PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο απλή 2άρα σε douple play;



tiraklakis
16-10-09, 20:23
Γεια σας παιδιά! Έβλεπα τη νεα προσφορά του ΟΤΕ με 43,90€ και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις! Προτιμώ ΟΤΕ γιατί στο χωριό δεν έχει ΟΤΕ και CYTA προς το παρών!

1) Τώρα έχω 2αρα, στο site του ΟΤΕ λέει ότι η γραμμή δέχεται μέχρι 24! Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα μήπως με την αναάβαθμιση;( Διάβασα σε κάποια topic ότι μετά απο αναβάθμιση η ταχύτητα ήταν χειρότερη από πριν) Είχα την 1024 παλιότερα που αναβαθμίστηκε αυτόματα σε 2αρα1

2) Ο λογαριασμός θα έρχεται "μόνο" 87,80€ + οι κλήσεις προς κινητά; Ή υπάρχει κάποιο ακόμη πάγιο που δεν αναφέρεται;

3) Όταν λέει κλήσεις προς όλους, εννοεί και προς forthnet,hol κτλ;

Ευχαριστώ πολύ!

man with no name
16-10-09, 20:56
1. Εξαρτάται από τα στατιστικά της γραμμής σου.

2. Στο πάγιο είναι ενσωματωμένα όλα(internet,κλήσεις και πάγιο).Κλήσεις προς κινητά δεν περιλαμβάνει το πακέτο.

3. Ναι προς όλους.

tiraklakis
17-10-09, 00:08
Τα στατιστικά πως τα βρίσκω και πως ξέρω αν είναι καλά;

utp
17-10-09, 00:21
Τα στατιστικά πως τα βρίσκω και πως ξέρω αν είναι καλά;

Aπο το μενου του ρουτερ. snr margin, attenuation....τα ποσταρεις εδω και σου λεμε

tiraklakis
17-10-09, 01:00
http://img340.imageshack.us/img340/1120/statsvr.jpg

Αυτά; Πως σας φαίνονται;!

terko
17-10-09, 01:24
Φίλε με SNR Margin 30,1 και Attenuation 19 στο Downstreem προχώρα είναι πολύ καλά στατιστικά.

Ακόμη και 24άρα να βάλεις, τουλάχιστον θα συγχρονίζεις 12352/964 (όπως λέει το Attainable Rate), εγώ πιστεύω πως αρκετά παραπάνω.

Τι router έχεις.

Δεν το πρόσεξα, έχεις συγχρονίσει και σε GDMT αν συγχρονίσεις σε ADSL2+ θα ανέβει το Attainable Rate.

tiatrou
17-10-09, 10:30
γιατί στο χωριό δεν έχει ΟΤΕ και CYTA προς το παρών!



Δεν έχει ΟΤΕ;;;

tiraklakis
17-10-09, 16:35
Sorry! Εννοούσα ότι δεν έχει άλλους παρόχους εκτός από τον ΟΤΕ και CYTA!

Το ρουτερ είναι Sagem Fast2404 ασύρματο! Κάνει ή θα χρειάζεται άλλο;

Το GDMT εγώ το καθορίζω; Τι διαφορά έχει;

tsioy
17-10-09, 16:47
Καταρχήν το double play του ΟΤΕ έχει ταχύτητα 8192/384 και όχι 24 Μbps. To router σου κάνει για τα 8 Mbps και μάλλον θα σε πάνε σε ethernet dslam. Το G.DMT σχετίζεται με τη σύνδεσή σου, αν βάλεις DP θα πας σε ADSL2+. Έχεις καλά στατιστικά, αν σε συμφέρει, προχώρα.

DejaVu
17-10-09, 20:51
Καλησπερα παιδια!!

συγνωμη που "μπουκαρω" αλλα ειμαι και εγω στο "τσακ" για αλλαγη απο 2mbit σε DB.

Τι λετε αξιζει με αυτα τα στατιστικα?

Ευχαριστω πολυ;)

http://img11.imageshack.us/img11/3702/10505333.th.png (http://img11.imageshack.us/i/10505333.png/)

Άρης13
17-10-09, 21:11
Εισαι πολυ μακρια απο το Dslam και πιστευω οτι αν ανεβεις σε ταχυτητα θα εχεις διακοπες συνεχεια.

DejaVu
17-10-09, 21:31
Εισαι πολυ μακρια απο το Dslam και πιστευω οτι αν ανεβεις σε ταχυτητα θα εχεις διακοπες συνεχεια.

Απο που φαινεται αυτο?

Το dslam πρεπει να ειναι περιπου 5 klm απο το σπιτι μου
Την "πατησα" δηλαδη:sorry:

tiatrou
17-10-09, 21:49
Απο που φαινεται αυτο?


Από τα 49dB εξασθένηση (attenuation) στο κατέβασμα (downstream). Δες εδώ για υπολογισμό: http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php. Το ιδανικό είναι γύρω στα 5Mbps, στην πράξη θα έχεις μικρότερη ταχύτητα. Επιπλέον έχεις πάρα πολύ θόρυβο στη γραμμή, αφού το Noise Margin είναι μόλις 6dB. Συνήθως κάτω από 8 ή 7dB αρχίζουν οι αποσυνδέσεις. Οπότε αν ανεβάσεις και άλλο ταχύτητα, μάλλον θα έχεις συνέχεια αποσυνδέσεις και δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Internet.

DejaVu
17-10-09, 21:57
Μπορω να κανω κατι γαι ολα αυτα?

tiatrou
17-10-09, 22:10
Μπορω να κανω κατι γαι ολα αυτα?

Δυστυχώς όχι. Από τη στιγμή που πράγματι απέχεις τόσο πολύ όπως και εσύ λες, συνεπώς τα 49dB είναι πραγματικά και δεν οφείλονται π.χ. σε πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού, δεν μπορεί να γίνει κάτι. Ακόμη και ζεύγος καλωδίων να σου αλλάξει ο ΟΤΕ, μην περιμένεις να δεις καμία ουσιαστική διαφορά. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ στο εξοχικό μου, που η απόσταση είναι 6km και δεν μπορώ να έχω καθόλου adsl.
Μπορείς να δοκιμάσεις για 8dB, αλλά πιστεύω είναι μεγάλο ρίσκο να μείνεις για κάποιες μέρες χωρίς Internet λόγω αποσυνδέσεων και να ταλαιπωρηθείς από τις μετατροπές της γραμμής. Εσύ αποφασίζεις, ας πει τη γνώμη του και κάποιος πιο έμπειρος του forum.

DejaVu
17-10-09, 22:15
Bρε παιδια το noise margin με δουλευει?

Τωρα ειναι 13db .Τωρα... 9.....μετα 8.... 13
Ti γινετε?

http://img199.imageshack.us/img199/7497/33265528.th.png (http://img199.imageshack.us/i/33265528.png/)

Επισης ηθελα και να ηξερα ...οσοι απεχουν μακρυα απο dslam δεν μπορουν να εχουν ταχυτητες πανω απο 2mbit?

Aν ναι γιατι οταν πας να κανεις αναβαθμιση δεν σου το λενε ετσι ωστε να μην μπλεξεις σε περιπετειες?

tiraklakis
17-10-09, 22:24
Sorry! Εννοούσα ότι δεν έχει άλλους παρόχους εκτός από τον ΟΤΕ και CYTA!

Το ρουτερ είναι Sagem Fast2404 ασύρματο! Κάνει ή θα χρειάζεται άλλο;

Το GDMT εγώ το καθορίζω; Τι διαφορά έχει;

Πιστεύω με συμφέρει! Θα εχω 4πλασια ταχύτητα, και εκεί που ο μέσος λογαριασμός είναι 100-120 € θα είναι 88 περίπου. Έτσι κι αλλιώς κλήσεις προς κινητά σπανίως κάνουμε!

Ευχαριστώ παιδιά! Προχωράω!


Άσχετο: κανονικά η ταχύτητα δεν είναι 2048/256 ; Εμένα γράφει 2048/320!

tiatrou
17-10-09, 22:54
Άσχετο: κανονικά η ταχύτητα δεν είναι 2048/256 ; Εμένα γράφει 2048/320!

Έχει ξανασυζητηθεί αυτό. Μετά την αναβάθμιση των ταχυτήτων από 1024kbps σε 2048kbps, σε αρκετούς το upload έγινε πλέον 320kbps αντί 256kbps. Και σε μένα το ίδιο ισχύει αν δεις το profile μου.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι και εγώ για όποιον ξέρει. Το SNR όταν η ταχύτητα ήταν 1024kbps, ήταν 27-28dB. Τώρα που αναβαθμίστηκε σε 2048kbps, έγινε 20dB. Ξέρει κανένας πόσο θα γίνει όταν πάω στα 8Mbps; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποιο γράφημο που να το υπολογίζει; Και ποια είναι η attainable rate μου; Γιατί το BaudTec δεν έχω δει κάπου να το γράφει. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος υπολογισμού εκτός από τον υπολογισμό με τη χρήση της εξασθένησης;

tiatrou
18-10-09, 17:43
Κάποιος που να ξέρει να απαντήσει στα παραπάνω;

DejaVu
19-10-09, 02:40
Κάποιος που να ξέρει να απαντήσει στα παραπάνω;


και στα πιο πανω?:whistle:

DejaVu
19-10-09, 12:42
Τελικα μιλωντας με τεχνικο του ΟΤΕ μου ειπε οτι θα εχω προβληματα διοτι απεχω 2,6 klm απο το DSLAM.:down:

Καποια στιγμη στο μακρυνοοοοοο μελλον οταν ο ΟΤΕ αποφασισει να βαλει οπτικες ινες θα μπορουμε να βαλουμε πανω απο 2 mbit.:lol::cool::lol:

Προς το παρον ειμαστε καταδικασμενοι στα 2 mbit...:twisted::nono:

Πολυ ωραια ΟΤΕ μπραβο!!:down:

Δειτε και αυτο και πειτε μου ποιος εχει τρελλαθει..ο ΟΤΕ η το router μου?:rofl:

Ευχαριστω!;)

http://img30.imageshack.us/img30/126/64745675.th.png (http://img30.imageshack.us/i/64745675.png/)

geopro64
19-10-09, 13:34
Να προσθεσω και εγω την δικη μου εμπειρια:
Επιχειρησα και εγω την αναβαθμιση σε double play απο τα 2 Mbit .
Τα στατιστικα της συνδεσης μου ειναι αυτα που βλεπετε στο προφιλ. Αρκετα ασχημα δηλαδη...
Παρολαυτα ημουν αισιοδοξος! (Γιατι αραγε....)
Το αποτελεσμα ηταν οτι δεν καταφερε να συγχρονισει πανω απο 3 Mbit ,και με αρκετες αποσυνδεσεις μαλιστα.
Οποτε με υποβιβασαν στα 2 Mbit , oμως το upload αντι να επενελθει στα 320 , που ηταν, επεστρεψε στα 256!!!
Πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος!
Το μονο θετικο σε αυτη την ιστορια ηταν η αμεση εξυπηρετηση του τεχνικου τμηματος . Αν ημουν σε εναλλακτικο θα περιμενα μερες....
Ηθικο διδαγμα αν η γραμμη δεν την παλευει ,παραμεινατε στον ΟΤΕ.(Εστω και στα 2 Μbit)

customer
19-10-09, 16:46
Αργουν πολυ να συνδεσουν το double play?

DejaVu
21-10-09, 00:21
Μετα απο τηλεφωνημα στο 134 οι οποιοι με εστειλαν στο 1242 .....που με την σειρα τους με εστειλαν στο 121.....οι οποιοι προσπαθησαν να με ξαναστειλουν στο 134:rofl:

εχουμε και λεμε

Το noise margin αποφασισε να σταθεροποιηθει σατ 12db και που ειπαν οτι θα κλειδωνει η συνδεση μου ,θεωρητικα, στα 6,8 mbit.

Τι λετε να προχωρησω?:hmm:


ps εβγαλα το splitter που μου ειχαν δωσει με το netmode για να δοκιμασω σο καινουργιο που μου ειχαν δωσει με το conn-x αλλα δεν συγχρονιζε με τιποτα ουτε το 3com ουτε το bautec.
Υπαρχει περιπτωση να εινα χαλασμενο?

NiKapa
21-10-09, 00:26
Δεν ειναι ασχημα...αμα σου χρειαζονται και τα απεριοριστα ;)

geopro64
21-10-09, 11:46
Να προσθεσω και εγω την δικη μου εμπειρια:
Επιχειρησα και εγω την αναβαθμιση σε double play απο τα 2 Mbit .
Τα στατιστικα της συνδεσης μου ειναι αυτα που βλεπετε στο προφιλ. Αρκετα ασχημα δηλαδη...
Παρολαυτα ημουν αισιοδοξος! (Γιατι αραγε....)
Το αποτελεσμα ηταν οτι δεν καταφερε να συγχρονισει πανω απο 3 Mbit ,και με αρκετες αποσυνδεσεις μαλιστα.
Οποτε με υποβιβασαν στα 2 Mbit , oμως το upload αντι να επενελθει στα 320 , που ηταν, επεστρεψε στα 256!!!
Πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος!
Το μονο θετικο σε αυτη την ιστορια ηταν η αμεση εξυπηρετηση του τεχνικου τμηματος . Αν ημουν σε εναλλακτικο θα περιμενα μερες....
Ηθικο διδαγμα αν η γραμμη δεν την παλευει ,παραμεινατε στον ΟΤΕ.(Εστω και στα 2 Μbit)
Τελικα οντως βγηκα κουρεμενος!
Κατοπιν αιτηματος στον ΟΤΕ να επανελθει το upload στο 320 , μου απαντησαν αρνητικα , και το upload θα παραμεινει στο 256 :(
Ο λογος ειναι οτι παλια , οταν ειχα 2048/320 ημουν σε dslam siemens . Kατοπιν κατα την αναβαθμιση σε double play με μετεφεραν σε dslam huawei.
Το οποιο dslam huawei δεν εχει δυνατοτητα να δωσει 2048/320 , αλλα δινει 2048/256
Εχασα το 320 :down: λοιπον!
Επισης οταν τους ειπα να επιστρεψω σε dslam siemens , μου ειπαν οτι τα dslam siemens, ειναι σε φαση αποσυρσης....
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα να παω παλι σε double play , αλλα να κλειδωσει σε 2048/384, ετσι ωστε να επωφεληθω απο το upload 384 ;;
Απο το τεχνικο τμημα δεν μου το ξεκαθαρισαν. Τι ενεργειες πρεπει να κανω;;

baskon
21-10-09, 12:36
Πρωτα θα απαντησω στο φιλο παραπανω.Ναι μπορεις να πας σε double play χωρις προβληματα και να εχεις και λιγο καλυτερη ταχυτητα στο download.Πως θα γινει αυτο?Αγοραζοντας ενα ρουτερ στο οποιο μπορεις να ρυθμισεις εσυ το snr εκει που θελεις ωστε να εχεις την μεγιστη δυνατη ταχυτητα χωρις αποσυνδεσεις,μιας και απο τον Οτε δε ρυθμιζουν το snr.
Δε γνωριζω αν το ρουτερ σου υποστηριζει ρυθμιση snr.Με μια ερωτηση σε αναλογο thread θα παρεις απαντηση παντως..

Δευτερον βλεπω καποιους που εχουν στα 2 Mbps snr=10-11-12.Αυτοι δε προκειται να δουν καμια βελτιωση και θα εχουν προβλημα.Οποιος εχει στη 2αρα πανω απο 20 snr ας δοκιμασει το dp8.
Τους υπολοιπους νομιζω τους συμφερει 2 Mbps + απεριοριστες+60 λεπτα προς κινητα με 46.15 ευρω το μηνα

Και τελος οποιος δε κανει πολυ χρηση του ιντερνετ αλλα κανει πολλα κινητα σιγουρα τον συμφερει το παραπανω πακετο που ειπα με 46.15 ευρω..

PS.Το πακετακι παντως ειναι αρκετα καλο για καποιον που κανει λιγα κινητα

DejaVu
23-10-09, 01:43
Σημερα δοκιμασα το adsl χωρις το splitter.

Noise margin ανεβηκε στα 19-20 db

Δοκιμασα το splitter που πηρα με το Net mode καθως και αυτο που μου ειχαν δωσει με το conn-x ( τελικα δουλευει)

noise margin 12db.

Mαλλον πρεπει να ψαξω για αλλο splitter?

DejaVu
24-10-09, 15:58
Tελικα πηρα το ρισκο και την "εκανα" για τα 8mbit

Θα δουμε τι θα γινει ,αλλα ετσι κι αλλιως δεν χανω και τιποτα....

Θα ελεγξω και την γραμμη απο Δευτερα με ενα φιλο ηλεκτρολογο και αν υπαρξει προβλημα θα βαλουμε εξωτερικο καλωδιο.
Επισης θα αλλαξω και splitter σε Zysex ή Crypto ,μονο αυτα βρηκα, οπως και router Thomson 585v7

Θα τα ξαναπουμε συντομα..;)

NiKapa
24-10-09, 17:41
Tελικα πηρα το ρισκο και την "εκανα" για τα 8mbit

Θα δουμε τι θα γινει ,αλλα ετσι κι αλλιως δεν χανω και τιποτα....

Θα ελεγξω και την γραμμη απο Δευτερα με ενα φιλο ηλεκτρολογο και αν υπαρξει προβλημα θα βαλουμε εξωτερικο καλωδιο.
Επισης θα αλλαξω και splitter σε Zysex ή Crypto ,μονο αυτα βρηκα, οπως και router Thomson 585v7

Θα τα ξαναπουμε συντομα..;)

Δες και τις πριζες σου..σ'εμενα πριζα 2 μηνων ειχε ηδη οξειδωθει εν μερει, απο την παλια καλωδιωση..;)

DejaVu
24-10-09, 18:48
Σωστα......αλλα αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ηταν το splitter!!

Ξερεις που μπορω να βρω κανενα speedtouch?

NiKapa
24-10-09, 19:26
Σε Οτεshop

@ ADSLgr.com All rights reserved.