PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas: 4 μήνες από την αίτηση και ακόμα περιμένω



tanST
16-10-09, 22:15
Ελπίζω αυτό που θα σας περιγράψω παρακάτω να μην συμβαίνει και σε άλλους πελάτες της tellas. Eίναι πραγματικά ντροπή την ώρα που σε κάποιες χώρες της ΕΕ η πρόσβαση σε ευρυζωνικές υπηρεσίες αποτελεί κατωχυρωμένο δικαίωμα του πολίτη στην Ελλάδα να σε κάνουν να νιώθεις πως σου κάνουν χάρη που σου δίνουν μια κουτσουρεμένη adsl.
Είχα το σταθερό σε ενα προγραμα της vodafone και τον ιούνιο έκανα αίτηση για double play unlimited στην tellas. Έχουν περασει 4 μήνες και ακόμα δεν έχει γινει τίποτα. Από την "εξυπηρέτηση πελατών" της tellas κάθε φορά μου λένε πως απο βδομάδα θα είναι όλα οκ. Στο κατάστημα της wind η πωλήτρια που τυχαίνει να είναι και γνωστή μου ,όσες φορές κι αν έχει επικοινωνήσει με την tellas δεν έχει καταφέρει να βγάλει άκρη και μου λέει πως ή περίπτωση μου δεν έχει προηγούμενο!!
Ακόμα χρησιμοποιώ το τηλέφωνο της vodafone. Η tellas βγαζει λογαριασμό στο όνομα μου κανονικά (δεν τον πληρώνω μετά από συνενόηση με την wind). Το γεγονός ότι η ένδειξη dsl στο router ειναι μόνιμα αναμμένη και μπορω να συνδεθω στο go tellas δεν σημαίνει ότι απο τον οτέ εχουν γινει όλες οι απαραίτητες ενέργειες; Υποπτέυομαι ότι κάπου έχει "κολλήσει" το θέμα μεταξύ vodafone και tellas, πάντως από την vodafone με διαβεβαιώνουν ότι δεν γνωρίζουν κάτι και μόλις τους ζητηθέι απο την tellas θα προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την αποδέσμευση του αριθμού κλπ.
Πλεον έχω συνειδητοποιήσει πως δεν πρόκειται να ξεμπερδεύω σύντομα με αυτη την ιστορία.
Όποια άποψη σας πάνω στο θέμα ευπρόσδεκτη

fanboysgotohell
16-10-09, 22:41
Είχες internet πριν; Το σταθερό από ότι κατάλαβα είναι μέσω κινητής Vodafone;

Η γραμμή σου έχει ενεργοποιηθεί από ΟΤΕ, απλά επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία στα συστήματα της Tellas, δεν έχει βγεί κωδικός ενεργοποίησης..

tanST
16-10-09, 22:51
Όχι πριν δεν είχα ιντερνετ και το σταθερό είναι ουσιαστικά κινητο της vodafone άρα δεν υπήρχε τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι.
Πάντως μου έιχαν δωσει έναν 9ψηφιο κωδικό για να τον βάλω στο go tellas αλλα οταν τον βάζω μου λέι οτι δεν είναι σωστός.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

DSLaManiaC
16-10-09, 23:40
Θα σου πω με απλά βήματα πως ακριβώς πρέπει να κινηθείς όπως περιγράφεται εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html).

Ξεκινάω:

1) Αρχικά συντάσσεις ένα ωραιό/σεμνό/χωρίς ειρωνίες και πυροτεχνήματα κείμενο και είται (α) το πας απευθείας στην ΤΕΛΛΑΣ στα γραφεία τους, ή (β) τους το στέλνεις με ΦΑΞ και παίρνεις τηλέφωνο για να επιβεβαιώσεις την παραλαβή κρατώντας το όνομα του υπαλλήλου που σου είπε οτι "παραλάβαμε το ΦΑΞ" αναφέροντας λεπτομερώς το θέμα και ζητώντας την άμεση επίλυση και οτι σε περίπτωση που ΔΕΝ επιλυθεί θα απευθυνθείς στην ΕΕΤΤ.

2) Εφόσον περάσουν οι 20 μέρες που ορίζει η ΕΕΤΤ ως το ελάχιστο μετά απ την ΓΡΑΠΤΗ επικοινωνία με την εταιρία, κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ αναφέροντας το τι έχει γίνει καθώς και το ότι έχεις επικοινωνίσει με την εταιρία και προφορικά αλλά και γραπτά και αγνοήθηκες.

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να λύσεις το θέμα σου. ΜΗΝ βασίζεσαι ούτε στο κατάστημα της wind ούτε στην εξυπηρέτηση πελατών.

fanboysgotohell
16-10-09, 23:42
Χμμ.. μάλλον δεν έχει προχωρήσει η φορητότητα του αριθμού σου στην Tellas. Για κάποιον περίεργο λόγο.. Είναι πάρα πολύ καιρό η ταλαιπωρία σου και δεν παίρνεις και κάποια απάντηση με το τι συμβαίνει.

Ότι σου είπε ο DSLaManiaC.

tanST
16-10-09, 23:56
Ευχαριστώ παιδιά! :oneup:
Κατατοπιστικότατος DSLaManiaC :respekt: να σαι καλά. Από αύριο κάνω αυτά που μου είπες.

tempo
17-10-09, 00:07
καλά και γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι μαζί τους?
αν δεν σε υπολογίζουν τώρα που θέλεις να γίνεις πελάτης τους φαντάσου τι θα κάνουν μετά που θα είσαι πελάτης τους.

Παρόμοιο πρόβλημα (μεγάλη καθυστέρηση) είχα με την hol και μόλις μου είπαν 2η φορά ότι δεν γνωρίζουν γιατί καθυστερούν τους είπα ............... ακύρωσέ το!!!

DSLaManiaC
17-10-09, 00:11
καλά και γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι μαζί τους?
αν δεν σε υπολογίζουν τώρα που θέλεις να γίνεις πελάτης τους φαντάσου τι θα κάνουν μετά που θα είσαι πελάτης τους.

Παρόμοιο πρόβλημα (μεγάλη καθυστέρηση) είχα με την hol και μόλις μου είπαν 2η φορά ότι δεν γνωρίζουν γιατί καθυστερούν τους είπα ............... ακύρωσέ το!!!

Όχι να μη το ακυρώσει στη μέση της διαδικασίας γιατί μπορεί να τα μπερδέψει ακόμα χειρότερα τα πράγματα και να μπλέξει με τη φορητότητα μπαίνοντας στη διαδικασία "που είναι ο αριθμός μου οεο".

Θα το είχα προτείνει εξαρχής αν ήταν πιο εύκολο έτσι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.