PDA

Επιστροφή στο Forum : η κωλοφαρδια μου δεν εχει ορια :D



JediMasterMANIAC
24-12-03, 11:04
παρτε φαση
μικρο ποστ θα ειναι αυτο
εχθες με τις βροχες ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ
σημερα που επανηλθε βαζω μεσα το CD των WinXP χωνω μεσα την εντολη FIXBOOT D: (εχω 2 partition) και ΒΟΥΑΛΑ!!
γλυτωσα το format και ολα καθως ειχα 4 + GB τα οποια δεν τα ειχα κανει back-up ακομα (καθως δεν ειχα CD)

Θα με ρωτησετε γιατι spammαρω ΞΑΝΑ??? γιατι τωρα που το ειπα νιωθω καλυτερα (μεν με με ρωτατε γιατι δεν ξερω :D)

Μια συμβουλη ΚΑΝΤΕ ΣΥΧΝΑ BACK-UP!!! :P
Δεν εχετε CD? ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ!!!

ειναι κυριακη δανειστειτε απο τον φιλο σας!! :P

PALADIN
24-12-03, 11:22
παρε ένα UPS να είσαι cool!

holy
24-12-03, 13:02
Sxedon ola ta m/bs exoun kai raid controller.. apla xrisimopoihsteton me ena deutero hdd gia nasai sigouros :ppppp

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

psyxakias
24-12-03, 13:41
Θα συμφωνήσω με τον dsl_ole, να πάρεις ένα UPS για να αποφεύγεις τέτοιου είδους προβλήματα.

Ευχαριστώ.

elias24
24-12-03, 14:22
Γιατι σε εσένα κάθε φορά που κόβεται το ρεύμα τρελαίνεται το PC τελείως και θέλεις και reformat? Το πολύ-πολύ να έχανες τα unsaved information και 1-2 lost chains στο σκληρό. Ούτε fixboot θέλει ούτε τίποτα.

Την επόμενη φορά που είναι θα βρέξει, δοκίμασε να κάνεις BIOS UPDATE, αν δε βαριέσαι να τρέχεις, σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα τότε.

psyxakias
24-12-03, 14:31
Έδω που τα λεμε ο JediMasterMANIAC θα πρεπε να χαίρεται.. γιατί εμένα παλιά πριν αγοράσω UPS καήκαν αρκετά με μια αυξομείωση της τάσης: τροφοδοτικό, motherboard, cpu, ram, σκληρός και κάρτα γραφικών.

Δίκιο δεν βρήκα... Αλλά ΕΜΑΘΑ.

Ο Έλληνας αν δεν πάθει, δεν θα μάθει :)

Ευχαριστώ.

Salvador
24-12-03, 15:24
emena teleftea pou epese to rebma ta XP girisan se 98!
den kano plaka...ton patao na aniksei kai arxizei na fortonei me bootscreen apo 98!!Den exo se alo skliro or partition 98aria.Katefthian me to pou to eida psarosa,ekana epanekinisi kai mpike me XP :roll:

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

JediMasterMANIAC
24-12-03, 16:54
Γιατι σε εσένα κάθε φορά που κόβεται το ρεύμα τρελαίνεται το PC τελείως και θέλεις και reformat? Το πολύ-πολύ να έχανες τα unsaved information και 1-2 lost chains στο σκληρό. Ούτε fixboot θέλει ούτε τίποτα.

Την επόμενη φορά που είναι θα βρέξει, δοκίμασε να κάνεις BIOS UPDATE, αν δε βαριέσαι να τρέχεις, σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα τότε.
κατι που δεν προσεξες παραπανω ;P
ειχα 4+ GB που ειχα κατεβασει απο το νετ :p
ααα και μιας και αναφεραμε το UPS (ξερω τι ειναι :P)
μονο για το pc διατηρει η και modem η τιποτα αλλο? (αν και δεν νομιζω καθως χωνονται σε αλλες μπριζες)
Ρε ψυχακια εγω αν ειχα παθει αυτο που επαθες θα ειχα κανει την ζωη της ΔΕΗ κολαση και θα ζητουσα και αποζημιωση!!
δηλαδη να πληρωνουμε τα λαθη τους !!??

gy
24-12-03, 18:51
Εμένα πάντως εχθές μου κάηκε το UPS (αγορασμένο πριν 2 εβδομάδες) :(
Πήρα τηλέφωνο στο help-desk και θα μου στείλουν άλλο με courrier χωρίς χρέωση φυσικά.
Συμπέρασμα: αν αγοράσεις αναγνωρισμένη μάρκα δεν πρόκειται να χάσεις.

blizard
24-12-03, 19:48
Παντος επειδη τα Ups ειναι λιγο ακριβα, υπαρχουν και σταθεροποιητες τασης.
( 25-40 ευρω για 500 watt )
Ξερει κανεις αν κανουν την δουλεια τους, η το ups ειναι απαραιτητο ?

holy
24-12-03, 19:58
hahaha edw sena filo apo ti sxoli tou kaikan ola ta ilektrika sto spiti kai esena to pc se peirakse psyxakia?? :<<< Basika kai me ups akoma isws naxeis problimata.

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

Nick2k2
24-12-03, 22:31
Παιδιά αν θέλει να σε κάψει η ΔΕΗ δεν σε σώνει τπτ.Και γώ άκουσα για μια περίπτωση σε ένα άτομο με UPS που έγινε μπινιά με το ρεύμα και του κάηκε και το UPS και η m/b και το τροφοδοτικό και δεν ξέρω και γω τι άλλα εξαρτήματα.Αν σου κάνει κανένα spike στα 500Volt τι να σου κάνει το καημένο το UPS :lol: Aπλά έχοντας ένα UPS νιώθεις λίγο παραπάνω προστατευμένος απο τις μικροδιακοπές και τέτοια.Αν γίνει κάτι μεγάλο δεν σε σώνει τπτ.

gy
24-12-03, 23:42
Αν πάντως πέσει κεραυνός επάνω στο σπίτι σου δεν σε σώζει το UPS μάλλον θα τα δεις όλα μαύρα :mrgreen:

psyxakias
24-12-03, 23:57
Εγώ Θα διαφωνήσω με τον holy και τον Nick2k2.

Καταρχήν υπάρχουν δύο ειδών UPS.. StandBy και Line Interactive... Ρίξτε μια ματιά στο google για τεχνικές λεπτομέρειες καθώς τα είχα ψάξει παλιότερα αλλά τα έχω ξεχάσει.

Όταν πρωτοαγόρασα UPS σε καταστήματα Η/Υ κυκλοφορούσαν κυρίως τα standby UPS τα οποία είναι σαν απλή μπαταρία που κάνει εναλλαγή σε αυτήν αν κοπεί η παροχή ρεύματος. Επηρεάζεσαι από αυξημένη τάση της ΔΕΗ, αλλά δεν επηρεάζεσαι από πτώση τάσεως ή διακοπή ρεύματος. Επίσης η εναλλαγή των standby UPS μεταξύ ΔΕΗ και UPS μπαταρίας δεν θεωρείται και τόσο άμεση/καλή.

Τα standby UPS κυκλοφορούν ακόμα στην αγορά και τα προτιμούν μερικοί λόγω χαμηλότερου κόστους, που ή δεν γνωρίζουν την διαφορά με line interactive ή απλά τους ενδιαφέρει περισσότερο η χρήση της 'μπαταρίας' του UPS και όχι του σταθεροποιητή.

Η βασική διαφορά πάντως από όσο θυμάμαι είναι ότι το line interactive δεν προσφέρει μόνο εναλλαγή μεταξύ ΔΕΗ και μπαταρίας αλλά και σταθερή τάση/συχνότητα.

Με άλλα λόγια είναι σχεδόν απίθανο να πάθεις ζημιά από προβλήματα τάσης της ΔΕΗ με ένα Line Interactive UPS..

Η περίπτωση που είπε ο Nick2k2 για '500 volts' πάντως δεν στέκει γιατί δεν θα το αφήσει το UPS να περάσει. Μου έχει τύχει να υπάρξει μεγάλη τάση (φυσικά δεν μιλάμε για 500 αλλά για λίγο παραπάνω από τα 230 που δουλεύει τώρα πια η ΔΕΗ, παλιότερα 220 κάτι) από το δίκτυο της ΔΕΗ έχοντας UPS, το τι γίνεται είναι τρομερά απλό... Καίγεται μια εσωτερική ασφάλεια του UPS, χωρίς όμως να σταματήσει να δίνει σταθερή τάση στον Η/Υ χωρίς πρόβλημα. Σε αυτή την περίπτωση, ο Η/Υ δεν επηρεάζεται καθόλου απλά σταματάει η σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ για να μην πάθει ζημιά το ίδιο το UPS. Απλά κάνεις shutdown τον H/Y, αλλάζεις (παίρνεις αν δεν έχεις) μια άλλη ασφάλεια και την αντικαταστείς και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, η ασφάλεια που αναφέρομαι υπάρχει ΜΕΣΑ στο UPS και πρέπει να το ξεβιδώσεις. Δεν έχει καμμία σχέση με μια ασφάλεια που υπάρχει σε εμφανές σημείο και ξεκουμπώνει με ένα κατσαβίδι εύκολα. Αυτή είναι για την περίπτωση που ο Η/Υ ή αυτά που έχεις συνδέσει, τραβήξουν μεγάλη ποσότητα ρεύματος (πχ αν το παραφορτώσεις - το είχαμε πάθει με την καθαρίστρια στη δουλειά που έβαλε την ηλ. σκούπα στο UPS. χεχεχε) και καίγεται αυτή η ασφάλεια και αυτομάτως σταματάει το UPS να παρέχει ρεύμα.

Τέλος όσον αφορά τους 'σταθεροποιητές τάσης' που είπε ο blizzard, όντως κάνουν δουλειά όταν δεχτείς μεγαλύτερη τάση από το κανονικό αλλά πρόβλημα μπορεί να σου δημιουργηθεί ακόμα και από απλή διακοπή ρεύματος ή από χαμηλότερη τάση (Στο εξοχικό όταν μειώνεται η τάση, μέχρι και το ψυγείο ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΝΑΤΟ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ). Απλά και οι σταθεροποιητές είναι κατά κάποιον τρόπο μια λύση καθώς η αυξημένη τάση είναι η πιο συχνή αιτία προβλημάτων.

Εμένα πάντως 6+ χρόνια με UPS δεν μου έχει συμβεί τίποτα που να είχε κάποια σχέση με προβλήματα της ΔΕΗ και μόνο 2 φορές έχω αλλάξει ασφάλεια (μία την εσωτερική από πρόβλημα της ΔΕΗ και μία την 'εξωτερική' λόγω δικού μου λάθους που το παραφόρτωσα). Εκτός από τις αρχές που είχα standby UPS και μου κάηκε το τροφοδοτικό με μια καταιγίδα και το 'έστειλα' το standby UPS.

Αυτή τη στιγμή έχω 2 line interactive της MGE (Merlin Gerin) 800 και 1200 VA.

Για τεχνικές λεπτομέρειες... google ή ρωτήστε έναν ηλεκτρολόγο καλύτερα :wink:

Ευχαριστώ.

idleboneZ
25-12-03, 00:09
Ακολουθει κατι ασχετο με ups αλλα σχετικο με τα backups σας...

Εγω ενα πραγμα θα προτεινω...

Drive Image 7.0 της Powerquest. Δοκιμαστε το. Κανεις ενα backup καθε 1-2 βδομαδες και εισαι cool. :wink:
To καλο με το προγραμμα αυτο ειναι οτι κανεις backup on the spot μεσα απο τα windowz, χωρις reboot και τετοια. Αναλογα ποσα πραγραμματα εχεις κανει install στο C κανει απο 10 λεπτα μεχρι 30 αμα ειναι μπουνιας. Εγω δεν κανω τα installations των software και games ποτε στο C ετσι και αλλιως οποτε ειναι σχετικα αδειος.. :wink:
To βασικο ειναι να παρεις και ενα backup μολις προτοστησεις το PC με ολα τα drivers, xωρις προγραμματα επανω, αντε το πολυ το Office να εχεις. Ετσι, και να φλασαρεις να κανεις νεα εγκατασταση εχεις ετοιμο ενα bare backup και αντι να κανεις 1-2-3 ωρες να τα ξαναστησεις ολα, σε 10 λεπτα εισαι ετοιμος, jet :wink:

ακουστε με και δεν θα χασετε (παντως και ενα UPS χρειαζεται BTW :wink: )

PALADIN
25-12-03, 06:22
Υπάρχει καί μία τρίτη κατηγορία UPS τα ΟN-LINE τα οποία είναι καλύτερα από ολα τα άλλα.
Στα ON-LINE ο Η/Υ τροφοδοτείται πάντα από το UPS με σταθερή τάση.
Ενώ στα STAND-BY ο Η/Υ τροφοδοτείται με ρεύμα από την πρίζα καί αν παρατηρηθεί πτώση στην τάση τότε το UPS αναλαμβάνει, μέσα σε ms, την τροφοδοσία της συσκευής. Γι'αυτό ονομάζεται καί STAND-BY.

Το πρόβλημα είναι ότι έχουν περίπου τριπλάσια τιμή από τα STAND-BY.

Οι σταθροποιητές σε προφυλάσουν απο τις απότομες αυξήσεις της τάσης αλλά άν πέσει το ρεύμα σβήνει καί ο Η/Υ ενώ το UPS αφ'ενός μεν σε προφυλάσει από τις αυξήσεις αλλά καί να πέσει το ρεύμα θα έχεις χρόνο να κλείσεις τον Η/Υ κανονικά.

nnn
25-12-03, 10:21
πάντως τα σύγχρονα standby ups έχουν προστασία και από τις υπερτάσεις,αμέσως γυρνάνε στην μπαταρία και σε ειδοποιούν με ηχητική και οπτική ένδειξη.
το ξέρω γιατί έχω ένα απλό της apc,100€,και μου έχει τύχει αρκετές φορές.
εκτός αυτού έχουν και προστασία για την γραμμή του οτε,μην φάει κάνα κεραυνό και στα πάρει όλα μαζί.

χρόνια πολλά σε όλους.

JediMasterMANIAC
26-12-03, 11:21
thanks ppl
ολα αυτα ειναι πολυ χρησιμα οχι μονο για μενα αλλα και για αλλους :p :mrgreen:

XTCgr
03-01-04, 23:09
To Drive Image το έχω εγκαταλείψει γιατι έκανε π@π@ριές!!! Ενοώ οτι είχα γράψει σε 5-6 CDακια image files (μέσω της επιλογής που έχει για εγγραφή σε CD)και οταν χρειάστηκε να επαναφέρω το λειτουργικό βρέθηκα ξεκρέμαστος καθώς τα γραμμένα CD αποδείκτηκαν άχρηστα - προφανώς η εγγραφή δεν είχε μεγάλη επιτυχία... από τότε Ghost και πάλι Ghost :wink:
UPS να πάρετε όλοι σας άμεσα και μάλιστα αν γίνεται line interactive. Eγώ πήρα ένα της Merlin (MGE Ellipse premium 500) τον Σεπτέμβριο όταν έβαλα την DSL (με την λογική οτι ο υπολογιστής θα είναι συνέχεια ανοικτός και εγώ θα λείπω αρα αυξημένος κίνδυνος από διακοπές) και με έχει σώσει πολλες φορές... πολλές φορές ακούω το χαρακτηριστικό "τσακ" που κάνει οταν επεμβαίνει για να διορθώσει την τάση της γραμμής.

psyxakias
03-01-04, 23:23
Υπάρχει καί μία τρίτη κατηγορία UPS τα ΟN-LINE τα οποία είναι καλύτερα από ολα τα άλλα.
Στα ON-LINE ο Η/Υ τροφοδοτείται πάντα από το UPS με σταθερή τάση.
Ενώ στα STAND-BY ο Η/Υ τροφοδοτείται με ρεύμα από την πρίζα καί αν παρατηρηθεί πτώση στην τάση τότε το UPS αναλαμβάνει, μέσα σε ms, την τροφοδοσία της συσκευής. Γι'αυτό ονομάζεται καί STAND-BY.

Είσαι σίγουρος ότι με τον χαρακτηρισμό 'ON-LINE' δεν εννοείς την 2η κατηγορία που έχω προαναφέρει που λέγεται LINE INTERACTIVE; Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ON-LINE κατηγορία, αλλά ότι περιέγραψες το κάνουν τα Line Interactive UPS.

Ευχαριστώ.

XTCgr
04-01-04, 00:14
ναι υπάρχει και τρίτη κατηγορία UPS και η οποία λέγεται online. Eιχα διαβάσει σχετικά σε ένα παλιό "RAM".. θα προσπαθήσω να "ξεθάψω" το άρθρο

nnn
04-01-04, 03:44
μετά από λίγο ψάξιμο διορθώνω.
τα line interactive χρησιμοποιούν την μπαταρία για να σταθεροποιούν άμεσα την τάση,ενώ τα online έχουν μεταλλάκτη και παρέχουν σταθερή τάση από αυτόν.
περισσότερα
http://www.plusnet.gr/ups.php

πάντως το τελευταίο διάστημα έχω παρατηρήσει ότι πολύ συχνά η φίλη μας η δεη ρίχνει την τάση στα 160V,εκεί έχω ρυθμίσει το χαμηλό όριο του δικού μου και 2-3 φορές τη μέρα αρχίζει και σφυρίζει.

και άντε μετά να βρεις το δίκιο σου αν πάθεις ζημιά

Ducklord
04-01-04, 03:47
ΑειντλΜπόουνζ, σωστός μα... έχεις μείνει λίγο πίσω!
Ακρόνις, παιδιά, ακρόνις Ντράηβ Ίματζ. Κάνει μπακάπ ενώ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ στον υπολογιστή (!!!). Το πως, και τι σκατά τεχνάσματα εφαρμόζουν ΔΕΝ το ξέρω. Πάντως ΔΕΝ θέλει ρηστάρτ, ΔΕΝ θέλει "ολικό κλείδωμα" του δίσκου για να λειτουργήσει και, πιστέψτε με, πιάνει. Δεν το πίστευα μέχρι που, με μισή καρδιά, είπα να... πειραματιστώ!
Βέβαια, δεν το... κόβω κιόλας πως δεν μπορεί να σας κάτσει μια στραβή. Εμένα σε μία μάδερ Κινέτιζ7τ της κιου-ντι-άει με έναν αει-μπι-εμ (τους παλιούς ορίτζιναλ 60άρηδες, όχι της χιτάτσι) και έναν ουέστερν ντίτζιταλ 20άρη δουλεύει μια χαρά.

Όσο για τα γιού-πι-ές, "έεεελα μωρέ, τι μπορεί να τύχει;;;"
(ήχος βροχής, δυναμώνει, πέφτει στο τζάμι...)
"εεε.....πόσο έχει ένα καλό;"

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Η ερώτηξιν ήτο σοβαρή, όντως! Πόσο έχει ένα σχετικά καλό και φθηνό γιούπι; Μου είχαν πει πως βγάζει καλά μια ελληνική (άκουσον - άκουσον!) εταιρία! Ισχύει;

nnn
04-01-04, 04:05
τα standby είναι σχετικά φτηνά ~180 ευρώ για αυτονομία 5 με 10 λεπτά.
τα line interactive ξεπερνούν τα 250 ευρώ για να πάρεις κάποιο σχετικά δυνατό.
όσο για την ελληνική εταιρία :?: :?:

η ερώτηξις απαντήθη.

nnn
04-01-04, 04:20
www.powertek.gr

μπράβο μας :o

Lunacy
04-01-04, 18:07
Δεν ξέρω για την ελληνική εταιρία (μετά από πολλές ελληνικές "πατάτες", δεν εμπιστεύομαι τόσο εύκολα), αλλά η MGE είναι αστέρι!
Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου ένα ellipse (σκέτο, που σήμαίνει back-up. Τα ellipse premium είναι line-interactive) 650 (θα έπαιρνα το 800άρι, αλλά δεν είχε σύνδεση με υπολογιστή (ΠΟΛΥ βασικό)) και τα λεφτά στην τσέπη μου με τρώγανε :P
Που λέτε, τώρα που ΚΑΙ τα backup έχουν σταθεροποιητές (και για υπόταση και για υπέρταση), δεν έχουν μεγάλη διαφορά (καμία, βασικά) από τα LI. Αν προσέξετε, η εν λόγω εταιρία, δε βγάζει backup kai line-interactive στα ίδια "κυβικά". Στο πρόγραμμα που το ρυθμίζεις, έχει ένα range (π.χ. 180-250V) που θεωρείται φυσιολογικό. Όταν το ρεύμα φύγει από αυτά τα όρια, το κόβει και μου δίνει από μπαταρία.
Η σύνδεση, λοιπόν, πολύ σημαντική. Έχεις φύγει από το σπίτι (στη δουλειά/σχολή, λέμε τώρα) και έχεις αφήσει το μουλάρι να κατεβάζει τα άντερα του. Πέφτει το ρεύμα, ανάβει το UPS, όλα καλά... όλα; Αδειάζει... αδειάζει... αδειάζει... άδειασε! Τσουυυυυυυυυυυβ (ήχος δίσκου που σιγοσβήνει). Με τη σύνδεση, όταν το UPS φτάσει στα τελευταία του, λέει στον υπολογιστή να κλείσει και σε σώζει. Αν υπάρχουν πολλοί υπολογιστές που τροφοδοτούνται από ενα UPS, υπάρχει πρόγραμμα δικτύου που αναλαμβάνει να το κάνει αυτό.

A, επίσης, θεωρητικά πάντα, ένα καλό UPS μπορεί (λέει) να σε προστατέψει μέχρι και απο κεραυνό (θα καεί, αλλά θα σε προστατέψει). Δεν το έχω δοκιμάσει και ούτε θέλω!

Όσοι δεν έχετε, αντί η επόμενη αγορά σας να είναι μια κάρτα γραφικών, που σε 2 μήνες θα κοστίζει 70% λιγότερο απ'ότι σήμερα, πάρτε ένα UPS. Αξίζει

shakm
05-01-04, 04:36
Οτι αξίζει αξίζει.. και μόνο που σκέφτομαι πόσοι άνθρωποι θα αναθεματίζουν όταν εγώ ακούω δύο τρία ρυθμικά τσακ-τσακ στο ups.. Να το πω χαρακτηριστικά "hardware backup" :lol: ?

Quadcore
05-01-04, 18:17
Λοιπόν μιας και νέος στο Forumaki σας είπα και εγώ να συνδράμω στη συζήτηση που έχετε ανοίξει.

Πάμε λοιπόν. Τύποι UPS 3.

1.Offline – Standby
Δεν διαθέτουν AVR (Automatic Voltage Regulation) με αποτέλεσμα να μην παρακολουθούν την τάση της ΔΕΗ.
2. Line Interactive
Διαθέτουν AVR. Σε περίπτωση απόκλισης από τα όρια που έχει θέσει ο χρήστης πχ. 198 – 240 παρέχεται ρεύμα από μπαταρία.
3. Online
Διαθέτουν AVR. Ο υπολογιστής καθώς και τα περιφερειακά που είναι συνδεδεμένα τροφοδοτούνται συνέχεια από την μπαταρία. Αποτέλεσμα να έχουμε πάντα σταθερή τάση.

Υπολογισμός χωρητικότητας.
Όλα τα UPS αναγράφουν την χωρητικότητα τους σε VA. Δυστυχώς πρέπει να γίνει ένας υπολογισμός για να μετατραπεί σε Watt. Προσθέσετε τα Watt που καταναλώνουν όλες οι συσκευές που πρόκειται να συνδέσετε στο UPS και πολλαπλασιάστε με 1.41. Αυτό θα σας δώσει το σύνολο των Watt που χρειάζεστε. Συμβουλή, αγοράστε UPS κατά τουλάχιστον 30% μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεστε, μίας και θα σας δώσει μεγαλύτερη αυτονομία και μικρές πτώσης 5-15 λεπτά θα περνούν απαρατήρητες.

Επίσης καλό θα ήταν να επιλέξτε UPS που να παρέχει προστασία τηλεφωνικής γραμμής.

Από τι προστατευόμαστε όμως με ένα UPS?

1. Πτώση Τάσης
Πτώση τάσης από το δίκτυο της ΔΕΗ. Δεν εννοούμε διακοπή ρεύματος φυσικά. Πχ. Από τα 220V στα 160V ή 180V.
2. Θόρυβος
Παρεμβολές που δημιουργούνται από άλλες συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο. Πχ. Αερόθερμο.
3. Διακυμάνσεις
Δημιουργούνται από πτώση τάσης, διακοπή ρεύματος, κεραυνό κλπ.

Εναλλακτικές λύσης.

Πολύπριζα με προστασία Υπέρτασης.
Προστατεύουν αν το ρεύμα ξεπεράσει κάποια όρια πχ. Τα 250V Απλά δεν παρέχουν ρεύμα πάνω από τα 250V.

Σταθεροποιητής.
Προστατεύουν αν το ρεύμα ξεπεράσει κάποια όρια ή αν υπάρχει πτώση τάσης. Εξομαλύνουν την τάση σε επιτρεπτά όρια.

Τέλος, αν χρειάζεται μεγάλη αυτονομία προτείνεται ένα UPS το οποίο θα τροφοδοτείται από μια γεννήτρια παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος. Το UPS θα πρέπει να έχει αυτονομία μέχρι η γεννήτρια να μπορεί να αποδώσει το απαιτούμενο ρεύμα. Πχ. 5-10 λεπτά.

Προσοχή επειδή το έχω δει και αυτό…. ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΠΟΤΕ πάνω σε ένα UPS ή έναν σταθεροποιητή που προορίζεται για χρήση με H/Y, ψυγεία, κουζίνες, καφετιέρες, βραστήρες, σεσουάρ κλπ.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

XTCgr
05-01-04, 18:29
Προσοχή επειδή το έχω δει και αυτό…. ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΠΟΤΕ πάνω σε ένα UPS ή έναν σταθεροποιητή που προορίζεται για χρήση με H/Y, ψυγεία, κουζίνες, καφετιέρες, βραστήρες, σεσουάρ κλπ.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

.....δεν είμαστε καλά!!! :P :P :P

Quadcore
05-01-04, 19:06
.....δεν είμαστε καλά!!!


και όμως είμαστε, δεν μπορείς να φανταστείς τη έχουν δει τα μάτια μου και ακούσει τα αυτιά μου. Για αυτό το λόγο λέμε για να προλαβαίνουμε.

Όλο και κάποιος θα έχει σκεφτεί ότι πρέπει να έχει καφέ 24 ώρες το 24ωρο πάση θυσία. :shock:

idleboneZ
05-01-04, 21:05
ΑειντλΜπόουνζ, σωστός μα... έχεις μείνει λίγο πίσω!
Ακρόνις, παιδιά, ακρόνις Ντράηβ Ίματζ. Κάνει μπακάπ ενώ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ στον υπολογιστή (!!!). Το πως, και τι σκατά τεχνάσματα εφαρμόζουν ΔΕΝ το ξέρω. Πάντως ΔΕΝ θέλει ρηστάρτ, ΔΕΝ θέλει "ολικό κλείδωμα" του δίσκου για να λειτουργήσει και, πιστέψτε με, πιάνει. Δεν το πίστευα μέχρι που, με μισή καρδιά, είπα να... πειραματιστώ!


Mαν μου, και το Drive Image 7.0 της powequest κανει ακριβως αυτο. Το λεω εξαλλου και στο προηγουμενο ποστ μου "To καλο με το προγραμμα αυτο ειναι οτι κανεις backup on the spot μεσα απο τα windowz, χωρις reboot και τετοια".. το Ακρονις το εχω δοκιμασει (το προγραμμα ειναι το True Image και οχι Drive Image, το Drive Image ειναι της Powerquest), ειναι μια απο τα ιδια με το προγραμμα που λεω με την μονη διαφορα οτι οταν παιρνει backup τα αρχεια ειναι μεγαλυτερα και κανει και λιγο περισσοτερη ωρα. Συν οτι το BootCD του ακρονις δεν μου δουλεψε ποτε οταν πηγα να κανω restore. Βεβαια απο κει και περα το καθε προγραμμα που διαλεγεις, εχει να κανει και με τα προσωπικα γουστα του καθενος. Εγω παντως guys το συνιστω ανεπιφυλακτα..
αυτα :mrgreen:

idleboneZ
05-01-04, 21:06
ΑειντλΜπόουνζ, σωστός μα... έχεις μείνει λίγο πίσω!
Ακρόνις, παιδιά, ακρόνις Ντράηβ Ίματζ. Κάνει μπακάπ ενώ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ στον υπολογιστή (!!!). Το πως, και τι σκατά τεχνάσματα εφαρμόζουν ΔΕΝ το ξέρω. Πάντως ΔΕΝ θέλει ρηστάρτ, ΔΕΝ θέλει "ολικό κλείδωμα" του δίσκου για να λειτουργήσει και, πιστέψτε με, πιάνει. Δεν το πίστευα μέχρι που, με μισή καρδιά, είπα να... πειραματιστώ!


Mαν μου, και το Drive Image 7.0 της powequest κανει ακριβως αυτο. Το λεω εξαλλου και στο προηγουμενο ποστ μου "To καλο με το προγραμμα αυτο ειναι οτι κανεις backup on the spot μεσα απο τα windowz, χωρις reboot και τετοια".. το Ακρονις το εχω δοκιμασει (το προγραμμα ειναι το True Image και οχι Drive Image, το Drive Image ειναι της Powerquest), ειναι μια απο τα ιδια με το προγραμμα που λεω με την μονη διαφορα οτι οταν παιρνει backup τα αρχεια ειναι μεγαλυτερα και κανει και λιγο περισσοτερη ωρα. Συν οτι το BootCD του ακρονις δεν μου δουλεψε ποτε οταν πηγα να κανω restore. Βεβαια απο κει και περα το καθε προγραμμα που διαλεγεις, εχει να κανει και με τα προσωπικα γουστα του καθενος. Εγω παντως guys το συνιστω ανεπιφυλακτα..
αυτα :mrgreen:

ΔΙΠΛΟ ΠΟΣΤ. SORRY. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ MOD ΝΑ ΚΑΝΕΙ DELETE ΑΥΤΟ ΕΔΩ PLEASE.
Ευχαριστω

XTCgr
06-01-04, 02:47
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ducklord
08-01-04, 00:04
Τι χαμογελάς βρε άρρωστε με τον πόνο του κόσμου; Σου έχει πέσει εσένα κεραυνός στην μεταλική απλώστρα που χρησιμοποιείς για κεραία της εσωτερικής τιβί σου, πάνω που είχες βγάλει τα σώβρακα για να πιάνεις καλύτερα τη Λάμψη, να δεις αν είναι αστεία η υπόθεση με τα γιούπι-ες; Ε; Το περίμενα...!

:shock: :D :shock:

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζ...χρρ...ζζζ....έπεσεοσερβερμανακαιτιθακάνωτωρα...χ ρρ...ζζζ....

Gothic
08-01-04, 01:25
Και μόνο που δεν δούλευε το CD του Acronis, είχες κάνει κάτι λάθος. Δουλεύει και μια χαρά μάλιστα και το Drive Image θέλει πολλά updates μέχρι να φτάσει την ποιότητα του :wink:

(LOL ψυγείο σε UPS! Να δώ και Η/Ζ με βενζίνες για να μην μείνει το κινητό απο μπαταρία και τα έχω δεί όλα!)

XTCgr
08-01-04, 02:58
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, χρησιμοποίησα το Drive Image της Powerquest. To Acronis δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ - ίσως κάποια ημέρα που θα έχω όρεξη για περιπέτειες! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.