PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα στο 90% του Internet - χαμηλές ταχύτητες



Σελίδες : [1] 2 3

DJDB
17-10-09, 16:57
Ήμουν συνδρομητής κοντά 2 χρόνια στην Forthnet. Όταν ξαφνικά αποφάσισαν πως η γραμμή μου δεν σηκώνει πια πολύ υψηλές ταχυτητες, αποφάσισα να φύγω (είχα αναφέρει το πρόβλημα και εδώ στο forum). Πήγα λοιπόν στην HOL. Και εδώ αρχίζουν άλλα προβλήματα.

Η γραμμή συγχρονίζει στα 17000+ χωρίς κανένα πρόβλημα (αποσυνδέσεις ή την οποιαδήποτε δυσκολία). Το θέμα είναι οτι δεν δουλεύει σαν 17000. Ή για να είμαι πιο συγκεκριμένος, δεν δουλεύει παντού έτσι (στο 90% του Internet). Στο Youtube για παράδειγμα, σε low-quality, είναι πλήρως αδύνατη η παρακολούθηση (συνεχείς διακοπές ανα 1 δευτερόλεπτο). Απο Apple, κατεβάζει με 20kb/s χωρίς download manager και με manager μπορεί να φτάσει τα 300-400kb/s. Όλα τα speed test (ακόμα και αυτο της HOL) δείχνουν πως η γραμμή θα έπρεπε να κατεβάζει με full ταχύτητα όμως.

Και που είναι τα παράξενο: έχω αναφέρει το πρόβλημα στην HOL 2 φορές. Την δεύτερη, μου έστειλαν να κατεβάσω ένα αρχείο, για να δοκιμάσω την ταχύτητα. Το αρχείο είναι αυτό: ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2 . E, απο εκεί, κατεβάζει με full ταχύτητα, είτε με accelerator είτε χωρίς. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα, το κατεβάζει με 1,5MB/sec. Επιπρόσθετα, την δεύτερη φορά που πήρα, μου είπαν οτι έχουν αναφορές για προβλήματα με κάποιες καλωδιώσεις τους με το εξωτερικό και οτι το πρόβλημα θα αποκατασταθεί κάποιια στιγμή. Πάνε 2,5 μήνες όμως που το πράγμα είναι έτσι και εγώ πληρώνω...

Πριν λίγο ανέφερα το πρόβλημα για τρίτη φορά. Αυτη τη φορά όμως, αν δεν γίνει κάτι, θα είναι και η τελευταία.

Προτείνετε κάποια λύση; Έχετε άλλοι παρόμοιο πρόβλημα με την HOL?

Αν φύγω τώρα (που έχω HOL 2Play 2-3 μήνες) τι παραπάνω πληρώνω για την δέσμευση που είχα;

Αλλα για ποια δέσμευση μιλάμε; Ξέρω οτι η ταχύτητα δεν είνα εγγυημένη, αλλα όταν μιλάμε για 20 και 30 kb/s με 2play, είναι λίγο ξεφτίλα..

Για του λ΄γοου το αληθές:

http://i150.photobucket.com/albums/s116/DJDBgr/hol.jpg


Τέλος, δεν νομίζω οτι σχετίζεται το πρόβλημα με αυτο που είχα στην Forthnet. Εκεί, αν με συγχρόνιζαν στα 17000, αποσυγχζρόνιζα συνεχώς. Επίσης, ούτε λόγος εκεί για ταχύτητες 1,5mb/s, ακόμα και απο μια url (εκτός απο την πρώτη χρονιά που ήμουν σε Forthnet. Την δεύτερη, μόνο προβλήματα).

mondeo
17-10-09, 20:18
Η γραμμή σου σύμφωνα με το speedtest λειτουργεί άψογα.Ποιό ρόυτερ έχεις;Το USR που αναφέρεται στα στοιχεία σου;Δοκίμασε με ένα άλλο γιά σύγκριση.

optimogar
17-10-09, 20:41
Τις τελευταίες 2 ώρες κά8ομαι κ διαβάζω διάφορα topic στα οποία όλοι έχουν προβλήματα είτε με ταχύτητα, είτε με ping, είτε με αποσυνδέσεις(όπως εγώ).
Σιγά σιγά αρχίζω να πιστεύω ότι όποια εταιρία κ να έχεις(forthnet - hol - OTE - tellas) μην περιμένεις τπτ.
Επίσης αρχίζω να πιστεύω οτι δεν φταίνε αυτοί αλλά οι "κακές" γραμμές που έιναι στρωμένες στην Έλλαδα.
Θέλω να ελπίζω ότι όταν θα στρωθούν οι οπτικές τα προβλήματα θα σταματήσουν.

djbok21
17-10-09, 20:51
Το αρχείο είναι αυτό: ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2 . E, απο εκεί, κατεβάζει με full ταχύτητα, είτε με accelerator είτε χωρίς. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα, το κατεβάζει με 1,5MB/sec.

Ο συγκεκριμένος ftp είναι μέσα στο δίκτυο της HOL , λογικό να κατεβάζεις τέζα από εκεί ...
Αν είχαν πρόβλημα και εκεί "κλάφτα Χαράλαμπε"
:)

DJDB
17-10-09, 21:14
Ο συγκεκριμένος ftp είναι μέσα στο δίκτυο της HOL , λογικό να κατεβάζεις τέζα από εκεί ...
Αν είχαν πρόβλημα και εκεί "κλάφτα Χαράλαμπε"
:)

Μάλιστα. Πάντως απο αυτό φαίνεται οτι απο το σπίτι μου μέχρι το κέντρο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εφόσον μπορεί να περάσει αυτο το 1.5MB (και σύμφωνα με την απόσταση που έχω) η γραμμή λειτουργεί τέλεια. Το πρόβλημα προκύπτει στο κέντρο ή απο το κέντρο και κάτω. Άρα, μάλλον ισχύει αυτο που μου είπε ο τεχνικός, οτι δλδ υπάρχει πρόβλημα με την διασύνδεση και περιμένουν να αγοράσουν νέα κυκλώματα. Το αν και πότε θα γίνει αυτό, τρέχα γύρευε...


Τις τελευταίες 2 ώρες κά8ομαι κ διαβάζω διάφορα topic στα οποία όλοι έχουν προβλήματα είτε με ταχύτητα, είτε με ping, είτε με αποσυνδέσεις(όπως εγώ).
Σιγά σιγά αρχίζω να πιστεύω ότι όποια εταιρία κ να έχεις(forthnet - hol - OTE - tellas) μην περιμένεις τπτ.
Επίσης αρχίζω να πιστεύω οτι δεν φταίνε αυτοί αλλά οι "κακές" γραμμές που έιναι στρωμένες στην Έλλαδα.
Θέλω να ελπίζω ότι όταν θα στρωθούν οι οπτικές τα προβλήματα θα σταματήσουν.

Φταίνε πολλά. Για μένα φταίνει και οι εταιρείες όμως. Βάζουν βάζουν πελάτες, να τους πάρουν τα φράγκα και ας μην έχουν την δυνατότητα να προσφέρουν αυτά που είναι να προσφέρουν, ούτε στον ελάχιστο βαθμό. Κυνήγι μέχρι να σε δέσουν και μετά μην τον είδατε. Για αυτό κλείνουν η μια μετά την άλλη. Για μένα, μέσα στα επόμενα χρόνια, θα δούμε τεράστιες αλλαγές. Συγχωνεύσεις, πωλήσεις, λουκέτα. Δεν πάει άλλο. Ωραία τα λογότυπα, αλλα ο κόσμος δίνει τα λεφτά του. Όποιος δεν μπορεί να ανταποδώσει, την κάνει. Κρίμα στους εργαζόμενους βεβαια. Εργαζόμενους που επιπρόσθετα τους βάζουν να λένε και 500 beep στα τηλέφωνα στους πελάτες.


Η γραμμή σου σύμφωνα με το speedtest λειτουργεί άψογα.Ποιό ρόυτερ έχεις;Το USR που αναφέρεται στα στοιχεία σου;Δοκίμασε με ένα άλλο γιά σύγκριση.

Όχι, το USR τα έφτυσε. Έχω ξεχάσει να το ανανεώσω. Έχω αυτο το IAD2 που μου έστειλε η HOL.

-----

Να ρωτήσω: επειδή όρεξη για να καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και τέτοια δεν έχω, πόσα θα πρέπει να τους δώσω αν αποφασίσω να διακόωψ τώρα το συμβόλαιο? Κάπου στα 70 ευρώ έχω ακούσει. Ισχύει;

Και φυσικά, αν φύγω τώρα, τέλος τα παιχνίδια και τα ψαξίματα με την κάθε εταιρειούλα. Πάω ΟΤΕ (με αναγκάζουν δλδ) και ότι κάτσει, έκατσε. Έλεος πια.

treli@ris
17-10-09, 21:24
Να ρωτήσω: επειδή όρεξη για να καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και τέτοια δεν έχω, πόσα θα πρέπει να τους δώσω αν αποφασίσω να διακόωψ τώρα το συμβόλαιο? Κάπου στα 70 ευρώ έχω ακούσει. Ισχύει;

Αν τους πεις οτι εχεις προβληματα κλπ κλπ τοτε υπαρχει η περιπτωση να γλυτωσεις και τα 70 ευρω.

dyrer
17-10-09, 22:34
Τις τελευταίες 2 ώρες κά8ομαι κ διαβάζω διάφορα topic στα οποία όλοι έχουν προβλήματα είτε με ταχύτητα, είτε με ping, είτε με αποσυνδέσεις(όπως εγώ).
Σιγά σιγά αρχίζω να πιστεύω ότι όποια εταιρία κ να έχεις(forthnet - hol - OTE - tellas) μην περιμένεις τπτ.
Επίσης αρχίζω να πιστεύω οτι δεν φταίνε αυτοί αλλά οι "κακές" γραμμές που έιναι στρωμένες στην Έλλαδα.
Θέλω να ελπίζω ότι όταν θα στρωθούν οι οπτικές τα προβλήματα θα σταματήσουν.

Λες να φταίει η αλλαγή του καιρού; Ποιος περιμένει το καλοκαίρι :down:

mondeo
17-10-09, 23:18
Όχι, το USR τα έφτυσε. Έχω ξεχάσει να το ανανεώσω. Έχω αυτο το IAD2 που μου έστειλε η HOL.



Δοκίμασε πάντως με ένα άλλο ρούτερ.Το IAD2 δεν μου έχει αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις.........
To IAD1 ήταν πολύ καλύτερο.

optimogar
18-10-09, 16:51
dyrer
Έδω στην Δράμα τον τελευταίο καιρό τα βράδια βρέχει(κρύο) κ το μεσημέρι βγάζει ήλιο(ζέστη....πολύ).
Οπότε όπως καταλαβαίνεις συστολή-διαστολή τι να σου κάνουν τα καημένα τα καλώδια :p .

forensixgr
19-10-09, 23:08
Τίποτα φίλε μου και εγω με HOL τα ίδια. Το speedtest.net μου δίνει όσο αφορά εκτός Ελλάδος κάτω από 1Μβ download τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Pingtest.net apo c-d.
Όμως το δοκίμασα και αργά την νύκτα 3-4 και τότε το ping γίνεται Β ή Β*. Επίσης η ταχύτητα ανεβαίνει πολύ (κοντά στα 10. Για μένα είναι απλό οι γραμμές δεν αντέχουν το φόρτο.
Οπότε όπου νάναι εξαφανίζομαι κι εγώ προς ΟΤΕ γιατί όλο λένε γνωρίζουμε το πρόβλημα και θα το διορθώσουμε... στις επόμενες μέρες. Τρίχεις θα την κάνω και ασ μην έχω ούτε μήνα... ¨οσο για τα ενδεχόμενα 70 ευρώ πιστεύω να τα επενδύσω σε ψυχική ηρεμία....

mondeo
19-10-09, 23:50
Τίποτα φίλε μου και εγω με HOL τα ίδια. Το speedtest.net μου δίνει όσο αφορά εκτός Ελλάδος κάτω από 1Μβ download τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Pingtest.net apo c-d.
Όμως το δοκίμασα και αργά την νύκτα 3-4 και τότε το ping γίνεται Β ή Β*. Επίσης η ταχύτητα ανεβαίνει πολύ (κοντά στα 10. Για μένα είναι απλό οι γραμμές δεν αντέχουν το φόρτο.
Οπότε όπου νάναι εξαφανίζομαι κι εγώ προς ΟΤΕ γιατί όλο λένε γνωρίζουμε το πρόβλημα και θα το διορθώσουμε... στις επόμενες μέρες. Τρίχεις θα την κάνω και ασ μην έχω ούτε μήνα... ¨οσο για τα ενδεχόμενα 70 ευρώ πιστεύω να τα επενδύσω σε ψυχική ηρεμία....

Το έχουμε πει 1.000.000 φορες.Αυτά τα speedtests ΔΕΝ είναι αξιόπιστα.Μπαίνεις λοιπόν στο files.gentoo.gr/snapshots και κατεβάζεις ένα μεγάλο αρχείο.Έτσι βλέπεις πως πάει η γραμμή σου.

DJDB
20-10-09, 00:19
Χθες το απόγευμα λοιπόν, με κάλεσαν απο το τεχνικό τμήμα της HOL (η τρίτη φορά). Αυτο στο οποίο καταλήξαμε είναι οτι η γραμμή μου είναι μια χαρά. Δηλαδή απο το σπίτι μου μέχρι το κέντρο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι απο την HOL και ειδικότερα με την διασύνδεση με το εξωτερικό, οπου εκεί η εταιρεία κάνει κάποιες αναβαθμίσεις. Άρα, είναι γενικότερο. Δεν μου είπε κάτι καινούργιο, αυτο υποψιαζόμουν.

Άρα, δεν μπορεί να γίνει κάτι όσον αφορά αυτό, παρά μόνο να περιμένουμε την HOL να κάνει τις αναβαθμίσεις. Ημερομηνία συγκεκριμένη δεν μου είπαν, μόνο "σύντομα".

Whatever...

overvolt
20-10-09, 01:04
Το έχουμε πει 1.000.000 φορες.Αυτά τα speedtests ΔΕΝ είναι αξιόπιστα.Μπαίνεις λοιπόν στο files.gentoo.gr/snapshots και κατεβάζεις ένα μεγάλο αρχείο.Έτσι βλέπεις πως πάει η γραμμή σου.


Που τα είδες τα μεγάλα αρχεία ? το μεγαλύτερο είναι 35 Megabytes .. :p

johnson
20-10-09, 08:00
Μια χαρά αξιόπιστα είναι τα speedtests. Δείχνουν 100% τη πραγματικότητα.
Και τα προβλήματα βέβαια...:whistle:

alenbroson
20-10-09, 10:56
Μια χαρά αξιόπιστα είναι τα speedtests. Δείχνουν 100% τη πραγματικότητα.
Και τα προβλήματα βέβαια...:whistle:

Φίλε κανεις μεγαλο λαθος τα speedtests δεν δειχνουν την πραγματικοτητα, την πραγματικοτητα θα την δεις μονο με κατεβασμα αρχειου.

vasim
20-10-09, 13:21
Πάντως και εγώ δε μπορώ να πω ότι "σκοτώνει" τον τελευταίο καιρό η γραμμή.

Χάλια ταχύτητες - κόψιμο βίντεο κλπ κλπ.. Ας ελπίσουμε ότι είναι προσωρινό.

johnson
20-10-09, 14:53
Φίλε κανεις μεγαλο λαθος τα speedtests δεν δειχνουν την πραγματικοτητα, την πραγματικοτητα θα την δεις μονο με κατεβασμα αρχειου.

Γιατί, τι νομίζεις ότι κάνουν τα speedtests του εξωτερικού;

Αρχείο (δεδομένα) κατεβάζουν, αλλά όχι από το "διπλανό υπολογιστή".

mondeo
20-10-09, 16:21
Που τα είδες τα μεγάλα αρχεία ? το μεγαλύτερο είναι 35 Megabytes .. :p

Γιατί δεν σου αρκούν τα 35 MB;

tassos1978
20-10-09, 21:17
Συγχρονισμός 4/1Mbps

Από Λονδίνο: http://www.speedtest.net/result/597753201.png (http://www.speedtest.net)

Από Παρίσι: http://www.speedtest.net/result/597755050.png (http://www.speedtest.net)

Από Ηράκλειο: http://www.speedtest.net/result/597756155.png (http://www.speedtest.net)

Νέα Υόρκη (speakeasy.net): Download Speed: 469 kbps (58.6 KB/sec transfer rate), Upload Speed: 287 kbps (35.9 KB/sec transfer rate).

Σαν Φρανσίσκο (speakeasy.net): Last Result: Download Speed: 476 kbps (59.5 KB/sec transfer rate), Upload Speed: 413 kbps (51.6 KB/sec transfer rate).

HOL, thanks για το (αργό σαν το θάνατο) SDSL!

kostas__
23-10-09, 18:10
θα κρατηση πολλη αφτο? το γνωρηζει κανενας? ειδικα απο Η.Π.Α 30 kb/s

aa144
23-10-09, 18:35
Μόλις φύγουν μερικοί (αρκετοί) θα στρώσει.

Αυτό, ή να κλείσουν τα p2p.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θα κρατηση πολλη αφτο? το γνωρηζει κανενας? ειδικα απο Η.Π.Α 30 kb/s

Γιατί, βιάζεσαι; Προσπαθείς να κατεβάσεις τα on-line μαθήματα ορθογραφίας από Η.Π.Α. και αργούν να κατέβουν;

Driver007
23-10-09, 19:39
μολις έκανα το τεστ που πόσταρε ο φίλος 320kb και πέφτει στο 270, ενώ παλιά έπιανα 1,8mb τους τελευταίους 3 μίνες είμαι κάτο απο 600 με εξαίρεση μετά της 2 το βράδυ.. ! :evil::evil::evil::down::down::down::down:

Θα κάνω αίτηση στον οτε μου φένεται..
Άδικα πληρώνω τόσο καιρό... Τουλάχιστον ο οτέ είναι λίγο ακριβότερος αλλά έχει καλύτερη γραμμή

aa144
23-10-09, 19:49
Έτσι μπράβο, φύγε και πάρε και μερικούς ακόμα μαζί σου.

mathcore
23-10-09, 19:52
Τις τελευταίες 2 μέρες κλειδώνω πολύ χαμηλά γύρω στα 1500 (η γραμμή μου είναι 6αρα).Ελπίζω να υπάρχει έκτακτος τεχνικός λόγος γιατί τους τελευταίους μήνες δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα..

aa144
23-10-09, 20:07
Το δικό σου θέμα αφορά καλωδιακή βλάβη, πρέπει να το δηλώσεις (πιεστικά) στη HOL και μετά ο ΟΤΕ (που είναι αρμόδιος για τα καλώδια) θα στο φτιάξει (εάν και όποτε θέλει).

Χρειάζεται υπομονή και μεγάλη πίεση προς τη HOL. Αλλιώς, αν βιάζεσαι, φύγε για ΟΤΕ και θα φτιαχτεί η γραμμή άμεσα μόλις πας στον ΟΤΕ.

takis_aigio
24-10-09, 17:15
Παιδιά έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα. Από την πρώτη στιγμή που συνδέθηκα με double play στην hol δεν έχω πιάσει πάνω από 5mbps...H κατάσταση είναι τραγική ....έχω επικοινωνήσει και τηλεφωνικά και μέσω e-mail με την εταιρία και το μόνο που μου είπαν ήταν ότι έφταιγε ο χαλκός και πως κανανέ συντήρηση αλλά εγώ δεν είδα κανένα μα κανένα αποτέλεσμα.Πώς γίνεται να φταίει ο χαλκός και ο γείτονας μου που μένουμε στην ίδια πολυκατοικία να συνδέεται με forthnet στα 10mbps. Θέλω να φύγω και να πάω στον ΟΤΕ αλλά δεν ξέρω αν γίνεται γιατί είμαι 2 μήνες και έχω πληρώσει μόνο λογαριασμό σύνδεσης...Βοήθεια !!!!!!!!!:worthy:

valen_gr
25-10-09, 01:02
Βασικα, πλεον δεν δινω καμια μα καμια σημασια που κλειδωνουν οι γειτονες. Δεν εχει καμια σημασια. Αμα η γραμμη σου ειναι χαλια, δεν γινεται τιποτα. Εγω εχω δυο γραμμες στον ιδιο χωρο, η μια στα 14 η αλλη στα 4. ..... μιλαμε για 10 Mbps διαφορα. Τι λεμε τωρα. Εδω ειναι λαχειο τι γραμμη θα σου τυχει....αφου τετοια υποδομη εχουμε, τετοια παθαινουμε....Και πριν μου πει κανεις οτι εχει προβλημα η γραμμη που εχω στα 4 mbps, μονο κωλονοσκοπηση δεν της καναμε...αυτα μπορει και δινει μονο.
Μου τι δινει τρομερα , που το δικτυο του ΟΤΕ ειναι ενα ματσο αταιριαστης ποιοτητας / παλαιοτητας / συντηρησης καλωδια, με αποτελεσμα να βλεπεις χαοτικες διαφορες ακομα και σε γραμμες στο ιδιο καφαο!!!

takis_aigio
25-10-09, 13:23
Nαι όμως από τη στιγμή που δεν μου βρήκαν πρόβλημα στην γραμμή του σπιτιού αλλά πρόβλημα στον χαλκό πώς ο γείτονας δεν έχει πρόβλημα και εγώ έχω που έχουμε τον ίδιο χαλκό???:hmm:

valen_gr
25-10-09, 14:34
Δεν με καταλαβες. Δεν εχετε τον ιδιο χαλκο. Σε αλλη γραμμη εισαι εσυ, σε αλλη αυτος. Ετσι και εμενα που φτανουν δυο γραμμες στο σπιτι, και η μια ειναι για τα μπαζα, ετσι και σε σενα, μπορει να ειναι απλα θεμα γραμμης οτι ο χαλκος/ποιοτητα δεν επιτρεπει μεγαλες ταχυτητες.

takis_aigio
25-10-09, 17:32
Και δηλαδή είμαι καταδικασμένος εγώ να πιάνω τέτοιες ταχύτητες δεν μπορεί να γίνει κάτι ?

valen_gr
25-10-09, 17:54
Δεν εχω ιδεα, μπορει εσυ οντως να εχεις προβλημα που φτιαχνεται (καποιο προβλημα στον βροχο) το μονο που ελεγα ειναι οτι δεν πρεπει να λαμβανουμε σοβαρα υποψιν μας το ποσο κλειδωνει ο γειτονας. Εδω στο ιδιο σπιτι και εχω τεραστια διαφορα. Να δεχτω να συγκρινω ταχυτητα με του γειτονα εαν ολες οι γραμμες πληρουσαν συγκεκριμενες ποιοτικες προδιαγραφες κλπ, αλλα δεν ειναι ετσι. Οτι κατσει ειναι η καθε γραμμη.

takis_aigio
25-10-09, 18:02
Πάντως με την hol εγώ δεν έχω βρει άκρη όλη την ώρα μου τα μασάνε ...Και τηλ. που τους πήρα κα με e-mail τίποτα. Αν όντως φταίει η γραμμή μου αν πάω στον ΟΤΕ θα μου την φτιάξουν δωρεάν είναι υποχρεωμένοι, ξέρει κανείς?

papi_tam
25-10-09, 18:08
Εδώ και ένα χρόνο που είχα forthnet d.p συγχρόνιζα στα 15 mbps.
Τώρα, 2 μέρες που έχω περάσει στο δίκτυο της hol συγχρονίζω στα 2 mbps.
Τι γίνεται ρε παιδιά, είναι φυσιολογικό αυτό?

bored01
25-10-09, 18:34
Εδώ και ένα χρόνο που είχα forthnet d.p συγχρόνιζα στα 15 mbps.
Τώρα, 2 μέρες που έχω περάσει στο δίκτυο της hol συγχρονίζω στα 2 mbps.
Τι γίνεται ρε παιδιά, είναι φυσιολογικό αυτό?

Όχι. Για πάρε στο 80040013844 να το αναφέρεις. Μπορεί να έγινε κάποια βλακεία από τον ΟΤΕ κατα τη μεταφορά της γραμμής σου από τον έναν πάροχο στον άλλο. Μπορεί όμως να φταίει και κάτι άλλο. Τα στατιστικά που εμφανίζει το router για τη γραμμή σου (attenuation, snr margin κ.τ.λ) συγκλίνουν με αυτά που είχες στη forthnet ή όχι?

Εγώ πάντως συγχρονίζω ελάχιστα καλύτερα από forthnet.

papi_tam
25-10-09, 18:41
Όχι. Για πάρε στο 80040013844 να το αναφέρεις. Μπορεί να έγινε κάποια βλακεία από τον ΟΤΕ κατα τη μεταφορά της γραμμής σου από τον έναν πάροχο στον άλλο. Μπορεί όμως να φταίει και κάτι άλλο. Τα στατιστικά που εμφανίζει το router για τη γραμμή σου (attenuation, snr margin κ.τ.λ) συγκλίνουν με αυτά που είχες στη forthnet ή όχι?

Εγώ πάντως συγχρονίζω ελάχιστα καλύτερα από forthnet.

Δεν θυμάμαι πως ήταν πριν, τωρα παντως το ρουτερ λεει τα εξης:
downstream attenuation 41.5 dB
upstream attenuation 19.5 dB

downstream noise margin 13.0 dB
upstream noise margin 12.5 dB


Το μονο που θυμαμαι αν δε κανω λάθος είναι το downstream attenuation. Στη forthnet νομιζω ηταν 32

fanis21
25-10-09, 22:37
Η hol έχει σοβαρό πρόβλημα διασύνδεσης με το εξωτερικό ,το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι σε τηλεφωνικές συνομιλίες, αλλά γραπτά όταν το ζήτησα για καταγγελία στην εεττ (λόγο άθλιας ποιότητας παροχής υπηρεσιών) δεν μου το έδωσαν αλλά μόνο με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορώ να αποχωρίσω χωρίς καμία επιβάρυνση από την εταιρία (επειδή δεν έχω κλείσει χρόνο , μόνο 5 μήνες είμαι συνδρομητής )

kmpatra
26-10-09, 01:50
Παιδιά έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα. Από την πρώτη στιγμή που συνδέθηκα με double play στην hol δεν έχω πιάσει πάνω από 5mbps...H κατάσταση είναι τραγική ....έχω επικοινωνήσει και τηλεφωνικά και μέσω e-mail με την εταιρία και το μόνο που μου είπαν ήταν ότι έφταιγε ο χαλκός και πως κανανέ συντήρηση αλλά εγώ δεν είδα κανένα μα κανένα αποτέλεσμα.Πώς γίνεται να φταίει ο χαλκός και ο γείτονας μου που μένουμε στην ίδια πολυκατοικία να συνδέεται με forthnet στα 10mbps. Θέλω να φύγω και να πάω στον ΟΤΕ αλλά δεν ξέρω αν γίνεται γιατί είμαι 2 μήνες και έχω πληρώσει μόνο λογαριασμό σύνδεσης...Βοήθεια !!!!!!!!!:worthy:

Στατιστικά της γραμμής σου από το ρουτερ μπορεις να μας δώσεις? εχω την εντυπωση οτι αν ειναι επιδοτουμενο πακετο μπορεις να διακοψεις χωρις να πληρώσεις τιποτα (απλά δεν θα πάρεις τα λεφτα που εχεις προπληρωσει πίσω) ενω αν ειναι κανονικό πακετο υπάρχει τέλος αποσυνδεσης 70 ευρώ...εκτός αν καταφέρεις να τους πείσεις οτι υπάρχει προβλημα στη γραμμη και φταινε αυτοι γι'αυτο...χαμηλότερος συγχρονισμος μπορει να ειναι θεμα απόστασης απο το κεντρο,θέμα καλωδιωσης κλπ τα οποια αν μας δωσεις στατιστικα(snr margin,attenuation) θα μπορέσουμε ισως να τα προσδιορισουμε...24αρα συνδεση εχεις υποθετω ε?

kostas__
26-10-09, 18:43
καθε μερα που περναει ολο και πεφτη η ταχυτητα M
ε το εξωτερικο 20ΚΒ/S :down:

takis_aigio
26-10-09, 23:51
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 9.5 dB
Attenuation 7.7 dB 16.9 dB

Upload: 268 Kbps.
Download: 4298 Kbps.

Δεν ξέρω αλλά με βγάζει πολλή πιο μακριά από τον dslam ξέρω που βρίσκεται στο Αίγιο είναι στο κτίριο του ΟΤΕ 100% το έχω ρωτήσει και ο τεχνικός στην hol δεν ήξερε να μου απαντήσει και ούτε και τώρα ξέρω το γιατί. .Ναι 24 έχω κανονική όχι επιδοτούμενη δυστυχώς...:sorry:

kmpatra
27-10-09, 16:24
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 9.5 dB
Attenuation 7.7 dB 16.9 dB

Upload: 268 Kbps.
Download: 4298 Kbps.

Δεν ξέρω αλλά με βγάζει πολλή πιο μακριά από τον dslam ξέρω που βρίσκεται στο Αίγιο είναι στο κτίριο του ΟΤΕ 100% το έχω ρωτήσει και ο τεχνικός στην hol δεν ήξερε να μου απαντήσει και ούτε και τώρα ξέρω το γιατί. .Ναι 24 έχω κανονική όχι επιδοτούμενη δυστυχώς...:sorry:
Καθόλου μακρια...το attenuation ειναι πολύ χαμηλό...(αρα εισαι κοντά)...το snr μικρό φαίνεται για να κλειδώνεις στα 4.2...εγω εδω κλειδωνω στα 2 και εχω σχεδον 30...κατι αλλο φταιει...ή στο κέντρο/καφάο ίσως και στην εγκατάστασή σου...βάλε το ρούτερ στην κεντρική πριζα με ολα τα αλλα αποσυνδεδεμενα (τηλεφωνα φαξ,συναγερμους κλπ)

takis_aigio
27-10-09, 17:21
Καθόλου μακρια...το attenuation ειναι πολύ χαμηλό...(αρα εισαι κοντά)...το snr μικρό φαίνεται για να κλειδώνεις στα 4.2...εγω εδω κλειδωνω στα 2 και εχω σχεδον 30...κατι αλλο φταιει...ή στο κέντρο/καφάο ίσως και στην εγκατάστασή σου...βάλε το ρούτερ στην κεντρική πριζα με ολα τα αλλα αποσυνδεδεμενα (τηλεφωνα φαξ,συναγερμους κλπ)

Ναι το έχω δοκιμάσει και μόνος μου και με τον τεχνικό της hol αλλά τίποτα ....Ούτε ο ίδιος δεν μου είπε τελικά που ευθύνεται το πρόβλημα...Να ρωτήσω κάτι άλλο αν φταίει η γραμμή μου μπορώ να την επιδιορθώσω ,θα πληρώσω εγώ ή η hol??

kmpatra
27-10-09, 17:52
Ναι το έχω δοκιμάσει και μόνος μου και με τον τεχνικό της hol αλλά τίποτα ....Ούτε ο ίδιος δεν μου είπε τελικά που ευθύνεται το πρόβλημα...Να ρωτήσω κάτι άλλο αν φταίει η γραμμή μου μπορώ να την επιδιορθώσω ,θα πληρώσω εγώ ή η hol??
αν ειναι ευθύνη της HOL (ή του ΟΤΕ στην τελική γιατι παίζει να υπάρχει προβλημα σε καφάο κλπ) δεν πληρώνεις...αν το προβλημα ειναι στην δική σου εγκατασταση τότε ,ή παιρνεις εναν ηλεκτρολογο να κανει έλεγχο, ή πληρώνεις ασκοπη μεταβαση αν ερθει ο τεχνικος της εταιριας και το διαπιστωσει...δεν ξερω βεβαια αν κατσει να διορθωσει καμμια βλάβη στην τελευταια περιπτωση...ελπιζω να καταλαβα καλά αυτό που ρωτάς...

takis_aigio
27-10-09, 18:02
αν ειναι ευθύνη της HOL (ή του ΟΤΕ στην τελική γιατι παίζει να υπάρχει προβλημα σε καφάο κλπ) δεν πληρώνεις...αν το προβλημα ειναι στην δική σου εγκατασταση τότε ,ή παιρνεις εναν ηλεκτρολογο να κανει έλεγχο, ή πληρώνεις ασκοπη μεταβαση αν ερθει ο τεχνικος της εταιριας και το διαπιστωσει...ελπιζω να καταλαβα καλά αυτό που ρωτάς...

Ναι σωστά κατάλαβες....Πάντως σαν τον ΟΤΕ καμία πραγματικά...!!!!Έκανα μεγάλη βλακεία που βιάστηκα και έφυγα...Στέλνω και e-mail και τους έχω τηλεφωνήσει δυο φορές .Την μια μου απάντησαν ότι έχει πρόβλημα ο χαλκός και μετά αφού με είχαν χωρίς τηλέφωνο(μας είχαν πει να μην έχουμε καμία συσκευή πάνω εκτός από το route) για να κάνει συντήρηση ο ΟΤΕ τελικά δεν έγινε τίποτα παρόλο που από ότι είπαν έγινε συντήρηση...:mad: Την δεύτερη μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν χωρίς να μου πουν κάτι παραπάνω και χωρίς να επικοινωνήσουν μαζί μου και μετά αφού τους έστειλα και e-mail ούτε ξανά επικοινώνησαν...Φταίω εγώ τώρα να πάω στον ΟΤΕ χωρίς φυσικά να πληρώσω το 70???:mad:

kmpatra
27-10-09, 20:21
Στέλνω και e-mail ..... και μετά αφού τους έστειλα και e-mail ούτε ξανά επικοινώνησαν...Φταίω εγώ τώρα να πάω στον ΟΤΕ χωρίς φυσικά να πληρώσω το 70???:mad:
Μην ταλαιπωρείσαι με e-mail απ'οτι λένε και άλλοι χρήστες εδω ποτε δεν απαντάνε στα e-mail....μόνο τηλεφωνα απαντανε...

themaxx
27-10-09, 22:02
σερνετε ελεινα η hol μετα απο παρα πολυ καιρο σε αμερικάνικα site μονο ...

και μερικα ping του google.com να γελάσετε ...

Pinging www.l.google.com [209.85.135.103] with 32 bytes of data:
Reply from 209.85.135.103: bytes=32 time=680ms TTL=49
Reply from 209.85.135.103: bytes=32 time=714ms TTL=49

Pinging www.l.google.com [74.125.39.99] with 32 bytes of data:
Reply from 74.125.39.99: bytes=32 time=92ms TTL=51
Reply from 74.125.39.99: bytes=32 time=88ms TTL=51

Pinging www.l.google.com [74.125.65.104] with 32 bytes of data:
Reply from 74.125.65.104: bytes=32 time=781ms TTL=51
Reply from 74.125.65.104: bytes=32 time=767ms TTL=51




εχουν round robin dns για αυτο και καθε φορα βγαινει αλλος server

δειτε μερικα trace

στην 1η ip


1 <1 ms <1 ms <1 ms fritz.fonwlan.box [192.168.178.254]
2 * * * Request timed out.
3 24 ms 23 ms 22 ms 62.38.99.133
4 24 ms 24 ms 24 ms tengigaeth00-00-00-02.med00.ccr.hol.gr [62.38.97
.25]
5 23 ms 23 ms 23 ms 212.162.9.38
6 * 153 ms 158 ms 212.162.9.33
7 155 ms 152 ms 152 ms ae-4-99.edge3.Frankfurt1.Level3.net [4.68.23.203
]
8 708 ms 83 ms 82 ms 212.162.4.142
9 83 ms 82 ms 677 ms 209.85.248.12
10 639 ms 92 ms 657 ms 209.85.248.44
11 92 ms 666 ms 685 ms 209.85.241.83
12 703 ms 684 ms 90 ms 72.14.239.54
13 712 ms 709 ms 696 ms 72.14.239.58
14 709 ms 673 ms 665 ms mu-in-f103.1e100.net [209.85.135.103]

στην 2η

1 1 ms <1 ms <1 ms fritz.fonwlan.box [192.168.178.254]
2 * * * Request timed out.
3 25 ms 23 ms 33 ms 62.38.99.133
4 23 ms 22 ms 23 ms tengigaeth00-01-00-02.adr00.ccr.hol.gr [62.38.96
.29]
5 24 ms 23 ms 30 ms ude202172.Frankfurt4.de.ALTER.NET [139.4.160.30]

6 166 ms 165 ms 167 ms POS0/1/1-GW2.FFT4.Frankfurt4.de.ALTER.NET [139.4
.160.29]
7 177 ms 158 ms 159 ms ge-7-1-0.XT1.FFT1.ALTER.NET [149.227.18.97]
8 160 ms 154 ms 157 ms GigabitEthernet0-0-0.BR2.FFT1.ALTER.NET [146.188
.5.250]
9 80 ms 203 ms 252 ms ge-7-4.car2.frankfurt1.level3.net [4.68.63.77]
10 156 ms 156 ms 172 ms ae-1-69.edge3.Frankfurt1.Level3.net [4.68.23.11]

11 86 ms 97 ms 87 ms 212.162.4.142
12 651 ms 661 ms 661 ms 209.85.248.12
13 92 ms 91 ms 634 ms 209.85.254.112
14 664 ms 666 ms 676 ms 209.85.249.162
15 89 ms 86 ms 87 ms fx-in-f99.1e100.net [74.125.39.99]

και η 3η



1 1 ms <1 ms <1 ms fritz.fonwlan.box [192.168.178.254]
2 * * * Request timed out.
3 23 ms 23 ms 23 ms gigaeth04-24-12.adr00.ar.hol.gr [62.38.99.57]
4 24 ms 24 ms 23 ms tengigaeth00-01-00-02.med00.ccr.hol.gr [62.38.97
.29]
5 24 ms 23 ms 24 ms ude202174.de.customer.alter.net [139.4.100.130]

6 163 ms 161 ms 167 ms pos-3-0.gw2.fft4.alter.net [139.4.100.129]
7 155 ms 156 ms 165 ms ge-7-1-0.XT1.FFT1.ALTER.NET [149.227.18.97]
8 254 ms 237 ms 238 ms ge-0-1-0.IL1.DCA4.ALTER.NET [146.188.15.29]
9 246 ms 257 ms 249 ms 0.so-7-0-0.IL3.DCA6.ALTER.NET [146.188.15.58]
10 * 255 ms 256 ms 0.so-6-0-0.XL3.IAD8.ALTER.NET [152.63.0.138]
11 250 ms 241 ms 252 ms 0.xe-10-1-0.BR1.IAD8.ALTER.NET [152.63.41.157]
12 263 ms 260 ms 257 ms 204.255.168.30
13 261 ms 264 ms 255 ms cr2.wswdc.ip.att.net [12.122.134.10]
14 253 ms 250 ms 250 ms 12.122.134.153
15 817 ms 773 ms 801 ms 12.88.155.14
16 165 ms 163 ms 215 ms 216.239.48.108
17 792 ms 772 ms 759 ms 66.249.95.149
18 795 ms 786 ms 775 ms 209.85.254.247
19 191 ms 190 ms 179 ms 209.85.253.218
20 802 ms 778 ms 740 ms gx-in-f104.1e100.net [74.125.65.104]

βγάζει νόημα κανένας ??:hmm:

nick_f
27-10-09, 22:14
τι χαλι μαυρο ειναι αυτο σημερα (καλα και καθε μερα) ,επιτελους δηλαδη πρεπει να αρχισουμε να περνουμε τα φτιαρια!!!ας το κλεισουνε το μαγαζι να το παρουμε και εμεις αποφαση να παμε αλλλου να κανουμε την δουλεια μας :evil::evil::evil:

Vitruvian78
27-10-09, 22:49
Η hol έχει σοβαρό πρόβλημα διασύνδεσης με το εξωτερικό ,το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι σε τηλεφωνικές συνομιλίες, αλλά γραπτά όταν το ζήτησα για καταγγελία στην εεττ (λόγο άθλιας ποιότητας παροχής υπηρεσιών) δεν μου το έδωσαν αλλά μόνο με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορώ να αποχωρίσω χωρίς καμία επιβάρυνση από την εταιρία (επειδή δεν έχω κλείσει χρόνο , μόνο 5 μήνες είμαι συνδρομητής )

Μια απο τα ίδια.....ταχύτητα χάλια! Ενώ στο καλοκαίρι που συνδέθηκα έπιανα 5, τώρα πέφτω στα 3, στα 2 και ακόμη και στο 1 κάποιες ώρες και προσπαθούνε να με πείσουνε οτι τόσο συγχρόνιζα πάντα κιόλας!! Εγώ έκανα αίτημα επιστροφής στον ΟΤΕ πριν χειροτερέψει η κατάσταση και μένω και χωρίς τηλέφωνο!

takis_aigio
27-10-09, 23:17
Μια απο τα ίδια.....ταχύτητα χάλια! Ενώ στο καλοκαίρι που συνδέθηκα έπιανα 5, τώρα πέφτω στα 3, στα 2 και ακόμη και στο 1 κάποιες ώρες και προσπαθούνε να με πείσουνε οτι τόσο συγχρόνιζα πάντα κιόλας!! Εγώ έκανα αίτημα επιστροφής στον ΟΤΕ πριν χειροτερέψει η κατάσταση και μένω και χωρίς τηλέφωνο!

Έχεις κλείσει 12 μήνες.. Μπορείς να μου πεις πω το έκανες γιατί δεν μπορώ άλλο πια στην HOL....

Vitruvian78
27-10-09, 23:34
Έχεις κλείσει 12 μήνες.. Μπορείς να μου πεις πω το έκανες γιατί δεν μπορώ άλλο πια στην HOL....

H απάντηση είναι ΟΤΕ double-play. Oι εναλλακτικοί είναι μια απάτη, ας το πάρουμε απόφαση πλέον.

Georgevtr
28-10-09, 00:03
Έτσι μπράβο, φύγε και πάρε και μερικούς ακόμα μαζί σου.

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.