PDA

Επιστροφή στο Forum : Alcatel SpeedTouch 510 με 2 καρτες δικτυου στο ιδιο PC...



kavaliotis
22-12-03, 16:15
Λοιπον μεχρι τωρα ειχα USB ADSL Modem και ειχα στησει ενα δικτυακι ευκολα με 2 καρτες δικτυου, μια σε μενα και μια στον αλλο υπολογιστη. Το μοντεμ το ειχα σε μενα και μοιραζομασταν το ιντερνετ μεσω του δικτυου...

Λοιπον τωρα πηρα το Alcatel SpeedTouch 510 που ειναι Ethernet Modem και το συνδεσα πανω σε μια 10αρα καρτα PCI στον υπολογιστη μου...Αρα εγω εχω πανω 2 καρτες δικτυου και ο αλλος ο υπολογιστης μια...Πως θα το κανω τωρα ωστε να μπαινει και ο αλλος στο ιντερνετ οπως πριν? Αν καποιος εχει το κουραγιο ας μου πει...

Nik0s
22-12-03, 16:33
Ο πιο απλός τρόπος είναι να αγοράσεις ένα switch/hub για καμια 30αρία € και να συνδέσεις επάνω τα 2 PC και το 510 (το οποίο είναι router και όχι απλό modem).

Εάν δεν είσαι πολύ σχετικός και δεν θέλεις πολλούς μπελάδες, απλά βάλε τα TCP/IP settings και των 2 PC στο αυτόματο, και ο DHCP server του 510 θα τα κάνει όλα αυτόματα

kavaliotis
23-12-03, 14:03
Πρωτον δεν ειμαι ασχετος ( :P :lol: ) και δευτερον ενταξει τα εφτιαξα, απλα δεν εχω δουλεψει με router ξανα...Τωρα θελω ενα αλλο να λυσω...Πως μπορω να το κανω να ειναι σαν απλο μοντεμ? Δηλαδη πχ να μπορω να μπαινω emule (τωρα δεν μπορω) οπως και να μπαινω DC++ (τωρα μονο με PASSIVE μπορω να μπω και δεν λεει...)

Παντως οταν το μαθω το μοντεμακι θα ειναι σουπερ γιατι προσφερει και προστασια εκτος των αλλων!

XTCgr
23-12-03, 23:38
θα πρέπει να πας στο web interface του modem στο menu "NAPT" και εκει να δώσεις protocols,IP και ports για κάθε πρόγραμμα που "ζορίζεται" λόγω του firewall του modem

Koumooo
25-12-03, 12:58
ψαξε αν δεις πως θακανεις port forwarding απο τον router σου.

μην ακουσω ξανα ατακες του τυποθ "θελω να το κανω να δουλευει σαν απλο modem" . ημαρτον!! 8O 8O 8O

eagleone
25-12-03, 23:24
Aν εχεις το 510 με τα 4 ports τοτε μπορεις να βγαλεις την δευτερη καρτα δικτυου απο τον πρωτο υπολογιστη και να τη βαλεις στο δευτερο και να συνδεσεις το δευτερο υπολογιστη πανω στο 510 ωστε να πεσουν και οι δυο πανω στο 510 οπως πριν. Το 510 θα μοιρασει τις διευθυνσεις μονο του μεσω DHCP (10.0.0.1, 10.0.0.2) και το ενα PC θα μπορει να δει το αλλο μεσω του 510. Ετσι το εκανα εγω.

Για το emule θα πας στο μενου του 510 μεσω web, advanced > NAPT και θα ορισεις inside address την IP του PC που τρεχει το emule κι οτι port χρησιμοποιει. Αν εχει παραπανω απο ενα πορτ τοτε θα ορισεις και αλλο ξεχωριστα. Το outside address αστο κενο σε ολες τις περιπτωσεις. Στη συνεχεια πρεπει να φτιαξεις και firewall rule στο chain=forward για τα ports που θελεις να κανει forward. To firewall στηνεται μονο με τελνετ.

Αν δεν ξερεις την παραπανω ορολογια (τελνετ κλπ.) διαβασε το μανουαλ του 510 και ψαξε στο δικτυο μην περιμενεις απο εδω μεγαλη λεπτομερεια. Ολα αυτα που ζητας γινονται παντως. Εχω το 510ι v4 με 4 ports με software 4.2.3.0.0.

@ ADSLgr.com All rights reserved.