PDA

Επιστροφή στο Forum : Να φύγω από OTE-OTEnet προς Tellas ???



apotsi
21-10-09, 11:54
Η ερώτηση που είμαι σίγουρος ότι θα την έχουν κάνει κι άλλοι, είναι η παραπάνω:

Αξίζει να φύγω από τον OTE-OTEnet για να πάω στην Tellas ? Έχω και τηλέφωνο Wind, οπότε θα έχω έκπτωση 10€ και εκεί και θα έχω και χαμηλότερες τιμές από τον ΟΤΕ.

Αυτή τη στιγμή πληρώνω γύρω στα 90-95€ το δίμηνο με 2Μb γραμμή internet (γιατί είμαι στο κέντρο του Βύρωνα, περιοχή Καρέα) απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και 60 λεπτά σε κινητά.

Αν πάω στην Tellas, γλυτώνω 10€ για πάντα, από το πάγιο του κινητού μου, και βάζοντας το Tellas Double Play No Limit (http://www.tellas.gr/default.asp?siteID=1&pageid=276&langid=1), θα πληρώνω 32,90€ δηλαδή 65,80€ το δίμηνο και απ' ότι μου είπε και η κοπελιά που με πήρε χθες τηλέφωνο μου κάνουν και τα πρώτα δύο πάγια δώρο (δηλαδή 65,80€ κέρδος).

Τί λέτε; Έχει Tellas κανένας εδώ στον Καρέα ή τουλάχιστον κάποιος που να είναι στο κέντρο Βύρωνα;

Παράπονο από τον ΟΤΕ δεν έχω κανένα, εκτός της χαμηλής ταχύτητας του Internet (δεν τα πιάνει τα 8Mb, γι' αυτό με κατάβασαν), και φυσικά της τιμής. Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε χάλια ποιότητα γραμμής φωνής....

NiKapa
21-10-09, 12:08
Καλα τα λεφτα που θα γλυτωσεις αλλα το ρισκο ρισκο...

apotsi
21-10-09, 12:10
Το καταλαβαίνω. Αυτή είναι η μακακία. Ότι είναι γύρω στα 25-30€ το μήνα που θα γλυτώνω και τώρα πήρα τηλέφωνο στην Tellas και μου είπαν ότι δεν είναι μόνο τα πρώτα δύο πάγια του double play δώρο, αλλά και του κινητού μου, δηλαδή κέρδος γύρω στα 100€.

NiKapa
21-10-09, 12:15
Ετσι ειναι..κι εγω φιλε μου αν παω στην 4νετ μαζι με την εκπτωση της Νοβα γλυτωνω τον χρονο γυρω στα 600 ευρω...
Αλλα δεν το αποφασιζω..μου φαινεται οτι θα μπλεξω με τοσα που διαβαζω

cadet131
21-10-09, 13:57
Όχι!!!! Κάτσε στα αυγά σου!!! Το μπελά σου ψάχνεις;:)

apotsi
21-10-09, 14:43
Λες, εεε;

kostascech
21-10-09, 14:58
Φίλε μου ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ...έχω και εγώ Tellas κ η ταχύτητα είναι άθλια και καλά σου λένε μέχρι 24 mbps τουλάχιστον στον ΟΤΕ εχεισ κάτι σιγουρο...μπορεί να πληρώνεισ κατι παραπάνω αλλα είναι εγγυηση...κ μην πσαρώνεται με το marketing κάθε εταιρίασ αυτα τα 10 ευρό έκπτωση που σ κάνουν ενώ για σένα σ φαίνονται πολλά για αυτόσ ειναι μηδαμινό κόστοσ...!!!Γενικα κάθε επιχείρηση έχει το δικό τησ τμήμα μαρκετινγκ κ με κάθε τρόπο προσπαθεί να προωθήσει το προιόν τησ...!!!;)

ermis333
21-10-09, 15:03
Το καταλαβαίνω. Αυτή είναι η μακακία. Ότι είναι γύρω στα 25-30€ το μήνα που θα γλυτώνω και τώρα πήρα τηλέφωνο στην Tellas και μου είπαν ότι δεν είναι μόνο τα πρώτα δύο πάγια του double play δώρο, αλλά και του κινητού μου, δηλαδή κέρδος γύρω στα 100€.

Δε νομίζω να κατεβάζεις με κάτω από 2Mbit στην Tellas, οπότε κερδισμένος βγαίνεις.

Γενικά στην Αθήνα δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα και εγώ σχεδόν πάντα στο Full είμαι, το θέμα είναι να μην εμφανιστούν τίποτα περίεργα τεχνικά προβλήματα στη γραμμή.

........Auto merged post: ermis333 πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε μου ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ...έχω και εγώ Tellas κ η ταχύτητα είναι άθλια και καλά σου λένε μέχρι 24 mbps τουλάχιστον στον ΟΤΕ εχεισ κάτι σιγουρο...μπορεί να πληρώνεισ κατι παραπάνω αλλα είναι εγγυηση...κ μην πσαρώνεται με το marketing κάθε εταιρίασ αυτα τα 10 ευρό έκπτωση που σ κάνουν ενώ για σένα σ φαίνονται πολλά για αυτόσ ειναι μηδαμινό κόστοσ...!!!Γενικα κάθε επιχείρηση έχει το δικό τησ τμήμα μαρκετινγκ κ με κάθε τρόπο προσπαθεί να προωθήσει το προιόν τησ...!!!;)

Σε ποια περιοχή;;; Γιατί εγώ στην Αθήνα προβλήματα δεν έχω....

apotsi
21-10-09, 15:28
Αν κοιτάξετε το προφιλ μου, θα δείτε ότι έχει και λίγο θόρυβο η γραμμή και είμαι και μακριά από DSLAM (περίπου στα 3200-3400μ)

kostascech
21-10-09, 15:36
Αγρίνιο είναι η περιοχη αλλα για Αθήνα πραγματικά δν ξέρω...!!!

aragorncb600
21-10-09, 17:39
εγω φιλε μου που ειμαι απο βυρωνα ευχαριστημενος ειμαι αν και μου ριξανε την ταχυτητα απο 14 που ειχα με ριξανε στα 10 αλα ενταξει και παλι κατεβαζω καργα.
τωρα καμια φορα η τελλλας μαμακιζετε, το πιανει να σερνετε οσο αφορα να ανοιξουν οι σελιδες, η εχει τυχει να μεινεις απο νετ ολο το σκ αλα δεν αφορα την περιοχη βυρωνα συνηθως οταν σε αφηνει ολο το σκ ειναι γενικο το προβλημα,αλα τωρα το εχουν φτιαξει το θεμα αυτο.

απο εκει και περα το ρισκαρεις φιλε ειναι οπως κατσει το θεμα σου.

ipo
21-10-09, 17:49
Με το που διάβασα το ερώτημα στη λίστα με τα νήματα του forum, αυθόρμητα σκέφτηκα το εξής:
"Να πηδήξω από το αεροπλάνο με κινέζικο αλεξίπτωτο που είναι πιο φτηνό;"

Η tellas δε συγκρίνεται με τον ΟΤΕ στον τομέα της τεχνικής υποστήριξης και της ποιότητας του δικτύου. Μπορεί να είσαι χωρίς τηλέφωνο πολλές μέρες ή με αποσυνδέσεις πολλές εβδομάδες και να απορείς που κανείς δεν ενδιαφέρεται να αποκαταστήσει γρήγορα τη βλάβη. Επίσης, αν με το καλό αποφασίσεις να επιστρέψεις στον ΟΤΕ, να είσαι προετοιμασμένος να σου ζητάει η Tellas πολλές εκατοντάδες ευρώ μετά από αρκετά χρόνια, όπως μπορείς να διαβάσεις στο forum. Ούτε στο χειρότερό μου εχθρό δε θα πρότεινα Tellas και Vivodi.

chaos38
21-10-09, 20:25
Με το που διάβασα το ερώτημα στη λίστα με τα νήματα του forum, αυθόρμητα σκέφτηκα το εξής:
"Να πηδήξω από το αεροπλάνο με κινέζικο αλεξίπτωτο που είναι πιο φτηνό;"

Η tellas δε συγκρίνεται με τον ΟΤΕ στον τομέα της τεχνικής υποστήριξης και της ποιότητας του δικτύου. Μπορεί να είσαι χωρίς τηλέφωνο πολλές μέρες ή με αποσυνδέσεις πολλές εβδομάδες και να απορείς που κανείς δεν ενδιαφέρεται να αποκαταστήσει γρήγορα τη βλάβη. Επίσης, αν με το καλό αποφασίσεις να επιστρέψεις στον ΟΤΕ, να είσαι προετοιμασμένος να σου ζητάει η Tellas πολλές εκατοντάδες ευρώ μετά από αρκετά χρόνια, όπως μπορείς να διαβάσεις στο forum. Ούτε στο χειρότερό μου εχθρό δε θα πρότεινα Tellas και Vivodi.
Συγνώμη αλλά ολα τα παραπάνω θα μπορούσα να τα θεωρήσω ως σωστα μονο στην περιπτωση που θα ισχυαν σε ποσοστο 20% 30% 40%.Αυτή τι στιγμη ολα τα παραπάνω
που αναφερεις νομιζω οτι ειναι περιπτωσεις οι οποιες δεν συμβαινουν ιδιαιτερα συχνα.Νομίζω οτι δεν ειναι σωστο απο μερικες περιπτώσεις να βγαζουμε γενικοτερα συμπερασματα απο την στιγμη που ακομα και στο forum του ΜΕΓΑΛΟΥ ΟΤΕ υπάρχουν αρκετοι αγανακτισμένοι συνδομητες.
Ενας αρκετα ευχαριστημενος συνδρομητης της ΤΕΛΛΑΣ (Συνολικο Ωφελος εως τωρα απο την αποδεσμευση μου απο ΟΤΕ περιπου 350€ και συνεχίζω....):yahoo:
Αυτα το ολιγα...

xmperop1
21-10-09, 22:01
Η ερώτηση που είμαι σίγουρος ότι θα την έχουν κάνει κι άλλοι, είναι η παραπάνω:

Αξίζει να φύγω από τον OTE-OTEnet για να πάω στην Tellas ? Έχω και τηλέφωνο Wind, οπότε θα έχω έκπτωση 10€ και εκεί και θα έχω και χαμηλότερες τιμές από τον ΟΤΕ.

Αυτή τη στιγμή πληρώνω γύρω στα 90-95€ το δίμηνο με 2Μb γραμμή internet (γιατί είμαι στο κέντρο του Βύρωνα, περιοχή Καρέα) απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και 60 λεπτά σε κινητά.

Αν πάω στην Tellas, γλυτώνω 10€ για πάντα, από το πάγιο του κινητού μου, και βάζοντας το Tellas Double Play No Limit (http://www.tellas.gr/default.asp?siteID=1&pageid=276&langid=1), θα πληρώνω 32,90€ δηλαδή 65,80€ το δίμηνο και απ' ότι μου είπε και η κοπελιά που με πήρε χθες τηλέφωνο μου κάνουν και τα πρώτα δύο πάγια δώρο (δηλαδή 65,80€ κέρδος).

Τί λέτε; Έχει Tellas κανένας εδώ στον Καρέα ή τουλάχιστον κάποιος που να είναι στο κέντρο Βύρωνα;

Παράπονο από τον ΟΤΕ δεν έχω κανένα, εκτός της χαμηλής ταχύτητας του Internet (δεν τα πιάνει τα 8Mb, γι' αυτό με κατάβασαν), και φυσικά της τιμής. Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε χάλια ποιότητα γραμμής φωνής....

Με 56 αττ ρισκάρεις πολύ,κάτσε στον ΟΤΕ για σιγουριά.

ipo
21-10-09, 22:18
Συγνώμη αλλά ολα τα παραπάνω θα μπορούσα να τα θεωρήσω ως σωστα μονο στην περιπτωση που θα ισχυαν σε ποσοστο 20% 30% 40%.Αυτή τι στιγμη ολα τα παραπάνω που αναφερεις νομιζω οτι ειναι περιπτωσεις οι οποιες δεν συμβαινουν ιδιαιτερα συχνα.Νομίζω οτι δεν ειναι σωστο απο μερικες περιπτώσεις να βγαζουμε γενικοτερα συμπερασματα απο την στιγμη που ακομα και στο forum του ΜΕΓΑΛΟΥ ΟΤΕ υπάρχουν αρκετοι αγανακτισμένοι συνδομητες.
Ξέρω αρκετούς απογοητευμένους πελάτες της Tellas κι επίσης γνωρίζω την πολιτική της σε θέματα ενημέρωσης των πελατών αναφορικά με την αποδέσμευσή τους. Η ΕΕΤΤ έβγαλε ειδική ανακοίνωση εξαιτίας πολυάριθμων καταγγελιών εναντίον της Tellas. Εκτός αυτών σε φόρουμ έχουν γίνει χειρότερες αναφορές, όχι για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά για την πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας. Αν θέλεις να ασχοληθείς και να μάθεις κάποια πράγματα που ίσως σου χρειαστούν στο μέλλον, ως πελάτης της εταιρείας, είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Διαφορετικά, αν κάτι πάει στραβά θα δηλώνεις κι εσύ άγνοια της κατάστασης και έκπληκτος, όπως πολλοί άλλοι.

Ελπίζω να είσαι τυχερός και να μη χρειαστεί να γνωρίσεις την πλευρά της εταιρείας που γνώρισαν κάποιοι. Όφελος ως προς την τιμή φυσικά και υπάρχει, όσο είσαι πελάτης (μακροπρόθεσμα δεν είναι σίγουρο). Το ζήτημα είναι αν θέλεις τηλέφωνο και internet ή κάτι πιο φτηνό που είναι αρκετά πιθανό να λειτουργεί σαν τηλέφωνο και internet. Εσύ είσαι στο ποσοστό των τυχερών. Το ρίσκο όμως δεν παύει να υπάρχει.

alwaysalone
21-10-09, 22:26
Το καταλαβαίνω. Αυτή είναι η μακακία. Ότι είναι γύρω στα 25-30€ το μήνα που θα γλυτώνω και τώρα πήρα τηλέφωνο στην Tellas και μου είπαν ότι δεν είναι μόνο τα πρώτα δύο πάγια του double play δώρο, αλλά και του κινητού μου, δηλαδή κέρδος γύρω στα 100€.

Και για 30 ευρω το μηνα θες να χασεις την ψυχικη σου ηρεμία?

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ειχα βαλει κατα το 2002, στην αρχη το call & surf της τελλας, -με ειχαν συνεπαρει τα μηρμηγκακια τι να κανω- και ειδα και επαθα για να ξεκολλησω.. Επι δυο χρονια μετά απο καθε ληξη οικονομικων υποχρεωσεων μου εστελνε λογαριασμους με παγια .. :what: :worthy:

Mouse Potato
21-10-09, 22:39
Και για 30 ευρω το μηνα θες να χασεις την ψυχικη σου ηρεμία?

Χαλάρωσε... Πάροχο αλλάζει... Δεν αγοράζει μετοχές! :whistle:

Θα πω κι εγώ την γνώμη μου ως έμπειρος πλέον στην Tellas (τους τα ακουμπάω πολλά χρόνια :p). Ουσιαστικό πρόβλημα με το Internet αντιμετώπισα πριν κάποιους μήνες όπου η κατάσταση ήταν τραγική. Πήρε αρκετούς μήνες για να λυθεί το πρόβλημα. Τελικά τα κατάφεραν και τώρα βρισκόμαστε σε μια πολύ καλή κατάσταση θα έλεγα. Σίγουρα υπάρχουν παντού μεμονωμένες περιπτώσεις όπου θα δεις και τα "στραβά" του κάθε ISP. Λίγο πολύ όλοι έχουμε μπει στο δίλημμα "χωρισμού" απ' τον ΟΤΕ την DT (γιατί πολύ απλά η τιμολογιακή πολιτική του της είναι το λιγότερο αλητήρια κατ' εμέ). Άλλοι έχουν κερδίσει τολμώντας το άλλοι όμως έχουν χάσει.

Συγκεκριμένα τώρα. Απ' τα στατιστικά σου τολμώ να προβλέψω πως θα συγχρονίσεις πάνω απ' τα 2Mbps. Το target SNRm είναι πολύ ψηλά οπότε σε "διαφυλάσσει" αυτόματα από πιθανά προβλήματα αποσυγχρονισμών. Στην χειρότερη περίπτωση έστω και στα 2Mbps να συγχρονίσεις πάλι το κέρδος σου θα είναι μεγάλο αφού θα πληρώνεις αρκετά λιγότερα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση πελατών έχει βελτιωθεί (δεν θες να ξέρεις πως ήταν πριν 1 χρόνο). Δυστυχώς ούτε κι εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σ' αυτό τον τομέα αλλά thank god που δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.

Εγώ θα σου λεγα να φέρεις μια βόλτα απ' τα άλλα fora των ISP(s) και να πάρεις μια απόφαση, βεβαίως βεβαίως :p

Good luck!

chaos38
21-10-09, 23:01
Ξέρω αρκετούς απογοητευμένους πελάτες της Tellas κι επίσης γνωρίζω την πολιτική της σε θέματα ενημέρωσης των πελατών αναφορικά με την αποδέσμευσή τους. Η ΕΕΤΤ έβγαλε ειδική ανακοίνωση εξαιτίας πολυάριθμων καταγγελιών εναντίον της Tellas. Εκτός αυτών σε φόρουμ έχουν γίνει χειρότερες αναφορές, όχι για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά για την πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας. Αν θέλεις να ασχοληθείς και να μάθεις κάποια πράγματα που ίσως σου χρειαστούν στο μέλλον, ως πελάτης της εταιρείας, είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Διαφορετικά, αν κάτι πάει στραβά θα δηλώνεις κι εσύ άγνοια της κατάστασης και έκπληκτος, όπως πολλοί άλλοι.

Ελπίζω να είσαι τυχερός και να μη χρειαστεί να γνωρίσεις την πλευρά της εταιρείας που γνώρισαν κάποιοι. Όφελος ως προς την τιμή φυσικά και υπάρχει, όσο είσαι πελάτης (μακροπρόθεσμα δεν είναι σίγουρο). Το ζήτημα είναι αν θέλεις τηλέφωνο και internet ή κάτι πιο φτηνό που είναι αρκετά πιθανό να λειτουργεί σαν τηλέφωνο και internet. Εσύ είσαι στο ποσοστό των τυχερών. Το ρίσκο όμως δεν παύει να υπάρχει.

Πόσο προσφατη ειναι η ανακοινωση της ΕΕΤΤ (δώσε link).Επειδη εδώ και περιπου 2 χρονια παρακολουθω το forum της Τellas καθημερινα δεν νομιζω οτι υπάρχουν αναφορες προβληματων-σε τοσο μεγαλη ενταση- οπως πχ της Forthnet για το προβλήμα που αντιμετωπιζει εδω και μηνες ουτε και του ΟΤΕ με το προβλημα που υπηρχε (traffic shaping).
Επίσης νομίζω οτι ειναι σημαντικο να θυμηθουμε ποσες φορες εχει φαει προστιμο ο ΟΤΕ
απο την ΕΕΤΤ για καταχρηστικες συμπεριφορες.
Επισης επειδη α)''ετυχε'' να ταλαιπωρηθω περιπου 2 ,5 μήνες για να γίνει η φορητοτητα (πριν 1,5 χρονο)απο τον ΟΤΕ στην TELLAS και χρειάστηκε να βρω γνωστο στο μεγαρο για
να ΄΄ξεμπλοκαρει΄΄ την αιτηση απο το συστημα και β)γνωστος μου που ζητησε αριθμοδοτηση απο ΤΕΛΛΑΣ και ΟΤΕ εφερε την γραμμη μετα απο 3,5 μηνες ενω αλλος γνωστος εβαλε τηλ στην ιδια περιοχη μεσα σε 5 μέρες, μπορω να σου πω με απολυτη βεβαιοτητα οτι οπουδηποτε μπορει να συμβει οτιδηποτε
Γι αυτο νομιζω οτι δεν ειναι σωστο να γενικευουμε εαν δεν εχουμε ενα αξιοπιστο στατιστικο δειγμα και οχι εκφράσεις του στυλ...Ξέρω αρκετούς απογοητευμένους πελάτες...

ipo
21-10-09, 23:11
Δεν εξέφρασα στατιστική άποψη, όπως προσπαθείς να την αναγάγεις, ώστε προφανώς να τη βγάλεις εσφαλμένη. Από εκεί και πέρα με βάση την εμπειρία μου, θεωρώ αυτή τη στιγμή την Tellas την εταιρεία που είναι πιο πιθανό να σε ταλαιπωρήσει πολύ, οπότε δε θα την πρότεινα σε κανένα.

Από τη στιγμή που επιθυμείς να αντιμετωπίσεις το ζήτημα στατιστικά, δεν έχεις άλλη λύση από το να μην πιστεύεις τίποτε και κανένα που εκφράζει κάτι διαφορετικό από επιστημονική στατιστική μελέτη και να αρκεστείς στη δική σου εμπειρία. Αν πιστεύεις ότι κερδίζεις κάτι έτσι, δεν επιθυμώ να σου αλλάξω γνώμη.

Καλή τύχη.

chaos38
21-10-09, 23:25
Δεν νομιζω οτι η συζητηση γινεται για να ''χασει'' ή να ''κερδισει'' καποιος.
Eπισης οπως ειπα και πριν μπορει να συμβει οπουδηποτε (σε οποιονδηποτε παροχο) οτιδηποτε..
Γι αυτο και δεν γενικευω συνηθως.....
Αυτα._

ermis333
21-10-09, 23:56
Δεν εξέφρασα στατιστική άποψη, όπως προσπαθείς να την αναγάγεις, ώστε προφανώς να τη βγάλεις εσφαλμένη. Από εκεί και πέρα με βάση την εμπειρία μου, θεωρώ αυτή τη στιγμή την Tellas την εταιρεία που είναι πιο πιθανό να σε ταλαιπωρήσει πολύ, οπότε δε θα την πρότεινα σε κανένα.

Από τη στιγμή που επιθυμείς να αντιμετωπίσεις το ζήτημα στατιστικά, δεν έχεις άλλη λύση από το να μην πιστεύεις τίποτε και κανένα που εκφράζει κάτι διαφορετικό από επιστημονική στατιστική μελέτη και να αρκεστείς στη δική σου εμπειρία. Αν πιστεύεις ότι κερδίζεις κάτι έτσι, δεν επιθυμώ να σου αλλάξω γνώμη.

Καλή τύχη.

Οι καταγγελείες κατά της Tellas έχουν να κάνουν με την προεπιλογή, καμία σχέση με το LLU, λογαριασμούς μετά από χρόνια εμφανίζει η Forthnet και όχι η Tellas.

Εγώ τόσα χρόνια που έχω Tellas (7 παρακαλώ) σύνολο έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με ταχύτητες 4 μήνες (αθροιστικά) και 5 ΣΚ (χωρίς γραμμή λόγω γενικών προβλημάτων).

Ενώ τα πρώτα χρόνια με ADSL ΟΤΕ και πάροχο Tellas είχα αντιιμετωπίσει τα ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ προβλήματα με τον ΟΤΕ, όποιος είχε τότε ADSL ξέρει πολύ καλά.........τώρα βέβαια ο ΟΤΕ έχει τις πιο σταθερές ταχύτητες, αλλά στα 2 Mbit είναι αστείο να το σκέφτεσαι.

apotsi
22-10-09, 09:14
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώμες και εμπειρίες σας. Είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που γράφετε.

Σχετικά με την ποιότητα της φωνής; Είναι ολοκάθαρη όπως του ΟΤΕ ή ακούς λες και έχεις πέσει στο πηγάδι;

ermis333
22-10-09, 09:50
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώμες και εμπειρίες σας. Είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που γράφετε.

Σχετικά με την ποιότητα της φωνής; Είναι ολοκάθαρη όπως του ΟΤΕ ή ακούς λες και έχεις πέσει στο πηγάδι;

Στο θέμα της τηλεφωνίας τουλάχιστον είναι πάρα πολύ καλά τα πράγματα, δεν υπάρχει διαφορά από αυτά που είχες συνηθίσει επί ΟΤΕ.

Nikos.B
22-10-09, 10:57
Σχετικά με την ποιότητα της φωνής; Είναι ολοκάθαρη όπως του ΟΤΕ ή ακούς λες και έχεις πέσει στο πηγάδι;

Eίμαι στην Tellas 1,5 μήνα...

Πρώτες εντυπώσεις:
1. Τηλεφωνία ... Κανένα πρόβλημα. Ποιότητα σχεδόν ίδια ή και ίδια με του ΟΤΕ.
Πρόβλημα είχα με τη Forthnet όπου οι συνομιλητές μου άκουγαν επιστροφή της φωνής τους.

2. Ίντερνετ... Αντιμετώπισα κάτι προβλήματα με τα κλειδώματα στον Tellas Gateway. Επιλύθηκαν σε δύο μέρες. Με πήρε τεχνικός τηλέφωνο και επιλύσαμε όλα τα προβλήματα. Επίσης είδαμε και το συγχρονισμό και τα θέματα θορύβου.

Από εκεί και πέρα μετά από δοκιμές που κάναμε προσέξαμε ότι μπορώ να συγχρονίσω χωρίς πρόβλημα μέχρι τα 13Mbps ... Μετά τα 13Mbps ο θόρυβος προκαλεί προβλήματα.
Τελικά με έβαλε σε προφίλ να συγχρονίζω από 10900 έως 12900...

Σε σχέση με την Forthnet η TELLAS έχει:
1. Πολύ γρήγορο και ευέλικτο Technical Call Center. Στο 5λεπτο συνήθως απαντούν και εξυπηρετούν. Επίσης κατά την αναμονή σου λένε στο περίπου το χρόνο που η κλήση θα εξυπηρετηθεί.

2. Όταν δηλώνεται πρόβλημα, τότε τεχνικός σε παίρνει τηλέφωνο. 4 χρόνια στην Forthnet ποτέ δεν κατάφερα να μιλήσω με Τεχνικό...

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αν κρίνω ότι δίνω μόλις 46euro το δίμηνο για τηλεφωνία και ίντερνετ... :)

apotsi
22-10-09, 11:04
46€ το δίμηνο; Πώς το κάνεις αυτό;
Ποιό πακέτο είναι;

Ή υπολογίζεις την έκπτωση από το κινητό σου;

ermis333
22-10-09, 11:05
46€ το δίμηνο; Πώς το κάνεις αυτό;
Ποιό πακέτο είναι;

Ή υπολογίζεις την έκπτωση από το κινητό σου;

Mάλλον έχει το πακέτο με το ίντερνετ χωρίς τις δωρεάν κλήσεις.

blkik
22-10-09, 16:54
Εχω Tellas 2 χρόνια πλέον.

Η τηλεφωνία είναι πολύ καλή και δεν είχαμε ποτέ σοβαρά προβλήματα. Η μάνα μου την έχει ξεσκίσει!! Στα δυο χρόνια 1 φορά σε αργία-γιορτή μπερδεύονταν οι γραμμές και 2-3 φορές δεν είχαμε τηλ για αρκετές ώρες λόγο βλάβης.

Στο internet αν και συγχρονίζω χαμηλά για τα στατιστικά μου σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Ώρες ώρες σέρνεται πολύ και αργούν να ανοίξουν οι περισσότερες σελίδες αλλά έχει και ώρες που κατεβάζω με πολύ καλές ταχύτητες.

Από εξυπηρέτηση πελατών δεν είμαι ευχαριστημένος αν και η αναμονή έχει μειωθεί κατα 80%. Το επίπεδο γνώσης των υπαλλήλων της είναι κάτω του μετρίου και δεν βγάζεις άκρη. Πλέον εδω και 6-8 μηνες ότι θέλω το ζητάω με email και ευτυχώς απαντάνε.

Τώρα για την προσφορά νομίζω σε συμφέρει γλυτώνεις χρήματα και από το κινητό αλλά και από το σταθερό+ιντερνετ και ενοποιείς τους λογαριασμούς. Πιο κάτω απο 2 δεν νομίζω να πέσεις. Θα έχεις τα ίδια πάλι απεριόριστες σε αστικά & υπεραστικά, χωρίς τα 60' σε κινητά
και δωρεάν αναγνώριση κλήσεων(Ο οτε αν δεν κάνω λάθος την χρεώνει 1.2€)

Για την προσφορά που λες με πήρανε και εμένα σήμερα άλλα για να φέρω το κίνητο μου απο cosmote σε Wind και μου δώσανε 2 μήνες και χαμηλότερο πάγιο. Μάλλον θα το κάνω αλλά όχι με αυτούς γιατί θελαν να πληρώσω και τον courier-μεταφορική από Αθήνα- Θεσσαλονίκη. Θα δω τι θα μου πει η εδώ Wind.

Για τον ΟΤΕ καλός χρυσός αλλά ακριβός. Το σκέφτηκα πολύ να πάω στον ΟΤΕ(να βάλω και connex-TV) αλλά η διαφορά είναι +20€(χωρίς την TV) το μήνα και η έκπτωση της Cosmote είναι μόνο 10%(=3€ για μένα)

apotsi
23-10-09, 12:51
ΟΚ. Να είστε καλά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και τις εμπειρίες σας. Απ' ότι φαίνεται, επειδή μπορεί να μετακομίσω μέσα στους επόμενους 6 μήνες (καλώς εχόντων των πραγμάτων) θα μείνω εκεί που είμαι και μετά βλέπουμε.

vaggos_fromhell
23-10-09, 13:21
Για μενα η Τελλάς είναι σχετικά καλή. Υπήρξαν αρκετά προβλήματα κυρίως με το ίντερνετ (χαμηλό downloading κλπ) αλλά ποτέ κάτι τραγικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.