήνα ξαναεμφανίστηκε λολ. τωρα και σε streaming μουσικής μου κάνει κατι ψιλο streaming αλλά η μουσική ξαναρχίζει αμέσος οπότε...

για όσους πέζουν FPS και ΜΜΟRPG δεν τους αρκεί αυτο.

8anos
26-10-09, 22:47
απλως να πω οτι παρατηρώ ανάλογη συμπεριφορά.
Δηλαδή με download manager τερματίζει την γραμμή ενω το browsing και το streaming εχουν πρόβλημα.

μπορειτε να το δειτε σε παλιότερο μήνυμα μου:


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3052534&postcount=671


τα στατιστικά που μου δινει το router ειναι:

63461

με ADSL UPTIME: 0:19:48:12

BlindG
26-10-09, 23:09
Δεν είμ'τσχολ π'διά'μ' αλλά κάνετ'ένα τόσουδά λαθάκ'

ΑΠΟΚΑΙΚΛΕΙΕΤΑΙ να υπάρχ' φραγμούς στην ουγδόντα όπως τον ινουείτε.
Αυτού του στρίμνγκ, ιέχ' κούτσκα πακετάκ' κι'δημιουργεί προβλήμτα σι συνδέσεις που έχουν λίγου τα χάλια τς ούπως του Αφεντικού'μ' από πάνου ;)
Ψάχτ'λίγου τς διαφουρές μταξύ νταουλόα κι στρίμνγκ κι θα μι θυμηθείτ'!
Άιντα σούζα τ'αλογάκ'!

oxinrain
27-10-09, 20:04
για όσους πέζουν FPS και ΜΜΟRPG δεν τους αρκεί αυτο.

...... εμ παίζω mmo .... αλλά ακούω τους άλλους απο ventrillo με οτε κυρίος να έχουν πόλύ μεγαλύτερα προβλήματα απο ότι έχω εγώ

eso
29-10-09, 18:49
Δεν είναι τίποτα απλα είναι bug.

@ ADSLgr.com All rights reserved.