PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Double play lite είναι με voip ή όχι?



Billys7
21-10-09, 16:10
Πριν από μερικές ημέρες έκανα online αίτηση στην Hol για το Double play lite. Θα ήθελα να ρωτήσω η τηλεφωνία που θα έχω θα είναι με πριζάκι μετά το adsl splitter ή voip δηλαδή θα συνδέσω το τηλέφωνο στο ρούτερ?

bpapad81
21-10-09, 16:23
Πριν από μερικές ημέρες έκανα online αίτηση στην Hol για το Double play lite. Θα ήθελα να ρωτήσω η τηλεφωνία που θα έχω θα είναι με πριζάκι μετά το adsl splitter ή voip δηλαδή θα συνδέσω το τηλέφωνο στο ρούτερ?


ολες οι συνδεσεις πλεον ενεργοποιουνται σε pots.
Εκτος αν εισαι σε καποια περiοχη που δεν καλυπτεται απο Pots. Πχ Διονυσος.
Το 99,9% πλεον ειναι pots.

Billys7
21-10-09, 16:57
Pots φαντάζομαι είναι η τηλεφωνία με πριζάκι μετά το adsl splitter.

mare
21-10-09, 17:44
pots einai τηλεφωνια εκτος router απο πριζα του οτε κατευθειαν. voip ειναι μεσω router.

Billys7
21-10-09, 17:59
Σας ευχαριστώ.

alexandros
27-11-09, 11:26
Αλλά επειδή θα έχεις και Internet καλό θα είναι να βάλεις ένα φιλτρο ανάμεσα στην πρίζα και στην τηλεφωνική συσκευή :-)

nik77
28-11-09, 00:25
Ελάχιστες περιοχες είναι αυτές που εχουν ακομα Voip στην HOL.

baskin
28-11-09, 20:57
Πάντως σε νέα ενεργοποίηση double play business σε φίλο μου στην Σύρο, τα τηλέφωνα (δύο νούμερα) είναι voip και συνδέονται πάνω στον router της HOL (OneAccess).

pRieStaKoS
01-12-09, 16:21
Για οικιακό πακέτο μιλάμε....

kostas_midian7
01-12-09, 19:20
Εμενα παιδια μολις μου εστειλαν το netfaster στο σπιτι και περιμενω να ενεργοποιηθω.Εχω βαλει το double-play πακετο.Θα παιζω με voip Η οχι; Μενω στην περιοχη του Γαλατσιου.

........Auto merged post: kostas_midian7 πρόσθεσε 38 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

κανεις?

pRieStaKoS
01-12-09, 19:23
POTS....:cool:

kostas_midian7
01-12-09, 19:45
σορρυ ρε παιδια απλα ειμαι ολιγον τι ασχετος σε θεματα τηλεπικοινωνιας......:whistle:

pRieStaKoS
01-12-09, 19:47
Αν πας στο hol.gr και βάλεις το τηλ.σου στον ελεγχο διαθεσιμότητας και σου βγάλει hol telephony....θα πάρεις POTS.

Αν σου βγάλει μόνο Double Play...θα πάρεις VOIP, γιατί μόνο αυτό μπορείς !

Αλλα έτσι κ αλλίως στην Αττική POTS είναι οι 90%.

kostas_midian7
01-12-09, 20:06
μου βγαζει ολα τα πακετα οποτε δεν παιζω με voip , σωστα?

pRieStaKoS
01-12-09, 20:10
Σωστα! :)

costas43gr2
01-12-09, 20:56
Πάντως σε νέα ενεργοποίηση double play business σε φίλο μου στην Σύρο, τα τηλέφωνα (δύο νούμερα) είναι voip και συνδέονται πάνω στον router της HOL (OneAccess).

Αυτό είναι στάνταρ, στο εταιρικό πακέτο, στις νέες συνδέσεις ότι και να είναι lite ή κανονικό, μόνο Pots δίνει πλειον.
Επίσης αν γίνει μετακόμιση - μεταφορά γραμμής σε άλλο σπίτι με αίτημα, και έχεις voip στο παλιό, στο νέο είναι stantar Pots, οπότε χάνεις και το 2ο νούμερο, αν το χρησιμοποιείς βέβαια.
Το μόνο που μπορείς να ζητήσεις σε αυτήν την περίπτωση είναι να ορίσεις ένα ''κεφαλικό'' ας το πούμε νούμερο από τα δυο και να καλείς από αυτό, αλλά να δέχεσαι μόνο κλήσεις στο άλλο νούμερο όταν δεν είναι κατειλημμένο κάποιο. (Όχι σαν isdn όμως, απλός δεν χάνεις τον 2ο αριθμό.)

pRieStaKoS
02-12-09, 00:21
Αφου στο VOIP στο δινουν αυτοι , σε μεταβολη σε POTS και να στο παρουν, τι εγινε? Πρεπει να στο βαλουν σαν κεφαλικο ? Σιγα...

costas43gr2
02-12-09, 00:39
Όχι δεν είναι απαραίτητο για το 2ο νούμερο, απλά πολλοί θέλουν - χρησιμοποιούν και τα δυο νούμερα, εφόσον τα είχαν τόσον καιρό.

pRieStaKoS
02-12-09, 00:46
Οταν ειναι POTS ομως, ενα εχουν ! Αλλα δεχονται κ στα δυο, ! Οχι ομως παραλληλα. Και δεν νομιζω να το παιρνουν μαζι τους. Στην ενεργοποιηση το 2ο (αυτο που σου εκαναν δωρο) το χανεις.

costas43gr2
02-12-09, 00:50
Ναι, ακριβώς ετσι. (αλλά αν το ζητήσεις, για τι να μην στο δώσουν, μια καταχώριση είναι...)

pRieStaKoS
02-12-09, 00:51
Δεν νομιζω να στο δωσουν...Αυτοι θα το κρινουν! Μη ξεχνας, εχουν κ αριθμοδοτηση! Γιατι να χασουν νουμερα απο το pool.

nstamoul
05-12-09, 11:01
Ερώτηση:Στο σπίτι έχουμε τηλεφωνικό κέντρο για ενδοεπικοινωνία κλπ.Προς το παρών υπάρχει ΟΤΕ αλλά σκεφτόμαστε τη μετάβαση.Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το κέντρο με τη HOL;Λογικά όχι από τη στιγμή που είναι POTS αλλά είπα να ρωτήσω για σιγουριά.

pRieStaKoS
05-12-09, 13:33
Ερώτηση:Στο σπίτι έχουμε τηλεφωνικό κέντρο για ενδοεπικοινωνία κλπ.Προς το παρών υπάρχει ΟΤΕ αλλά σκεφτόμαστε τη μετάβαση.Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το κέντρο με τη HOL;Λογικά όχι από τη στιγμή που είναι POTS αλλά είπα να ρωτήσω για σιγουριά.
Αν το τηλεφωνικό κέντρο είναι PSTN, ναι. Λογικά θα παίζει. ΑΛΛΑ...να ξερεις πως δεν φταίει ο πάροχος για το τι έχεις συνδέσει στην γραμμή. Αν με μια τηλ.συσκευή η γραμμή δουλεύει και δεν δουλεύει με το τηλ.κέντρο, φωνάζεις τεχνικό για να δει το τηλ.κέντρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.