PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο 2 στα 8,ιδου το αποτελεσμα



NiKapa
16-10-09, 19:16
Στις 7 Οκτωβρη που βγηκε το 2play του Οτε εκανα αιτηση για το καταστημα μου ,για να μην πολυλογω μετα απο 1 εβδομαδα (χτες) πηγε ο τεχνικος κι αλλαξε την πορτα .
Εξ'αρχης συγχρονιζε λαθος 1015/3580 και δεν επαιρνε ip..
Εδωσα την βλαβη και σημερα μετα απο πολλα τηλεφωνηματα και επισκεψη μου στα γραφεια του Οτε ,ασχοληθηκαν και προς τιμην τους δεν με αφησαν για αλλη μια μερα offline..

To αποτελεσμα παρακατω στην φωτο..καποιες φορες κλειδωνει στα 3400+ down σε Ansi..
O τεχνικος μου ειπε οτι δυστυχως η 8αρα πεφτει βαρια στην γραμμη μου κι οτι η αποφαση ειναι δικη μου αν θα το αφησω ετσι η θα γυρισω στα παλια 256/2048 .

Τι να κανω τωρα...? υπομονη? οκ,υπαρχει περιπτωση να στρωσει με τον χρονο? ..:whistle:
κατι αλλο ? τι λετε..

NiKapa
16-10-09, 19:46
Αλλ ενα ss σε ANSI T1.413

Piparas
16-10-09, 20:02
Βασικά δοκιμάστε να βάλετε το router να δουλέψει σε adsl2+ mode. Περισσότερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2691180&postcount=22) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=263158&highlight=xdsl+mode)!

NiKapa
16-10-09, 20:04
Για ποιο λογο? στο 1ο ποστ ειναι σε Adsl2+ με μικροτερη ταχυτητα και χειροτερα στατιστικα..

manicx
16-10-09, 20:15
Νίκο, βάλε το DMT, πήγαινε Special->Misc Options->click το allow untested firmware version.

Στείλε μας μετα ένα screenshot με το γράφημα για να δούμε. Κανονικά, με το att που έχεις, θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστο πάνω από 5-6.

Piparas
16-10-09, 20:39
Για ποιο λογο? στο 1ο ποστ ειναι σε Adsl2+ με μικροτερη ταχυτητα και χειροτερα στατιστικα..


Συγγνώμη, δεν πρόσεξα το 1o screenshot.. :oops:

NiKapa
16-10-09, 20:50
Νίκο, βάλε το DMT, πήγαινε Special->Misc Options->click το allow untested firmware version.

Στείλε μας μετα ένα screenshot με το γράφημα για να δούμε. Κανονικά, με το att που έχεις, θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστο πάνω από 5-6.

Εδω ειμαστε..
λοιπον?

Κι αλλο..

NiKapa
16-10-09, 22:38
Αποσυγχρονισμος ξαφνικος και ..:hmm:

Davout
16-10-09, 23:03
Βρες γιατί ο θόρυβος σου είναι στο 11,5; Αν αποκλείσεις όλα τα πιθανά προβλήματα από μεριά σου (καλώδια, splitter, συναγερμοί κλπ) ίσως χρειάζεσαι αλλαγή ζεύγους καλωδίων. Με τέτοιο attenuation πιάνεις μέχρι 8, αν και με 6 θα πρεπε να σαι ευχαριστημένος.

NiKapa
17-10-09, 01:22
Βρες γιατί ο θόρυβος σου είναι στο 11,5; Αν αποκλείσεις όλα τα πιθανά προβλήματα από μεριά σου (καλώδια, splitter, συναγερμοί κλπ) ίσως χρειάζεσαι αλλαγή ζεύγους καλωδίων. Με τέτοιο attenuation πιάνεις μέχρι 8, αν και με 6 θα πρεπε να σαι ευχαριστημένος.

Ναι,εχει θορυβο το ξερω και συναγερμο & καλωδια/φιλτρα κτλ..αυτα ειναι ok!
Η Οικοδομη ειναι 20ετιας..σκεφτομαι να τραβηξω νεο καλωδιο

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 116 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Νικο manicx βγαινει ακρη απο το εργαλειο..?μηπως δεν κανω εγω κατι καλα :p? το ειχα ξεχασει απο την εποχη των speedtouch 510/530

manicx
18-10-09, 17:06
Νικο manicx βγαινει ακρη απο το εργαλειο..?μηπως δεν κανω εγω κατι καλα :p? το ειχα ξεχασει απο την εποχη των speedtouch 510/530

Άουτς! Με 35 att, κανονικά τα 8 θα τα έπιανες χαλαρά. Αλλά, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, έχεις πολύ χαμηλό SNR για 8mbps. Η γραμμή δεν είναι καλή. Υπάρχει πρόβλημα. Στην θέση σου, πριν τραβήξω νέο καλώδιο, θα έριχνα το router πάνω στον κατανεμητή (στην ουσία ένα καλώδιο θα έμπαινε πάνω στο ζεύγος σου και θα έβαζες πάνω το router) για να δεις αν είναι θέμα εσωτερικού δικτύου. Ίσως χρειαστείς ένα laptop για να μπεις στο DMT επί τόπου. Αν το γράφημα είναι το ίδιο, δοκίμασε να πάρεις τον ΟΤΕ (ή να πας από εκεί) και να ζητήσεις αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ. Αν πάντως η γραμμή εσωτερικά δεν έχει πρόβλημα, θα πρέπει να επιμείνεις για βλάβη.

NiKapa
18-10-09, 18:25
Πριν απο 1,5 μηνα περιπου ειχα προβληματα παλι ,εδωσα βλαβη ηρθε ο τεχνικος και μετρησε την γραμμη στον κατανεμητη και μεσα..μεχρι τον κατανεμητη ηταν οκ ,του εδινε μια τιμη το μηχανημα γυρω στα 8740 (?)..μεσα του εδινε στα 2800....
Αλλαξα την πριζα, τα καλωδια της ειχαν σκουρια...συμμορφωσα τα καλωδια κατα το δυνατον αλλα το προβλημα παραμενει..
Οποτε το νεο καλωδιο ειναι μονοδρομος

terko
18-10-09, 23:31
Πριν απο 1,5 μηνα περιπου ειχα προβληματα παλι ,εδωσα βλαβη ηρθε ο τεχνικος και μετρησε την γραμμη στον κατανεμητη και μεσα..μεχρι τον κατανεμητη ηταν οκ ,του εδινε μια τιμη το μηχανημα γυρω στα 8740 (?)..μεσα του εδινε στα 2800...

Το κυριότερο που έπρεπε να το είχες πει απο την αρχή το κρατούσες μέχρι τώρα κρυφό.


Οποτε το νεο καλωδιο ειναι μονοδρομος

Ακριβώς.

NiKapa
18-10-09, 23:37
Το κυριότερο που έπρεπε να το είχες πει απο την αρχή το κρατούσες μέχρι τώρα κρυφό.
.

Ειχα πιστεψει οτι με το να δρομολογησω τα καλωδια εκ νεου και ν'αλλαξω την πριζα εφτανε..Ωιμε
Θα το φτιαξω ομως
Συνεχιζεται..

NiKapa
20-10-09, 16:48
Αλλαγη καλωδιου σημερα κτλ ..
Οριστε το αποτελεσμα..
Τι λετε..η ταχυτητα ανεβηκε ο θορυβος παραμενει...
Να ζητησω αλλαγη ζευγους?

manicx
20-10-09, 17:43
DMT διάγραμμα;

Τι adsl type είναι αυτό :confused:

NiKapa
20-10-09, 17:55
:whistle:

agrelaphon
20-10-09, 21:37
Σε έχουν με S/N 11db επειδή προφανώς είχες αποσυγχρονισμούς πριν. Εφ΄οσον τώρα είσαι σταθερός, ζήτα να πάει στα 9, για να συγχρονίσεις λίγο παραπάνω ;)

NiKapa
20-10-09, 21:40
Εχω σποραδικες αποσυνδεσεις..
Προς το παρον ειμαι σταθερος ετσι..
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 5.095
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,5 / 40,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,5 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 54
HEC Errors (Up/Down): 1.660 / 21

manicx
21-10-09, 11:15
Σε έχουν με S/N 11db επειδή προφανώς είχες αποσυγχρονισμούς πριν. Εφ΄οσον τώρα είσαι σταθερός, ζήτα να πάει στα 9, για να συγχρονίσεις λίγο παραπάνω ;)

Στα 8mbps, θα έπρεπε να έχει SNR κοντά στο 20άρι.Το 9 που αναφέρεις είναι για τα 'εως' 24. Η γραμμή έχει πολύ θόρυβο. Φαίνεται επίσης ότι υπάρχει πρόβλημα το οποίο μπορεί να είναι από το εσωτερικό δίκτυο.

Εγώ εξακολουθώ να προτείνω test με το router πάνω στον κατανεμητή. Αν κι εκεί το κλείδωμα και το διάγραμμα του DMT είναι ίδιο, καλό είναι να δηλωθεί βλάβη και καλό είναι να γίνει αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ.

agrelaphon
21-10-09, 17:12
Στα 8Mbps μπορεί να οριστεί και προφίλ 11, 9, και 8 (μόνο για τα 8Mbps αυτό) db για σηματοθορυβικό λόγο ;). Υπέθεσα οτι θα τον είχαν με ορισμένο προφίλ, αφού είχε συνεχώς 11db S/N

NiKapa
21-10-09, 18:13
Σημερα ηρθε το Vigor 2710n ,καλυτερος συγχρονισμος και καμια αποσυνδεση ως τωρα..
περιμενω κι απο τον Οτε να κανει κατι με το ζευγος..το εχω ηδη δωσει βλαβη
Μοιαζει να εχει σταθεροποιηθει η κατασταση..τουλαχιστον δεν πηγε χαμενος ο κοπος κατα το μεγιστο..

@ ADSLgr.com All rights reserved.