PDA

Επιστροφή στο Forum : NFS SHIFT, GRID και τιμονιέρα Logitech Momo Racing Force. Πως δουλεύουν;



hellenicsun
20-10-09, 19:32
Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα σήμερα τη τιμονιέρα Logitech Momo Racing Force Feedback Wheel ώστε να παίζω NFS SHIFT και GRID. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να κάνω τη τιμονιέρα να συνεργαστεί σωστά με το παιχνίδι ή το αντίθετο!

Καταρχήν στο GRID δε βρίσκω πουθενά επιλογές σχετικά με τη διαχείριση τέτοιων συσκευών ενώ κατά το παιχνίδι, το γκάζι ήταν κολλημένο, τα pedals δε δούλευαν, ενώ το τιμόνι υπάκουγε πολύ αργά και όχι αξιόπιστα.

Στο NFS SHIFT τώρα, τα pedals πάλι δε δουλεύουν, το τιμόνι δεν έχει ακριβή χειρισμό ενώ η μόνη διαφορά που είδα ήταν πως μπορούσα να αλλάζω ταχύτητα μέ τα "αυτάκια". Το γκάζι ήταν αυτόματο μεν αλλά κανένα αυτοκίνητο δε τερμάτιζε τις στροφές του με αποτέλεσμα να αργώ πολύ να πιάσω έστω μια αξιοπρεπή ταχύτητα. Χώρια που μετά τη 4η δεν έπαιρνε άλλη ταχύτητα.

Έχω τρελαθεί και δε ξέρω τι να κάνω! Προς το παρόν η τιμονιέρα μου είναι άχρηστη 100% αλλά δε θέλω να πω πως πέταξα τα χρήματα μου καθώς δε μπορεί, κάποια λύση θα υπάρχει.

Είναι κανονικά αναγνωρισμένη και εγκατεστημένη σε περιβάλλον Windows 7.

hellenicsun
21-10-09, 00:10
Ας σημειωθεί πως κατάφερα να τη σετάρω στο NFS Undercover αλλά δε τη πήρα για αυτό το παιχνίδι :(

pankostas
30-11-09, 17:12
Εμενα παντως σε xp παιζει κανονικα στο shift.

Panos24
30-11-09, 17:27
το ιδιο προβλημα ειχα και γω με την συγκεκριμενη τιμονιερα οταν την πηρα να την δοκιμασω απο ενα φιλο μου και δεν καταλαβα ποτε τι εφταιγε...

dvm
30-11-09, 17:57
Κάπου στις επιλογές της τιμονέριας από τον driver της logitech θα πρέπει να απενεργοποιήσετε το report combined pedals.

Επίσης μήπως θέλει απλά κάποιο calibration για το τιμόνι;

pcaravel
29-12-09, 15:50
Τελικά κατάφερες να κάνεις την τιμονιέρα να δουλέψει με αυτά τα παιχνίδια?
Γιατί σκέφτομαι να την αγοράσω κι εγώ για το NFS SHIFT και το Live For Speed.

@ ADSLgr.com All rights reserved.